(d)(tpö3(i§gD®|) LySg^ff dl© v@mi J@ (nfD®(|xol©ff ©ff fü©®!? ©d© V0@©k@üT)(S©tf1ï V@ln) M©^©(fü" Redding van de potvis ligt in plante- zaadje ZATERDAG 23 APRIL 1977 PAGINA 17 Luisteren naar de stem van je moeder of naar een vioolconcert van Mozart met een frequentie hoger dan 8000 hertz en op die manier genezen van overspannenheid, depressies of angstcomplexen. Deze therapie, audiopsychophonologie genaamd, is niet wijd en zijd bekend. De methode heeft naam gekregen doordat het werd toegepast om kinderen van leermoeilijkheden en -stoornissen af te helpen. Maar volwassenen op deze manier van psychische kwalen afhelpen is een methode waarvan Wim Michiels, bedrijfsarts bij de Daf-fabrieken in het Belgische Oevel min of meer de „uitvinder" is. De 38-jarige Belg, die zich na zijn artsenstudie specialiseerde in de bedrijfsgeneeskunde, vestigde zich als huisarts in Oevel en begon daar als een soort hobby, samen met zijn vrouw, die ook arts is, kinderen met leermoeilijkheden te helpen. „Waarom ik daarmee ben begonnen kan ik eigenlijk niet verklaren. Ik heb er wel eens over nagedacht en dan zou ik zeggen, dat komt omdat mijn ouders allebei in het onderwijs zaten. Dan heb je toch een redelijke belangstelling voor educatieve zaken Contact Een hobby die uitgroeide tot een redelijke vermaardheid van het Belgische doktersechtpaar op dit gebied. Toen Wim Michiels bij Daf, waar hij inmiddels bedrijfsarts was geworden, te maken kreeg met beroepsdoofheid en oorsuizingen, veroorzaakt door het jarenlang werken temidden van hels lawaai, besloot hij de audiopsychophonologie ook eens op deze mensen toe te passen. En dat had opmerkelijke resultaten. Niet alleen genazen de mensen van hun kwalen, maar na verloop van tijd hoorde dokter Michiels van de chefs van deze mensen dat ze sinds de „zittingen" veranderd waren. Ze hadden meer contact met hun collega's, luisterden beter, kortom, ze functioneerde beter in het sociale leven. Dokter Michiels was daar eigenlijk niet zo verbaasd over, omdat het het grondprincipe is van zijn theorie. En wat behelst die eigenlijk? „Horen en luisteren is iets heel verschillends. Horen gaat via de oren, luisteren is een hersenfuctie: Ons gehoororgaan is een van de belangrijkste in ons lichaam, het is het meest-verfijnde relatie-orgaan. Een Nederlandse professor heeft eens gezegd; je kunt beter blind zijn dan doof. En daariq heeft hij gelijk. Bij mensen namelijk die overspannen of depressief zijn, zo blijkt uit het audiogram dat we maken, zien we dat de hersenfunctie waarmee we luisteren sterk is afgenomen of zelfs geheel afwezig is. Om die hersenfunctie dan weer op normaal niveau te brengen, dus om de overspannenheid te genezen, is geluid nodig. En verder geen enkel ander medicijn". Wedergeboorte De sonische wedergeboorte, de wedergeboorte van het luisteren, dat is de manier waarop dokter Michiels zijn therapie baseert en wel om de volgende reden: „De luisterfunctie van de hersenen van een baby wordt pas actief omstreeks de vijfde maand van de zwangerschap. Het kind ervaart vanaf die tijd de geluiden heel anders dan wij. Door allerlei natuurlijke hindernissen, met name door het vruchtwater roncLhet kind, gaan alle tonen beneden 8000 hertz verloren. We hebben dan te maken met een zogenaamd watermilieu, waarin de baby echter al de geluiden die zijn of haar moeder produceert met de stem wel in zich opneemt. Na de geboorte gaat het luisteren zich aanpassen aan het luchtmi'lieu en gaan ook tonen beneden de 8000 hertz een rol spelen". In het begin van de behandeling luistert de patient dan ook naar geluiden met een frequentie van 8000 hertz „En dan het liefst de moederstem. Omdat de hersenen bij de eerste kennismaking met geluiden vrijwel uitsluitend de moederstem hebben gehoord, hebben we die stem ook nodig om de hersenfunctie weer te stimuleren. Bij kinderen is dat vrij eenvoudig, maar bij volwassenen ligt dat moeilijker. Of de moeder is dood, of de stem heeft een dusdanig slechte kwaliteit dat hij niet te gebruiken Voor die mensen doen we dan een beroep op Mozart. En waarom dan Mozart, zult u vragen. Wel, Mozart is al op zeer jeugdige leeftijd begonnen met componeren en maakte daarbij erg veel gebruik van hoge tonen, vooral in de vioolmuziek. Maar verder is er in die muziek van Mozart een bepaald ritme en een harmonie die we bij niemand snders aantreffen. Bedrijfsarts Wim Michels Door Ria Schuurhuizen Waarschijnlijk omdat hij componeerde met het oor van een kind. Deze theorie is niet bewezen of zo, maar met de muziek van tijdgenoten die ook wel hoge tonen Om de parenten de hoge tonen „toe te dienen", zijn wat technische handelingen nodig. Dokter Michiels stuurt de bandjes naar een collega, die apparatuur heeft die ervoor zorgt dat de lage tonen worden gefilterd, zodat alleen de hoge tonen overblijven. Twee- tot driemaal per week en per keer zo'n twee uur luistert de patient daar dan naar. Wordt het luisteren beter, hetgeen wordt gecontroleerd aan de hand van audiogrammen, dan wordt de frequentie langzaam teruggebracht naar een normale hoogte. Na ongeveer een halfjaar gaat het dan een stuk beter met de patient. „Met de moederstem gaat het trouwens veel vlugger dan met Mozart", vertelt dokter Michiels, die nog tot meer interessante ontdekkingen is gekomen in zijn praktijk. „Bij kinderen met een pleegmoeder bij voorbeeld werkt het helemaal niet. We hebben hier een moeder gehad die het kindje negen dagen na de geboorte had gekregen, dus je zou zeggen, dat kind heeft nooit iets anders gehoprd dan deze moederstem. Toch lukte het niet. Het schijnt dat er sterke prenatale gehoorsbanden, of gevoelsbanden, tussen moeder en kind bestaan. Zo blijkt ook dat jonge kinderen, van een jaar of vier, op die band direct de stem van hun moeder herkennen, hoewel je niet meer hoort dan wat hoge psst-psst-klanken. Dé kinderen weten namelijk niet dat het de stem van hun moeder is, maar het is verbazingwekkend hoe snel sommigen dat horen. Bij ouderen duurt dat veel langer". Behalve genezen ziet dokter Michiels ook veel in preventieve behandeling via deze methode. „Er is namelijk nog een belangrijke factor en dat is de selectiviteit van het luisteren. Het onderscheid maken tussen verschillende toonhoogten. Ga het simpele woordje ja maar eens na, op hoeveel verschillende manieren kun je dat niet zeggen? Die selectiviteit wordt gevormd omstreeks het vierde levensjaar van een kind. Ouders zijn op dat moment erg belangrijk. Zijn er relatiestoornissen tussen ouders en kind, dan gaat het kind zich dikwijls afsluiten. Het luistert niet meer naar geluiden uit die richting en dan ontstaat een gesloten selectiviteit. Het is mij nu gebleken dat mensen met een gesloten selectiviteit veel sneller overspannen raken dan mensen met een open selectiviteit. Ik heb onderzoekingen gedaan in twee bedrijven en kwam daarbij bij voorbeeld tot de ontdekking dat de helft van de arbeiders en het lagere personeel een gesloten selectiviteit had en dat kaderleden voor 92 procent een open selectiviteit hadden. Mijn preventieve behandeling zou betekenen dat ik die gesloten selectiviteit open maak en daardoor zou kunnen voorkomen dat r overspannenraken.Maarja.dat kost veel geld en gezien de economische toestand zie ik daar voorlopig niet veel van komen". De bekendheid van dokter Michiels is inmiddels tot over de landsgrenzen geraakt. Hij heeft onder andere patiënten uit Nederland. Wil hij van zijn hobby zoals hij die nog steeds noemt niet wat meer maken? „Nee", lacht de bescheiden Belg, „ik wil er geen groot centrum van maken. Behalve mijn vrouw heb ik nu al twee huipen drie dagen per week. Dat is meer dan genoeg. Laat mij maar eenvoudig blijven. Ik vind dan vooral kinderen"', In zijn werkkamer in het Daf-complex rinkelt dan de telefoon. Mevrouw Michiels. Er is iets niet in orde met de apparatuur. „Zojuist heeft hier een mevrouw een half uur een band zitten opnemen en nu draai ik hem terug en hoor ik niets". Dokter Michiels vraagt haar naar wat technische handelingen, maar die heeft ze allemaal goed verricht. In zijn Peugeot - sinds kort hebben de kaderleden van Daf een Peugeot tot hun beschikking - rijden wij naar zijn huis in het dorpje Oevel. Mevrouw Michiels staat min of meer handenwringend voor de apparatuur. „Laat eens kijken", zegt dokter Michiels, draait aan een knop en ja hoor, daar is de moederstem. Gelukkig gaat deze moeder naar huis, haar taak zit er op. Ik mag nu ook even luisteren naar een moederstem op een frequentie van 8000 hertz en het zijn inderdaad niet meer dan wat hoge psst-psst-geluiden. .„Vervelend he", zegt mevrouw Michiels, „maar de meeste patiënten reageren toch erg rustig. Vaak vallen ze bij de eerste behandeling gewoon in slaap". Ook Mozart mag ik even beluisteren Je herkent iets van muziek, maar mooi is het niet. Laatste vraag aan dokter Michiels. „Als ik nu een beetje moe ben en ik ga 's avonds in een luie stoel zitten en zet een vioolconcert van Mozart op. Heeft dat dan ook enige invloed? „Jazeker, en als je dan de bassen weg zou draaien en dus ook veel hoge tonen hoort, heeft het echt wel enig effect". De potvis heeft de kostbaarste kop ter wereld. De grootste ook. Het lichaamsdeel beslaat ruim een derde van de hele lengte van deze tandwalvis. Een potvisstier kan twintig meter lang worden. Een af meting die hij tegenwoordig niet meer haalt. Zoveel ge duld brengen de walvisvaar ders niet op. Want onze tech nologie schreeuwt om potvi solie. Deze met het dalen van het aantal potvissen al schaarser wordende stof, ook wel spermaceti genoemd, is met honderden liters te vin den in dekopholten van de kolossale vleeseters. De machtigste aller zoogdieren, alleen in grootte de minder van de blauwe en de grijze vinvis, is in Herman Meivilles beroemde boek „Moby Dick" het symbool, in witte potvis gestalte, van de natuur. Kapi tein Ahab gaat als vertegen woordiger van de zoekende en strevende mensheid ach ter deze witte samenballing van ongekende krachten aan. Het einde is een grootse, ge zamenlijke ondergang. Zo zou je althans het boek kun nen uitleggen, wellicht, wat zo vaak gebeurt, buiten de bedoeling van de schrijver om. In elk geval is het werk een boeiend verslag van de jacht op potvissen zoals de Amerikanen die in de eerste helft van de vorige eeuw vooral in de Stille Oceaan be dreven. Melville had alles uit de eerste hand. Hij was zelf walvisvaarder. Lijfsgevaar Potvisolie werd toen gebruikt in de kaarsenindustrie. Het doden van de dragers van de begeerlijke vloeistof had nog iets ridderlijks. Het ge schiedde vanuit kleine van- gstboten, overboord gezet door het moederschip. Moed, koelbloedigheid en sterke armen waren vereist, voor het roeien, het werpen van de harpoen en het toebrengen van de dodelijke speerstoten. Het lijfsgevaar was groot. Een gang zou een kwestie van een paar jaar zijn. Maar gelukkig kunnen we dat thans, voor zichtigjes, in de zou- vorm schrijven. Het vervelende van onze eco nomie is, dat sommige zaken pas als kwalijk worden her kend en erkend wanneer ze al lang en breed zijn opgenomen in het raderwerk van produk- tie en consumptie. Dat maakt de strijd er tegen zo zwaar. Het zomaar verbieden van takken van nijverheid en in dustrie die ons niet meer aan staan, betekent tegelijkertijd het brodeloos maken van dui zenden mensen. Al zullen we er toch naartoe moeten dat het voorkomen van dierenui- troei%ng zwaarder gaat we gen dan het stilleggen van in dustrieën als de walvisvaart en -verwerking. Hoop Een goed alternatief kan veel leed voor mens en dier ver zachten. Zo ligt sinds kort voor de potvis enige hoop in de zaden van een woestijn struik. Deze bevatten name lijk olie met de zelfde hoeda nigheden als die van de pot vis. De heester, jojoba is de indiaanse naam, geitennoot- struik noemden de blanken hem, groeit van nature langs de grenzen van Californie en Mexico. De ontdekking van deze plantaardige spermace- tie werd gedaan in 1976, toe valligerwijs het door 't We- reldnatuurfonds uitgeroepen jaar van de walvis. Amerika, Mexico, Israel, Australië en Ghana kweken de jojoba al. De resultaten zijn bemoedi gend. Als alles naar wens gaat krijgen de woestijnbewoners het wat beter, als jojobakwekers. In tegenovergestelde omgeving kunnen de inktvis etende ko lossen weer heersen als van ouds. De potvisjagers, Rus sen, Japanhers en Zuidame rikanen voornamelijk, zullen een omscholingscursus moe ten volgen tot geitennoot- zaadjesplukker. Door Mark Glotzbach wasmiddelen en schoon- heidssmeer'seltjes voor schoen en gezicht uitstekend bruikbaar was, brak de ver volging van de potvis op nieuw met volle kracht los. Geen kans Sinds de uitvinding van het harpoenkanon en het ver schijnen van de fabrieks- schepen met hun snelle stoom- en motoijagers was het met de ridderlijke strijd gedaan. Met een ton sperma ceti in zijn kop was de potvis een eersterangs prooi gewor den, die tegen de harpoenka nonniers geen schijn van kans had. Die machtige kop, waarmee hij octopussen dood ramde tegen zeebodem en ijsberg, werd aan dek van de fabrieks- schepen gescheiden van de romp. Stoomzagen verdeel den het gevaarte in moten die werden uitgekookt. De veel minder waardevolle traan uit zijn spek, zijn tot vleesmeel gemalen spiermassa en tot beendermeel verpulverde skelet waren nog mooi mee genomen. Even als het ivoor van de tot twintig centimeter lange tanden uit de onder kaak. En, met een beetje ge luk, zat er in de darmen een brok grijze amber, zeldzaam bestanddeel voor onbetaal bare reukstoffen. Kortom, de menselijke begeer ten en de gevolgen dezer roer selen in aanmerking geno men, zag het er voor de potvis zeer somber uit. Zijn onder stuiptrekking kon de dood brengen in een verbrijzelde boot. En de potvis liet zich niet zo gemakkelijk afslach ten als de vreedzame balein walvissen. Desnoods bleef hij een uur onder water, dui zend meter diep duikend. Respijt De opkomst van de aardolie industrie bracht de potvis bijna een eeuw lang enig res pijt. Totdat in de tweede we reldoorlog werd ontdekt dat potvisolie ook voor andere dingen dan kaarsenmaken geschikt was. Motoren bleven draaien onder de zwaarste omstandigheden van hoge druk, lage druk, grote hitte, ongekende koude en alles in opeenvolging of in vereni ging. Mits de smering be stond uit potvisolie. Waar de gewone smeermiddelen het lieten afweten hield sperma- cetie de boel gaande. Tot in raketmotoren toe. De belang rijkste eigenschap van potvi solie: beneden een bepaalde temperatuur wordt het wa sachtig, maar een deel ervan blijft altijd vloeibaar en goed hechtend. Om dat deel gaat het de technici in het bijzon der. Aangezien de stof ook bij het vervaardigen van penicilline, Met een stoomzaag worden aan boord van hetfabrieksschip de potvis in hanteerbare stukken gezaagd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17