Parijs vordert burgervliegtuigen voor luchtbrug Crisissfeer blijft in Spanje En toch is het weekend een bijzonder aardige uitvinding. Pa pakt Parade. Opnieuw levenslang geelst tegen Baader-kern Owen hoopt op spoedige conferentie over Rhodesiê' Israëlische premier met vakantie Transport naar Zaire RUSSISCHE VISSERS VERANDERD Over communisten Ambassade bezet uit protest Wordt het straks: Zijne Koninklijke Hoogheid PrinsPieter Dat leest u alléén in BINNEN DRIE MAANDEN "Strauss koopt land in Rhodesiê" VRIJDAG 15 APRIL 1977 BUITENLAND ADVERTENTIE JERUZALEM (SP) - De Israëlische premier Rabin zal over een week met verlof gaan. Na de Israëlische onafhankelijkheidsdag op 21 april neemt minister van Defensie Peres het premierschap waar tot na de op 17 mei te houden Knesseth- verkiezingen een nieuwe regering zal zyn gevormd. Eind vorige week trad Rabin af als leider van de Israë lische Arbeiderspartij en partij kandidaat voor het premierschap bij de aanstaande parlementsver kiezingen, nadat aan het licht was gekomen dat de Rabins er in de Verenigde Staten - in strijd met de Israëlische wet op de buitenlandse valuta - bankrekeningen op na hielden. Op de wekelijkse kabinetsverga dering zal premier Rabin de Israëli sche regering zondag verzoeken minister Peres, die eerder deze week tot lijstaanvoerder van de Ar beiderspartij en partijkandidaat voor het premierschap werd geko zen, als zijn plaatsvervanger aan te wijzen. Mevrouw Leah Rabin, de echtge note van de Israëlische premier, is gisteren officieel in staat van be schuldiging gesteld. Zij was giste ren zelf niet aanwezig bij de formele indiening van de aanklacht bij de districtsrechtbank van Tel Aviv. Uit de aanklacht blijkt dat het echtpaar Rabin op een gewone cheque-rekening en op een spaar rekening bij de National Bank in Washington in totaal 21.101 dollar had verzameld. Rabin was van 1968 tot maart 1973 Israëlisch ambassa deur in de Amerikaanse hoofdstad en zou tijdens zijn ambassadeur schap tienduizenden dollars heb ben bijverdiend door zich voor le zingen te laten betalen. Mevrouw Rabin is niet gerechtigd dollars te bezitten, aangezien zij geen offi cieel bevoegde geldhandelaar is, terwijl zij de dollars ook niet in ruil voor Israëlische ponden aan het ministerie van Financiën heeft Wegens overtreding van de strenge Israëlische deviezenbepalingen kan de 49-jarige mevrouw Rabin maximaal tot drie jaar gevangenis straf en een boete van 160.000 gul den worden veroordeeld. De datum voor het proces teeen Leah Rabin is nog niet vastgesteld. Rabin is zelf niet bij het proces be trokken. Voor zijn aandeel in de twee illegale bankrekeningen kreeg hij eerder deze week door het ministerie van Financiën een boete van 4000 gulden opgelegd. (de zachtere vieux) TAT£TTÏTTr"TTJ7'<Z PARIJsr- KINSJASA (Reuter/UPI) - De Franse iiYo 1 AuCI iLiO regering heeft twee transportvliegtuigen van de MOSKOU (UPI) - Het Russische ministerie van Visserij heeft de Russische gezagvoerders van schepen die in de Amerikaanse wa teren vissen, nieuwe instructies ge geven opdat de Amerikaanse voor schriften "strikt kunnen worden nageleefd". Het Sowjetrussische regeringsblad Izwestia dat dit gisteren meldde, liet weten dat de instructies ver band houden met "recente visserij-incidenten". De Amerikaanse autoriteiten heb ben de vorige week twee Russische vissersboten aangehouden wegens schending van de voorschriften in de nieuwe zone van 200 mijl voor de Amerikaanse kust. burgerluchtvaart - een Boeing 747 Jumbo en een DC 8 gevorderd ter bespoediging van de over brenging van Marokkaanse militairen naar Zaïre. Dit hebben functionarissen van het ministerie van Defensie in Parijs gisteren meegedeeld. De Boeing 747 van de staatsmaat- schappij Air France en de DC 8 van de particuliere Union des Trans port Aeriens (UTA) voegden zich bij de 10 Transall-vliegtuigen van de Franse luchtmacht die de lucht brug onderhouden. President Valéry Giscard d'Estaing had dinsdag gezegd dat de lucht brug eind deze week beëindigd zou worden. De bond van vliegers bij de Franse luchtvaart protesteerde tegen het gebruik van burgervliegtuigen voor speciale vluchten die verband houden met oorlogsoperaties "in een gebied waar noch de Franse territoriale onschendbaarheid MADRID (UPI) - De crisis in Spanje in verband met de legali sering door de Spaanse regering van de communistische partij blijft aanhouden. Rechtse vijan den van premier Suarez onder aanvoering vap de volksalliantie, een bundeling van rechtse par tijen onder leiding van zes ex- ministers, hebben gisteren een spoedbijeenkomst van de Cortes - het Spaanse parlement - geëist om over de kwestie van de legali sering te debatteren. Premier Suarez heeft inmiddels een opvolger benoemd van de minister van Marine die aftrad uit protest tegen de legalisering van de communistische partij die 38 jaar in Spanje verboden is ge weest. Daar naar verluidt alle admiraals in actieve dienst soli dair zijn met de afgetreden minis ter Pita da Veiga, heeft Suarez een gepensioneerde schout bij nacht tot minister van Marine benoemd. Omzeilen Maar nog andere vooraanstaande figuren hebben er het bijltje bij neergelegd. Zo stelde Torcuato Luca de Tena, lid van de Cortes, gisteren zijn zetel beschikbaar omdat hij van mening is dat de regering-de draak heeft gestoken met het parlement door het eerst te vertellen dat zij de communis tische paftij niet zou legaliseren en daarna behandeling van de kwestie door het parlement te omzeilen door een eenzijdig op- treden. En dan is er gisteren ook nog mel ding gemaakt van het aftreden van de gouverneur van de pro vincie Valencia en de directeur- generaal van de scheepvaart. Bondgenootschap In Madrid is gisteren het 150 leden tellende centrale comité van de Spaanse communistische partij bijeengekomen. Het zal twee da gen vergaderen. Partijleider San tiago Carrillo deed gisteren een' beroep op de andere "democrati sche" partijen samen met de communisten een bondgenoot schap aan te gaan om de aanhan gers van Franco bij de komende algemene verkiezingen te kun nen verslaan. Woedend De regering van Zaire, die woedend is over nieuwsberichten uit de pro vincie Sjaba waar opstandelingen strijden, heeft een voorgenomen tocht van verslaggevers naar het gevechtsgebied geannuleerd. Een regeringswoordvoerder deelde mee dat de berichtgeving uit het koperrijke Sjaba neerkwam op sa botage. Daarom moest een bezoek aan het mijncentrum Kolwezi - waartegen Marokkaanse militairen een groot offensief zouden voorbe reiden tegen de naderende rebellen worden afgelast. Volgens de laatste berichten zouden de opstandelin gen zich bevinden op ca. 95 km van Kolwezi. De Angolese regering heeft giste ren verklaard dat Zaïrees geschut een Angolees vrachtschip in de Angolese wateren heeft beschoten waarbij bemanningsleden gewond werden en schade werd aangericht. De regering "waarschuwde Kins- jasa plechtig" dat haar militairen elke verdere provocatie zouden vergelden. Het in de Engelse taal verschij nende Tanzaniaanse regeringsdag blad Daily News schreef dat de lan den die zich mengen in het conflict in Zaïre de volle verantwoordelijk heid ervoor moeten dragen als de gevechten zich tot over de grenzen uitbreiden. Internationaal "Het conflict tussen de Zaïrese re gering en rebellen in Sjaba wordt in een snel tempo geïnternationali seerd. De landen die verkozen tus senbeide te komen in de zaken van Zaïre, moeten de volle verantwoor delijkheid dragen als de gevechten overslaan naar buurlanden. Tanza nia grenst aan Zaïre", aldus het blad. De Westduitse regering heeft giste ren besloten voor een waarde van vijf miljoen gulden voedsel en me dicamenten naar Zaïre te zenden. Regeringswoordvoerder Klaus Boelling deelde op een persconfe rentie mee, dat de zending met bur gervliegtuigen zal worden overge bracht. Over de gebeurtenissen in Zaïre wilde hij zich niet uitlaten. Wel verklaarde hij dat West- Duitsland de onschendbaarheid van deze Afrikaanse staat steunt. Volgens hem had Frankrijk kenne lijk op grond van hetzelfde motief besloten Marokkaanse militairen naar Zaïre over te vliegen. Woord voerder Klaus Terfloth van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn deelde mee, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG-landen maandag a.s. op een bij eenkomst in Londen over hulpver lening aan Zaïre zullen praten. TEL AVIV - Twee Israëliërs, André Kaltsjinski (40, rechts) en Henry Torotsjik(34), die geboren zijn in het ghetto van Warschau, leggen een verklaring aan de pers af, nadat zij na ruim vijf uur onderhandelen de bezetting van de Westduitse ambassade in Tel Aviv hadden opge geven. Zij lieten zich daarna door de politie arresteren. De mannen hadden de ambassade bezet uit protest tegen de wijze waarop in West-Duitsland de processen worden gevoerd tegen oor logsmisdadigers en tegen het feit, dat de ambassade van dat land geopend was op de dag dat in Israël de joodse slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog werden herdacht. ADVERTENTIE Beatrix kan haar zwager in de adelstand verheffen. Overal verkrijgbaar 1,25 Verstandig In Brussel noemde gisteren de voorzitter van het militaire comité van de N^YVO, de Britse admiraal Sir Peter Hill-Norton, het optreden van Frankrijk in Zaïre "verstan dig". In Parijs gaf de Sowjet- ambassadeur Stepan Tsjerno- wenko in een gesprek met presi dent Giscard te kennen, dat de Sowjet-Unie gekant is tegen elke militaire tussenkomst in Zaïre. Hij verzekerde dat zijn land noch Cuba bij de gebeurtenissen in dat land betrokken is. GABORONE (Reuter) - Engelands minister van Buitenlandse Za ken, David Owen, hoopt dat er binnen drie maanden een offi ciële conferentie over een nieuwe grondwet voor Rhodesiê kan be ginnen. De Britse minister gaf uiting -aan deze hoop nadat hij gisteren in Gaborone, de hoofd stad van Botswana, was aange komen voor overleg met presi dent Seretse Khama van Bots wana over de kwestie-Rhodesië. Owen heeft woensdag gesproken met premier Ian Smith van Rho desiê en premier John Vorster van Zuid-Afrika. Op een persconferentie op het vliegveld van Gaborone zei de Britse minister tegen journalis ten dat hij denkt aan een soort tijdschema met als beginpunt of ficiële besprekingen rond half juni of begin juli. Hij hoopte dat de conferentie, bijeen te roepen door Engeland en de V.S., tot voorstellen over de grondwet in wetgevende vorm zal komen. Deze voorstellen zouden dan aan het Britse parlement kunnen worden voorgelegd en wel op de zitting die in november begint. Owen meent dat er naar gestreefd moet worden dat er in 1978 een zwart meerderheidsbewind in een onafhankelijk Zimbabwe (Rhodesiê) komt. Hij zei voorts moed te hebben geput uit zijn be sprekingen met president Nye- rere van Tanzania, president Sa- mora Machel van Mozambique en de premiers van Rhodesiê en Zuid-Afrika. Op de vraag of hij nu optimistischer is wat een vreedzame oplossing voor Rhodesiê betreft dan bij het begin van zijn reis, antwoordde hij: "Ja, wel wat, maar ik ben in verband met deze reis nooit heel erg optimistisch geweest". Minis ter Owen en premier Smith van Rhodesiê zullen hun overleg voortzetten als de Britse minister in de loop van het komende wee keinde een bezoek aan Rhodesiê brengt. De V.S. hebben gisteren laten we ten dat zij bereid zijn samen met Engeland weer een Geneefse conferentie over Rhodesiê bijeen BONN (SP) - Opnieuw is in het Baader-Meinhof-proces in Stutt gart driemaal levenslang geëist tegen de drie leden van de harde kern van deze gewelddadige anarchistengroep: Andreas Baa- der, Jan-Carl Raspe en Gudrun Ennslin. De vierde hoofdver dachte in dit al bijna twee jaar du rende proces, Ülrike Meinhoff, heeft vorig jaar in haar cel zelf moord gepleegd. Een tweede requisitoir was nodig geworden omdat na de eerste eis, oktober vorig jaar, op verzoek van de verdediging de bewijs voering weer was opgenomen. Daarbij kwam onder andere de sterk omstreden kroongetuige Gerhard Muller aan het woord, die vroeger lid was van de BM- groep maar zich later in de ge vangenis van de terroristische oogmerken van Baader en de zij nen distantieerde. Volgens de verdediging waren de belastende verklaringen van Müller „gekocht" met belofien van strafvermindering en geld. Maar procureur-generaal Hein- rich Wunder zei gisteren dat de advocaten er niet in waren ge slaagd de geloofwaardigheid van deze en een andere kroongetuige, de eveneens afvallig geworden technicus Dirk Hoff, te onder mijnen. Volgens Wunder sluiten de verkla ringen van de getuigen „naad loos" aan op de talrijke bewijs stukken die de rechtbank in dit monsterproces ter beschikking stonden. Deze strafzaak, aldus de procureur-generaal, is eerlijk ge voerd. Hij ging daarbij ook in op het kort geleden bekend geworden- be sluit van twee ministers van de deelstaat Baden-Wurtemberg om enkele gesprekken tussen advo caten en verdachten met mini- spionnen te laten afluisteren. Wunder zei, dat deze affaire geen enkele consequenties heeft voor het verloop van dit proces, omdat noch de rechtbank noch het openbaar ministerie iets van de gesprekken of van hun inhoud afwist. Als dat wel het geval was geweest zo erkende Wunder zou dat een zware belemmering voor de ver dediging zijn geweest. te roepen als de Britse regering hierom vraagt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat er pas dan een besluit van Washington over Amerikaanse steun en deelneming aan een' nieuwe conferentie over Rhode siê genomeq kan worden als Da vid Owen zijn huidige rondreis door zuidelijk Afrika heeft afge sloten. Het besluit van Washington zal dan afhangen van Owens aanbeve lingen en van het resultaat van diepgaand overleg, aldus Hod- ding Carter, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die de nieuwe Geneefse conferentie echter geen constitutionele con ferentie wilde noemen en ook niet wilde zeggen om welk soort het dan wel zou gaan. Hodding Carter gaf echter wel duidelijk te kennen dat de V.S. niet samen met Engeland als voorzitter van de conferentie willen fungeren maar wel bereid zijn aan de con ferentie deel te nemen. MUNCH EN (DPA) - Franz- Josef Strauss, voorzitter van de Beierse CSU, heeft zich volgens het nieuwe zakenpe- riodiek "Frankfurter Korres- pondenz" een 2519 hectare groot landgoed in Rhodesiê aangeschaft. De conservatieve politicus zóu voor zijn nieuwe bezit de "ge bruikelijke prijs" van ruim 19000 Rhodesische dollar (ongeveer 80.000 gulden) hebben betaald. "Frankfurter Korrespondenz", een door zakenkringen opge richt informatieblad voor de zakenwereld, verschijnt van daag voor het eerst in Mün- chen in een oplaag van 300 exemplaren. Juridisch advi seur van het nieuwe blad is de advocaat Hermann Hoecherl, zelf lid van de CSU.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9