U kunt nu iedereen voor u laten stemmen Wat blijft er over van Carters schone LTS'ers liever op school dan in de WW DONDERDAG 28 APRIL 1977 - EXTRA PAGINA 19 f Op woensdag 25 mei is het weer zo ver. Met z'n allen maken we op die dag de gang naar de stembus om 150 Tweede Kamer leden aan te wijzen die ons vier jaar lang zullen vertegenwoordigen. U stemt toch mee? Iedereen die ouder dan achttien is en mag stemmen krijgt minstens veertien dagen van te voren een witte oproepingskaart in de bus. Daarop staat in welk stembu reau u het zwartomrande hokje rood mag maken. Misschien kunt u die dag onmogelijk. Bent u op reis of brengt u een bezoek aan uw achternicht in Uithuizermeeden. Geen nood. Ook in Uithuizermeeden wordt er die dag gestemd. Het is mogelijk om uw stem overal in het- land uit te brengen. Maar dan moet u dat wel even van te voren regelen. Dat kan schriftelijk. Daar voor moet u een formulier invullen dat op het gemeentehuis verkrijgbaar is. Te gelijk met uw oproepingskaart indienen (als u 'm al hebt). Uiterlijk 11 mei. Uw oproepingskaart wordt dan omgezet in een kiezersligitimatiekaart, waarmee u kunt stemmen waar u wilt. Het gemeen tehuis stuurt hem toe. Misschien weet u nu nog niet of u op 25 mei weg bent. Ook daar is een oplossing voor ge vonden. Tot vijf dagen voor de verkie zingen kunt u mondeling het verzoek doen om ergens anders in het land te mogen stemmen. Daarvoor moet u zelf - uiterlijk 20 mei - een bezoekje brengen aan de gemeentesecretarie van uw woonplaats. Oproepingskaart meebren gen. Als uw verzoek wordt toegestaan, wordt die kaart waar u bijstaat omgezet in een kiezerslegitimatiekaart. De weg om in een ander stembureau uw stem uit te brengen is daarmee open. Niet iedereen kan zelf gaan stemmen op 25 mei. Je kunt ziek of oud zijn, het vrese lijk druk hebben, in het buitenland zijn, ergens in de Stille Oceaan ronddobbe ren. Of gewoon geen zin hebben. Dan mag je een ander voor je laten stemmen. Bij volmacht stemmen, heet dat. Je hoeft tegenwoordig geen reden meer op te geven waarom je niet zelf naar het stemhokje gaat, maar iemand anders stuurt. Vroeger konden alleen familieleden, huis genoten of heel goede vrienden toe stemming krijgen om uw (vol- macht)stem uit te brengen. Of moest u zich met de man of vrouw die u wilde machtigen melden op het gemeentehuis. De gemachtigde moet uw volmachtstem tegelijk met zijn eigen stem uitbrengen. Misschien machtigt u toch liever een verre vriend dan een goede buur. Of wilt u uw neef in Amsterdam of die achternicht in Uithuizermeeden in uw plaats het hokje rood laten maken. Ook dat kan. Uiterlijk 11 mei een schriftelijke aanvraag doen door een formulier in te vullen dat op het gemeentehuis verkrijgbaar is. Is het ak koord, dan krijgt u bijtijds bericht. De man of vrouw die u gemachtigd hebt, ontvangt thuis een groene „volmachtle- gitimatiekaart" waarmee hij of zij in zijn eigen stembureau uw volmachtstem kan uitbrengen. Uw eigen oproepingskaart is dan natuur lijk waardeloos. Probeert u op 25 mei toch zelf een stem uit te brengen, dan wordt u op het stembureau flink op de vingers getikt. In het ergste geval krijgt u zelfs een boete. De leden van de stembu reaus beschikken over liisten waarop staat wie iemand anders zijn volmacht stem laat uitbrengen. U kunt een ander geen volmacht geven, als uw oproepingskaart al is omgezet in een kiezerslegitimatiekaart. Een ding tege lijk dus. Ook kunt u niet aan uw zoon of dochter, uw neef of nicht die jonger zijn dan achttien of aan iemand die - om welke reden dan ook - van het kiesrecht is uitgesloten een volmacht geven. Iemand mag ook niet meer dan twee vol machten accepteren. U ziet er is geen enkele reden meer om uw stem op 25 mei verloren te laten gaan. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 25 mei heeft de kiezer drie mogelijkheden om zijn stem uit te brengen: 1. - De kiezer gaat zelf stemmen in het stembureau waarvan het adres vermeld staat op de oproepingskaart die hij thuis gekregen heeft. 2. - De kiezer kan ergens anders in het land gaan stemmen, in een stembureau dat hij zelf heeft uitgekozen. Daarvoor moet hij zijn oproepingskaart laten omzetten in een kiezerslegitimatiekaart. 3. - De kiezer kan iemand anders volmacht geven om voor hem te gaan stemmen. Daarvoor moet hij zijn oproepingskaart zelf omzetten in een volmachtlegitimatiekaart (voor een goede buur) of dat door het gemeentehuis laten regelen (voor een verre vriend). Dat is allemaal veranderd. Nu kunt u in principe iedereen voor u laten stemmen. Als u uw volmacht wilt geven aan een buurman of iemand anders uit de buurt, kan dat nu zelfs zonder tussenkomst van het gemeentehuis. Dat kunt u zelf even regelen. Daarvoor moet u - al is het een kwartier voor het sluiten van de stembus - de voorkant van uw oproepingskaart invullen. Uw handtekening en die van de gemachtigde er onder - en klaar i^ kees. U hebt uw oproepingskaart over gedragen, omgezet in een „volmachtle gitimatiekaart". Uw buurman heeft het recht om in uw plaats naar het stem hokje te gaan. Er is een voorwaarde: de man of vrouw aan wie u uw volmacht geeft moet in het zelfde stembureau staan ingeschreven als u. Dat kunt u te weten komen door beide oproepingskaarten te vergelijken. Het adres van het stembureau en het nummer van het stemdistrict op de kaart moeten dezelfde zijn. Door Jan Schinkelshoek doen. Maar al met al wordt de Amerikaanse levensstandaard niet aangetast, en het is ook niet- de bedoeling dat te doen". Wat is het dan: „offers" of een nau welijks aangetaste levensstand aard? Het antwoord is dat de president het probleem heeft gedramati seerd omdat het maar al te werke lijk is. Maar als hij de Amerika nen ervan overtuigt dat de olie voorraden van de wereld niet on uitputtelijk zijn en als hij hen er toe krijgt te doen wat hij van ze vraagt, dan zal - als de „bezuin igers" tenminste gelijk hebben - de crisis zonder al te veel pijn be zworen worden. Er zullen natuurlijk geen grote au to's meer zijn die benzine slur pen. En de industrie zal niet meer zomaar de brandstof kunnen kie- zen die ze wil. Maar er is zeker geen reden om aan te nemen dat de volgende generatie Amerika nen per fiets naar het werk moet en 's winters in dikke kleren ge huld thuis moet zitten. Sparen De bezuinigers redeneren dat er twee manieren zijn om de energie-crisis aan te pakken. Je kunt de produktie opvoeren of je kunt de önergiebehoefte laten da len door een meer verantwoord gebruik. Meer produceren lijkt aantrekkelijk voor mensen die in een vrije markteconomie gelo ven. De energieprijzen zouden dan flink kunnen stijgen om de produktie aan te moedigen en het verbruik terug te dringen. Maar, zo zeggen de bezuinigers, het is veel goedkoper om energie te besparen. Waarom miljarden steken in kernenergie of andere energiebronnen als het mogelijk is met technische voorzieningen de energie veel doeltreffender te gebruiken? Een voorbeeld van zulke mogelijkheden zag ik in Ca- lifornie, waar een nieuw gebouw van de overheid 83 procent min der energie nodig had dan een gewoon gebouw, en daarbij was geen sprake geweest van extra bouwkosten of hypermoderne technieken. Belastingvoordelen en kortingen moeten de burgers aanmoedigen zelf ook bij te dra gen, bijvoorbeeld door hun hui zen beter te isoleren. Tezelfdertijd zal het verbruik van zonne-energie worden aange moedigd. De bedoeling is dat er in '85 twee-en-een-half miljoen huizen worden verwarmd en ge koeld met zonne-energie Dat soort energie is de bezuinigers aan het hart gebakken, want de zon is een onuitputtelijke bron. Als Carter en zijn medestanders gelijk hebben zullen deze plan nen gekoppeld aan een verant woord gebruik van steenkool en kernenergie ervoor zorgen dat Amerika veilig de volgende eeuw ingaat. De pijn bestaat er dan voornamelijk uit dat enkele oude gewoontes moeten worden afge zworen (zoals het geloof in stel lingen als „de economie zakt in elkaar als Detroit geen grote au to's meer maakt" en „om het bruto nationaal produkt op te voeren, moet het energiever bruik omhoog"). Maar mogelijk raken het publiek en de politici in paniek en verande ren zij Carters plannen onher kenbaar. De president zal dat dan een beetje aan zichzelf te wijten hebben. Hij wekte de indruk dat hij zijn volk voorgaat in een ge vaarlijke charge van de cavalle- rie, terwijl hij de Amerikanen waarschijnlijk alleen maar zal meenemen op een lastige, maar te volbrengen wandeling. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs I WASHINGTON (SP)-Met zijn plannen voor besparing van energie doet president Carter me een beetje denken aan een kind dat een prachtige sneeuwpop heeft gemaakt alleen maar om te zien hoe een paar akelige jongetjes die afpak ken. Zij halen er de ledematen af, stoppen er nog een paar ogen in en slopen de neus. De sneeuwpop is dan een mon ster. Zal eenzelfde lot beschoren zijn aan Jimmy Carters antwoord op wat hij noemde „de grootste uitda ging waarvoor ons land zich ge plaatst ziet in deze generatie"? De felle reacties wijzen daar op. En vooral zijn voorstel om de belas ting op benzine te verhogen als het benzineverbruik boven een bepaald niveau stijgt, zal het moeilijk krijgen. Senator Cranston, de voorman van de Democraten in de senaat, is een van de intelligentste en meest progressieve senatoren in Was hington. Doorgaans is hij zeer op de hand van Carter. Maar hij zal niets moeten hebben van belas ting op benzine, want hij komt uit Californie, waar grote auto's en goedkope benzine nog gewoner zijn dan in de rest van het land. ..Scoop" Jackson, die in de strijd van vorig jaar om de presidents kandidatuur van de Democraten nogal ongelukkig verloor van Carter, heeft nu de gelegenheid voor een wraakoefening. Als voorzitter van een senaatscom missie voor energie en grondstof fen heeft hij meer kans dan welk ander Congreslid ook om de plannen van Carter te veranderen voorzover die afhankelijk zijn van goedkeuring door Senaat en Huis van Afgevaardigden, zoals met de belastingen het geval is. Jackson is tegen een hogere belas ting op benzine. Volgens hem zou de benzine minstens een dollar per gallon moeten kosten voor de Amerikanen er minder van gaan gebruiken en naar zijn mening zou dat een „sociaal oneerlijke" maatregel zijn. (In de Verenigde Staten kost de benzine nog altijd maar zestig dollarcent per gallon, hetgeen neerkomt op veertig cent per liter. En dat terwijl de gemid delde Amerikaan twee keer zo veel verdient als wij. De oliecrisis van 1973 heeft wat dat betreft nauwelijks invloed gehad). Door Mark Frankland Senator Ted Kennedy is het hierin met Jackson eens. Maar Jackson is weer wel te vinden voor Carters plan om auto's zwaarder te belas ten naarmate ze meer benzine verbruiken. De Republikeinen zien helemaal weinig in Carters voorstellen. John Rhodes, de leider van de Republikeinen in het Huis, heeft zich al gekeerd tegen de benzine belasting, het voorstel om veel meer gebruik te maken van zonne-energie - „een droom" - en de nadruk is gelegd op besparing boven opvoering van de produk tie. Het ziet er naar uit dat het wel tot de herfst zal duren voor het Congres gereed is met de behan deling van Carters programma. Verdeeld Al lang is Amerika bij dè discussies over de energie verdeeld in twee kampen: de mensen die vinden dat de oplossing moet komen van een hogere produktie en de men sen die het met bezuiniging wil len klaren. De president heeft duidelijk de zijde van de laatste gekozen, en het is dan ook niet zo vreemd dat hij spreekt van „on gemakken en offers" die ge bracht zullen moeten worden om een „nationale catastrofe" te vermijden. Maar dan vraagt men zich wel af of dit de woorden zijn van de gedis ciplineerde christen en oudmarine-officier Carter of van de politicus Carter. Hij ziet zich zelf ongetwijfeld als de man die het land leidt in een strijd voor een rechtvaardige zaak. Slechts zelden biedt de Amerikaanse binnenlandse politiek een presi- Jimmy Carter: neemt Amerikanen mee op een lastige, maar te volbren gen wandeling dent zo'n kans op een heldhaftige rol. Een zeer hoge functionaris in het Witte Huis merkte vorige week echter op, dat „we een hoop ge praat hebben over opofferingen en dat het programma op som mige punten ook wel pijn zal DEN HAAG - Ruim 20.000 leerlin gen van de lagere technische school hebben sinds 1975 een vijfde leeijaar aan de opleiding vastgeknoopt. Of om te double ren of om een tweede diploma te behalen. Uit een voorlopig on derzoek dat door de directie van het Lager en Middelbaar Beroep sonderwijs (LMBO) is gedaan blijkt een onmiskenbare relatie tussen dat nog een jaar op school blijven en de economisch som bere situatie. Relatief de meeste leerlingen, die in dat extra lts-jaar zitten, komen uit Limburg en het Noorden; stre ken met grote werkgelegenheid sproblemen. Van die leerlingen blijkt 12 procent de vakrichting, die ze al deden, voort te zetten. Door Dick de Jong Door de slechte toestand op de arbeidsmarkt of uit weerzin tegen de partiele leerplicht. Maar de omvang van dat extra jaar „als een bewaarschool" valt de plaatsvervangend directeur van het LMBO L. F. Venderbos nogal mee. Herkansing Dat vijfde jaar is eigenlijk inge voerd als herkansingsmogelijk heid. Op het ministerie is men uitdrukkelijk niet geporteerd voor een uitbreiding van het lager beroepsonderwijs met een vijfde leeijaar als zodanig. Dat heeft de Federatie Nederlandse Vakbe weging ondermeer voorgesteld met het oog op de grote werk loosheid onder de jongeren. In het informatieblad over onder wijs voor werkende jongeren „Pavoon" merkt Venderbos op, dat het mogelijk is dat jongeren, die een extra jaar doen, moeilijk komen te zitten met hun verdere opleiding via het leerlingenstel sel. Dat komt omdat ze die oplei ding niet kunnen voltooien voor dat ze in dienst moeten. Gezegd wordt ook wel dat de jongeren, die vijfjaar lts hebben, moeilijker plaatsbaar zijn op de arbeids markt omdat ze wat ouder Ajn en in een hogere klasse van het mi nimum jeugdloon vallen. Wonderlijk „Wonderlijk is aan de andere kant dat wij van directeuren van lts'en gehoord hebben dat ze met het plaatsen van de schoolverlaters in de bedrijven nog nooit zoveel succes hebben gehad als bij het eind van het vorige schooljaar. Het is zelfs voorgekomen dat de scholen niet aan de vraag naar gediplomeerden door de be- drijfsbonden konden vol doen", aldus de heer Venderbos. Officieel bestaat dat vijfde leeijaar dus niet als klas en het ministerie vindt dat ook niet wenselijk. De in een folder van het ministerie van onderwijs en wetenschappen dan ook geuite suggestie dat een lts'er, die het diploma behaald heeft beter nog een jaar op school kan blijven dan werkloos rond te lopen, is dan ook zowel bij het leerlingenwezen als Vormings werk heel slecht gevallen. Lapmiddel Koops van het regionaal orgaan voor het leerlingenwezen Zuid- Holland-zuid noemt dat een lap middel om de jeugdwerkloos heid tegen te gaan. Het is volgens hem zelfs zo dat men in een aantal bedrijfstakken zit te gillen om leerlingen. Dat is met name het geval in de scheepsbouw. Dat lijkt merkwaardig gezien de verre van rooskleurige situatie in die sector. „Dat men desalniettemin leerlin gen wil hebben heeft als achter grond dat men in de scheeps bouw vakmensen wil blijven op leiden omdat men binnen enkele jaren weer een opbloei van deze bedrijfstak verwacht". Ook in het bouwbedrijf kunnen heel wat leerlingen worden geplaatst en ook in andere sectoren behalve de horeca en de elektrotechniek. Knapper? Deze praktijkman gelooft over igens niet dat een jongen knapper wordt naarmate hij langer op school blijft. Koops signaleert dat er scholen zijn die belang hebben bij het feit dat leerlingen nog een jaar langer op school blijven. Direkteur Rohde van een Amster damse technische school erkent dat. „Maar we houden geen jon gens vast die het langer leren niet op kunnen brengen". De jeugd werkloosheid is volgens hem geen oorzaak van het doorgaan in het extra leerjaar. Want het is ie der jaar zo en ook vorig jaar was dat het geval dat bedrijven aan de deur kwamen om te vragen of we nog jonge arbeidskrachten voor ze hadden. Die zijn in bepaalde sectoren gewoon niet te krijgen. Zowel in de bouw als in de metaal heeft men graag lts'ers. Van een Utrechtse lts komen dezelfde ge luiden. Zelfs op de avond van de diploma-uitreiking vragen werk gevers om leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19