HAVERMANS "VERRAST" Interregionaal damesvoetbal ook op zondag? Badpak-affaire bereikt een nieuw hoogtepunt Bezoek de Voorlichtingsavond in uw regio PPR wil overleg over voortgezet onderwijs Maarse wil schaatsers niet gaan trainen Van der Wiel achter In titelstrijd libre Commissie wil VOS- onderzoek verhindert invoer van woonboot Leiden SASSENHEIM - De kans dat er in de afdeling Leiden niet alleer op zaterdag, maar ook op zondag in terregionaal damesvoetbal zal worden gespeeld is vrij groot, zo bleek gisteravond tijdens een hea ring in de kantine van Ter Leede in Sassenheim. Den Haag en Gouda hebben al laten weten achter deze nieuwe competitieopzet te staan. Als ook de damescommissie van de afdeling Leiden zich met de plan nen kan verenigen dan zal er in het komende seizoen een interregio nale competitie van start gaan met vier Haagse, drie Goudse en drie Leidse clubs. "Leiden" moet in ie der geval op korte termijn uitsluit sel geven. Een belangrijke vraag, die nog beantwoord moet worden is welke drie teams "Leiden" zal in schrijven. Weteringse Girls, dat een jaar geleden al uitgekeken was op een competitie met uitsluitend teams uit Leiden en directe omge ving en om die reden aan het begin van het huidige seizoen overstapte naar de afdeling Den Haag, zal, als alle plannen inderdaad verwezen lijkt worden, zonder meer inschrij ven voor de interregionale compe titie. De andere twee "Leidse" ver tegenwoordigers zijn echter nog niet bekend. In aanmerking komen Randstad Sport Lady's, Iduna, SJZ en SJC. Een promotie/degradatie regeling moet nog nader worden uitgewerkt. Voor de competitie in de Leidse afdeling zal het interre gionale voetbal niet al te veel kon- sekwenties hebben. Weliswaar zul len dan na Wet. Girls nog eens twee teams wegvallen, maar daar staat tegenover dat DOCOS (mondeling) twee elftallen heeft opgegeven en dat Sportclub Lisse hoogstwaar schijnlijk een tweede team zal gaan, inzetten. Het interregionale voetbal op za terdag blijft gehandhaafd. De clubs in Gouda, Den Haag en Leiden zijn over het algemeen vrij enthousiast VOORBURG - Weteringse Girls heeft gisteravond in een duel van de afdeling Den Haag met 2-2 gelijk gespeeld tegen Wilhelmus. In Voorburg nam de ploeg uit Oude Wetering tot tweemaal toe de lei ding, maar evenzovele malen wist Wilhelmus langszij te komen. De 2-2 eindstand was al bij rust be reikt. Voor Weteringse Girls scoor den Ciska van Egmond en Marion de Groot. over de ervaringen, die in dit eerste jaar zijn opgedaan. "Leiden" heeft zich, gezien het bescheiden deel nemersveld, een voorstander ge toond van het spelen van ander halve competitie. Den Haag en Gouda moeten zich over dit voor stel nog uitspreken. Naast al deze veranderingen op het veld zullen de dames het komende seizoen vermoedelijk ook worden geconfronteerd met een zaalvoet balcompetitie. Het introductie- zaalvoetbaltoernooi in Lisse is over het algemeen enthousiast ontvan gen (alleen de speelsters van Alphia hebben verklaard niets voor deze indoorsport te voelen), zodat de damescommissie van de afdeling Leiden een onderzoek zal gaan in stellen naar de mogelijkheden om zaalvoetbal ook in competitievorm te gaan spelen en wel in het ko mende seizoen. De commissie ver wacht van het zaalvoetbal nieuwe impulsen voor het damesvoetbal, dat nationaal gezien in de laatste twee jaar behoorlijk aan populari teit heeft moeten inboeten. In die periode liep het ledenaantal name lijk terug van 15.000 naar 11.000. De heer Plooyvoorzitter van de dame scommissie Leiden: "Ik weet niet hoe de cijfers in de Leidse afdeling zijn, maar ik geloof niet dat wij ook verlies hebben geleden, zeker niet nu zich weer nieuwe teams hebben gemeld". DEVENTER - Gerard Maarse wordt niet de reddende figuur, die de pro blemen tussen (oude) kernploeg en de Schaatsbond oplost. Hans van Hel den had de vroegere coach van de dameskernploeg gevraagd de training van de vijf „dissidente" toprijders op zich te nemen. Gisteravond had Magrse daarover een lang gesprek met KNS B-voorzitter Van Laer, die hem duidelijk maakte dat de Bond vasthoudt aan Leen Pfrommer als eerste coach. Maarse heeft hierop Van Helden laten weten voor de eer te bedanken. De aanvoerder van de alternatieve kernploeg blijft zoeken naar een com- promie en heeft nu contact opgenomen met Kees Verkerk. De toprijders die zich van Pfrommer hebben af gekeerdzijn wel verplicht naar een compro mis te zoeken, omdat de Kaasunie, de sponsor van de KNSB, zich van het vijftal heeft gedistantieerd. Van het bedrag dat Bioform uit Heerenveen beschikbaar heeft gesteld, kan geen eigen trainer-coach worden betaald. ROTTERDAM - Han Janssen uit Hoensbroek heeft zijn kansen op het behalen van het Nederlands jeugdkampioenschap schaken vergroot, door in de zevende ronde van het toernooi op Rotterdam te winnen van Sander Douma uit Amsterdam. De Limburger verloor de kwaliteit, maar over blufte zijn tegenstander in de tijdnoodfase. Concurrent John van der Wiel brak af in een moeilijke stelling tegen Gert-Jan Ludden en kwam later remise overeen. Oegstgeestenaar Baart won van Nagtegaal, Leidenaar Bosch zegevierde over Ter Haar. Stand na zeven ronden: 1. Jansen 6pnt; 2. Van der Wiel 51/*; 3. Baart 5 pnt; 4. De Boer, De Roode en Ludden 4'/2; 7. Nagtegaal en Bosch 4 pnt. VRIJDAG 15 APRIL 1977 UTRECHT - Louis Havermans heeft op de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioenschap libre in Utrecht voor een grote verrassing gezorgd. Het AV-systeem maakte dat de 21-jarige biljarter uit ZUndert, die nog aan het begin van zijn carrière staat, in de tweede ronde de nationale kampioen Christ van der Smissen zou ontmoe ten. De titelhouder leek moeiteloos op de zege af te gaan. Na drie beurten was de stand immers 199 tegen 0 in zijn voordeel. Toen kreeg Haver mans, die drie dagen met griep in bed heeft gelegen en bijna leefde op medicijnen, de ballen bijeen. In hoog tempo raasde hij in zijn derde beurt rond het biljart om de 500 punten te scoren en de partij uit te maken. Havermans had in de eerste ronde verloren van Nobels. In de eerste ronde had André van Ham uit Egmond aan Zee bijna een soortgelijke prestatie geleverd. Hij begon slecht, miste en scoorde daarna slechts een carambole. In zijn derde beurt bleek hij evenwel goed voor 499 punten. Na de eerste dag is Van Ham de enige die nog geen punt heeft, ver speeld. In de eerste ronde won hij van Ben Velthuis (500 tegen ,252 ca ramboles), in de avondpartij ver sloeg hij in zeven beurten Jos Bon- gers, die het niet verder bracht dan een enkele carambole. Uitermate triest was de start van Wim van Deventer. In zijn partij tegen Christ van der Smissen scoorde hij geen enkele punt. In de ontmoeting met Van Ham slechts één. Zijn gemiddelde na de eerste dag bedraagt 0,20. Na de tweede ronde is de stand: (pnt., hoogste gem.). 1. V. Ham 2. V. d. Kruysw. 3. V. d. Smissen 4. Haverm. 5. Velthuis 6. Nobels 7. Bongers 8. V. Deventer algemeen 4 499 200,00 3 486 111,11 2 439 116,50 2 500 82,50 2 489 75,20 2 248 57,33 1 487 55,66 0 1 0,20 De ministers van Verkeer Waterstaat en van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening hebben hun plannen op het gebied van Vaarwegen samengevat in een zogenaamd "structuurschema". Het gaat hierbij om een voorlopig standpunt. Tot 1 september krijgt u de gelegenheid daarover schriftelijk uw mening te geven. U kunt de brochure Vaarwegen aanvragen bij Postbus 51, Den Haag. Daarin zijn de kernpunten samengevat. 26 april a.s., 20.00 uur Carlton Hotel, Koning en Muntzaal Vijzelstraat 2-18 Amsterdam 3 mei a.s., 20.00 uur De Doelen - Feestzaal Kruisplein 40 Rotterdam 13 mei a.s., 20.00 uur Cultureel Centrum Oranjerie Kloosterwandstraat Roermond K i het Ministerie van Verkeer Waterstaat UTRECHT - De badpak-affaire tussen Enith Brigitha en de zwembond heeft, met de weige ring om morgen en zondag te mogen starten in de zeslanden- wedstrijd in Rotterdam, een nieuw hoogtepunt bereikt. Maar de toch al slepende zaak wordt ook nu weer vervolgd, omdat het briefje aan dé natio nale topzwemster, die op het ogenblik in een uitstekende vorm verkeert, weer alle ruimte open laat voor een nieuw ge sprek. "Het zoveelste", zegt bondsdi- recteur Wim de Boer, "maar in derdaad staat de deur nog altijd op een kier. Nog steeds tracht de zwembond Enith ervan te overtuigen dat zij met haar standpunt, om geen Speedo badpak aan te trekken, de be langen schaadt voor de rest van de zwemélite, zo'n 250 in to taal". Want hoewel de badpakken- fabrikant zijn eisen aardig heeft afgezwakt, is het nog altijd denkbaar dat, indien Enith Bri githa definitief gaat weigeren, de zwembond naar zijn sponsor kan fluiten. Niet alleen de zwembond, maar ook haar trainster Wil Stern zit met het probleem in haar maag. Zij: "Voor haar is juist die zes- landenwedstrijd een ideaal sta tion om te zien hoe ver zij is. Het visitekaartje van een glanzend seizoen gaf zij enkele weken te rug al op de nationale winter- knelpunt bij Enith om te weige- rén lag in een geweven badpak. Speedo heeft altijd gebreide- badpakken geproduceerd, waarin de rek maar naar één kant uitging. Enkele jaren is die fabrikant overgestapt naar ge breide pakken, omdat daarin rek aan twee kanten zit. Het be zwaar van Enith is nu dat zij een geweven badpak prefereert bo ven een gebreid. Wél van Speedo", benadrukt Wim de Boer, "maar....geweven". De badpakkenfabrikant was zelfs bereid om binnen 48 uur voor een geweven pak te zor gen, maar daar had de top zwemster geen trek in. Een nieuw voorstel gisteren was, dat Enith dan maar het komende weekeinde in haar vertrouwde badpak mocht spartelen, maar dat zij daarna - volgende week - de maat moet laten nemen voor een nieuw geweven model. Ook dat stuitte bij Enith Brigi tha op tegenstand. Wim de Boer. "Wat moetje dan nog an ders doen. Ons geduld is ten einde. Maar niet voorgoed; om dat er vrijwel zeker volgende week weer oven die netelige zaak zal worden gesproken". Volgens Wim de Boer zijn er nu nog maar drie mogelijkheden: badpak weigeren, de maat ne men en zwemmen, of een kort geding tegen de zwembond. Met geloofwaardigheid heeft die badpakkenaffaire intussen niets meer te maken.... Enith Brigitha strijd af'. Niettemin onthoudt Wil Storm zich van een mening, omdat zij ook nog eens chef d'equipe van de nationale zwemploeg is en als geen ander ziet hoeveel inspanningen wor den getroost om tot een perfecte organisatie te komen. Mét me dewerking van sponsor Speedo. Voor Enith Brigitha hoeft het allemaal niet meer, omdat Speedo er nog steeds niet is in geslaagd voor haar een passend badpak té maken. Wim de Boen "Wij kwamen er eind vorige maand weer achter dat het Tussen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten LEIDEN - Enkele minder-validen uit Leiden hebben gisteren een hardloopwedstrijd gehouden in de Leidse binnenstad. Op die manier wilde men de Leidenaars attent maken op het gebrek aan sportvoorzieningen voor de minder-validen"De gemeente zorgt wel voor plaatsing in de sociale werkplaatsmaar doet verder niets voor ons'1, aldus een woordvoerder. De wedstrijd, waarvoor geen vergunning was aangevraagd, begon voor het Leidse stadhuis aan de Breestraat en eindigde bij een koffieteut aan de Hogewoerd. De actie werd ondersteund door de nieuwe politieke groepering het Verbond tegen Amtelijke Willekeur. LEIDEN - De gemeenteraadsfrac ties van de PPR in Leiden en Lei derdorp vinden het hoog tijd worden dat de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten om de tafel gaan zit ten om te praten over het voort gezet onderwijs in deze omge ving. Met name de bestuurlijke en financiële verhouding zou moeten worden verbeterd om te bereiken dat leerlingen zoveel mogelijk in hun eigen gemeente voortgezet onderwijs kunnen volgen. De raadsfracties hebben dat ge schreven aan de schoolleiding van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap naar aanleiding van de recente moeilijkheden rond de vorming van een depen dance voor deze school in Lei derdorp. In hun brief aan de schoolleiding zeggen de PPR-fracties het on duidelijke beleid van B en W van Leiden in deze kwestie in hoge mate te betreuren. Wethouder Tesselaar wordt verweten te hebben meegelopen in de "zig zag-lijn" van staatssecretaris De Jong, die in januari j.l. plotseling liet weten dat er in Leiderdorp geen dependances mochten ko- De PPR vindt het overigens niet zo vanzelfsprekend dat er Leidse lokalen in een randgemeente zouden moeten komen. Zij wijst daarbij op de vele problemen waarmee Leiden als centrumge meente te kampen heeft. Wat dat betreft zijn er sterke contrasten tussen Leiden en de omliggende gemeenten. "Ons bepalend tot het voortgezet onderwijs", aldus de raadsfracties, "komen wij dan tot de conclusie dat een meer so lidaire houding van de randge meenten met Leiden gerecht vaardigd zou zijn". De raadsfracties wijzen erop dat Leiden bij de bouw van lokalen voor het voortgezet onderwijs in een randgemeente voorlopig vol ledig financieel verantwoordelijk blijft. De vestiging van twaalf noodlokalen (de dependance voor de L. de Coligny Scholen gemeenschap) komt op ongeveer anderhalf miljoen gulden, waar van Leiden 950.000 gulden zou moeten dragen. "Leiderdorp plukt hiervan de vruchten maar draagt niet bij in de lasten", aldus de PPR-fracties, die de verontwaardigde reactie van het Leiderdorpse gemeente bestuur over het niet doorgaan van de dependance dan ook "ta melijk goedkoop" vinden. De PPR denkt voor het oplossen van de moeilijkheden op de mid dellange termijn voorlopig aan twee mogelijkheden! 1. het aan gaan van een gemeenschappe lijke regeling tussen Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Voor schoten en 2. concentratie van alle lokalen voor het voortgezet onderwijs in Leiden, waaronder begrepen de lokalen voor het bij zonder onderwijs. Wat het eerste betreft wordt erop gewezen dat slechts een derde van de leerlin gen van de L. de Coligny Scho lengemeenschap uit Leiden af komstig is. Een concentratie van lokalen zou volgens de PPR ge stalte kunnen krijgen aan de Su- matrastraat. LEIDEN - Als een woonbootbë- woner zijn oude schip door een nieuw wil vervangen, is het alleen mogelijk een Leids schip te kopen. Het beleid van de gemeente is erop gericht schepen van buiten de ge meente te weren. Dit bracht gistermiddag een woordvoerder van de gemeente naar voren in een vergadering van de commissie voor beroepsschrif ten. Aan de orde was een bezwaar schrift van mevrouw Verdegaal en de heer Van der Heijden. Zij menen dat B en W ten onrechte de vervan ging van hun woonboot gelegen aan de Roomburgerweg door een boot uit Bodegraven tegenhouden. Desgevraagd verklaarden zij de commissie bereid te zijn hun oude boot te slopen. De gemeente voert een "uitster-< vingsbeleid" Het streven is door in terne verschuivingen ligplaatsen vrij te krijgen. Vooral de laatste tijd wordt het vergunningenstelsel strikt gehanteerd om plaatsen vrij te krijgen voor woonboten die ver plaatst moeten worden in verband met de bouw van de Churchillbrug en werkzaamheden bij het indus trieterrein de Waard. Het commissielid Van der Horst betwijfelde of de bestaande veror dening gebruikt kan worden om het beleid uit te voeren; voor het beleid zou misschien een apart formeel kader geschapen moeten worden. De vergunning die de ge meente in februari 1976 voor de huidige woonboot heeft gegeven schept verwachtingen voor de toe komst, meende het commissielid Mentzij. De woordvoerder van de gemeente wees erop dat in veel gemeenten van alles geprobeerd wordt om de woonboten daar te verwijderen." Als dergelijke schepen ingevoerd worden in Leiden zijn de proble men elders opgelost, maar blijven wij ermee zitten." Hij memoreerde een poging van de gemeente Was senaar in 1975 om in Leiden een oude woonboot te kopen, die te slopen, om naar de vrijgekomen plaats de laatste Wassenaajse woonboot te verslepen. Leiden heeft dat toen kunnen verhinderen. De commissie zal zich nog beraden over het advies dat zij zal uitbren gen aan B en W over dit bezwaar schrift. LEIDEN - De commissie voor o.a. onderwijs en samenlevingsop bouw vindt dat eerst onderzocht moet worden of het reëel is dat de begeleidsters van de VOS- cursussen een vergoeding voor hun vrijwillig verricht werk dienen te krijgen. De commissie wil dus nog niet in gaan op de wens van de werkgroep VOS-Leiden om een vergoeding van dertig gulden per dag aan de begeleidsters te geven. Wel bleek de commissie gisteravond met het college van B en W van mening te zijn dat materiaalkosten e.d. door de gemeente vergoed moeten wor den. Het onderzoek of er aan de vrijwil ligsters een vergoeding moet wor den gegeven zal zich richten op een vergelijking met anderen die vrij willig werk verrichten, bijvoor beeld in club- en buurthuizen. VOS ("vrouwen oriënteren zich op de samenleving")-cursussen richten zich met name op vrouwen die in het verleden weinig kans hebben gehad, bijv. in het onderwijs om in formatie te krijgen over de samen leving en hun plaats daarin. Leden van de werkgroep VOS-Leiden deelden gisteravond nog eens een brief aan de gemeente raadsleden uit, waarin ze hun wen sen toelichten. Ook toonden ze een spandoek met de tekst "Volledige steun voor de VOS". In de brief wij zen ze o.a. op het feit dat de cursus begeleidsters van de VOS in een aantal andere gemeenten wel een vergoeding krijgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15