MATIGE START TIMMAN Van die badpakkenaffaire krijg je een staart NK-schaken sterk bezet Canadees Drayton wint marathon van Boston Borussia MG rekent op "verlenging" Europa Cup-leven DINSDAG 19 APRIL 1977 SPORT PAGINA 9 Naakt Werkelijk een staart krijg je van die badpakkenaffaire waarin Enith Brigitha en de Kon. Nederlandse Zwembond gewikkeld zijn. In eerste in stantie ben je geneigd het vre selijk te vinden wanneer je als sportman Ivrouw niet eens meer zelf mag bepalen in wat voor gewaad je te water wilt gaan. Al wil Enith in de linge rie van haar grootmoeder zwemmeji, dat moet toch kun- Natuurlijk. Maar nu draaien we de me daille even om. De KNZB krijgt van die badpakken- sponsor een groot bedrag, waarmee tal van zaken - óók voor de topsporters - wat be ter kunnen worden geregeld. En de bond hoeft er maar weinig voor terug te doen: al leen -dat badpak verplicht stellen in officiële internatio nale ontmoetingen. Dat leidt dus bepaald niet tot die erger lijke tonelen zoals in de basketbal- en volleybalwe reld. Goed, de kwestie loopt nu uit op een kort geding. Wat Enith daarmee denkt te kunnen be reiken, is mij een raadsel. Als ze wint (wat ik geloof) dan raakt de KNZB vrijwel zeker zijn sponsor kwijt .Want diens belangen worden, mag je aannemen, geschaad als uit gerekend het vlag ges chip van de zwembond in een concur rerend badpak door het water snelt. Daarmee droogt de geldbron op en dat zal niet iedere top zwemmer/ster Enith in dank afnemen. Wat dat gaat bete kenen voor het sfeertje mag iedereen zelf invullen. Verliest Enith het geding dan is nog maar de vraag of ze nog op de Europese kampioen schappen wil uitkomen, want je drijft een zaak niet zo ver om straks toch netjes te ge hoorzamen .Daarmee zou Ne derland dan zijn enige kans hebster op een titel kwijtra ken. Dat komt nou van al die nieuw lichterij. En de oude Grieken hebben ons toch zo'n goed voorbeeld gegeven Die bedre ven de sport in de oudheid naakt. Wif moesten, toen de sport aan het eind van de vo rige eeuw herleefde, zonodig met een weinig textiel aan (dus kuiste water gaan. Je ziet wat daar tenslotte van komt: gedondér. Naaktzwemmer: het ik nog steeds de oplossing. Welis waar krijg je meteen Van Agt om je nek, want in al die zwemstadions staan tribunes met meer dan 50 zitplaatsen. Maar daar hoeven we niet zo zwaar aan te tillen. Na de verkiezingen worden politici toch altijd door vergeetach tigheid en blindheid geslagen Sluikreclame Vorige week naar een sympo sium geweest over .sponso ring in de sport en publiciteit" (lees sluikreclame), dat in het sportcentrum Papendal werd gehouden. Met name bij de kranten bestaat toenemende wrevel over de manier waarop sponsors via afge dwongen naamsverandering van clubs gratis reclame ver werven. Een aantal bladen (Volkskrant, Trouw en deze krant, om er een paar te noe men) poogt die sluikreclame wat tegen te gaan. Luchtdicht te regelen valt het overigens niet, dat heb ik op deze plek al eerder opgemerkt. Over dat symposium, heeft het nodige in de krant gestaan. Ik wilde hier alleen nog een mer kwaardig voorval ophalen. Aan het eind van de discussie stond Frits Barend (Vrij Ne derland. FC Avondrood) op en zei: Ik heb het nodige ge hoord van sponsors en wat dagbladen, maar van grote kranten als Het Parool, De Telegraaf en Algemeen Dag blad nog geen woord. Hoe denken die er nu over?' De vertegenwoordigers van De Telegraaf en Algemeen Dag blad zwegen zo hard dat het bijna zeer deed aan de oren. Je kunt een grote krant zijn en kennelijk wonderlijk weinig te zeggen hebben. De man van het Parool meldde dat er bij zijn krant wel over de materie gepraat werd, maar zolang radio en tv hun beleid niet wijzigden en dus openlijk de sponsor noemden) de kans niet groot was dat er iets zou veranderen. De krant dus keurig aan het handje van radio en tv. De echte courantiers zouden er om janken. Van Zweden Ik zal het nogmaals zeggen: ik ben niet tegen sponsoringIn tegendeel. Ik realiseer me zeer goed dat sponsoring dingen mogelijk maakt die anders niet te verwezenlijken zouden zijn. Ik ben wèl tegen het au tomatisme dat clubs er toe verplicht tegen een bepaald bedrag de naam van de spon sor te dragen. Dót er over de betekenis van sponsoring overigens ver schillend wordt gedacht, blijkt uit het volgende stukje. Het is uit de NRC van zater dag. Coach Gees van Zwee- den, gepokt en gemazeld in de volleybalsport (oud-trainer van het Nederlands team) zegt in een interview: 'Spon soring is funest. De sponsors hebben niets in positieve zin kunnen veranderen. Kijk eens, vroeger toen ik in RVC speelde, trainden we ook drie tot vier keer per week. In Amsterdam trainde Reva bijna dagelijks urenlang op het Museumplein. Dat waren allemaal gewone amateurs, die plezier in hun hobby had den De spelers van nu trainen minder dan wij en zijn dus he lemaal gewone amateurs. Wa t zij doen heeft niets met profes sionalisme te maken en zelfs niet met semi- professionalisme. Het enige dat veranderd is, is dat de spelers nu geld krijgen voor wat ze altijd al hadden moe ten doen of deden'. 'Ik ben reëel genoeg om te zien dat er wel wat extra geld no dig is om wat reiskosten, zaalhuren en een trainer te betalen. Maar meer is echt niet nodig. De realiteit is dat er nu geld wordt gegeven zon der dat er wat voor wordt ge daan'. Dit lijkt mij wat te simplistisch voorgesteld, maar ik geef het toch maar even door, want Van Zweeden is een topman, die het harde bedrijf kent, en geen wazige idealist met ach terhaalde ideeën over de sport. Vervoort De manier waarop scheidsrech ter Joop Vervoort is bejegend nadat hij FC Amsterdam in de slotfase tegen PSV géén strafschop had gegeven is er gerlijk en beneden peil. Dat hij stevige kritiek te slikken zou krijgen, was te verwach ten, maar er zijn grenzen en die werden al te ver over schreden. Dé Stoop (altijd al een man die met zijn uitlatin gen het vervelende met het be denkelijke weet te combine ren) liep uiteraard voorop. Vervoort moest maar voor de bijl. De serieuze Volkskrant was al geen haar beter: ,De dagen van Vervoort moeten maar eens geteld zijn". An dere kranten maakten het trouwens nog bonter. De tv-beelden van.het bewuste incident lieten een school voorbeeld van een strafschop zien; foto's getoond door TROS-sport leken juist Ver- voorts besluit te rechtvaardi gen. Ik schrijf leken", want foto's bewijzen in dat soort si tuaties zelden iets. Daarvoor zijn ze te fragmentarisch. Scheidsrechter Frans Derks (kennelijk altijd bereid iets onvoorzichtigs te zeggen als zijn hoofd naar de huiskamer wordt doorgeseind) bleek ech ter bereid te verklaren dat het géén strafschgp was. Ja of nee strafschop, daar gaat het mij in dit stukje eigenlijk helemaal niet om. Waar het mij wel om gaat is dat gigan tische flaters van spelers wat zou u denken van die terug speelbal van Van Kraay in dé wedstrijd Roda JC - PSV?) vrij snel worden vergeten, maar dat men na 70, 80 jaar competitievoetbal nog altijd emotioneel niet bij machte is te accepteren dat arbitrale fouten óók tot het spel behoren. Sportief De geest van van de ware spor tiviteit is in deze zakelijke (sport)wereld al lang sidder end op de vlucht geslagen. Sportief-zijn is niet professio neel, wordt er geroepen. Ik word bijna onpasselijk als ik dat woord professioneel al léén maar hóór. Wantje kunt er verzekerd van zijn dat die uitdrukking vrijwel steeds wordt gebruikt als dekmantel voor een schurkestreek. Pro fessioneel neerleggen enz. enz. Maar in die grauwe woestijn fleurt af en toe een bloempje op. Bij de kandidatenmatch Hort (Tsj) - Spasski (SU) voor het wereldkampioenschap scha ken hebben beide spelers on danks de zeer grote persoon lijke belangen zich met grote voorkomendheid jegens el kaar gedragen. Toen Spasski op zeker moment eem blinde darmoperatie moest onder gaan, deelde Hort mee dat hij in elk geval niet reglementair wilde winnen. Hij nam zelfs een paar ziektedagen op om Spasski wat meer tijd voor herstel te geven. Kort na de hervatting werd Hort ziek. Omdat de Tsjech zijn hoeveelheid reglementair toegestane ziektedagen al had opgenomen, had hij van de wedstrijdleiding een nul moe ten krijgen. Spasski voor kwam dat door zich eveneens ziek te melden. Ik ben naïef genoeg om dat mooi te vinden. Maar het zal wel weer verschrikkelijk on professioneel zijn. in halve finale REYKJAVIK - De Rus Boris Spasski heeft in Reykjavik de eerste partij van de tweede ver lenging van de schaaktwee kamp tegen Vlastimil Hort voor de kwart finales van het kandidaten-schaaktoernooi gewonnen doordat de Tsjech de tijd overschreed. Spasski heeft vandaag aan een remise in de tweede en laatste partij vol doende om zich te plaatsen voor de halve finales Hij speelt mét zwart. Hort had in deze partij winstmogelijkheden toen bij de 35e zet zijn tijd verstreken was. LEEUWARDEN - Met het nationaal schaak kampioenschap is het jarenlang sukkelen ge weest. Een vetpot was het nooit en Nederlandse spelers die in het voorjaar lucratieve aanbiedin gen uit het buitenland ontvingen lieten maar al te vaak de eer op eigen grond voor wat hij was. Zelfs de onderlinge rivaliteit, in zo'n klein wereldje van concurre rende beroepsspelers toch altijd een niet uit te vlakken gegeven, vermocht de topspelers niet tot een paar weken KNSB-schaak te ver leiden. Men zat bijna allemaal in Amsterdam, het Leidseplein kende zijn ongeschreven wetten wie er de sterkste was en >vie daarop volgde, en als er iets in die rangorde te be twisten viel gebeurde dat in door particulieren gesponsorede twee kampen, zoals die tussen Donner en Ree van een paar jaar geleden. Maar er is iets in het Nederlandse schaak veranderd. In de eerste plaats is Rotterdam bezig, in naam althans, Amsterdam als schaak mekka te overvleugelen. Niet min der dan 7 van de 14 deelnemers aan het 34e nationale titeltoernooi, dat gisteren in het Oranjehotel in Leeuwarden begon, spelen voor Rotterdamse verenigingen. Al dient daarbij te worden gezegd dat Kortsjnoj ergens in de buurt van Amsterdam woont en dus nog wel De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde zijn: Leo Hofland - Fred van der Vliet afg.; Gert Ligte- rink - Viktor Kortsjnoj 0-1; Jan Hein Donner - Rob Hartoch 1-0; Kick Langeweg - Jan Timman - ht-ht; Paul Boersma - Hans Böhm afg.; Cor van Wijgerden - Hans Ree 0-1; Paul van der Sterren - John van Baarle ht-hi. eens verdwaalt in de Maasstad op zoek naar zijn clubgebouw, terwijl Timman en Böhm allang in Am sterdam hun domicilie hebben en Van der Vliet een Hagenaar is. Maar puur Rotterdamse kandidaten als Van Baarle, Van Wijgerden en Hof land zijn toch even zovele aanwij zingen dat de Amsterdamse inteelt in zijn onvermijdelijke stilstandpe riode verkeert. Onloochenbaar Dan ft het een onloochenbaar feit geworden, dat het Nederlands kampioenschap ook internationaal behoorlijk hoog genoteerd wordt. Met vier grootmeesters en een ex- wereldkampioen staan wij als klein land ergens bij de eerste tien van de wereld, en omdat er ditmaal drie grootmeesters (Kortsjnoj, Timman en Donner) en vijf internationale meesters meedoen in Leeuwarden (Langeweg, Ree, Böhm, Hartoch en de pas tot die eer beroepen Ligte- rink) is de titelstrijd ook internatio naal e n belangrijk treffen gewor den, waar je als grootmeester best aan kunt meedoen zonder het ge voel te hebben in een kinderspeel tuin verzeild te zijn geraakt. So- sonko liet het overigens op het laat ste moment wel afweten, naar ver luidt wegens oververmoeidheid. Oude ritme Voor Kortsjnoj is dit toernooi, na BOSTON - Jerome Drayton (Cana da) heeft gisteren de 81ste editie van de marathon van Boston ge wonnen. De 32-jarige Canadees, die nog steeds in dienst is van het orga nisatiecomité van de Olypische spelen van Montreal, liep de 42 ki lometer en 195 meter in 2 uur 14 minuten en 46 seconden. Drayton was daarmee bijna vijf minuten langzamer dan Bill Rodgers (VS), die in 1976 met 2.09.55 ds beste prestatie leverde. Rodgers nam ook gisteren direct na de start van de 3016 deelnemers de leiding. Hij werd halverwege de strijd echter gepasseerd door Dray ton, die een voorsprong van 58 se conden nam. De Turk Zeli Bali ein digde tenslotte als tweede, de Ame rikaan Maxwell werd derde. De wedstrijd voor de dames werd ge wonnen door de 41-jarige, 40 kg wegende Miki Gorman, een 1.50 meter lange Amerikaanse van Ja panse afkomst. Zij had 2 uur 48mi- nuten en 44 seconden nodig. Een opmerkelijke prestatie leverde de Amerikaan Bob Hall, die de rolstoel-marathon voor gehandi capten won. Hall legde de afstand af in een tijd van 2 uur en 41 minu ten. DEN HAAG - Liverpool, de Engelse landskampioen, kan morgen nauwe lijks nog een finaleplaats in het toernooi om de Europese beker ontgaan. De 3-1 overwinning op FC Zürich in de eerste wedstrijd van de halve finale, op vijandelijk terrein nog wel, zorgde ervoor dat Liverpool met een gerust hart de tweede wedstrijd tegen de Zwitserse kampioen tege moet kan zien. Wie de andere finalist zal worden is nog een vraag. Dynamo Kiev, kam pioen van de Sowjet-Unie, bouwde thuis een voorsprong van 1-0 tegen Borussia Mönchengladbach op in de eerste wedstrijd. In de kwartfinale schakelde Dynamo Kiev met gering verschil drievoudig Europees titel houder Bayern München uit. Toch is het optimisme in het Borussen-kamp vrij groot. Aanvoerder Berti Vogts en trainer Udo Lattek rekenen min of meer op een verlenging en hopen op die manier, of eventueel via strafschoppen, Dynamo Kiev uit te schakelen. Hamburger SV staat in het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars zo mogelijk voor een nog zwaardere taak. De Westduitse be kerwinnaar verloor de uit-wedstrijd tegen Atletico Madrid kansloos met 3-1 en beseft dat een aanvallend concept op eigen veld de enige kans op succes inhoudt. HSV-trainer Kuno Klötzer begint het tweede duel van de halve finale dan ook met vier spitsen. Paul Breitner, een kenner van zowel het Westduitse als het Spaanse voet bal, waarschuwde echter voor een te grote aanvalsdrift van Hamburger SV. Atletico Madrid is namelijk een meester in razendsnelle uitvallen, die vaak met succes afgerond worden. Anderlecht staat evenals vorig jaar op de drempel van de finale. In Napels werd weliswaar met 0-1 verloren van Napoli, maar indien de Brusselse ploeg op eigen terrein zijn ritme kan vinden, mag de Italiaanse beker winnaar geen onoverkomelijke hindernis zijn. RWD Molenbeek, de Belgische halve finalist in het UEFA-bekertoernooi, heeft zich een slechte uitgangspositie verworven voor het bereiken van de finale. Met veel geluk bereikte RWDM in de eerste wedstrijd een 1-1 gelijkspel teten Atletico Bilbao. Slechts via een zeer sterk tactisch con cept lijkt de Spaanse furie op eigen veld nu in toom gehouden te kunnen worden. AEK Athene, de ploeg van dr. Fadhronc, zal de finale van het UEFA- bekertoernooi waarschijnlijk ook niet bereiken. De Grieken wisten in de kwartfinale wel een achterstand van drie doelpunten uit de eerste wed strijd tegen Queen's Park Rangers weg te werken. Het is echter onwaar schijnlijk dat zij dat kunststukje na de 1-^1 nederlaag tegen Juventus zullen herhalen. Waling Dijkstratoernooi-voorzitteropent de strijd om het Nederlands kampioenschap. Langeweg en Timmo n kijken toe. zijn dramatische match met Petros jan, weer een gelegenheid om zijn oude ritme te hervinden. Veel heeft hij immers sinds zijn asielaanvraag vorig jaar, nog steeds niet gespeeld en voor de komende halve finale tegen Poloegajevski (eén match die niet door de sterkste zenuwen maar door de beste techniek gewonnen moet Worden) is het hervinden van de vroegere vingervlugheid een eerste vereiste. Het is overigens nog maar de vraag of de favoriete ex- Rus in Leeuwarden inderdaad met overmacht zal gaan winnen. Hij heeft zich voor dit toernooi niet speciaal voorbereid, zei hij, en dat had hem in de eerste ronde gisteren al direct een half punt tegen Ligte- rink kunnen kosten, want die had zich juist wel degelijk geprepareerd en speelde in het oeroude Schots een variant die Svesjniköv in Rus land onder de loep heeft genomen. Kortsjnoj kreeg er met zwart geen greep op en er was dan ook een on achtzaamheid van de Groninger voor nodig om de wereldkam pioenskandidaat via een eenvoudig schijnoffer een winnende pluspion in handen te spelen. Welbehagen Drie schakers die, net als Kortsjnoj, de toernooisfeer al in tijden niet meer hadden geproefd, hebben in deze eerste ronde met kennelijk welbehagen het oude metier weer ter hand genomen. Langeweg, sinds het laatste IBM-toernooi om gezondheidsredenen uit de run ning, legde niemand minder dan ti telverdediger Jan Timman zijn wil op. De landskampioen, vermoeid door drie zware toernooien in drie maanden, verloor een pion zonder compensatie, maar toen Langeweg enkele malen in dé afwikkeling faalde zat er toch nog net dat venij nige kwaliteitsoffertje in de stel ling, waardoor Timman met een zucht van verlichting het gelaten remise-aanbod van Langeweg kon accepteren. Hans Ree, die als se condant voor Kortsjnoj twee maanden lang in Italië heeft moe ten toekijken, nagelbijten en dui men draaien, zette tegen Van Wij gerden de stukken wat onwenning, maar tevens met liefde en diep gaand inzicht op telkens de juiste velden neer en boekte met zwart een zeer fijnzinnige overwinning. En tenslotte was er nog Donner. "Ach, die knullen denken altijd maar dat ik niet meer echt mee doe", riep hij na afloop van zijn par tij tegen Rob Hartoch, die hij zo juist met een verpletterende aanval kansloos had gelaten. Dit soort kre ten van een Donner, die het zoet van de. overwinning zojuist ge smaakt hééft, hebben wij wel vaker gehoord. Maar al te vaak volgde er dan een serie nullen die hem in grommend stilzwijgen deden ver vallen. Niet dat Donner nu in Leeuwarden een favorietenrol aan gemeten kan worden, daarvoor is zijn grote vorm tezeer verleden ge worden en de concurrentie te scherp. Maar toch: tegen Hartoch bewees hij, na een jaar van andere bezigheden, het nog steeds erg goed te kunnen. Waar maken Dit toernooi belooft een van de in teressantste van de laatste jaren te worden. Kortsjnoj en Timman moeten zich waar zien te maken, zoals dat heet. Donner wil bewijzen, dat hij die knullen nog aan kan. Langeweg wil terugkomen en Ree laten zien dat hij van Kortsjnoj veel heeft bijgeleerd. Böhm die over igens tegen Boersma weinig over tuigend speelde, heeft aan zijn halve grootmeestertitel de nodige verplichtingen. Dé ambitie van de titellozen zou in dit gezelschap voor menige verrassing kunnen zorgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9