Buurtbewoners tegen autospuiterii Waals Informatie-avond na de koffie komt men ter zake Speelruimte in Groenoord Van Aken overKrairtz: onwrikbaar Illegaal werk Lange Scheistraat 1J Zomerpostzegel met afbeelding Tarieven van veemarkt hoger Bijeenkomst over de Leidse kinderopvang ïode-^Maqifestatie 77 zonnige zomermantels met forse korting-prezen 4%, VOGELS EN ZOOGDIEREN VOOR MUSEUM IN LEIDEN WOENSDAG 20 APRIL 1577 LEIDEN - Volgens het buurtcomité Noordvest heeft de heer Fokke zijn autospuiterij, die begin maart op last van de gemeente werd gesloten, voortgezet in een naburig pand aan de Lange Scheistraat. Op 28 februari j.l. gelastte de ge meente de sluiting van de spuiterij, omdat er zon der de nodige vergunningen werd gewerkt. vergunningen. Al is het inciden teel, als men een uur in de stank zit is dat ook onduldbaar, merkte hij op. De Raad van State zal in een ver snelde procedure advies uitbren gen aan de Kroon over het be roep. De raad van State moet ook nog een beslissing nemen over de al eerder aangevraagde schorsing van het gemeentebesluit. de autospuiterij van de heer Fokke volgens de buurtbewoners illegaal wordt De heer Fokke heeft hiertegen be roep aangetekend bij de Kroon. Gisterochtend werd daarover een hoorzitting gehouden bij de Raad van State in Den Haag, waar een woordvoerder van de gemeente melding maakte van het onge noegen dat naar aanleiding van de spuiterij was ontstaan bij om wonenden. De heer Fokke heeft in de Lange Scheistraat een bedrijf overge nomen waar hij auto's uitdeukte en spoot. Omwonenden klaagden echter bij de gemeente over de hinderlijke verfdampen die het bedrijf via een grote ventilator verspreidde. Na enkele vergeefse aanmaningen schreef de ge meente op 28 februari dat het be drijf onmiddellijk zou moeten worden gesloten, omdat men zonder vergunning werkte. In maart heeft een agent echter nog geconstateerd dat men in strijd met het gemeentelijk verbod toch nog aan het werk was in de Lange Scheistraat. Volgens de woordvoerder van de gemeente gisterochtend zou uit brieven van omwonenden blijken dat er nog steeds onoirbare werkzaamhe den worden verricht. Nu zouden er in een naburig pand spuit- werkzaamheden verricht wor den. Van zijn kant betoogde de raads man van de heer Fokke dat in de Lange Scheistraat al tien jaar lang een uitdeukerij en plaatwer kerij was gevestigd geweest van de firma Segaar. Hij vroeg zich af waarom tegen het bedrijf van de firma Fokke nu stappen waren ondernomen. De raadsman noemde de sluiting van het hele bedrijf onredelijk. "Waarom heeft de gemeente de spuitinrich- ting alleen niet verzegeld of in be slag genomen?" Dan zouden an dere werkzaamheden, waarover geen klachten waren, voortgezet kunnen worden. Mijn cliënt heeft sinds februarie niets meer ver diend", merkte de raadsman op, die daarbij aantekende dat de so ciale dienst tot nu toe niet meer had uitgekeerd dan ruim vijf honderd gulden. Staatsraad Aarden merkte op dat de gemeente niet zelf de, onduld baarheid van de hinder heeft vastgesteld, maar bij de sluiting is afgegaan op klachten van on- womenden. Het bleek dat de ge meente enkele vergeefse pogin gen had ondernomen om daad werkelijk te constateren dat er met verf gespoten werd; het ver moeden bestond dat het bedrijf van tevoren over de controles was ingelicht. De woordvoerder van de gemeente legde er de nadruk op dat hoe dan ook hier werkzaamheden werden verricht zonder de benodigde ADVERTENTIE LEIDEN - De informatieavond die Hooglandse Kerkgracht zou kun gisteren door de gemeente in nen rijden. Pancras-West werd gehouden over Dit soort avonden hebben altijd een een verkeersplan voor deze wijk merkwaardig verloop. Het duurt heeft enkele suggesties opgeleverd, meestal tot J~ die wellicht alsnog in het plan zul len worden opgenomen. De ver- keerscommissie zal 9 mei een be- emoties luchten. De vaak bij dit is: Ik kan wel respect voelen voor rer eventuele soort avonden betrokken gemeen staan". Waarom ze toch in de bin nenstad blijven? Ach, omdat de winkeliers dat willen Een buurtbewoner protesteert de koffie in de pauze tegen de term sluiproute. Hij vindt voordat men ter zake komt. Veel dat wat denigrerend klinken, ter bewoners moeten eerst even hun wijl bewondering juist op z'n plaats slissing verkeersvoorzieningen Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Pancras-West aan de hand van het ret hebben ondertussen al gisteravond besproken plan. De ditie verkregen om de ch maatregelen zuUen dan eerst drie woordenwisselingen te overleven, maanden op proef worden geno- i de stad de uitweg v teambtenaren Van der Pol en Pie- ten te vinden". De grote rage is tegenwoordig om de chaotische overal paaltjes te zetten. Van der Pol zegt dat de gemeente ze op het ogenblik nauwelijks voorhanden De politie krijgt ook de wind van voren: er moet strenger opgetreden het worden tegen verkeersovertredin gen. Wijkagent Schildwacht wijst eenvoudigweg op het personeel stekort: in Leiden zouden er eigen lijk twee keer zoveel parkeerwach- Belangrijkste kenmerk verkeersplan zoals dat door de ge meente is voorgesteld, is dat de Nieuwsteeg gereconstrueerd wordt en als het ware de ingang tot de wijk wordt, waarbij het verkeer de wijk ters nodig zijn om de zaak goed dan via de Middelweg en Kaas- de hand te houden, markt kan verlaten. Er kwamen onder andere suggesties om de Middelweg tijdens de zaterdagse markt echter voor verkeer af te slui- Er wordt de suggestie gedaan de markt de wijk uit te zetten. Verte genwoordiger Verplancke van de ambulante handel: "Voor de de wij bij de Groenoordhal gaan heeft "De vraag naar paaltjes i groot, de fabriek kan 't niet bijbe nen". Opmerkelijk is altijd weer het op treden van het bedrijfsleven. Voor zitter Onderwater van de wijkver eniging had in zijn openings woordje de nu wel aanwezige tegenwoordigers van het bedrijfs leven al opgeroepen meer mee te doen met het werk in de wijk. Je zou verwachten dat wie in de stad een bedrijf heeft zich voortdu rend goed op de hoogt houdt van alle ontwikkelingen. Geen slechter zakenman tenslotte dan een die zich laat verrassen. Maar alleen in de Oude Morsch is het zakenleven goed vertegenwoordigd in de wijk- vereniging. De zakenlui die gisteravond aan wezig waren, maakten de indruk dat ze ineens midden in een vreemde stad terecht waren geko men. Ze vroegen zich uitgebreid af waar het te bespreken verkeersplan zo plots vandaan was gekomen, ze eisten uitstel en meer tijd om het plan te bestuderen en ze meenden dat ze door de gemeente genegeerd waren. Ze waren dan wel voor deze avond uitgenodigd, maar dat was geen persoonlijke uitnodiging. Er was dan wel een ambtenaar langs de deur geweest om de situatie te bespreken, maar die had danniet met de baas gesproken, slechts met een personeelslid. Het is iets wat je wel meer tegen komt in het wijkgebeuren: een boos bedrijfsleven. Ze houden zich eerst afzijdig en zijn dan later boos dat zij niet als eersten naar hun me ning gevraagd zijn. TOM MAAS Drs. A. W. van Ommeren, hoofd-directeur post der PTT (rechts) biedt de eerste exemplaren van de zomerpostzegels aan aan directeur-generaal culturele zaken van het ministerie van CRM, mr. R. Hotke (links). Op de achtergrond het Nehalennia-altaar in het dat is afgebeeld op een van de zegels. LEIDEN - In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg in Leiden werden gisteren de vier nieuwe zomerpostzegels ten doop gehouden. Dat die ge beurtenis juist in het Leidse museum plaatsvond, had een speciale reden. Op een zegels uit de een afbeelding van een van de stukken uit het museum. Het gaat om een zogenaamd Nehalenia-altaar, dat in 1970 bij toeval uit de Oosterschelde werd opgehaald. De nieuwe zomerpostzegels zijn dit jaar gewijd aan de "Ro meinen in Nederland". Elke postzegel bevat een afbeelding van een vondst in ons land uit de Romeinse tijd. Voor de post zegel van 40 cent is dat de Thermen in Heerlen. Thermen waren "warme baden", die in 1936 bij Heerlen voor een klein deel werden blootgelegd en in 1940 werden herontdekt. De postzegel van 55 cent geeft een beeld van een van de Ro meinse schepen die in 1974 werden blootgelegd in Zwam- merdam. Op de zegel staat de kleinste van de drie gevonden eikenhouten transportschepen, die na 150 jaar voor Christus in gebruik waren voor de a lijke expeditie, waarbij met be hulp van visnetten en duikers altaren, beelden en bouwfrag- menten naar de oppervlakte werden gehaald. Een deel van de vondsten is on dergebracht in het Zeeuws mu- >p een van de -»j -■ seum in Middelburg, een ander staat namelijk 011011160.011 881 in h8t Leidse RÜksmu 9V van materiaal voor de herbouw van de Rijnforten. Op de duurste zegel - die van 75 cent - staat een gezichtshelm uit de Romeinse tijd, waarschijn lijk daterend uit het eind van de eerste of het begin van de tweede eeuw na Christus. Het stuk, dat bestaat uit een helm kap en een viziermasker, be hoort tot het bezit van het Rijksmuseum G. M. Kam in Nijmegen. Het Leidse museumstuk staat afgebeeld op de postzegel van 45 cent. Dr. P. Stuart, onder directeur van het museum van Oudheden, vertelde gisteren dat het kalkstenen votiefaltaar behoort tot een unieke vondst, die gedaan werd in de Ooster schelde bij Colijnsplaat. In 1970 werden daar door een garna- lenvisser delen van een altaar opgevist. Ze vormden de inlei ding van een wetepschappe- seum van Oudheden. De ontwerpen voor de postze gels werden gemaakt door ont werper Walter Nikkels. De eer ste zomerzegels dateren uit 1935. Tot 1947 werden daarop steeds uitvinders, weldoeners, geneesheren en kunstenaars afgebeeld. "Daarna kwam het propagandistische element wat meer op de voorgrond", aldus mr. Hotke, directeur-generaal Culturele Zaken van het minis terie van CRM, die bij het altaar in het museum het eerste "car net" met de zegels kreeg aange boden door drs. A. W. van Om meren, hoofddirecteur Post der PTT. De zegels, waarvan de extra op brengst wordt besteed aan be langrijke sociale en culturele projecten, zijn vanaf vandaag op diverse punten in de stad verkrijgbaar. Onder meer op het hoofdpostkantoor en in de bijkantoren aan het Bevrij dingsplein en in de Merenwijk. ADVERTENTIE VVD verkiezingsavond vrijdag 22 april 20.00 uur K O-gebouw Oude Vest 45. WD 2e Kamerlid L. M. de Beer spreekt over „liberale visie op wo nen". VVD - VVD - VVD - WD - VVD~ LEIDEN - De tarieven van de Leidse veemarkt (sinds juli 1975 niet meer gewijzigd) zullen deze zomer met ongeveer vijf procent noodzaak worden verhoogd. Dit deelde wethouder Van Aken gisteravond mee tijdens de verga dering van de raadscommissie voor de bestaande kinderdagverblijven dagverblijf „Het Konijn", economische aangelegeneheden. worden ontlast, en een i LEIDEN - De afdeling Leiden van renwijk, waar grote behoefte is aan de Nederlandse Vrouwen Bewe- kinderopvang, ging (N.V.B.) organiseert donder- Op het ogenblik telt Leiden 21 peu- dagavond 21 april een informatie- terspeelzalen, waar in totaal maar avond over kinderopvang in club- drie volledig betaalde krachten huis „In de Vrolijke Arke" aan de werken. Verder zijn het WSW- Pieterskerkkoorsteeg. De NVB krachten en vrijwilligers, heeft onlangs een werkgroep kin- Tijdens de voorlichtingsavond, die deropvang opgericht die begonnen om acht uur begint, wordt een in- is de mogelijkheden in Leiden te leiding gehouden door een lid van inventariseren. de werkgroep kinderopvang ge- Uit gesprekken met de WKL en de volgd door de film „Speelruimte" kinderdagverblijven bleek de van Jan Vrijman. Na de pauze is er noodzaak van de oprichting van gelegenheid om te discussieren tenminste twee nieuwe kinderdag- met een forum waarin zitting heb- verblijveb. Bijvoorbeeld een in het ben NVB, WKL vertegenwoordi- academisch ziekenhuis, waardoor gers van kinderkantine en kinder- peu. ADVERTENTIE i de Më- terïeidster, de aktiegroep peuter speelzalen en een ouder. Kom snel profiteren van onze speciale aanbieding: zomerse mantels tegen Mantels, zoals u ze graag draagt: uniek gesneden modellen in de nieuwe aktuele modetinten. En wie het eerst komt... Haarlemmerstr. 114 Leiden LEIDEN - De buurt tussen de Haarlemmerweg en de Floris Ver- sterlaan (een deel van Groenoord) zal een speelterrein krijgen. Deze toezegging deed wethouder Verboom gisteravond in de raads commissie voor volkshuisvesting. Bewoners, gisteravond ter verga dering aanwezig, hadden zich schriftelijk met een dergelijk ver zoek tot de gemeente gewend. De commissie bleek het volledig met de wensen van de bewonerss eens te zijn. De wethouder wilde zich nog niet uitlaten over het tijd stip waarop de speelruimte gereali seerd zal kunnen worden. LEIDEN - "Het ministerie van Economische Zaken was on wrikbaar inzake de overplaat sing van Krantz. Er viel niets aan te veranderen. Ook de vakbonden konden geen en kele opening vinden". Dat zei wethouder Van Aken (PvdA) gisteravond tijdens de vergadering van de raads commissie voor economische aangelegenheden. De CDA-er- Bleijie had de wethouder uit genodigd een toelichting te geven op zijn activiteiten in deze kwestie. Van Aken betoogde dat men op het departement de werkgele genheidssituatie in Leiden er absoluut niet bij had betrok ken. Men gaf er nu eenmaal de voorkeur aan, gezien de her structurering van de wollen- stoffenindustrie en het ver schil in werkgelegenheid tus sen het westen en Limburg het Leidse bedrijf over te plaatsen naar Vaals. De gemeente Lei den wordt op zo'n manier een voudig opgescheept met een groter aantal werkzoekenden, aldus Van Aken, omdat de mensen die niet mee naar Lim burg gaan niet herplaatsbaar zijn. "Ik heb de heren van eco nomische zaken om compensa tie, om vervangende werkge legenheid gevraagd. Maar ze gaven toen alleen te kennen dat ik daarvoor een loket ver der moest zijn". Volgens Van Aken is de aanzet om Krantz naar Limburg over te plaatsen in augustusr1976 gegeven. Hij noemde Krantz in deze fusie de sterke partner en het Vaalse bedrijf de zwakke. Maar in het zuiden zouden meer vakbe kwame krachten te vinden zijn. En op dat punt zag de toe komst voor Krantz er in het westen wat minder rooskleu rig uit. Krantz kampte, aldus Van Aken, met een tekort aan ge schoold, geoefend personeel. "Maar", zo zei de wethouder, "het bedrijf heeft op dat ter rein ook niet al te veel activi teit ontwikkeld". Ook vond hij dat Krantz wel eens wat eerder met informatie had mogen komen. "We zagen elkaar ten slotte nogal eens". Voor Van Duijn (VVD) was de zaak duidelijk: "Hier is sprake van een politiek besluit iii Den Haag dat buiten ons om is ge nomen. Een kwestie van goed geld naar kwaad geld gooien". Ranner (PvdA) en Anne v.d. Zande (PSP) vroegen Van Aken of er geen officieel protest van B. en W. tegen de gang van za ken onderweg was. Van Aken zei dat dat niet het geval was. Hij vond dat een wat te ge makkelijke methode; hij wilde kijken of er toch nog iets kon worden gedaan voor de men sen die het aanging. ADVERTENTIE Vanavond wordt in de burgerzaal van het stadhuis een informatieve bijeenkomst gehouden over de re constructie van de Breestraat tus sen Koornbrugsteeg en Gangetje. De bijeenkomst begint om 19.00 Het gemeentebestuur zal daar in formatie geven over de uitvoering van de reconstructie en over de on derzoekingen die voor, tijdens en na de uitvoering zullen worden inge steld. Hoewel de avond in de eerste plaats van belang is voor bewoners en be drijven rondom het te construren deel van de Breestraat, zijn ook alle andere belanghebbenden en be langstellenden van harte welkom. LEIDEN - Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden heeft een collectie van enige honderden opgezette vogels en zoogdieren uit Neder land verworven. Hierdoor hoeft geen gebruik meer te worden gemaakt van het zuiver wetenschappelijk materiaal van het Leidse museum voor tentoonstellingen en dergelijke. De verzameling werd bijeengebracht door de heer Driessen in Amster dam. Ze werd gekocht van diens weduwe, mevrouw E.A. Driessen- Quittmann. De verzameling bevindt zich in uitmuntende staat en is te beschouwen als het levenswerk van de heer Driessen. Het materiaal is direct te gebruiken voor tentoonstellingen. Kleine natuurhistorische musea kunnen het le- De aankoop is mogelijk gemaakt dank zij een aanzienlijke gift van het Prins Bemhardfonds, een bijdrage van het ministerie van cultuur, recrea tie en Maatschappelijk werk, en eigen middelen van rijksmuseum van Natuurlijke Historie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3