LEIDSCH DAGBLAD Carter pakt het energieverbruik drastisch aan Lente is? Offers gevraagd Nieuwe verkeersregels scheepvaart in Kanaal Staatssecretaris na rnw gedrag geschorst voor twee wedstrijden Dodental Tenerife gestegen Wat is er toch met Coster aan de hand? Hoea lijkt premier af te zijn Moskou wil geld van Tokio voor Mig-zaak DINSDAG 19 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35219 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van i r verslaggevers) LEIDEN - Uitgerekend in een periode waarin minister Van Agt fel ten strijde is getrokken tegen de verruwing in de voet balsport, is één van zijn partij genoten in de demissionaire re gering voor misdragingen op de groene mat geschorst. Staatssecretaris Van Rooijen van Financiën werd onlangs door de afdeling Leiden van de KNVB geschorst voor twee wed strijden, waarvan één voor waardelijk. Aanleiding tot die uitsluiting was het (wan)ge- drag van de in Oegstgeest wo nende KVP-staatssecretaris tijdens een wedstrijd van het vierde elftal van Unitas Leiden. Op het moment dat het spel dood was gaf hij zijn tegenstander een zodanige duw in de rug dat die kwam te vallen. Van Rooijen kreeg daarvoor een waarschu wing, die leidde tot de schor sing. Net nu Van Rooijen aan zijn pA)eftijd bezigds viel Van Agt vorige week vrijdagavond op een CD A-bijeenkomst in Utrecht heftig uit over het toenemende wangedrag op de voetbalvel den: "een teken van schromelijk tekort aan respect voor de mens". De proeftijd van Van Rooijen geldt voor één jaar. Carter tijdens het uitspreken van zijn reden „die de hemel doet vallen" WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Carter heeft de Amerikanen gewaarschuwd dat zij hun verbruik van energie drastisch zullen moeten verminderen. Zo niet dan zullen zij met een na tionale ramp worden geconfronteerd. „Met uitzondering van het voorkomen van oorlog, is dit de grootste uitdaging voor ons land tijdens ons leven", zo zei Carter in een toespraak via radio en televisie. „De energie crisis heeft ons nog niet bedolven, maar dat zal wel gebeuren als we niet snel handelen"Daarvoor zullen „pijnlijke of fers" moeten worden gebracht. CHERBOURG (AFP) - Op 15 juli worden er voor de scheepvaart in het Kanaal nieuwe verkeersregels van kracht. Ze zijn hard nodig, want door deze „flessehals" tussen de Britse en Franse kust persen zich dagelijks gemiddeld 800 sche pen - vaak bij zwaar weer en slecht zicht. Het nieuwe reglement volgt aanbe velingen die vijf jaar geleden zijn "Geen drugs mee naar buitenland" 'DEN BOSCH (ANP) - In buiten- landse gevangenissen - verspreid over 38 landen - werden in februari 337 Nederlanders vastgehouden. Het werkelijke aantal is ongetwij feld hoger. Tweederde van hen zit gevangen omdat zij in het bezit wa ren van drugs. De straffen die zij moeten uitzitten zijn doorgaans langdurig. Dit schrijft de vereniging van re- classeringsinstellingen in een bro chure "Drugs mee? Vergeet het maar!", waarmee zij willen waar schuwen tegen de risico's van drugbezit in het buitenland. Nachtvorst Droog weer met flinke zonnige pe rioden. Weinig wind. Op uitge breide schaal nachtvorst met mi nimumtemperaturen van plus 1 tot min 4 graden. Maxima circa 11 (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 april Zon op: 6.33 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 7.28 uur; onder: 22.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 17.43 uur, laagwater te 1.22 en 12.43 uur. gedaan door het inter gouvernementele advieslichaam voor de scheepvaart (IMCO). Op drie extra moeilijke punten in het Kanaal - bij Quessant, rond het schiereiland Cotentin en in het nauw van Calais - moet de scheep vaart vanaf half juli in beide rich tingen binnen ..vaarstroken" van tenminste drie zeemijlen breedte blijven. In de rest van het Kanaal blijft het scheepvaartverkeer vrij, al moeten er twee fundamentele regels in acht worden genomen: schepen mogen de vaarwegen van anderen uitslui tend loodrecht kruisen. Vissèrs- vaartuigen kunnen de scholen vis hierdoor niet langer naar believen van „hot naar her" volgen en ook de Kanaalveren mogen niet altijd de kortst mogelijke oversteek kiezen. De tweede regel betekent een breuk met de traditie omdat kleinere schepen (jachten, treilers, loggers b.v.) niet langer voorrang hebben op de grote olietankers e.d. Het „dwarsverkeer" (van kust naar kust) is enorm druk. In 1976 staken 14 miljoen passagiers het Kanaal over, via 14 routes en aan boord van 36 schepen en 5 luchtkussenvaar tuigen. De Britse en Franse autoriteiten gaan gezamenlijk optreden als „verkeersagent". Nu is het wel makkelijk om met radar overtre dingen te constateren, maar het identificeren van „schuldige" schepen is lastiger. Daartoe moet Franse oud ambassadeur slaat hand aan zichzelf PARIJS (Reuter) - De voormalige Franse ambassadeur bij het Vati- caan, Gerard Amanrich, die in een vlaag van neerslachtigheid twee maanden geleden zijn vrouw en twee kinderen neerschoot, heeft vandaag een eind aan zijn leven gemaakt in een Parijs ziekenhuis. Een woordvoerder van het zieken huis Sainte Anne heeft verklaard, dat Amanrich, die in het begin van de maand geestelijk gestoord en ongeschikt bevonden werd om te recht te staan, zich opgehangen heeft. Amanrich werd vorig jaar van zijn post bij het Vaticaan teruggeroe pen en kreeg nadien geen nieuwe post toegewezen. Hij zei nadat hij zijn vrouw en kin deren had gedood, dat er moeilijk heden waren geweest in zijn gezin en ook financiële zorgen. Hij had zijn gezin geen levensstijl meer kunnen waarborgen "in overeen stemming met zijn stand". men zelf naar de plaats van de over treding toevaren. Het aantal verkeersovertredingen in het Kanaal vertoont overigens een dalende lijn - van 11.241 geval len in 1974, via 8.967 het jaar daarop naar 7.843 in 1976. Van de als schul dig geïdentificeerde vaartuigen (ongeveer 20 procent) bestond bijna de helft uit Franse treilers. De gezagvoerders die worden betrapt kunnen worden vervolgd door de justitie van hun eigen land, wan neer dat de IMCO-conventie heeft ondertekend. SAN ANTONIO (AFP) - In het me disch legercentrum van San Anto nio in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren twee personen overle den aan de verwondingen die zij op liepen tijdens de ramp met de Jumbo's van PanAm en de KLM op Tenerife. Het dodencijfer van het ongeluk is hiermee gekomen op 579. De twee jongste slachtoffers zijn een man en een vrouw van Ameri kaanse nationaliteit. In het me disch centrum van San Antonio liggen nog 5 passagiers van het PanAm-toestel die in ernstige toe stand verkeren. DEN HAAG - CD A-lijsttrekker Dries van Agt en actrice Willeke van Ammelrooy, PvdA- aanhangster, waren gisteravond met elkaar in discussie in het NOS- radio-programma ,Met het oog op morgen". Twee werelden ontmoet ten. elkaar. Voornaamste thema's: Van Agts zedélijkheidsbeleid en abortus. De twee waren het niet met elkaar eens, maar van mens tot mens ging het best. De president deed een direct be roep op de Amerikaanse bevolking hem te steunen bij het beteugelen van het energieverbruik. Morgen zal hij persoonlijk het Congres een nationaal energieprogram voorstel len, waarin naar verwachting een aantal straffe maatregelen z(jn ver vat, zoals een flinke stijging van de benzine-accijns. Strenge maatregelen Het Amerikaanse staatshoofd zei dat hij besloten heeft de energiecri sis aan te pakken door middel van strenge beheersmaatregelen om de vraag naar energie te verkleinen. Om het land te overtuigen van de ernst van de situatie maakte Carter een geheime studie openbaar van de inlichtingendienst CIA waarin wordt gesteld dat de olievoorraden van de wereld geringer zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Carter riep de Amerikanen op het olieverbruik (nu 1,112 miljard liter per dag) met tien procent terug te vraag naar energie tot minder dan twee procent te beperken. Andere doelstellingen die hem voor ogen staan zijn: éen strategische oliere- potentieel niveau van 16 miljoen barrel tot 6 miljoen barrel per dag, EEN STRATEGISCHE oliere serve aan te leggen van 1 miljard barrel, overeenkomend met een voorraad voor meer dan zes maan den, de kolenproduktie met ongeveer tweederde te verhogen tot meer dan een miljard ton per jaar. wilde tekenen van het leven i Verenigde Staten als niet snel tot actie wordt overgegaan om de energiecrisis het hoofd te bieden. Amerika is het land op aarde dat de meeste energie verspilt, zo meende hij, daaraan de verwijzing koppe lend dat de Amerikanen het energie-equivalent van 60 barrel olie per persoon, per jaar verbrui ken. „We verspillen meer energie dan we invoeren. Met ongeveer de zelfde levensstandaard verbruiken we tweemaal zoveel energie per persoon dan in landen als Duits land, Japan en Zweden. Wegens het sombere beeld dat erin wordt geschetst is de toespraak van Carter al bestempeld als de rede „die de hemel doet vallen". Ze vormt het begin van een week waarin de president zijn gehele voorraad politieke goodwill en hoge populariteit wil aangrijpen om zijn waarschuwing goed te laten doordringen. Vrijdag, twee dagen nadat hij zijn energie-program openbaar maakt, houdt hij een persconferentie en volgende week komt er een nieuwe golf van publi citeit als het Witte Huis de speci fieke wetgeving naar de Senaat en het Huis van Afgevaardigden stuurt. PvdA-partijvoorzitster Ien van den Heuvel zei gistera vond, dat de socialisten zich in meer dan 2,5 mijjoen wonin gen gebruik te maken van zonne- energie. Offers De president vroeg van de Ameri kanen offers die naar zijn zeggen pijnlijk zullen zijn en tot hogere kosten zullen leiden, maar hij be loofde dat ze noodzakelijk zijn en eerlijk zullen worden verdeeld. Specifieke details van de energie- voorstellen die hij het Congres zal voorleggen onthulde hij niet, maar hij liet duidelijk weten dat Ameri kanen die grote en onnodig krach tige auto's kopen moeten verwach ten meer voor die luxe te zullen be talen. Regeringsfunktionarissen zeiden dat ae president een flinke belasting zal voorstellen op zoge naamde benzine-slurpende auto's. Zwart beeld j - „vna 6«ciiuii4c olie raakt op", zei dringen en de jaarlykse groet in de Carter, waarmee hy een zwart beeld Ien houden ondanks het feit dat het congres van de radi calen zich zaterdag uitsprak tegen een samenwerking met het CDA A Radio verdringt televisie op woensdagavond pAGINA 5 I Strijd om Nederlands kam pioenschap schaken interes santer dan ooit PAGINA 9 Meer huwelijken tussen moslims en christenen PAGINA 10 Afrikaanse leiders wan trouwen Ian Smith PAGINA 11 TOKIO (UPI) - In de diplomatieke gemeenschap van Peking doet opnieuw de speculatie de ronde dat de Chinese leider Hoea Koeo-feng de functie van premier heeft opgegeven. Men meent dit te kunnen opmaken uit het feit dat Hoea niet op het vliegveld was toen de president van Guya na, Arthur Chan, daar aankwam. Chan werd verwelkomd door vice-premier Li Hsien-nien en minister van Buitenlandse Zaken Hoeang-Hoea. Volgens het Japanse blad Jomioeri zou in een Chinees radiobericht over de aankomst van Chan slechts over Hoea zijn gesproken als over hem als premier. Veel buitenlandse diplomaten in Pe king geloven dat Hoea Koeo-feng uiteindelijk het premierschap zal opgeven, maar dat hij de belang rijkste functie van partijvoorzit ter zal behouden. Ook begin maart gingen er geruch ten dat Hoea niet langer premier was omdat hij bij een officiële ge legenheid- slechts als partijvoor zitter werd vermeld. Later werd het tevens betitelen als premier echter hervat. TOKIO (UPI) - De Sowjet-Unie fronteerd met de Russische eis heeft geëist dat Japan schadeloos- meer dan 10 miljoen dollar te beta- stelling betaalt wegens "onvriende- len voor de affaire met de Mig-25. lijk optreden" rond de vlucht de Russische piloot Wiktor Belen- ko. Deze week vorig jaar september naar Japan uit met een uiterst ge heim Mig-25-gevechtsvliegtuig. Woordvoerder Kensoeke Janagija van het ministerie van Buiten landse Zaken vandaag te zeg drag is dat de Kussen hebl vraagd. Hij zei echter wel dat Japan niet zal betalen. Het Japanse blad Mainitsji ont- Polianski zou eerst in december rig jaar minister van Buitenlandse Zaken Hatojama hebben benaderd en vervolgens begin maart van dit jaar diens onderminister Sato. Belenko vloog vorig jaar september zijn Mig-25 naar de Japanse stad Tokio weigerde Hakodate. De Russische piloot hoe hoog het be- vroeg vervolgens en verkreeg poli tiek asiel in de Verenigde Staten. De Japanners hielden de Mig 71 dagen vast, stonden een team Ame rikaanse deskundigen toe het toe- hulde gisteren dat de Russische stel te onderzoeken en verscheep- ten het pas daarna terug naar ae DEN HAAG (ANP) - Een grijs koffertjeuitpuilend met uitste kende elektrische draden, heefl gistermiddag voor paniek ge zorgd bij het ministerie van Ö'r derwijs in Den Haag. Bijna twee uur lang heeft de politie de straat afgezet, totdat experts van de explosieven opruimings dienst EOD) ontdekten dat er al leen rommel in de "bomkoffer" zat. Personeel van het ministerie ont dekte even na twaalf uur in de hal een schrijfmachinekoffertje. De beambten zetten het koffertje bui ten omdat het er verdacht uitzag en waarschuwden de politie. Deze liet er strobalen omheen plaatsen, (zie foto) Met een kleine lading explosieven lieten experts van de EOD later het koffertje openspringen .Onder de deksel zat alleen maar rommel. "Er was niets dat op een bom leek", aldus de Haagse politie. 4 weken lang het .EIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|s en wil het Leidsch Oagblad eerst 4 weken voor halt geld en ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop r postzegel opsturen naar: eidsch Dagblad l

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1