Winst voor troepen Moboeto ABN Bank Grens T anzania met Kenia zit potdicht Hoe u fI.OOO,- koopt voor maar f580,48? Frans-afrikaans gesprek over vormen noodmaeht Biggs haalt nieuwe stunt uit Wij helpen met een Kasbiljet. Nepal WOENSDAG 20 APRIL 1977 LONDEN (UPIIDPA) - Trein- rover Ronald Biggs uit Enge land heeft het afgelopen wee keinde opnieuw een ontsnap ping toegevoegd aan zijn lijstje en gezorgd voor rode gezichten bij de Britse admiraliteit en Scotland Yard en verontwaar diging in het Lagerhuis. De koelbloedige treinrover, die in 1963 meedeed aan de grootste treinroof in de Britse geschiede nis, bracht namelijk afgelopen zondag een bezoek aan een Brits fregat dat voor een kort bezoek de haven van Rio de Janeiro aandeed. Na ongeveer 25 minu ten aan boord geweest te zijn, verliet hij nog steeds als vrij man, het schip. Volgens sommige berichten zou Biggs aan boord door bewon derende matrozen onthaald zijn op enkele drankjes. Een ma troos, die vond dat de treinrover toch gearresteerd hoorde te wordenkreeg van zijn maten te horen, dat hij de mast in kon. Biggs mopt in Engeland nog steeds het restant van zijn 30- jarige gevangenisstraf uitzit ten. Kort nadat hij voor de treinroof veroordeeld was, wist hij namelijk uit te breken. Gwylim Roberts, een Labour- parlementslid, verklaarde gis teren tegen verslaggevers mi nister van defensie Fred Mulley te willen ondervragen over het incident. ,Jk heb wel eens ge hoord van gastvrijheid van de regering, maar dit is gewoon weg belachelijk. Een man die in Engeland wordt gezocht omdat hij het restant moet uitzitten van zijn straf voor een van de grootste overvallen van deze tijd, wordt door het ministerie van defensie onthaald op gin en tonic." De Britse admiraliteit heeft in middels een onderzoek gelast naar de zaak. RONALD BIGGS KINSJASA (UPI) - Zairese rege ringstroepen, gesteund door Ma rokkaanse soldaten, hebben giste ren de rivier Loefoepa overschre den en dringen nu langzaam maar zeker de opstandelingen in de zuid elijke provincie Sjaba terug. Russi sche mijnen zouden de opmars van de troepen van president Moboetoe echter vertragen Dit hebben di plomatieke kringen in de hoofd stad Kinsjasa bekendgemaakt. Volgens deze bronnen zouden Rus sische pogingen om verbannen Zairese leiders te verenigen in een front tegen president Moboetoe mislukt zijn. Juichend Voor het eerst verschenen kranten in Kinsjasa met juichende koppen over militaire successen voor Zaï rese regeringstroepen. Militaire specialisten achten de kans nu klein dat de opstand overslaat naar andere provincies. 2.000 Katange- zen waren vanuit Angola Sjaba binnengedrongen en hebben daar steun gekregen van plaatselijke op standelingen. Hun opmars lijkt nu echter tot staan te zijn gebracht. Vorige week zette het leger van president Moboetoe een tegenof fensief in, daarbij gesteund door 3.000 Marokkaanse soldaten die speciaal met Franse vliegtuigen naar het front werden gebracht. Bij de gevechten zou aan beide zijden een aanzienlijk aantal doden en gewonden zijn gevallen. Het moraal van de Zaïrese troepen zou volgens dezelfde bronnen zijn opgevijzeld nadat op dit gebied en kele maanden geleden een diepte punt was bereikt. Verse rantsoenen uit de Verenigde Staten en China, en uitbetaling van achterstallige soldij hebben ertoe bijgedragen dat de soldaten weer bereid zijn te vechten. Pygmeeën De regeringstroepen hebben de stad Moetsjatsja omsingeld. Bij hun actie ontvingen zij steun van een regiment Boogschutters, zo deelde een regeringswoordvoerder mee. Pygmeeën, gewapend met pijl en boog, zouden volgens de woord voerder een belangrijke rol hebben gespeeld bij het offensief van de re geringstroepen.' De Angolese vertegenwoordiger bij de Verenige Naties Elisio de Fi- gueiredo, heeft gisteren verklaard dat de huidige gevechten in Zaïre een over het land verspreide "volk sopstand" is en niet alleen maar een afscheidsbeweging in de koper- rijke provincie Sjaba. Hij ontkende echter dat er op eni gerlei wijze Angolese of Cubaanse militairen bij betrokken waren zoals "in eenzijdige persberichten werd beweerd". Hij zei dat de aan wezigheid van vreemde troepen in Zaïre een potentiële bedreiging be tekent voor Angola dat aan Zaïre grenst. Als de gevechten zouden oplaaien zouden wij er voor willen zorgen dat zij niet overslaan naar het grensgebied. "De dreiging is er", aldus De Figuëiredo, die echter weigerde de mogelijke gevolgen daarvan te bespreken. i De huurlingen zullen, te zamen met Frankrijk, België, Zuid-Afrika en China de volledige verantwoorde lijkheid dragen voor alles wat in dat deel van Afrika zou kunnen gebeu ren, zei hij. BONN - Koning Juan Carlos en koningin Sofia van Spanje zijn gisteren hun officieel bezoek aan de Bondsre publiek begonnenBondspresident Walter Scheel (links) en zijn vrouw (rechts) verwelkomden de gasten. LIJFSTRAF IN AMERIKA TOEGESTAAN WASHINHGTON (DPA) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat lijf straffen op scholen niet in strijd zijn met de wet. Dit mag volgens de rechters niet uit de hand lopen want dan kunnen de tuchtigers gerechtelijk worden vervolgd. De in de Verenigde Staten met spanning tegemoet geziene uitspraak viel in een proces over het toedienen van lijf straffen op een middelbare school in Florida waar een le raar een leerling vijftig stoks lagen had laten geven omdat hij obscene taal had gebruikt. DAR ES SALAAM (UPI) - Tanza nia heeft gisteren zijn grens met het Afrikaanse buurland Kenia Hermetisch gesloten. De maatre gel is bedoëld om Kenia "de vol ledige gevolgen" te doen voelen van het verlies van de handelsbe trekkingen met Tanzania. Dit hebben regeringsfunctionarissen in Dar Es Salaam bekendge maakt. De Tanzaniaanse minister van bin nenlandse zaken Hassan Mojo had maandag opdracht gegeven het uitgeven van speciale pasjes te stoppen, waarmee bepaalde mensen in staat werden gesteld de grens te overschrijden sinds Tanzania deze in januari al af sloot. Volgens kringen in de Tan zaniaanse hoofdstad hadden be paalde mensen misbr.uik ge maakt van de pasjes door te gaan smokkelen. Aanvankelijk sloot Tanzania de grens met Kenia als antwoord op vermeende acties van Keniase functionarissen die naar Tanza niaanse lezing bedoeld waren ter ondermijning van de instellingen van de Oostafrikaanse gemeen schap. waarin Tanzania, Kenia en Oeganda met elkaar verbonden waren. De sluiting was het di recte gevolg van het 'besluit van Kenia zich terug te trekken uit de gezamenlijk beheerde Oostafri kaanse luchtvaartmaatschappij en de ondergang van deze maat schappij als gevolg daarvan. Pre sident Julius Nyerere van Tanza nia zei destijds dat de grens pas zou worden heropend nadat tus sen de twee buurtstaten "een nieuwe relatie" zou zijn opge bouwd Tanzaniaanse regerings kringen zeiden gisteren dat een plan van Dar es Salaam voor de normalisëring van de betrekkin gen en de heropening van de grens aan funktionarissen van Kenia was voorgelegd tijdens een bijeenkomst van een maand ge leden. Op dat plan was echter geen antwoord gekomen en sindsdien werden ook geen con tacten meer gelegd. Volgens de kringen behelsden de Tanza niaanse voorstellen drie fasen. In de eerste fase zou door Kenia ac tie moeten worden ondernomen, in die zin dat de Keniase autori teiten twee van de vier schepen aan Tanzania zouden terug geven die in de haven van Kisoemoe aan het Victoriameer worden vastge houden sinds^ de ontbinding, twee jaar geleden, van de Oostaf rikaanse spoorwegmaatschappij. Bovendien, zo heet het, zou Kenia zich moeten verplichten de helft van de vliegtuigonderdelen over te dragen die behoorden tot de inmiddels ter ziele gegane Oos tafrikaanse luchtvaartmaat schappij. Deze onderdelen liggen volgens de Tanzanianen in Nai robi opgeslagen. Als tegenpresta tie, zo wordt vernomen, heeft Tanzania aangeboden de 38 in Kenia geregistreerde charter- vliegtuigen vrij te geven, evenals meer dan 100 toeristenvoertuigen die sinds februari in Tanzania zijn gestrand. De tweede fase, zoals Tanzania die zich voorstelt, zou bestaan uit het houden van besprekingen om een handelsrelatie tussen de twee landen uit te werken. Volgens de kringen zou tot deze fase waar schijnlijk ook behoren het vast stellen van tarieven en belastin gen. In de laatste fase, zo verluidt in Dar es Salaam, zou men heteens moe ten zien te worden over de voor waarden voor het verkeer over de wederzijdse grens. Een Tanzaniaanse regeringsfunc tionaris zei gisteren dat de bal nu aan Kenia is toegespeeld. "Wij wachten nu op een reactie". Vol gens Tanzania heeft de grensslui- ting Kenia in flinke mate getrof fen maar heeft Tanzania zelf er weinig schade van ondervonden. De handelsbalans tussen de twee landen voor de grenssluiting was behoorlijk positief voor Kenia en de industrie in dat land zou de produktie hebben moéten be snoeien na het verlies van de Tanzaniaanse markt. PARIJS (Reuter) - Bezorgdheid over de gevechten in Zaïre en plannen voor de vorming van een Afrikaans "vliegend eskader" om aan dat soort situaties het hoofd te bieden zullen naar verwacht wordt de belangrijkste onder werpen zijn op een Frans- Afrikaanse topconferentie die vandaag in Dakar, de hoofdstad van Senegal, zal beginnen. De Franse president, Valéry Gi- scard d'Estaing, vertrok gisteren onmiddelijk na de wekelijkse kabinetszitting uit Parijs naar Dakar waar hij zich voegde bij de Senegalese president, Leopold Sedar Senghor, de president van Ivoorkust, Felix Houphouet- Boigny, en andere Afrikaanse leiders voor de vierde jaarlijkse Frans-Afrikaanse top. De Franstalige landen zullen naar verwacht wordt Frankrijk vragen hen te helpen bij de'vorming van een gemeenschappelijk nood- macht om mogelijke buiten landse invasies af te slaan, zo hebben functionarissen in Parijs verklaard. Zij maken zich steeds bezorgder over de gebeurtenis sen in Zaïre en de groeiende in vloed van de Sowjet-Unie en Cuba op hun continent, zo werd gezegd. De noodmaeht zou in Ivoorkust gestationeerd kunnen worden. De Franstalige landen zouden de noodmaeht via de organisatie van Afrikaanse eenheid willen vor- Deze noodmaeht dat zij niet aan hun lot worden overgelaten. President Houphouet-Boigny en president Senghor behoorden kot de Afrikaanse leiders die er bij hun Franse ambtgenoot op aan drongen Zaïre te helpen. Giscard d'Esaing zou in Dakar wel duidelijk willen maken dat hij niet van plan is zijn land te ver wikkelen in een nieuwe koloniale ooriog in Afrika, een beschuldi ging die de machtige linkse op positie in Frankrijk uitte. Voorts zou hij spreken over de vorming van een fonds voor Afri kaanse economische ontwikke lingsprojecten, een denkbeeld dat hij op een vroegere Frans- Afrikaanse top lanceerde, en over de noord-zuid-dialoog tussen rijke en arme landen die eind vol gende maand in Parijs zijn slot zitting zal houden. Tot de aanwezigen in Dakar beho ren onder meer president Omar Bongo van Gabon, Felix Malloen van Tsjaad, Seyni Koentche van Niger, James Mancham van de Seychellen, Juvenal Habirimana van Roeanda, Moessa Traore van Mali, Luis Cabral van Guinee- Bissau en de premiers van het Centraal-Afrikaanse keizerrijk, van Boerundi en Mauritius. Busongeluk ORENSE (Reuter) - Een ongeluk zeer grote mate van solidariteit" met een schoolbus bij Orense in BONN - Het zesjarige dochtertje van president Scheel, Andrea Gwendolyn, speelde intussen een vrije gevaarlijke spelletje met de trekker van het geweer van een sol daat van de erewacht. vergen en mogelijk een gemeen schappelijk militair opperbevel hebben. Door het zenden van Franse vlieg tuigen voor het overbrengen van Marokkaanse militaire steun naar de Zaïrese provincie Sjaba vorige week wilde de Franse pre sident naar hij zei bevriende Af rikaanse landen het gevoel geven Spanje heeft gisteren aan twaalf kinderen en de bestuurder het le ven gekost, zo heeft de politie giste ravond meegedeeld. Twintig kin deren werden gewond van wie zes ernstig. Slechts drie kinderen ble ven ongedeerd. Door-een defect raakte de bus van de weg en kwam 20 meter lager op een spoorbaan terecht. ADVERTENTIE Lezers schrijven (In het artikel over Eva van Dam met als titel "het Tibetaanse woord voor vrouw is ook "laaggeborene," Jstaat een feitelijke onjuistheid: Er geling van kracht zijn, die zegt dat liemand slechts drie maanden mag tblijven en per maand 1.050 dollar !zou moeten besteden. ;Het is inderdaad juist, dat een "toe- iristenvisum", dat als regel voor één 'maand wordt afgegeven, thans jslechts tweemaal met een maand JVerlengd kan worden. Hieraan is echter géén "bestedingsdwang" verbonden. Nepal heeft overigens een goede reden om toeristen niet langer dan ,drie maanden toe te laten. De eco nomie van het land is grotendeels een gesloten, op zelfvoorziening 'gebaseerde economie. De mun teenheid, de Rupiya, kost ons slechts 20 cent, maar voor de Nepa- lezen is de waarde aanzienlijk meer dan een gulden. Een moderne drie kamerwoning met badkamer en een flinke tuin kost minder dan honderduizend Rupiya (f 20.000). Een ongeschoolde arbeider ver dient er hooguit 400 Rupiya, een minister 2.000 per maand. Talrijke hippe- en andere Wester lingen bleven jarenlang al niets- doende in Kathmandoe rondhan gen. Door de plaatselijke leven swijze aan te nemen, konden zij le ven op het lage kostenniveau van de Nepalezen, die hiervoor echter hard moeten werken. De "hangen-blijvers" wisselden echter zo nu en dan weinig dollars voor veel Rupiyas, waarvan de koop kracht werd onderhouden door het werk van de plaatselijke bevolking, waarop zij dus in feite min of meer parasiteerden. Aan deze toestand heeft de nieuwe regeling een einde gemaakt. Nepal ziet echter heel graag toeris ten komen en ook voor degenen met een smalle beurs zijn er vele mogelijkheden. Een "bestedings plicht" in welke vorm dan ook be staat er niet. Voorts moet mij nog meer van het hart. Het artikel doet de Tibetanen onrecht door een etymologische woordverklaring als een soort norm te hanteren en er zelfs een "kop" van te maken. Een van de vele Tibetaanse woorden voor "vrouw".is skye-dman, dit is inder daad letterlijk laag-geborene. Geen Tibetaan voelt het echter als zoda nig meer. De gevoelswaarde van woorden verandert immers in de loop der eeuwen. Men vergelijke: weib, wife en wijf, of quene, oud Nederlands voor heks is Engels voor koningin! Hoe zou een En gelsman reageren op een kop in een Nederlandse krant: "Engelse ko ningin is tevens heks"? Over de "onreinheid" bij de fabri cage van medicijnen heb ik niets kunnen vinden. Waarschijnlijk gold dit alleen gedurende de pe riode van de ongesteldheid. Over igens heb ik van bevriende zijde vernomen, dat in Nederlandse huishoudens in de tijd dat er nog zelf werd "geweckt", het dienst meisje niet aan het inmaakfestijn mocht deelnemen, als ze ongesteld (onrein?) was! Neen, het Tibetaanse volk in bal lingschap verdient beter dan dit soort verhalen. Dr. J. A. Noordijk honorair consul generaal Nepal Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van aankoop Kasbiljetten einddatum l-3-'80 Kasbiljetten einddatum l-3-'81 einddatum l-3-'82 Kasbiljetten einddatum l-3-'83 Kasbiljetten einddatum l-3-'84 april '77 Rente 7'/:% Rente 73/4 Rente 8'/4% Rente 8'/4°f Rente 8'/4% 21 25 26 27 28 Aankoop prijs 813.09 813.25 81374 813.90 814.07 814.23 Aankoop prijs 749.61 749.76 750.23 750.39 750.54 750.70 Aankoop prijs 680.21 680.36 680.81 680.96 681.11 681.26 Aankoop prijs 628.37 628.51 628.92 629.06 629.20 629 34 Aankoop prijs 580.48 580.61 580.99 581.12 581.25 581.38 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzei vermenigvuldigen met 10.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9