«fftsqirr Nog geen uitspraak over Engelendaal tLe/c/se agenda PW behandelt de huisvesting Schoolbegeleidingsdienst: al twistpunt vóór start Toss wint de poldercross Dario Fo: bombas tisch Bromfietser tegen boom Omwonenden redden man uit brandende woning Inbraken PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 18 APRIL 1977 Pier Paolo Pasolini, die zoveel per versiteiten in zijn films deed, heeft eens over de Italiaan Dario Fo gezegd: "Myn mening over Dario Fo en zijn werk is zodanig negatief, dat ik weiger erover te spreken. Fo is naar mijn inzicht een soort van pest in het Ita liaanse theater". Pasolini deed die uitspraak in een interview in het Italiaanse week blad "Panorama" en wel een dag nadat Dario Fo in Sassari was fearresteerd. Deze uitspraak van 'asolini, die nu geen toelichting meer kan geven, is door sommi gen uitgelegd als een vorm van misplaatste jaloezie van de ene kunstenaar ten opzichte van de andere. Duidelijk Duidelijk is in ieder geval, dat min dere goden zich volledig door Da rio Fo's gedachtenwereld hebben laten beïnvloeden. Twee van die mensen zijn Hilde Uitterlinden en Charles Cornette, die onder regie van Arturo Corso en voorts dramatisch en artistiek onder steund door ondermeer Filip van Luchene, Paul Wuyts en Rein- hilde Decleir, zaterdagavond in het LAK-theater een aantal van Fo's staaltjes van verteltechniek voor een in redelijk aantal aan wezig publiek demonstreerden. Geen tussenweg Je kunt ervan houden of het volle dig verwerpen. Er lijkt geen tus senweg mogelijk. Vooral Charles Cornette, een ieer vriendelijke Belg met een flinke dosis humor lijkt volledig in de huid van Dario Fo gekropen te zijn. Hij en Hilde Uitterlinden deden een keuze uit een aantal voor vertoning uitge werkte "jongleries". Opvallend waren "Moord op de Onnozele Kinderen" (dat handelde over het bekende initiatief van Herodes) en na de pauze "De opwekking van Lazarus". Vermoeiend Toch kon ik me niet aan de indruk onttrekken, dat het vaak allemaal te bombastisch is. De monolo- genserie binnen de uitzending "Arme Dwerg" van Dario Fo moet in 1952 even vermoeiend zijn geweest. Humor is zonder enige twijfel aanwezig. De mid delen om die humor te verwezen lijken lijken wat geforceerd. BERT KOEKEBAKKER Beschadigingen aan auto's LEIDEN - Aan minstens zes auto's die in de nacht van zaterdag op zondag geparkeerd stonden óp de Willem de Zwijgerlaan of de Zoe- terwoudsesingel zijn beschadigin gen toegebracht. Tochtraampjes, radioantennes, ruitenwissers, een slot en de bedrading werden ver nield. Van één wagen werd de ach terzijde ingedrukt en bekrast. De schade per auto loopt uiteen van veertig tot vijfhonderd gulden. Op de Lammermarkt trof de politie een auto zwaar beschadigd aan, die kort daarvoor door de eigenaar als ver mist was opgegeven. Schoorstenen volgestort LEIDEN - De schoorstenen van zes in aanbouw zijnde woningen aan de Ketelmeerlaan zijn door onbeken den met specie en klinkers volges tort. Het gevolg is dat de schoorste nen moeten worden afgebroken en herbouwd, een schade van zo'n der tigduizend gulden. De hoofduit voerder van het werk heeft aangifte gedaan bij de politie. ZOETERWOUDE - Met (nog on bekende) verwondingen is een bromfietser uit Bleiswijk gisteren overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, nadat hij met zijn bromfiets op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude tegen een boom was gereden. De rijkspolitie vermoedt dat de itian met zijn trapper het talud heeft geraakt waarna hij is gaan slingeren en tegen de boom is geklapt. Ruim 230 woningwetwoningen in Buitenhof LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp hebben nog geen uitspraak gedaan over de be bouwing langs, en eventueel over, de Engelendaal. Evenals de begeleidingscommissie zegt men - bij het afsluiten van de eerste (voorbereidende) fase van het uitbreidingsplan Bui tenhaf - nog geen uitspraak te kunnen doen omdat de discus sie over het omstreden plan van wethouder Drenth (een tunnel met daarop woningen over een deel van de Engelendaal) nog volop gaande is. In het raadsvoorstel, om ak koord te gaan met de manier waarop de begeleidingscom missie - die het plan voor Bui tenhof uitwerkt - de zaken tot nu toe heeft aangepakt, erken nen B en W dat geluidshinder langs de Engelendaal een pro bleem zal zyn. Wethouder Drenth - als secretaris van de Voorlopige Raad voor de Mi lieuhygiëne van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne deskundig op het gebied van geluidshinder - kwam met het plan voor een tunnel omdat het hem de enige manier leek om de geluidshin der van het verkeer op de Enge lendaal tot een aanvaardbaar minimum terug te brengen. Hij bestrijdt de opvatting van ondermeer de Leiderdorpse commissie voor ruimtelijke or dening en openbare werken dat aangepaste bouw aan de ramd vam Buitenhaf en het aanbren gen van dubbele beglazing in de flats langs de Engelendaal vol doende zouden zijn. "We moeten namelijk rekening houden met het feit dat het ge luid vanaf de flats terugkaatst in de nieuwbouwwijk. Dat kun je met woningbouw niet tegen gaan. In de flats los je met dub bele beglazing niets op, want dan kan men geen raam open zetten," aldus wethouder Drenth B en W van Leiderdorp stellen, in navolging van de opmerkin gen van de begeleidingscom missie, voor om de Leysloot in drie gedeelten te dempen. Het eerst deel wordt voet- en fiet- spas, fietspad tweede deel moet een waterpartij worden. Over het laatste stuk is nog geen be sluit eenomen. In Buitenhof zullen, zoals het er nu uitziet, 237 woningwetwon- gingen gebouwd worden, twin tig daarvan zijn woningen voor alleenstaanden, 24 zijn speciaal geschikt voor bejaarden en ge handicapten. Er zal verder naar gestreefd worden om in Buitenhof een aantal woningen in de be schutte sfeer te bouwen, waar door ook minder draagkrachti- gen de kans krijgen een eigen huis te kopen. LEIDERDORP - Een uitslaande brand heeft vannacht in Leider dorp de gehele benedenverdieping van een woning aan de Maurits- CJY Wassenaar organiseert op Koninginnedag wandeltochten De wandelgroep van de CJV orga niseert in het kader van de feeste lijkheden op Koninginnedag, een oranjemars en prestatietocht. Men kan deelnemen aan een tocht over resp. 5, 10, 15, 20, 25 en 40 km. Er kan vanaf zeven uur s' morgens ge start worden bij het Dorpscentrum in de Schoolstraat. Verder worden er prestatietochten over ongeveer 10 en 20 km gehouden door de duinen en langs het strand. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt krijgt een aardewerk wandtegeltje met een afbeelding van de Wasse- naarse molen "Windlust". Indivi duele wandelaars kunnen vanaf 18 april inschrijven aan de volgende adressen: van Groeneveltlaan 53, Schulpplein 14, Rijksstraatweg 769, de winkel in de Ursulakliniek in Schoolstraat 76, terwijl groepen kunnen inschrijven op maandaga vond 25 april aan het adres Van Groeneveltlaan 53. singel verwoest. De bewoner van woning kon uit de bovengelegen slaapkamer worden gered. De alleenstaande heer Schouten, die het huis hewoond, was rond twaalf uur van een bezoek aan zijn zoon thuisgekomen, maar had toen niets bespeurd dat op een brand leek. Tegen kwart voor vier vannacht sloegen omwonenden alarm, toen de benedenverdieping al in lichterlaaie stond. Zij konden de heer Schouten, die bij een po ging te ontsnappen bewusteloos was geraakt, met behulp van een ladder uit zijn slaapkamer redden. De man werd weliswaar opgeno men in het ziekenhuis, maar is daaruit vanmorgen alweer ont slagen en bij familie onderge bracht. LEIDERDORP - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in de Leider- dorpse Kastanjelaanschool. De da ders, die een deur forceerden, gin gen er vandoor met een filmprojec tor. Aan de Brunelkamp werd ingebro ken in een gezinsvervangend te huis. Daar kwam men binnen door een niet goed afgesloten schuif raam. De daders verdwenen met een geldkistje met naar schatting vijfhonderd gulden. In Warmond is dit weekeinde inge broken bij een benzinestation aan de Hereweg. De daders, die een ruit ingooiden, namen voor vijfhonderd gulden aan autoradio's mee. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdiensten der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 15 tot 22 april door Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest. tel. 155482; Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. WARMOND - Progressief Warmond gaat vanavond met leden en belang stellenden praten over de huisvestingsnota, die B en W van Warmond onlangs hebben gelanceerd. Die nota had al in de raad behandeld moe ten worden, maar fractieleider Jan Timmermann van PW vroeg de laat ste raadsvergadering uitstel om meer tijd van voorbereiding te hebben. Niet in de laatste plaats zullen op de bijeenkomst, die vanavond om acht uur in hotel "De Zon" in Warmond begint, de problemen rond de Oranje Nassaulaan aan de orde komen. PW heeft het college de afgelopen raadsvergadering verregaande nalatigheid verweten, die tot gevolg heeft gehad dat een tweetal projectontwikkelaars vrijwel alle grond langs de Oranje Nassaulaan in handen heeft gekregen. Deze maatschap pijen - Bagon en Enro-Westgaarde - willen op die plaats landhuizen bouwen. Progressief Warmond heeft de afgelopen raadsvergadering aangekondigd desnoods "politieke consequenties" aan een en ander te Dierenhlllpdienst willen verbinden. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorp straat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwjjk. Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgr^cht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Kledingbeurs De unie van Vrouwelijke Vrij willigers, afdeling Oegstgeest organiseert op 26 en 27 april een zomerkledingbeurs. Zomer- en sportkleding, mits schoon, heel en modem voor kinderen van één tot veertien jaar kan op dinsdag 26 april van tien tot vier uur worden ingeleverd in het Dienstencen trum aan de Lijtweg. De ver koop is die avond van zes tot negen uur (als er volgnummers nodig zijn, kunnen die om half zes worden afgehaald) en woensdagochtend van negen tot twaalf uur. Van de op brengst gaat twintig procent naar de U.V.V. ter bestrijding van de onkosten. Een even tueel overschot wordt ge bruikt voor een goed doel. Ten bate van Terre des Hommes en een kindertehuis kan men ook babykleding op de beurs inle veren en dat, dames, is heel mooi. Inlichtingen: tel. 151475 of 153212. Theosofie „Dood en onsterfelijkheid, as pecten van persoonlijkheid sontwikkeling", wie droomt daar af en toe niet van? M. S. H. Schlemper, die goed in psy chiatrie is, spreekt erover, morgenavond in het Logege- bouw, Steenschuur 6 Leiden. Om acht uur. Hij doet dat, om dat de Leidse Loge der Theoso fische Vereniging het wil. Milieu Druk zal het worden in dat lo- gegebouw in de Steenschuur (waarom zeggen de r tijd het Steenschuur? Het is zowel de steen als de schuur). Want dr. H. A. Udo de Haes, een lid van de werkgroep Milieu beheer, belicht Ons Milieu. Ook om acht uur. Het Nivon heeft dat geregeld. Breehuys Ook nu de paasvakantie voor bij is, is het nuttig om te weten dat het Breehuys in de Brees- traat tegenwoordig speciaal voor de jeugd ook 's middags geopend is. Op dinsdagmiddag kunnen jongens en meisjes van tien tot veertien jaar leren pot tenbakken. Zeven middagen lang met Marian, vanaf mor gen, 19 april van vier tot zes uur, op woensdagmiddag kan de jeugd van twaalf tot zestien jaar in het Breehuys terecht om van Ed en Toos gitaar te leren spelen. Beginnen om half vier. Op donderdagmiddag is er voor dames en heren van twaalf tot zestein gelegenheid de kunst van het jazzballet meester te worden. Dat is top- pop gedans enz. Om half vier. Het leuke van het Breehuys is verder dat het telefoon heeft: 130983. Boerenwagens In het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam in Wassenaar houdt de heer V. J. Wilkens morgenavond een causerie over boerenwagens. Hij is voorzitter van de Stichting De Boerenwagen. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de historische Vereniging „Oud Wassenaar" en begint om acht uur. Atletiekevenement in Zoeterwoude Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den. katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- Jorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dmsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur ZOETERWOUDE - De gisteren door de Zoeterwoudse P.K.J. georganiseerde Poldercross, trok een flinke publieke belangstelling. De 135 deelnemers onder wie 72 heren, 17 dames en 46 junioren, liepen een parcours door de Zoeterwoudse polders van respectievelijk 6500 en 5500 m. Bij de heren, finishte Gerard Tas uit Pijnacker als eerste in een tijd van 20.40 min. De tweede tot en met de vijfde plaats waren weggelegd voor Gerard van der Ham (Ter Aar), Bert Kerkvliet (Roelofarendsveen), Peter Berg (Zoeterwoude) en Jos van der Geest (Oud Ade). Bij de dames ging Anjo van Kreuningen uit Voorburg als eerste over de streep, in een tijd van 22.10 min. Magdalen van Rijn, Benadette van Diemen, Nel Verstegen en Lenie Straathof, allen uit Zoeterwoude, legden beslag op respectievelijk de tweede tot en met de vijfde plaats. By de junioren werd de 5500 meter het snelst afgelegd door M. Honsbeek uit Leiderdorp. Hij deed dit in een tyd Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaveijassen, woe en vr. 121.14 r Als tweede kwam hier binnen Peter de Jong, terwijl Jos Op de foto de start van de junioren. i Kempen uit Nieuwkoop derde werd. VOORSCHOTEN - De Stichting Schoolbegeleidingsdienst Voor schoten is al voor de start con flictstof voor politieke partijen, schoolbesturen en onderwijs- teams. Dat is dan ongeveer vyf jaar na het schokkende rapport waarin stond dat een groot per centage kinderen in Voorschoten niet mee kon komen met het normale lesrooster. Voorschoten was een van de eerste plaatsen in Nederland waar kin deren op de lagere school niet meer konden büjven zitten. Het doubleren in een klas was uit de tijd, maar dat gaf tal van andere problemen. Er waren en bleven kinderen die zich niet zo goed konden aanpassen aan het schoolleven. De schoolhoofden verzochten het gemeentebestuur om onderwijs kundige hulp in de vorm vn een remedial-teacher (een leerkracht die kinderen extra steun geeft) en een logopedist. De toenmalige wethouder Th. Esselaar for meerde een groep deskundigen Door Joop Peters en deze kwam tot de conclusie dat een schooladviesdienst in Voorschoten noodzakelijk zou zijn. Dat was financieel geen haalbare kaart. Voorschoten probeerde aansluiting te krygen bij zowel Leiden als Voorburg en Den Haag. Deze diensten waren al te druk bezet en daarna kwam het plan om te beginnen met eigen Voorschotense hulpdienst ten behoeve van het kleuter- en lateronderwijs. Misrekening De gemeenteraad besloot vorig jaar een bedrag beschikbaar te stellen waarvoor een onderwijskundige en een logopedist(e) aangetrok ken zouden kunnen worden. Deze twee mensen zouden "eer lijk verdeeld" worden over alle scholen van Voorschoten. Ver ondersteld werd dat deze va kleerkrachten aangesteld zouden kunnen worden op dezelfde wy ze als een gymnastiek- of handenar- beidleraar. Dat bleek een misre kening. Op aandrang van diverse betrok kenen werd een privaatrechte lijke stichting in het leven geroe pen, waarin de vijf participanten gelijk vertegenwoordigd zouden zijn. De financiën werden gevon den in de gemeentekas en zo zou de gemeenteraad van Voorscho ten niet alleen vertegenwoordigd zijn in het bestuur van de stich ting als bestuur voor het open baar onderwijs, maar tevens een de door de wet voorgeschreven controle op de uitgaven verzor gen. Dit omdat de gemeenteraad tot taak heeft de gemeentegelden te beheren. Thans worstelt de gemeenteraad al maanden met het probleem hoe de vrijheid van onderwijs ge waarborgd kan worden, maar ook hoe diezelfde gemeenteraad een juiste controle kan uitoefe nen op een stichting die uitslui tend drijft op gemeenschapsgel den. Onvrede Buiten het gemeentehuis heerst ook nog onvrede met de voorge stelde stichting, vooral van de kant van het schoolhoofdenbe- raad. De schoolteams willen een grotere vinger in de pap hebben. De schoolbesturen van het bijzon der onderwijs staan op de bres van de "eigen identiteit" van de scholen. De gemeenteraad zal waarschijn lijk eind van deze maand de sta tuten voor de stichting wel goed keuren mits de ambtenaren tal van redaktionele wijzigingen hebben aangebracht. Redaktio nele wijzigingen die het gevaar inhouden dat de andere deelne mers in de stichting er niet mee akkoord kunnen gaan. Het grote twistpunt binnen de ge meenteraad is de vraag of deze stichting een "onderwijsstich- ting" is of een stichting met een sociale en medische opzet ten dienste van het onderwys. Hier over bestaat een niet te verzoenen tegenstelling tussen de confes sionele partijen en de WD en PPV. De kinderen voor wie de stichting nu in het leven geroepen wordt, hebben inmiddels de lagere school al verlaten. LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2