VERSIERING OP BUITENMUREN HOORNESFLATS 'Ik had die kerels zo tegen het lijf kannen lopen...." Meelwormen "Landbouw"-dorpshotel wegens nieuwbouw tijdelijk in noodcafé Turkse herder naar Leiden STREEK VRIJDAG 15 APRIL 1977 Bestolen bankhouder: ROELOFARENDSVEEN Voor bankhouder Van Beek staat het als een paal boven wa ter. Hij zegt „Ze moeten me weken in de gaten hebben ge houden. Dat kan toch niet an ders? Zeker, ik ga iedere och tend als ik hier kom een kop koffie halen en maak even een praatje met de kassier van de veiling. Iedereen heeft zo z'n re gelmaat in zijn werk. Misschien dat dit vijf minuten duurt. En dat is net genoeg geweest voor die kerels. Ik denk dat ik net m'n hielen had gelicht toen ze met een koevoet het raam kapot wrikten en m'n tas van het bu reau pikten". Door Jan Westerlaken De kraak bij de Rabobank (buit 72.000) naast de bloemenvei ling van EMM op klaarlichte dag, was in ieder geval goed voorbereid. Want vantevoren was er provisorisch een stel boompjes in het tuintje voor de bank geplant zodat niemand kon zien wat zich daar achter afspeelde. Die (hoge) struiken waren op een andere plek uit de grond gerukt. De politie, die pal tegenover het bankgebouw haar bureau heeft, vermoedt dat de dieven zich even voor de komst van Van Beek tussen dichte bosjes hebben verstopt en hebben toegeslagen toen hij z'n post verliet. Brutaal "Hardstikke brutaal zijn die ke rels", oordeelt Van Beek. "Het gebeurt vaak dat ik direct met een kop koffie terugloop naar m'n kantoortje. Dat had giste ren ook gekund. Dan had ik die kerels tegen het lijf gelopen. Tja, wat doe je dan. Ik weet het niet hoor". Van Beek geeft ruiterlijk toe dat hij zich „rot schrok" toen hij zag dat z'n tas verdwenen was. "Ei genlijk had ik het eerst niet eens direct in de gaten. Ja, dat raam stond te klapperen. Ik heb een timmerman gebeld en gevraagd of hij het even kwam repareren. Toen ik naar beneden stapte zag ik dat m'n tas weg was. Nog had ik niet in de gaten dat er iets mis was. In alle hoeken heb ik ge keken. Daarna ging er pas een lampje branden, dat er iets niet in de haak was". Tweeëndertig jaar werkt Van Beek in het bankwezen. Nog nooit was hij de dupe geweest van een kraak. "Dat komt toch wel even vreemd op je over hoor. Hoe ga je in het vervolg werken? Ja, je zult wat voor zichtiger worden, dat denk ik wel. Is zo moeilijk vooruit te zeggen hè? Kijk, die kassier van de veiling zit hier naast. Achter die glazen wand. Er hangen al leen een paar gordijntjes voor. Ik denk dat je niet meer dan tien forse stappen hoeft te maken. Dan ben je er. Voor hetzelfde geld zie je wat bewegen. Die ke rels zijn op een simpele manier met mijn tas aan de haal gegaan. Ze zijn in ieder geval binnen geweest. Op m'n bureau waren voetsporen te zien". Valse sleutel? Geheimzinnig doet Van Beek over de vraag of de dieven ook via dezelfde weg het gebouwtje hebben verlaten. Een recht streeks antwoord geeft hij in ie der geval niet. Waarnemend- directeur Straver van de Rabo bank in Roelofarendsveen sluit deze mogelijkheid echter totaal uit. "Dan zouden ze twee sleu tels moeten hebben gehad: één van de buitendeur en die was afgesloten en één van de toe gangsdeur tot het kantoortje. Inderdaad, de bank heeft ook een uitgang die in de veiling uitkomt". De bank beschikt niet over een kluis. Toch worden er iedere dag behoorlijk wat financiële transacties gedaan. Kwekers en bloemenhandelaren wikkelen gelijk nun geldzaken af als zij hun waar van de hand hebben gedaan. Directeur Straver is ervan over tuigd, dat er zeker veiligheids maatregelen zullen worden ge troffen. Hij denkt daarbij aan het aanbrengen van een kluis waarin het geld kan worden op geborgen. "Maar", reageert Van Beek, "of dat nou allemaal wel zal helpen, betwijfel is. 's Nachts kunnen ze, als ze dat wil len, toch volop hun gang gaan?" Dagje thuis Vandaag is de bankhouder rus tig thuis gebleven. Om even op verhaal te komen. Dat is wel nodig. Want donderdag is er aan alle kanten aan hem getrokken. Zo erg dat hij niet eens de kans kreeg om zijn vrouw op te bel len en haar te vertellen wat hem was overkomen. Directeur Straver is naar Oude Wetering gereden, daar woont Van Beek, om de echtgenote van de bank houder in te lichten. Het buurtonderzoek dat direct na de kraak op gang is geko men, heeft tot op heden niets opgeleverd. Niemand van de mensen die zijn ondervraagd heeft ook maar iets gezien. "We hebben zelfs geen aankno pingspunt", vertelde waarnemend-groepscommandant Ten Hake. "Geen mens heeft iets verdachts gezien. Zelfs niet de pompbediende. En die zit er toch met zijn neus bovenop". KATWIJK - In één van de komende weken verwacht men bij Openbare Werken in Katwijk de versiering te kunnen aanbrengen aan de flat op de hoek van de Van Slingelandstraat en de Zwarteweg in de wijk Hoornes. Dit flatgebouw is eigendom van de Katwijksche Bouwvereeniging. Kort geleden werd het flatgebouw van „de Brittenburg" op de hoek Hoorneslaan-Langeveldstraat van een soortgelijke versiering voor- Het opsieren van de flats is een ex periment, waartoe de aanzet is ge geven door de Verfraaiingscom missie in Katwijk. De gemeente raad van Katwijk stelde er enige ftjd terug een bedrag van 13.250,- voor beschikbaar. De commissie verwacht in de toekomst met meer voorstellen te komen voor het op sieren van flats in Katwijk, een feit waaruit mag worden afgeleid dat zij het experiment als geslaagd be schouwt. De heer J. van Brakel, die lid is van de commissie en werkzaam is bij Openbare Werken in Katwijk, ver telt als ontwerper van de eerst aan gebrachte versiering „prettige reacties" te hebben gehad op zijn maaksel. "Tevreden? Ja, ik ben wel tevreden. Maar net als bij een huis kom je altijd dingen tegen als je ontwerp eenmaal is uitgevoerd waarvan je zegt: dat had beter ge kund. Je moet het gewoon een tweede keer maken om het hele maal goed te hebben", aldus Van Brakel. De versiering die binnenkort aan de Hoornesflat gaat worden aange bracht is een ontwerp van het Ver fraaiingscommissielid de heer H. van Maanen. Van asbest- cementplaat van 6mm dik in de kleuren okergeel, bruinzwart en roodbruin wordt een ineenvlech ting van kegelsneden gemaakt. Van Brakel: „De delen die we daarvoor gebruiken zijn zwaarder dan bij mijn eigen ontwerp. Daarom zullen we met steigers moeten werken. Zodra de mensen van Openbare Werken kunnen en als het een beetje redelijk weer is de komende weken, zullen ze worden aange bracht". De kleurrijke muurversiering op de flat op de hoek Hoorneslaan- Langeveldstraat Het ontwerp van Van Brakel zelf is gemaakt van voornamelijk muur verf en van oranje en witte PVC- plaat. Het betreft geometrische mo tieven die nauw aansluiten bij de indeling van de wand in muurmo ten. De dolen hebben een sterke kleur ten opzichte van de donker bruine muur-grond. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Ruim tachtig hondenras sen zullen op 30 april in de Groenoordhal jn Lei den hun beste beentje voorzetten tijdens de ju- bileumclubmacht (30- jarig bestaan) van de Ky- nologenvereniging Lei den. Onder de 400 deelnemende hon den (de organisatoren hebben 6000 m2 hal afgehuurd) be vindt zich een Turkse her dershond, de enige op het vas teland van Europa en de in Nederland zeldzame Chinese naakthond. Schapedoes Van de Hollandse rassen komen onder meer opdraven de Schapedoes, het Kooiker hondje, de Drentse Patrijs en, hoewel nog niet erkend, het Smoushondje. Als speciale attractie is er die zaterdag een kind-hond show. Zo'n vijftig kinderen in de leeftijd tussen 6 en 11 jaar Deze zeldzame Turkse her der zal ook te zien zijn paraderen dan (al dan niet verkleed) met hun viervoeters door de Groenoordhal. Een jury beoordeelt welke combi natie's in de prijzen vallen. Op de clubmacht zullen onder leiding van mevrouw A. de Keyzer-Brebaart uit Hille- gom gediplomeerde honden laten zien wat onder gedrag en gehoorzaamheid wordt verstaan. Naast het kijken naar honden (de jubileummatch is voor publiek toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur) kan men in de Groenoordhal een blik werpen in wat aanverwante stands. Onder meer van de Kon. Ned. Jachtvereniging, de Dierenbescherming afde ling Leiden en het World Life Fund. De stamgasten van het bruine Boskoopse dorpshotel/café "De Landbouw" aan de Ko ninginneweg zijn deze week gelijk met de in boedel verhuisd naar de overkant van de weg waar ze voorlopig de eerste maanden aan hun trekken moeten zien te komen in een houten noodcafé. "De Landbouw", in de huidige vorm neergezet in 1893, moet plaats maken voor nieuw bouw. De tijdelijke oversteek vindt plaats in het jaar dat "De Landbouw" precies een eeuw familiebezit is. Bukken Toen in 1877 Boskoop nauwe lijks duizend zielen telde kocht Willem de Frankrijker "De Landbouw". Toen nog een houten mini-café aan de Achterdijk, waar klanten ge bukt naar binnen moesten om zich niet aan de laag han gende dakgoot te stoten. Die houten zoete inval heeft tot 1892 stand gehouden. In dat op haar beurt weer dochter Elly zag opvolgen. Zo hebben drie dochters "De Land bouw" in e familie gehouden. Het vooral bij chauffeurs be kend staande hotel-café gaat de nieuwbouw ook afstem men op de vrachtrijders. Voor hen zal onder hét hotel een doucheruimte worden aange-, legd waar de chauffeurs, voor ze aan tafel gaan, zich wat toonbaarder kunnen maken. Op de begane grond komt het restaurant, dat plaats gaat bieden aan dertig eters, en een café dat wordt aange kleed in de sfeer van grootva ders tijd. Kastelein Ronald Vervoort heeft onder meer beslag weten te leggen op een honderd jaar oude bierpomp. De oude en nieuwe Landbouw-eigenaars. Links moeder Jo daarnaast dochter Elly en haar man Ronald en Jo's man. Er hebben nogal wat vogel houders gereageerd op het probleem waarvoor Sassen- heimer Dannijs vorige week in deze rubriek aandacht vroeg. Het ging om een xgn. meel- wormenkist die hij con strueerde aan de hand van een beschrijving die hij tegenkwam In een vogelboek van de Leidse uitgever Sij- thof. Volgens Dannijs sou het In die kist bijeenbrengen van meeltorren en meelwormen (worm popt tot tor, de tor paart en brengt meelwor men voort etc.) uiteindelijk een enorme hoeveelheid ie-, vende meelwormen en tor ren tot gevolg hebben. Dannijs trof echter, toen hij na een "broedseizoen" zijn meelwormenkist opende, hoofdzakelijk dode torren aan. Hij dacht dat zijn expe riment was mislukt. Volgens die vogelhouders die mij opbelden en ook zo'n meelwormenkist hebben zijn die dode torren een nor maal verschijnsel. Eén van hen: "Die torren blijven maar een paar maanden in leven. Waar het om gaat zijn de eitjes die ze in de kist tus sen het gehakte stro achter lieten. Met het blote oog zijn die de eerste tijd nauwelijks waar te i Dannijs moet zijn kist dus niet weggooien. Als het goed is zitten in de kist nog duizen den levende meelwormen". jaar, een paar uur voordat 1893 feestelijk zou worden in geluid maakte een felle brand korte metten met het kroegje. Binnen het jaar stond er aan de Koninginneweg iets nieuws voor in de plaats. Daar werd het familiebedrijf voortgezet. Tot 1907 door Willem de Fran krijker en na diens overlijden tot 1927 door diens vrouw, die tussen alle bedrijven door ook nog kans zag dertien kin deren op te voeden. Na over grootmoeder Dè Frankrijker zijn het louter vrouwen ge weest die het voortbestaan van "De Landbouw" als fami liebedrijf hebben gewaar borgd.» De jongste dochter nam, omdat geen van de zoons trek had, het roer over van overgroot moeder. Een dame met pit. Bij gebrek aan een muziekin stallatie kroop ze vaak zelf achter de piano en speelde, zo zullen oude Boskopers zich nog wel herinneren, een goed stukje dansmuziek. Haar mu zikaliteit was tot in de wijde omtrek bekend. Toen haar man, Frans Janssen, als kastelein zijn 25-jarig jubi leum vierde deed hij de zaak over aan zijn dochter Jo, die Slaapkamers In het hotel, ontworpen door Boskoper H. den Hollander, zijn tien slaapkamers gepro jecteerd. Ronald en Elly Ver- voort (oudere stamgasten kunnen zich nog wel de tijd herinneren dat zij als kleuter met haar driewieler rondjes om het biljart reed) gaan in hun eigen hotelcafé OUDE MOLEN MOET OP NIEUWE PALEN KOMEN Een onderzoek naar de "conditie" van de fundering van de uit 1722 daterende Rhynenburchmolen in Hazerswoude heeft aan het licht gebracht dat het aanbrengen van een geheel nieuwe paalfundering noodzakelijk is om de watermolen in de toekomst niet nog verder naar het noordoosten te laten overhellen. Het uit het lood staan van de molen blijkt te maken te hebben met de houten paalfundering. Vanwege het in de loop der jaren verlagen van de grondwaterstand zijn de toppen van de funderingspalen boven water komen te staan waardoor ze zijn gaan rotten. Die broze fundering heeft het molengevaarte niet op dezelfde plaats kunnen houden. De slechte heipalen zullen niet worden verwijderd. Binnen de mo lenmuren werden andere de grond in gedreven waarover dan een (dragende) betonfundering wordt gestoiL Overstekende zwaan zorgt voor paniek in Noord wijk NOORD WIJK - Een overstekende zwaan heeft gisteravond omstreeks half acht op de Van Berckelweg voor heel wat consternatie gezorgd Ter hoogte van de inrit naar de jach thaven, waggelde de sierlijke, witte vogel doodkalm over de rijbaan, juist toen uit de richting Noordwijk een auto naderde. De bestuurder slaagde er door krachtig remmen in het dier te ontwijken. Deze ma noeuvre bracht echter een kort ach ter hem rijdende chauffeur (43) uit Noordwijk in perikelen. Om een aanrijding met de voorgan ger te vermijden, week hij naar rechts uit en schoof hij met z'n Mer cedes hét rijwielpad op, waar twee Noordwijkse jongens (17) op een bromfiets kwamen aanrijden. Deze zagen tot hun schrik de auto op zich afkomen en doken met bromfiets en al de naast het fietspad gelegen sloot in. Overdekt met kroos, kwa men zij even later weer boven. Dankzij hun snelle reactie, liep het ongeluk.goed af. Alleen de brom mer liep schade op. Streng optreden tegen eigenaars loslopende honden op strand KATWIJK - De Katwijkse politie is van plan uiterst streng te gaan op treden tegen eigenaars van niet aangelijnde honden op het strand. Dit deelde burgemeester Bos giste ravond mee tijdens een vergader ing van de raadscommissie voor bestuurs- en juridische zaken. Bos kondigde aan dat er fors zal worden geverbaliseerd tegen dergelijke hondeneigenaren, omdat het om milieuredenen verboden is honden los te laten lopen. Er komen echter klachten binnen dat dit wel veel gebeurt. De commissie sprak zich vervol gens in meerderheid uit voor het maken van een autoverbinding vanaf Rijnsoever naar de provin ciale weg. Dit zal de vierde Kat wijkse aansluiting op de weg wor den. De commissie vindt dat de verbindingsweg het woonmilieu niet mag gaan aantasten en snel moet worden met veel bochten. De commissie ging tot slot, zonder discussie, akkoord met de aanwij zing tot woonerf van alle stFaten in Rijnsoever en in de rode buurt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4