modern voetbal (2-1) TWENTE PAKT 'LAATSTE' KANS PEC Zwolle doceert Duitsland schittert tegen Noordieren IJshockeyteam Roemenië zeker van degradatie T^FC Den Haag verliest voorspel en naspel 3oersma pakt half Dunt tegen Donner DONDERDAG 28 APRIL 1977 Sport PAGINA 13 WENEN - Op de zevende dag van het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey (A-groep) in Wenen vielen twee beslissingen. Roemenië zal even snel uit de A-groep vliegen als het er ingeko men is. Dat is wel zeker na de ne derlaag met de cijfers 6-3 tegen mede-degradatiekandidaat West-Duitsland. De Roemenen vonden dat ze buiten hun eigen schuld hadden verloren. Ze be schuldigden scheidsrechter Dom- brovski uit de Sowjet-Unie en zijn asisstenten van partijdigheid in het voordeel van de West- Duitsers. Wedstrijdleider Heinz Henschel zei deze beschuldigingen te gaan doorgeven aan de wereld- ijshockeybond. Op de zevende dag kwam ook vast te staan dat Canada in de finale ronde van de beste vier landen zal meespelen. Dit werd zeker na de overwinning met 5-1 op Finland. 1. Sowj. Unie 4 4 0 0 8 50- 8 2. Zweden 4 4 0 0 8 24- 5 3. Tsj. Slowakije 4 3 1 0 7 35-10 4. Canada 5 2 1 2 5 15-20 5.Ver. Staten 4 112 3 13-12 6. W.-Duitsl. 7. Finland 8. Roemenië EEUWARDEN - Viktor Kortsjnoj eeft gisteren ook zijn partij in de htste ronde van het toernooi om et Nederlands schaakkampioen- :hap gewonnen. Hij versloeg op igelmatige wijze Hans Böhm en eeft nu 7.5 punten. Jan Timman ook. Hij had weinig problemen iet Fred van der Vliet, maar staat Iog steeds anderhalve punt achter p Kortsjnoj. Het lijkt voor de titel- erdediger een ondoenlijke zaak ie achterstand nog in te halen. Zijn Dut in de zesde ronde, een mis- reep in de partij tegen Böhm. kan wel eens verstrekkende gevolgen hebben. In zijn partij tegen Kortsj noj, die voor zaterdag op het pro gramma staat, heeft Timman name lijk het nadeel met zwart te moeten spelen. In de achtste ronde werd gister middag slechts één partij afgebro ken. Dat was die tussen Donner en Boersma. Gisteravond werd de par tij hervat en werd snel remise. Een goede prestatie van Boersma, om dat Donner in het toreneindspel de beste kansen had. Vandaag wordt er niet gespeeld. Sepp Maier: gewisseld. UTRECHT - Bijgelovig als voetballers kunnen zijn wenste de halve finalisten van FC Den Haag en die van PEC Zwolle gisteravond in smetteloos witte kledij door de Galgenwaard te rennen. Zo wel de pupillen van Malatinsky en van Alleman isten op zeker dat eerder geleverde prestaties veel, zo niet alles te maken hadden met een witte uitrustingen )mdat het auel PEC Zwolle-FC Den Haag op neutraal terrein ilaatsvond moest het lot beslissen. De enige die het achteraf niet be- reurde dat de schrikgoden FC Den laag in die loterij ongunstig waren, vas Eddie Hartman. Die herin- lerde hoe zich ooit een soort gelijk onflict afspeelde tussen Ajax en ■"C Den Haag. Ook toen verloor FC Den Haag het voorspel, maar de »loeg die de finale bereikte heette veneens FC Den Haag. Helaas eeft geen enkele Hagenaar naar ie opbeurende woorden willen listeren. Iet PEC Zwolle stapte gisteren de este ploeg de finale van de .NVB-beker binnen. De equipe an Malatinsky kreeg een les op alle ementaire onderdelen van de 'oderne voetballerij. In die mate •lfs dat je je kon afvragen welke ub in de eerste divisie speelt en elke in de eredivisie. Met de in 120 opende minuten opgelopen 2-1 ederlaag kwam FC Den Haag er -lfs goed af. Met iedere andere eeper dan Hans Galje zou de '.uiderparkbrigade roemlozer zijn esneuveld. Zwolle langszij stuurde al was ook daar nonchalance van Hoekema voor nodig. Oekie reageerde in elk geval niet alert toen Rinus Israel middenvelder Coco Hoekstra aan speelde. Met verraderlijk veel ef fect suisde de gelijkmaker langs Galjé: 1-1. Ook dat bleek geen waarschuwing in te houden voor de FC. Morsend rommelde men verder, waarbij eens te meer opviel dat Albertsen slechts een rechterbeen heeft, dat Mansveld een off-day had en dat noch Jol noch Swanenburg iets po sitiefs konden inbrengen. De laat ste moest zijn plaats afstaan aan Pe- razic, voor gerechtigheid in de ver lenging zou geschieden. Met Van 't Land voor Sörensen begon PEC de eerste verlenging met een twee tegen twee situatie net niet uit te buiten. Ronald Hendriksens inzet belandde namelijk op de lat. De tweede keer dat PEC massaal uit brak ging met meer succes gep aard. Een hoekschop van Hendrik- sen werd door invaller Van 't Land Met iedere andere doelman dan Hans Galjé aangegrepen om 2-1 in te koppen. Haagse sluitpost een PEC-aanval. Aad Kila e Verbijsterend Toen pas - Malatinsky wisselde de conditioneel te minne Perazic weer in voor Ouwehand - begreep FC Den Haag de ernst van de situatie. Toen pas werd er gebikkeld, oppor- ou FC Den Hbag roemlozer zijn gesneuveld. Hier onderbreekt de PEC-aanvaller Hendriks (links) kijken toe. tuun gespeeld, met alle risico's van dien aangevallen. Te laat, want Mansveld, de anders zo succesvolle Mansveld, faalde tot drie keer toe oog in oog met succes en dat was uiteindelijk de gerechtigheid ten top. De beste ploeg heette gistera vond PEC Zwolle, zoals ook Vuja- din Boskov, de huidige trainer van Feyenoord, hoofdschuddend vast stelde. GER STOLK Het was hetzelfde Noord-Ierland (met George Best) dat een halfjaar gele den in Rotterdam met 2-2 gelijk speelde tegen Nederland in de voorron den van het wereldkampioenschap. Het Westduitse elftal speelde gisteravond in een volledig nieuwe opstel ling. Van het elftal dat driejaar geleden wereldkampioen werd, waren nog slechts vier spelers over Maier (hij werd in de tweede helft vervan gen door Franke), Bonhof. Vogts en Hölzenbein. Van de nieuwkomers maakten vooral de debutanten van Schalke'04 grote indruk. Dat waren Rüdiger Abramczik en spits Klaus Fischer. De 27- jarige, lang door het Bundesligaschandaal buiten het nationale elftal gehouden, spits scoorde twee schitterende doelpunten. MALAFIDE PRAKTIJKEN De Joegoslavische trainer van Feyenoord, Vujadin Boskov, eist via een civiele procedure van het weekblad Voetbal International rectificatie van een artikel dat op 6 december van het vorig jaar werd gepubliceerd. In dit artikel werd Boskovs naam genoemd in verband met de "malafi de" praktijken van zijn landgenoot, de zich journalist en voetbalmake laar noemende Sacha Hristic. Volgens Voetbal International gaf Hristic bu zijn onderhandelingen over Joegoslavische voetballers met clubbestuurders de naam Vuiadin Bos kov als referentie op. Bij de trainer van Feyenoord, aldus Vi, konden clubs informeren naar de kwaliteiten van de door Hristic aangeboden spelers. Boven het artikel stond de vraag of Hristic de sprekende pop van Boskov is. MARKTWAARDE Over dit artikel heeft Vujadin Boskov zich boos gemaakt. Gisteren diende de civiele procedure in Rotterdam. Boskov vroeg via zijn advocaat Mr. W.G. van Hassel naast een rectificatie ook een symbolische schadever goeding, omdat door de publicaties zijn marktwaarde als trainer zou zijn aangetast. De Europese voetbal unie heeft de Fransman Wurtz aangewezen als scheidsrechter voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen FC Liverpool en Borussia Mönchenglad- bach. De wedstrijd wordt op 25 mei in Rome gespeeld. Charles Corver is scheidsrechter in de eerste finale-wedstrijd in het UEFA-cup toernooi, die op 4 mei in Turijn tussen Juventus (Ita) en Athletic de Bilbao (Spa) wordt gespeeld. De return, op 18 mei in Bilbao staat onder leiding van de Oostenrijker Erich Linemayr. O De organisatoren van het voetbaltoernooi 'Amsterdam-702' hebben het programma rond. Deelnemende ploegen zijn Ajax, AZ'67, Liverpool (Eng) en FC Barcelona (Spa). De wedstrijden worden gespeeld op vrij dag 5 en zondag 7 augustus, een week voor het begin van de competitie in het betaalde voetbal. t as verbijsterend om te zien met elke kracht de Zwolse midden- elders als Jan Hendriksen en Coco toekstra naar de voorste lijn door goten. Nauwelijks gehinderd door ila, Albertsen en Hoekema i KEULEN - Ook zonder Franz Beckenbauer kan voetbal lend West-Duitsland de toekomst met vertrouwen tege moet zien. Tot deze overtuiging kwamen 55.000 toe schouwers gisteravond in het Müngersdorfstadion in Keulen waar de wereldkampioen in de tweede helft Noord-Ierland volkomen overspeelde en met gaaf aanval lend voetbal een verdiende grote overwinning behaalde: 5-0. en genoemde Zwollenaren keer p keer naar het front. Ook al omdat C Den Haag dit keer verdedigend onder een organisator speelde, .ekte het de grootste verwonder- ig dat averij lang uitbleef, 'och manoeuvreerde FC Den Haag ich in de dertiende minuut in een iant uitgangspunt. Simon van Hiet, de enige die een acceptabel iveau haalde, gaf een effectvolle al af die door Swanenburg aange- omen zou worden. Arbiter Berre- oets wees terecht naar de execu- ieplaats, toen de invaller-doelman Jieuwenhout de Haagse linksbui en neerlegde. Aad Mansveld von- iste in twee fasen (1-0), want in erste instantie stopte de doelman ijn kogel. Dat snelle succes heeft FC Den laag met bedrijfsblindheid gesla- en. Waar PEC vanuit een gesloten erdediging onder leiding van de ublieme veteraan-libero Israel teeds beter ging spelen, daar le erde FC Den Haag brokkelig werk f, waarin nonchalance troef was en ombinatie zelden werden ver- oond. Positiespel )at laatste had te maken met de /sieke middelen die PEC aan- roeg (acht vrije trappen in een wartier tijd) maar ook met uitste- end verzorgd positiespel. Daar omt bij dat goede flankspelers als lonald Hendriksen en René IJ- erman de Hagenaars Korevaar en 'oet minderwaardigheidscom- lexen bezorgden. Zo was het al- :szins gerechtvaardigd dat PEC DEN BOSCH - Twente is twee jaar na twee ver loren bekerfinales, UEFA-beker tegen Borussia Mönchengladbach en de KNVB-beker tegen Den Haag, opnieuw finalist in het nationale beker toernooi. Even terecht als fortuinlijk behield de ploeg van Spitz Kohn zijn kans op Europees voetbal door de kleinst mogelijke overwinning, in de verlenging' op AZ. Terecht, omdat Twente in Den Bosch beter voetbalde dan AZ, for tuinlijk omdat het doelpunt in de zesde minuut van de verlenging een geschenk was van Alkmaars verdediger Vonk, waarvan Wild schut, ook niet ongelukkig, gebruik maakte. Zonder die voorjaarsaan bieding van Vonk zou ook Twente niet hebben gescoord in een duel dat meer bekersfeer met forse over- Sparta ruim ïs ARC langs ALPHEN AAN DEN RIJN - De eredivisieclub Sparta heeft gistera vond voor ruim 1000 toeschouwers in Alphen aan den Rijn de jubi leumwedstrijd tegen de 50 jaar be staande vierde klasser bij de zater dagamateurs ARC gewonnen met 4-0. Arie van Staveren zorgde voor de ruststand van 1-0. Na de hervatting scoorden Ray Clarke, Arie van Sta veren en Johan van Zoest. tredingen kende dan opvallend voetbal. De beslissende Twente-treffer kwam tot stand nadat Wim van Ha- negem op het middenveld een ta melijk onbenullige overtreding had gemaakt. Overweg transporteerde de bal uit de vrije trap hoog naar de doelmond en Vonk had allerlei mo gelijkheden het probleem op te los sen. Hij liet ze alle ongebruikt en bracht Gritter daardoor in kans rijke positie. Diens misstap werd op het laatste moment gecorrigeerd door Wildschut die voor een leeg doel gemakkelijk 1-0 kon laten aan tekenen. AZ-trainer Hans Kraay kon er niet over uit "Vonk had duizend din gen kunnen doen. Hij koos voor mogelijkheid 1001 en dat was een volmaakt verkeerde. Een onbegrij pelijk stuk "spielerei". Zou hij die fout niet hebben gemaakt, dan zou de wedstrijd zonder doelpunten zijn gebleven". Hans Kraay had gelijk. Zoals Kohn ook gelijk had, toen hij stelde, dat het voor alles een echte cupwed strijd was geweest. Een wedstrijd, dan weer de ene, dan weer de andere ploeg de overhand had. "Wij zijn hier heen gekomen met de gedachte niet bepaald kansloos te zijn. We leefden wel in het besef, dat we hier voor onze laatste mogelijk heid streden. Daarom hebben wij in de eerste helft voor wat meer ze kerheid gekozen, om ons niet te la ten afbluffen. Naarmate het langer 5-0 bleef, groeide de overtuiging binnen het elftal. De tijd namelijk speelde in ons voordeel. Je merkte het ook duidelijk aan AZ, dat zich meer en meer ging afvragen of dit Twente nog wel te overwinnen zou zijn". Die gedachte had AZ aanvankelijk nauwelijks gekend. De Alkmaarse ploeg had zich lang een overwicht verworven. De lat (na een kopbal van Van Marwijk) en de formida bele laatste man Drost (redding op de doellijn na een inzet van Vonkstonden echter treffers in de weg. Twente, dat moest spelen zonder Van der Vall en Jeuring, herstelde zich gaandeweg en kreeg in de chaotische tweede helft zelfs de beste kansen. De strijd werd echter pas zes minuten na het begin van de verlenging beslist door Wildschut, waarna de Twentenaren plotseling gingen voetballen alsof er niets op het spel stond. AZ werd in de laatste periode volkomen ge demoraliseerd. Spitz Kohn kon triomferen: "Ik geloof dat wij hier hebben aangetoond dat onze ma tige prestaties in de competitie het gevolg zijn geweest van een reeks Vonk blessures en andere tegenslagen idderi) kopt op het Twente-doel. Zonder succesDe AZ-verdediger z beslissende tegentreffer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13