Optimisme na bezoek van Owen Druk socialisten op Sowjet-Unie Maniak slaat opnieuw toe IIW INKOMEN EN AL IIW BETALINGEN via een spaargirorekening bij de INRHODESIË In 1985 zal er groot tekort aan olie zijn Zin in Twin Nucleair programma Brazilië gaat door Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van DifeBraynesfeyn. 1 MAANDAG 18 APRIL 1977 BUITENLAND De socialisten-leiders, die dit weekeinde in het Amsterdamse Marriott-hotel hijeen waren op de foto. V.l.n.r. de Portugese premier Mario Soares, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Allon, premier Jorgenson van Denemar ken, de Spaanse socialistenleider Gonzalez, premier Den Uyl, Bonds kanselier Schmidt van West- Duitsland en premier Kreisky van Oostenrijk. RIO DE JANEIRO (AFP) - De Bra ziliaanse minister van Mijnbouw en Energie, Shigeaki Ueki, heeft giste ren verklaard dat Brazilië zijn nu cleair programma met of zonder akkoord met West-Duitsland zal uitvoeren. Tegen het avondblad „O Globo" zei de minister dat de kernenergie als aanvulling van waterkracht de grootste mogelijkheden voor het verkrijgen van elektriciteit bood. Ook zonder West-Duitsland zou Brazilië de kerntechnologie die no dig is voor de uitvoering van zijn programma kunnen verkrijgen in Japan, Frankrijk, Canada, de Sowjet-Unie en zelfs de Verenigde Staten „die op het ogenblik' het Westduits-Braziliaanse akkoord bestrijden". Het in juni 1975 tussen Brazilië en West-Duitsland getekende ak koord voorziet onder meer in de bouw van acht kerncentrales met elk een capaciteit van 1.300.000 kw. De V.S. verzetten zich tegen het akkoord en vragen wijziging yan enkele clausules. Maar dit initiatief heeft nog geen resultaat opgeleverd en de regering in Bonn bevestigde kort geleden dat alle clausules van het getekende akkoord uitgevoerd zouden worden. ADVERTENTIE LEIDSE SPAARBANK Brits leger doodt jongen in N-Ierland BELFAST (Reuter) - Een pa trouille van het Britse leger heeft gisteren in Belfast eén jongeman van negentien jaar beschoten die later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleed. Een legerwoordvoerder zei dat de jongeman geen gehoor had gege ven aan een herhaalde sommatie om stil te staan en dat hij met een vuurwapen had gezwaaid. Dit bleek later een windbuks te zyn. Vrouw Rabin bekent schuld TEL AVIV (Reuter) - Mevrouw Leah Rabin, de echtgenote van Is raels premier, heeft gisteren schuld bekend voor een arrondissements rechtbank in Tel Aviv naar aanlei ding van de' beschuldiging dat zij bepalingen heeft overtreden inzake deviezen. Volgens de aanklacht heeft mevrouw Rabin vier jaar lang met haar echtgenoot een rekening gehad bij een bank in Washington Mevrouw Rabin had het bezit van deviezen pas aangegeven, zoals wettelijk is voorgeschreven, toen van haar rekening bij de Ameri kaanse bank gewag gemaakt was door een Israëlische krant, aldus de openbare aanklager, mevrouw Vic toria Ostrowsky. Mevrouw Rabin is door de rechtbank in Tel Aviv ver oordeeld tot een boete van 250.000 Israëlische pond (67.100 gulden), subsidiair een jaar gevangenisstraf. Mevrouw Rabins advocaat heeft gezegd, dat zij de boete zal betalen. De rechter zei, dat zijn vonnis geba seerd was op de overweging, dat mevrouw Rabin en de premier reeds veel geleden hadden en dat de verdachte schuld had bekend. Deze affaire heeft premier Rabin ertoe gebracht, zijn ontslag aan te kondigen als leider van de rege rende Arbeiderspartij. Gisteren kondigde hij aan dat hij met vakantie gaat. Rabin zelfheeft een boete gekregen van 15.000 Israëlische pond (onge veer 4.026 gulden), maar heeft niet terecht behoeven te staan. AMSTERDAM (SP) - De Westeuropese socialisten blijven het Sowjet-blok onder druk zetten om de mensenrechten te eerbiedigen. Dat doel is beslist niet in tegenspraak met ontspan ningspolitiek. Zaïre De socialistische top heeft geen ge volg gegeven aan de oproep van de /an Marseille, Gas- n het Franse rege- n Zaïre te veroorde- voorzitter Willy de meningen Zo omschreef ex-bondskanselier Willy Brandt een van de belangrijk ste besluiten van Europese socialis tische topconferentie, die gisteren na twee dagen in het Amsterdamse Marriott hotel is geëindigd. De PvdA had de top georganiseerd, die vooral in het teken stond van de Oost-West relaties sinds de veilig heidsconferentie in Helsinki. Rege ringsleiders uit verscheidene Eu ropese landen namen eraan deel evenals vertegenwoordigers van 24 socialistische partijen. Slotcommuniqué "Scending van de mensenrechten, waar ook ter wereld, moet met doel treffende acties worden beant woord", aldus het slotcummuni- qué. Gevraagd wat er onder die ac ties wordt verstaan antwoordde de Nederlandse demissionaire pre mier Den Uyl: "Dat kan van alles zijn, mondelinge protesten, diplo matieke actie of druk in vertrouwe lijke onderhandelingen". De sociaal-democraten vinden niet dat de toetsingconferentie in Bel grado, waar deze zomer de 35 on dertekenaars van de Helsinki- akkoorden bijeenkomen, het beeld moet geven van twee blikken die elkaar met verwijten overladen. "In Belgrado ligt een kans die benut moet worden, want er is geen an dere oplossing voor de ontspan ning. Het is de enige manier om een catastrofe te vermijden", aldus het slotcommuniqué. Daarin was duidelijk de hand van Willy Brand te herkennen, die zich een voorstander toonde van de "po litiek van kleine stappen" met be trekking tot Oost-Europa. "Er mo gen in Belgrado best kritische kant tekeningen worden gemaakt", al dus Brandt, "maar het is zeker dat zich na "Helsinki" positieve ont- wikkelingsn hebben voorgedaan". burgemeester ton Deferre, o ringsoptreden len. Volgens Brandt waren het Franse verzoek te zeer verdeeld. De conferentie beperkte zich ertoe haar verontrusting uit te spreken over de ontwikkelingen in Afrika. De Britse premier Callaghan waar schuwde de Sowjet-Unie "zich niet met Afrikaanse zaken te be- Volgende socialistische top wordt in december in de Japanse stad Yokohama gehouden. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken David Owen rechtshad zaterdag in Salisbury nog een gesprek met premier lan Smith van Rhode- Bezorgdheid Den Uyl meende echter dat er re den is tot bezorgdheid over de ont wikkelingen na de conferentie in de Finse hoofdstad, twee jaar geleden. "In vele opzichten lijkt een stil stand ingetreden," aldus de minister-president. Hij verwees naar de stagnatie in de twee grote ontwapenings-conferenties, SALT en MBFR. Den Uyl weigerde ook om ter wille van de ontspanning het hoofdstuk van de mensenrechten in Belgrado wat naar de achter grond te schuiven. "Dat zijn wij aan onszelf verplicht, maar ook aan al diegenen die onze beweging be schouwen als symbool voor demo cratie en socialisme", aldus Den Uyl. Volgens rapport CIA: WASHINGTON (Reuter/DPA) - Al in 1985 zal de vraag naar olie groter zijn dan het aan bod, als gevolg van de tekor ten zal de prijs per barrel (vat), nu ongeveer 12 dollar, dan zijn verdrievoudigd. Tot die conclusie komt een rapport van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA, op basis van gegevens van de olie maatschappijen, zo meldt de Washington Post zaterdag. Het CIA-rapport is "vertrou welijk". President Jimmy Carter heeft de afgelopen week melding gemaakt van het bestaan van het CIA-rapport, waarvan hij de conclusies "verontrus tend" noemde. Carter zal vanavond in een televisierede zijn energiebeleid uiteenzet ten. Verwacht wordt dat hij maatregelen voor energie besparing zal afkondigen, een flinke verhoging van de benzine-accijns, een extra be lasting op benzineverslin- dende grote luxe auto's en een verhoging van de accijns op ruwe olie. Vrijdag verklaarde Carter op een persconferentie dat blij kens het CIA-rapport eerdere schattingen over de wereld- reserves aan olie veel te roos kleurig zijn. "De reserves zijn niet zo groot als we dachten". In 1985 zou de olieproduktie een piek van 66 miljoen vaten per dag gebruiken, waarna een daling zou inzetten. Het verbruik schatten de olie maatschappijen tegen 1985 op 65 a 67 miljoen vaten per dag. Een ander recent CIA- rapport vermeldt dat alleen al de Verenigde Staten in 1976 per dag 17.4 miljoen vaten verbruikten. In februari jl. was dat volgens voorlopige cijfers al gestegen tot 20 mil joen vaten per dag. In kringen van het Ameri kaanse congres bestaat over igens wel wantrouwen over het CIA-rapport, gezien de herkomst van de gegevens. Ralph Nader, bekend voor vechter van consumentenbe langen, zei zaterdag dat de oliemaatschappijen er belang bij hebben de reserves laag te schatten om de prijzen hoog te kunnen houden. Het CIA- rapport is niet betrouwbaar der dan de bronnen (de olie maatschappijen) zijn, en die hebben belang bij prijsopd rijving, zo merkte hij op. ADVERTENTIE MONDALE-DE MAN VOOR AFRIKAANSE KWESTIES ATLANTA, GEORGIA (UPI) - VN-ambassadeur Andrew Young heeft gisteren verklaard dat hij instemt met de aanwijzing van vice-president Mondale als belangrijkste woordvoerder voor het Amerikaanse beleid in Afrikaanse kwesties. "Er zijn ongeveer zes belangrijke crises in Afrika, zoals Zuid-Afrika, Rho- desië, Namibië, Zaïre, Ethiopië. En dacht u dat ik mij daar allemaal mee bezig wilde houden? Ik ben niet gek", zo zei hij tegen verslaggevers. President Carter had zaterdag in een vraaggesprek met persmensen ge zegd dat hij Mondale aanwees om zich te concentreren op de Afrikaanse kwestie. Young zei verder dat de president hem nooit persoonlijk berispt had wegens het afleggen van controversiële verklaringen. (Young had in antwoord op een vraag in een interview kortweg ja geant woord op de vraag of hij Zuid-Afrika's blanke regerling als onwettig be^ schouwt). Milde halfzware shag uit 't soepele groene pakje. NEW YORK (ANP) - Een maniak die al eerder drie vrouwen met lang, bruin haar vermoordde, heeft het afgelopen weekeinde opnieuw toe geslagen in New York. Zijn jongste slachtoffer is eveneens een meisje met lang, bruin haar. Zij zat op het moment van de moord aan het stuur van een auto met een vriend naast z^ich. Ook twee eerdere slachtoffers van de maniak zaten met een vriend in een auto toen zij vermoord werden. De politie van New York neemt aan dat het om één en dezelfde moor denaar gaat omdat het gebruikte pistool alle vier de keren hetzelfde was. Volgens een woordvoerder van de politie zijn met zo'n pistool in de afgelopen liegen maanden 'ook drie andere vrouwen en een SALISBURY/LONDEN (UPI/Reuter) - De Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, heeft gisteren zijn missie in zuidelijk Afrika beëindigd. In Salisbury, de belangrijkste hal teplaats op zijn reis van een week, verklaarden hij en premier lan Smith van het blanke minder heidsbewind dat er enige voor uitgang is geboekt bij de onder handelingen over de invoering van een zwart meerderheidsre gime. Enkele uren na het vertrek van de Britse minister meldde het Rho- desische militaire opperbevel dat er gisterochtend door Zam- biaanse militairen met lichte wa pens en mortieren geschoten was op een Rhodesische stelling in hét gebied van Kazungala, het punt waar Rhodesië, Zambia, Botswana en Namibië aan elkaar grenzen. Rhodesische veilig heidstroepen schoten terug, waarna het vuren vanaf Zam- biaans gebied werd gestaakt. Aan Rhodesische zijde vielen geen slachtoffers terwijl er ook geen schade werd aangericht, aldus het communiqué in Salisbury. Voortgang Na zijn overleg met Smith zei mi nister Owen, dat er weliswaar voortgang was geboekt, maar dat het nog niet zeker is, dat er een mede door de Verenigde Staten gesteunde constitutionele confe rentie kan worden belegd. Smith merkte op dat er nog een flinke afstand moet worden afgelegd voordat een dergelijke conferen tie bijeenkomt. Ook hij vond dat er enige vorderingen zijn ge maakt. Volgens Owen zijn er goede gron den voor de gedachte dat „we ons doel zullen bereiken". Er was echter nog meer overleg nodig met de regering in Londen en de regering-Carter. Hij dacht dat er pas over ongeveer een week zal worden beslist of wij „de confe- rentieweg zullen inslaan". Hoewel Smith die mogelijkhèid niet geheel heeft willen uitslui ten, heeft hij nog steeds gesteld dat een overgang niet binnen twee jaar kan worden gereali seerd nadat er met de zwarte na tionalisten een overeenkomst zal zijn gesloten. Verwacht wordt dat de regeringspartij in Salisbury, het Rhodesische Front, op haar congres dat vandaag is begonnen waarschijnlijk wel aan Smith een volledig mandaat zal geven bij het zoeken van een oplossing voor de constitutionele kwestie. Depremier zal, volgens de politieke kringen, de 600 afgevaardigden vragen het vraagstuk van de poli tiek en de beginselen van de par tij voorlopig te laten rusten. Dit is officieel het onderwerp van het congres, dat belegd is naar aan leiding van een weigering van 12 leden van de fractie van het Rho desische front om een regerings voorstel tot afzwakking van de rassenapartheid te steunen. ADVERTENTIE De vriend van het nieuwste slach toffer raakte zwaar gewond en ligt in het ziekenhuis. Per stub: SOcent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7