Eerste paal voor Alphense bioscoop Muziektent blijft op zijn vertrouwde stek MEEVALLER IN ALPHEN Hartewens in vervulling Van f3,2 miljoen GEMEENTE WIL MEER INVLOED BINNEN RUNOORD Gemeente-kantoor krijgt rolstoel- lift Opening rond kerstmis waarschijnlijk niet haalbaar NN BIGBAND INNABU Oudshoornse kerk concert Drie botsingen op dezelfde kruising PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 14 APRIL 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN-Het jaar 1974 heeft de gemeente Alphen een financiële meevaller opgeleverd. In plaats van het verwachte tekort van f 1,5 miljoen kon een batig saldo van f 1,7 miljoen worden bijgeschreven. Met het prettige gevolg dat de saldi-reserve nu onge veer f 4 miljoen in plaats van f 800.000 bedraagt. De gewone burger zal van die financiële meevaller overigens nauwe lijks wat merken. "Men moet het gewoon beschouwen als een finan ciële ruggesteun, een appeltje voor de dorstaldus wethouder Goedhart van financiën. Hij wees daarbij onder meer op het gevaar dat Alphen niet vöör 1 januari 1979 zijn vijftigduizendste inwoner zal kunnen begroeten, waardoor de gemeente f 4 miljoen misloopt. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is wèl zaak om te overwegen de be- stuursdeelname van ge meentezijde van Rij noord inderdaad te ver sterken". Aldus wethouder J.J. Goedhart gisteravond in de commissie financiën op de vraag van het raadslid Van Steenis of het niet eens tijd wordt de moge lijkheden te onderzoeken om van Rijnoord een gemeente ziekenhuis te maken. Afkoopsom Aanleiding tot die vraag was het verzoek aan de raad om zich garant te stellen voor een le ning van een half miljoen gulden, aan te gaan door het ziekenhuis Rijnoord. Het zie kenhuis heeft dat bedrag no dig voor de afkoopsommen voor de onlangs vertrokken chirurgen Robijn en Schagen Lening van half miljoen voor af hoop van chirurgen van Leeuwen en de overname van de praktijk van de inter nist Ybema (het gaat hier om het onderdeel rontgenolie). Het aangaan van die lening heeft hoogstwaarschijnlijk ook financiële consequenties voor de gemeente. Het jaar lijkse bedrag van ongeveer 75.000 aan rente en aflossing zal vermoedelijk niet mogen doorberekend in de zieken huistarieven. En zolang de bedbezetting beneden de 82 pet blijft - wat zeer belangrijk is - zal het ziekenhuis met te korten blijven kampen. Meer body Wethouder Goedhart vond ech ter dat het raadslid Van Steenis zeker niet de illussie moet hebben dat een gemeen teziekenhuis goedkoper is. Meer zeggenschap vanuit de gemeente inzake de financiën van het ziekenhuis is echter een andere zaak, meende de wethouder, die bovendien toegaf dat er binnenkort nog meer grote investeringen zul len komen. - "Het ziekenhuis moet meer body krijgen, en dat kost nu eenmaal geld". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gebouw van de dienst Openbare Werken aan de Castellumstraat krijgt binnenkort een lift zodat het gebouw ook toegankelijk zal zijn voor rolstoelgebruikers. Dat met het oog op de aanstaande verhuizing van de sociale dienst en de afdeling bevolking naar het gebouw aan de Castellumstraatdat daardoor veel meer Alphenaren toegankelijk zal moeten zijn dan nu het geval is: Met de aanleg van zo'n lift voor gehandicaptendie vermoedelijk vanuit de receptie zal worden bediend, is een bedrag van f 17.500 gemoeid. Wel toonde de commissie financiën gisteravond enige bezorgdheid over eventueel misbruik van de lift. Ook is overwogen een dergelijke liftinstallatie bij het raadhuis.dat al evenmin toegankelijk is voor rolstoelgebruikerste maken. Techni sche problemen en enorme financiële consequenties hebben die plannen van de baan doen raken. Bij de bouw van de uitbreiding van het raadhuis zal met de toegankelijkheid voor gehandicapten echter zeker rekening worden gehouden, zo verzekerde wethouder J.J. Goedhart. grote getale naar onze bioscoop komt, dan zal Alphen sneller voor die topfilms in aanmerking komen. Ook die wisselwerking is er nu eenmaal". Ook voor de vier winkels die onder de bioscoop zullen worden gereali seerd zijn de toekomstverwachtin gen rooskleurig. In één van de vier winkels (die op de hoek van de Raadhuisstraat) komt de slijterij van De Grauw. Voor de ander win kels staan de kandidaten volgens de Grauw in de rij, maar er wordt naar gestreefd om er bedrijven in te krijgen die nog niet in Alphen zyn gevestigd. Bekeken wordt ook nog de mogelijkheid oqi er een horeca- bedrijfin onderte brengen, maarde kansen daarop zijn bijzonder ge ring, gezien de vrij beperkte ruimte. Tevreden Tevreden gezichten gistermorgen alom. Ook dat van burgemeester mr. R.M. Gallas stond verheugd. De burgervader, die in zijn nieuwjaar stoespraak van 1976 Alphen nog de grootste stad irt Nederland kon noemen zonder eigen bioscoop, zei: "Dit is een uiterst belangrijke ont wikkeling voor Alphen. Het is bo vendien een sterke aanzet voor het centrum van de gemeente". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ziet er niet naar uit, dat Alphen nog dit jaar de première zal beleven van de eerste film in de eerste echte Alphense bioscoop. Martijn Sanders van Jochem's Theaters mocht dan nog wel op timistisch de hoop uitspreken gis termorgen bij het slaan van de eerste paal, dat met kerstmis van dit jaar de eerste film zou draaien, anderen zagen dat duidelijk min der scherp zitten. Zoals bouwer Slavenburg, wiens schema loopt tot in februari 1978 en de initia tiefnemer voor het bioscoop- winkelcomplex J. de Grauw sr. Eerste paal Voor de beide De Grauw's, senior en junior, vermocht dat' trouwens gistermorgen de feestvreugde niet bederven. Een derde generatie De flink stuk tastbaarder naderbij; zo voelde de familie De Grauw het. Jochem's Theater steekt in het ge bouwencomplex aan inrichting voor de vier bioscoopzaaltjes van elk ongeveer honderd zitplaatsen een bedrag van 1,2 miljoen gulden. Jochem's Theater verwacht in de tweehonderd speelweken die het bedrijf jaarlijks ter beschikking staan tweehonderduizend bezoe kers te ontvangen, ofwel een kleine veertig bezoekers gemiddeld per voorstelling. Een verwachting die volgens Sanders door de Neder landse Bioscoopbond te optimis tisch wordt genoemd. "Die baseert zich daarbij op statistische gege vens, waaruit ondermeer blijkt, dat Grauw, de vieijarige Jasper en de de Nederlander gemiddeld per jaar tweejarige Femke sloegen eend rachtig de eerste paal voor het ruim drie miljoen kostende complex. En sloten daarmee de fase af van plan nen maken (anderhalfjaar geleden begonnen) en sloop op het terrein op de hoek van de Raadhuisstraat en Van Boetzelaerstraat. Met de eerste paal kwam de realiteit van het bioscoop-winkelcomplex een twee keer een bioscoopbezoek brengt. Op grond daarvan en het bevolkingsaantal in het verzor gingsgebied van Alphen komt de Bond op een lager aantal uit". Hoeveel publiek er zal komen zal vanzelfsprekend ook afhangen van de films die in Alp*hen gedraaid zul len gaan worden. Eén ding staat in elk geval wel vast: pornofilms ko men er in de Alphense bioscoop niet. Sanders: "Nietomdat weer als bedrijf tegen zouden zijn, maar zoiets moet je doen in apart daar voor ingericht theater. Wij stichten hier een bioscoop met vier zaaltjes en daar moet ieder een in kunnen lopen, zonder dat hij of zij het idee kan krijgen, dat iemand van zijn of haar kennissen mocht denken: hé, die gaat naar de porno-film". Welke films er wel komen en vooral wannéér, ligt wat minder duidelijk. Op films waarvan maar een beperkt aantal kopieën in de roulatie ge bracht worden zal men en Alphen toch wel enige tijd moeten wach ten. Voor dergelijke films geldt de regel; eerst de grote steden, vervol gens de wat .minder grote steden (als Leiden bijvoorbeeld) en pas dan plaatsen als Alphen. Hoewel het volgens Sanders niet zo zal zijn, dat Alphen helemaal achte raan zal lopen. "We zullen ook be slist wel eens een première van de één of ander film hier in Alphen brengen. Wat dat betreft hangt er veel af van het publiek. Als dat in Initiatiefnemers De Grauw sr. en jr., met hun echtgenoten en Jasper het bioscoop-complex nabij V en D. ALPHEN AAN DEN RIJN - Morgenavond treedt in zaal Na bij de 25 man sterke big band formatie "Last Moment" op. De band uit Kampen maakte onder meer naam op de big-band fes tivals van Tros in 1975 en 1977, die ze beiden won. Het repertoire van "Last Mo ment" is zeer gevarieerd: rus tige ballads, maar ook moderne en traditionele swingende jazz. De formatie telt onder meer 5 saxofoons, 4 trompetten, 5 trombones en een ritmesectie, bestaande uit piano, bas, gitaar, vibrafoon, percussion en slag werk. In de Oudshoornsekerk wordt het concertseizoen 1976/1977 vanavond afgesloten met een concert door hoboïst Han de Vries en organist Albert de Klerk. Aanvang 20.15 uur. De nu leegstaande Zwaantjes- kerk in Hazerswoude Rijndijk (kortgeleden werd er onder grote belangstelling een ge deelte van de inboedel bij op bod geveild) zal voorlopig niet worden afgebroken. De Leidse fotograaf Van Arkel, de nieuwe Zwaantjeskerk opslagruimte? eigenaar is in onderhandeling met een bedrijf dat de kerk wil huren om er goederen in op te slaan. De fotograaf brengt er dus niet zijn fotostudio in on der. Hoewel het gebouw grote scheuren vertoont, een van de oorzaken waarom voor de paro chianen een ander onderdak moest worden gezocht, is van Arkel niet van plan iets van zijn kerk af te breken. Zelfs niet de toren waarvan is vast komen te staan dat 'ie uit het lood staat en steeds verder overhelt. NIEUWE WETERING - Op de kruising provinciale weg/Ripse- laan/oprit rijksweg 4 zijn gisteren drie aanrijdingen gebeurd. In twee gevallen was er alleen sprake van materiële schade, in het derde geval moesten twee broers (S. uit Roelo- farendsveen) worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De bestuurder liep een beenwond en kneuzingen aan de ribben op; de passagier ontvellingen aan beide handen en hij klaagde over pijn in de borst. Deze aanrijding ontstond doordat een inwoner van Zoetermeer geen voorrang verleende. In de ochtenduren slipte een wagen omdat de chauffeur moest remmen voor een andere weggebruiker. De bestuurder, een inwoner van Was senaar, ramde wat verkeersborden. De veroorzaker van het ongeluk l«oos het hazepad. De derde aanrijding deed zich 's middags voor. Een Nieuwkoper verleende geen voorrang. De mate riële schade aan beide auto's was behoorlijk. De Warmondse muziektent mag op zijn vertrouwde stek (De Baanin het hart van het dorp blijven staan. B &W hebben daartoe besloten. Tijdens de in Warmond dikwijls verhitte nieuwjaarsviering werd dit jaar de muziektent in brand gestoken waarbij het met riet bedekte dat er aan moest geloven. Aanleiding voor het gemeentebestuur toen om na te gaan of het niet beter zou zijn de muziektent te verplaatsen naar het park Groot Leerust. Een verplaatsing die in het verleden al eerder aan de orde was maar toen op veel tegenstand van de bevol king stuitte. De muziektent, zo vond men, hoorde op De Baan en nergens anders. Ook na de nieuwjaarsbrand zijn de Warmonders zo blijven denken. B W hebben gemeentwerken nu opdracht gegeven de gehavende muziektent op zo kort mogelijke termijn te restaureren. Over vier weken wordt aan het karwei begonnen. De raad hoeft geen toestem ming te worden gevraagd omdat zo goed als zeker met de door de verzekering toegezegde uitkering (ongeveer 18.000 gulden) de schade kan worden gedekt. Alleen als er door onvoorziene schade toch een aanvullend krediet nodig blijkt te zijn, zal de restauratie van de muziektent nog in de raad ter sprake komen. Gemeentewerken Warmond voert de restauratie niet zelf uit. Het werk wordt een plaatselijke aannemer gegund. Uitgezonderd het aanbrengen van het rieten dak. Daar zal een rietdekker voor worden aangetrokken. Voor juni hoopt men de muziektent weer in oude staat te hebben. De muziekvereniging St. Matthias heeft al een verzoek ingediend om er het traditionele juni-concert in te mogen houden. An mmfmo verkoDen. Als ik in miin ate- Het is altijd zijn hartewens ge weest en nu gaat het er dan toch eindelijk van komen. Een jaar voordat hij met pen sioen gaat heeft de Nieuw- koopse schilder Toon Koster een invitatie gehad om zijn schilderijen in het buitenland te komen exposeren. In Zwit serland. Begin mei gaat hij er naar toe. Het overgrote deel van de in totaal veertig te exposeren schilderstukken zijn al voor uit gestuurd en aan het res tant legt de 64-jarige Nieuw koper momenteel de laatste hand. Het gaat om wat details die bijgewerkt moeten wor den. "Alles moet tot in de puntjes- verzorgd zijn", vindt Koster, voor wie dit de eerste buiten landse expositie is. "Zwitser land zie ik als een doorbraak. Een erkenning van mijn ca paciteiten. Ik wil niet zeggen dat mijn werk hier niet wordt gewaardeerd. Maar het is nu eenmaal zo dat je in Neder land pas echt naam kunt ma ken als er ook over de grens waardering voor je werk be staat". "Misschien had ik al eerder in het buitenland terecht ge kund. Maar ik ben nu een maal geen show-man, heb er een hekel aan om mezelf te erkopen. Als ik in mijn ate lier bezig ben denk ik er geen moment aan hoe de mensen op mijn werk zullen reageren. Ik schilder waar ik zin in heb. Aan de andere kant besef ik dat ik met de verkoop van mijn schilderijen aan de kost moet zien te komen. Het is mijn enige bron van inkomsten. Ik heb er een gezin van tien kin deren mee moeten onder houden. Gelukkig heb ik nooit met mijn werk hoeven leuren. Dat maakt het kun stenaar zijn een stuk pretti ger." Toon Koster, geboren in Rot terdam maar 37 jaar geleden verhuisd naar Nieuwkoop waar hij nu vlakbij de plassen woont, staat vooral bekend om zijn Hollandse taferelen. In zijn "Rotterdamse perio de" maakte hij talloze haven en stadsgezichten en in zijn nieuwe woonplaats ("toen ik hier kwam was men in het dorp net bezig met de aanleg van waterleiding") putte hij inspiratie uit het ruimschoots aanwezige buitenleven. Landschapjes maar ook veel mensen. Veelal realistisch op het linnen gebracht. Maar soms ook abstract, zoals de grote wandschildering die hij maakte voor een bank in zijn woonplaats. De expositie in het kleine Zwit serse stadje Arlesheim duurt zo'n drie a vier weken. Daarna worden door Toon Koster nog wat andere plaatsen aange daan, onder meer Basel. Hij trekt voor zijn buitenlandse debuut zo'n twee maanden uit. Misschien plakt hij er nog wat weken aan vast. Zijn zoon Antoon treedt in Zwitserland als zaakwaar nemer op. "Wellicht", zegt zijn vader, "weet hij nog uit nodigingen los te krijgen voor exposities in andere landen. Zo gaat dat meestal. In het kunstenaarswereldje moet je rekening houden met een sneeuwbaleffect. Gaat het balletje eenmaal rollen dan is dikwijls het einde nog lang niet in zicht." Toon Koster heeft zich voorge nomen tijdens het verblijf in Zwitserland zo weinig moge lijk aanwezig te zijn op de ei gen expositie. Met een schetsboek zoekt hij daar lie ver de stilte op. In de bergen of op het water. Eind juni ver trekt de 64-jarige naar Ierland waar hij ook gaat schetsen. Hij heeft er een huifkar ge huurd om er door het land mee te trekken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4