UYS: geen 1-1, maar nederlaag van 4-0 Alleen wonder helpt Teylingen Lugdunum-LD W S (CM)) toppunt van saaiheid definitief bezegeld ROODENBURG ONVERKLAARBAAR MAT Lot Randstad Sport Leidenaars delen de punten met Wilhelmus (1-1) OOK WINNEND IJDO NOG NTET VETLTG MAANDAG 18 APRIL 1977 PAGINA 11 SPORT SPORT DELFT-Alleen een wonder kan Teylingen nog van degradatie naar de derde klasse redden. Doordat Teylingen zelf verloor van DHC en mededegradatie kandidaat ON A won is het ver schil, met nog twee wedstrijden voor de boeg, 4 punten gewor den. Een haast onmogelijke opgave voor de Sassenheimse ploeg. Vooral met de wetenschap dat het 2-0 verlies van gisteren ei genlijk niet nodig was geweest. DHC, dat moest winnen om nog in de race voor het kampioen schap te blijven, probeerde het spel te maken. De Delftse ploeg Degradatie zo goed als zeker faalde echter volledig, waar door juist Teylingen erg gevaar lijk kon worden. Vooral Hennie Zoet kreeg in de beginfase sco- ringsmogelijkheden. Zoet sprong echter onzorgvuldig met de kansen om, zoals Teylingen eigenlijk het gehele seizoen door al de meest opgelegde kansen weet te missen. De Sassenheimse ploeg kan zich qua veldspel met veel clubs in deze tweede klasse meten. Zodra een paar spelers kansen weten te creëren dan weet men er geen raad mee. De doelpunten blijven uit en de ploeg gaat dan tegen zichzelf lopen voetballen. Tegen DHC was dat ook het geval. De thuis club kwam via Jack Vaes in de 54ste minuut op 1-0, putte moed uit de verkregen voorsprong en deklasseerde Teylingen verder in de gehele tweede helft tot een armzalig ploegje, dat nauwe lijks meer over de middellijn kwam. Vijf minuten later was het 2-0. Een enorme fout in de Sassenheimse verdediging werd door Harry Dame genade loos afgestraft (2-0). Hierna kregen de Delftenaren nog vele mogelijkheden de score op te voeren maar doelman Van der Zwaan voorkwam erger. Jos van der Lans kon het verlies blijkbaar moeilijk verwerken. Een kwartier voor tijd werd hij wegens natrappen van het veld gestuurd door de goed leidende scheidsrechter Ploeg. ROB ONDERWATER AMSTERDAM - UVS heeft slechts een paar tellen serieus de gedachte kunnen koesteren dat er bij AFC een redelijk resultaat zou kunnen worden geboekt. Op het moment dat invaller-spits Jan Verver tien minuten voor tijd de gelijk maker achter doelman Jansen deponeerde, gloeide er even hoop in de Leidse harten. De illusie dat de 1-1 stand zou kun nen houden werd echter getorpe deerd door scheidsrechter d'Anco- na, die na overleg met zijn grens rechter weigerde het doelpunt geldigheid te verlenen, en door de tegenstander. Luttele seconden nadat de Verver-treffer was ge schrapt, ijlde AFC weg in een flit sende tegenstoot die de hard en la coniek gevonden 2-0 ven midden- Pieter Donath matchwinnaar WASSENAAR - Door een 1-0 zege op DHS prolongeerde Blauw Zwart gisteren de kleine kans op de titel in de eerste klasse. Met nog vijf duels voor de boeg bedraagt de achter stand op koploper Neptunus nu vier punten. Met een onhoudbaar schot, uit een voorzet van Ad Hoog- enboom, stelde Pieter Donath drie minuten voor tijd de winst veilig. Verdediger Ger Smit en doelman Smit waren de uitblinkers bij Blauw Zwart, dat door DHS slechts sporadisch in gevaar werd ge bracht. Door Paul de Tombe velder Geluk opleverde. Nog eens tien minuten later was het gedemo raliseerde UVS met de grootste seizoen-nederlaag om de oren ge mept 4-0 wees het scorebord tens lotte aan op het Amsterdamse sportpark met de veelzeggende naam "Goed Genoeg". Het cruciale moment van de wed strijd was uiteraard die 80ste mi nuut, toen het inplaats van 1-1, twee-nul was geworden. Logisch dan ook dat trainer Gerard Désar naderhand weieens wilde weten waarom de Leidse gelijkmaker nou eigenlijk was afgekeurd. Zelf hield hij het erop dat de grensrechter die het "beslissende", maar wel héél erg korte vlagsignaal had gegeven, in de mening had verkeerd dat de bal achter zou lopen. Op het mo ment dat Arie Lagendijk met zijn snel genomen vrije trap Piet van Putten (pauze invaller voor de ge blesseerde Henskens) in vrije posi tie had gemanoeuvreerd en de bal na diens lob onderweg was naar de lat, via de handen van doelman Jansen, was er ook sprake van enig vlagvertoon, al kon dat bepaald niet erg uitbundig worden genoemd. Toen Verver de van de lat terugge sprongen bal eenmaal met het hoofd naar 1-1 had gestuurd, was dat echter wél aanleiding voor d'Ancona om in overleg te treden met zijn grensrechter. De arbiter "Want voor mij was het een twijfel geval. Het leek mij buitenspel van de man die scoorde". Geconfron teerd met het gegeven dat de vlag toen allang weer was binnenge haald, creêrde de spelleider nog meer verwarring met zijn opmer king dat dan "blijkbaar die andere speler buitenspel had gestaan. Hoe dan ook, mijn grensrechter had in ieder geval strafbaar buitenspel ge constateerd". Die dubieuze beslissing en de (4-0) consequentie daarvan had UVS duur kunnen komen te staan, ware het niet dat de alle lager geklas- seerden in de hoofdklasse A zo vriendelijk waren de punten in te leveren. Daarom had de grote ne derlaag geen verstrekkende gevol gen, al was het natuurlijk bepaald niet bevorderlijk voor het moreel van de ploeg die dinsdagavond de bikkel-partij bij De Spartaan wacht (aanvang 7 uur). Doelman Wijnand Sloos bijvoor beeld stond nog na te suizebollen van de door AFC in de slotfase ge demonstreerde schotvaardigheid met een scoringspercentage van honderd procent. "Ongelooflijk dat ik er vier om m'n oren krijg. En er was er niet één houdbaar". Het impliceerde een stukje bewon dering voor het spitse werk van de tegenstander, dat later duidelijker werd verwoord door Désar. "We zijn de boot ingegaan door de indi viduele klasse van hun spitsen". Daarmee werd direct ook het ver schil getypeerd. Het "werk-en ren- voetbal" spelende UVS was be paald niet zoveel minder dan de tegenstander, maar komt maar heel moeilijk tot scoren. Als met hard zwoegen het front is bereikt, laten de mannen die het moeten doen, het te vaak afweten. Kansen wor den tegenwoordig wel gecreeêrd, maar als zelfs op twee meter van het doel over de bal wordt heenge- maaid (Van Goozen, die een off-day had en dan ook werd vervangen door Verver), wordt het natuurlijk bijzonder moeilijk om rendement te plukken van de noeste arbeid. AFC daarentegen kan héél lang de indruk wekken in staking te zijn gegaan om dan in bevliegingen met dodelijke zekerheid en veel variatie toe te slaan. Zo ging het bij de tot standkoming van 1-0 (Bijlsma op aangeven van Akkermans), na een half uur voetbal; zo ging het ook bij de voorbereidingen van het trio treffers in de laatste tien minuten. Pech en "geluk" beslisten toen over de verdeling van de punten. Nadat 1-1 was doorgestreept, spoot mid denvelders Geluk 2-0 langs Sloos, rondde Bijlsma een flitsende drie hoekscombinatie af en deed Geluk tenslotte ten overvloede nogmaals voor hoe simpel scoren kan zijn: 4-0. Uiterst geflatteerd natuurlijk. Désar "Ja, wat wil je. Als het 1-1 moet worden en je krijgt 2-0 achter je oren, is het een gelopen pot LEIDEN - Derby's zijn nooit de mooiste wed strijden geweest die er op de Leidse voetbal velden in het verleden werden vertoond. Daarvoor stond er meestal te veel op het spel; waren het niet de punten dan was er altijd nog de eer waar om werd geknokt. Werd er niet fraai gevoetbald dan maakten inzet, spanning en sensatie zo'n stedelijke ont moeting tot een festijn waar nog weken over werd nagekaart. Van dat alles was gisteren in het „duel" tussen Lugdunum en LDWS (0-0) niets, maar dan ook niets te bespeuren. Het leek wel alsof beide verenigingen had den afgesproken het Leo Redel in zijn laatste wedstrijd voor Lugdunum maar niet al te moeilijk te maken. Mevrouw Redel probeerde het afscheid van echtgenoot Leo onvergete lijk te maken door de „bewegin gen" van beide teams op film vast te leggen. Ze had net zo goed een fototoestel kunnen meenemen, in het veld gebeurde helemaal niets. Publiek Lugdunum anno 1977 zal als de meest saaie Leidse derby de ge schiedenis ingaan. Een felle aanklacht dient gericht te wor den tegen het publiek, dat aan die verveling in niet geringe mate bijdroeg. Alleen toen Leo Redel zo'n tien minuten voor het eindsignaal het veld verliet kon er even een applausje van af. De meeste toeschouwers hadden op dat moment echter al het gezel lige Lugdunum-clubhuis opge zocht. Ook Lugdunum-trainer Huub Lenz kon er maar weinig waardering voor de ongeinte- resseerdheid van de acteurs op brengen: ,Al voetbal je tegen een damesteam dan moet je er nog met een inzet van 100% voor knokken. Het kan er bij mij niet in dat je in een derby zo lauw loopt te voetballen." Beide ploe gen verdienden niets meer dan de 0-0, die als logisch resultaat op het scorebord terecht kwam. Gé Dubbel- deman, de laatste man van LDWS, schiet een deuk in de bal. Lugdunumspeler Jan v.d. Reij- den kijkt be zorgd toe. LDWS trachtte de bal wat meer in de ploeg te houden dan Lug dunum, dat het meer moet heb ben van de snelheid van de spit sen Schildhuizen en Pijnakker. Veel leverde het tikwerk van LDWS, dat vaak door de slechte grasmat werd onderbroken, nietop.Aande andere kant was er voor de Lugdunum-aanval ook weinig eer te behalen, om dat de dieptepasses elke nauw keurigheid misten. Het duurde bijna een half uur voordat één van beide ploegen iets gevaar lijks probeerde te ondernemen. Paul Wetselaar schoot de bal toen in de handen van Lugdunum-doelman Wil de Vos, die daarvoor nog niet in actie had behoeven te komen. LDWS-doelman Wim Visser kon zijn handen pas in de tweede helft warmen, toen Gijs Collé was doorgebroken. Visser kon de bal na het slappe schot van Collé echter zonder moeite op rapen. Na een lob van Jan Pij nakker verdween het leer nog over de lat. Aan de andere kant kreeg LDWS één redelijke kans het treffen alsnog te beslissen. Dat was toen invaller Bart v.d. Weiden zich knap vrijspeelde en de bal panklaar legde voor John van Haastrecht, die de bal ech ter met een slappe boog over het doel van Wil de Vos prikte. RON POLANE. VOORSCHOTEN - Het lot van Randstad Sport is nu definitief bezegeld. Door een 4-3 nederlaag op eigen veld tegen UDO zullen de Voorschotena ren het volgend seizoen in de vierde klasse moeten uitkomen. UDO blijft, ondanks de zege, ook degradatiekandidaat. De spanning was te snijden, de laatste tien minuten van dit ener verende degradatie-duel. Onver wacht was Randstad Sport, strij dend voor zijn laatste kans, uit vols lagen kansloze positie, teruggeko men tot 4-3. Doelman Cees van Rijn ontpopte zich toen echter als de held van Oegstgeest en bezegelde, door zijn fraaie reddingen, direct het lot over Randstad Sport, dat tenslotte moedeloos afdroop. Uitgooi Het zag er overigens niet naar uit, dat het nog zo spannend zou wor den. In de eerste helft met name speelde UDO zeer aanvallend en omdat John Maunuputty en Wil- bert Witteman een bijzonder goede dag hadden lag het voor de hand, dat de uiterst zwakke Randstad defensie spoedig door de knieën zou gaan. Hetgeen voor rust inder daad tweemaal gebeurde. Een bij zonder zwakke uitgooi van doel man Hendriksen werd door zijn verdediger Kamerling met de hand beroerd en John Manuputty plaat ste zich achter de bal. De kleine Oegstgeestenaar deponeerde de bal ineens achter Hendriksen. De Voorschotense doelman was voor de tweede maal kansloos toen Cor Streijk zich tussen enkele Rand stadspelers doorwrong en beheerst intikte: 0-2. En vlak na rust werd hét zelfs 0-3 toen Cees van 't Woudt de bal op een presenteerblaadje kreeg aangeboden van de hard werkende Manuputty. Randstad Sport leek volkomen weggespeeld te worden. Zover kwam het echter niet. UDO kwam na een tegentreffer van Henk van der Zwan weliswaar nog op 1-4 door opnieuw Manuputty, maar het naderende verval kondigde zich al aan. De ploeg had in de eerste helft teveel energie verspeeld en dat brak de Voscuylbewoners, toen Randstad aanzette voor een laatste wanhoopsoffensief, op. Althans bijna. Van der Zwan en Devilee we zen hun ploeg de weg, maar na die derde goal liep Randstad zich stuk. Op doelman Cees van Rijn, die als enige UDO-speler zijn hoofd koel hield in die bijzonder spannende slotfase. VAN NISPEN-LFC 1-1 Tegen middenmoter Van Nispen is koploper LFC niet verder gekomen dan een 1-1 gelijkspel. Omdat ook naaste belager Scheveningen een zigd. LFC verloor in De Zilk niet alleen een punt, maar ook verdediger Henk Spies, die zijn knieband ver rekte en daardoor vermoedelijk niet beschikbaar zal zijn als vol gende week aangetreden moet worden tegen concurrent Scheven ingen. Een dubbele tegenvaller dus voor de ploeg van Raboen, die het gelijke spel tegen Van Nispen een 'gemiste kans' noemde. LFC begon overigens goed, want na een kwar tiertje 'aftasten' namen de Leide naars de leiding. Een verdediger van Van Nispen werkte de bal, na grondig stoorwerk van Hans Kruiff in eigen doel: 0-1LFC wilde daarna het karwei wel afmaken, maar het afwerken was slecht verzorgd. Vlak voor rust kwam de thuisclub on verwacht op gelijke hoogte. In bui tenspelpositie staande trof Henk van Maris doel: 1-1. Na de hervatting was LFC opnieuw sterker, maar ook nu stond het vi zier niet op scherp. Koos Bekooy en Cock van Weerlee kregen ieder nog een goede kans op een treffer, maar beiden faalden. SC LISSE-HILLEGOM En ook ditmaal ging het in de aller laatste minuten weer fout bij SC Lisse. Al vaker deze competitie leek Lisse op een overwinning af te gaan, maar vlak voor tijd moesten de oranjezwarten toch nog een punt prijs geven. Zo ook nu tegen streekgenoot Hillegom, dat tot tweemaal toe op achterstand gezet werd, maar toch nog langszij kwam. Zij het met de nodige for tuin. Veelbelovend SC Lisse, met Aad Hoogkamer als laatste man en Jack van Ruiten voor de geblesseerde Wim van Beek, startte veelbelovend. Een hoge voorzet van Gerard Koomen werd door de Hillegomse goalie verkeerd beoordeeld, waarna Van Ruiten simpel voor 1-0 kon zorgen. Voor rust kwam Hillegom nog langszij, maar Lisse, dat zich vooral technisch de betere ploeg toonde, nam na de hervatting opnieuw af stand. Na een knappe één-twee van Van Ruiten zorgde Harry van der Zwet voor 2-1. Vlak voor tijd, ieder een had zich al met een Lisser- overwinning verzoend, kreeg Hoogkamer de bal ongelukkig in het strafschopgebied tegen zijn arm. De omstreden strafschop werd door Van Velzen benut: 2-2. sterker, RAVA was dat na rust. Ge zien dit spelbeeld was de uiteinde lijke 0-0 eindstand dan ook wel te recht, al liet met name DOCOS een paar goede kansen op een doelpunt onbenut. Hopeloos Met een moegestreden Wilhelmus (vier wedstrijden in acht dagen) kwamen de Leidenaars een 1-1 ge lijkspel overeen. Erg gemakkelijk is dat gelijke spel echter niet tot stand gekomen, want nadat Wil helmus in de vijftiende minuut de score via Van der Vaart had geopend heeft Roodenburg toch nog even diep in het krachtenar senaal moeten tasten. Cees Mon tague beklonk de overeenkomst uiteindelijk met een mooi en hard schot. Trainer Pieter Versteegh sag het echter in eerste instantie allemaal even anders. Stoïcijns vertelde hij; 'Tk ben erg blij met dat punt. Tussen ons en nummer voorlaatst, Lenig en Snel, liggen maar zes punten. Met vijf wedstrijden voor de boeg zijn we dus nog lang niet veilig". Even later wat serieuzer: "De rest van dit seizoen zal ik ge bruiken om wat jongens uit het tweede en de regionale jeugd-een kans in het eerste te geven. Voor het nieuwe seizoen heb ik wel wat nieuwe spelers nodig om de selec- tiegroep uit te breiden. De slechte resultaten van de laatste tijd ko men in hoofdzaak doordat we geen goede vervangers voor gebles seerden hebben. Vandaar dat ik best wat meer jongens bij de groep wil hebben". Gisteren moest Versteegh het zonder Joop de Roer (spit) en Wim Ligtvoet (vakantie) doen. Daar naast mist hij nog steeds Peter Dubbeldeman en Rob Brittijn. Voor De Boer speelde Wim Lancel weer eens mee en voor Ligtvoet de van weinig zelfvertrouwen voor ziene Henk Prins. Vandaar dat het in de achterste lijn van Rooden burg niet altijd even goed klopte. Dat was ook de reden waarom Roodenburg na die openingstref fer van Wilhelmus niet massaal ten aanval durfde te gaan, afge zien van het feit of de Leidenaars dat wel wilden. Die onzekerheid van Roodenburg stond echter niet aan de basis van de gelukkige treffer van Wilhel mus. Van der Vaart mocht op links een hoekschop nemen, die onnodig was weggegeven. Montagne en doelman Van Berge en Henegou wen verkeken zich zo op die hoek schop, dat de bal regelrecht het doel in verdween. Hans Tisseur, de Leidse spelverdeler, trachtte daarna zijn voorwaartsen keer op keer te lanceren, maar veel le verde dat vooralsnog niet op. Wilhelmus wist iedere Roodenburg-aanval onschadelijk te maken, ook al omdat df. inzet van de Leidse spitsen in de eerste rondgang beneden peil was en André Ooyendijk te vaak onreg lementair te werk ging. In de veertigste minuut echter Kon Pieter Versteegh juichen. Niet alleen omdat de gelijkmaker werd aangetekend, maar vooral omdat dit gebeurde via een op de training Ingestudeerde "truc". "Eindelijk bleek dat er toch Iets op de training is geleerd", aldus Ver steegh. Relnier Verkuylen, die tussen een aantal verdedigers voor het doel van Wilhelmus stond, legde de hem aangespeelde bal terug op Cees Montagne, die hard uithaalde: 1-1. Ondanks het grote overwicht, dat Roodenburg in de tweede helft had, kwam de ploeg niet meer tot scoren toe. De Leidenaars leken tevreden met het ene punt te zijn en wilden kennelijk niet tot het uiterste gaan tegen Wilhelmus, dat inmiddels al met de tong op de schoenen liep. Roodenburg ge loofde het wel en sudderde door tot het einde met het ene punt ste vig op zak. John de Wetering kon geen verkla ring voor de lusteloosheid van zijn ploeg vinden: "De wil om te win nen is er wel degelijk. Het is niet zo, dat we dit seizoen als verloren beschouwen en het er verder maar bij laten zitten. Maar waarschijn lijk ligt de oorzaak in het feit dat we steeds een vaste speler moeten missen". WALTER OOMEN De Haagse verdedigers lieten in de eerste helft de snelle spitsen Rob Aniba en Sjaak Rietbergen veel ruimte en via de vleugels kwam DOCOS dan ook herhaaldelijk ge vaarlijk door. Rietbergen zelf en Frans Smits waren dichtbij een doelpunt, maar hun schoten waren net niet zuiver gericht. Na rust paste RAVA een strakkere man dekking toe. De Hagenaars namen het inititatief over, maar dankzij een hardwerkend Leids midden veld werd het toch nauwelijks ge vaarlijk voor het doel van Burg- thouwt. Vlak voor tijd kreeg Sjaak Rietbergen plotseling een fraaie kans om DOCOS alsnog aan de twee punten te helpen, maar de spits faalde hopeloos.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11