Leiders Afrika: wantrouwen tegen Ian Smith 65r Oppositie verwerpt voorstellen Bhoetto mocte EG velt geen oordeel over Frans optreden in Zaïre Ife I y -Af: Ms Pech voor uitslagentellers New York bestrijdt de dubbel bloot-bars Europese ministers maken zich zorgen Zweden maakt plan terroristen bekend 4 DINSDAG 19 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA NEW YORK (SP) - Burgemees ter Abraham Beame van New York heeft de stijd aangebon den tegen de „bloter dan topless"-bars in zijn stad. Sommige New Yorkers klagen dat hij daarmee tevens een eind helpt maken aan wat er nog over is van een merkwaardige New Yorkse gewoonte: de gra tis lunch. Onder grote belangstelling van de pers heeft de burgemeester zelf een aantal invallen bij zulke instellingen geleid en er, in af wachting van gerechtelijke be slissingen, twee van gesloten. In de ene liepen de dames niet alleen topless maar ook van- onder-zonder en de andere was een theatertje waar "live sex shows" gegeven werden - een merkwaardige uitdrukking die ook in niet-Engelstalige landen door zulke sex-bedrijven ge bruikt wordt ter aanduiding van "echte" sex-demonstraties. De beheerder van het demon- stratiebedrijf is woedend en houdt vol dat zijn shows niet al leen om sex draaiden, maar al lerlei kunstzinnige eigen schappen hadden op het gebied van verhaaltje, belichting en enscenering. De man die de boven-en-onder-blote bar dreef, is al even kwaad en hij voert weer iets anders aan, dat be paald vermeldenswaard is: hij vindt dat de burgemeester hon derden hardwerkende zaken lieden berooft van hun gratis lui Trekpleister Dat gratis middagmaal was vroeger een bekend New Yorks gebruik. Duizenden bars en ca fe's in de stad boden als trek pleister een gratis maal aan, gewoonlijk bestaande uit vis en frites die allebei zo stevig ge zouten waren, dat de klant tij dens en na dit gratis maal heel wat (betaalde) drank nodig had om de hartige kost weg te spoe len. De gratis lunch is uit de gewone bars al jaren geleden verdwe nen, maar is weer opgedoken in een aantal van die dubbel-bloot gelegenheden, die alleen maar alcoholvrije drank mogen schenken. Een van die tenten was "Jax 3-ring circus", geves tigd vlakbij het enorme nieuwe hoofdkantoor van een van de grootste bankondernemingen van de Verenigde Staten. De burgemeenster is deze zaak persoonlijk komen bekijken en gaf opdracht tot sluiting. Een paar uur later had de eigenaar via een rechter een vergunning tot heropening, maar die werd vervolgens na nog een zitting weer ingetrokken onder het motto dat de vertoning van de blote vrouwen een "dreigend gevaar" voor de stad opleverde. Sol Sitzer, de exploitant van de Jax, toonde zich ontzet over zo veel ongevoeligheid. "Je krijgt toch nergens anders voor 3 dol lar 25 (de prijs van het goed koopste drankje) een mooie naakte vrouw te zien en nog gra tis hachè, luxe broodjes, pizza en worst toe, uitsluitend van de allerbeste materialen?" Even smerig Niet iedereen toonde zich zo ongevoelig. Een verslaggever wilde toch eens nagaan hoe ern stig het verlies van zo'n instel ling van gratis maal plus kunst zinnig bloot en dure drank hem persoonlijk zou treffen. Robert Lipsyte van de "New York Post" heeft gauw nog enkele van de overgebleven etablisse menten van de bedreigde dubbel-blootindustrie bezocht. Hij vond het eten er even smerig als de blote-vrouwendansjes bovenop de eetbar. Het leidde hem in hoge mate af van zijn maaltijd, maar niet in de zin waarin de reclamema kers voor de instelling dat aan prijzen. Een van de "danseres- kans om haar voet tussen zijn mond en zijn bord met gratis voedsel te ste- kern Het restant van zijn eetlust verdween even later door haar obscene gebaren. Hij verliet de kroeg "teleurges teld over de kwaliteit van het eten, de borden, de vorken en messen en de algemene opvat ting van hoe een maaltijd moet verlopen". Wat is eigenlijk het nut van gratis maaltijden als je niet met rust gelaten wordt om het voedsel in vrede op te eten? In de vroegere restaurantjes, die een gratis lunch aanboden, was de overmatige hartigheid het enige bezwaar. Hoe meer zoutje kon verdragen, hoe meer je kon eten. In de nieuwe va riant van gratis-lunchkroegen moet je je langs allerlei bloot vlees heenwerken om het voed sel te bereiken, een kunststukje dat velen doet terugverlangen naar de ouderwetse vorm van hartige hapjes. Observer-dienst LONDEN (ANP/Reuter) - Volgens de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken David Owen die zojuist is teruggekeerd van een rondreis door een achttal Afrikaanse landen bestaat er een "muur van wantrouwen" van de Afrikaanse landen tegenover de uitspraken van de Rhode- sische premier Ian Smith. Minister Owen zei dit, volgens con ferentiekringen, gisteren op de driemaandelijkse bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de EG over de Europese politieke samenwer king welke nu in Londen plaats vindt. Op de agenda van de be sprekingen staan de situatie in Afrika en in het bijzonder zuide lijk Afrika en de situatie in Zaire, het Midden-Oosten en Cyprus en de komende toetsings bijeenkomst van de slotakte van Helsinki deze zomer in Belgrado. De Britse minister heeft gistermid dag aan zijn collega's verslag uit gebracht van zijn reis door Afri ka. Hij liet, aldus conferentie- kringen, weten dat de Afrikaanse leiders nogal wantrouwen koes teren ten aanzien van de Rhode- sische premier Smith. Zij willen nu eerst eens daden zien, zo zou zijn conclusie luiden. Ook constateerde hij grote be zorgdheid in Nigeria over de ontwikkelingen in Zaïre. Maar ook daar is men - zo verluidt in Londen - ervan overtuigd dat het in Zaire in de allereerste plaats een Afrikaanse zaak betreft. Deze opvatting wortdt ook door Nederland en Groot-Brittannië gedeeld. Frankrijk en West- Duitsland zijn echter in daden van het tegenovergestelde over tuigd. Frankrijk stelde trans portvliegtuigen ter beschikking van Marokko om troepenver sterkingen naar Zaïre over te vliegen om het bewind van Mo- boetoe te steunen en West- Duitsland zegde onlangs extra (humanitaire) hulp toe aan Mo- boetoe ter hoogte van tien mil joen mark. Vrije hand Een speciaal congres van de rege rende Rhodesische frontpartij heeft premier Ian Smith gisteren de vrije hand gegeven om te on derhandelen over de constitutio nele toekomst van het land. Op een persconferentie verklaarde de premier dat zijn partij hem een stevig mandaat heeft gegeven om te gaan onderhandelen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, over nieuwe Brits-Amerikaanse voorstellen die een regeling van de Rhodesi sche kwestie beogen. Het partijcongres keurde twee re soluties goed. In de eerste werd gezegd dat "het congres de nood zaak van een regeling aanvaardt" en dat "het er bij de regering op aandringt er voor te zorgen dat de TTKT T~h A T7~TC*rn A 1\T rechten van alle groepen van de J^AJVlO 1 All ROME - De lente in Rome heeft nu al een zomers karakter. Het is dan ook e trappen, waar ieder zich op zijn eigen wijze vermaakt. x drukte van belang op de Spaanse Machtiging De tweede resolutie machtigt de regering over een regeling te gaan onderhandelen. Het congres waarschuwt daarbij echter dat zij "ernaar dient te streven dat wordt vastgehouden aan de beginselen en het beleid van de partij". Vol gens partijkringen is deze laatste zinsnede later in de ontwerp resolutie opgenomen om de rech tervleugel van de partij tevreden te stellen. Rechtse afgevaardig den hadden gisteren het congres opgeroepen "tot het einde te strijden tegen zwarte overheer sing". Gematigde afgevaardigden hadden echter betoogd dat een zwart be stuur in Rhodesië onvermijdelijk is geworden en dat het geen zin heeft de strijd tegen de nationa listische guerrillagroeperingen voort te zetten. Premier Smith had het congres om een realistische houding ge vraagd bij het bepalen van een standpunt tegenover een zwarte machtsovername. Hij wees daar bij op de groeiende uittocht van blanken uit Rhodesië en de ver slechterende omstandigheden op het gebied ligheid. LAHORE (AFP) - De Pakistaanse nationale alliantie, PNA, (opposi tie) heeft gisteren de nieuwe voor stellen van premier Bhoetto de po litieke crisis in het land op te lossen verworpen. In een gisteren aanvaarde resolutie verklaarden de negen oppositie partijen die zich in de alliantie ver enigd hebben, dat de voorstellen van Bhoetto slechts een middel zijn om volk en land tijd te doen verlie- Poging tot aanslag op Enoch Powell BELFAST (UPI) - In het afgelopen weekeinde is een poging gedaan het Britse parlementslid Enoch Powell te vermoorden, zo heeft de politie van Belfast gisteren be kendgemaakt. Na een anoniem telefoontje aan een blad in Belfast met de mededeling dat Powell op de 'dodenlijst' stond stuurde de politie bomdeskundi- gen naar de zaal in Lisburn waar Powell zou spreken. Zij vonder daar een bom van 1,5 kilo dicht bij het spreekgestoelte. De 64-jarige Powell heeft niet al leen bekendheid gekregen al.'; voorvechter voor het behoud van een 'blank' Engeland, maar ook al:; pleitbezorger voor volledige inte gratie van Noord-Ierland en Enge land. STOCKHOLM (UPI/DPA) - De Zweedse politie heeft gisteren bij zonderheden onthuld over een komplot van terroristen een voorma lige minister te ontvoeren en voor haar vrijlating een miljoen dollar te eisen van de Zweedse regering en de vrijlating van acht gevange nen door West-Duitsland. Hoofdcommissaris Carl Persson vertelde op een persconferentie dal; het complete plan was gevonden in de portefeuille van Norbert Erich Kroecher, de leider van de bende, die inmiddels naar West-Duitslanc! is uitgewezen. Het document kwam twee weken geleden tevoorschijn bij een huis zoeking in een buitenwijk van Stockholm. Sindsdien is een aantal arrestaties verricht, onder wie acht buitenlanders van wie inmiddeh; zes zijn uitgewezen. Twee buitenlanders en enkele Zweden worden nog vastgehouden. Persson zei dat de terroristen van plan waren de voormalige minister van immigratie, Anna-Greta Leijon, te ontvoeren. Zij zouden verde - een transportvliegtuig eisen om na hun op zeven dagen berekende actie in Zweden naar een onbekende bestemming te vertrekken. Men vermoedt dat zij naar de Spaanse Sahara wilden, aangezien vari dit gebied een kaart aanwezig was. Een van hun eisen was dat op dt; zevende dag van de actie de acht Westduitse gevangenen in Zweden zouden arriveren om samen met de terroristen te vertrekken. van vergadering werd opgeheven en dat binnenkort wettelijke maat regelen in overeenstemming met de Islam van kracht zouden wor den. In de resolutie van de raad van de PNA werd voorts de wettigheid van de functie van premier van Bhoetto en de representativiteit van de as semblees ontkend op grond van onregelmatigheden die de regering bij de recente algemene verkiezin gen bedreven heeft. De oppositie riep op tot het houden uwe verkiezingen en vroeg de president van het land, Fazal Alahi Chaudhry, onmiddellijk stappen tot het houden van die ver kiezingen te nemen. "De PNA zal de strijd met alle vreedzame en democratische mid delen die haar ter beschikking staan, voortzetten". Tenslotte werd de premier ervan beschuldigd de economie van het land door vijf jaar "socialistisch be leid te hebben geruïneerd". Dit be leid ligt ten grondslag aan de "cor ruptie" die in het land heerst en waarvan een minderheid van rijke mensen profiteert door het volk de noodzakelijkste dingen te onthou den. LONDEN (ANP/Reuter) - De ne gen ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben officieel geen veroordeling uitgesproken over, maar ook geen steun gege ven aan het Franse besluit trans portfaciliteiten te verlenen aan Marokko voor het zenden van troepen naar Zaïre. In een officiële verklaring na afloop van de driemaandelijkse bijeen komst van EG-ministers wezen zij op de beginselen van territo riale onschendbaarheid van ieder land en de niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land zoals die zijn vastgelegd in het handvest van de Verenigde Naties en die ook door de organisatie voor Afrikaanse eenheid worden gehanteerd. Wel willen zij steun geven aan de be middelingspogingen van de Ni- geriaanse regering in het conflict. Daarnaast zeggen ze bereid te zijn medewerking te verlenen wan neer een Afrikaans land dit wil. Maar eveneens zeggen de negen ministers nadrukkelijk dat zij ie dere actie van welk land dan ook verwerpen om een eigen in vloedssfeer in Afrika te schep pen. De Franse minister van buiten landse zaken Louis de Guirin- gaud, heeft het Franse standpunt in de bijeenkomst van ministers nader uiteengezet. Hij ontkende dat de Franse president Valéry Giscard d'Estaing bedoeld zou hebben namens de EG op te tre den, maar dat hij gezegd had dit te willen doen namens "Europa" als een geografisch geheel. Het Franse standpunt werd verder nog eens diplomatiek fijntjes uit gewerkt met de toevoeging dat "zijn land een land hielp dat een ander land hielp bij het bescher men van zijn territoriale integri teit." Volgens conferentiekrin gen in Londen bleken alle grote landen het in feite wel eens te zijn met Frankrijk. Alleen Nederland, Denemarken en Ierland wilden zover niet gaan. "Zij gaven," al dus een buitenlandse zegsman, "er de voorkeur aan een positie in te nemen van een goedwillende neutraliteit". En minister Van der Stoel wees er op zijn persconferentie na afloop op, dat het probleem eigenlijk al tot het verleden behoort, want Frankrijk heeft in het afgelopen weekeinde zijn logistieke steun aan Marokko, dat troepen naar Zaïre stuurde en daarvoor Franse vliegtuigen gebruikte, beëindigd. Gisteren is er ook een kort overleg geweest tussen minister Van dei- Stoel, zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher en gas theer Minister Owen over de Urenco-zaak in Almelo. Volgens minister Van der Stoel vindt er morgen in Londen een overleg van deskundigen op ambtelijk niveau plaats tussen de drie landen. Dit omdat - wat aan vankelijk de bedoeling was - het ministeriële overleg niet door kon gaan wegens tijdgebrek, al dus minister Van der Stoel. CO Kijk. dat vind ik zo goed h van MS Mode. Want die H CQ hebben steeds weer nieuwe cq UJ kleren van prachtige uj 0 kwaliteit. MS Mode staat 0 me goed. En als ik erover nadenk, dan kost het me in f— u: vergelijking met andere "S winkels helemaal niet veel. Ja. ik heb een zwak plekje rrt voor MS Mode. Luchtige lijnen voorde naderende zomer. 100% katoen in eigentijdse pastel-^ tinten. Maat 34 t/m 44. £1 Voel jezelf als 'n bloemetje in deze 100% katoenen japon. In twee kleur- c stellingen. Maat 36 t/m 46. CQ Leiden: j Haarlemmerstraat 163a 3 (donderdag-koopavond) Leidsehage: l Jasmijnhof 8. (donderdag-koopavond) BRUSSEL (AFP) - De officiële venbus gepost. Er moesten een einduitslag van de verkiezingen in smid, een PTT-beambte en een België is nog niet in zicht. De tellers deurwaarder aan te pas komen om hebben met veel pech te kampen, de envelop te voorschijn te bren- Zondagavond raakte een computer gen van het ministerie van binnen- Bij een stembureau in het agglome- landse zaken urenlang defect en raat van Brussel bleken alle stem- sindsdien hebben de moeilijkhe- biljetten en het proces-verbaal den zich opgestapeld. spoorloos te zijn verdwenen en in In het arrondissement Brugge een ander stembureau heeft men de moest lang worden gewacht op de hele nacht, de volgende ochtend en resultaten van twee stembureaus, een gedeelte van de middag zitten De voorzitters daarvan hadden de tellen en hertellen, met steeds weer uitslagen in een envelop gedaan en een ander totaal, deze in de dichtstbijzijnde brie- Helemaal bont maakt Henegouwen het. Gisteravond laat, dertig uur na het sluiten van de stembussen, is men daar nog steeds niet klaar met het tellen van de stemmen. De voorlopige uitslag derhalve van de zondag gehouden vervroegde parlementsverkiezingen in België luidt als volgt Christen-democratn 80 (8 winst), Socialisten 59 (was 59), Liberalen 34 (1 winst), Volksunie 20 (verlies 2), Communisten 4 (bleef gelijk).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11