steeg licht Pleegmoeder houdt kind al weken op verbeten wijze schuil Ethiopisch gezin met uitzetting bedreigd Scarlett O'Hara verovert de wereld. Terlouw: eisen van fegg PvdA aan CDA niet l terecht 241 Uit in de Randstad VOORRANG VOOR DE JEUGD DONDERDAG 14 APRIL 1977 BINNENLAND PACINA 7 Mevrouw Van den Barsselaar met haar pleegkind, de zesjarige Carlos uit Suriname DEN HAAG - Al anderhalve maand houdt de Haagse me vrouw T. van den Barsselaar zich voor de justitie verborgen. Sinds enkele weken zit ze nu op een onderduikadres in een Haags achterafstraatje, waar zij en haar pleegzoontje Carlos buiten bereik zijn van de men sen die het kind van haar willen afnemen. Het is geen nieuw verhaal. Al zo veel pleegouders zijn door de hel gegaan, wanneer een na tuurlijke moeder plotseling na jaren haar rechten op "haar" kind laat gelden. Wat mis schien wel uniek is, is de enorme strijdbaarheid waar mee mevrouw Van den Barsse laar zich tegen dit in haar ogen grote onrecht verzet. Ondanks de beslissing van de Haagse rechtbank weigert zij de nu 6-jarige Carlos aan zijn natuurlijke moeder terug te ge ven. Zodra de rechtbank president zijn uitspraak deed is ze ondergedoken en ze maakt de indruk dit desnoods haar le ven lang te willen volhouden. Als buitenechtelijk kind kwam Carlos zes jaar terug in Suri name op de wereld. Het pro- dukt van een ongewenste zwangerschap. En dat hij on gewenst was bleek ook wel, want nog voor de geboorte had zijn moeder al via een tante in het verre Holland een pleeg moeder opgescharreld. Nauwelijks een half jaar oud kwam het ventje bij mevrouw Van den Barsselaar in huis. La ter kwam ook de moeder naar Nederland, maar ze bemoeide zich verder niet met haar zoontje. Alleen op zijn verjaar dag liet ze zich even zien. Voor Carlos is mevrouw Van den Barsselaar dan ook "mama", terwijl z'n werkelijke moeder voor hem gewoon een vrouw is die Clea heet. Medio 1975 trouwt Clea met een Nederlandse man. Bij dat hu welijk wordt Carlos door de kersverse echtgenoot geëcht en vervolgens van het Haagse be volkingsregister overgeschre ven naar dat van Castricum: de plaats waar het echtpaar woont. Aan het eind van 1975 komt voor pleegmoeder Van den Barsselaar de grote klap. Clea. inmiddels weer zwanger, eist Carlos op. en wel onmid dellijk Mevrouw Van den Barsselaar betwist de nood zaak van de spoed maar de offi- ciël instanties als voogdij, kin derbescherming en dergelijke beslissen dat Carlos naar zijn moeder en stiefvader moet. De pleegmoeder, die vijfjaar lang het kleine Surinamertje als haar eigen kind heeft opgevoed legt zich er bij neer. Carlos zal eerst een aantal weekeinden naar Castricum gaan om te wennen, dan een vakantie en vervolgens helemaal. nieuwe ouders wil Carlos niet méér. Mevrouw Van den Bars- selaars zoon moet hem voor het tweede bezoek de trein in sleu ren. De Haagse pleegmoeder besluit hierna om het kind niet tegen zijn zin af te staan. Vanaf dat moment wordt het een juri dische touwtrekkerij. De kin derrechter in Alkmaar wijst Carlos aan Clea toe. Uiteraard gaat mevrouw Van den Barsse laar tegen dit vonnis in beroep, maar dat wordt buiten haar schuld één dag te laat inge diend. Hierdoor kan het beroep met-ontvankelijk worden ver klaard. maar dat is tot nu niet gebeurd. Moeder Clea en haar echtgenoot spannen dan echter een kort geding aan en eind vorige maand werd dus beslist dat het ventje naar Castricum moet. Dit op straffe van 500 gulden voor elke dag dat Carlos aan zijn natuurlijke moeder wordt onttrokken. De reactie van me vrouw Van den Barsselaar is bekend. De gordijnen voor het raam van 't onderduikadres zijn half toe. De deur wordt op ons bellen eerst slechts op een kier geopend. De pleegmoeder is voorzichtig geworden. Een maal binnen brandt ze los en is ze bijna niet meer te stuiten. 'Als hij morgen zelf zou zeggen: ik wil naar Clea toe, kan hij di rect gaan. Natuurlijk zou dat ook pijn doen, maar dan weet ik tenminste dat het zelf wil. Zo lang hij echter blijft schreeu wen en compleet overstuur te rugkomt. houd ik hem bij me. Hij is daar twee keer geweest en het was een fiasco. Toen hij er voor de tweede keer heen ging, moest m'n zoon hem van de deurpost lostrekken. Gillend ging hij de trein in," vertelt ze. 'Het belang van de jongen is hier toch niet mee gediend?. Mijn zoon, Carlos en ik waren ge lukkig met z'n drietjes. Het was erg hard toen we kregen te ho ren dat hij terug moest, maar we hebben ons er aanvankelijk toch bij neergelegd. Dit kan echter niet. Moet hij daar dan tegen z'n wil naartoe? Moet het dan straks een ongelukkig pro bleemkind worden? Nooit heeft z'n moeder belangstelling voor hem gehad en nu ineens moet hij met spoed bij haar in huis komen. Waarom kan ze niet wachten tot de jongen wat ouder is en zelf een keus kan maken?" DEN HAAG (SP) - Het aantal bedrijven met een vergun ning tot werktijdverkorting neemt opnieuw sterk toe. Ook het aantal mensen, dat bij het korter werken is be trokken, stijgt behoorlijk. Dat blijkt uit het arbeidsmark toverzicht over maart van het ministerie van Sociale Za ken. Het aantal mensen, dat korter werkt steeg van 33.312 in januari tot 39.441 in maart. Daarbij waren 425 bedrijven betrokken tegen 401 in januari. In oktober van het vorig jaar bedroegen de aantallen: 22.857 mensen in 269 bedrijven, cijfers, die sindsdien via 28.771 personen en 351 bedrijven in december tot het huidige getal zijn toegenomen. Voor seizoen gecorri geerd steeg de werkloosheid licht: van 191.100 in februari tot 191 700 in maart. Ongecorrigeerd daalde de werkloosheid van 219.006 in februari tot 201.470 in maart. De afgelopen maand deed zich een opmerkelijke daling van het aantal jeugdige werklozen (tot 24 jaar) voor. De vermindering bedroeg 7.578 jongeren, waardoor het totaal thans 74.262 beloopt. Ook het aantal kortdurig werklozen (mensen, die minder dan een maand zonder werk zitten) daalde: van 27.311 tot 23.310. De vraag naar personeel nam iets toe. Voor het seizoen gecorrigeerd van 50.300 tot 51.400 in maart. Ongecorrigeerd steeg het aantal vacatures met 3000 tot-45.362. Volgens het overzicht waren er meer mensen aan het werk door arbeidsvoorzieningsmaatregelen. Het aantal steeg van 42.844 tot 44.848. In sociale werkDlaatsen ziin 64.000 mensen werkzaam. De daling van de ongecorrigeerde werkloosheid is vooral te danken aan de sector metaal- en bouwvakarbeiders. Alleen in de provincie Noord- Brabant steeg de werkloosheid sterk. In de overige provincies veran derde het cijfer nauwelijks. WAGENINGEN (ANP) - Het in Wageningen verblijvende vluch telingengezin Teodros uit Eritrea (provincie in Ethiopiè) heeft een kort geding aangespannen tegen de staat deV Nederlanden, om te voorkomen dat het gezin (man. vrouw en een zoontje van ander half jaar oud) zal worden uitge- Het echtpaar Teodros verliet in maart 1975 Eritrea, omdat het op treden van de Ethiopische mili tairen tegen de burgerbevolking van Eritrea, dat naar onafhanke lijkheid streeft, zo gewelddadig was dat het voor zijn leven vrees de. Via Italië vond het gezin door be middeling van het vluehtelin- gensecretariaat van Amnesty In ternational een onderkomen op een kamertje in Wageningen Inmiddels was zoon Daniël gebo ren. Toen bleek dat de situatie in Eritrea slechter werd besloot het gezin in ons land asiel aan te vra gen. In juli van het vorige jaar kwam de eerste negatieve be schikking van het ministerie van Justitie. Het gezin Teodros heeft toen de Wageningse advocaat mr. L. T. G. van Engelen ingescha keld. die herziening van het be sluit aanvroeg. Begin dit jaar echter liet het minis terie weten dat er geen aanleiding bestond het gezin, dat nu dertien maanden in Wageningen woont, een verblijfsvergunning te geven. Advocaat Van Engelen tekende beroep aan bij de Raad van State. Het ministerie van Justitie heeft nu besloten dat het gezin de be slissing van de Raad van State niet kan afwachten en het land moet verlaten. Het kort geding dat via advocaat Van Engelen is aangespannen zal op 27 april voor de rechtbank in Arnhem dienen. Mr. Van Engelen noemt het "zeer ongebruikelijk" dat vluchtelingen in dit stadium van het onderzoek worden uit gewezen. "Ze hebben er recht op de beslissing van de Raad van State hier in Nederland af te wachten", zo zei hij gisteren op een persconferentie "Als het gezin wordt uitgewezen, zal het hoogst waarschijnlijk weer naar Italië terug gaan. maar daar kan het eveneens worden geweigerd. De Nederlandse rege ring heeft laten weten de familie Teodros in geen geval naar Eri trea terug te zullen sturen, aldus mr. Van Engelen. Volgens hem wacht het gezin een gevaarlijke toekomst, een broer van de heer Teodros zit al een jaar onschuldig gevangen, hijzelf is met de dood bedreigd. Zijn zuster is eveneens gevlucht. De advo caat verwacht, dat met eventuele uitzetting gewacht zal worden tot na het kort geding. "Een onaf hankelijke rechter zal nu beslis sen wat er gebeurt", zo zei hij. Volgens de vereniging voor vluch telingen verblijven nog zeker tweehonderd Eritreërs in Neder land. Een deel van hen is student. Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie deelde desge vraagd mee dat er geen aanlei ding is om te veronderstellen dat het gezin bij terugkeer naar Eri trea gevaar zou lopen. Op 7 april heeft het gezin van staatssecreta- ADVERTENTIE Xwijs KWALITEIT&LAGER IN PRIJSlK BLOEMBAK VOOR KAMER. BALKON OF TUIN 80 CM JM g5 V 6.25 VOOR DRUKSPUIT VERSPUIT ONDER DRUK 1 LITER VLOEISTOF V 31.75 VOOR A JÊ 50 AMSTERDAM AMSTELVEEN HAARLEM HILVERSUM LEIDSCHEXDAM ris Zeevalking (Justitie) bericht gekregen, waarin werd meege deeld dat het mocht vertrekken naar een land van keuze. Nu een kort geding is aangekondigd zal echter gewacht worden tot na de uitspraak. Uitwijzing van illegalen kostbare zaak DEN HAAG (SP) - De Nederlandse staat heeft vorig jaar 2,7 miljoen gulden betaald om 7000 illegale buitenlanders uit ons land te stu- De meesten waren betrokken bij de handel in drugs, aldus het ministe rie van Justitie. Het grootste deel van de kosten ging op aan vliegrei- sen voor het Verre Oosten: Heng Kong, Maleisie en Singapore. In 1975 kostte de uitwijzing de Neder landse schatkist nog maar 1,9 mil joen. Bloedsporen op motor van vermoorde Westduitser ZWOLLE (SP) - De motor van de Westduitser Reinhart Hornung, die op eerst paasdag vermoord in een sloot in Heino bij Zwolle werd ge vonden, vertoont ogenschijnlijk bloedsporen. Ze worden onder zocht door het gerechtelijk labora torium. De motor werd dinsdagochtend om 5 uur in Heino gevonden. Door buurtönderzoek kwam de politie er achter dat hij daar al op zaterda gochtend stond. De jongen werd de volgende dag met een schot in het hoofd ontdekt. Vrijdagavond werd hij het laatst gezien toen hij een bar in Zwolle verliet met de medede ling dat hij terugging naar de cam ping waar hij met kennissen ver bleef. HAVELTE - De demissionaire president Den Uyl bracht gisteren een bezoek aan de 43e pantserbri gade in het Drentse Havelte. Ge spannen tuurt hij hier door het vizier van een geleid anti-tank wapen. Tijdens een persconferentie na het bezoek zei drs. Den Uyl dat een bezoek aan de landmacht al lang zijn bedoeling was. Het kabinet heeft zich in de afgelopen periode intensief met landmachtzaken bezig gehouden. Desondanks was er weinig rechtstreeks contact. Den Uyl had enig inzicht gekregen in een brigade als organisatori sche eenheid. De openhartige sfeer had hem getroffen en hij had ondanks de problemen een posi tieve indruk gekregenEen van de problemen was het verouderde rijdende materieel. "Een van die rotte voertuigen kon vanmorgen bij de demonstratie niet starten", aldus de heer Den Uyl, die zich afvroeg hoe oud "die krengen van legerwagens" wel zijn. Overigens liet hij zich over vernieuwing ervan niet uit. HILVERSUM (SP) - D'66- lijsttrekker Jan Terlouw heeft gisteravon krachtig stelling ge nomen tegen de Partij van de Ar beid. Dat gebeurde op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn partij in Hilversum. Terlouw is het niet eens met de eis van de PvdA dat het CDA nog voor de verkiezingen van 25 mei het standpunt van de socialisten over de vier "hervormingsvoor stellen" moet onderschrijven. Deze voorstellen hebben betrek king op: de grondpolitiek, de vermogenaanwasdeling, de ver zelfstandiging van de onderne mingsraden en het sturen van de investeringen. Terlouw vindt dat het CDA voor de verkiezingen beter zijn eigen standpunt over deze zaken naar voren kan brengen. "De kiezer heeft er meer aan om nu heel pre cies te weten hoe het CDA over die wetsontwerpen denkt. Na 25 mei zullen er onvermijdelijk compromissen moeten worden gesloten in de richting van de verkiezingsoverwinnaar", aldus Terlouw. Volgens Terlouw lijken compro missen na de verkiezingen op de oude politiek waar D'66 zij zijn eerste optreden zo tegen was. "Helaas is dit onder de huidige partijpolitieke omstandigheden onvermijdelijk", zei hij. Terlouw maakte er geen geheim van dat ook D'66 met vierkant achter de PvdA-formuleringen voor de hervormingen staat. Bij onteigening van grond moet een rechtvaardige vorm voor nega tieve ontwikkelingsschade ko men. Dat is de schade die men lijdt, als gevolg van het achter wege laten van investeringen, na het wijzigen van bestemmings plannen. Bovendien is D"66 het niet eens met de socialistische opvatting dat het fonds van de vermogensaanwasdeling cen traal beheerd moet worden. Amsterdam Concertgebouw: 15 april, 20.15 uur: Amsterdams operakoor en Svmphonieorkest olv Jochem Slothouwe; 16 april, 20.15 uur Neder lands Kamerorkest olv Antonio Janigro: 17 april, 20.15 uur: Julian Bream: 18 april, 20.15 uur. Radio blazersensemble olv David Porce- lijn; 19 april, 20.15 uur Gilbert Bécaud; 20 april, 12.30 en 21.00 uur Concertgebouworkest olv Eugen Jochum. Brakke Grond: 16 tot en met 21 april, 20.30 uur: 'Deuren' met Peter Bolthuis en Huib Broos. Bellevue: 15,17 en 20 april, 20.30 uur toneelgroep Centrum met 'Van de koele meren des doods'; 19 april, 20.30 uur: Poëzie Hardop met teksten van Rutger Kopland. Klein Bellevue: 15 tot en met 21 april beh. maandag, 20.30 uur: Frans Halsema met 'Ik, ik ik en nog eens ik'. Nieuwe de la Mar: 15 tot en met 21 april beh. maandag, 20.15 uur: 'Liefde half om half, blijspel met Ko van Dijk, Pleum Touw e.a. Rai: 17 april, 20.15 uur: Black Sabbath. Carré: 18 april, 20.15 uur: 'Das land des lachelns' met Guiseppe die Stefano. Shaffv: 15 en 16 april, 24.00 i rijk'; 19, 20 en 21 april, 22.15 den'. Stadsschouwburg: 15 en 16 april, 20.15 uur Publiekstheater met 'De kersentuin'. Rotterdam Schouwburg: 15 en 16 april, 20.15 uur toneelgroep Centrum met 'Spiegels'; 19 april, 20.00 uur: Nederlandse Operastichting met Ver di's 'Don Carlos': 20 april, 20 15 uur: Nederlands Dans Theater met o.a. 'El Error' en 'Concerto Glissando' Hofpleintheater: 15, 16,17, 19 en 20 april, 20.15 uur: 'Spelenderwijs' met Mary Dresselhuys, Guus Hermus e.a. Piccolo theater: 15 en 16 april, 20.30 uur: theaterwerkgroep Fact met Het verhaal van de vuist": 20 en 21 april, 20.30 uur: Dostojewski's 'Witte nachten' met Carol Linssen en Christine Eweert. De Doelen: 15 april, 20.15 uur: Residentieorkest olv Hans Zender: 17 april, 20.15 uur: Gilbert Bécaud: 18 en 20 april, 20.15 uur. zangmani festatie met 52 koren uit de omgeving van de Maasstad; 21 april, 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest olv Edo de Waart. Luxor-theater: 15,16,17,20en21 april, 20.15uur 'Lach om het leven' met Andrë van Duin, Corry van Gorp e.a. Den Haag Kon. schouwburg: 15 en 17 april, 20.15 uur 'Lorenzaccio' van Alfred de Musset met Eddv Brugman, Anne-Wil Blankerse.a.: 16 en 21 april, 20.15 uur 'Maria Stuart' van Friedrich Schiller met Anne-Wil Blan- kers, Anne-Marie Heyligers e.a.: 18 april, 20.15 uur Galas Karsenty- Herbert met 'Monsieur Masure': 19 april, 20.15 uur. Publiekstheater met 'Medea' van Euripides; 20 april, 20.15 uur Theater met 'Dorp in opstand'. Appeltheater: 15 en 16 april, 20.30 uur: toneelgroep De Appel met 'De heiligen met de krakeling'; 20 en 21 april, 20.30 uur toneelgroep De Appel met 'De storm' van Shakespeare. Theater in de steeg: 15 en 16 april, 20.30 uur toneelgroep Cirkel met 'Zuster George moet sterven'; 17 april, 14.30 uur: Haags Sprookjes Toneel met 'Spotje en de verdwenen goudstukken'. Diligentia: 15 april, 20.15 uur: Ko en Shuku Iwasaki bespelen cello en piano; 16 april, 20.15 uur: Haagse spelers met 'De dood van een handelsreiziger'; 19 april, 20.15 uur: Praags kwartet (ver. van Ka mermuziek); 20 april, 20.15 uur: Charles Rosen (piano); 21 april, 20.15 uur: Haags Amateur Symphonie Orkest. Congresgebouw: 15 april, 20.15 uur optreden Gilbert Bécaud; 16 april, 20.15 uur: 'Das land des lachelns' met Guiseppe di Stafano; 18 april, 20 30 uur: Nederlands Kamerorkest olv David Zinman; 21 april, 20.15 uur: Roemeens Folklore Ensemble. Circustheater: 21 april, 20.15 uur: Neerlands Hoop HOT: 15 en 16 april, 20.30 uur: Nederlands Dans Theater: met o.a. Light part XI en Juice; 19 en 20 april, 20.30 uur: Theaterunie met 'Wittenachten' van Dostojewski; 21 april, 20.30 uur Theaterunie met 'Witkacy'. Alphen Midas: 16 april, 21.00 uur: optreden popgroep Cake. Nabij: 15 april. 22.00 uur. big band formatie 'The last moment';.19 april, 21.15 uur optreden Miel Cools. Het dramatische verhaal van Vivien Leigh: opnieuw een internationale J bestseller in Privé. g Dat leest u alleen in Privé Overal verkrijgbaar 1,25 Advies over tandheelkundige voorzieningen UTRECHT (ANP) - De centrale raad voor de volksgezondheid be handelt aanstaande maandag een concept-advies over de gewenste toekomstige tandheelkundige voorzieningen in Nederland. Aan het 130 pagina's dikke concept is ruim twee jaar intensief gewerkt door verschillende commissies. Enkele van de belangrijkste aanbe velingen zijn prioriteit te geven aan de jeugd en aan de gehandicapten en om de tandheelkundige verzor ging van jongeren tot 18 jaar in georganiseerd verband te gaan ge- De georganiseerde jeugdtandver- zorging zou volgens het concept moeten worden gefinancierd uit de sociale verzekering of uit de alge mene middelen. Degenen die er niet aan mee willen doen zullen zelf hun tandarts moeten bellen. De zorg voor jongeren tot 13 jaar zou moeten worden gegeven in speciale centra voor jeugdtandver- zorging, waarin behalve tandartsen ook kindertandverzorgsters wer ken. Zonodig zou ook de eigen "huis"-tandarts hulp moeten kun nen verlenen, maar dan op basis van overeenkomsten met de regio nale diensten voor jeugdtandver- zorging waaraan het concept advies de uitvoering van de jeugd- tandverzorging wil toevertrouwen. Als overgangsmaatregel zou dit ook voor de gehele categorie 13-18- jarigen moeten gelden. De bestaande zorg voor volwasse nen zou moeten worden gehand haafd. Werkelijke verbetering van de ge bitsgezondheid noemt het concept alleen mogelijk door blijvende gedragsverandering van de men sen zelf. Amerikaanse rechter eist geluidsbanden jumbo's op CHICAGO (UPI) - In de Verenigde Staten heeft gisteren een rechter kopieën opgeëist van de geluids banden van de Nederlandse en de Amerikaanse Boeing-747 die op 27 maart op Tenerife zijn verongelukt. Rechter Louis Giliberto in het dis trict Cook bij Chicago wil de ko pieën uiterlijk maandag a.s. ont vangen met het oog op een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 6 hiiljoen dollar (circa f 15 min) die vorige week in Chicago werd inge diend namens het echtpaar Robert en Marianne Jakoubek, waarvan de man om het leven kwam en de vrouw ernstig werd gewond. De Jakoubeks zaten in de Boeing van PanAm. "Waarom de geheimzinnigheid'1 Het zou een openbaar bekende zaak moeten zijn, of de KLM-piloot toestemming had gekregen om op te stijgen", aldus merkte de de ad vocaat van het echtpaar Jakoubek op. De eis tot schadevergoeding is gericht tot de KLM en PanAm, Lloyds als de maatschappij waar de verkeerstoren van Tenerife is ver zekerd, en de Boemg-fabrieken die de twee Jumbo's heeft gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7