Succes bonte voor in Shylock roek-opera [/Mil Rmgmmma) I ...en gisteren _(|y) vandaag Töëgë/icht Première in Deventer 'Don Quishocking" is ^oed in slechte tijd 'Mary Hartman' stopt Brazilië liqt vanaf nu in hartje Scheveningen meubelkeurzitparadijs 'RIL )ONDERDAG 28 APRIL 1977 PAGINA 5 in BEIDEN - Tweehonderdvijftig pensen zaten gisteravond in het sAK ademloos te kijken en te luiste ren naar het 'Werktheater'dat het )roject 'Je moet ermee leren leven )racht. Het 'Werktheater' speelt re- ïelmatig voor sterk bepaalde doel groepen, die vertrouwd zijn met de i_j -oroblematiek, welke door de thea- JiCL&lergroep op het toneel wordt uitge beeld. Maar het blijft nauwelijks verklaarbaarwaarom het 'Werk- steeds weer in staat blijkt te voor volledig uitverkochte za- te spelen. Kat Het publiek komt in de eerste ;n ca(olaats voor het probleem, dat wij bben niet n centraal stellen en pas op de tweede plaats voor ons als acteurs', zei de getalenteerde Marja Kok gistera vond ten onrechte. Diep in haar hart weet zij immers, dat juist de mate van inleving in de ter discus sie gestelde problematiek (Gistera vond de stervensbegeleiding in een ziekenhuis en alle psychische aspec ten, die daarbij een rol spelen door de acteurs en actrices van wezenlijk belang is voor de toegankelijkheid van het thema voor het publiek. Daria Mohr, Helmert Woudenberg en Joop Admiraal gaven daar ook zeer treffende voorbeelden van. De emoties, die Daria losmaakt bij het 'Werktheater adembenemend in stuk over stervens begeleiding publiek, wanneer een zuster haar vertelt, dat haar man is overleden, zijn zo levensecht gespeeld, dat sommige toeschouwers meer dan eens wat weg moesten slikken Frank Groothof heeft een vaak heel individuele inbreng. Dat komt vooral tot uiting, wanneer hij zich voorbereid op de komst van een meisje. De voorbereidingen (after shave), welke hij treft om het bezoek zo prettig mogelijk te laten verlopen en de niet met de waarheid stro kende verdichtingen, die hij later zijn mede-patiënt Helmert Wou denberg opbiecht, zijn zeer realis tisch. Joop Admiraal, die in het ver leden vaak imponeerde door zijn sterk relativerende toneelspel, viel gisteravond in positieve zin op door de manier, waarop hij de 'in de steek gelaten' patiënt speelde. Het Werktheater lijkt zich door de ma nier, waarop het toneel maakt, we zenlijk van andere conventionele gezelschappen te onderscheideii. Zelfs op een bevriende psychiater, in de zaal aanwezig om de rela tieontwikkeling van de patiënt ten opzichte van zijn omgeving te sig naleren, had het stuk een onuitwis bare indruk gemaakt. Alleen de 'Bloemgroep' (vm. Nieuwe Kome die) lijkt in de schaduw van het 'Werktheater' te kunnen staan. An deren doen slechts verdienstelijke pogingen. BERT KOEKEBAKKER genon— ïzoS;Danny Kaye rolonderscheiden lezoefc De aarde Amerikaanse komiek Danny Kaye is in New York dóór de secretaris generaal van de Verenigde Na- 1 ties, Kurt Waldheim, onder- °_np. scheiden voor het werk dat hij al vierentwintig jaar doet voor de UNICEF, het kinderfonds van de wereldorganisatie. erstei UNICEF-ambassadeur" Kaye 1 Het ontv^n9 een speciaal voor hem >t van 9emaakt eerbewijs, een beeldje dat een moeder met kind voor- steld. Op de vraag hoe Kaye er altijd in slaagt zo snel contact te krijgen met kinderen van alle mogelijke rassen in de gehele wereld, antwoordde hij: "Door zich die eerst volkomen op hun ge- uor de mak te stelleyi". ;che Vraag twee: Hoe doet u dat )en Hdan? Antwoord: "Door gewoon andic eerst n iets te doenDan komen ze etenr wel los. En ik ook. En verder loopt het daarna gesmeerd" ifé uil richt, Dnderwijs-tv in politiek EN HAAG - De onderwijstelevi- e gaat, in het zicht van de verkie- hij ngen op 25 mei, ook aan politiek een sen. Op vrijdag 6 mei, vanaf 11.10 aakt Jr, wordt in een uitzending, die riger :n half uur duurt, aandacht be- iep. eed aan de belangrijkste politieke wees ïbeurtenis van dit jaar. e be- e uitzending is bestemd voorjon- ?ren van 13 tot 17 jaar. Na een ge- pli- Imde inleiding over stemmen, irlement, eerste en tweede kamer, aak igering en kabinetsformatie ko- ,en de partijen aan de orde. rie politieke coryfeeën, Den Uyl, —an Agt en Wiegel, krijgen, onaf- ankelijk van elkaar, vragen voor zegd die zijn samengesteld door rlingen van drie schoolklassen, i met Fred Verbakei, presen- van de NOS-rubriek "Den Vandaag", worden de ant- orden na afloop besproken. LONDEN - Shakes peare's sokoude woe keraar Shylock staat weer eens in het mid delpunt van de belang stelling, maar ook hef tig ter discussie bij de Britse critici en thea terbezoekers. Niet vanwege een experi mentele opvoering van "De koopman van Venetië" door het Na tional Theatre, maar na de eerste voorstellin gen van "Fire Angel", een rockopera, die op het toneelstuk van de bard uit Stratford-on Avon is gebaseerd. Drie jaar geleden werd deze musical-versie onder de titel "Shy lock" geïntroduceerd op het festi val van Edinburgh. De ontvangst pers. Nu, na de Londense première, laaiende geestdrift bij de in drom men toestromende musicallief- hebbers, maar veel gegrom en tan dengeknars van de dagbladkritiek. Producent Ray Cooney buitte de persreacties ironisch uit door grote advertenties te plaatsen in dezelfde kranten, die zijn nieuwe troetel kind de grond in hadden trachten te Lange rijen boren, en de critici hartelijk dank te zeggen voor hun opinies, daarbij in Scène uit "Fire Angel", de het midden latend of deze positief of negatief gericht waren. Hij had al eerder met dit bijltje gehakt, want jaren geleden werd de door hem gepousseerde musical "Carlie Girl" eveneens door de critici gekraakt en door het publiek toegejuicht. Met als gevolg dat "Charlie Girl" het zes jaar achter elkaar voor volle zalen in het West End uithield. rock-opera die in Londen zoveel succes heeft. wordt vrijwel op de voet gevolgd en de musical eindigt met de verloving van het jonge paar, nadat Barach eerst ter dood veroordeeld is door de Mafia wegens zijn complot tegen het even van één van hun leden en daarna gratie heeft gekregen op aandrang van de dochter van de Peetvader. "Shylock", nu herdoopt in "Fire Angel", was een idee van de jonge acteur Paul Bentley, die na zijn EIDEN - "O, de tijden zijn zo slecht en dat is goed voor het cabaret"zingt cabaretgroep Don Quishocking in het eerste liedje van haar programma kfscheidstoernee I", waarmee gisteravond werd neergestreken in de ïidse Schouwburg i met die slechte tijden bedoelen Anke Groot, George Groot, Fred Florusse, icques Klöters en Pieter van Empelen niet zozeer de economie of de poli- sk (alleen Van Agt wordt hevig onder vuur genomen), maar meer de ïweeën van de welvaart, de wat lome vermoeidheid en absurditeiten in 1 Irijke relaties, de kater na de wilde jaren zestig. ie ingrediënten vindt men zeker niet in alle nummers terug, want daar- )or is Don Quishocking een veel te speelse club. Van nauwe kaderlijnen oet ze niets weten. Maar die hoofdlijn loopt toch scherp door het pro- •amma heen. In nummers als "Laten we moeder eens verwennen" (dat ndeloze gezeur wat voor cadeau de kinderen zullen geven), "Hobbelp- ïrd", "Een mooi zooitje", Alles naar de Ambonstraat" (de man die zijn ■ouw en zijn spullen het huis uit ziet gaan), "Wie heeft er zin in zelfmoord plegen "Moeder, ik smeek jeoverlijd""Kroonenberg" (de psychiatri- he patiënt) treft men er onmiskenbaar stukjes of stukken van aan. Dat inkt allemaal wat zwaar, maar dat betekent zeker niet dat men moei- tam cabaret krijgt voorgezet. Integendeel, Don Quishocking doet het al- maal lichtvoetigzij stookt van al die menselijke tekorten en defecten een ïrdig vreugdevuurtje. m twee nummers vond ik dat Don Quishocking er wat in bleef steken. Vie heeft er zin om zelfmoord te plegen" begon sterk, maar verzandde x>rdat het langdradig werd. En dat is zo ongeveer het ergste wat een ibaretnummer kan overkomen. Datzelfde gold voor "Kroonenberg": een mkerend begin, maar een wat drabberig vervolg, enoten heb ik verder van het WC-lied ("kakkie an m'n hoela"), van de anoeuvres van de moderne tandarts, van wat er "Dankzij het cabaret" t stand is gekomen"En zeker ook van de toegift "Het oude schoolplein", ant dat kan Don Quishocking mij niet vaak genoeg brengen. Vanavond )mt de groep weer "Afscheid nemen". Laat iedereen op tijd zijn, wat het eciale begin is beslist niet te versmaden. RUUD PAAUW De lange rijen voor de kassa's van Her Majesty,s Theatre leveren weer eens het bewijs, dat de interesse voor de musical op de planken nog steeds niet verflauwt, "Fire Angel" is een lawaaierige, bonte rock opera met een overdadig gebruik van geluidsversterkers, die een ge duchte aanslag op de trommelvlie zen doen, maar de door verdienste lijke pop-artiesten ten gehore ge brachte songs en gezongen dialo gen slaan bij het jonge publiek ge weldig aan. Deze muzikale "Shylock" is gesi tueerd in het hedendaagse New York, grotendeels in de Venico Bar, waar de Mafia met hun "Peetvader" bijeen pleegt te komen. Deze Ita liaanse Amerikanen zoeken een ge schikte echtgenoot voor de dochter van de Peetvader om diens opvol ging veilig te stellen. De uitverko rene zit op zwart zaad en wendt zich om hulp tot de rijke Joodse woeke raar Barach, die de Italianen ver achten. Shakespeare's intrige Hoge prijs voor scheepskanon AMSTERDAM - Een bronzen scheepskanon met twee relief ver sieringbanden heeft op de veiling door Sotheby/Mak van Waay in Amsterdam met een bedrag van 36.000 de hoogste opbrengst ge haald. Daarmee was dit door mees ter Henricus Meurs in 1604 gegoten kanon de financiële topper op de veiling van bijna 150 voorwerpen, afkomstig van de in 1613 bij het ei land Sint Helena gezonken Oost- Indiëvaarder "Witte Leeuw". ^an "Een brug te ver' De succesvolle televisieserie "Mary Hartman, Mary Hartman", zal deze zomer worden beëindigd. Dit heeft de producer Norman Lear in Los Ange les bekendgemaakt "Tot nu toe heeft men alle tv-series die bij het publiek in de smaak vielen laten doorgaan tot zij uitpieterdenmaar wij willen dat niet met Mary Hartman doen. We houden er mee op, op het moment dat de serie nog goed. loopt en kwaliteit heeft", is de verklaring van Lear. Wel is nu al besloten dat alle afleveringen van de serie door een Ameri kaans televisiestation opnieuw zullen worden uitgezonden. Foto - Tom en Mary Hartman, straks weer privé met hun problemen. ADVERTENTIE NEDERLAND I 18.15 - Gesprekken met hulpverleners, (les 9) (TELEAC) 18.45 - Bereboot (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - De nieuwe koning, kinderserie (VPRO) 19.30 - Ik kan slapen, lezing (VPRO) 20.00 - Koningen en gluipers (VPRO) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Ik kan televisie kijken (VPRO) 23.15-23.20 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Toeristische tips (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Tom en Jerry (KRO) 19.20 - Peppi en Kokki (KRO) 19.35 - Cijfers en letters (KRO) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - Centraal Station, serie tv-spelen (KRO) 21.15 - Alias Smith end Jones (KRO) 22.05 - Brandpunt (KRO) 22.45 - Levensloop, gesprek (KRO) 23.10 - Den Haag Vandaag (NOS) 23.25-23.30 - Journaal (NOS) Panoramiek bewees gistera vond met een uitgebreide do cumentaire over de Duits- Amerikaanse raketgeleerde dr. Wernher von Braun en diens werk dat de realiteit het aanzien kan hebben van een boeiende avonturenroman. Von Braun was het brein achter de Duitse V-2 raket, waarvan de eerste op Londen werd afgeschoten vanaf een lanceerplaats aan de Koekoekslaan in Wassenaar. Getuigen van deze lancering vertelden van hun wedervaren op die gedenkwaardige vrijda gavond in september 1944. Wie dat weer hoort en ziet en de oor log heeft meegemaakt is dan toch onmiddellijk weer betrok ken bij zo'n programma. Tijdens de instorting van nazi- Duitsland, volgt de jacht van de Amerikanen en Russen op de Duitse raketgeleerden. De Ver enigde Staten kregen er 118 in handen, onder wie de kopstuk ken Von Braun en generaal Dronberger. Von Braun zelf, die ernstig ziek is, verscheen in de documen taire via een interview dat acht jaar geleden is gemaakt. Hij praat niet graag over zijn werk voor nazi-Duitsland en zijn lid maatschap van de nazi-partij. Je moet maar gewoon je werk doen en je land dienen. Dat is zo ongeveer de opvatting van Von Braun, een excellent voorbeeld dus van de geleerde, die vindt dat alleen de eigen weten schappelijke prestatie telt, wat er van ook het gevolg mag zijn. WIBO BURGERS eindexamen op de Toneelschool bij de opera van München achter de schermen actief was. Toen hij Shy lock speelde in Schotland in "De koopman van Venetië, ontmoette hij de componist Roger Haines, eveneens nauwelijks dertig jaar. En door hun samenwerking ontstond de roek-opera, waarvan Ray Cooney nu hoopt dat deze het glo rieuze voorbeeld van "Charlie Girl,' zal volgen. Bij de VPRO-televisie wordt tussen 19.04 en 23.15 (Ned. 1de buis beheerst door de beide lijsttrekkers van het Simplistisch Verbond, Wim de Bie en Kees van Kooten. De heren komen achtereenvolgens met een televisiespel voor kinde ren, een lezing over een "ten onrechte vergeten Amerikaanse humo ristische schrijver"een onderzoek naar de neveneffecten over op televisie vaak met veel romantiek geornamenteerd leiderschap onder de titel "Koningen en gluipers" en tenslotte met "Ik kan televisie kijken", een cursus in acht afleveringen, die bij wijze van noviteit alle in één. keer worden uitgezonden. Minister De Gaay Fortman zal zich vanavond in Brandpunt laten ondervragen over het onderzoek naar de corruptie bij de Amster damse politie. Ook zal er een reportage zijn over de oliespuiter bij Stavanger. Aandacht wordt voorts besteed aan de verschijning van het boek. fJacht und Nebel" waarin Floris Bakels zijn ervaringen van acht jaren in Duitse gevangenissen en concentratiekampen heeft vastgelegd. HILVERSUM I Wereldpanorama. 18.53 Zojuist schenen. 19.00 (S) Leger des Heilskwar- tier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. 20.00 (S) Goed gestemd. 20.40 Een, twee, uit de maat. 21.00 Liever geen bezoek, geen bloemen, maar daarna? 21.20 (S) Kerkorgelconcert. 21.45 (S) Spraakma- ken. 22.25 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en nu. 23.00 Rondom het woord. 23.25 (S) Jazztime. 23.55-24.00 Nws. ADVERTENTIE Ailjoenen bloemen in volle bloei. De Keukenhof is nu op z'n mooist. En steeds weer helemaal anders, hele maal nieuw. Dat is de kracht en de pracht van de natuur, 't Beste idee voor een dagje uit de Keukenhof in Lisse. Keukenhof Kleuren vragen om Kodokfilm APELDOORN - De stad Deventer heeft toch de première van de film "Een brug te ver". De premièreda tum is bepaald op 14 juni a.s. Ruim een week later, op 22 juni, wordt de film in Amsterdam vertoond. Dat alles is het resultaat van maan denlang keihard onderhandelen tussen de gemeente en filmbaas Jo seph E. Levine. Contractueel was de filmer verplicht de film het eerst te draaien in Deventer. Op die voorwaarde zag de stad af van royalties en kreeg Levine gratis de beschikking over het decor van de IJsselstad. Toen de filmploeg vertrokken was, hoorden de bestuurders van De venter niets meer van Levine. Diens belofte om - als dank voor alle moeite van de stad - de Deven ter Schouwburg te verbouwen, in nagekomen. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu de knoop doorgehakt: Levine is niet langer welkom in de koekstad en Deven ter huurt op eigen kosten de film. Het Europees vertoningsrecht is in handen van het verhuurkantoor City dat een recordbedrag van 1,25 miljoen gulden heeft neergeteld voor "Een brug te ver". Na de pre mière in Amsterdam zal de film op 23 juni draaien in dertig Neder landse steden. 'WIELRENNEN - De Italiaan Piero Gavazzi heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Apulie gewonnen. In de eindsprint ver sloeg hij zijn landgenoten Moser, Saronni en Gimondi. Mario Basso behoudt de leiding in het algemeen klassement. Nederland's indrukwekkendste kollektie luxe Braziliaans leren zitmeubelen staat in Apeldoorn en Scheveningen. Te kust en te keur. Tegen importeursprijzen. De winkelwinst is dus voor u. Op zoek naar leer? Slaag bij Meubelkeur. JV~iiïjfV\ Vrije dag? Meubelkeurdag Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 Telefoon 070-553086. (100 meter vanaf het Kurhaus) Openingstijden: Scheveningen: Dageli|ks van 10-18 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur BOVENDIEN iedere zondag geopend van 10-17 uur. HILVERSUM H IKON: 18.30 Kleur, inform, over kerke samenleving. AVRO: 19.00 sportpano- rama. 20.00 Nws. 20.05 (S) Hollands Glo rie, hoorspelserie (8). 20.56 (S) Alert - op het vlak van muziek en maatschappij. 21.21 (S) Nederlands Koorfestival 1977. 21.51 (S)Radio Kamerorkest oude en he dendaagse muziek. 22.20 Aspecten, kun strubriek. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, waarin om 23.05 Aktualiteite- noverz.: 23.20 Den Haag vandaag en 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM Hl NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster Pink Floyd Story (4). 20.02 (S) Ferry Maat's soul show. 22.02 (S) Sesjun. 23.02 (S) Close up. 0.02 (S) De Hugo van Geld erenshow. 1.02 7.00 De Nachtwacht. HILVERSUM IV KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Hans van Willigenburg. (7.30 Nws.). 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Anne van Eg- mond. (10.30 Nws.) 11.00 (S) Kees Schil- peroort. 12,00 (S) Hans van Willigenburg. (12.26 Mededelingen. 12.30 Nws.) 14.00 (S) Anne van Egmond. (15.30 Nws.) 16.00 (S) Spreekuur. 17.00 (Si In de hutsge- klutste kinderwinkel. 17.30 Nws. 17.32 (S) Echo magazine. NCRV 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Van daag..vrijdag. (8.00 Nws. 8.11 Hier en nu.) 8.30 Op de man af. 8.35 Te Deum Lauda- mus. NOS: 9.00 Met uitgemergelde kin dertjes kom je niet altijd op de tv. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wat heeft dat kind. 10.15 Duidelijke taal. 10.30 NOS-jazzportret. 11.00 Nws. 11.03 Meer over minder - de stem van de spre kende minderheid. 12.30 Toerismo. OVERHEIDSVOORLICHTING 12.40 Uitzending voor de landbouw. NOS. 13.00 Nws. NCRV 13.11 Hier en nu. NOS 13.30 Vonken onder de as. 13.45 Onder de Groene Linde. 14.00 Repertorium NOS-koren en -orkesten. 15.00 Zoeklicht op Nederland (16.00 Nws.) 16.30 Kijk op buitenland. VPRO 17.00 Welingelichte HILVERSUM III EO 7.02 (S) Gos pelsound. 8.03 (S) Tijdsein. 9.03 (S) De muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te elfder ure. TROS. 11.03 (S) Gerad de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Nederland stalige top tien en Kwiswijs. NCRV 13.30 (S) Popcontact. 15.03 (S) Elpeepop. NOS 16.03 (S) Hitmeersters. HILVERSUM IV NOS. 7.00 Nws. 7.02 (S) Vroeg klassiek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vocalise, a. werken van Monteverdi, b. Operette- verzoeken. 12.00 (S) Van het Nederlands Concertpodium. EO 13.00 (S) Klank- spiegel Nederlandse zang en muziek. 14.00 Nws. 14.02 (S) Klankbord. 14.20 (S) Nederlandse orgelcomponisten en hun DUITSE TV ur 18.05 Kinderprogr. 18.25 Mein Vater, kinderfilm. 18.55-19.00 Journ. 19.00 Nws. uit Noordrijnland-Westfalen. 19.05 Programma-informatie en tekenfilm. 19.10 Unmoglicher Auftrag, tv-serie. 20.15 Aktual. 20.45 Culinair magaz. 21.00 Journ. en weerb. 21.15 Wereldkam pioenschappen ijshockey. 23.30 Cannon, misdaadserie. 0.15-0.35 Journ., kom- DUITSLAND I donderdag 28 april na 18 uur 18.00 Journ. 18.10 Die Biene Maja, tekenfilmserie. 19.40 Aktual. en muz. 19.20 Der Anwalt. 19.55 Doing Pfiff Trooeot. 20.00 Journ. 20.30 Amusementsprogr. 22.00 Journ. DUITSLAND II 19.00 Se- samstrasse. 19.30 Progr.overz. 19.35 Progr. voor Turkse werknemers. 19.45 Jeugdmagaz. 20.15 Aktueel informatief progr. 20.30 Tv-kursus over opvoeding. .21.00 Journ. en weeroverz. 21.15 Infor matieve serie. 22.00 Natuurwetenschap pelijke dokum. 22.45-23.45 Jazz en ly riek. DUITSLAND III 18.00 Schooltelevisie. 19.00 Sesamstrasse. 19.30 Tvdkursus Duits. 20.00 Zandman netje. 20.05 Progr. voor Turkse werkne mers. 20.15 Tv-kursus voor werknemers. 20.45 Nws. uit Noordrijnland-Westfalen. 21.00 Journ. en weerb. 21.15 Tagesthe- ma. 21.30 Aktueel wetenschappelijk magaz. 22.00 Filmportret. 22.45 Leicht franzosisch, Amerikaanse speelfilm. 0.00 Sprucheklopfer. 0.10 Journ. BELGISCHE TV donderdag 28 april 18.00 Kleu terserie. 18.05 Jongerenprogr. 18.30 Korte film. 18.35 De zevende hemel. 19.05 Israëlitisch- godsdienstige uitzen ding. 19.35 Inform, progr. 19.40 Meded.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 5