Afestiging "Louise" in Leiden veel goedkoper Bouw tunnel lijkt van de baan Academie voor verpleeg kundigen naar Leiden? Vierduizend Leidenaars vragen om huursubsidie WEG Afscheid UI van koffie en Leidse stadhuis DINSDAG 19 APRIL 1977 t LEIDEN 1 1 1 Tesselaar blijft tegen dependance Leiderdorp LEIDEN - Het aantal aanvragen om huursubsidie zal in Leiden dit jaar zeker nog oplopen tot vierdui zend. Tot nu toe zijn er 3750 aan vragen ingediend, die als volgt te verdelen zijn over diverse catego rieën van verhuurders: Stiching Studentenhuisvesting Leiden 445, Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 26, exploitanten van be jaardenwoningen 504particuliere verhuurders 710 en woningbouw- coperaties 2065. Deze cijfers worden door B en W verstrekt in hun antwoord op schriftelijke vragen die het (inmid dels voormalige) PSP-raadslid Anne van de Zande had gesteld. Zij formuleerde deze vragen naar aan leiding van een bericht in deze krant dat volgens staatssecretaris Van Dam de huurders tevreden zijn met het huidige systeem van indi- komensgroepen niet een huursub- subsidie, een beroep moet worden viduele huursubsidie. Volgens de isidie kunnen krijgen die evenredig gedaan op de Algemene Bijstands- PSP in Leiden is dat niet het geval, is aan die welke de minder-lage in- wet. Van die opvatting heeft het col- Het college van BenW vindt dat de komensgroepen kunnen ontvangen, lege al eerder blijk gegeven in brie- individuele huursubsidieregeling Zij moeten relatief een groter deel ven aan staatssecretaris Van Dam, "redelijk voldoet". Wel vindt het col- van hun inkomen aan huur beste- de ministerraad en de Staten- lege het onjuist dat de laagste in- den, waar door soms, naast de huur- Generaal. Dat het aantal verzoeken om huur subsidie is toegenomen, vindt het college van B en W normaal, gezien de toename van het aantal nieuwe woningen en de inwerkingtreding van de regeling voor Alleenstaan den onder de dertig jaar. In het vo rig subsidiejaar werden 3421 aan vragen ingediend. B en W wijzen er op dat Bureau Huisvesting bij het aanbieden van woonruimte rekening houdt met de subsidiemogelijkheden en met in komensgrenzen, die verhuurders soms stellen. Er blijken bij Bureau Huisvesting weinig verzoeken om goedkopere woonruimte binnen te komen. Tot nu toe werden slechts tien urgentiebewijzen voor deze ca tegorie van woningzoekenden ver strekt. Situatie Morsweg in commissie RYDTONS NIET "MORS" DOOD ZWAAR VERKEER! LEIDEN - De verkeerssituatie op de Morsweg wordt donder dagavond besproken in de ver gadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening. Dit naar aanleiding van veron truste brieven, die bewoners naar de gemeenteraad hebben gestuurd. Zij vrezen dat de ver keersoverlast door de eventuele bouw van een betonmortelcen- trale op het terrein van de firma Wernink, nog groter zal worden. In de gemeenteraadsvergader ing van gisteravond zei we thouder Waal te verwachten dat er naar aanleiding van de klach ten zeker maatregelen voor de Morsweg zullen worden geno men. Hij noemde de suggestie om eenrichtingsverkeer in te stellen "interessant". De we thouder zei verder dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen eventuele maatregelen voor de Morsweg en de toekom stige bouw van de brug over de Oude Rijn tussen het verlengde van de Churchilllaan en het ver lengde van de Dr. Lelylaan. Ook de bouw van deze brug staat op de agenda van de commissie vergadering van donderdag. Inmiddels hebben de bewoners affiches vervaardigd, waarop een betonmortelwagen staat af gebeeld en als bijbehorende tekst: "Rijdt ons niet 'Mors' dood - weg zwaar verkeer!" Ook hebben ze een film over de ver keerssituatie op hun straat ge maakt; zij willen die donderdag aan de commissieleden verto nen. LEIDEN - Wethouder Tesselaar is niet van plan om staats- regeling om de kosten die de seho- secretaris De Jong van onderwijs te vragen alsnog een de- k-n ge m e en s e ha p p e nm et zie h mee j t i r< i - oa_ i e brengen, te delen. PPR/D 66 raads- pendance voor de Louise de Coligny Scholengemeenschap lid v|n óósten drong hierop aan. in Leiderdorp toe te staan. „Het staat buiten kijfdat we voor Bosch noemde in dit verband de de Louise de Coligny een goedkopere oplossing in Leiden volgende cijfers: van de 1361 leer- kunnen vinden, waarbij wij dan niet 1,3 miljoen zouden van.-e Lou_ise.de Coligny hoeven uit te geven". Dat zei de wethouder gisteravond in de gemeenteraadsvergadering, waarin op initiatief van de CDA- raadsleden Bosch en mevrouw Van Akkeren de kwestie van de depen dancevorming voor de Louise de Coligny Scholengemeenschap ter sprake kwam. Tot voor kort zag het er naar uit dat de ruimtenood van de Louise de Coligny gelenigd zou worden met de bouw van een twaalftal noodlo- kalen in Leiderdorp, met instem ming van het gemeentebestuur van deze gemeente. Ook de gemeente Leiden was een voorstander van vestiging van een dependance in de buurgemeente, vooral, zo benad rukte wethouder Tesselaar gistera vond herhaaldelijk, opdat er naast een vestiging van het prot. chr. voortgezet onderwijs (een depen dance van de Visser 't Hooft scho lengemeenschap) ook plaats zou komen voor openbaar onderwijs in Leiderdorp. Op grond van progno ses van het te verwachten aantal leerlingen is staatssecretaris De Jong inmiddels van mening dat er in Leiderdorp geen dependances moeten worden gebouwd. We thouder Tesselaar heeft de opvat ting van de staatssecretaris niet be streden, temeer omdat deze heeft gezegd dat ook Visser 't Hooft uit Leiderdorp moet verdwijnen. „Ge lijke monniken, gelijke kappen", aldus Tesselaar. Brief Hij meldde gisteravond in de raadsvergadering dat de staatsse cretaris inmiddels een brief naar het Visser 't Hooft scholengemeen schap heeft gestuurd, met het ver zoek om zeven lokalen af te staan ten behoeve van de Louise de Co ligny. Tesselaar „De staatssecreta ris vindt dat Visser 't Hooft lokalen teveel heeft. Als wij - het openbaar onderwijs - op deze manier en door de voormalie BTS-school in de Sumatrastraat te gebruiken, loka len krijgen, zijn we gek als we 1,3 miljoen gaan steken in een object, waarvan we niet zeker weten hoe lang het voortduurt". Deze 1,3 mil joen zijn de kosten, die vestiging van een dependance in Leiderdorp zou vergen. De wethouder wees erop, dat de gemeente Leiderdorp slechts bereid is gedurende vijfjaar de huur voor deze lokalen te beta len en dan wil bezien of de lokalen nog nodig zijn. Tesselaar ver wachtte overigens dat Visser 't Hooft negatief zou reageren op het verzoek van staatssecretaris De Jong. „Dat zal wel heen en weer ge schrijf worden". Intussen zitten wij (het openbaar onderwijs - red.) te wachten op lo kalen voor de Louise de Coligny. Zo raakt een confessionele staats secretaris - De Jong is CDA'er - in conflict met een confessionele scholengemeenschap, waarvan het openbaar onderwijs het slachtoffer wordt". Geen onderzoek Om bovengenoemde redenen wilde Tesselaar niet ingaan op een voorstel van CDA-raadslid Bosch om alsnog aan de staatssecretaris te verzoeken een dependance in Lei derdorp toe te laten. Evenmin is de wethouder bereid om door de afde ling sociografie en statistiek van de gemeente een onderzoek naar leer lingenprognoses te laten instellen. Volgens Bosch hanteert De Jong verkeerde cijfers. Tesselaar ver telde dat het ministerie juist de vaststelling van een nieuwe prog nose voor Leiden en omgeving voorbereidt. „Ik heb geen beheofte aan een eigen onderzoek. Ik wil wel de cijfers van het ministerie laten toetsen", aldus de wethouder. Hij zal wel nog eens gaan praten met omliggende gemeenten over een komen er 461 uit Leiden, 334 uit Leiderdorp en 274 uit Oegst- geest.Tesselaar verwachtte over igens weinig van een gesprek met omliggende gemeenten, omdat op een eerder verzoek van Leiden tot kostendeling met een „bot nee" werd gereageerd. Noodzaak Bosch benadrukte gisteravond nog eens de noodzaak van dependances voor de Louise de Coligny in Lei derdorp en verweet de wethouder bij zijn standpuntbepaling te weinig overleg te hebben gepleegd met diverse betrokkenen. Tesse laar verwees steeds naar datgene wat staatssecretaris De Jong in deze heeft beslist en zei tegen Bosch: „U moet zich tot uw geest verwant richten, die heeft het alle maal uitgedacht". Het PvdA- raadslid Meijer, partijgenoot van Tesselaar, verweet het Leidse CDA uit de problemen rond de depen dancevorming politieke munt te willen slaan, door de kwestie nu in de raad ter sprake te brengen. De gemeenteraad kwam gistera vond nog niet aan een afhandeling van dit onderwerp toe. De discussie zal in de volgende gemeenteraads vergadering - pas op 9 mei - worden voortgezet. LEIDEN - „Wie biedt er wat? Vanochtend nog op het veld, nu al op de markt. Ik zet deze bos in op één gulden". Met deze onvermoede standwerkerscapaciteiten opende wethouder Van Aken (Economische Zaken) vanochtend kort na negen de eerste Leidse wijkmarkt op het parkeerterrein aan het Vijf Meiplein. Staand op een - aanvankelijk zeer wankel - plankier verkocht de Leidse wethouder bij opbod rood-witte bossen bloemen aan het samengestroomde publiek. De eerste bos werd gekocht door voorzitter Plessen, van de winkeliers vereniging „De Luifelbaan". Als symbool, voor de goede toekomst die de winkeliers de marktkooplieden toewen sen. De wijkmarkt in Zuid-West, die al direcht na het begin veel belangstellenden trok, bestaat uit een 40-tal kramen. Marktkoopliedendie het lot gunstig was, want in totaal meldden zich voor de markt 370 balangstellen- den aan. De markt wordt wekeliks van 's ochtends 9 tot 's middags twee uur gehouden. Wethouder Van Aken maakte samen met zijn echtgenote vanochtend een korte rondwandeling over de markt. Dat deed hij nadat hij aan een aantal willekeurige marktbezoekerswaardebonnen had uitgereikt. Ook de heer Verplancke, optredend als de reclameman van de ambulante handel, deelde tijdens de marktwaardebonnen uit. IN SUMATRASTRAAT LEIDEN - De aanleg van een tunnel onder de Sumatrastraat lijkt definitief van de baan. Een en ander bleek gisteravond tij dens een in "De Kooi" gehouden hoorzit ting, waar verkeersdeskundigen van de ge meente de voorlopige plannen omtrent de reconstructie van de Sumatrastraat bekend maakten. En waarin geen tunnel was opge nomen. De tunnel die als verbinding dienst zou moeten gaan doen tussen de Suriname- straat en Paramaribostraat. Bewoners uit de Kooi stellen dat als de Su- matrabrug voor het verkeer zal worden opengesteld door de bouw van een tunnel de veiligheid van voetgangers en fietsers zal zijn gewaarborgd. Het openstellen van de brug zal de verkeersintensiteit in de Suma trastraat namelijk bevorderen. Met name verkeer van het industrieterrein "De Waard" en het doorgaande verkeer tussen Leiden-oost en de Merenwijk zal hier debet aan zijn. Bij het negatieve adres van de kant van de verkeersdeskundigen speelden de volgende factoren een rol. De bouw zou door de steile in- en uitnjhelling technisch haast onmoge lijk zijn. En voorts zouden, zo zei deskun dige Van der Pol, tellingen hebben uitgewe zen dat niet meer dan de helft van op het kruispunt Sumatrastraat, Surinamestraat, Paramaribostraat vertoevend voet- en fiets- verkeer van de tunnel gebruik gaat maken. Iets dat het ook financieel onverantwoord maakt. Bewoners uit die buurt meenden echter dat de aanwezige scholen, de Aposto lische kerk en het zwembad voor een opti maal gebruik van de tunnel zouden zorgen. Voorzitter Werter van het wijkcomité "De Kooi" concludeerde: "Laten de vertegen woordigers van de gemeente en de wethou der (Waal-red.) nog maar eens diep naden ken over de aanleg van een tunnel. De ver keersveiligheid van onze kinderen vraagt daarom". Om de verkeersdrukte die in de Sumatra straat zal ontstaan toch wat te ontlasten zal aan de gemeenteraad het voorstel worden gedaan het doorgaande verkeer tussen Zee heldenbuurt en De Kooi, waartussen zich De Waard bevindt, te weren. Wat bereikt zou kunnen worden door verkeer (uitgezonderd fietsers) tussen De Waard en de Zeehelden buurt onmogelijk te maken. Een gedachte, waarmee de Kooibewoners zich wel mee konden verenigen. Andere 'knelpunten' die bij de reconstructie van de Sumatrastraat om de hoek zullen komen kijken, en waarop de omringende bewoners ook tijdens vorige hoorzittingen hebben gewezen, vormen de kruispunten Lage Rijndijk-Sumatrastraat en Atjehstraat-Sumatrastraat. Bij het eerst ge noemde kruispunt zal, aldus het jongste plan, een verkeerslichteninstallatie worden geplaatst, waarbij ookis gedacht aan de voetgangers. Het kruispunt Sumatrastraat-Atjehstraat zal op verzoek van de bewoners uit de Kooi, door de ver keersdeskundigen opnieuw onder de loep genomen worden. Voorts zal de Sumatrastraat in zijn geheel worden geasfalteerd, waarbij ook plaats zal worden ingeruimd voor een fietspad. Alvo rens dit zal gebeuren zal eerst de riolering worden vernieuwd. Wethouder Waal ging tenslotte nog in op eerdere, door bewoners uit de Kooi gedane, verzoeken de schoolgebouwen aan de Su matrastraat te voorzien van een dubbele be raming en de straatverlichting te verbete ren. Waal achtte het, met het oog op de extra regeringsgelden voor Leiden, niet onmoge lijk dat inderdaad aan deze verzoeken vol daan zou kunnen worden. De heer Kamphuis, welzijnswerker, die de vergadering op het punt van de 'reconstruc tie Sumatrastraat' leidde, stelde uitdrukke lijk dat de Sumatrabrug in geen geval in gebruik zal worden genomen, voordat de reconstructie heeft plaats gevonden. LEIDEN - In het stadhuis is giste ren afscheid genomen van mejuf frouw Van Tongeren, die 29 jaar lang de scepter heeft gezwaaid in de keuken. En al die tijd verrichtte zij het werk in het anonieme: zij zette de koffie, die door anderen werd rondgebracht. De keuken, die iet wat verscholen op de eerste verdie ping van het stadhuis ligt, was haar domein. Dat haar werk de afgelopen jaren desondanks niet onopgemerkt is gebleven, bleek uit de vele ge schenken, die ze gisteren, op de laatste werkdag van haar leven, in het stadhuis mocht ontvangen. Van burgemeester Vis namens het col lege van B en W ontving ze een ka raf met daarop het wapen van Lei den, alsmede twee glazen. De ge meenteraadsfracties van PvdA, CDA, WD, PPR/D'66 en PSP had den ook verschillende geschenken voor mejuffrouw van Tongeren meegebracht. En uit handen van de Vronestein in Voorburg onderhandelt met gemeente i de personeelsvereniging van de gemeente overhandigde mejuffrouw Van Tongeren e heer Hugens, voorzitter van de per soneelsvereniging, ontving ze een radio. Mejuffrouw Van Tongeren zette per dag zo'n zeshonderd kopjes, die het gemeentelijk personeel a raison van twintig cent tot zich nam. „Ik ben blij, dat het er nu opzit", zegt ze, waarmee ze niet wil aangeven dat het werk onplezierig was - anders hou je het geen 29 jaar vol - maar dat ze gaarne haar tijd aan haar hobby's gaat besteden: handwer ken, lezen, fietsen. Cp de laatste dag van haar dienst verband bij de gemeente Leiden trad ze uit de anonimiteit. Al zei ze: „Ik ben geen prater". Ook in de ge meenteraad werd gisteravond bij haar afscheid even stil gestaan, bij monde van burgemeester Vis. Haar opvolgster heet toevalligerwijs ook Van Tongeren, maar is geen fami lie. Zij bracht tot nu toe met een collega de koffie rond; de adverten tie die voor deze vacature is ge plaatst, blijkt maar liefst zo'n tach tig reacties te hebben opgeleverd. LEIDEN - De Verpleegkundige Academie Vronenstein in Voor burg is al enige tijd in onderhan deling met de gemeente Leiden om zich hier te vestigen. Gedacht wordt aan het gebied Coebel, dat ligt tussen Haagweg, Jacques Ur- lusplantsoen en Korte- Vlietkanaal. Dit gebied, dat nu een agrarische bestemming heeft, zou dan een bestem mingswijziging moeten onder gaan. Het is overigens nog niet zeker of de academie in Leiden komt, omdat men zich in Voorburg op diverse gemeenten in de omgeving oriën teert, zoals Voorschoten, Zoe- termeer en Leidschendam. Met Voorschoten is de academie al ruim een jaar in onderhandeling, zo liet een woordvoerder van de academie gisteren weten. De academie wil namelijk dolgraag in het voormalige kindertehuis "Nieuw-Voordorp" aan de Leid- seweg gehuisvest worden. Dit pand is echter eigendom van een projektontwikkelaar, die er liever kantoren zou neerzetten. Volgens de woordvoerder van de acade mie is een en ander een "zeer pe nibele zaak" voor de gemeente, omdat "Nieuw-Voordorp" offi cieel een onderwijsbestemming heeft. Op het ogenblik is de Verpleeg kundige Academie Vronenstein ondergebracht in een zeer oud gebouw, dat onlangs nog door brand werd getroffen. De oplei ding bestaat nu twee jaar. Lande lijk bestaat de opleiding vijfjaar. Er zijn in totaal vier van deze op leidingen in het land. Officieel moet de academie Vronestein in het gebied van "Groot-Den Haag" gevestigd zijn. Tot dit, door het ministerie van onder wijs en wetenschappen aangege ven gebied behoort ook Leiden. Vronestein heeft o.a. een vierjarigé opleiding voor hogere verpleeg kundigen. Deze hogere beroep sopleiding, waarvoor als minimum-toelatingseis havo geldt, is in feite een norrqale verpleegkundigen-opleiding, maar richt zich daarenboven ook op leidinggevende functies in de verpleging. Het afgelopen jaar telde de opleiding 108 studenten. De academie heeft naast de verpleegkundigen-opleiding ook een docentenopleiding, een kader-opleiding en een bijscho lingscursus. De bedoeling is dat de academie gaat uitgroeien tot een instituut met zo'n achthon derd tot duizend studenten. Overigens heeft de gemeente Lei den al enkele jaren geleden bij het ministerie een opleiding voor hoger verpleegkundigen aange vraagd. Tot nu toe is die aanvraag nog altijd niet gehonoreerd. Wel werd vorige maand bekend dat het Centraal Orgaan voor het Gemeentelijk Voortgezet On derwijs in Den Haag heeft beslo ten deze opleiding voor de ge meente Leiden op het deelplan 1979-1980-1981 te plaatsen. Dat geldt ook voor de opleiding voor school- en beroepskeuze adviseurs. Dit betekent dat deze opleidingen waarschijnlijk ook op het scholenplan 1979-1980- 1981 zullen komen. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3