PvdA houdt zich taan het regeer- akkoord met PPR Kreymborg Campagnes van de politieke partijen groter dan ooit Politie pakt smokkelbende Al uw modewensen worden verhoord in de fantastisch mooi verbouwde Kreymborg-zaak in de Haarlemmerstraat. Welkom,welkom! J Partij voorzitster len van de Heuvel: CDA weer boos op Vondeling DINSDAG 19 APRIL 1977 DEN HAAG (ANP) - Mil joenen folders, affiches, verkiezingsprogramma's, stickers, puzzels, speld jes, t-shirts, bierviltjes, pennen en ballonnen zul len de strijd om de stem men tussen nu en 25 mei, de dag van de kamerver kiezingen, begeleiden. Meer dan ooit tevoren maken de politieke par tijen gebruik van de meest uiteenlopende - reclame-materialen om de gunst van de kiezer te winnen. Maar, zo verzekerden zonder uitzondering alle campagne leiders, de politieke argumen ten, de partijprogramma's, blij ven de hoofdrol spelen. Stunts komen in de plannen van poli tieke smaakmakers niet voor. „Bewust niet want daar zijn de kiezers in Nederland veel te nuchter voor", zo vertelt dr. Rudolf de Korte, die de lande lijke propaganda-commissie van de VVD voorzit. „Als grote Ria Beckers vestigt haar hoofd kwartier een maand in een dubbel dekker. partij nebben wij dat ook niet nodig", meent Kees Bode, de leider van de PvdA- campagneorganisatie, „Stunts zijn er om de aandacht te trek ken en bekend zijn wij al. Waar het ons vooral omgaat ;s het verhaal van de Partij van de Ar beid over te laten komen". Ook het CDA is niet van plan te gaan stunten want de christen democraten willen „de poli tieke boodschap overbrengen", aldus Dick Corporaal, de secretaris-penningmeester van het centraal verkiezingscomitè. „Wij gaan de politiek aan de man of vrouw brengen door mensen die zelf politiek bedrij ven en er geen theater van ma ken". Theater Het theater komt wel om de hoek kijken bij de Partij van de Arbeid. Zo'n zeventig artiesten en andere bekende Nederlan ders verklaarden zich bereid zitting te nemen in een comité van aanbeveling. O.a. Willeke Alberti, Wim de Bie, Willeke van Ammelrooy en de oud- Nederlands elftalspeler Roel Wiersma. Zij zullen aan de campagne van de Partij van de Arbeid hun medewerking ver lenen. Op de WD-verkiezingsfolder vinden wij bekende Nederlan ders als Peter Knegjens, Joan Haanappel, Rita Hoving en Dick van Rijn terug. Rita Ho ving laat er weten: „Ik heb rood haar, maar ik stem niet rood. Ik ga VVD stemmen. „Peter Kneg- jens schrijft: „Denkend aan Holland krijg ik koude rillin gen. Het individu staat er op de tocht. Hij krijgt geen meter ruimte meer. zijn autootje wordt afgepakt, hij moet belas ting betalen en zijn bek houden. Massaal wordt ons volk in een socialistische dwangbuis gere gen". D'66 reclame-man Jan Veldhui zen gelooft niet in „testimo nials" - stemverklaringen -„Ik betwijfel of het effectief is. Bo vendien krijg je onmiddellijk de vraag: wat wordt ervoor be taald"? D'66 wil echter wel van bekende gezichten gebruik maken maar dan op een meer plaatselijke schaal. De leden van de partij kunnen een eigen verkiezingsposter laten maken met daarop het portret van het lid zelf. „Dat heeft een grote attentie-waarde want voor de buurt heeft zo.'n man of vrouw een bekend gezicht", aldus Veldhuizen. Spreekbeurten Een centrale plaats in de ver kiezingscampagnes van de 21 politieke partijen die op 25 mei een gooi naar de Kamerzetels gaan doen, neemt.de schier on afzienbare reeks spreekbeurten in, die bekende en onbekende kandidaten in het hele land zul len gaan houden. De PvdA zet vanaf 2 mei bussen in die de bewindslieden, voorzitter en fractievoorzitters van de partij van plaats naar plaats zullen rij den. Om het hele land te kun nen bestrijken zullen waar schijnlijk twee verkiezings karavanen gevormd worden die in krijg regio worden aangevuld met kandidaten uit de streek. Kamervoorzitter dr. Anne Von deling klimt weer op de fiets. Hij zal van het oosten richting noorden gaan. Bij de vorige Kamerverkiezingen fietste de 61-jarige kamervoorzitter in het westen van Nederland. PPR-campagne-leider Michel van Huiten, de nu demissio naire staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, denkt naast het reizen per openbaar ver voer, op zijn toer door het land met vrachtwagenchauffeurs mee te liften. Het CDA zet lan delijk naast de bewindslieden, partijvoorzitter Piet Steen kamp in. De CDA-mensen gaan in groepjes van dertig tot veer tig een groot aantal werkbezoe ken afleggen. Om toch maar zo veel mogelijk mensen te zien en te spreken splitsen die groepen zich in iedere stad op om het programma dat de gemeente lijke CDA verkiezings-teams opgesteld hebben, afte werken. De WD beschikt over een aan tal rijdende verkiezingscentra. Verder vertrouwt de partij van Hans Wiegel op, zoals Rudolf de Korte dat noemt „mond op mond beademing", „politiek is mensen, Daar moet je gebruik van maken. Wij hebben nu bijna negentigduizend leden. Die hebben wij gevraagd in hun omgeving de VVD zoveel moge lijk te promoten". In de bus Ook de PPR stapt in de bus. De radicalen beschikken over een dubbeldekker waarin lijsttrek ker Ria Beckers vier weken lang haar hoofdkwartier zal ves tigen. Bovenin de bus wordt een scretariaat gecreëerd, de parterre is gereserveerd voor de kiezer. Wie dat wil, kan daar Ria en de haren interpelleren over klemmende problemen. D'66 kandidaten zullen vooral te vinden zijn op plekken waar veel mensen komen. Vanuit de regio koppelt men werkbezoe ken aan spreekbeurten en zul len zoveel mogelijk leden met een zogenaamde verkiezings schijf in de hand mensen op straat aan .preken. „Ons is ge bleken 'lat een groot gedeelte van het publiek bereid is over politiek te praten. Voor wie nog niet weet wat te gaan stemmen, hebben wij een schijf ontwor pen met daarop een zestal vra gen. Op iedere vraag zijn drie a vier antwoorden mogelijk en onder die mogelijke antwoor den is dat van D'66", zo vertelde Jan Veldhuizen. De responden ten krijgen van D'66 eer, zakje cadeau met mimosa-zaad en een folder waarop de belang rijkste gedachten van de partij staan uitgewerkt. Omdat het medium televisie een enorrh bereik heeft, hech ten alle campagne-leiders grote waarde aan de politieke uitzen dingen die in de verkiezingstijd op het programma staan. Zon- Tweede Kamer-voorzitter Vondeling (PvdA) gaat weer door het land der problemen loopt dat niet. r^t^on WD's Rudolf de Korte verwyt Jieisen' Den Uyl niet te willen optreden met het CDA en de WD samen; tv-debat van de grote drie niet Er komt nu een aantal tweege- Kees Bode van de PvdA zegt tot de mogelijkheden behoort. vechten. Op 18 mei staat een dat Hans Wiegel alleen wil de- „Wij hadden graag een confron- debat Den Uyl-Wiegel op het batteren met lijsttrekkers en tatie van de drie partijen gehad, programmaenvoor24mei.de bijvoorbeeld niet met maar bij de PvdA is men kenne- dag voor de Kamerverkiezin- financiën-ministers Duisen- lijk Van mening dat Van Agt en gen, is er een halve competitie berg en ook CD A-man Dick Wiegel teveel op een lijn zitten", gepland tussen Van Agt, Den Corporaal betreurt het dat een zo vertelt hij. Uyl en Wiegel. DEN HAAG (SP) - Kamer voorzitter Anne Vondeling (PvdA) heeft Let CDA weer tegen zjch in het harnas ge jaagd. Vondeling heeft vorige week gezegd dat hij na de verkiezin gen als voorzitter van de Tweede Kamer "moeite" zal hebben met het beëdigen van CDA-lijstaanvoerder Van Ag't als Kamerlid. Deze opmerking is Vondeling door het CDA niet in dank af genomen. "Dit gaat de gren zen van wat voor een Kamer voorzitter toelaatbaar is ver te buiten", zei AR-fractieleider Aantjes gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Leeu warden. Vondeling heeft al een paar keer eerder Van Agt op de kor rel genomen. De laatste keer toen er geruchten gingen dat niet Van Agt, maar Jelle Zijl stra - president van de Neder- landsche Bank - de CDA- kandidaat voor het premier schap was. Aantjes: "Vonde ling heeft nu zijn aanvaard baarheid als Kamervoorzitter tot een omstreden zaak ge maakt". Aantjes haalde scherp uit naar de PvdA, die volgens hem in de nu goed losgebrande ver kiezingsstrijd een "persoon lijke hetze" tegen Van Agt voert. "De verkiezingsstrijd mag wel scherp zijn, maar dient zakelijk te blijven", vond hij. DEN HAAG (ANP/SP) - De PvdA voelt zich in houdelijk nog steeds gebonden aan het regeerak koord met de Politieke Partij Radicalen. PvdA- voorzitster len van de Heuvel zei dit gisteravond na de partij bestuursvergadering in reactie op de afwijzing van het CDA als kabinetspartner door het PPR-congres. De PvdA-voorzitster verklaarde dat de PvdA en PPR haast de in houdelijke programmapunten zichzelf de voorwaarde hadden ge steld "samen te winnen en samen te regeren". Dit verandert nu in zover re, dat de PvdA nu zal moeten win nen, aldus len van de Heuvel. De verkiezingsuitslag zal moeten rechtvaardigen dat de PvdA, met eventueel andere progressieve partners, aanspraak kan maken op tenminste acht zetels plus de minister-presidentspost, aldus de partijvoorzitster. Zij benadrukte nog dat voor de PvdA zal blijven gelden dat er voor de vier wetsontontwerpen grond- politiek, ondernemingsraden, VAD en de wet investeringsrekening een bevredigende oplossing zal moeten worden gevonden alvorens aan formatie kan worden begonnen. Interessant Nog voor mevrouw Van de Heuvel haar verklaring had afgelegd, had CDA-lijsttrekker Van Agt, op een CD A-vergadering in Den Haag, ge zegd het interessant te vinden hoe de PvdA zou reageren op het be sluit van de PPR. "Zal de reactie kwispelstaartend zijn, omdat de os, eindelijk van die lastige horzel bevrijd, niet langer de klos is? Of zal de reactie hoorn- woest zijn, omdat het rode vaandel dat de stier eerst op zijn rug droeg, nu uitdagend in zijn blikveld wap pert?", aldus Van Agt. De lijsttrekker van het CDA her haalde, dat hij het afhaken van de PPR niet interessant vindt. "Het jochie dat een tijdje mocht meedoen met het voetballen van de grote knullen heeft met luid mis baar het speelveld verlaten. Wij zwaaien het ventje vriendelijk uit", zei minister Van Agt. Hij vond, dat links "het zelf maar moet uitzoe ken. Wij hebben geen leedvermaak over de breuk in het linkse front. Maar bij het begin van de verkie zingscampagne van het CDA had er slechter nieuws kunnen zijn". Verbazing Het besluit van de PPR om in geen geval met het CDA te gaan regeren, heeft verbazing gewekt bij D'66. D'66-lijstaanvoerder Jan Terlouw zei gisteravond in Eindhoven dat de PPR na de verkiezingen dreigt te komen in de positie waarin de CHU nu verkeert. Het sluiten van compromissen noemde hij het "enig haalbare", omdat staatsrechtelijke hervor mingen niet zijn gelukt en één pro gressieve partij niet bestaat in ons land. Geen vrees WD-oppositieleider Hans Wiegel heeft gisteravond in Zaandam be streden, dat zijn partij bestaat uit "koude rekenmeesters", die de no den van de sociaal zwakkien niet beseffen. "Wij willen onze uiterste best doen ervoor te zorgen, dat zij geen vrees behoeven te hebben voor hun be staan en hun toekomst", aldus Wie gel. De WD-leider betoogde, dat wél een grondig onderzoek naar de so ciale voorzieningen in ons land no dig is, omdat zij anders onbetaal baar worden. Hij wees daarbij op een onderzoek van één van de grootste Zwitserse banken in westerse landen, waaruit blijkt dat in Nederland zeer veel moet worden betaald voor sociale voorzieningen, maar dat de uitke ringen relatief laag zyn. Familie Romanow LELYSTAD (ANP) - De zigeuner familie van de Romano-stam die sinds begin maart op het stads- kampeerterrein te Lelystad ver blijft, krijgt nog voor 25 meid offi ciële mei Staatssecretaris Zeeval- king van Justitie heeft dit gister morgen meegedeeld tijdens een ge sprek met zigeunerkoning Petaio. De soort van legitimatie is nog on derwerp van studie, aldus Zeeval- king. Volgende week dinsdag zal er een gesprek plaatsvinden tussen landdrost Han Lammers, de staats secretaris en vertegenwoordigers van het ministerie van CRM. ARNHEM (SP) - Nederlandse en Duitse politiekorpsen hebben na een langdurig onderzoek een uit gebreide bende opgerold die zich bezig hield met heroine- en co- cainesmokkel per vliegtuig. Aan het hoofd van de wijd vertakte organisatie stond de 29-jarige ex-Amsterdammer J. C. W. uit Harderwijk. Zijn 20-jarige vrien din P. H. uit Utrecht en zijn moe der (57) uit Amsterdam vervul den koeriersrollen. De politie is door puur toeval op het spoor gekomen van de bende. Bij een aanrijding in november vorig jaar in Harderwijk maakte een van de partijen zich uit de voeten. Later werd de wagen terugge vonden aan de hand van het door getuigen genoteerde kenteken. In de auto werd verbindingsap- paratuur voor lichte vliegtuigen gevonden. De auto was van de 48-jarige Apeldoornse tapijthan delaar P. K., een goede vriend van bendeleider W. De Apeldoornse recherche vermoedde toen al di- reet dat het om hard drugssmok kel ging. Na een lange voorbereidingstijd waarbij de politiekorpsen van Hamburg, Apeldoorn, Harder wijk, Utrecht en Schiphol sa menwerkten, kon een groot aan tal arrestaties worden verricht. In Hamburg werden vier Duitsers opgepakt nadat W.'s vriendin een partij heroine overbracht. Het spoor naar die affaire pakte de po litie op toen op 18 februari een heroinetransport werd onder schept in Apeldoorn, waarbij de 27-jarige Australiër R. L. werd opgepakt. De partij was afkom stig van de 34-jarige Amster dammer J. v. d. Z. Bendeleider W. blijkt naast de her oïnehandel een florerende co caïnelijn met Zuid-Amerika te hebben opgezet. In de loop van enkele jaren moet hij voor kapita len aan cocaine hebben laten overvliegen door een familielid. De laatste heeft men niet kunnen achterhalen. ROTTERDAM - De 28-jarige John Mcmnaghan heeft gistermid dag met een helikopter een perfecte noodlanding uitgevoerd in het cen trum van Rotterdam. De Ier zette de wentelwiek, waarin de naald van de toerenteller plotse ling schrikbarend was gedaald, zonder ongelukken op een klein grasveldje aan deG.J.de Jong weg, op een steenworp afstand van de Hogere Technische School en pal naast de drukke verkeerswegdie naar de Maastunnel voert. De helikopterswaarin Monnaghan samen met Martin van der Spek (29) uit Amsterdam een rondvlucht boven de stad wilde maken, is later 'in de middag per vrachtauto naar Zestienhoven gebracht, waar de Rijks Luchtvaartdienst de. preciese oorzaak zal onderzoeken. „Het was net een vallende steen", aldus de Ier, pal na zijn hachelijke avontuur. Bezetters Euromast spraken met burgemeester Van der Louw ROTTERDAM (ANP) - In een ge sprek met de bezetters van de Eu romast heeft Rotterdams burge meester André van der Louw giste ren de actie van afgelopen vrijda gavond afgekeurd. Hij vroeg de be zetters om niet met ditvsoort acties door te gaan maar altijd eerst over problemen te komen praten. Van der Louw ontkende dat het bij- standsbeleid van de gemeente on voldoende is en dat de gemeente lijke sociale dienst geen aandacht heeft voor de opvang en de proble men van mensen in nood. Het gesprek in het Rotterdamse stadhüis met zeven leden van het Westkruiskade-project en het Lan delijk Orgaan Bijstand (LOB), die ook de bezettingsactie van vrijdag hadden georganiseerd kwam tot stand door bemiddeling van de Rotterdamse politie. Commissaris Rijks had vrijdag gezegd te zullen proberen een gesprek met Van der Louw te arrangeren als de bezetting van de zogenaamde "space-tower" van de Euromast onmiddellijk zou worden beëindigd. Met de bezetting van de Euromast wilden het Westkruiskade-project (opvang en begeleiding van in moeilijkheden geraakte Surina- mers) en het LOB duidelijk maken dat het gemeentelijk sociale beleid en Het functioneren van de ge meentelijke sociale dienst onvol doende is. Tijdens het gesprek van maandag wees Van der Louw de bezetters erop dat thans een onder zoek gaande is naar het functione ren van de GSD. Haarlemmerstraat, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7