10 DAGEN LANG Zaire gaat over tot de tegenaanval NAAST HET NIEUWS Begrafenis van Buback pleidooi voor rechtstaat U C David Owen toch naar Rhodesie (fec/eze/Zü/e nieuwf/ej ziat. DONDERDAG 14 APRIL 197. BUITENLAND ADVERTENTIE PEPERZAK bêheerst 't vak! f Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN f Uw vertrouwde merk 1 Voor gesprek met Smith KAAPSTAD (Reuter/DPA) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen gaat morgen naar Rhodesiè, zo heeft de Rhode- sische premier Ian Smith gisteren in Kaapstad meegedeeld. Smith zei dat Owen morgen vanuit Loesaka, Zambia naar Salisbury zal reizen. Smith heeft gisteren drie uur lang met Owen gesproken in Kaapstad. Owen was aanvankelijk niet van plan Rhodesië op te nemen in zijn reisplan door de frontlinie-staten en Zuid-Afrika. Hij probeert de im passe in de kwestie-Rhodesië te doorbreken met een voorstel voor een grondwets-conferentie, die op korte termijn zou moeten begin nen. Owen sprak gisteren ook met de Zuidafrikaanse premier Vorster over het nieuwe Britse voorstellen- pakket. In Kaapstad zijn ook vertegen woordigers van de Zupo-partij aangekomen, die Owen willen spreken. Zupo is onlangs opgericht door stamhoofden die nauw met het regime-Smith verbonden zijn, en fel gekant tegen de gewapende bevrijdingsstrijd. Voor zijn vertrek uit Londen sprak Owen al met twee Rhodesische na tionalistische leiders, bisschop Moezorewa en Joshua Nkomo, in Dar es Salaam ontmoette hij Robert Moegabe en volgende week volgt nog een onderhoud met dominee Sithole, die Moegabe het leider schap van de nationalistische Zanu-beweging betwist. Deze vier Afrikaanse leiders namen, evenals een delegatie onder leiding van Ian Smith, eind vorig jaar deel aan de Rhodesië-conferentie in Genève, die op een impasse uitliep. CITROENBRANDEWIJN puur natuur De beste MADRID (Reuter) - De Pakis taanse ambassadeur in Madrid, luchtmaartschalk Abdoer Rahim Khan, heeft gisteren ontslag geno men uit protest tegen wat hij noemt "het dictatoriale regime" in zijn land. De luchtmaarschalk heeft premier Bhoetto een telegram gezonden waarin hij zegt niet stil te kunnen blijven zitten terwijl hij ziet dat zijn land naar een nieuwe burgeroorlog afglijdt. Hij beschuldigt Bhoetto ervan een aanfluiting van de demo cratie te maken en zijn beloften niet na te komen. KINSJASA (UPI/AFP/Reuter) - Binnen een week zullen Zaïrese troepen en 3000 man Marokkaanse hulptroepen een offensief beginnen tegen de invasietroepen die vijf we ken gelegen het land binnenvielen. Dit is uit Westerse di plomatieke bron in Kinsjasa vernomen. De Marokkaanse troepen worden nu gelegerd rond de koperstad Kolwezi. Zo'n offensief van de regeringstroepen in westelijke rich ting zou de rebellen moeten terugdrijven naar de Angolese grens. DWANGARBEID VOOR WERKLOZEN President Idi Amin van Oeganda heeft bepaald dat alle werklozen en landlopers voor een jaar dwangarbeid naar fabrieken en boerderijen gestuurd kunnen worden, zo meldt radio Oeganda. Het leger en het plaatselijk bestuur mag iedereen tussen de 15 en de 40 jaar zonder werk oppakken. Als landloper wordt beschouwd iedereen die niet kan aantonen dat hij werk verricht. Overigens kunnen opgepakte werklozen wel in beroep gaan bij het hooggerechtshof, aldus radio- Oeganda, die aankondigde dat binnekort met de uitvoering van Amins decreet zal worden begonnen. Eind vorig jaar had de Oegandese regering dezelfde maatregel voor bereid, maar toen werd de uitvoering uitgesteld omdat de autoritei ten de opgepakte personen niet te eten konden geven, zo vertelde Oegandese vluchtelingen in Kenia. Het decreet is waarschijnlijk uitgevaardigd omdat er tekort aan arbeidskrachten heerst op de suiker- en theeplantages. Veel plantages zouden verwaarloosd zijn sinds ze zijn toegewezen aan Oegandese boeren, na de uitwijzing van Aziaten en Britten in 1972. KERMISATTRACTIE Het wassen beeld in een lunapark in Los Angeles dat een gemummi ficeerd lijk bleek te zijn is gisteren definitief geïndentificeerd als het stoffelijk overschot van Elmer McCurdy, een bandiet omtrent de eeuwwisseling in Oklahoma. Dr. Thomas Noguchi, de patholoog-anatoom van Los Angeles en omstreken, deelde op een persconferentie mee dat men de indenti- teit van de mummie had kunnen vaststellen door het schatten van de beendermaten aan de hand van oude foto's van de bandiet, die in 1911 in een vuurgevecht met de politie in een boerenschuur werd doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal worden overgebracht naar Guthrie in Oklahoma, om er te worden begraven, aldus Noguchi. Dat het wassen beeld in het lunapark een lijk bleek te zijn, werd in december van het vorig jaar ontdekt, toen er een arm van was geval len. Geschiedkundigen verklaarden toen dat het in het begin van de eeuw algemeen gebruikelijk was gemummificeerde resten van ban dieten als kermisattracties de ronde in het land te laten doen. KOFFIELOOS De inwoners van Rome stellen vandaag hun wilskracht op de proef door een hele dag geen koffie te gebruiken. Skeptici hebben voorspeld dat het wel op een tussenoplossing zal uitdraaien: inachtneming van de boycot in koffiebars, maar gauw een kopje zetten thuis in de keuken. Negen organisaties van koffiebarhouders en kruideniers sloten zich aan bij een oproep van het dagblad "II Messaggero", een boycot van 24 uur in acht te nemen uit protest tegen de "oneerlijke hoge wereld- koffieprijs". De koffiebarhouders hebben beloofd geen kopje koffie te serveren en de kruideniers om geen pak koffie te verkopen. Maar er is zoveel ruchtbaarheid-vooraf aan gegeven, dat de meeste huisvrouwen ge zorgd hebben voor een voorraadje thuis. II Messaggero heeft geschreven dat niet verwacht mocht worden dat de boycot meteen zou leiden tot een trend wijziging op de internatio nale koffiemarkt. "Maar hij is een duidelijk antwoord op ontoelaatbare verschijnselen. Hij vormt de eerste poging van verbruikers, barhouders en winke liers samen om door een gemeenschappelijk front te rebelleren tegen ongebreidelde speculatie. PROCES Prins Rainier van Monaco heeft bij een rechtbank in Brussel een schadevergoeding van 750.000 franc (meer dan 50.000 gulden) geëist van het satirische Belgische tijdschrift Pan, zo heeft de directie van het blad gisteren meegedeeld Pan had zich in januari geuit tegen de stappen van Rainier tegen de Braziliaanse playboy Francisco Scarpa. Deze had zich er voor de televisie op beroemd de gunsten te hebben genoten van Rainiers dochter Caroline en niet de eerste te zijn geweest. Het proces tegen Scarpa zal in juni worden geopend. communisten MADRID (UPI/Reuter) - De Spaanse legerleiders hebben zich ondanks bedenkingen neergelegd bij het besluit van de regering- Suarez tot legalisering van de communistische partij. Volgens het bureau Europa Press heeft de opperste raad van het leger verklaard, dat hij weliswaar niet gunstig staat tegenover de beslis sing en er een zekere weerzin tegen koestert, maar dat hij „om redenen van vaderlandsliefde en plichtsbe sef tegenover het land" het geno men besluit toch aanvaardt. De 82-jarige Dolores Ibarruri, be kend als „La Pasionaria" uit de Spaanse burgeroorlog, heeft giste ren in een telefonisch vraaggesprek met radio-Belgrado de verwachting uitgesproken dat zij over twee we ken naar Spanje kan terugkeren. Mevrouw Ibarruri die al bijna veer tig jaar in ballingschap vertoeft, zei in Moskou dat zij wacht op een pas poort. Veroordeling Baader-Meinhof-verdediger Otto Schily heeft samen met andere advocaten van de "vereniging van Berlijnse strafpleiters" de aanslag op de procureur-generaal en zijn begeleiders veroordeeld. In een gisteren gepubliceerde ver klaring stond dat de Westber- lijnse strafpleiters "met diepe ontsteltenis en afschuw de zin loze en meedogenloze moord" afwijzen. De "achterbakse moord is een zware misdaad voor de rechtsstaat". Een voorheen onbekende "Actie groep Ulrike Meinhofeiste tele fonisch de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De Deense politie heeft gisteren de belangrijkste verkeerswegen in het grensgebied met Sleeswijk- Holstein geblokkeerd nadat ge meld was dat de vermoedelijke daders met een auto onderweg naar het noorden waren. De auto die in slechte staat verkeerde, zou een Westduits nummerbord hebben. Owen meent dat in de toekomstige onderhandelingen inzake Rhode sië een grotere rol voor de Ver enigde Staten is weggelegd. Een nieuwe internationale Rhodesië- conferentie zou gezamenlijk door Engeland en de VS belegd moeten worden, zo zei Owen in Kaapstad. kan niet de goedkoopste zijn Volgens berichten uit Londen trekken de invallers langs de Benguela-spoorlijn in de richting van Kolwezi. De Angolese minister van Buiten landse Zaken Paulo Jorge ziet in de hulp van onder andere Frankrijk, België, de VS en Marokko aan Zaïre een voorbode van "westers'e agres sie tegen Angola". "Als de imperia listische krachten ons aanvallen weten we hoe we de aanval moeten keren en hoe de revolutie te verde digen", aldus Jorge op een perscon ferentie in Parijs. Hij zei dat de Franse regering hem verzekerd had dat de Franse hulp aan Zaïre niet aangewend zal worden voor acties tegen Angola. Maar hij sloot niet uit dat met Amerikaanse steun acties zouden worden ondernomen tegen Angola. Protest President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft bij zijn Zaïrese col lega Moboetoe geprotesteerd tegen bombardementen van de Zaïrese luchtmacht op Zambiaans grond gebied. Bij bombardementen op 9 en 11 april op het dorp Shingam- funji en het missieziekenhuis Ka- leni Hill werd een onbekend aantal mensen gewond. Het getroffen deel van Zambia ligt ingeklemd tussen Zaïre en Angola. Luchtbrug De Franse president Giscard d'Es- taing heeft verklaard dat de Franse luchtbrug, waarmee Marokkaans militair materieel naar Zaïre wordt overgevlogen, eind deze week beëindigd zal worden. Dan zullen alle Franse toestellen in Frankrijk zijn teruggekeerd. Volgens mili taire kringen in Frankrijk zijn ten behoeve van de zorgvuldig voorbe reide luchtbrug tijdelijke militaire bases ingericht in Zaïre zelf hand haaft een strikt stilzwijgen over de militaire stand van zaken in Sjaba (het vroegere Katanga), waar zich de strijd met de rebellen afspeelt. Bij het begin van hun operatie na men de "Katangese gendarmes" verscheidene grensplaatsen in zonder dat het Zaïrese leger noe menswaard tegenstand bood, zo werd indertijd uit westerse bron gemeld. Zwijgen Frankrijks partners in de EG bewa ren tot dusver een behoedzaam stil zwijgen over het Franse initiatief. Alleen de ministeries van Buiten landse Zaken in Nederland en Bel gië verklaarden desgevraagd dat ze op de hoogte waren gesteld van de Franse plannen. Ze spraken geen oordeel uit over het Franse optre den, al zei de woordvoerder in Den Haag wel dat de gebeurtenissen in Zaïre vooral een Afrikaans pro bleem vormen, dat in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de Afrikaanse landen raakt. De andere EG-landen willen zich in deze vooralsnog onduidelijke af faire niet compromitteren. Hun stilzwijgen duidt erop dat ze het Franse standpunt niet delen, zo menen waarnemers. De Ameri kaanse regering gaat er kennelijk van uit dat het conflict in Zaïre niet gezien moet worden als een nieuw bedrijf in de oost-west- confrontatie, maar als een intern conflict. Eind vorige week ver- Spaans leger aanvaardt erkenning 32e Internationale Huishoudbeurs 15t/m 24april '77-RA1 Amsterdam klaarde het ministerie van Buiten landse Zaken nog dat het geen en kel bewijs heeft dat er Cubanen of Russen bij deze inval zijn betrok ken. Afrika staat op de agenda van het politiek overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG, komende maandag in Londen. Het ligt voor de hand dat daarbij uitvoerig aandacht zal worden be steed aan de kwestie-Zaïre. TOKIO - Lachend en handje schuddend poseren de leidster van de Britse conservatieven, Margaret Thatcher (links) en de Japanse premier Takeo Foekoeda voor de fotografen. Mevrouw Thatcher vloog gisteren uit Peking naar Tokio, voor een bezoek van vier dagen aan Japan. De weduwe van de ver moorde Westduitse procureur- generaal Siegfried Buback zoekt steun bij haar schoon dochter. Naast mevrouw Bu back staat de Westduitse presi dent Walter Scheel. De begrafenis van Buback en zijn twee medewerkers werd een demonstratieve belijdenis van de rechtstaat. Leiders van staat, regering, parijen en justitie woonden de plechtigheid bij. Ambassadeur van Pakistan nam ontslag in Madrid Tien dagen (en avonden) genieten van alle gezellige nieuwtjes op 't gebied van: meubelen, keukens en sanitair, vissport manifestatie, doe-'t-zelf. tuin, toerisme, mode en nogveel meer. 't Kopen van 'n eigen huis bijvoorbeeld. Of't bekijken van oude ambachten. De Huishoudbeurs is'n gebeurtenis voor iedereen, jong en oud. Dagelijks van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Op zondagen 's avonds gesloten. Entree: 6,- per persoon. Kinderen en groepen boven de 25 personen 2,- kortingp p. Gratis parkeren! KARLSRUHE (DPA) - Met een demonstratieve belijdenis van de rechtstaat hebben leiders van staat, regering, partijen en justitie met aan het hoofd president Wal ter Scheel gisteren in Karlsruhe de begrafenisplechtigheid bij gewoond van de slachtoffers van de terreuraanslag van vorige week donderdag, procureur- generaal Siegfried Buback en de beambten Georg Wurster en Wolfgang Goebel. Bondskanselier Helmuth Schmidt eiste in zijn afscheidstoespraak dat een einde wordt gemaakt aan het terroristisch geweld. Schmidt prees de "grote burgermoed" van Buback en zijn medewerkers en zei: "de rechtsstaat blijft on schendbaar zolang hij in ons leeft". Hij noemde de moorde naars van Karlsruhe "misdadi gers tegenover God en de men sen. Wie hen helpt is medeplich tig aan misdrijven". Minister van justitie Hans Jochen Vogel zei dat woede en veront waardiging zich vermengen. "Wij mogen wraakgedachten echter geen ruimte bieden. Ons recht is niet een recht van wraak". De staatsbegrafenis in de evangeli sche kerk van Karlsruhe had plaats onder de uiterste veilig heidsmaatregelen. Op het plein voor de kerk stonden duizenden mensen via luidsprekers de plechtigheid volgen. In de kerk vormden militairen de erewacht bij de drie lijkkisten. Vrijwel het voltallige kabinet, af gevaardigden van de partijen en hoge vertegenwoordigers van de deelstaten waren in Karlsruhe aanwezig terwijl in de rest van de Bondsrepubliek de vlaggen half stok hingen. Weerbaar Bondskanselier Schmidt zei dat de rechtsstaat sedert de terreur- moord op rechter Günther von Drenckmann in West-Berlijn in 1974 en de aanslag op de Duitse ambassade in Stockholm in 1975 weerbaarder was geworden. De staat is niet onmachtig tegen zulke misdrijven. Hij wees op de successen in de strijd tegen het terrorisme maar waarschuwde dat men daarmee niet tevreden moest zijn. Buback is postuum onderscheiden met het grootkruis van verdien sten van de Bondsrepubliek. De andere twee slachtoffers met het kruis van verdiensten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9