"Pottenb akken? gewoon een vak "Het ontbrak daar aan bescherming" Wijzigingen in plan Spinbaan Ineke Borgardijn uit Leiderdorp Inbraak "Het RK- tintje moet er eerst even af" e/icfee agenda WA IÜ1MÜ.1 LEIDERDORP - „Ik kan niet zeggen dat het er al vroeg inzat. Op een gegeven moment, dat is nu een jaar of vijftien geleden, ben ik op zo'n hobby-cursus gegaan. Dat was toen nog niet zo erg in. En daar kwam eruit dat ik werken met klei toch wel leuk vond. Op dat moment vroeg ik me af of ik dat niet hele dagen kon doen." Ineke Borgardijn - getrouwd en moeder van twee kinderen - zit deze maand op de kop af drie jaar in haar eigen pottenbak- atelier aan de Leiderdorpse Kerklaan. Ze heeft zoveel leer lingen dat er niet één meer ge plaatst kan worden en ze denkt erover een tentoonstelling in te gaan richten. Maar over het hoe daarvan heeft ze nog geen enkel idee. Ook weet ze nog niet wan- Ze begon in Delft, althans dat was de bedoeling. „Ik had bij pottenbakker Henk Goosen in Rijswijk gewerkt. Niet echt les gekregen, maar gewoon mee gedraaid in het produktiepro- cks en zo aardig wat van de techniek onder de knie gekre gen. Toen wilde ik zelf wat en ik stapte naar het Delftse stadhuis om te zien of ik een ruimte kon krijgen, maar in die tijd vond men dat moeders maar netjes op de kinderen moesten blijven passen en omdat ik ook al geen papieren had kon ik het wel vergeten". Leiderdorp zorgde voor riole ring, sanitair en een sterk stroomkabel voor de oven en toen kon het beginnen. „Die eerste keer was wel eng. Ik heb een klok op de oven zitten die dat ding automatisch uit moet schakelen als de inhoud hard is, maar de eerste nacht ben ik toch maar om half vier opgestaan om te zien of de klok inderdaad ge werkt had. Dat is nu gelukkig over. Nu vertrouw ik er wel op, maar in het begin vond ik het allemaal maar eng." Vrijheid „Hok" Ineke kwam met man en kinde ren naar Leiderdorp, en daar diende ze opnieuw een aan vraag in. Na een paar jaar kreeg ze de ruimte aan de Kerklaan. Toen nog een „hok", waar het nodige aan moest gebeuren. „De mensen van de gemeente zeiden weliswaar dat ik er niet zoveel aan moest doen, omdat het zo mooi was zoals het was. Maar ik heb hier toch zeven la gen rommel van de muur staan krabben en er iets gèzelligs van gemaakt." Lesgeven is op dit ogenblik de voornaamste bezigheid van In eke. Om meer dan een reden: „Ik moet in de eerste plaats een beetje gedwongen worden om wat te gaan doén, anders blijf ik thuis allerlei dingen doen, Nu wordt er op me gewacht, dus ik moet wel." Aan de andere kant is de be langstelling om te leren potten bakken groter dan om potten te kopen: „En je moet toch je be drijfje draaiende houden. Van daar dat ik ben gaan lesgeven." Vrijheid, ook als „onderne mertje" is leuk, maar Ineke ontdekte al vrij snel dat het al lemaal minder eenvoudig is dan het lijkt. „Als er thuis wat ge beurt ligt het hier stil. Mijn man is bijna driekwart jaar ziek ge weest en dus is er weinig van m'n werk gekomen." Toen ze zelf met de kinderen ging voetballen en daarbij wat lichaamsdelen kneusde werd het allemaal nog een beetje moeilijker „Dan heeft je on derneminkje helemaal geen in- Door Hans Meijer komsten meer en dat is soms weieens spannend". Ineke vindt het verbazingwek kend hoe weinig men van het pottenbakken weet. Ze vraagt zich echter tegelijkertijd af of dat op te lossen is. „Een boekje schrijven heeft weinig zin, want de markt wordt al door boekjes overstroomd. Bovendien leest men daarin toch niets over de techniek. Wie weet er nu dat een potje dertien keer door mijn handen gaat voor het een potje Hema Datzelfde bezwaar geldt naar haar mening voor kunstmark ten en dergelijke. „De mensen komen daar alleen maar naar het spectaculaire snelle draai- werk kijken, maar aan het eind wordt de klei ingepakt en dan heeft nog niemand het gezien wat er allemaal bij komt kij ken". Handgemaakt aardewerk is, ge zien de hoeveelheid werk, vol gens Ineke nauwelijks voor een kostendekkende prijs te verko pen. „Er zijn pottenbakkers die astronomisch hoge bedragen vragen, maar daar voel ik niets voor. De mensen kunnen name lijk in de Hema ook nog altijd een stukje aardewerk kopen, en dan aanmerkelijk goedkoper. Ik wil met mijn prijzen tussen die dure pottenbakkers en de Hema in gaan zitten. Bovendien wil ik een goed gebruiksveer- werp maken, dat niet onmiddel lijk aan diggelen gaat. Eigenlijk maak ik ook geen aardewerk maar steengoed, dat is veel en veel harder en daardoor ook sterker". Ineke Borgardijn: „Gewoon e Kunst Omdat Ineke geen echte oplei ding en ook niet de daarbij be horende papieren heeft is ze een beetje een vreemde eend in de kunstenaarsbijt. Ze kijkt daarom ook een beetje anders tegen kunst aan. „Ik vind pot tenbakken gewoon een vak en niet zozeer een kunst. Ik vind het een beetje eng om allerlei zaken er zo bovenuit te tillen en het dan kunst te noemen. Als iemand iets op één avond in el kaar smijt wordt dat al kunst genoemd, terwijl iemand die veel meer technische kennis i vak". nodig heeft om iets te maken, als bijvoorbeeld een potten bakker, lang niet zo gauw het predikaat kunstenaar krijgt". „Het belangrijkste vind ik dat de mensen zich hier op hun ge mak voelen en gezellig les krij gen. Ook moeten ze hier ge woon een potje kunnen kopen dat ze leuk vinden. Zonder al teveel poespas." Ineke heeft plannen voor de toekomst. Ze wil gaan werken met hout, en glas bijvoorbeeld. Wat precies? „Dat zeg ik lekker niet. Ik toon bever in nature dat ik iets gedaan heb dan dat ik vantevoren al allerlei beloftes doe. Dan ben je er zo aan ge bonden." LEIDEN - Onbekenden hebben het afgelopen weekend ingebroken in het Leidse clubhuis "De Zeven sprong" aan de Bernhardkade. Men kwam binnen door een ruit van de voordeur in te slaan en ging er van door met een groot koffiezetappa raat en wat koffiekannen. De totale schade bedraagt naar schatting 650 gulden. Vier kinderen, drie jongens van 5, 9 en 12 jaar een een meisje van 9 heb ben gisteren een aantal ruiten van een school aan de Havenstraat in gegooid. Het viertal werd welis waar door de politie opgepakt maar na verloop van tijd weer met de ou ders naar huis gestuurd. Auto gestolen LEIDEN - Onbekenden zijn er de zer dagen vandoor gegaan met een blauwe Morris Mini 100, kente ken 16-83 JG. De wagen heeft een rode motorkap en een rode rech- terdeur. Auto's zijn de laatste dagen in Lei den overigens regelmatig object voor vernieling of diefstal geweest. Van een auto, die geparkeerd stond aan de Papegracht werd het dak opengesneden, waarna de radio verdween. Schade circa 250 gulden. Vanuit een auto, die geparkeerd stond op de parkeerplaats achter het GAK-gebouw werd de radia- teur gestolen en onbekenden ver nielden de voorruit van een auto aan de Morssingel. LEIDEN - In het kader van de cyclus-psychiatrie "Te gek om los te lopen" wordt morgenavond in de mensa van Augustinus, Rapenburg 24, de film "Zwarte melk" ge draaid. Inspiratiebron voor deze film is de kunstenares Marianne Zwollo, die een door haar onder gane analyse en haar ervaringen op het celluloid vastlegde. Ma rianne Zwollo zal ook bij de film voorstelling aanwezig zijn. Aan vang 2030 uur. LEIDEN - Morgenmiddag van 14.00 tot 1530 uur is er in een Vro lijke Ark (Pieterskerkchoirsteeg 15) een filmvoorstelling voor kinderen van vier tot twaalf jg.ar. Kosten: f 1.50. Er zijn tekenfilmpjes te zien en nog enkele kinderfilms. LEIDEN - Dr. P. Zonderwyk uit Bennekom spreekt morgenavond in de collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium, Sterrewachtlaan naast Kaiserstraat 63, over "Onze wegbermen, schatkamers van flora en fauna". Aanvang acht uur. OEGSTGEEST - Als het aan de Alphense sla ger A. C. Overdevest ligt gebeurt er iets groots in Oegstgeest. Komt er een groot zalencentrum met steakhouse, komen er bowlingbanen en banen voor het Amerikaanse platformtennis. Het staat bovendien allemaal te gebeuren - in het voormalige patronaatsgebouw, dat in sep tember verder als ,,'t Camphuys" door het le ven zal gaan: zalencentrum, sociaal-cultureel centrum, punt van ontmoeting, ding waar de Oegstgeestenaar heen kan. Begin van dit jaar nam Overdevest het voorma lig patronaatsgebouw St. Willibrord over en lanceerde vervolgens het plan om er een uit gaanscentrum voor Oegstgeest van te maken. Samen met het bouwbureau van Heineken zijn nu de tekeningen op papier gezet. Er komt een' groot theater annex danszaal, kleine vergader zalen, een steakhouse en alle bijbehorende voorzieningen. Dat alles moet in de loop van september klaar zijn. „In Oegstgeest is eigenlijk niet veel waar wat theater gebracht kan worden, of waar gedanst kan worden, daar is behoefte aan. Alhoewel de Oegstgeestenaar niet gewend is om in eigen plaats uit te gaan denk ik dat dat wel komt. Daar ben ik niet bang voor. Alleen het katho lieke tintje moet er eerst even af. Men moet weten dat ,,'t Camphuys" voor iedereen is. En niet alleen voor volwassenen, want we willen er ook voor kinderen allerlei dingen opzetten. Verder denken we aari regelmatig terugke rende jazz-concerten, kleinkunst, exposities, disco, films dig je in de bioscoop met zo vaak ziet, cursussen (de stichting vakopleiding ho recabedrijven zal in de toekomst van ,,'t Camp huys" gebruik gaan maken) en antiekbeurzen". In de loop van het volgend jaar komt ook de sport erbij. Dan moeten er minimaal acht bow lingbanen komen, en mogelijkheden voor plat formtennis, een uit Amerika overgewaaide sport die gespeeld wordt op kleine, afge schermde buitenbaantjes, die ook in de winter gebruikt kunnen worden. Op 1 juni start de renovatie van het gebouw, wat inhoudt dat alle wanden en vloeren ver nieuwd worden, dat er nieuw meubilair komt en dat het toneel wordt aangepast aan moder nere eisen. „Eigenlijk kan ik niet wachten tot we die ouwe rommel eruit kunnen slaan", al dus mevrouw Overdevest. WASSENAAR - Op aandrang van de winkeliers in de Langstraat en van de bewoners van de Kerkstraat hebben B. en W. van Wassenaar alsnog een wijziging aangebracht in het globaal bestemmingsplan "De Spinbaan", geldend voor het gebied tussen de Kerkstraat en de Storm van 's Gravensandeweg Voor een parkeerterrein achter de Langstraat, dat alleen maar bereik baar zou zijn via de Kerkstraat, zal alsnog de mogelijkheid van een tweede toegang worden openge houden. Déze uitgang naar de Storm van 's Gravensandeweg mag er echter alleen komen, wanneer in de praktijk dé noodzaak duidelijk blijkt. De raad van Wassenaar ging gisteravond met deze oplossing akkoord. Met de stem van de heer H. J. Gou- looze (PvdA) tegen besloot de raad tot verhoging van de riool- en rein igingsrechten. Een aanpassing van de legestarieven aan het gestegen kostenpeil werd goedgekeurd, evenals een verhoging met 5 pet. van de tarieven voor het huren van de sporthal. Bij het besehikbaar stellen van een krediet van 325.000 voor stede- bouwkundige werkzaamheden door het adviesbureau van de ge meente in Delft herinnerde de heer H. J. Otte (CDA) aan kritische op merkingen over de hoge bedragen die aan dit bureau betaald moeten worden, welke in het verleden wer den gemaakt. Hij kreeg van we thouder Van Dijk het antwoord, dat deze kostenpost door het college nauwkeurig in de gaten wordt ge houden. De raad besloot het pand Tuinpad 91, waarin een chemische fabriek gevestigd was, aan te kopen voor een bedrag van 140.000. Het pand moet volgens het ontwerp- bestemmingsplan Centrum wor den afgebroken in verband met het verbreden van het Tuinpad, terwijl het overige gedeelte van de in de koop inbegrepen grond nodig is voor de aanleg van een parkeerter rein. De raad had geen bezwaren tegen verkoop van de koepel op de buitenplaats "De Wiltzanck" aan mej. Drs. E. Tamboezer, lerares aan het Rijnlands Lyceum, voor de prijs van 125.000 en tegen aan koop van een perceel bolfengrond bij de Hoge Klei, groot 9810 ca. voor de prijs van 245.250. De raad stelde voorschotten be schikbaar voor de renovatie van 98 woningen van de Wassenaarse Bouwvereniging in Kerkehout en Oostdorp. Toegezegd werd, dat de commissie Technische Diensten regelmatig van de voortgang van de renovatiewerkzaamheden op de hoogte zal worden gehouden. Met de stem van mevrouw W. A. van der Wiel-van der Flier (VVD) tegen werd besloten tot verhoging van het gemeentelijk subsidie voor de restauratie van de molen in de Zuidwijkse polder met 21.000. Er werd een nieuwe subsidieregeling voor de opvang van zwervend aan getroffen dieren goedgekeurd. Tenslotte ging de raad akkoord met het verzoek van een aantal winke liers om op vrijdagavond 29 april de winkels tot 21 uur open te mogen houden. Van Kuyen over ontwikkelingen aan Oranje Nassaulaan: WARMOND - "Hoe komt het dat het gebied bij de Oranje Nassau laan niet voldoende beschermd is. De aankoop van grond door twee projectontwikkelaars is pas recen telijk gebeurd. Daarvoor hadden afdoende maatregelen genomen kunnen worden. Vraag twee is wat kun je er nu nog aan doen?". Aldus PPR-kamerlid Van Kuyen - tevens lid van de Warmondse commissie voor ruimtelijke ordening - giste ravond tijdens een bijeenkomst van progressief Warmond over de huisvestingsperikelen in War mond. Beide vragen bleken moeilijk te beantwoorden. Over de schuld vraag merkte PW-raadslid Aad Heemskerk op dat de burgemees ter van Warmond, die de porte feuille ruimtelijke ordening houdt, als enige full-timer in het gemeen tebestuur attenter had moeten zijn. Wethouder Cees van der Salm speelde het verwijt terug naar de raad. "Daar had men ook beter op moeten letten. Het hoeft niet altijd van het college te komen". Beschermd Oorzaak van alle verwikkelingen rond de Oranje Nassaulaan is het feit dat men te laat een passend be stemmingsplan voor het gebied ontwierp. Volgens een uit 1952 da terend uitbreidingsplan mochten in dat gebied landhuizen gebouwd worden: één per halve hectare. Men bedacht die bestemming om dat de raad in die tijd meende dat niemand dure bollengrond zou ko pen om daar landhuizen op te bou- wen, waar dan bovendien nog een zo groot stuk grond bij moest ho ren. Men dacht op die manier het gebied voldoende beschermd te hebben. De laatste tijd echter kochten twee projectontwikkelingsmaatschappij! - Bago en Enro-Westgaarde - vrij wel alle grond in het gebied op Voor het'gebied was een voorbe reidingsbesluit genomen - de kondiging dat er een nieuw be stemmingsplan zou komen. War mond verzuimde echter tijdig een bestemmingsplan te ontwerpen en. tien dagen voor het aflopen van het voorbereidingsbesluit dat een jaar geldig is, de beide ontwikkelings maatschappijen dienden bou- waanvragen in voor de bouw van landhuizen. Warmond kon er toen niets meer aan doen. Op grond van het geldende bestemmingsplan mochten beide ontwikkelaars daar bouwen. Woede In de raad ontlokte dat de woede van veel raadsleden, vooral van Progressief Warmond, omdat Warmond zoekt naar een plaats waar nog wonineboijw gepleegd kan worden om de woningbehoefte tot 1980 op te vangen. De Oranje Nassaulaan was zo'n ge bied. De gemeente had ook al optie op het merendeel van de grond ge nomen, maar toen de beide ont wikkelaars aanzienlijk meer boden dan de gemeente kan betalen - Warmond verkeert al jaren in een financieel moeilijke positie - werd de grond aan hen verkocht en Warmond was - op een paar kleine stukjes na, een bouwlokatie kwijt. Intussen is er door grondruil met de ontwikkelaars langs de spoorlijn een strookje grond vrijgemaakt waar in de sociale sector circa zestig woningen .gebouwd kunnen wor den. Progressief Warmond vroeg zich DINSDAG 19 APRIL 1977 Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansen, 7-8.30 uur nam.; yoga, 8.10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.,' Nederlands, studiebegeleiding BVB J, 8-10 uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefdrukken, yoga, jazz-ballet, fo toclub gevorderden, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, open- klaveijaswedstrijden, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie verkeer en vervoer, 8 uur nam.; schoolraad/8 uur nam. Hooglandse Huis, informatieavond over pancras-West, 8 uur nam. Logegebouw, Steenschuur 6, bij eenkomst Theosofische ver., 8 uur nam.; bijeenkomst van de NIVON, dr. Udo de Haes spreekt over „Ons Milieu", 8 uur nam. Stadhuis, commissie volkshuisves ting en commissie economische aangelegenheden, 8 uur nam. Antonius Clubhuis, jaarvergader ing ABVA, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Toneelgroep De Appel met „De heiligen met de krakeling", 8.15 uur nam. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gem., 8 uur Volkshuis, informatie, en inschrij ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eet huis, 6-7.30 uur nam.; gespreks groep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, 's mid dags kinderkennis, sjoel wedstrijd, 8 uur nam.; spreekuur Alg. Ned. In- validenbond, do. van 9-11 uur vm. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, adviescentrum vdor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het C.N.V. Leiden, 7.30-8.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefdrukken, volksdansen, jazzbal let, astrologie, pottenbakken, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, bijeenkomst over recon structie Breestraat, 7 uur nam. Vergulde Turk, vergadering afd. Leiden van de KVP, 8.15 uur nam. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 8-9.30 uur nam. Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam:, tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repel- steel, 7.30-10 uur nam.; keramiek- kursus, gespreksgroep Praxi, thea terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kof fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, fotografie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, drukpuntmassage, filmclub, speel goed maken, Go, alle groepen vanaf 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal, Leidseweg 33 Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel 01717-3309. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philate- lica, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, raad, 8 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, filma vond, 8 uur nam. Stadhuis, gezamenlijke vergader ing commissie ORSAS en SMAGC, 8 uur nam.; commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150 „Pompeuze puinhoop", 8.15 uur Leidse Schouwburg, Robert Long en Nelleke Burg „En dat is twee" 8.15 uur nam. Advocaten spreekuur gisteravond af wat er nog te doen viel, maar kwam er niet echt uit. Een voorstel, om het gebied aan de Oranje Nassaulaan te ruilen voor het sportcomplex Overbosch - zo dat daar villa's gebouwd kunnen worden en langs de Oranje Nassau laan nieuwe sportvelden en de noodzakelijke woningbouw gerea liseerd kunnen worden - werd ver worpen, omdat men daarmee de ongewenste ontwikkelingen ver plaatst naar een veel kwetsbaarder gebied en ondermeer de Klinken bergerpolder met woningbouw be dreigd wordt. Men besloot uiteindelijk om in de komende raadsvergadering om wat duidelijk uitspraken van het col-/ lege over deze zaak te vragen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2