Leidens eerste wijkmarkt start in Zuid-West Vetag helpt bus sneller over kruispunt [ste* Feestelijke opening op dinsdag Restauratie hoekpand Wolsteeg-Langebrug Nieuw systeem doet intrede in Leidse regio VRIJDAG 15 APRIL 1977 LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt de eerste wijkmarkt. Volgende week dinsdagochtend om negen uur opent we thouder Van Aken (Economische Zaken) op het parkeer terrein van de Vijf Meilaan de nieuwe wijkmarkt voor Zuid-West. Een kleintf veertig marktkooplieden zullen daar voortaan wekelijks van 's morgens 9 uur tot 's middags 2 uur hun waren verkopen. Ter gelegenheid van de eerste wijkmarkt zullen de kramen dins dag met vlaggen versierd zijn en zullen er onder de bezoekers van de markt waardebonnen worden uit gedeeld. Als openingsstunt zal we thouder Van Aken optreden als standwerker en aan voorbijgangers bossen bloemen „verkopen". De wijkmarkt in Zuid-West wordt voorlopig voor een jaar op proef gehouden. Dan zal opnieuw beke ken worden of de markt in een be hoefte voorziet. Als het een succes wordt, zal worden overwogen om ook in de Merenwijk een wijkmarkt te openen. Om de meningen van de marktbezoekers te peilen, zal de wijkverenigingen Aktief, die zich beijverd heeft voor de wijkmarkt, over ongeveer drie maanden een enquete houden. Twee rijen De kramen worden in twee rijen van ongeveer honderd meter lengte op het parkeerterrien voor de win kels geplaatst. Voor de markt zijn in Zuid-West geen speciale verkeers maatregelen getroffen. „We zullen eerst de kat uit de boom kijken, en als het nodig is maatregelen ne men", aldus een woordvoerder. De wagens van de marktkooplieden zullen tijdens de markt een plaatsje krijgen op het parkeerterrein naast de sporthal aan de Boshuizerkade. Op de wijkmarkt is een groot aantal branches vertegenwoordigd. Tot de goederen die er onder meer te koop zullen zijn behoren onder meer koek, en banket, poelierswa ren, kleding en stoffen, kruiden, groente, fruit, aardappelen, boeken en tijdschriften, chocolade en sui kerwerken, cosmetica, stroopwa fels, lederwaren, bloemen en plan ten, kunstnijverheid en vis. Branchepatroon „Bij de vaststelling van het bran chepatroon is er geen rekening ge houden met de al aanwezige win kels op het Vijf Meiplein en het Be vrijdingsplein", aldus de heer Waltman van de dienst reiniging, havens en warenmarkten. „Een uitzondering is gemaakt voor die renbenodigdheden, waarvoor on langs een winkel in Zuid-West is geopend. Op de markt zullen deze artikelen voorlopig maar éénmaal per maand te koop zijn. Wethouder Van Aken deelde giste ren mee, dat de eerste wijkmarkt op 19 april maar op het nippertje kan doorgaan, omdat de provincie pas zeer recent toestemming daarvoor heeft gegeven. Tegen de markt wa ren door de Voorschotense mid denstand bezwaren ingediend, die eerst door de provincie zijn onder zocht." „Hoewel ik niet kan ontkennen dat de wijkmarkt een zekere invloed zal uitoefenen op de centrale markt op woensdag en zaterdag in het centrum willen we op geen enkele wijze de positie van deze markt on dermijnen", aldus wethouder Van Aken. „We willen de markt daar bijzonder graag handhaven, omdat het een duidelijke schakel vormt tussen de winkelfuncties die Brees- traat en Haarlemmerstraat vervul len." Geen vrees Ook de heer Verplancke sprekend namens de ambulante handel op de warenmarkt in het centrum, zei geen vrees te hebben voor grote ge volgen. Ongetwijfeld zullen er in het begin mensen zijn, die van de markt in het centrum wegblijven, maar dat zal zeker maar van korte duur zijn". Verplancke verwacht dat er van de wijkmarkt een stimu lerende invloed zal uitgaan op die catagorie consumenten, die nu niet of nauwelijks op de markt kwamen. „Als men die ervaring eenmaal heeft, zal men ongetwijfeld ook de moeite nemen om 's woensdags of zaterdags naar het centrum te gaan De winkeliersvereniging de „Lui- felbaan", waarin de middenstan ders van het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein verenigd zijn, staan volgens de heer Plessen posi tief tegenover de wijkmarkt. Hij verwacht van de markt een impuls voor de Luifelbaan als koopcen trum voor Zuid-West. „Ik ben de afgelopen dagen vele malen opge beld, met de vraag wanneer de wijkmarkt begint", aldus voorzitter Kwik van de wijkvereniging Ak tief. „Daaruit blijkt duidelijk de grote belangstelling die er vanuit de wijk voor de markt bestaat." De belangstelling van de ambu lante handel voor de wijkmarkt was bijzonder groot. Er kwamen niet minder dan 370 inschrijvingen bin nen, waaruit er via een loting veer tig werden geselecteerd. De markt zal maandagavond na de winkels luiting om zes uur worden opge bouwd. Dinsdagmiddag voor drie uur zal de reinigingsdienst het ter rein waarop de markt wordt ge houden schoonmaken. ADVERTENTIE DEALER BOUS9AC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Het pand in de steigers.. LEIDEN - De Stichting .Dioge nes laat op het ogenblik het hoekpand Wolsteeg-Langebrug een restauratie ondergaan. Het is de bedoeling dat in dit zeer oude pand uiteindelijk een ge zin zal worden gehuisvest. De Leidse architect Wim Hof man heeft een plan voor het pand ontworpen. Toen de stich ting het aankocht, was hét pand, zo vertelt hij "ontzettend slecht, vrijwel alles moet op nieuw opgebouwd worden". In december is daarmee begon nen; in september of oktober hoopt de stichting dat de res tauratie is voltooid. Op de be gane grond komt een eetkamer en een keuken, op de eerste verdieping de woonkamer, een slaapkamer en een toilet en op de tweede verdieping een zei der van 7 Vs bij acht meter. Bij de restauratie zullen de ramen bij de opkamer verhoogd worden; boven de deur komt een nieuw snijraam. De gevel krijgt een rode baksteen; ook zal de kap gevel LANGE BRUG Het pand zoals het moet worden geheel vernieuwd worden met eveneens rode dakpannen. Het pand heeft jarenlang leeg- gestaan. Het moet zeer oud zijn, want het staat in één van de eer ste stadsgedeelten van Leiden. Uit een artikel in het bulletin van de Vereniging Vrienden van Diogenes blijkt dat de Wol- steeg al in 1341 genoemd wordt als Weverssteeg; na 1575 werd dat Wolsteeg. In de vorige eeuw fungeerde het pand, na o.a. door schoenmakers bewond te zijn geweest, een tijd als pakhuis. Later was het bestemd voor het bedienend personeel van de grote herenhuizen aan de Bre- destraat. Het hoekpand geldt voor het aanzien van de Lange- brug als belangrijk, omdat het een doorkijk biedt naar het stadhuis. Na de panden in de Lokhorst straat en de Hogewoerd is dit het derde project, dat door Dio genes wordt aangepakt. De werkzaamheden aan de Hoge woerd (30 en 32, voor en achter huizen op de hoek met de Wa- tersteeg en de Nieuwe Rijn) zul len waarschijnlijk dit jaar wor den afgerond, aldus stichtings voorzitter Krantz. En na de Wolsteeg staat het vol gende project al weer voor de deur. "Het is de bedoeling dat we continu blijven bouwen", aldus de heer Krantz. Dat vol gende project zou de Latijnse School in de Lokhorststraat wel eens kunnen zijn. Aan architect J. Walraad uit Brielle is op dracht verleend door de stich ting om een ontwerp- restauratieplan te maken. Dan zal het van de subsidiemoge lijkheden afhangen of de res tauratie van dit monument ook inderdaad ter hand zal worden genomen. In het verleden heeft de universiteit belangstelling getoond voor de al jaren leeg staande school. Met name de ju ridische faculteit zou er geves tigd kunnen worden Vanwege de kosten heeft de universiteit afgezien van de aankoop met de daaraan verbonden plicht tot restauratie. Wellicht zal de juri dische faculteit de Latijnse School in de toekomst van Dio genes kunnen huren. AuviLnitiN uil 1\T 7 7 X 7 Motorhuis Verhuur het autoverhuurbedrijf met een oude, vertrouwde naarr die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren. vraag inlichtingen over onze nieuwe Opeis die te huur zijn: Kadett Special, Kadett City r^- en Ascona ÜPu Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar. de heer Th. W. de Goede (na'18.00 uur 071-891195) LEIDEN - "We kopen niets voor vrije busbanen, als het overige verkeer daadoor zo in de war gestuurd wordt, dat we even later toch weer in een file staan. Er wordt nogal eens gedacht dat vrije busbanen er alleen zijn om het an dere verkeer te pesten. Om het particuliere autoverkeer zo in het honderd te laten lopen, dat men de bus wel moet nemen. SCHAATSGALA IN DE IJSHAL LEIDEN - De Ton Menken- ijsbaan heeft voor vanavond een uitgebreid schaatsgala georganiseerd, wat onder meer de presentatie van het Ton Menken-short-track-team en het Leiden Lions ijshockey- team zal bevatten. Het "gala" wordt verder opgeluisterd met een marathonwedstrijd, waarin geprobeerd zal worden het we relduurrecord te verbeteren en een prestatietocht, die om half twaalf 's avonds begint. Aan de marathonwedstrijd wordt on der meer deelgenomen door schaatscrack Jeen v. d. Berg en Jan Roelof Kruithof. Het schaatsgala begint om zeven Zelfs al zouden we dat willen, dan kan het niet. Want de tijdwinst die je op het ene punt boekt, breekt je op het andere punt weer op, omdat daar opstoppingen zijn. Busbanen zijn er. om de doorstroming te be vorderen en het openbaar vervoer een kans te geven", aldus district sleider J.G.v.d. Sluys van de NZH. Door Bram van Leeuwen "Daarom zeggen we als busmaat schappij ook niet, dat overal waar zich problemen voor doen vrije busbanen moeten komen. Soms is de ruimte gewoon onvoldoende om een deel van de weg te reserveren voor het openbaar vervoer. Leiden is op dat punt een goed voorbeeld. Er zijn vele smalle wegen waar ge woon de fysieke mogelijkheid ont breekt om er vrije busbanen aan te leggen." Om op die punten toch te zorgen, dat het busverkeer niet met al te veel vertraging te kampen krijgt, is er een nieuw systeem in ontwikke ling. Het luistert naar de naam "ve tag", een afkorting voor "vehicle tagging", wat weer zoveel zeggen wil als "voertuigidentificatie". Het wordt op het ogenblik al op diverse kruispunten in de Leidse regio toe gepast. Hoewel het technisch allemaal erg ingewikkeld in elkaar zit, is het principe vrij simpel: onder elke bus van de NZH is een zendertje ge monteerd. Die zendt signalen uit, die door een in het wegdek aange brachte lus, worden opgevangen en doorgegeven aan een computertje langs de weg: de zogenaamde "wa- lapparatuur". Met behulp van dat computertje kunnen de dichtsbij- zijnde verkeerslichten worden beïnvloed. ADVERTENTIE ,hOOAt^slne'khUlS Van der Sluys: "Bij sommige au tomobilisten, die van zo'n kruis punt gebruik maken, bestaat de in druk, dat de bussen door deze ap paratuur ten allen tijde voorrang krijgen. Zo in de trant van: daar komt een bus aan. Alle lichten springen op rood en de bus krijgt groen. In de praktijk is dat heel an ders. Steeds wordt per kruispunt bekeken welke prioriteit het open baar vervoer kan krijgen, zonder dat het overige verkeer te veel over last wordt aangedaan." De snellere afwikkeling van het busverkeer kan bijvoorbeeld wor den bevorderd door de "groentij den" van de verschillende rijrich tingen iets in te korten, wannéér een bus aan komt. De bus komt dat eerder aan de beurt. Een andere mogelijkheid is, dat de bus komt aanrijden op het ogenblik, dat het licht juist op rood springt. De vetag-apparatuur kan er dan voor zorgen, dat het licht nog even groen blijft om de bus de gelegenheid te geven het kruispunt te passeren. "Met de vetag staan we eigenlijk nog maar aan het begin van een nieuwe ontwikkeling" voorspelt de heer Van der Sluys. "We hebben nu alleen nog maar een systeem, waarbij een bus uit een bepaalde richting zich meldt. Maar straks zal een computer met nog veel meer feiten rekening kunnen houden. Bijvoorbeeld op welke lijn, die bus rijdt, hoeveel passagiers er op dat ogenblik in zitten en of de bus te vroeg of te laat is. Is zo'n bus te vroeg bij een bepaaldkruispunt, dan krijgt h(j geen voorrang, is hij te laat dan krijgt 'ie het wel. Op die manier bereik je ook dat de bussen steeds beter op tijd kunnen rijden. Je kunt je ook voorstellen, dat ram- penverkeer als politie, brandweer en eerste hulpdienst van die voor zieningen gebruik gaan maken. Het is bijvoorbeeld met vetag technisch mogelijk om tijdig een teken aan een bruggewachter te geven, dat er een brandweerwagen aankomt. Of een signaal waardoor een hefboom open gaat. Dat was bijvoorbeeld de bedoeling op de Hoflandbrug tus sen Leiden Zuid-West en Voor schoten. Daar kwamen echter wat technische problemen om de hoek kijken, omdat er bussen in twee richtingen over.de brug rijden. Er komt nu een roodlichtcamera op de rmonderwegdat ook op de nominatie staat om uitgerust te worden met brug, die metbehulp van vetag wordt uitgeschakeld, wanneer er een bus in aantocht is. Kruispunten in de Leidse regio, waar de ver keerslichten al door de vetag- apparatuur worden beïnvloed zijn Molentuinweg-Zandlaan in Kat wijk, het kruispunt bij de Nagel- brug in Voorhout en het kruispunt Van Pallandlaan-Parklaan in Sas- senheim. Een proefritje met een van de NZH-bussen bewijst, dat de bus een flinke tijdwinst kan beha len, zonder dat het overige verkeer in de war gestuurd wordt. Voor een aantal andere kruispun ten is een dergelijke installatie in voorbereiding. Bijvoorbeeld voor het kruispunt Zeeweg- Commandeurstraat in Katwijk, bij het Rijnzichtviaduct in Oegstgeest, de kruispunten in de Rijnsburger- weg in Leiden bij de Warmonder- weg, het Posthof en de Boerhaave- laan, en het kruispunt in de Willem de Zwijgerlaan in Leiden ter hoogte van de Gooimeerlaan. Ook een deel van de verkeerslichtinstallatie op het Stationsplein in Leiden, zal met vetag worden uitgerust. Voor de wat verdere toekomst zijn er nog plannen voor een aantal kruispunten in de omgeving van Leiden, zoals in Leiderdorp en in Voorschoten. Het rijk subsidieert voor tachtig procent in de kosten van aanleg. Daarvoor wordt geld geput uit het potje "voorzieningen openbaar vervoer in en rondom de steden. Voor het gebied tussen Leiden en Den Haag is het zelfs honderd procent. Dat gebied is namelijk door het rijk aangewezen als zogenaamde "experimenteer project". Aan de hand van speciale voorzieningen ten behoeve van het openbaar vervoer, bijvoorbeeld het aanbrengen van vetag-apparatuur, wordt bekeken, wat het rendement Elfde Oranje - prestatieloop LEIDEN - De dit jaar jubile rende Leidse Politie Sportver eniging (50 jaar) zal morgen voor de elfde maal de Oranje- prestatieloop organiseren. De wedstrijd, die start en finisht op de sintelbaan van het gemeen telijk sportpark "De Leidse Hout", zal afstanden kennen over 3Va, ce en 10 kilometer. Voor iedere deelnemer, die de afstand volbrengt, ligt er een medaille klaar. Inschrijvingen aan de kassa morgen vanaf 10.00 uur. Inschrijfgeld f3,- voor kinderen tot en met 14 jaar f2,50.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3