Parkeren op Schiphol "U kunt thuis veel geld verdienen" wijn van 1976 De Controle op colportage stelt niet veel voor Ballon van papier Relais routiers Olaz of Ulay Spijker-expositie Autotron BROMMER NET EEN VRIJDAG 15 APRIL 1977 EXTRA PAGINA 19 Het terrein voor langparkeerders op Schiphol wordt op nieuw uitgebreid. Bij de aanleg was er plaats voor 2000 auto's. Daarna is het uitgebreid tot 3600 plaatsen. Maar de belangstelling is zo groot, dat er nu nog een stuk bij komt en er 4260 auto's gestald kunnen worden. De werkzaamheden daarvoor beginnen na de bouwvakantie van dit jaar. Het parkeerterrein is bestemd voor automobilisten die minstens vijf dagen wegblijven. Omdat het terrein nogal ver van Schiphol af ligt, rijden er voor de reizigers gratis busjes tussen parkeerplaats en luchthaven. Bericht voor Frankrijkgangers: de Guide des Relais Routiers 1977 is uit. Dat is de gids met vierduizend eetgelegenheden, waar je tegen re delijke prijs kunt eten. In meer dan drieduizend is bovendien slaapge legenheid. De Relais Routiers zijn herkenbaar aan een uithangbord, maar in de gids wordt gewaar schuwd voor „namaak". Niet alle uithangborden bieden evenveel ga rantie. „Juist over deze huizen ont vangen wij de meeste klachten", zeggen de Fransen. De echte Relais zijn herkenbaar aan de officiële kaart van de Relais Routiers, die goed zichtbaar achter de bar moet hangen. Op die kaart moet in grote rode letters een géldigheidsdatum staan, die natuurlijk niet verstre ken mag zijn. Oil of Olaz en Oil of Ulay. Twee op elkaar lijkende namen voor één en dezelfde huidcrème. Het grote ver schil: de prijs. Het blad Koopkracht van Konsumenten Kontakt vestigt daar deze maand de aandacht op. Olaz, afkomstig van de Amers- foortse cosmeticafabriek Richardson-Merrell heeft een ad viesprijs van f9,70 per flesje van 125 ml. Ulay, van de Engelse tak van Richardson-Merrell (het moeder bedrijf zit in New York) wordt hier geïmporteerd en verkocht voor f 4,95 of nog goedkoper. Dat scheelt ongeveer de helft. En toch zijn deze "beauty fluids" pre cies eender. De Amersfoortse fa brikant gaf dat toe tegenover Koopkracht. Olaz wordt in spe ciaalzaken (drogist, parfumerie enz) verkocht. Ulay wordt volgens Koopkracht via de goedkope su permarkten aan de klanten gesle ten. Praktijk In de praktijk kunt u het overigens ook nog anders tegenkomen. Na melijk zo: de Nederlandse Olaz bij Vendet voor een prijs net even on der de zeven gulden; de Engelse Ulay voor nota bene dezelfde prijs bij een gewone drogist en vervol gens deze Ulay bij de supermarkt Konmar in Den Haag voor net even onder de vier gulden. In de aparte parfumerie-winkel, die in deze su permarkt zit, stond Olaz overigens weer "van 9,70 voor 7,25" In Rot terdam en omgeving geven de ge broeders De Jong t "4,95 op vuur Ulay en het warenhuis Ter Meulen f 8,90 voor Olaz. Hoe dat allemaal kan? Helemaal duidelijk is het niet. Koopkracht heeft niet kunnen achterhalen wie de importeur is die de Nederlandse tak van Richardson-Merrell onder zijn duiven schiet. En voor het over ige is zo'n goedkope import moge lijk door het voor ons goedkope Engelse pond, een eenvoudiger dis tributieketen en misschien een kleinere ondernemerswinst, aldus Koopkracht. Sinds eind 1975 hebben we in Nederland een wet die de argeloze consument moet beschermen tegen overbluf fing door vlot pratende colporteurs. Die wet zegt dat colporteurs bij de Kamer van Koophandel moeten staan ingeschreven, en dat er voor elke colportage- overeenkomst voor een koop boven de 75 gulden een officieel contract moet worden opgemaakt waar duide lijk in staat dat je het, als je je bedenkt, nog binnen 8 dagen kunt afzeggen. Dat contract moet ook weer offi cieel worden ingeboekt bij de Kamer van Koophandel, zodat de colporteur niet met de opzegtermijn kan knoeien. Dus dat lijkt een safe regeling. Maar volgens een beschouwing die het Konsumenten Kontakt in zijn blad Koopkracht wijdt aan de werking van de colportagewet tot dusver, komt er van die con sumentenbescherming bijna niets terecht. De consu mentenorganisatie, waarin onder meer de hele vakbe weging en de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen zitten, verwijt de Economische Controledienst van het ministerie van economische zaken, dat hij niet actief is. Sinds de wet van kracht werd (november 1975) tot be gin dit jaar, blijken er in heel Nederland ongeveer 26.000 colportage-contracten bij Kamers van Koop handel te zijn ingeboekt. Dat is ongeloofwaardig wein ig, vindt het Konsumenten Korjtakt, want er staan bij diezelfde Kamers van Koophandel niet minder dan 1200 colporteurs ingeschreven Dus zouden deze elk slechts eens in de veertien dagen één klant hebben gevonden. In die veertien maanden tijd werden door de Economi sche Controle Dienst in totaal slechts 20 klachten in behandelging genomen. In vijf van die gevallen werd een "minnelijke schikking" getroffen, in twee gevallen kon men dé coplporteur niet meer vinden, zeven geval len zijn nog steeds "in onderzoek" en in slechts vyf gevallen ging het ministerie over tot het opmaken van proces verbaal tegen een colporteur of zijn baas. Er zitten veel haken en ogen aan de Colportagewet: contracten die op beurzen worden afgesloten, tellen bijvoorbeeld niet mee. Heleméal gek is het, dat iemand die zich een breimachine laat aanpraten omdat daar volgens de colporteur zo mooi mee te verdienen zou zijn, ineens geen bescherming meer krijgt, omdat hij eigenlijk niet meer wordt beschouwd als particulier, maar als "ondernemer". En voor "zaken" geldt de colportage-wet dan niet In het algemeen lijkt de Economische Controle Dienst inderdaad niet erg fanatiek aan te zitten achter colpor teurs die in overtreding zijn. Dat blijkt wel uit de opsomming van het Konsumenten Kontakt, waaruit wij hier enkele gevallen laten volgen. Een mevrouw in Gouda ziet begin maart 1976 een adverten tie van „Kreativiteitscentrum Nijkerk" te Nijkerk. „Ja me vrouw, u kunt thuis veel geld verdienen", staat erin. Een van de voorwaarden is dat mevrouw over vrije tijd beschikt en het leuk lijkt, te werken op een „originele industrie breimachine". Van 5 april tot en met 31 augustus wordt in het Lips Autotron in Drunen een tentoonstelling gehouden die helemaal gewijd is aan de ontwikkeling en de historie van het Nederlandse automerk Spijker. Tot de geexposeerde auto's behoren, naast de legendarische Spijker 6-cylinder (de eerste ter wefeld) met vierwielaandrijving en de Spijker C4, ook nog de beroemde Spijker 1905, die de film Le Genevie ve in 1953 groot maakte. Ook de Spijker racewagen uit 1922 die op de beruchte Engelse renbaan van Brooklynn ooit een wereldrecord vestigde zal te zien zijn. Bovendien wordt de Gouden Koets tentoongesteld, die in 1898 door de gebroeders Spijker is gebouwd, in opdracht van de stad Amsterdam. De Amster damse bevolking schonk de koets in 1899 aan Koningin Wilhelmina, ter gelegenheid van haar huwelijk. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 18 uur en op zondagen van 12 tot 18 maart. De Goudse gaat in op de uitnodi ging in de advertentie, dat men door even een briefje te schrijven van uitvoerige inlichtingen wordt voorzien. Ruim een maand later staat ér een dame van het kreativi teitscentrum voor de deur. Op een wel zeer ongelegen tijdstip (zes uur, dus spitsuur voor moeder die voor het eten zorgt, de kinderen in bed moet zien te krijgen). Mede daardoor, en door het schone verhaal over grote verdiensten laat onze Goudse zich verleiden een koopcontract te tekenen voor een Indus breimachine. De prijs: 1800, te betalen in 36 maande lijkse termijnen van 75. Nog dezelfde avond komt de spijt. En de volgende dag gaat er al een aangetekende brief naar Nijkerk, met het bericht de koop te annule ren. Dat kan, mits er een bedrag- van 150 wordt betaald. Het Konsumenten Kontakt legt de zaak voor haar voor aan de verant woordelijke afdeling van het minis terie van Economische Zaken. De neemt de klacht in onderzoek en bericht na een maand of zeven, dat weliswaar een „minnelijke oplos sing" is bereikt, maar dat in dit ge val de colportagewet niet van toe passing is, Waarom wordt niet- vermeld. Encyclopedie Sesam-Hilversum bv geeft ency clopedieën uit. Die kostbare boe kwerken worden nogal eens aan de deur verkocht. Een-meneer in Alkmaar krijgt op een dag een col porteur op bezoek. Met twee boe ken ter inzage. Meneer tekent, te meer omdat hem een enorme kor ting wordt beloofd: geen 1300 (winkelprijs), maar slechts 630. Op het bestelformulier van Sesam wordt met geen woord gerept over de bedenktijd van 8 dagen. Verve lend, temeer daar deze meneer van een boekhandelaar hoort dat deze de encyclopedie in de uitverkoop had. En van zijn ouders verneemt dat zij de encyclopedie twee jaar eerder voor slechts 480 konden kopen. <Een klacht bij Economische Zaken levert de toezegging op, dat de ECD er Sesam op zal wijzen dat de papie ren niet voldoen aan de wetvoor- schriften. Een meneer in Rotterdam stuurt in april 1976 een bon voor meer inlich tingen in over de Grote Neder landse Larousse Encyclopedie aan verkooporganisatie Interboek b.v. In plaats van de - beloofde - van „onze uitvoerige prospectus", krijgt hij nog dezelfde maand een vertegenwoordiger van Interboek aan de deur. Die voert z'n taak zo vakkundig uit, dat de Rotterdammer het bestel formulier tekent. Het gaat om een bedrag van meer dan 3000 gulden, te betalen in maandelijkse termij nen van 50. Al heel snel ziet de Rotterdammer in dat hij - financieel te veel hooi op z'n vork heeft geno men. Dus hij annuleert binnen acht dagen. Het bestelformulier van Interboek zwijgt in alle talen over die bedenk tijd en annuleringsmogelijkheid. „Deze intekening is onherroepe lijk", staat er op. In mei krijgt de ECD een klacht over deze firma ter onderzoek aan geboden. Zeven maanden later blijkt dat onderzoek nog altijd gaande te zijn. In het najaar druppelen altijd uit de wijnproducerende lan den berichten binnen over het al of niet geslaagd zijn van de oogsten. Streek-zus vindt het een goed wijnjaar, streek-zo verwacht een iets mindere oogst, enzo voort. Voor de wijndrinkende leek is dat allemaal niet zo best bij te houden. Wat moet hij nu verwachten van de Bourgogne, de Elzas-, Loire-, of Portugese wijn die hij zo graag drinkt? Hij kan een steentje hebben aan een overzicht, dat het Horecaf- blad Hotelrevue heeft opge steld van alle uitspraken over de kwaliteit van de wijnoogsten van 1976. Wij laten er hier een beknopte samenvatting van volgen: Bourgogne - Het is een van de beste jaren van na de oorlog, zowel voor rode als voor witte Bourgognes. Ze wordt duur Beaujolais - Men heeft hier de beste oogst van de laatste tien jaren gehad. Dat wil zeggen, wat de kwaliteit betreft, maar hij was wel klein. Hoge prijzen. Rhone verschillend Rhone - Er zit nogal wat ver schil in de kwaliteit van de Rhonewijnen van 1976. In het noorden van het Rhonegebied werd de oogst over het alge meen erg goed van kwaliteit. Maar in het zuiden werd de kwaliteit ten gevolge van re- genschade vaak minder. Grote prijsverschillen. Bordeaux - Minder kwaliteit dan in 1975, tengevolge van re- genschade vlak voor en tijdens de oogst. Nauwelijks prijsstij gingen. Champagne - Niet "het jaar van de eeuw", maar toch wel een goede oogst. De hoeveelheid was overvloedig. Elias - Een grote, zeer goede oogst. Onder andere de Riesling wordt zeer geprezen, als „vol en rijk", de Gewurztraniner even eens. De prijzen zijn al sterk ge stegen. Loire - De Muscadet van 1976 belooft een zeer rijke, fijne wijn te worden, evenals trouwens de Pouilly Fumee en de Sancerre. Duitse wijnen best Duitsland - De Moezelstreek heeft wijnen geleverd van zon der uitzondering hoge kwali teit. De oogst is helaas door de droogte erg klein gebleven. In de Pfalz was de oogst niet kleiner dan het jaar tevoren, en ook erg goed van kwaliteit. In Rheinhessen was de oogst weer kleiner, en de kwaliteit eveneens zeer hoog. Voor de kenners: er zit erg veel van het niveau Spatlese bij de Duitse wijnen van 1976. Spanje - De produktie van de Spaanse wijn was laag. Niet zo zeer door de droogte, maar door de meeldauwziekte en door ha gel. Betere kwaliteit wordt niet genoemd. Portugal - De oogst was 30% kleiner dan het jaar tevoren. Over de kwaliteit van de port kan men zo vroeg nog niets zeg gen. Het is zeker geen uitzon derlijk goed jaar, maar het lijkt toch ook niet slecht. Italië - Kleinere oogst door slecht weer. Ook lager alcohol gehalte en in sommige gebie den is de kwaliteit benenden peil. Het is een plastic doosje met een draaibaar handvat eraan. Het hele apparaat moet op één kant van het stuur van een kinderfiets worden geschoven. De pret is datje dan net zo aan het handvat kunt draaien als aan het echte gas-handvat van een brommer. „Vroemm-vroemm" klinkt er dan uit het doosje, tamelijk werkelijk heidsgetrouw. Wij vroegen bij de importfirma of dat plastic handvat nou niet erg gauw kapot valt. Men zei dat dat wel meeviel. Maar wij blijven vinden dat het ap paraatje er wat dat betreft toch nogal kwetsbaar uitziet. Het is verder wel erg leuk, want spelen niet alle kinderen graag dat hun fiets of step een motor heeft? De geadviseerde prijs is niet mis: f 19,95. Maar misschien wordt het wel goedkoper. Geweldig leuk voor na een barbe cue partijtje, een warme-lucht- ballon die aan het einde van het feest nog even gevuld kan worden met de warmte van de nasmeu- lende houtskool. Het ding komt uit Engeland, het is twee meter hoog, gemaakt van erg dun papier, en het kan volgens de importeur (Furn International, Postbus 105, Leeuwarden) bij warm weer stijgen tot honderd me ter hoog. Het is eigenlijk een zeer grote zak van heel licht papier, met een dun ijzeren draadje onderin om hem open te houden. De warme lucht die hij boven de barbecue "tankt", drijft hem omhoog. Hij kan op zijn luchtreis natuurlijk wel gauw zoek raken, of bovenop gebouwen of in bomen terecht ko men. Dan ben je hem kwijt, en dus ook de ongeveer 14 gulden die het ding moet gaan kosten. Vind je hem beschadigd terug, dan is hy meestal nog wel te plakken voor een volgende keer. Het apparaatje wordt geïmporteerd uit Duitsland. Daar heeft een han delmaatschappij in speelgoed er de moeilijk schrijfbare naam "Super Brum-m-me" aan gegeven. Het wordt naar Nederland gebracht door impörteur Hadee, postbus 11 te Kesteren. Nederland is volgens het Duitse blad Handelsblatt de grootste afnemer van Duits speelgoed. Van de totale Duitse export naar andere EEG-landen neemt ons land 22,4 procent voor haar rekening. De Duitse speelgoedindustrie produceert 200.000 verschil lende artikelen, 37 procent daarvan is van plastic, 20 pro cent van metaal en 8 procent van hout. De rest is van allerlei ander materiaal gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19