Handelwijze Voorschoten onverantwoord Gemeentehuis Leiderdorp straks winkelcentrum agenda Dnizenden guldens schade door vandalisme in Warmond Eiken kast gestolen Wat heeft het nog voor t Le/cfee'. Metingen van het verkeers lawaai in Leiderdorp mm Onderzoek naar de klachten Patrimonium U«.U!IH!I LEIDERDORP - Een winkelcen trum op de plaats van het huidige gemeentehuis, "artistieke aankle ding" van de Kerklaan - aanslui tend op het Kerkplein en een ver minderde functie van het dorps huis, dat alleen nog een buurtfunc tie zal krijgen. Dat zijn de hoofdlij nen uit de heroriênteringsnota "Leefbaarheidsaspecten Oude Centrum", die B en W van Leider dorp nog voor de zomer hopen uit te brengen. De nota bevat voorstellen op het "opkrikken" van het oude centrum van Leiderdorp, dat dreigt de con currentiestrijd met de nieuwe wij ken van Leiderdorp te verliezen, wanneer er niet spoedig maatrege len getroffen worden. De nota is inmiddels door B en W geschreven en met de stedebouwkundig advi seur van Leiderdorp doorgepraat en wordt nu ambtelijk uitgewerkt. B en W willen voorlopig nog niet kwijt wat voor winkels op de plaats van het gemeentehuis moet komen. Dat hangt in de eerste plaats af van de resultaten van een onderzoek, dat het Centraal Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (CIMK) in Leiderdorp gaat houden naar de structuur van de middenstand in Leiderdorp en naar de gewenste branche-verdeling. In ieder geval gaat men ervan uit dat de nieuwe winkels niet mogen concurreren met bestaande voorzieningen als bijvoorbeeld de Oranjegalerij. In de nota komt het hele oude dorp, inclusief Doeskwartier en Oranje- wijk aan de orde. Ook wordt ge sproken over de positie van de markt, die naar de mening van we thouder C. Gordijn met veertig procent moet worden uitgebreid. Dat kan wanneer de plannen voor een plein rondom de NH-kerk aan de Hoofdstraat zijn gerealiseerd. "Daar willen we liever vandaag dan morgen mee beginnen," aldus we thouder Gordijn. Realisatie van het plan lijkt aanzienlijk dichterbij ge komen nu B en W en het kerkbes tuur in principe overeenstemming over verkoop van de grond rondom de kerk hebben bereikt. Aansluitend op het Kerkplein wordt de Kerklaan aangepakt. Als alles volgens de plannen van B en W verloopt zal een deel van het Dorpshuis worden gebruikt om er boetiekjes en galeries in te vesti gen. In het pand aan de Brugge- straat zullen kunstenaars ruimte krijgen. Ondermeer hebben een rietvlechter en een zilversmid be langstelling getoond voor een plaatsje in het pand." Realisatie van die plannen wordt overigens een moeilijke zaak om dat Monumentenzorg heeft mee gedeeld nauwelijks mogelijkheden voor subsidiëring van de restaura tie van het pand te zien. Daardoor komt het leeuwedeel van de kosten voor rekening van de gemeente. Men denkt eraan die kosten op te vangen door veel van het werk over te laten aan de toekomstige gebrui kers van de ruimte. WOENSDAG 20 APRIL 19?'- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienster der apotheken in de regio Leiden wordi a waargenomen van 15 tot 22 april dooi Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest A tel. 155482; Apotheek Herdingh er Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502^^ Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Woensdag Woede over „kantorenplan" Nieuw Voordorp VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft zich, door een wat vreemde manoeuvre bij het maken van plan- nen voor de terreinen van het landgoed Nieuw Voordorp Door Hans Meijer aan de Leidseweg, de woede van de directie van de ver- pleegkundige academie „Vronestein" op de hals gehaald. Naar mening van deze directie is de gemeente voorbijge gaan aan de belangen van het onderwijs door met een pro jectontwikkelaar in zee te gaan. Vronestein wil haar hele vestiging uit Voorburg overplaatsen naar Voorschoten. In Voorburg is men gehuisvest in een oud gebouw, dat bovendien te klein is. Er is drin gend behoefte aan een nieuwe huisvesting. Op zoek naar bouwgrond - „Er is een schreeuwend tekort aan bouw grond voor onderwijs instellingen", aldus woordvoerder Ouwerkerk van de academie - kwamen in Voorschoten terecht. Op het terrein van Nieuw Voordorp rust, volgens het geldende be stemmingsplan de bestemming „internaat", volgens Ouwerkerk een onderwijskundige bestem ming. „En daar beginnen nu de moeilijk heden", aldus Ouwerkerk. „Wij zijn onderhandelingen met Voorscho ten en de Stichting Kindertehuizen begonnen over aankoop van die grond. Maar wij zitten in dat soort gevallen altijd in een moeilijke po sitie, omdat we afhankelijk zijn van een ministerie en dus voortdurend heen en weer moeten lopen om toe stemming van de kant te vragen. Daardoor kun je in dergelijke ge vallen niet snel werken." Onverantwoord Omdat Vronestein niet snel kon onderhandelen kreeg de Ridder- kerkse projectontwikkelaar Fraanje de kans het terrein te ko pen. Voorschoten bleek bereid te zijn de onderwijskundige bestem ming van de grond te veranderen ten gunste van de vestiging van kantoren. Die kantoren zullen, wanneer ze gebouwd worden, wor den betrokken door boortorenex ploitant Heerema. „Dat nu is bij ons helerfiaal in het verkeerde keelgat geschoten. Wij vinden het ronduit onverantwoord dat een gemeentebestuur een non-profit instelling als een school in de hoek drukt om het een projec tontwikkelaar naar de zin te maken. Een dergelijke handelwijze kunnen Volkshuis, informatie, en inschrij-i ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eet huis, 6-7.30 uur nam.; gespreks groep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hofiaan 169, 's mid dags kinderkennis, sjoelwedstrijd, 8 uur nam.; spreekuur Alg. Ned. In- validenbond, do. van 9-11 uur vm. Witte Poortkazeme, Noordeinde 2, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het C.N.V. Leiden, 7.30-8.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefdrukken, volksdansen, jazzbal- let, astrologie, pottenbakken, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, bijeenkomst over recon structie Breestraat, 7 uur nam. Vergulde Turk, vergadering afd. Leiden van de KVP, 8.15 uur nam. volgens de heer Ouwerkerk, beter een school dan een kantoorgebouw Donderdag wy niet verkroppen, zeker niet wanneer men bedenkt dat er veel behoefte aan bouwgrond voor on derwijsinstellingen is", aldus Ou werkerk. Vpor het plan van Fraanje moet, zoals gezegd, het bestemmingsplan gewijzigs worden en Ouwerkerk heeft nu al aangekondigd dat de academie Vronestein tegen die procedure bezwaar bij GS zal aan tekenen. Hoofdgebouw De diepere achterstand van de op vallende handelwijze van Voor schoten is de vraag wie verant woordelijk moet zijn voor het on derhoud van het monumentale hoofdgebouw van Nieuw Voor dorp. Voorschoten voelt er niets voor die kosten voor haar rekening te nemen en Vronestein had het ge bouw buiten de nieuwbouwplan- nen gehouden, omdat men een ge heel nieuw gebouw wil, en geen aangepast oud. In dat geval waren de onderhouds kosten voor Voorschoten geweest. En daar hadden ze geen trek in", aldus Ouwerkerk. Fraanje bleek bereid het bestaande hoofdgebouw bij de plannen te be trekken. De toekomstige bewoner van het kantorencomplex zou het gebouw gaan gebruiken voor huis vesting van de directie en represen tatieve doeleinden. In dat geval was Voorschoten van de kosten af. Woordvoerder Adriaanse van de gemeente Voorschoten deelde gis teren mee dat het gemeentebestuur tot op heden geen bezwaar ziet in de plannen van Franje Hij deelde wel mee dat er binnenkort een hoorzit ting voor de omwonenden komt over het plan. Adriaanse deelde mee dat het onderhoud van het hoofdgebouw bij de afweging van de plannen wel degelijk een rol heeft gespeeld. De heer De Bruijn van Fraanje BV hoopt nog dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. Hij weigerde gisteren elk commentaar op de op vatting van Vronestein. LEIDERDORP - Metingen zullen exacte gegevens moeten verstrek ken omtrent de vraag hoeveel ge luidshinder het verkeer op de En- gelendaal produceert. Tot die slot som is de begeleidingscommissie voor het Leiderdorpse uitbrei dingsplan Buitenhof gekomen naar aanleiding van het plan van we thouder Drenth om over een deel van de Engelendaal een tunnel met daarop woningen te bouwen. Een en ander zal ook op andere plaatsen in de gemeente geburen. Dit omdat geen exact beeld bestaat omtrent het verkeerslawaai in Lei derdorp. wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman, die de met va kantie zijnde Drenth vervangt - deelde de commissie mee dat er wel met de bewoners van de flats over terugdringen van het gesluid ge sproken zal worden. Daarbij komt ook het plan voor de tunnel aan de orde, als één van de mogelijkheden om de geluidsoverlast terug te dringen. Mevrouw Tichler is er, evenals haar collega Drenth, van overtuigd dat er sprake is van schadelijke gevol gen van geluidshinder - gevolgen die medisch vastgesteld zijn. "Daarom moeten we zien dat er op lossingen komen, maar voor het zover is moet er natuurlijk wel eerst een beeld zijn van wat er nu aan werkelijke geluidsoverlast wordt geproduceerd. To-Ver-Lei wil geen subsidie LEIDERDORP - De nieuw op gerichte Leiderdorpse toneelver eniging To-Ver-Lei heeft haar aan vraag om subsidie ingetrokken. De vereniging had aanvankelijk ge vraagd om een bedrag van driedui zend gulden om de eerste uitvoer ing van de vereniging mogelijk te maken. Inmiddels zijn van allerlei kanten zoveel giften binnengekomen dat het verenigingsbestuur heeft mee gedeeld af te zullen zien van ge meentelijke subsidiëring. ir- De bank bij de kloosterwei, die door vandalen uit de grond getrokken e werd. i sloot gedeponeerd WARMOND - Jaarlijks wordt in Warmond voor naar schat ting, tienduizend gulden aan gemeentelijke eigendommen vernield. Voor zover bekend moet op nog eens zo'n bedrag worden gerekend voor vernie lingen die aan particuliere ei gendommen worden toegracht. Volgens opzichter J. van Rooij van de Warmondse dienst ge meentewerken is dat voor een dorp als Warmond een vrij aan zienlijk bedrag. Directeur ge meentewerken Spaink van Warmond meent dat het, in ver houding tot de Leidse cijfers, wel meevalt. Intussen moeten lichtmasten, verkeersborden, wegmarkerin gen en zelfs een betonnen bank het ontgelden. Op oudejaars nacht ging het dak van de War mondse muziektent in de brand een extra schadepost van 18.000 gulden. Nog niet zo lang gele den sneuvelden bij een particu lier de koplampen van zijn auto en op het terrein van het voor malig klooster Mariënhaven moeten vooral lichtmasten hét ontgelden. Het lijkt voorlopig moeilijk om iets aan het tegengaan van de vernielingen te doen, alhoewel de politie verwacht binnenkort een groep van vier vandalen "in de kuif te pakken". Deze groep, bezoekers van het jongerencen trum De Burcht, zou verant woordelijk zijn voor een serie vernielingen Door Hanneke Meijer schade tegen de duizend gulden loopt. In de sloot Laatste slachtoffer van het van dalisme is een bank bij de Kloosterwei in het nieuwe ge deelte van Warmond. De bank, die bestaat uit betonnen ele menten met een houten zitting, werd finaal uit de grond ge trokken en vervolgens in een sloot gedeponeerd. Verkeers borden zijn het meest geliefde object voor vernieling en nog niet zo lang geleden sneuvelde de verlichte markering van de zebra op de Hereweg. "We hebben er bijna dagwerk aan", aldus Van Rooij, die zich verheugd toont over het feit dat het er - dankzij de samenwer king met de Warmondse politie - nu naar uitziet dat in ieder ge val een paar vandalen aange houden worden. Aangeschoten Gebleken is dat het veelal gaat om jongeren van een jaar of zes tien en ouder. Bij de ploeg van de vier gesginaleerden zitten zelfs twintig-jarigen. "Het zijn vaak aangeschoten jongens, die onderweg naar huis zijn en dan een beetje stoer gaan lopen doen. Het enige watje daar echt aan zou kunnen doen, naar mijn mening, is intensief surveille ren, maar dat is lang niet altijd te doen", aldus Van Rooij. Omdat het merendeel van de vernielingen in de avonduren gepleegd wordt is politionele controle dubbel moeilijk, de surveillance in de avond en nacht geschiedt gecombineerd voor Warmond, Oegstgeest en Sassenheim. Dat maakt inten sieve controle in één gemeente vrijwel onmogelijk. Het sys teem van samenvoeging van de nachtelijke surveillance werd destijds ingevoerd om in ieder geval voortdurend één politie wagen op de weg te hebben, wat voor kleiqere korpsen alleen niet is op te brengen. Wethouder over Louise de Coligny LEIDERDORP - „Wat heeft het voor zin om nog te vechten voor de realisatie van een dependance van de Louise de Coligny scholenge meenschap wanneer we, mede door de houding van Leiden, toch geen kans van slagen hebben", verzuchtte wethouder mevrouw D. W. Tich ler-Moerman gisteravond tijdens de vergadering van de Leiderdorpse schoolraad voor het openbaar onderwijs. Mevrouw Tichler deed die uitspraak naar aanleiding van opmerkingen van de Leidse wethouder Tesselaar, die zich tegenstander van vestiging van een dependance in Leiderdorp blijft tonen. „Tesselaar is niet op de hoogte van de laatste cijfers, de nieuwe prognoses die in juni officieel bekend zullen gorden. Ik vraag me daarom af waar Leiden in dit geval haar beleid op baseert, wanneer men weet dat er nieuwe cijfers op komst zijn, maar beslissingen neemt zonder die te kennen. Mevrouw Tichler zei niet te verwachten dat de prot. chr. Scholengemeen schap Visser 't Hoofd „zonder slag of stoot" uit Leiderdorp zal vertrek ken, nu staatssecretaris De Jong heeft aangekondigd dat in Leiderdorp helemaal geen plaats is voor middelbaar onderwijs. Visser 't Hoofd heeft een dependance waarin een deel van de lagere klas sen van de school is ondergebracht in Leiderdorp. De Leiderdorpse wethouder bestreed de opvattingen van wethouder Tes selaar dat ae financiële consequenties van een dependance in Leider dorp te groot zouden zyn. Wanneer in Leiden noodlokalen neergezet moeten worden moeten die ook betaald worden en de grond is in beide plaatsen even duur". Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uur nam. Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repel- steel, 7.30-10 uur nam.; keramiek- kursus, gespreksgroep Praxi, thea terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kof fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, fotografie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, drukpuntmassage, filmclub, speel goed maken, Go, alle groepen vanaf Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café, 9-12 uur pam. Welfare-lokaal, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. 3e 'Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philate- lica, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, raad, 8 Vijfhovenhuis, Hofiaan 169, filma vond, 8 uur nam. Stadhuis, gezamenlijke vergader ing commissie ORSAS en SMAGC, 8 uur nam.; commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, „Pompeuze puinhoop", 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Robert Long en Nelleke Burg „En dat is twee", 8.15 uur nam. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau yoor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDERDORP - Er komt een on derzoek naar de klachten van be woners van huizen van de Leider dorpse woningstichting "Patrimo nium". Dat deelde wethouder C. Gordijn gistermiddag mee tijdens de gebruikelijke maandelijkse persconferentie van het college. "Maar ik ben er bij voorbaat nog niet van overtuigd dat het bestuur het verkeerd heeft gedaan", aldus Gordijn. Bewoners van de huizen hebben B en W van Leiderdorp een brief ge schreven waarin zij het bestuur er van beschuldigen de woningen slecht te onderhouden, afspraken over onderhoud niet na te komen, Brandje langs spoordijk LEIDEN - Vermoedelijk als gevolg van bij het remmen vrijgekomen vonken is gistermiddag brand ont staan op de spoordijk langs de Morsweg. De brandweer had het vuur vrij spoedig onder controle. Aan de Brahmslaan ontstond flinke rookontwikkeling bij een brandje, dat door de jeugd was aangestoken. De rook ontstond omdat autoban den het voornaamste bestanddeel van de brandstapel vormden. toegezegde gelden niet uit te keren SOS-dienst en zich autoritair op te stellen. Daarop had de wethouder gisteren een gesprek met het stichtingsbes tuur. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. "We willen nu eefst weten of de klachten van de bewoners gegrond zijn en daarna zien we wel wat er verder moet gebeuren", aldus Gor dijn, die al eerder meedeelde bereid te zij n in het conflict te bemiddelen, alhoewel een en ander naar zijn mening niet direct een taak van het gemeentebestuur is, maar door de provinciale directie voor de volks huisvesting behandeld moet wor den. LEIDEN - Uit een garagebox aan de Boerhaavelaan in Leiden is bij een inbraak een eikenhouten kast verdwenen. De daders verschaften zich toegang door de deur van de box te forceren om er vervolgens met het gevaarte, van twee bij an derhalve meter, vandoor te gaan. De kast vertegenwoordigt een waarde van circa tweeduizend gul den. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2