Experiment met broodbezorging KWARKwat doen we er mee Bloemen op je bord... PAGINA 16 Bakker zijn betekent nog steeds midden in de nachtje bed uit moeten om te gaan werken. Want 's morgens vroeg moet er vers brood zijn. Dat het ook anders kan wordt bewezen door de Utrechtse bakkerij Andree en Verlaat waar men sinds kort overdag bakt en wel in de winkel, duidelijk zichtbaar voor iedereen. En niet alleen vers brood 's morgens om negen uur, maar ook nog 's middags. Eigenaar J. Bakker heeft de oplossing voor het nachtelijke werken gevonden door het rijzen van het deeg te onderbreken. Het mechanisch kneden van het deeg en het voorrijzen gebeurt 's middags. Evenals het afwegen van het brood en het „bolrijden"Daarna gaat het brood in een kast waar een constante temperatuur heerst van zes graden en waar de vochtigheidsgraad nauwkeurig is geregeld. Door de temperatuur op zes graden te houden werken de gistcellen niet en wordt het rijzingsproces stopgezet. Tegen de morgen wordt door middel ypn een tijdklok de temperatuur in de kast automatisch opgevoerd tot 26 gradende ideale temperatuur voor het naprijzen waarna het produkt gereed is voor de laatste fase: het bakken in de oven. Dat neemt een half uur tijd in beslag. Geen nachtelijke arbeid meer en toch 's morgens vroeg vers brood. Bakker Bakker uit Utrecht verwacht dat zijn initiatief dan ook veel navolging zal krijgen. MAANDAG 25 APRIL 1977 Er zit nog wel degelijk brood in de broodbezorging en kis de consu ment er blijk van geeft dat het thuisbezorgen van vers brood op prijs wordt gesteld, dan zal het tot uitsterven gedoemde vak van broodbezorger een nieuwe bloei periode tegemoet gaan. Zover is het nog niet. Nog vorig jaar daalde het aandeel van de bezor ging in de brooddistribute en kwam terecht op 22%, terwijl dat in 1969 nog 64% bedroeg. Het succes van de warme bakker, waardoor de Bloemen, je kunt je een echt Hollands huis niet voorstellen zonder. Bloemen op het bord, daar schrikken we een beetje voor terug. Van de wat ouderen hoor je dan". Nou het is toch geen oorlog „of we hebben in de hongerwinter genoeg tulpebol- len gegeten En al is een bloem dan heel iets anders dan een bol of een knol toch .Greet Buch- ner probeert in ,J$loemen op het bord." uitgegeven bij de Drie hoek in Amsterdam, ons een beetje over die bloemenvrees heen te helpenIn haar inleiding vertelt ze dat Grieken en Ro meinen al bloemen in de keuken gebruikten en dat Chinezen en Jappanners de bloem als spijs al veel eerder kenden. Bij de Ro meinse koks stond -vooral de roos hoog aangeschreven. Men was er van overtuigd dat rozen blaadjes in gerechten verwerkt dronkenschap tegengingen. Na de ondergang van het Ro meinse rijk raakten ook de bloemen uit de gratie om weer op te duiken in de middeleeu wen. De kruisvaarders brach ten uit het oosten bloem- gerechten mee. Pas in de zes tiende eeuw echter komt het ge bruik van bloemen weer in zwang om in de negentiende eeuw opnieuw uit de gratie te raken. Je kunt niet zomaar luk raak wat bloemen plukken en berei den. Dat loopje dik de kans dat je het niet meer kunt navertel lenBijvoorbeeld het lelietje van Dalen en de hyacinth zijn giftig. Daarom heeft Greetje Buchner ook een ,^warte lijst" in haar boekje opgenomenEen van de eerste dingen die geraadpleegd moet worden als er buiten het boekje wordt geexperimen- teerd. In het boekje vinden we trouwens niet alleen recepten maar ook aardige verhaaltjes over de bloemen in de geschie denis. KRUIDEN En van bloemen is het maar een klein stapje naar kruiden. Een tegenwoordig heel bekend ter rein voor iedereen die weieens met koken te maken heeft. De boeken over kruiden en het ko ken er mee verschijnen dan ook met grote regelmaat uit de markt. Elsevier heeft nu een Kruidenkookboek van E. Linich op de markt gebracht (1930). Een boek met niet alleen recep ten maar ook met adviezen over de kruidentuin en een klein kruiden ABC. Een niet zo opval lend maar wel op praktisch ge bruik gericht boek. In de serie Wina's Culinaria zijn weer twee boekjes uitgeko men. Chinees-Indisch en Fon due Gourmet. Gezellig boekjes voor een gezellige prijs f 6.50 per stuk. Kruidenboeken hoeven hele maal niet duur te zijn. Als u te vreden bent met een eenvoudige uitgave hebt u voldoende aan het boekje Tuinkruiden"uit gegeven door het Voorlichtings bureau van de Voeding. Hierin staan de meest gebruikte tuin kruiden met duidelijke afbeel dingen en wat recepten. Voor f 330 kunt u dit boekje bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding Postbus 1772, Den Haag (op de briefkaart f 3 30 aan postzegels plakken en 128 vermelden). H. v.d. HOEVEN. opmars van het verpakte brood in de supermarkts stopte en waardoor zelfs een aantal grote broodfabrie ken moest sluiten, bracht de com missie Bezorging van de Stichting Herstructurering Broodbakkerij ertoe de aandacht te vestigen op een vergeten, weggedrukte, in nog al wat bakkersbedrijven erbij- bungelende groep mensen, de be zorgers. De stichting stelde een enquête in waaruit al een aantal opmerkelijke feiten kwamen. Zo is bijvoorbeeld de helft van de ongeveer 4000 broodbezorgers niet ouder dan 40 jaar. En ook bleken de meesten van hen zich niet zoveel zorgen te ma ken over de toekomst. Bovendien bleek uit een consumentenonder zoek dat veel mensen graag vers brood thuisbezorgd krijgen. "De huisvrouwen zien er reikhal zend naar uit", zo luidde dan ook een van de conclusies van de en quête. Dit onderzoek is trouwens maar een onderdeel van de cam pagne die de Stichting Bezorging heeft opgezet. Door middel van wervende folders probeert men het aantal klanten per wijk dichter te maken. De bak kers die tot nu toe met deze folders hebben gewerkt hadden gemid deld een respons van zeven pro cent. Verder probeert men nieuwe wijken op te bouwen terwijl er ook experimenten worden uitgevoerd met rijdende broodboetieks, onder de naam Bakker Best. In die rijdende broodboetieks is uitsluitend vers onverpakt brood te krijgen. Men kan het er ook laten snijden, want in de wagens zijn Door Ria Schuurhuizen Het probleemgebied zowel voor de consument als voor de bezorger zijn de grote nieuwbouwwijken in de grote steden. Daar zijn geen warme bakkers te vinden, die zijn vaak kilometers ver weg en men moet er vaak lang in de rij staan voor men zijn verse broodjes in ontvangst kan nemen. Voor de bezorgers zijn deze wijken ook al niet interessant. De hoge flatgebouwen kosten hem teveel tijd; hij kan er niet genoeg omzetten waardoor zo'n wijk niet rendabel is. De Commissie Bezorging wil nu in die grote nieuwbouwwijken expe- Brood, klaar terwijl 11 een kopje koffie drinkt rimenten gaan uitvoeren met be- zorgtassen. Tassen die men aan de deurknop kan hangen en waarin de bezorger de bestelling kan depone ren. Niet ideaal misschien, maar gezien het feit dat nu eenmaal steeds meer vrouwen gaan werken en dus niet thuis zijn, kan het moei lijk anders. En juist ook deze gezin nen willen graag vers brood. Het verbruik van brood mag dan de laatste jaren steeds zijn gedaald, tot zo'n anderhalf brood per man per week. cijfers wijzen ook uit, dat men meer brood gaat eten als er elke dag vers wordt bezorgd. Toch zal het probleem van vers brood thuisbezorgen in de grote steden voorlopig nog niet opgelost snijmachines aanwezig. Men pro beert in deze wagens zoveel moge lijk de sfeer van de wa imiteren. Zo is er ook krijgen evenals andere produkten die men ook in de winkel kan vin den. Veel bakker te belangstelling banket te voor brood Als het aan het Nederlands Zuivel- bureau in Rijswijk ligt, zullen we de naderende zomer een kwark- zomer moeten noemen. Het bu reau, dat ons al leerde de kaas uit het vuistje te eten, bereidt thans een grote campagne voor om de Nederlander veel meer kwark te laten eten. Daartoe komen er naast de kaas meisjes nu ook de kwarkmeisjes op straat en zij moeten ons het goede voorbeeld geven om op kwark over te stappen. Hoewel kwark (vooral de magere soort) een buitengewoon „ge zond" produkt is - het bevat zeer weinig calorieën - vind ik het ei genlijk niet zo lekker. Zeker niet als ik er niet iets aan toevoeg. En ja. daar komt het, met die toevoe gingen moeten we oppassen, want daarmee kunnen we van het „gezonde" kwark een uiterst on gezond - maar wel erg lek ker - produkt maken. Jn goed Nederlands heet dit pro dukt van gestremde melk waar uit de wei is verwijderd, wrongel. Kwark is eigenlijk een Duits woord. Wie ooit die echte wron gel heeft geproefd, wie bij de Vlamingen genoot van de platte kaas of in Frankrijk deze jonge kaas at, weet dat de fabrieksma tig vervaarigde kwark zoals wij dat in plastic bakjes kunnen ko pen anders van smaak is. Onze fabriekskwark is wat zuriger. En daarom meen ik dat die nieuwe actie van het zuivelbureau wel eens op een mislukking kan uit lopen. Omdat u in de komende maanden wellicht toch verleid zult worden om een of meer bakjes kwark te kopen geef ik u hierbij enkele tips om kwark wat smakelijker te maken. Om - eerlijk gezegd - die zurige smaak terug te dringen want om (magere) kwark zo uit het bakje te consumeren dat zal het liefste kwarkmeisje u niet kunnen aanpraten. Hartige kwark Een bakje kwark waar u vier a vijf eetlepels fijn gehakte tuinkrui den, enkele druppels kruidena- zijn, wat fijn gesneden augurk, een eidooier en enkele lepels Bulgaarse yoghurt of koffieroom, met wat peper en zout doorroert levert u een smakelijke saus op die heel goed als vervanger van een kruiden-mayonnaise kan dienen. Bij vis, gekookte eieren, koud vlees en tomaten is het een goede begeleider. Nog smakelij ker wordt deze saus wanneer u er enkele eetlepels mayonnaise doorroert. Maar ja, zo bederf je wel dat image van die „gezon de" kwark. Kwark met stukjes appel, augurk en een ragfijn gesneden stukje prei, Bulgaarse yoghurt en wat peper en zout levert u een sausje op dat bij een fondue Bourguig- nonne uitstekend op z'n plaat- s is. Roer door de inhoud van een bakje kwark stukjes radijs, of kleine blokjes ham, of wat fijn geprakte blauwgeaderde Roquefortkaas, het resultaat is na even proeven altijd heel smakelijk, maar erg vervelend wanneer je iedere dag zo'n creatie krijgt voorgezet. Daarom stappen we nu over naar de zoete kwark-gerechten. Met flink wat suiker (en dus veel calorieën) dring je die vervelende zurige smaak van de kwark een heel eind terug. Kwark met verse vruchten en witte basterdsuiker is een goed voorbeeld van een smakelijk nagerecht. Kwark met stukjes fruit uit blik kan ook heel lekker (maar ook erg zoet) zijn. Het gezondheidsaspect van die kwark is dan al een heel eind naar de achtergrond verdrongen. Kwark met wat opgeklopte sla groom, stukjes gember en verse peer is met enkele druppels ci troensap en witte basterdsuiker bijzonder smakelijk. Probeer ook eens kwark (met suiker), sinaas appelsap en stukjes banaan of kwark met fijngewreven banaan en gehalveerde en ontpitte drui ven. Kwark met geraspte appel, honing en enkele lepels koffie room is een applausje waard. hard gekookt ei en fijngesne den bieslook. Rest mij u nog te zeggen dat wan neer u wel van kwark houdt u niet moet denken dat u de enige bent, welnee, er zijn er veel meer dan u denkt. Alleen ik hoor daar niet bij HANS BELTERMAN zijn. In de grote steden vindt men namelijk de minste broodbezor gers, het landelijk gemiddelde van 22% wordt voornamelijk veroor zaakt door het feit dat in de grote steden zo weing broodbezorgers meer te vinden zijn. Op het platteland krijgt nog altijd de helft van de mensen het dage lijks brood via de bezorger. Ook in kleine en middelgrote steden is hun aantal groter dan in de grote steden. Opvallend was he daarom ook dat op de studie-dagen die men voor de bezorgers heeft georganiseerd juist uit die grote steden zo weinig men sen aanwezig waren, terwijl daar ook bleek dat de meeste aanwezi gen werkzaam waren bij kleine of middelgrote bedrijven. Door het instellen van het vakdi ploma broodverkoper wil men ook het aanzien van het beroep op een hoger niveau brengen. "Want", al dus de Commissie Bezorging, "het is ook een vakman. Die bovendien nog de taak heeft altijd vriendelijk en behulpzaam te zijn, daar waar veel andere werknemers het zich nog eens kunnen permitteren uit hun humeur te zijn". Nieuwe produkten slaan niet aan Gemiddeld komen 100 tot 200 nieuwe levensmiddelen per jaar in de levensmiddelenhandel. Het grootste deel komt nooit in de rek ken van de supermarkt, omdat de inkopers van de bedrijven ze afwij zen. Van de artikelen die het schap in de winkel wel bereiken, blijkt het grootste deel niet aan te slaan bij de consument. Dit betoogde directeur A. W. Thomson van Co-op marketing on langs tijdens "een studiebijeen komst. Met die mislukkingen is de detail list niet gebaat en de consument moet, doordat er teveel nieuwe produkten in de winkels staan, te lang zoeken naar bepaalde artike len, vond hij. Bovendien twijfelde hij eraan of er wel zoveel werkelijk nieuwe artikelen bij zijn omdat de verschillen met al bestaande artike len vaak erg klein zijn. Van de 200 nieuw geïntroduceerde artikelen in 1975 werden er, volgens de heer Thomson, door de groot handel slechts 6 als zeer succesvol beschouwd. Namelijk bouillon in glazen potten, de "Knabbelproduk- ten" Pretlettêrs, Fuifnummers en Wokkels en de sappen Appelsientje en Goudappeltje. Aldus het blad Het Levensmiddelenbedrijf. Yoghurt Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Nog smakelijkere gerechtjes maakt u door yoghurt uit te laten lekken in een neteldoek en de zuivel- massa dan te bereiden alsof het kwark is. Yoghurt bevat meer vet, dus ook meer calorieën, doch het mist dat hinderlijke zurige smaakje; U behoeft er dus veel minder suiker aan toe te voegen. Die uitgelekte yoghurt is evenals kwark heel goed te gebruiken als basis voor een lichte dipsaus. Ik geef u enkele voorbeelden en ga daarbij uit van een basissausje die ik als volgt maak: roer door 125 gram uitgelekte yoghurt of kwark drie eetlepels licht gesla gen room en een halve eetlepel gesmolten roomboter. Roer dit tot een mooi zalfje en voeg er dan naar keuze aan toe: geraspte wor tel met wat suiker, geraspte ui met snippers groene paprika, ge raspte mierikswortel en blokjes appel, het vermoesde vrucht vlees van een of meer avocado's, ragfijn gehakte verse champig nons met een enkel blaadje selde rij, stukjes tomaat en augurk, ge hakte walnoten en amandelen, gesnipperde ham en een druppel of wat meer sherry, geraspte oude kaas en stukjes gember, gehakt @(n) Ibfeyw Een half jaar voordat de kleer tjes in de winkels komen te han gen moeten inkopers uit de ge hele wereld hun keus bepalen tijdens beurzen en shows in Pa rijs, Londen, Italië en Israel. Hoewel op die beurzen een veel voud aan modellen en kleuren is te zien, wordt het toch altijd wel duidelijk hoe de lijnen en de kleuren voor het nieuwe seizoen zullen zijn. Opmerkelijk is het dan toch,dat in diverse landen verschillende aspecten van die nieuwe collec ties worden uitgezocht. Zo is het dit voorjaar in Nederland alles kaki, groenig en gelig, met bij passende naturel leren of linnen laarzen of schoenen, raffia- tassen en strohoeden. Op ditzelfde moment liggen de etalages in Parijs vol met heel andere kleding. De baby-look, lieve kleertjes m baby-roze en babyblauw. Niet alleen kleine jurkjes, maar ook heel wijde truien, broeken, sokjes, ja zelfs leren laarsjes in roze en licht blauw. Haarkammetjes, bloe metjes in het haar, tasjes die worden omgegespt zoals kinde ren ze wel dragen als ze naar school gaan. Wie diep in de grote warenhui zen doordringt, ontdekt ook nog wat kaki, wat safari-kleding maar de pasteltinten overheer sen. Allereerst de baby-kleuren roze en lichtblauwdaarnaast lichtgeel, lichtgroen, wit zoals de kleuren van een Italiaans water-ijsje. In Nederland komt er op het ogenblik ook steeds meer roze en lichtblauw. Door het slechte voorjaar dreigt men zelfs een beetje te blijven zitten met de kaki-spullen, terwijl de safari- look ook niet zo wil aanslaan- met dit sombere weer. Voor de zomer worden het dan ook lieve kinderkleertjes,roze en lichtblauw en ook witte Wie zich volgens de laatste Parijse mode wil kleden zal daarbij witte sok jes en platte witte sandaaltjes moeten dragen. Het hoeft na tuurlijk niet, want dat is het grote voordeel van de huidige mode, alles mag en wat je niet leuk vindt moet je ook zeker niet aantrekken. Spjf |ggp^ Jurkjes in roze en lichtblauw zijn in Nederland o.m. te krijgen bij Foxy Fashion.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16