'ESBMffl.M trainer in het veld" Ivic„Krol is Vrij spel Topscorers MAANDAG 25 APRIL 19. Als die 65.000 mensen gisteren ge- geval op dat punt nog waar voor komen waren om Aj a x kampioen te hun geld gekregen. Maar dat was zien worden, dan hebben ze in ieder dan gelijk het enige positieve ook int een goede partij hebben ze niet gezien. Dat is gedeeltelijk onze schuld geweest. Nu we niets meer te verliezen hadden hadden we risico's moeten nemen. Dat hebben we niet gedaan, of beter gezegd, niet kunnen doen. Wij heb ben er gewoon de ploeg niet voor om een tegenstander omder druk te zet ten of die ons spel op te dringenDat is de harde realiteit,die maakte dat wij zo mak waren. Als je een hele wedstrijd, maar zes overtuigende overtredingen maakt, is dat type rend genoeg. Toch hadden we nog als vanzelf op 0-0 afgegaan, als die grensrechter maar normaal had gevlagd. Dat had hij moeten doen want het was geheid buitenspel. Corver zelf was het trouwens ook niet met die beslis sing eens, want die zei nog: "ik heb die grensrechter ook niet uitgeko zen". Voor ons was dat echter wel de grote domper, vooral omdat Ajax voor die tijd ook niet opzienbarend veel had laten zien. Dat hoefde ook niet omdat een gelijkspel al vol doende voor ze was, maar het maakte het aanzien van de wed strijd er toch niet beter op. Tot aan de 1-0 dan, want toen die goal een maal was gevallen, moesten ze wel wat anders gaan doen. We gingen toen ook meer aanvallen, maar Ajax heeft zoveel mensen die gaten kunnen dichtlopen, dat er nauwe lijks ruimte voor ons was om kansen te scheppen. Daarom bleven onze mogelijkheden zo beperkt, mede omdat we de macht missen die ruimte zelf te creëren. Jammer, maar we zullen nu van de grond af aan moeten beginnen Net als Ajax, dat daarbij weer in het voordeel is omdat dat al een seizoen bezig is met bovendien een titel als rugges teun. Voor ons staat nog niet eens vast dat we volgend seizoen inter nationaal voetbal spelen. De tweede plaats komt nu zelf in het gedrang, reden waarom we in de laatste wedstrijden voor 100 procent moe ten knokken om die veilig te stellen Het zou toch onvoorstelbaar zijn als een club als Feyenoord zo volkomen uit het zicht zou verdwijnen. Niet alleen voor de club, maar ook voor sing met Wijnsteker helemaal be de spelers. Daarom moeten we de kaaid af. zeilen bij zetten Ook ik,ja.Mij werd Erg vreemd in een wedstrijd die in gisteren verweten dat ik zo weinig aanmerking kwam voor de fair aan het spel heb deelgenomen. Maar play cup., wat moet ik dan: Geels "loslaten?". Iedereen heeft het kunnen zien, waar dat toe kan leiden. Het is na tuurlijk prachtig dat hij mij zo'n goede voorstopper vindt, maar ik had liever gehad dat hij dat niet gezegd had, als hij dan ook maar niet gescoord had Overigens was wel opmerkelijk dat in zo'n spor tieve wedstrijd drie van die zware blessures vielen. Theo de Jong liep een lichte hersenschudding op, Zuidema moest een lip laten hech ten en Notten kwam er na een bot- Tegendoelpunt var Jan van Dein sen. Doelman Schrijvers maakt een handstandje. AMSTERDAM - Wonderlijke visie op voetbal heeft Boskov toch. Zo ongeveer als enige van de 65.000 die zich ter gelegenheid van Ajax-Feye- noord in het Olympisch Stadion hadden verza meld, wgs hij tot de slotsom gekomen dat die wedstrijd het summum aan voetbalgenot had ge bracht. Zo althans liet zijn lofzang zich na het beslissende treffen vertalen. „Dit was voetbal zoals het gespeeld dient te worden", loofde de Feyenoord-trainer naderhand, zonder ook maar een spoortje van ironie in zijn stem. „Dit was pure propaganda". EREDIVISIE Twente - Utrecht VW - Telstar NAC - Eagles Ajax - Feyenoord Sparta - Amsterdam Den Haag - Roda JC PSV - NEC Haarlem - Graafschap AZ '67 - Eindhoven Ajax 31 22 5 Het is voor de gehele Nederlandse voetbalgemeenschap te hopen dat Boskov („mijn complimenten voor Ajax en Ivic, die hebben de titel verdiend") dat allemaal niet echt heeft gemeend, want als het peil van deze aflevering van Ajax-Feyenoord maatgevend voor het hoogst bereikbare zou zijn, zou het er niet best uitzien. Er viel na tuurlijk ook gisteren al te twisten over de vraag of de Amsterdam mers nu als de besten, dan wel als de minst slechten van de jaargang 197&-'77 moeten worden be schouwd, maar die discussie hoefde niet persé te worden opge hangen aan het wat dat betreft schokkende duel. ,Als dat zo belangrijk is, is het normaal dat de spelers bang zijn", verklaarde Ivic later. Die Ajax- trainer was trouwens niet van zins de struisvogelpolitiek van zijn landgenoot en collega te volgen. Hij bleek ditmaal wel voorzien van een heldere kijk op de zaken en wenste zich niet te onttrekken van de reali teit. Vond het dus allemaal niet zo best wat er was gedemonstreerd, en kende de oorzaak ook. „We hebben bewust geen risico genomen in de eerste helft, pas na de pauze zijn we iets vrijer gaan voetballen". Een verklaring die meer in over eenstemming was met de werke lijkheid. Ajax-Feyenoord had al leen op incidentele momenten aan trekkelijke en verrassende kanten, maar leek over het algemeen in de eerste helft toch meer op een wan- AZ' 67 31 17 8 6 42 72-26 PSV 31 17 7 7 41 58-31 Roda JC 31 15 7 9 37 47-33 Utrecht 31 14 6 11 34 52-60 Sparta 31 11 11 9 33 46-44 NAC 31 10 11 10 31 38-49 Twente 31 10 9 12 29 45-35 Den Haag 31 9 11 11 29 45-39 Haarlem 31 10 7 14 27 32-43 Eagles 31 8 11 12 27 34-56 VW 31 11 13 25 31-49 Telstar 31 6 12 13 24 32-52 Amsterdam 31 6 11 14 23 31-50 Eindhoven 31 5 12 14 22 24-58 NEC 31 6 10 15 22 40-48 Graafschap 31 5 10 16 20 27-50 EERSTE DIVISIE Veendam - Volendam 1-4 Cambuur - Fortuna afg. PEC - Den Bosch 0-1 Vitesse - Amersfoort 5-0 SVV - Helmond Sp. 3-1 Excelsior - Wageningen 0-0 Dordrecht - Willem II 0-2 Vlaardingen - Heerenveen 1-0 MW - Groningen 2-0 Vitesse 31 20 6 5 46 70-27 PEC 31 17 11 3 45 51-23 MW 32 19 7 6 45 71-29 Excelsior 31 14 12 5 40 49-33 Wageningen 31 14 10 7 38 51-39 Volendam 32 14 9 9 37 53-40 Groningen 31 12 11 8 35 36-32 Fort. SC 31 13 8 10 34 50-41 Willem II 31 11 9 11 31 42-40 Den Bosch 32 10 10 11 31 43-43 Vlaardingen 32 10 10 12 30 33-42 31 10 14 27 30-38 Cambuur 30 10 13 27 31-50 Veendam 31 7 11 13 25 38-47 Helmond S 31 7 11 13 25 34-47 Amersfoort 31 9 6 16 24 29-55 SW 31 6 7 18 19 26-48 Dordrecht 31 6 18 19 25-52 Heracles 31 3 8 20 14 27-53 1. Geels (Ajax) 34 2. Kist <AZ'67) 26 3. Van der Kuylen (PSV) 23 4. Nico Jansen (Feyenoord) 21 Trottoirtegel op veld bij NAC-Eagles BREDA - Politieagenten te paard en met honden zorgden er zaterda gavond in Breda voor dat scheids rechter Gerrit Berrevoets geen ge vaar liep na afloop van de eredivi siewedstrijd NAC-Go Ahead Eag les (1-1). Zij verdreven een woe dende menigte, die het hoofd van Berrevoets eiste, van het terrein. Berrevoets riep de gramschap van de NAC-supporters op door een haarzuivere treffer van Budisic in de 32e minuut van de tweede helft af te keuren en een minuut later een grove overtreding van Van der Pas tegen Dierckx in het strafschopge bied onbestraft te laten. Toen weer een minuut later van Kooten de Eagles de leiding bezorgde door een voorzet van Van der Pas in te koppen, waren de NAC- aanhangers helemaal op het kook-, punt aangeland. Scheidsrechter Gerrit Berrevoets verklaarde na afloop te overwegen een rapport op te maken over het gedrag van de NAC-supporters tij dens de wedstrijd, Voor de rust werden appels op het veld gegooid en na de hervatting miste een trot toirtegel een van de grensrechters op een haar Motorcrosser Piet v.d. Laan verongelukt VELDHOVEN - De zijspancrosser Piet van der Laan uit Ter Aar is gisteren tijdens de eerste manche van de selectiecross in Veldhoven verongelukt. De 32-jarige Van der Laan verloor in de eerste ronde de macht over het stuur en reed tegen een boom. De coureur werd met ernstige verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. Daar overleed hij korte tijd later. Zijn bakkenist bleef bij het ongeval ongedeerd. Piet van der Laan de oudere broer van de topcoureur Wil, stond bekend als een „rusti ge" rijder, die nooit veel risico's nam. delpartij dan op een krachtverge lijking van twee „toppers". Afge zien van de eerste minuut, waarin voortvarendheid (Van Deinsen schoot naast, Arnesen trof direct daarop het zijnet) troef bleek, kreeg het publiek ook maar weinig gele genheid tot het opbrengen van be trokkenheid met de strijd. Vandaar dat de aandacht al snel meer werd opgeëist door een aantal opmerke lijke (rand)zaken. Officieus Het enige dat tenslotte niet mer kwaardig kon worden genoemd was de 2-1 uitslag, die Ajax offi cieus de titel bezorgde (waarvoor officieel nog één punt uit drie wed strijden nodig is). Voor het overige stond de strijd bol van curiositei ten. Ten eerste al de publieke be langstelling. Op een moment dat de competitie min of meer beslist mocht heten, tierde de zwarte han del in kaarten welig in Amstedam, waarmee afgerekend werd met de juist dit seizoen zo vaak gepo- Dan was daar de instelling die Feyenoord opnieuw demonstreer de. Geprojecteerd op de Boskov- woorden dat zijn ploeg „maar één idee" had gekend („winnen") deed de vriendelijkheid die de Rotter dammers toonden nogal vreemd aan. Tekenend voor de lauwheid waarmee het duel werd afgewerkt was dat scheidsrechter Corver het tot de vijftiende minuut afkon zon der één enkel bestraffend fluitsig naal en in totaal slechts zes! maal voor een Feyenoord-overtreding hoefde te fluiten. Typerend voor de onmacht was het totaal van mis schien twee, drie redelijke kansen. Daarbij bevond zich dan ook nog de niets meer zeggende treffer die Van Deinsen op de valreep in de man- meer situatie schoorde Opvallend was verder ook dat zelfs een vrijwel bewegingloos voetbal spelend Ajax .nauwelijks moeite kende met het aannemen van de bal, ook zonder vloeiende acties nadrukkelijk kon heersen en de be ste mogelijkheden kon scheppen. Feyenoord pakte de partner nau welijks aan, gunde Ajax aan de flanken vrij spel. Geels en La Ling met felle kopsto ten, maar vooral de doorgebroken Van Dord (na een Rarrüjak-fout) misten echter nog in de aanloop naar de beslissende fase. Die was aangebroken op het moment dat het na de pauze iets brutaler terug gekomen Ajax zichzelf nog meer ruimte voor soepeler patronen ver schafte. Na een afgeslagen hoek schop vloog een tegenstoot via Suurbier-Lerby, inmiddels inge vallen voor Arnesen-Geels op weg naar La Ling. Bij die vleugelspeler leek de snelle actie vroegtijdig te zullen eindigen, want zelfs spellei der Corver werd bekropen door een Door Paul de Tombe gevoel van twijfel. De betrokken grensrechter Van Osch stak de vlag echter niet uit ten teken dat hij bui tenspel had geconstateerd, maar maakte integendeel een driftig „doorspeelgebaar". De botsing Treytel-La Ling die toen volgde was aanleiding tot een strafschop, die uiteraard door Geels werd be nut. „Moeilijk hoor, op zo'n mo ment. Vooral omdat ik in de eerste helft vast had gezeten", zei de spits zelf. Compleet Een verhaal apart trouwens, die compleet geworden voetballer die met Ruud Krol zo sterk het gezicht van het huidige Ajax bepaalt. Hij is niet alleen in de loop van het sei zoen veranderd in een „meeverde- diger" en een „plannen- uitbroeder" - hij manifesteert zich ook nog altijd als de „gouden schoen" van Ajax. Desondanks weigerde hij zich op zijn 34 treffers te beroemen, schoof hij de eer voor de zege gisteren van zich af. In eer ste instantie naar de defensie. „Omdat die zo goed speelde, heb ben we gewonnen. Dat ik dan toe vallig de doelpunten maak, is een tweede". In tweede instantie naar Ivic. „Ik heb het ooit belachelijk gevonden om met twee spitsen naar Telstar te gaan. Nu zeg ik dat het zo vreemd niet is geweest. We hadden die punten toch nodig, toen we na de winterstop aanval lender gingen voetballen. Ik heb dan ook veel respect voor die man gekregen. Met Haarms heeft hij een eenheid gemaakt van een groep die steeds beter is gaan voetballen". Ajax heeft het kampioenschap dan ook vanaf de grond af aan opge bouwd en lijkt mogelijkheden te hebben nog te groeien, mits uiter aard mannen als Geels en Krol blij ven. Echt spectaculair kan de klim dan worden uit het diepe dal waarin de ploeg eerder vertoefde en waarin Feyenoord zich nu nog bevind. Dat verschil werd gaandeweg duidelij ker bewezen, al is het Ivic-team nog lang niet waar het zijn moet. De ware kampioen immers had deze armoedige opponent een flink pak slaag moeten geven, nu Nico Jan sen zo volkomen door Dusbaba werd ingepakt en Krol constant be zielend op avontuur kon gaan. De Amsterdamse middenvelders on der leiding van Zuideman, over klasten hun bewakers bovendien volledig, terwijl de aanvallers hun directe tegenstanders aan hun plek bonden. Lof Rijsbergen bijvoorbeeld, de laatste tijd noodgedwongen vaak funge rend als aanjager van zijn ploegge noten, durfde zijn centrumplek zelden te verlaten uit angst voor Geels en zijn eigen collega's (Raml- jak en later v. d. Korput). Toch had Geels lof voor de Leide- naar, die hij nog altijd „de beste voorstopper van Nederland" acht. De witte was echter een eenling in de Boskov-groep die willoos over het veld doolde, er louter op uit was een afgang te voorkomen, maar zich tenslotte wel zeer mak uitle verde. Als een man, die eigenlijk liever zelf niet wil spelen vanwege een grote conditie-achterstand, to taal geen moeite heeft zijn makkers bij te benen, zegt dat wel voldoende over de ijver van de overigen. Wim Jansen, gekomen voor de na een botsing dizzy verdwenen De Jong, moest de Rotterdammers zelfs nog de weg naar het late succes wijzen óók. Dat gebeurde overigens pas nadat tragiek en triomf in eikaars ver lengde hadden gelegen bij Ajax' schitterende 2-0. Terwijl Ruud Geels feestte na zijn geslaagde kop-actie (aangevers Notten-Er- kens), lag René Notten zes minuten nadat hij in het veld was gekomen, kreunend op het middenveld. Net herstellend van een zware blessure moest hij met een enkelbreuk van het veld worden gedragen. Pas toen Feyenoord zich numeriek in de meerderheid wist, werd de angst om af te gaan, afgelegd. Van Dein sen scoorde in de laatste minuut, maar dat kon nauwelijks worden uitgelegd als het redden van de eer. Boskov, durft het er in zo'n geval dan toch op te houden, dat zijn ploeg zonder geluk heeft gevoet bald Wat een steun heb ik niet van die man gehad" AMSTERDAM - Tomislav Ivic roemde zijn spits. Kampioen als Ajax zich gisteren na de slag tegen Feyenoord officieus mocht noemen, was de kampioen zelfs bereid om concessies te doen aan Ruud Geels. Doelend op diens eenzame koppositie in het Euro pese topscorers-klassement zei Ivic dat Ajax inde drie resterende wedstrijden eerst een puntje zal pakken om vervolgens alle krachten aan te wenden om Geels zoveel mogelijk doelpunten bij elkaar te laten schoppen. Ivic: „Al staat een ander er beter voor, Ruud moet de bal hebben. Die jongen heeft er nu 34, gewel dig. Zijn enige bedreiging is die Roemeen, hoe heet-ie... Jawel, die Georgescu. Want in Roeme nie duurt de competitie nog twaalf wedstrijden en hij heeft er nu al 25." Ruud Geels zelf: „Toen Ivic bij ons vorig jaar met dat verdedigende spelletje begon, dacht ik: dat wordt een ramp. Achteraf heb ik me gerealiseerd dat-ie niet anders kon. In de beginfase hebben we de basis gelegd voor de titel. Nou ja, de titel die we volgende week echt pakken. Voor mij is Ivic een hele grote trainer. Wanneer Van Praag de trainer een contract voor vijf jaar voorlegt, teken ik ook voor vijf jaar". Ommekeer Gelach Gelach. Ivic ween „Tja de ommekeer kwam aan het eind van de eerste helft van de compe titie. Toen was er ineens contact tussen de spelers en mij. Logisch, we kenden elkaar helemaal niet. Of de verstandhouding nu opti maal is? Gelukkig niet. Als er geen problemen zijn slaapt ieder een, geloof me. Neem zo'n Ruud Krol. Wat een steun heb ik niet van die man gehad. Ik noem hem maar de trainer in het veld". Ruud Krol zelf was matig tevreden. Hij: „Een matige Ajax- Feyenoord, lauw, ongeïnspi reerd, de slechtste, die ik ooit heb gespeeld". Suurbien „Ver moeidheid liet zich aan beide kanten gelden. Er werd niet gelo pen. Wat Feyenoord presteerde leek helemaal nergens op. Fut loos. Bij ons zag je nog wel eens een combinatie, gebaseerd op voetbal-intelligentie. Nou ja, we werden er kampioen mee. Niet te geloven natuurlijk. Niet onze kracht hoor, nee dankzij de zwakte van de concurrentie. Geen hoogstaand voetbal, geen echte klasse ook. Er zal wel wat moeten veranderen. Met zo'n ploeg tuimel je al uit de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup I". Vaker In de andere kleedkamer felici teerde Vujadin Boskov de kam pioen. Boskov: „Ik heb het vaker gezegd: thuis hebben we de slag verloren. Vandaag geen greintje geluk. Theo de Jong geblesseerd en dan dat eerste doelpunt. Bui tenspel natuurlijk". Theo de Jong zelf: „Ik raakte met het voor hoofd het achterhoofd van Ling. Duizelig ja, nee ik heb niet ge braakt, dus'een hersenschudding is het niet. Jammer van die eerste goal". Twee meter Dat eerste doelpunt. Zei Eddie Treytel: ÜÜBuitenspel. Jongen, die Ling stond minstens twee meter buitenspel. Een strafschop was het wel, maar wat moest ik anders? Je moet ook een beetje geluk hebben. Van Dord pakte Wimpie Jansen ook een keer". En kleine Willem zelf: „Zo gaat dat in de voetballerij. Het was een si tuatie waarin Corver een straf schop kon geven maar ook weer niet. Een dubieus geval. Gaat-ie op de stip, dan heb je eindelijk een keer mazzel". Scheidsrechter Charles Corver „Ook ik twijfelde toen ik Ling op Treytel zag afgaan. Maar mijn grensrechter gebaarde: doorspe len. Wat moet je dan? De grens rechter bepaalt in zo'n situatie of er al dan niet sprake is van bui tenspel. En verder zag ik geen strafschop in het geval Van Dord-Wim Jansen". Combinatie Terug naar Ajax, waar John Dus- baba vertelde dat hij geen kind had gehad aan Nico Jansen. De Hagenaar, die ontkende dat er contacten zijn met Anderlecht: „Nico heeft alleen oog voor de bal. Hij bekommert zich niet om de mogelijkheid van een combi natie. Da's erg gemakkelijk voor een voorstopper". Tot slot Tscheu-la Ling: „De pers heeft ons een enorme dienst bewezen door te schrijven dat Feyenoord kampioen zou worden. Onge merkt en in alle stilte hebben we ons zo sterk gemaakt dat wij die titel pakten. Dankzij Ivic". Assis tenttrainer Bobby Haarms: „Klopt Die man had sociaal wer ker moeten worden. Wat die heeft afgepraat met spelers, die het he lemaal niet meer zagen zitten".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9