Gerard de Lange gaat weg uit Zoeterwoude De Koster: West-Europa bij SALT betrekken Federatie FNV ook in Leiden? Bejaarden predikant in Leidse tehuizen Inval politie Hulst in 2 sexbioscopen DONDERDAG 28 APRIL 1977 Transport ondernemer: 'Tk heb er slapeloze nachten van De nieuwe hal van Jonker BV. die morgen geopend zal worden ten behoeve van een an dere klant: Heineken. Bestuur 11 mei bijeen voor een eerste gesprek ZOETERWOUDE - Gerard de Lange heeft zijn contacten met de Zoeter- woudse transportmaatschappij D. Jonker verbroken en gaat de vestiging aan de Industrieweg in Zoeterwoude verlaten. Te hoge tarieven van Jonker zouden er, volgens directeur Gerard de Lange, de oorzaak van zijn dat de wasmachinegigant is overgestapt naar het Veghelse transportbedrijf Van Mierlo, dat bovendien moderner zou kunnen werken. Volgens opgaaf van de vervoersfederatie FNV betekent het verdwijnen van Gerard de Lange uit Zoeterwoude een bedreiging voor de werkgele genheid van zestien man. "Ik heb er slapeloze nachten van", aldus transportondernemer D. Jonker sr. "Wij zijn hier, op verzoek van Gerard de Lange, in 1974 vanuit Amsterdam naartoe gekomen. We hebben 1,7 miljoen geïnvesteerd in een bedrijfshal en wagens en we hebben er mensen voor aangeno men. Het is een hard gelag nu te moeten horen dat ze ermee ophou den en naar een ander gaan". Klap De Lange beëindigde op 31 maart het contract met Jonker en dat be tekent dat de transportonderne ming nog tot 1 september de tijd heeft een nieuwe klant te zoeken. Dat zit er, zoals het er nu naar uit ziet, niet in. Jonker verzorgt de ex peditie voor twee opdrachtgevers: Heineken's brouwerijen en Gerard de Lange. Het wegvallen van de laatste betekent een aanzienlijke klap voor het familiebedrijf. "We moeten in deze handel nu eenmaal op de kleintjes letten. Daarvoor zijn onze prijzen te scherp. Tussen de uiterste prijs die Jonker kan bieden en die van Van Mierlo zit een verschil van enkele tonnen. Dat is voor ons voldoende", Door Hans Meyer aldus Gerard de Lange. "Wij zou den helemaal niet bij Jonker weg gaan als het verschil maar klein was, maar dit is veel te groot. Bo vendien werkt Van Mierlo met een computer en dat maakt het werken voor ons veel prettiger". Gerard de Lange gaat weg uit Zoeterwoude. Transportondeme- Jonker weet nog niet wat hij LEIDEN - De besturen van de afde ling Leiden van het NW en het NKV zullen op 11 mei a.s. voor het eerst bijeenkomen om te praten over de vorming van een federatie FNV, afdeling Leiden. Zoals bekend is de federatie van NW en NKV al op 1 januari 1976 op landelijk niveau van start gegaan, maar in de federatievorming op plaatselijk niveau zit tot nu toe niet veel schot. Daar gaat nu waar schijnlijk verandering in komen. Na,dat het NW-bestuur daartoe het initiatief had genomen, bleek men ook van NKV-zijde bereid over nauwere samenwerking te praten. Eén en ander deelde de heer J. Bloem, voorzitter van de afdeling Leiden van het NW, gisteravond •mee tijdens de jaarvergadering. Volgens de heer Bloem houdt fe deratievorming op plaatselijk ni veau tussen NW en NKV niet in, dat de samenwerking met het CNV zou moeten worden beëindigd. "De samenwerking met het CNV is goed", aldus de voorzitter. "We hebben tot nu toe geen enkele aan leiding gevonden om de contacten met het CNV te verbreken". Hij kreeg bijval van de voormalige NW-secretaris N. Langezaal, die zich afvroeg of een federatievor ming waarbij het CNV uit de boot valt, wel in het belang van de werk- gevoerde beleid. Hij laakte de hou ding van het CNV wanneer er acties worden gevoerd, en stelde voor het contact met de christelijke vakcen trale tot het minimum te beperken. Voorzitter Bloem, zelf ook uit de ABVA afkomstig, merkte op dat het niet juist is om te veel te letten op bepaalde CNV-bonden zoals de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO). "Met de NCBO is beslist niet te praten. Die zou ik met plezier de Oude Sin gel inschoppen. Maar niet alle CNV-bonden zijn zoals de NCBO", aldus de heer Bloem. Een verte genwoordiger van de Industrie bond merkte echter op, dat de ver houding tussen de Industriebon den van NW/NKV enerzijds en CNV anderzijds ook bepaald niet goed is. Besloten werd het gesprek met het NKV-bestuur af te wachten, en in overleg met het NKV te bepalen, welke houding de federatie ten op zichte van het CNV zal i Een heel andere geluid kwam van de zijde van ABVA-secretaris H. K. Matters, die van mening was dat de goede vérstandhouding met het CNV meer gebaseerd is op persoon lijke relaties, dan op grond van het Kostprijs Op ds. A. Verdoorn, gerefor meerd predikant in Heerlen, is een beroep uitgebracht om het pasto raat te gaan verzorgen in een zestal Leidse bejaardentehuizen, te weten Rijn en Vliet, Haagwijk, Lorenzhof, Vreewijk, Groenhoven en Op de Waard. Omdat ds. Verdoorn, die 45 jaar is en twee kinderen heeft, tot de Geref. Kerken behoort, heeft de ge reformeerde kerkeraad in Leiden het beroep op hem uitgebracht, hoewel hij straks voor ieder, van welke kerkelijke gezindte ook, be schikbaar zal zijn. Het zijn dan ook deze zes tehuizen die de arbeidso vereenkomst met hem zullen aan gaan. Ds. Verdoorn heeft dit beroep ook al aangenomen. Het is de be doeling, dat hij per 1 september in dienst treedt. De aanstaande bejaardenpastor is eerst predikant in Hasselt (Overijs sel) geweest. Sinds 1965 is hij dat in Heerlen. De vereniging voor Christelijk Onderwijs in Enschede heeft voor haar 30 basisscholen (kleuterscho len en lagere scholen a) met rond 200 onderwijsmensen een predi kant benoemd, die de identiteit van het chr. onderwijs moet begelei den. Het is de 46-jarige ds. H.F. Venema, hervormd predikant in Hardegarijp. Voorzover bekend is het voor het eerst dat een chr. schoolvereniging iemand voor een dergelijke taak heeft aangetrokken. Ds. Venema gaat cursussen geven voor het per soneel van de scholen over hoe te werken met de bijbel en over de re latie tussen bijbelse geschiedenis en verkondiging. Het is de bedoe ling, dat hij twee dagen per week wordt "uitgeleend" aan de her vormde gemeente in Enschede. Mogelijk wordt hij predikant voor bijzondere werkzaamheden, waar bij men denkt aan een jeugdpasto raal In verband met een leergeschil heeft ds. M. Pronk (36), chr. gere formeerd predikant in Dordrecht- centrum, zich aan zijn kerkverband onttrokken. Een paar ouderlingen en een diaken zijn hem daarin ge volgd. Ds. Pronk zal voorlopig met allen die het met hem eens zijn zelf standig buiten enig kerkverband blijven. Een van de bezwaren tegen zijn prediking was dat hij te veel de nadruk zou leggen op de "bevin ding" en daardoor te weinig de "be lofte van het heil" zou verkondigen. Hervormde Kerk: beroepen te Steenwijk W.J. van Asselt Uitwijk; bedankt voor Stolwijk G.H. van Kooten Delft, voor Stellendal E.M. Bakker Nieuwerkerk aan de IJssel. Jonker zegt daarop: "We hebben gezegd dat we bereid zijn om tegen kostprijs te werken als De Lange de prijzen niet kon opbrengen. We we ten dat hij bij een onderneming in België forse verliezen heeft ge maakt en die moeten natuurlijk er gens vandaan komen. Daarom wa ren we ook bereid dit jaar op de kostprijs te gaan zitten. Maar zo laag als Van Mierlo kunnen we ge woon niet. Dat is absoluut onmoge lijk". Directiesecretaris J. Schrier van Van Mierlo zegt daarover: "Wij werken niet met jaagpremies, niet met een zwarte kas, we proberen het allemaal zo open en eerlijk mo gelijk te doen. Dat moet ook wel als je een stuk of tachtig chauffeurs in dienst hebt. Ik denk dat wij, omdat we met computergestuurde route planning werken, erg goedkoop kunnen zijn, omdat we scherp cal culeren". De datum, waarop Gerard de Lange zal vertrekken staat nog niet hele maal vast. "Er zijn nog mogelijkhe den voor onderhandeling", zegt De Lange. Jonker daarentegen zegt dat het contract al is opgezegd en volgens Van Mierlo zijn de nieuwe contracten getekend. Personeel Onzeker is verder de positie van het personeel van Jonker dat met ont slag bedreigd wordt. De Lange: "Onze nieuwe transporteur is be reid het personeel over te nemen". Van Mierlo zegt daar nog niets van te weten, maar, zo merkt Schrier op: "Het is wel eens eerder gebeurd dat we personeel overnamen". Bij Jonker weet men nog van niets. Woordvoerder Hoekstra van de vervoersfederatie FNV meent dat er aan de positie van het personeel weinig te doen is: "Men is natuur lijk vrij om van transportonderne mer te veranderen. Maar het is wel een trieste zaak". Voor Jonkeren zijn personeel komt de klap extra hard aan omdat het bedrijf vrijdag een nieuwe hal opent, die speciaal gebouwd is om meer service aan de andere grote klant, Heineken, te kunnen geven. "Het is wel een domper op de feest vreugde", aldus de heer Jonker. Suriname- project in regionaal woonwagen centrum LEIDEN - Bewoners en mede werkers van het regionaal woonwagencentrum hebben de afgelopen drie dagen met de leerlingen van de bijbehorende school St. Cristophorus (Ga- briël Metzustraat) aan een Suriname-project gewerkt. De bedoeling van dat project was inzicht te krijgen in het wel en wee van de Surinamers uit een soort solidariteit tussen minderheidsgroepen onder ling. Op school werd op diverse manieren aandacht besteed aan Suriname. Dit aan de hand van veelsoortig materiaal. Gisteren werd er in de school door enkele vrouwen van het woonwagencentrum en een paar Hindoestaanse vrouwen een echte Surinaamse maaltijd bereid. Ook werd er een voet balwedstrijd gespeeld tussen de woonwagenbewoners en een elftal van Surinamers uit Den Bosch. De woonwagenbewo ners wonnen met 6-2. Een knallende feestavond op het woonwagencentrum, met medewerking van de Leids- Surinaamse band Ritmico Es Special, besloot het Suriname- project. Waaraan o.a. medewer king verleend door Sticusa, de stichting die de culturele sa menwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen bevordert, en het Rijksmuseum van Volkenkun de, dat allerlei tentoonstel lingsmateriaal beschikbaar stelde. Foto: kinderen van het woon wagencentrum werken aan het Suriname-project. Vijfling verjaart BRUSH PRAIRIE - De Anderson-vijfling viert vandaag zijn vierde verjaardagDe vijf kin dertjes wachten hier in feestelijk ornaat met hun moeder op de komst van hun vader, die hun partijtje luister zal bijzetten. Taxistaking: directie spant geding aan GRONINGEN (ANP) - De taxista king in Groningen duurt voort. De directie van de Groninger taxicen trale heeft inmiddels een kort ge ding aangespannen tegen de sta kende chauffeurs dat aanstaande vrijdag dient. Wanneer de stakers eerder zullen ophouden, zal het kort geding niet doorgaan. De stemming onder de stakers is er overigens niet naar, dat met de actie vroegtijdig gestopt zal worden. De stakers zijn vastbesloten door te gaan totdat hun eisen: minimum loon plus 10 procent van het opge reden bedrag, zijn vervuld. De taxistaking werd maandagavond jl. ingezet. Unieke vogel soort broedt in Nederland ARNHEM (ANP) - In Twente broedt voor zover bekend nu voor het eerst in ons land een wouwen- paar. Het betreft hier de zoge naamde rode wouw. De wouw is een roofvogel, gelijkend op een buizerd, die leeft van klein wild. zoals muizen en jonge konijntjes. Ornithologen bevestigen dat het broeden van deze vogelsoort in Ne derland uniek is. De wouw verblijft doorgaans in Oost- en Zuid-Europa en overwin tert in het Middellandse- Zeegebied. In Nederland werd de vogel tot nu toe alleen als trekvogel gesignaleerd. Vogelwachters die het nest van het echtpaar ontdekten willen de exacte plaats ervan geheim houden om te voorkomen dat de vogels bij het broeden verontrust worden. In het weekeinde wordt het nest door vogelwachters bewaakt. De Wouw legt doorgaans twee tot vier eieren. Deskundigen verwach- ten dat het paar, dat hoog in de bo men broedt, in Nederland met suc ces nakomelingschap zal kunnen voortbrengen. STRAATSBURG (ANP) - Het tweede kamerlid Hans de Koster (VVD) heeft giste ren in de assemblee van de Raad van Europa voorge steld dat twee of drie Wes- teuropese NAVO-landen deelnemen aan SALT (de Amerikaans-Russische be sprekingen over een beper king van de strategische bewapening) althans op het moment dat deze gesprek ken in een beslissend sta dium komen. HULST (SP) - De rijkspolitie in het Zeeuwsvlaamse Hulst heeft tijdens een inval in twee sexcinema's alle apparatuur - projectoren en sex- films - in beslag genomen. Boven dien draaiden de twee bioscopen (Erotika en Taboe) in het centrum van Hulst zonder vergunning. Het gemeentebestuur had enige tijd ge leden de vergunning ingetrokken, omdat het de vertoning van films in de twee sexbioscopen strijdig achtte met de bioscoopwet. Toen de rijkspolitie andermaal een inval deed, bleek het vertonen van niet goedgekeurde films gewoon door te gaan. De rijkspolitie had enige tijd geleden de zaken definitief ge sloten, maar hiervan hadden de ex ploitanten zich niets aangetrokken, ondanks hun beroep dat zij tegen de beslissing van het gemeentebes tuur bij GS van Zeeland hadden in gespannen. De rijkspolitie deed de inval in het kader van een groots opgezette actie, waarbij alle sexci nema's in de gemeente Hulst wer den bezocht. Alleen bij "Erotika" 'en "Taboe" werden overtredingen geconstateerd. In de andere cine ma's werden geen overtredingen vastgesteld. Beide exploitanten zullen andermaal een procesver baal krijgen wegens het draaien zonder vergunning ingevolge de bioscoopwet. Alle apparatuur werd - andermaal - in beslag genomen en zal verbeurd worden verklaard. De Koster, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en oud minister van Defensie, meende dat de Verenigde Staten hun Westeu- ropese bondgenoten goed op de hoogte houden van het verloop van SALT: geen Amerikaanse onder handelaar die niet, op reis naar en van Moskou, in de NAVO-raad in Brussel verslag uitbrengt. Maar nu de Amerikaanse regering de tactische, op doelen in West- Europa gerichte wapens in SALT wil betrekken, is het niet meer dan logisch dat West-Europa inspraak krijgt. Men kan de mogelijkheid niet uitsluiten dat de Amerikaanse onderhandelaars voorbijgaan aan de belangen van West-Europa: "Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok", aldus De Koster. Eventuele Westeuropese deelname aan SALT zou volgens De Koster kunnen worden besproken in de zogenaamde Eurogroep, een niet- officiële NAVO-instelling waarin typisch Europese defensieproble men worden besproken. De minis ters van de Eurogroep-landen ple gen bijeen te komen de dag voordat de halfjaarlijkse NAVO- ministersconferentie wordt ge houden. De eerstvolgende NAVO- conferentie komt 10 en 11 mei in Londen bijeen. De Koster is rapporteur van de poli tieke commissie van de assemblee van de Raad van Europa, waarin parlementariërs uit de negentien bij de raad aangesloten landen zit ting hebben. VOETBAL - Liverpool heeft zich gisteravond geplaatst voorde finale van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. De Engelse kam pioen en lijstaanvoerder won met 3-0 van Everton. Superstars: een lekker, nieuw zoutje van Smiths.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17