Opslag voldoet aan voorschrift "Dat had je nauwelijks weerklank Wethouder: bibliotheek in Mors Marco Bakker overwon een huwelijkscrisis. Juridische manoevre in proces Pat Hearst "We staan toch al zo bloot aan spanningenr Dat leest ualléén in j Kritiek op Tesselaars beleid inzake onderwijsopbouwwerker Besluiten van raad in Leiden DINSDAG 19 APRIL 1977 PAGINA 13 LEIDEN - In totaal vier wagens zijn gistermiddag rond drie uur be schadigd bij een aanrijding op de kruising Kennedy laan IBr ahms- laan. Dat gebeurde toen een 59- jarige automobilist uit Nieuw- Vennep de kruising op schoot en geen voorrang verleende aan een vrachtwagen, bestuurd door een 30-jarige man uit Hazerswoude. De vrachtwagen kantelde en schoof op zijn kant een parkeerplaats op. Daar raakte hij een geparkeerde wagen, die vervolgens op een tweede geparkeerde auto schoof. De eerste twee wagens werden ernstig beschadigd, persoonlijke ongeluk ken deden zich bij deze aanrijding niet voor. Universiteit over radioactief afval: Hoe ging dat vroeger: een stuk kleinvee mee naar huis en daar werd het schaap ritueel geslacht. Nu zijn ze gastarbeider en de boerenkar is verwisseld voor een tweedehands auto. Het kleinvee gaat achterin. Maar andere landenandere wet ten: slachten doe je in een slach thuis en vee moet je vervoeren in een veewagen. Je krijgt een proces-verbaal als je het kleinvee meeneemt achterin je gemotori seerde boerenkar. Een schaap en drie gei ten opgestapeld op de ach terbank, dat betekent pijn lijden voor die beesten en het is onhygië nisch. Het betekent vijfenzeventig gulden boete voor de Marokkaan. Hij had moeten beseffen dot niet alleen de mensen in het Westen luxer leven, maar ook de dieren. Het leven van een kantonrechter gaat niet altijd over rozen. Niet alle dagen is het feest. Gisteroch tend waren er vrijwel alleen dulle verkeersovertreding en. Daar was Vorige keer had boumanweglAcacialaan, ko mende van de brug niet had kun nen zien. Volgens meneer L. stactt er precies een verkeersbord voor het licht als je op de middelste rij strook rijdt. Kantonrechteroffi cier van justitie en de griffier hebben een schouw gehouden, ze zijn met z'n drieën gisterochtend voor de zitting met een Opel Ka- dett over het kruispunt gereden. Hun bevinding was dat het bord slechts een fractie van een seconde het zicht op het licht belemmerde, en dat dan nog alleen als je stap voets reed. Het was geen enkel probleem, meldden ze gedrieën. Maar kom, zo gemakkelijk gaat dat niet. Ineen Renault zitje veel hoger dan in andere wagens, zei L..en daarom kon hij het licht niet goed zien, als Renault-rijder. Kortomvolgende week maandag om half tien gaat het trio samen met verdachte en met wat politie nog eens kijken in Leiderdorp. Om zoveel ophef te maken van zo'n alledaagse overtreding lijkt wat al teveel van het goede. Maar het kan soms griezeliger uitpak ken. Dat was gebleken toen de Rijnsburger I. door rood was ge reden en toen nog maar net ("meer geluk dan wijsheid", noemde de rechter het) een over stekend kind op de zebra kon ontwijken. Verschillende getui gen meldden dat het zebralicht op groen stond en de automobilist door rood was gegaan. De man probeerde gisteren de schuld nog af te schuiven op de juffrouw die de schoolklas begeleidde waar het overstekend kind bijhöorde. "De juf had het moeten voorko men, ze had met de armen wijd midden op de weg moeten staan om het verkeer tegen te houden terwijl de kinderen overstakenze is niet bekwaam"Die opmerkin gen werden hem niet in dank af genomen. De officier merkte op dat zoiets geen redelijke of wette lijke plicht is; hij had. gevaarlijk gereden vond zij. Zij eiste een ho gere boete dan normaal: 125 gul den. De Rijnsburger was het daar hééélemaal niet mee eens". De rechter pakte hem echter nog straffer aan: "Als u een klein kind. op de rand van het trottoir ziet heid in acht nemen". Hij vond de overtreding bijzonder ernstig en ging nog verder dan de officier: hij legde tweemaal de normale strafmaat op, honderdvijftig gulden boete. Daar werd op de gang nog lang en heftig over na gepraat. Stof tot praten gaf ook de Noord- wijkse horeca-exploitant Van A., die bijna een jaar een Egypte naar als knecht voor het vuile werk in dienst had zonder dat deze een arbeidsvergunning of verblijfsvergunning had. Hij had. de man aan het eind van het zo merseizoen wel naar huis willen sturen maar toen had-ie daar geen geld voor: "Hij had zijn spaargeld naar zijn zieke ouders gestuurd, en die hadden negen kinderen, afijn u kent dat wel". de universiteit loopt. Het was een "ernstige zaak", die duizend gulden boete opleverde, waarvan vijfhonderd voor waardelijk. Dat laatste vond Van A. minder leuk, die voorwaarde lijke boete. Niet dat hij van plan was nog ooit zoiets te doen. maar het gaf zo'n "geestelijke druk". LEIDSE KANTONRECHTE LEIDEN - In het kader van d Bedelweek, die tot en met zondag i het buurtcentrum Het Vijfhoven- huis in Zuid-West wordt gehouden, was er gisteren een speciale middag voor invaliden. Tot de attracties die middag behoorde onder een spelletje bingo. LOS ANGELES (DPA) - De Ame rikaanse miljonairsdochter Patri cia Hearst zal zich niet verweren tegen de aanklacht dat zij zich aan gewapende roofoverval heeft schuldig gemaakt. Dit maakt deel uit van een juridis che manoeuvre van de advocaat van Patricia Hearst, die over onge veer een maand weer voor de rechtbank moet verschijnen wan eer haar zaak in hoger beroep dient. De eerste maal werd zij wegens deelneming aan een bankoverval met leden van het zogeheten sym biotische bevrijdingsleger tot ze ven jaar gevangenisstraf veroor deeld. De advocaat wil met deze manoeu vre bereiken dat de openbare aan klager negen andere punten van de aanklacht, waaronder ontvoering, laat vallen. In hoger beroep zou de straf dan lager kunnen uitvallen. Patricia Hearst verscheen later zelf tien minuten voor de rechter en verklaarde de beslissing zelf vrij en vrijwillig genomen te hebben. De openbare aanklagers besloten de negen andere punten van de aan klacht te laten vallen. De 23-jarige Patricia Hearst kan voor de punten die zij nu in feite toegeeft, het bezitten van een dode lijk wapen en roof, tot zes jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld. Zij voorkomt met haar stap een mogelijk langdurig proces. LEIDEN - De Leidse uni versiteit wacht nog steeds op een twee jaar geleden aangevraagde vergunning voor de opslag van radioac tief afval in het depot aan de Wassenaarse weg. Deson danks neemt de Arbeidsin spectie er genoegen mee dat de opslagplaats wordt ge bruikt "omdat alle voorge schreven maatregelen hier bij in acht zijn genomen". Een en ander blijkt uit een brief van het college van bestuur van de uni versiteit aan de werkgroep "Ver keer en groen" van de Stichting Vogelwijk e.o. De werkgroep had al in januari gevraagd wat de gevol gen kunnen zijn van een eventuele ramp met de opslagplaats. Het col lege schrijft hierover: "Ook in het uiterst onwaarschijnlijke geval van een cumulatie van ongelukken dreigt de bewoners van de Vogel wijk geen gevaar van radioactivi teit. Dat is enerzijds het gevolg van de handelingen met een gering stra lingsgevaar, die in onze laboratoria plaatsvinden voor onderzoek en patiëntenzorg, anderzijds van het feit dat de afstand tussen de op slagplaats en de Vogelwijk groot genoeg is". Het college meent dat de universi teit aan alle wettelijke voorschrif ten voor wat betreft het toepassen van radioactief materiaal voldoet. "Wij menen zonder voorbehoud de ongerustheid van de Vogelwijkbe woners te kunnen wegnemen", al dus het college. In zijn brief deelt bet college mee dat metingen geen straling te zien hebben gegeven. Men is bereid om de metingen te herhalen. Ook is het college bereid een gesprek met de werkgroep te hebben "om iedere ongerustheid weg te i De werkgroep besloot gisteravond op deze uitnodiging in-te gaan. De gevolgen van een eventuele ramp, zoals in geval van brand, achtte de werkgroep onvoldoende toege licht. Ook vraagt de werkgroep zich af of de metingen die recentelijk door de bewoners werden verricht, waardevol zijn, aangezien de op slagplaats zo goed als leeg is. Bij de metingen werd een lichte strahng geconstateerd. De werkgroep zal hierover een brief schrijven aan het college van bestuur. lo LAK-theater n. Gemeente blijft buiten conflict bestuur-personeel LEIDEN - De invloed van de re clame, de strip- en jeugdbladen en films op het leven en de behoeften van vijftienjarigen. Dat thema staat centraal in "Dat had je gedroomd" dat de Nieuwe Komedie gistera vond in het LAK-theater opvoerde. Er valt over dit stuk niet veel posi tiefs te zeggen. De simpele themas telling van Bob en Marleen, die sa men het leven attaqueren en daar door geconfronteerd worden met problemen als werkloosheid, emancipatie enz.- heeft nauwelijks weerklank in de zaal. Er zit geen sfeer in het stuk; het is allemaal zo vaak al gezegd. En maatschappe lijke tegenstellingen blijven toch wel bestaan. De opvatting om door middel van dit soort toneel de tegenstellingen tot een minimum te reduceren (of dat ook maar te den ken) is volstrekt absurd. Zolang er nog mensen worden geboren met niet-gelijke aanleg en intelligentie, zullen er verschillen blijven be staan. Het is onzinnig dat te ont kennen. Ook komt het bevreemdend over dat men er steeds weer naar streeft die doelgroepen te bereiken wier onrecht wordt uitgebeeld. Ver standiger zou het zijn toneel te ma ken dat aanspreekt bij die groep toeschouwers, die gezamenlijk wel licht de positie van de "onderge schoven arbeider" kunnen verbe teren. Dat een fabrieksarbeider weinig verdient hoeft hij niet van de Nieuwe Komedie te horen. Dat ziet hij elke dag zelf wel in zijn loon zakje. Afzien van verhoging salarissen wethouders LEIDEN - De fractie van PPR/D'66 heeft gisteravond in de gemeenteraadsvergadering bij monde van Frits van Oosten de zes wethouders in overwe ging gegeven om de salarisver hoging, waarop zij per 1 decem ber 1976 recht hebben, niet te accepteren. De verhoging komt neer op on geveer 7Vï procent, ruim 5500 gulden per jaar. Zij geldt als compensatie voor het feit dat de wethouders sinds 1 december 1976 geen aanspraak meer kun nen maken op een vergoeding voor het "bijwonen van verga deringen van de gemeenteraad en gemeentelijke commissies. Van Oosten wees er gisteravond op dat PvdA, D'66 (van welke partijen de wethouders afkom stig zijn), PPR en PSP streven naar een rechtvaardiger inko mensverhouding. Hij noemde de wethouderswedden niet ex treem hoog, in vergelijking met wat topambtenaren soms ver dienen. Anderzijds ligt het bruto-inkomen van een we thouder vier maal zo hoog als het minimumloon. Van Oosten: "In de ogen van mensen uit de lagere- inkomensgroepen ligt de vraag simpel. Vanuit die gezichts hoek blijven het vreemde ver houdingen indien een wethou der van een middelgrote stad netto 3Va maal zoveel ontvangt, terwijl er voor de cao-lonen ge staakt moest worden voor twee procent loonsverhoging. Het blijft voor hen onverklaarbaar en wellicht ook onverteerbaar". LEIDEN - Als er na de nieuwbouw in de binnenstad en de bouw van een filiaal in de Merenwijk opnieuw uitbreidingsplannen worden ont wikkeld voor de openbare biblio theek, dan heeft het Morskwartier het recht om als eerste aan de beurt te komen. Tot deze uitspraak kwam wethou der Oosterman gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad. Daarin werd de instelling van een fonds voor de verbetering van de huisvesting van de bibliotheek be sproken. De gemeenteraad ging met de instelling van dit fonds ak koord, maar Bordewijk (PvdA), mevrouw Kramp (CDA) en Van Oosten (PPR/D'66) drongen wel aan op vaststelling van een priori teitenschema, waarbij dus bepaald wordt welke voorzieningen de Stichting Openbare Bibliotheek de komende jaren het eerst denkt te doen. Bordewijk: "De gemeente raad moet beslissen welke vesti ging er na die in de Merenwijk en het Heerenlogemnet (plus Van der Heidecomplex in de Nieuwstraat) zal .worden gerealiseerd". Wethou der Oosterman was het hiermee eens. Hij zegde toe dat het prioritei tenschema in overleg met het be stuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden spoedig zal worden opgesteld. Oosterman vindt dat de gemeente op dit moment buiten het conflict moet blijven, dat tussen het perso neel en het bestuur van de biblio theek is gerezen. Er is volgens hem op dit moment geen aanleiding om het aantal gemeentelijke verte genwoordigers in het bestuur uit te breiden; evenmin vindt hij dat er een dusdanige bestuursvorm ge realiseerd moet worden, waarbij de gemeente grotere controle op het beleid kan uitoefenen. De wethou der zei dit op vragen van het raads lid Van Oosten. Volgens Ooster man zijn er kansen dat het perso neel en het bestuur het met elkaar eens zullen worden; mocht het con flict toch vastlopen, dan is hij be reid tot bemiddeling. Welke rol speelde de verleidelijke Tamara Lund? Overal verkrijgbaar 1,25 J LEIDEN - De stuurgroep van het „Wijkkollektief Plan Noord" is het totaal oneens met de gang van za ken rond de onderwijsopbouw- werker. Wethouder Tesselaar, die in deze zaak ook een rol speelt, be schuldigde men gisteravond tij dens de vergadering van 'Regen tenmentaliteit'. "Hij spreekt met lieden die niet discussiëren willen", aldus een van de aanwezigen. Deze zaak sleept nu al enige tijd. Ruim een jaar geleden heeft men een verzoek voor subsidie inge diend bij het Kon. Julianafonds. Omdat een aantal schoolhoofden van scholen in de wijk negatief rea geerde op de onderwijsopbouw- werker heeft het Julianafonds We thouder Tesselaar om advies ge vraagd. Het Wijkkollektief heeft geprobeerd Tesselaar van de nood zaak van een onderwijsopbouw- werker te overtuigen. Eind februari heeft de wethouder een gesprek gehad met de schoolhoofden om de tegenargumenten te vernemen. De resultaten van dit gesprek zouden volgens afspraak aan het Wijkkol lektief bekend worden gemaakt. Dit is tot nu toe nog niet gebeurd. Men is nu echter nog meer veront waardigd over het feit dat Tesselaar - zonder nader overleg met het Wijkkollektief - een brief met nega tief advies voor het Kon. Juliana fonds klaar had liggen. Afgelopen donderdag heeft een aantal leden van de voorbereidingsgroep On derwij sopbouwwerker het verstu ren van aeze brief in de raadscom missie kunnen verhinderen. Ver dere beslissingen zijn er echter toen nog niet gevallen. Men gaat nu het takenpakket van de onderwijsop- bouwwerker samenstellen; dat za]$ t.z.t. in de raadscommissie bespro ken worden. Tegelijkertijd zal men een gesprek met Tesselaar aanvra gen om de resultaten van het,ge sprek met de schoolhoofden te we ten te komen. Men vraagt zich nl. af, wat de tegenargumenten zijn en hoe Tesselaar zich tot een negatief advies heeft laten leiden. Het irri teert een aantal leden van de stuur groep, dat de gemeente in de per soon van wethouder Tesselaar zo veel bemoeienis bij de aanstelling van een onderwijsopbouwwerker heeft, zonder dat zij voor de finan ciën zorg hoeft te dragen. Eén van de aanwezigen merkte hierover op, dat het Kon. Julianafonds Tesse laar om advies heeft gevraagd, en derhalve niet tot subsidiëring zal overgaan, voordat dit advies is in gewonnen. maakt men "Beschaafd Arpuse- ment", zoals dat heet, zonder met grote regelmaat aan de schaam streek ontleende termen in de tekst te verwerken dan bestaat de kans dat het meisje achter de lopende band bij haar vriendje thuisblijft maar haar directeur komt kijken. Als het stuk in die zin gewijzigd is, misschien, misschien dat de direc teur dan ook op den duur wat naar links opschuift. Want daar wil de Nieuwe Komedie toch naar toe? Wiegel bij Sonja Barend. Het zal waarschijnlijk nog heel lang duren. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond o.a. de volgende be sluiten genomen: Hammarskjöldschool: De heer J. C. Bartelsman, hoofd van de op te heffen Hammarskjxvhool aan de Johan Wagenaarlaan, wordt eervol ontslag verleend. Lakenhal: Voor het educatieve werk in het museum De Lakenhal werd vijfduizend gulden extra be schikbaar gesteld. Endegeest: In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zal een nieuwe centrale keuken worden gebouwd en wordt het voedsel- transportsysteem verbeterd. De raad ging akkoord met de uitgaven, die hieraan zijn verbonden. Marekerk: De Hervormde Ge meente ontvangt van de gemeente Leiden 15.644 gulden in de kosten van de restauratie (eerste fase) van de Marekerk. Dit omvat met name het herstel aan de daken boven de zijbeuken, de goten en de dakka pellen. Dit werk is al uitgevoerd. LIAM: Aan het automobielbedrijf LIAM b.v. heeft de gemeente een stuk grond van 2400 m2 aan de Vondellaan verkocht, zodat de be drijfsruimten kunnen worden uit gebreid. De onderhandelingen hebben jaren gevergd en dat was mede aanleiding voor wethouder Waal om niet in te gaan op een sug gestie van Beijen (PPR/D'66). Deze wilde - en met hem nog een aantal raadsleden - dat de grond niet ver kocht zou worden, maar in erfpacht uitgegeven. Rekencentrum: Het gemeentelijke rekencentrum wordt tijdelijk on dergebracht in de Korte Vliet- school aan de Da Costastraat (kos ten: 250.000 gulden). De accommo datie aan de Langegracht, met o.m. een IBM-computer moet worden ontruimd vanwege de werkzaam heden op het bouwterrein, waar een nieuwe Stadskantoor zal wor den gebouwd. Het rekencentrum zal in de toekomst in dit gebouw worden gehuisvest. Driessen en Bosch (beiden CDA) stemden tegen dit voorstel. PSP: De gemeenteraad nam af scheid van Anne van de Zande, die bijna drie jaar lang de PSP in de gemeenteraad heeft vertegen woordigd. Zij zal worden op ge volgd door Hilda Passchier. Anne v. d. Zande sprak bittere woorden over de manier waarop het college van B en W functioneert en zei met veel genoegen afscheid te nemen. Voordat zij dit had gezegd, was haar al door burgemeester Vis een karaf met het wapen van Leiden aange boden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13