r 1 1 1 laatste kans... Feyenoord wil niet eens een „beestachtig" in Deventer Ajax komt niet los uit de greep van GA Eagles Pirri-drama Scorebord JDim ^Qijóbercjen apart IVIC: „EEN GOEDE LES..." BOEKAREST - Door een inzet van de Spaanse libero Pirri Real Mad rid) in eigen doel heeft Roemenië zaterdagmiddag in Boekarest een wedstrijd voor groep 8 van de kwa lificatieronde van het WK voetbal tegen Spanje met 1-0 gewonnen Het drama rond Pirri voltrok zich al in de vierde minuut. Roemenië leidt nu in groep acht met 2 punten uit één wedstrijd. Spanje heeft twee punten uit twee duels. Oostenrijk won in Wenen een wedstrijd voor groep 3 met 1-0 van Turkije. De Oostenrijkers lei den met vier punten uit twee wed strijden voor Oost-Duitsland met drie Dunten. SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Dat Feyenoord allang het Feye- noord van weleer niet meer is,'mag als bekend worden verondersteld. Net zo goed als het gegeven, dat een Béétje gemotiveerde middenmoter het de club uit Rotterdam-Zuid knap lastig kan maken. Maar dat een louter uit profs bestaand team het ronduit vertikt om als een beze tene te vechten voor de laatste ka'ns op een kampioenschap is nieuw, nog nooit vertoond. Feyenoord presteerde dat tegen Sparta. De toch al met veel moeite behaalde 1-1 remise was er des te bescha mender door. Aanwijzingen Met de wetenschap, dat naaste con current Ajax onverwacht een ne derlaag te incasseren kreeg, mét het uiterst belangrijke duel tegen die zelfde ploeg, ploeg in het vooruit- - Ik stond gisteren rechtsback en op die plaats ben ik wel geschrokken. En dan niet zozeer van Arie van Staveren. Wél van die verschrik kelijke verwensingen die van de tribunes geschreeuwd worden. Ergens kan ik het die mensen niet kwalijk nemen, ze hebben gelijk. Als ik me de hele week bijeen baas moet rotwerken, veel geld voor een kaartje moest neertellen en vervolgens moest toekijken hoe een paar voetballers met een mi nimum aan inspanning zoveel geld verdienen zou ik ook zo rea geren. Okay,dan draait het niet,zoals het zou moeten draaien. Maar toon dan in elk geval meer dan 100 inzet. Te<jen Sparta kon een aan tal van ons zelfs dat niet opbren gen en zoiets is inderdaad be schamend. Dat kur. je ten opzichte van je sup porters niet maken. Die nederlaag van Ajax zegt me overigens niet zo veel. Je hoort nou wel mensen praten van "als jullie vorige week tegen Den Haag die twee punten gepakt zouden hebben en nu tegen Spar ta" etc. etc. maar dat heeft geen Feyenoord hoort met dit team doodgewoon niet bovenaan te staan.Dit gelijkspel had ik al zien aankomen. Zelfs terwijl alle in grediënten aanwezig zijn om er eens flink tegenaan te gaan (der by, verlies Ajax, laatste kans) lijkt de motivatie bij sommigen totaal zoek. De meeste spelers geloven er niet meer in, anderen zijn te onerva ren en met slechts een paar geïn spireerde voetballers red je het nu eenmaal niet.) Ik moest gisteren overigens rechts back spelen, omdat Dick Schnei der geschorst was.Ramljak is nog niet geheel de oude en daarom was het logisch, dat ik "op" Arie van Staveren zou gaan staan, tenslotte ken ik die wel een beetje. Het ging niet slecht, alleen aanval lend ben je nogal beperkt in je mogelijkheden. Allereerst stond Budding voor me en die jongen is nog zo onervarendat je hem de nodige dekking moet geven. Arie is bovendien erg snel, dus je kunt niet te ver van hem weglopen. Maar tegen Ajax hoop ik toch weer op mijn eigen plaats te staan. Ik speel toch liever wat meer vooruit. Wim Rijsbergen zicht en met een niet te onderschat ten tegenstander op bezoek, leken er vooraf aanwijzingen te over dat Feyenoord er bijzonder geïnspi reerd tegenaan zou gaan. Het duel tegen stadgenoot Sparta was de laatste strohalm waaraan de in versukkeling geraakte Rotter damse ploeg zich vast kon grijpen. D§ gedachte aan een ouderwetse derby, waarin men tot het uiterste zou gaan, kwam dan ook even. bo vendrijven. Even maar, want na een kwartier was het sprookje uit. Ver viel Feyenoord weer in de oude fout en ging het de weg bewandelen die tot niets leidt. Vanwaar die loom heid, die de ploeg volkomen in zijn greep leek te hebben? Geen hobby Vqjadin Boskov wist het niet. Ge vraagd naar de reden van dit totale gebrek aan motivatie binnen zijn team veerde de Joegoslaaf op. „Terwijl ik inspiratie heb voor twee, schijnt een aantal spelers niet door te hebben dat voetballer zijn een beroep is en geen hobby. In een situatie waarin wij ons bevinden zou ik toch niets hoeven zeggen. Elke speler moet toch automatisch aanvoelen wat er van hem verwacht wordt. Ik begrijp er volstrekt niets van", aldus de oefenmeester, die tot een kwartier na rust wachtte eer hij de praktisch herstelde Wim Jansen zijn opwachting liet maken voor de als verdwaasd rondlopende Theo de Jong, dé personificatie van Feyenoords' desinteresse. Acht weken was hij uit de roulatie, maar Jansen troefde moeiteloos het me rendeel van zijn ploeggenoten af qua inzicht, maar ook qua inzet. Tegen een overmacht aan Sparta nen kon hij het evenwel ook niet bolwerken. Sparta: het grote contrast. Geen kans meer op de titel, geen ver bleekt prestige om hoog te houden, maar, in tegenstelling tot Feye noord, wel bereid te knokken en wél op en top gemotiveerd en wel van zins het bepaald niet talrijk op gekomen publiek waar voor het geld te bieden. Het enige verwijt, dat Sparta gemaakt zou kunnen worden is dat de ploeg niet echt de durf toonde om dóór te gaan op het moment dat Feyenoord stormrijp leek. Leen de Goey: „We kwamen hier met de gedachte de nul te handhaven. Waren eigenlijk wel te vreden met een gelijkspel, althans vooraf. Achteraf hadden we inder daad door moeten gaan, er zat meer in dan een gelijkspel". Dat was zeker. Toen Feyenoord, na een vlot openingskwartier en een Dries Visser is te laat: Vrijsen scoort 1-0. fraaie treffer van Martin Vreysen (Doesburg reageerde niet op de on verwachte uithaal van de kleine spelverdeler), gas terugnam, sloeg Sparta dubbelhard terug. Nauwe lijks een minuut na het openings doelpunt draaide Hennie Michiel- sen (die later goed wegkwam toen invaller-scheidsrechter Weerink hem slechts „geel" toonde toen hij Van Deinsen natrapte) langs Vrey sen en zette scherp voor. De Feyenoord-defensie aarzelde met Door Ad van Kaam ingrijpen en Ray Clarke was er als de kippen bij om de gelijkmaker binnen te koppen, 1-1. Het doelpunt gaf Sparta dat zelfver trouwen wat het nodig had en bracht bij Feyenoord de twijfels te rug. Terwijl de Kasteelbewoners overschakelden op fris en vlot uit gevoerd aanvalsspel tikte Feye noord de bal verkrampt rond. Zelfs een schot op de paal van Nico Jan sen, na een knappe pass van Vrey sen, vermocht Sparta niet te veron trusten. Integendeel, de équipe van Brom antwoordde met een paar ra zendsnelle aanvallen waaruit Van Staveren rakelings naast kopte en Clarke de bal snoeihard op de paal kogelde. De wijze waarop Nico Jansen er na de hervatting instoof, deed ver moeden, dat Feyenoord dan toch nog het één en ander uit de kast wilde halen. Het bleek slechts schijn. Het duiveltje der machte loosheid, dat Feyenoord een tijd ge leden binnenhaalde, speelde al na een paar minuten weer een nad rukkelijke hoofdrol. Zozeer zelfs, dat deze de eindelijk teruggekeerde invaller en animator Wim Jansen volkomen overtroefde. Zelfs zijn komst kon zij n medespelers niet tot inspirerender daden bewegen. Het bleef bij risicoloos geschuifel, mis verstanden en balverlies. En daar profiteerde Sparta maar half van. Want Sparta kon zich, bij monde van trainer Cor Brom, na afloop dan wel beroemen op de beste kansen (Clarke, Michiélsen en Van Zoest), met wat meer durf had men Feye noord nog nadrukkelijker op diens falen kunnen wijzen. Maar Sparta liep te snel terug, koos liever voor de zekerheid van één punt dan voor het risico dat het najagen van een tweede treffer met zich mee zou brengen. Verlept Dat ene punt vasthouden leverde niet zoveel problemen op. Terwijl Weerdenburg geen centje pijn had aan de zwaar tegenvallende Nico Jansen controleerden Lees, Bert Jansen en Visser achter bij Sparta moeiteloos de rest en overklaste het middenveld De Goey-Michielsen- Balkenstein de opponent volledig. De Spartaanse voorhoede moest echter steun ontberen. Anders had het met dit „verlepte" Feyenoord wel degelijk nog slechter afgelo pen. JUDO - Judocoach Peter Snijders wil met een zo groot mogelijke ploeg naar de EK in Ludwigshafen. Snijders heeft aan de judo-bond een voordracht gedaan van 7 judo ka's. waardoor Nederland in alle gewichtsklassën vertegenwoor digd zal zijn. AUTOSPORT - Tijdens de training voor de races om de „In memo- riam" Jim Clark-prijs is de 35-jarige Westduitse autocoureur Franz Ab raham verongelukt. Abraham, zo vermoedt men kreeg een defect aan de besturing, reed tegen een beton nen muur op en overleed op de plaats van het ongeluk aan zijn verwondingen. AUTOSPORT - Jochen Mass, ei genlijk een formule 1-rijder was gisteren oppermachtig in de derde wedstrijd uit de serie om het Euro pees kampioenschap formule II. Mass won op het circuit van Hoc- kenheim zowel de eerste als de tweede manche. DEVENTER - Terwijl Ruud Krol in de kleedkamer nog diverse medespelers stond uit te schelden (een redelijke imitatie van Aad Mansveld na de ook al 1-0 nederlaag van FC Den Haag twee weken geleden in de Adelaarshorst) kwam Wim Suurbier fluitend naar buiten. "Je weet toch dat het mij allemaal niets meer kan schelen" - en moest Tomaslav Ivic breeduit grijnzen bij de opmerking "Wellicht is het Olympisch stadion volgende week tegen Feyenoord nu uitverkocht". De Joegoslaaf erg relativerend: "Misschien dachten mijn spelers niets meer te kunnen leren. Welnu, vanavond hebben ze een goede les gehad. Met name over de inzet in de eerste helft ben ik zeer ontevre den", aldus Ivic met toch iets van boosheid in zijn stem. Het werd in Deventer overduidelijk bewezen, Ajax heeft een aardige ploeg, die het echter wel van erg veel loopwerk moet hebben om een winnende stelling te kunnen op bouwen. Het dreigde wel eens meer mis te gaan in uitwedstrijden - FC VW nog recent - maar dan was er altijd nog ene Ruud Geels, die de negatieve stand glad streek. Maar de twee keer dat Geels zaterdag in Deventer los kwam van uitblin kende Johnnie Oude Wesselink, mikte hij via een omhaal en een kopbal net naast. Go Ahead Eagles hield voor het bijna uitverkochte huis - 19.000 kijkers - Ajax taktisch in uitste kende greep. Aardige Henk van Brussel, de man die door de rest van dit seizoen Wiel Coerver ver vangt en die afgelopen week offi cieel bij De Graafschap solliciteer de, constateerde heel tevreden: "Ajax heeft nooit een oplossing ge vonden voor Teun Kist. De interim van de Eagles had Kist als vrije man op het middenveld geposteerd om opkomende Amsterdammers af te stoppen. Omdat Vuskovic kundig Schoenaker uitschakelde, Zuid- ema voortdurend achter uitblin kende Jacques van der Pas aanren de, Erkens ook al weinig kans kreeg Door Peter Dijkgraaf tegen Waalderbos en Ling geen ogenblik los kwam van Martin Koopman is het wel duidelijk, waarom doelman Spijkerman zo'n rustige eerste helft had. Ivic koos in de rust voor een al even opmerkelijke als bekritiseerde op lossing. Hij verving Ling door Hulshof en kort na rust Arnesen door Notten en maakte zijn forma tie daardoor bewpst vleugellam. "Over de grond kwam er geen en kele fatsoenlijke combinatie uit en dus heb ik maar opdracht gegeven lange ballen door de lucht te probe ren, daarom Hulshof naast Geels". Johnnie Dusbaba was een van de spelers die deze simpele oplossing maar matig konden waarderen: "Oude Wesselink en Walbeek wa ren juist erg sterk in de lucht en dan moet je zo'n verdediging van de vleugels aanpakken". Dat gebeurde niet en daarom kre gen de Deventenaren de beste kan sen, via actieve Jo Körver, romme laar Van Kooten en vooral Van der Pas. Hij scoorde in de veertiende minuut al de winnende treffer, toen drie Ajacieden zich bij een vrije trap van Kist op Van Kooten con centreerde en Van der Pas onge hinderd Schrijvers kon passeren (1-0). Eigenlijk had de eindstand 2-0 moeten zijn, want bij de voorzet van Yogi van Kooten (hij beging acht overtredingen ten opzichte van Dusbaba en kreeg zelf zes keer een vrije trap toegewezen na acties van de Hagenaar) tien minuten voor tijd stond koppende Van der Pas duidelijk achter de bal. De de gelijk leidende scheidsrechter, keurde de treffer op advies van de grensrechter af, maar dat deerde de Deventenaren niet. Zij vierden met toekomstige Feyenoord-manager Peter Stephan als stralend middel punt tot zeer laat de definitieve pro longatie van het verblijf in de ere divisie. ROTTERDAM - Als Arie van Staveren praat over „een gemiste kans", Bertje Jansen maar niet kan begrijpen waarom zijn ploeg niet echt het onderste uit de kan heeft willen halen en Wim Rijsbergen na afloop alleen nog maar misnoegd de schouders ophaalt, zegt dat wel genoeg. Over Feye noord én over de hedendaagse verhoudingen in het eredivisie-voetbal. 1. Geels(Ajax)32 2. Kist(AZ'67)24 3. Van der Kuylen(PSV)22 4. Nico Jansen(Feyenoord)21 EREDIVISIE Eindhoven-Twente 1-1 Telstar-NAC 0-0 Eagles-Ajax 1-0 Feyenoord-Sparta Amsterdam-Den Haag Roda JC-PSV 2-0 1-2 Graafschap-AZ'67 0-0 Ajax 30 21 5 4 47 56-21 Feyenoord 30 16 11 3 43 62-28 69-26 AZ"67 30 16 8 6 40 PSV 30 16 7 7 39 55-31 Roda JC 30 15 7 8 37 47-30 Utrecht 30 14 6 10 34 52-52 Sparta 30 11 11 8 33 4943 NAC 30 10 10 10 30 37-48 Den Haag 30 '8 11 11 27 42-39 Twente 30 9 9 12 27 37-35 30 8 10 12 26 33-55 Haarlem 30 9 7 14 25 30-42 VW 30 7 10 13 24 31-49 Telstar 30 6 11 13 23 32-52 NEC 30 6 10 14 22 4945 Eindhoven 30 5 12 13 22 24-55 Amsterdam 30 5 11 14 21 30-50 Graafschap 30 5 10 15 20 26-48 EERSTE DIVISIE Volendam-Cambuur 5-0 FSC-PEC/Zwolle1-1 Den Bosch-Vitesse0-0 Heerenveen-MW1-1 Amersfoort-SW1-1 Helmond Sport-Excelsior 2-2 Wageningen-Dordrecht 2-1 Willem II-Vlaardingen0-0 Groningen-Heracles0-0 Vitesse 29 19 5 43 64-26 PEC/Zwolle 30 16 11 3 43 48-22 MW 31 18 7 6 43 69-29 Excelsior 30 14 11 5 39 49-33 Wageningen 30 14 9 7 37 51-39 Groningen 30 12 11 7 35 36-30 Volendam 31 13 9 9 35 49-39 Fortuna SC 31 13 8 10 34 50-41 Den Bosch 31 10 11 10 31 42-10 Wiliem II 30 10 9 11 29 49-40 Heerepveen 30 10 7 13 27 30-37 Vlaardingen 30 9 9 12 27 31-41 Cambuur 30 10 7 13 27 31-50 Veendam 30 7 11 12 25 37-43 Helmond S. 30 7 11 12 25 33-44 Amersfoort 30 9 6 15 24 29-50 SW 29 5 7 17 17 23-46 Dordrecht 29 5 7 17 17 24-50 Heracles 31 3 8 20 14 27-63 DEVENTER - Ajax-supporters hebben zaterdag in Deventer op grote schaal vernielingen aange richt. Na aankomst van een groep van ongeveer 250 jeugdige Amster damse voetbalsupporters was het al vanaf een uur of twee onrustig in de binnenstad van Deventer. Au to's werden beschadigd, bloem bakken omgegooid en enkele rui ten ingegooid. De politie van De venter pakte drie raddraaiers op. Zij werden na de voetbalwedstrijd op de trein gezet. Tijdens de wedstrijd Go Ahead Eagles-Ajax moest een mobiele eenheid van de politie bij een tri bune worden geposteerd, waarvan het hekwerk vernield was. Daarna hielden Ajax-supporters zich rus tig. Na afloop van de wedstrijd trokken de ontmoedigde Amster damse supporters een spoor van vernielingen. Op weg naar het sta tion werden weer auto's bescha digd en ruiten aan - diggelen ge gooid. Volgens een woordvoeder van de Deventer politie bestond de groep Amsterdammers die Deven ter op stelten zette uit hooguit vijf tig personen. "Maar die gingen dan ook beestachtig tekeer", aldus de politiewoordvoerder. In de extra trein die op het station van Deventer de Amsterdamse supporters opwachtte, zetten de vandalen hun werk voort: tl-buizen en ruiten moesten het ontgelden. De trein kon bovendien slechts met moeite wegkomen omdat bij voortduring aan de noodrem ge trokken werd. Ruud Geels, tevergeefs jagend op zijn honderdste doelpunt, houdt bewaker Oude Wesse- ling aan de grond. Voor Ger Deykers.de vleugelver- w dediger van PSV, is het seizoen wel- 1 licht afgelopen In de 21ste minuut I van het duel Roda JC tegen PSVf kwam hij zo ongelukkig terecht dat' hij door zijn linker enkel zakte en i-v zich moest laten vervangen. Dey- kers liep een gescheurde enkelband op en de vrees bestaat dat hij een scheurtje in het enkelbot heeft opge- f. lopen. Cor Brom ontkende in alle toonaarden het bericht dat hij trainer wordt van de Belgische club Cercle Brugge. "Ik ben Rot terdam niet uit geweest, laat staan dat in Brugge een contract gete kend zou hebben", zei Brom ver- baasd. "Er is geen enkele aanlei ding voor mij om bij Sparta op te stappen. Integendeel. Het is de be doeling dat mijn verbintenis hier nog voor een jaar zal worden ge continueerd. Nogmaals, ik weet van niets". MAANDAG 18 APRIL 1977

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9