Behoefte aan goed en handig projectie meubel Ouderwets poetsen toch beste manier Koorts of niet Net een brommer AMBACHTSMUSEUM: ODE AAN DE VAKLIEDEN Veel mensen zien op tegen het klaar zetten EXTRA PAGINA 15 Veel mensen zien op tegen het ge- reedzetten van een projectietafel, projector en scherm. Steeds meer mensen kopen een filmprojector om zelfge maakte of gekochte films te vertonen. Ook de aanschaf van diaprojectoren neemt nog toe. Opvallend groot is echter het aantal mensen dat weliswaar in het bezit is van een projec tor, een glasparelscherm en een projectietafel, maar toch nog maar zelden films of dia's op het scherm bekijkt. Ze vinden het gewoonweg teveel rommel in huis en te oAn- slachtig om allemaal op te zetten. En al valt het in werkelijkheid al lemaal nog wel mee, het is toch in derdaad een heel gedoe om voor een korte film of voor dertig of veer tig kleurenplaatjes een scherm op te zetten, de projectietafel uit te klappen en de projector aan te slui ten. Voor een langere vertoning geeft dat niet zo, maar ja wie heeft er zin om geruime tijd andermans vakan tiefilmpjes te bekijken of de altijd weer afgezaagde kleurenplaatjes van de Costa Brava. Compact Daarom blijkt er ook zyn voor de r vertoningsapparaatjes die op een televisietoestel Lijken. Je stopt er een filmpje in en je kijkt gewoon op het scherm. Niet zo groot als op een echt projectiescherm weliswaar, maar je hebt ook niet zoveel rom mel in je kamer. Voor kleurendia's heb je die appa raatjes ook wel, maar die zijn voor huiskamergebruik nu pas voorde lig te koop. Dan de kleine viewers. Die gaan in sommige gezinnen van hand tot hand. Als er tenminste een batterij in zit om het lampje te laten branden. Werkt het ding op het lichtnet dan ben je gebonden aan de lengte van het snoer en dan volgt niet zelden een wat merkwaardige stoelendans van mensen die achte reenvolgens de stapel diaatjes wil len bekijken. Daarbij vallen dan nog voortdurend enkele van die plaatjes op de grond, zodat de kiek jes er ook steeds pluiziger uit gaan zien. Nee, voor even bekijken gaan die diakijkers best, maar voor groeps- vertoning is het niets. Films vertonen zonder scherm kan, maar het beeldje op zo'n hulp schermpje is dan wel heel klein. ■k De Hitachi sound projector: dia's samen met geluid in een apparaat. Best handig als je geen groot scherm Dan zijn er nog apparaten we onze zelfgemaakte films kun nen doen en die aangesloten wor den op een normaal televisietoe stel. Maar die apparaten zijn nu nog zo peperduur dat een gewoon mens ze toch niet zal kopen. Bovendien hebben dergelijke apparaten het zelfde nadeel als de hiervoor al ge noemde projectieapparaten met een op een tv-buis lijkend scherm, ze nemen plaats in. Je moet zo'n ding toch ergens neerzetten en een fraai ogend meubelstuk is het be paald niet. Bouwen Uit dit alles blijkt dus wel waarom zoveel mensen maar afzien van ver toningen. Maar er zijn aan de andere kant tal lozen die wel hun films en dia's wil len vertonen en die mensen bou wen dan soms heel vernuftige din gen als projectiemeubelen waarin plaats is voor de projector, voor films en dia's en voor de aansluits- noeren. Niet zelden zijn die kasten dan nog een combinatie van projec tiemeubel en boekenkast. Te koop zijn ze echter niet, je moet ze zelf maken. Van geplastificeerd spaan plaat bijvoorbeeld. Voorbeelden zijn moeilijk te geven, want dat is een kwestie van wat wil Waar dat scherm Doe-het-zelf-bladen hebben al wel eens tekeningen van zo'n kast ge publiceerd in het verleden. Het pro jectiescherm moet er opgerold ook een plaats in kunnen vinden want waar laat je dat anders weer. Of schoon, er is een mogelijkheid om een oprolbaar scherm onderstebo ven aan het plafond te monteren achter een gordijn natuurlijk, want zo aan het plafond is geen gezicht. In een kast opgeborgen blijft in de gewone praktijk nog maar het be ste. Staat heel toevallig een wan- dmeubel of een kast zodanig ten opzichte van een tegenoverlig gende wand - waarvoor een projec tiescherm geplaatst kan worden - dan kan een projector ook een vaste plaats in zo'n kast of meubel krij gen. Ook daar is geen vast recept voor te geven. Er zijn mensen die een luikje in een wand maakten en achter dat ltiikje vond dan de pro jector een plaats. Natuurlijk moet er dan ook nog voldoende ruimte zijn om de projector te bedienen (zeker bij film). Niet de tegenwoordig alom gep ropageerde tandenpoetsmethode in verticale richting - van boven naar beneden - ook wel de 'rol- methode" genoemd is het meest geschikt voor kinderen, maar juist de ouderwetse schrobmethode. Op die laatste manier beweegt men de tandenborstel gewoon van links naar rechts en omgekeerd in de mond. Dat schrijft de stichting voorlichtingsinstituut voor de suikerverwerkende industrie (VISI) in haar informatiebulletin, na een grondig onderzoek. De VISI geeft voorlichting over de rol van zoetwaren in de samenle ving, maar daarbij wordt de nadruk gelegd op mond- en tandhygiëne Bij de tot nu toe aanbevolen rol- methode (verticaal dus) worden de haren van de tandenborstel tegen het tandvlees gezet en dan draait men de borstel rond, zodat de punten van de nylonhaartjes vanaf het tandvlees over de tanden en kiezen glijden. Onvolledig Op die manier zouden ook de ruim ten tussen de tanden en kiezen ge reinigd worden (maar zoals uit onder andere uit onderzoek van de wetenschapper F. Hansen bleek, zeker niet volledig). Deze ruimten zijn alleen te reinigen met hulpmiddelen als tandensto kers en tandzijde enz. Op deze wijze komt de tandplek die tussen de tanden en kiezen zit los en deze kan dan gemakkelijk wor den verwijderd. Vergeet niet om tenslotte met een schrobbende beweging de kauwvlakken.te poetsen. Deze rolmethode vereist echter een grote handigheid daarom is ze, zo zegt de VISI, niet voor alle leef tijdsgroepen goed toepasbaar. Onderzoek Bij 127 schoolkinderen van 11, 14 en 16 jaar werd het effect van de rolmethode om tandplak te ver wijderen vergeleken met het effect vande schrobmethode. Bij deze laatste methode borstelt men zoals gezegd in horizontale richting over de zijvlakken en de kauwvlakken van de tanden en kie zen. Het is bovendien de gemak kelijkste methode. Kijken of je koorts hebt. Als er een N verschijnt is er niets aan de hand. Komt er ook een F, dan heb je minstens 38. Je kunt in een paar sekonden met een zwart plakkertje op je voorhoofd zien of je koorts hebt of niet. „Koortsindicator-strip" heet het, met een- duur woord. Het plakkertje geeft niet de precieze temperatuur aan. Het reageert op de warmte van de huid en er worden (door de werking van liquid crystals, vloeibare kristallen, die ook wel in rekenmachientjes worden gebruikt) letters zichtbaar. Twee keer een hoofletter N, en in dat geval is uw temperatuur normaal. Als er ook nog een letter F verschijnt, is er wat aan de hand. Die F staat voor „fever", is koorts. Als hij vaag zichtbaar is, dan heeft de bepakte persoon zeker 38. Is de F goed zichtbaar, dan is de temperatuur zeker 39 of 40. Daarmee is tegelijkertijd duidelijk dat zo'n plakkertje niet zo heel erg praktisch is. Voor twijfelgevallen kun je het niet gebruiken, want dan is die F nog niet te zien. Moetje toch de thermometer te voorschijn halen. En verder werkt dit systeem soms helemaal niet. Bij een óp de vijftig mensen komt het voor, dat hun huid koud is, terwijl ze toch koorts hebben, of omgekeerd. Jonge kinderen hebben dat verschijnsel trouwens vaker, omdat hun temperatuurregeling nog niet helemaal goed werkt. In die gevallen is zo'n plakkertje dus alleen maar misleidend. De levensduur is beperkt. De ifnporteur (J. Kersten, Pelmolen weg 16, Utrecht) zegt dat het „duizenden malen" te gebruiken is, maar dat valt tegen. Na een paar keer plakken is de „kleef' eraf. Kortom: leuk om voor de grap te proberen, maar niet om serieus te gebrui ken. De plakkertjes gaan, bij drogist en apotheker, rond 5 gulden per map je van twee kosten. Het apparaatje wordt geïmporteerd uit Duitsland. Daar heeft een handel maatschappij in speelgoed er de moeilijk schrijfbare naam „Super Brum-m-me" aan gegeven. Het wordt naar Nederland gebracht door im porteur Hadee, postbus 11 te Kesteren. Het is een plastic doosje met een draaibaar handvat eraan. Het hele appa raat moet op een kant van het stuur van een kinderfiets worden geschoven. De pret is, dat je net zo aan het handvat kunt draaien als aan het echte gas-handvat van een brommer. „Vroemm-vroemm" klinkt er dan uit het doosje, tamelijk werkelijkheids getrouw. Wij vroegen bij de importfirma of dat plastic handvat nou niet erg gauw kapot valt. Men zei dat dat wel meeviel. Maar wij blijven vinden dat het apparaatje er wat dat betreft toch nogal kwetsbaar uitziet. Het is verder wel erg leuk, want spelen niet alle kinderen graag dat hun- fiets of step een motor heeft? De geadviseerde prijs is niet mis: 19,95. Maar misschien wordt het wel goedkoper. Verborgen Maar hoe verborgen we de projec tor ook kunnen opstellen altijd blijven we zitten met het projectie scherm dat toch zeker een meter hoog en breed moet zijn om zowel dia's van liggend als van staand formaat doorelkaar te kunnen pro jecteren. Zomaar op een deur of wand projecteren is zondermeer af te raden, want dan blijft er van het kleurenbeeld niet veel fraais over. Een goed projectiescherm is tegenwoordig dermate voordelig dat we het voor de prijs niet behoe ven te vervangen door een grijs be hangetje of een witgekalkte muur. Dat er voor fabrikanten van meube len op dit gebied nog een en ander te doen is lijkt na dit alles toch wel duidelijk. Er is kennelijk behoefte aan een esthetische niet al te dure oplossing. Schoner Het bleek, dat na 3 maanden poetsen met deze verschillende methodes er een duidelijk verschil was in de na het poetsen nog aan wezige tandplak: de kinderen die "schrobden" hadden veel schonere monden. Andere onderzoekers vergeleken het effect van deze twee methodes bij kinderen van 3*/2 en 6 jaar oud, wanneer de kinderen zelf poetsten en wanneer de ouders bij de kinde ren de plak verwijderden. Het bleek, dat de tandplak het beste werd verwijderd wanneer de ouders zelf met horizontale schr obbende bewegingen de tanden van hun kinderen poetsen. Ook wanneer men deze jonge kin deren zelf lieten poetsen kregen ze. hun gebit veel schoner met de sc hrobmethode dan met de rol methode, aldus de VISI. Het blijkt dus, dat voor kinderen tot en met de basisschool de schrob methode de voorkeur verdient. "Van je hobby je beroep maken, dat is toch het mooiste wat er is", zegt Gouwenaar Gerard Verborg (39) en kijkt opgewekt, want hem is het gelukt. Al heel jong had hij grote belangstelling voor oude am bachten. Zijn interesse was vooral gericht op het timmermansvak. Hij volgde daarom een opleiding aan een ambachtsschool. Gerard Verborg begon 14 jaar gele den oude handgereedschappen te verzamelen. Het eerste voorwerp uit zijn collectie was een waterpasje, dat hij voor twee gulden op een rommelmarkt kocht. Met de omvang van zijn collectie groeide zijn aan dacht voor andere, oude ambachten zoals: touwslager, rietdekker, leidek ker en pijpenmaker. Hij verdiepte zich erin en weet er nu zoveel van dat hij conservator is geworden van het Ambachtsmuseum Verborg in Haastrecht, waar zijn geworden van het Ambachtsmu- uitgebreide collectie een permanent onderdak zal vinden. De Culturele Kring Haastrecht inte resseerde zich voor de hobby van Verborg, nam contact met hem op, er werd een stichting geformeerd. Men slaagde erin het voormalige koetshuis van het Haastrechtse Mu seum Bisdom van Vliet te kopen en Gerard Verborgs lang gekoesterde wens - een vaste expositieruimte voor zijn collectie - ging in vervul ling. De conservator heeft zelf de verbouwing op zich genomen en heeft dagen en nachten keihard gewerkt om het op tijd klaar te krijgen. „Zijn" Ambachtsmuseum be schouwt hij als een ode aan de vroegere vaklieden. „We vereren Rembrandt en Van Gogh, en te recht! Maar als al die vakmensen er niet waren geweest waar zouden we dan met onze cultuur gebleven zijn? Toch nergens, dan woonden we nu nog in plaggenhutten". Verborg ver volgt: „We moeten de ambachts school in ere herstellen, 'het is toch te gek, dat een man van 74 jaar in 's Hertogenbosch een kerk restau reert, omdat er geen jonge mensen zijn die dat kunnen. En laat nie mand mij vertellen dat de jeugd geen belangstelling heeft. Ik heb met mijn timmermanswinkeltje en andere ambachten op de RAI ge staan, in het Rotterdamse Bouwcen trum, in Den Haag en Eindhoven. Er zijn bij elkaar een miljoen be zoekers geweest onder wie ontzet tend veel jongelui, die mij dan vroe gen waar ze die ambachten konden Enthousiasme In niet te stuiten enthousiasme praat hij over zijn hobby en beroep. „Dat prins Claus het museum opende vond hij geweldig". Gerard Verborg ontmoette de prins in Schiedam, vertelde over de museumplannen en vroeg of hij als het doorging - de opening wilde verrichten. Prins Claus beloofde het, hield woord en opende 25 maart het musseum door een oude ambachtelijke handeling te verrichten: het munt slaan. „We hopen veel scholieren nier naar toe te krijgen. Ach, je kunt natuur lijk allerlei mensen verwachten. Veel oude vaklieden ook. Ik heb in Rot terdam meegemaakt dat een groep technische scholieren onder leiding van een jonge leraar naar mijn stand kwam kijken. Ik vertelde over een ambacht en kwam in gesprek met die leraar. Nou, veel wist hij er niet van. Bij die stand stond ook een man van 84 jaar, een oude wa genmaker. Daar heb ik een glaasje water voor moeten halen. Die werd er gewoon niet goed van, dat men tegenwoordig zo weinig van een am bacht weet".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15