Popfestival op eerste pinksterdag verboden Gemeente als zondebok voor verkeersproblemen Gemeente: zondags rust niet verstoren v.d. Water Vijftig iaar POLITIE HELPT MILITAIREN v.d. Water Colijndoet niet KI .einCrff' Tussengebouw in AZL officieel geopend De reconstructie van de Breestraat ZATERDAG 23 APRIL 1977 LEIDEN fi Door John Kroon Een popfestival bij De Burcht: vorig jaar was dat wel toegestaan. A Op het industrieterrein in De .„9 Waard mag het dit jaar niet. v LEIDEN - Het popfestival dat op eerste pinksterdag in de open lucht zou worden gehouden, dreigt niet door te gaan. De reden: de ge- 1 meente weigert een vergun ning af te geven in verband met de zondagsrust. De organisatoren kunnen hierdoor g een financiële strop oplopen van zo'n 25.000 gulden. Zij hebben al een advocaat in de arm genomen om te kijken wat er juridisch tegen de afwijzing is te doen. In ieder ge- 5 val gaan ze bij de gemeentelijke j' commissie voor beroepschriften s bezwaar maken tegen de beslis- e sing, die door burgemeester Vis is genomen. Zij vinden het besluit van de burgemeester op zijn minst inconsequent: vorig jaar is er wel toestemming gegeven voor het houden van een popfestival op eer ste pinksterdag. Dat wera toen ge- e geven op het terrein bij De Burcht in de binnenstad. Dat is nu door de I" restauratie van het Heerenloge- l" ment niet voor een popfestival ge schikt; daarom wilden de organisa toren uitwijken naar het industrie gebied in De Waard. Donovan 0 De organisatoren, Lex Wallaart uit Leiden, Frits Dobbelaar uit Oegst- geest en Wim Plasmeijer uit Lei derdorp, zijn er in geslaagd om di verse bekende artiesten voor het festival te engageren: Donovan, de Nieuwzeelandse groep Split Enz. Roy Harper, Alquin, Kéyak, House Band, Trail, Hobo String Band, Ma- sada, Herman Brood en het Leidse t duo Ballantine. Sjef van Oekel is 1 aangetrokken als presentator. Ar tiesten, die wel op eerste pinkster- i dag naar Leiden kunnen komen, maar de volgende dag al weer el ders optreden. Wim Plasmeijer "We hebben eerst twee, drie maan- i den moeten zoeken naar een ter rein. Dat hebben we gevonden in LEIDEN - Onder grote belangstel ling is gisteren in het Academisch Ziekenhuis de nieuwe verbinding tussen de vrouwenkliniek en de af deling heelkunde officieel geopend. Dat gebeurde met het doorknippen van twee linten door de hoogleraren prof. Van Hall en prof. Vink. Met deze ceremoniële handeling werd tegelijkertijd zes spinter- nieuwe operatiekamers officieel opengesteld. Deze operatiekamers, die als een eenheid tussen de vrou wenkliniek en de afdeling heel kunde liggen, zullen o.a. door de nieuwe orthopedische afdeling (de voormalige Anna-Kliniek) worden gebruikt. Inmiddels wordt er ge werkt aan de renovatie van nog eens zes oude operatiekamers, die voor verschillende afdelingen be stemd zijn. Het nieuwe gebouw tussen de afde ling heelkunde en de vrouwenkli niek maakt deel uit van een totaal plan, waarbij de afdeling heel kunde is gerenoveerd en de vrou wenkliniek nog zal worden opge knapt. Met dit plan is ruim dertig miljoen gulden gemoeid. De verbouwingen betekenen een aanmerkelijke verbetering voor de De Waard, een groot terrein, ideaal voor een popfestival. Het is van de gemeente, maar het wordt gebruikt door een hondenafrichtersvereni ging. We hebben lange gesprekken met die mensen gehad, maar uit eindelijk hebben we toestemming gekregen. Toen zijn we naar de ge meente gestapt. Maar wie schetst onze verbazing dat onze vergun ning werd afgehouden?" Decibellen Wat heeft burgemeester Vis bewo gen om geen toestemming te verle nen? "Informatie bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne heeft mij geleerd dat bij ma nifestaties, als door U bedoeld in het algemeen geluidsniveaus van boven de honderd decibellen op treden. Op grond hiervan en mede gelet op het lage- achtergrondsniveau, dat zich op zondagen voordoet, mag worden aangenomen dat ae draagwijdte van het te produceren geluid meer dan duizend meter zal bedragen. Dit betekent dat gelet op de situatie ter plaatse grote delen van de woonbebouwingen van Leiden en Leiderdorp met geluidsoverlast te maken zullen krijgen". Zo staat het in de brief, die aan cje organisatoren is gezonden. Aange nomen wordt zondermeer, dat de geluidsdecibellen het aantal van honderd te boven zullen worden gegaan, zonder dat is nagegaan of dat in dit specifieke geval ook zo is. Plasmeijer "We hebben een ge luidsinstallatie uit Duitsland ge haald. Die haalt 87 decibel, meer kan je er echt niet uithalen. Je zet hem niet eens op zijn hardst, want dan gaan je boxen trillen. Dit jaar zitten we op de rand van Leiden, een eiland, veel verder van de be woonde wereld dan vorig jaar bij De Bucht, waar de huizen op twin tig meter stonden. Toen was er één serieuze klacht. Ik stond net bij een politieagent, toen je over de radio open-hart chirurgie in het AZL. De operatie-capacitiet is nu in elk ge val voldoende voor zo'n 400 opera ties per jaar, een getal waar door de staatssecretarissen Klein (onder wijs en wetenschappen) en Hend riks (volksgezondheid) sinds kort naar gestreefd wordt. Als dit aantal gehaald moet worden, moeten er echter nog tal van andere voorzie ningen worden aangebracht, o.a. bij de diverse nevenafdelingen die bij ide open-hart chirurgie betrok ken zijn. Ook zal er dan een uitbrei ding van mankracht moeten ko men. Het afgelopen jaar werden er in het AZL ruim 300 open-hart ope raties uitgevoerd, waaronder veel operaties bij kinderen. De zes nieuwe operatiekamers voor de vrouwenkliniek, heelkunde en orthopedie bevatten volgens de di rectie van het AZL een voor Neder landse begrippen uniek afzuigsys teem voor narcose-gassen. Hiermee wordt voorkomen dat vooral het chirurgisch team op de operatie kamers van de gassen geen last (zoals overmatige vermoeidheid) ondervindt. Tot voor kort kwam er er nogal eens narcose-gas vrij op de operatiekamers. Nu wordt dat tot buiten de operatiékamers afgezo gen. hoorde, dat er wat bij De Burcht aan de hand was en of er een pa trouillewagen heen kon. De poli tieagent zei toen: ik sta hier al de hele dag en er is niets aan de hand. Op het hoogtepunt van het festival, toen Boolus optrad, hebben twee gezinnen opgebeld. Ze kregen bij ons eerst geen gehoor en belden daarom ook wethouder Van Aken op. Later spraken ze toch met ons en ze vroegen alleen maar hoe lang duurt het nog, dat ging allervrien delijkst. Later kwam wethouder Van Aken met een taxi aansnellen om te vragen wat er aan de hand was. Maar toen waren we al aan het opruimen". De dagrapporten van de politie melden over 6 juni vorig jaar wel dat er om kwart voor elf 's avonds "veel klachten" binnen kwamen. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat juist het feit dat het festival op een open ruimte, met veel water eromheen, wordt ge houden doet verwachten dat de overlast groter zal zijn, het geluid zich meer zal spreiden. Blijft de vraag of het beleid dat de gemeente voert in deze consequent is. De hui zen in De Waard staan op honder den meters van het fesitval; bij De Burcht staan ze er by wijze van spreken bovenop. Bovendien werd dit jaar op eerste paasdag wel ver gunning gegeven voor het houden van een kermis op het terrein van de Groenoordhal. Gold de zondags rust toen niet? Lex Wallaart, één van de organisa toren, zegt: "Het komt bij mij over alsof ze bij de gemeente zeggen: ik heb goed gegeten, dus geef ik een vergunning". Plasmeijer "Het merkwaardige is dat we wel toe stemming kunnen krijgen voor Tweede Pinksterdag. Dan houdt K en O al een manifestatie voor wer kende jeugd. Moeten we dat gaan beconcurreren? Afgezien van het feit dat er dan al een popfestival m Geleen is". De organisatoren zijn in ieder geval van plan om de omwo- ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS getrouwd LEIDEN - Feest is het vanmiddag vanaf een uur of twee in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Daar vie ren de heer en mevrouw Urban- De Vries hun vijftig jarig huwelijk. Ze doen dat samen met hun vijf zoons en twee dochters en de tien klein kinderen. Van het feest wisten de ouders tot het begin niets af, het was een verrassing, die de kinderen hen aanboden. Het echtpaar heeft zich pas in '54 definitief in Nederland gevestigd. Daarvoor woonde de familie in In donesië, waar vader Urban hoofd opzichter in de mijnen was. In '46 was hij al eens in Nederland ge weest, maar moest toen weer terug om de jaren tot zijn pensionering vol te maken. Na vestiging in Leiden werkte de heer Urban in de penningen- fabricage bij Begeer in Voorscho ten. Zijn kinderen wonen nu bijna allemaal buiten de stad, maar wa ren vanmiddag wel bij het feest aanwezig. nenden van het industrieterrein persoonlijk te benaderen; dat zou den ze ook doen, wanneer er wel toestemming voor het popfestival zou zijn gegeven. Wallaart: "Er zal wel wat geluidsoverlast zijn. Maar er zijn 365 dagen in het jaar. We vra gen aan die bewoners: wilt U dit voor een keer van uw mede stadgenoten pikken". De drie organisatoren hebben tot nu toe tevergeefs geprobeerd om met burgemeester Vis in persoon lijk contact te kofnen. Maandag krijgen ze daarvoor wellicht wel de kans, omdat deze kwestie dan be sproken wordt in de commissie voor politionele aangelegenheden. Plasmeijer "De hele organisatie draait al een paar maanden. We hebben voor een afrastering ge zorgd, er liggen boten in het water voor het geval daar iemand invalt, we hebben medewerking van de brandweer, de NZH is bereid om extra bussen in te zetten, van Toni Boltini kunnen we toiletwagens krijgen, het terrein wordt met be hulp van honden bewaakt. We heb ben die dag veertig mensen in dienst; op onze spullen is een ver zekering van 750.000 gulden afge sloten. Alleen de gemeente werkt niet mee; daar wordt met de botte bijl gehakt. Je hoort altijd: in Lei den gebeurt er nooit iets en als er dan iets wordt georganiseerd, dan mag het niet. Komt er dit jaar op Eerste Pinksterdag g^en festival, dan is er wat ons betreft volgend jaar ook niks". Als er zich deze week in Leiden één probleem opnieuw duide lijk heeft aangediend, dan is het wel dat ten gevolge van het steeds toenemende verkeer. Buurtcomités, wijkverenigin- gen, ongeruste burgers en boze binnenstadswinkeliers hebben deze week hun zorg uitgespro ken over een reeks van proble men. In de Mors, in de Kooi, in Pancras-West, op de Breestraat. In zulke situaties is het gemak kelijk om een zondebok te kie zen en die een paar flinke ram men voor zijn kop te verkopen. Voorzitter Werter van het buurtcomité De Kooi deed dat donderdagavond toen de ver keersdrukte op de Sumatra- straat ter sprake kwam en hij een van de ambtenaren schijn heiligheid verweet. En voorzit ter Van Egmond had het de avond tevoren al op een even krachtige als ongenuanceerde wijze gedaan bij de reconstruc tieplannen voor een deel van de Breestraat. Het hele plan ge tuigde volgens hem van onwil en boze opzet. De gemeente is de grote schul dige. Ze doet maar, ze doet te veèl, ze doet te weinig, ze doet niets, ze doet haar eigen zin. Maar wat er ook gebeurt, ver keerd is het allemaal wel. Het is frappant te zien hoe al het ge kanker op zich weer tegenstel lingen oproept in de Kooi en in de Mors roept men dat er teveel verkeer is en dat het zo snel mo gelijk moet verdwijnen. De Breestraat-winkeliers vinden juist dat te weinig verkeer de kans krijgt om de binnenstad in te komen. Tegenstrijdige zaken, veroorzaakt door tegenstrijdige belangen. Begrijpelijk; wanneeFje ergens een woning hebt, wil je zo weinig mogelijk verkeer langs je voordeur hebben. Maar wan neer je je brood moet verdienen, heb je als middenstander liefst de parkeergarage naast de deur. Onbegrijpelijk wordt het wan neer men steeds weer volhardt in kreten dat het puinhoop is, dat er niets van deugt, en dat er maar wat angerotzooid wordt. Natuurlijk, dan maak je ten op zichte van je achterban een aar dige beurt, maar daarmee zijn de problemen nog niet van de baan. De Breestraat is op dat punt een duidelijk voorbeeld. Het is voor iedereen in de vele jaren dat er over gesproken wordt wel dui delijk, dat er iets zal moeten ge beuren. De huidige situatie is verre van ideaal. Enerzijds is het een route voor doorgaand verkeer, anderzijds is het een winkelstraat. Vlees noch vis dus. Wanneer er iets gebeurt zal dat gepaard gaan met de nodige problemen voor de bereikbaar heid van de winkels. Maar dat geldt voor elke oplossing die er gekozen wordt. Het heeft daarom niet veel zin je als win kelier af te zetten tegen het feit dat er iets gaat gebeuren. Kern van de zaak is of de gekozen op lossing (overigens nog altijd een proef) de juiste wordt gevon den. Het teleurstellende van de informatieavond van woensdag was, dat de plannen op zich nauwelijks of niet ter sprake werden gebracht. Ook geen bij dragen hoe het wel zou moeten. Het bleef steken in de constate ring, dat de politie geen barst doet aan een verschuiving van parkeerschijven, dat men de middenstand de nek wil om draaien. Wel wordt er uitgeroe pen dat de bus maar naar de ci- tyring moet of naar de singels. De vraag is of zo'n maatregel een bijdrage zal leveren aan de zo gewenste koopkrachtverho ging. Een dieptepunt vormde de slot- speech van LCC-voorzitter Van Egmond. Het kwam er allemaal op neer dat het waardeloos is wat de gemeente doet of niet doet, dat wethouder Waal he lemaal niet te vertrouwen is en dat men twijfelt aan de be kwaamheid van wethouder Van Aken. Je moet als wethouder dan toch wel wat wegslikken wanneer je even later zegt, dat de deur van het stadhuis te allen tijde open staat voor de mid denstand en ideeën en sugges ties om de overlast tot een mi nimum te beperken welkom zijn. Het probleem in de hele kwestie-Breestraat is, dat een gemeente als Leiden met vele andere steden met een histori sche kern, gemeen heeft, dat de schaal waarop de stad destijds gebouwd is, niet is berekend op een steeds toenemend particu lier autoverkeer en steeds zwaarder en omvangrijker vrachtverkeer. Dan is het sim pel om te zeggen: dan slopen we links en rechts maar wat, dan dempem we nog maar een paar grachten en klaar is kees. Dan wordt vergeten dat de bin nenstad ook nog andere func- ties vervuld dan een louter eco nomische. Verder overschat men de mogelijkheden om een historische binnenstad net zo goed bereikbaar te maken als een modern uitgerust winkel centrum met een overdaad aan parkeerplaatsen. Op dat punt zal de Leidse cityring nooit de evenknie worden van een Leid- sehage. Daarom zal de aandacht gericht moeten worden op het verho gen van de aantrekkelijkheid van het centrum op andere pun ten. En dat gebeurt niet wan neer je rigoreus de slopersha mer hanteert. Want dan ben je bezig om weg te kappen wat de Leidse binnenstad nu juist on derscheidt van een centrum als In den Bogaard. Leiden heeft op dit ogenblik de consument zeker nog veel te bieden. Na alle ellende bij het autovrij maken is de Haarlem merstraat toch een aarftrekke- lijke winkelpromenade gewor den. We beschikken over een warenmarkt, die klanten tot ver uit de omtrek naar Leiden haalt. Op vele plaatsen vestigen zich nieuwe bedrijven en worden bestaande uitgebreid. Nu is men zover dat over enkele maanden de reconstructie van een deel van de Breestraat wordt aangepakt. Dat zal tij dens de uitvoering zeker el lende geven. Maar verwacht mag worden, dat - wanneer al les achter de rug is - de situatie toch beter zal zijn dan die nu is. De Leidse middenstand roept al jaren dat de image van Leiden moet worden verbeterd. Maar dat gebeurt zeker niet wanneer men zich ten opzichte van plan nen alleen maar negatief blijft opstellen. BRAM VAN LEEUWEN. LEIDEN - Op de appèlplaats van de Doelenkazerne speelde zich gisteren een bijzondere gebeurtenis af. De beëdiging van drie nieuwe officieren werd namelijk niet door een militaire kapel muzikaal opgeluisterd, maar door het Leids Politie Muziek Gezelschap. In zekere zin een noodsituatie, omdat het gebruikelijk is dat bij dit soort gelegenheden een of andere militaire kapel haar medewerking verleent. De moeilijkheid was alleen dat er niet zogauw een militaire kapel voorhanden was. "Het is erg druk in deze tijd en de instantie die hierover gaat, had geen militaire kapel be schikbaar", zo zei men bij de DoelenkazerneVandaar dat het Leids Politie Muziek Gezelschap wera benaderd, dat spontaan zijn medewerking toe zegde. "En voor zover wij weten", aldus een woordvoerder van de Doelen- kazerne, "is dat nog nooit eerder voorgekomen ANTIEKE KLOKKEN ADVERTENTIE "Krantz moet in Leiden blijven" LEIDEN - Het Buurtcomité Noordvest vindt dat de werkgele genheid die door de firma Krants geboden wordt, absoluut in Leiden moet blijven. Het buurtcomité heeft een beroep gedaan op de firma Krantz om in te gaan op het aanbod van de gemeente Leiden en een nieuw fabriekspand neer te zet ten op een Leids industrieterrein. "De regio Leiden is in economisch opzicht dermate zwak", aldus het buurtcomité, "dat een dergelijk verlies van arbeidsplaatsen abso luut onverantwoord is". Het comité noemt het onjuist dat het rijk het door middel van de Stichting Wol- con financieel mogelijk maakt dat economisch zwakke regio's tegen elkaar worden uitgespeeld. Het verplaatsen van de fabriek naar het Limburgse Vaals acht het comité dan ook verkeerd. Overigens heeft het buurtcomité aan B en W laten weten betrokken te willen worden bij de ontwikke ling van het bestemmingsplan voor het gebied waar Krantz is geves tigd. De gemeenteraad heeft voor dit gebied onlangs een voorberei- dingsbesluit genomen om onge wenste ontwikkelingen tegen te gaan. Het buurtcomité meent dat het bestemmingsplan in elk geval gebaseerd moet zijn op de woon functie langs de Oude Singel en de Volmolengracht, een combinatie van woonfunctie, ambachtelijke bedrijven en kleine winkels aan de Langegracht en ten slotte openbaar groen op het binnenterrein, be reikbaar door poortgebouwen. Meer mogelijkheden hartchirurgie j

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3