"Als zo'n zware auto langskomt, schudt alles" SSSCdtt BABA Chemiewinkel voor wetenschap en samenleving Groot onderzoek AZ naar bloedstollingsproblemen Morsweg vreest betoncentrale Schaefer bezoekt Leiden op 2 mei LIGTVOETI GANGETJE DONDERDAG 14 APRIL 1977 1 LEIDEN I 1 1 LEIDEN - "Geen wapens tegen beton". Zo luidde de kop boven een artikel in deze krant op 5 april 1974. Onderwerp was de betonmortelcentrale op de hoek van de Zoeter- woudseweg en de Corbuloweg. Een buurtbewoonster (in dit geval van de zg. Shellflat aan het Lammenschansplein) deed haar beklag. Maar ze mocht hopen op de mogelijkheid dat de betoncentrale naar elders zou worden verplaatst. Het industrieterrein aan de Sumatrastraat in De Kooi leek ruimte te bieden. Leek. Want inmiddels is gebleken dat er wél wapens tegen beton zijn. De hinderwetverordening was dat wapen. Want de Kooibewoners wilden evenmin een betonmortel centrale in hun nabijheid. De ge meente weigerde een hinderwet vergunning; de Leidse Beton Cen trale ging, met haar dochteronder neming Fontein die al in de Suma trastraat gevestigd is, bij de Kroon in beroep. Tevergeefs. Ook al kon de LBC zich erop beroepen van de gemeente in 1973 wel een bouw vergunning voor een vestiging in de Sumatrastraat te hebben ont vangen... Geen centrale dus in de Kooi. Fijn voor de bewoners daar, al zou een centrale hen minder overlast heb ben bezorgd dan de bewoners van de Zoeterwoudseweg en omgeving de afgelopen jaren hebben onder vonden. Want met de bouw van een nieuwe centrale wilde de LBC overgaan op een minder "stoffig" systeem. Was het in 1974 nog zo dat tijdens de nieuwbouw van Hein- eken in Zoeterwoude de flesjes van hetzelfde merk in de keukens nabij de betoncentrale onder het stof stonden, daar zou in De Kooi geen sprake van zijn. Dat liet LBC- directeur De Jong althans in 1974 weten, toen hij werd geïnterviewd door het blad Industrie Rijnland. Resteerde voor de Sumatrastraat wel een verkeersprobleem: de over last van aan- en afrijdende vrach tauto's en betonmortelwagens. Ook geen pretje, "maar je kunt daarvoor een bedrijf toch niet plat leggen", vroeg LBC-directeur De Jong zich destijds af. Smal Terwijl de juridische 'procedures tegen een vestiging van de centrale in de Sumatrastraat nog liepen, werd er van gemeentewege naar stig gezocht naar een ander terrein. Tenslotte hebben we beton met zijn allen nodig, zeker ook in een stad als Leiden. Die andere plek werd gevonden: een terrein bij Wernink BV, een bedrijf dat ook beton ver werkt. Het was aan de andere kant van de stad. Maar wie naar Wernink gaat, komt over een weg. Een tame lijk smalle straat, dichtbebouwd met woonhuizen: de Morsweg. En daar klagen de bewoners al enige tijd over verkeersoverlast.... Toen de wethouder recentelijk op een bijeenkomst voor bewoners van het Morskwartier de komst van de betoncentrale bij Wernink aan kondigde, zal hij de bezwaren die er tegen zouden rijzen, ook wel heb ben ingecalculeerd. De uitlatingen van de wethouder waren voor de firma Wernink reden om het perso neel bijeen te roepen en op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Directeur De Jong van de LBC reageerde terughoudend en liet het woord "voorbarig" vallen. Het is duidelijk dat de uitspraak van Verboom hem door de betrok- Bewoner Pison van de Morsweg maakte deze foto. Op een half metertje gaat de vrachtauto langs de muren van de huizenDeze situaties zijn op de Morsweg geen uitzondering. De bewoners willen een verbod voor zwaar verkeer in hun straat. kenen niet in dank zijn afgenomen. Al enkele malen heeft de wethou der deze weken laten weten dat er juridisch weinig te doen valt tegen de vestiging van de centrale aan de Morsweg omdat op het desbetref fend terrein - in beheer bi] Van der Vliet-Wernink BV, ofwel Mijbog te Amsterdam - zware industrie is toegestaan volgens de geldende bepalingen. Ongerust Voor de bewoners alle aanleiding om een ongeruste brief naar de ge meenteraad te schrijven. Vraag het de dames Mittelmeijer en Staal man, de heren Bakker,, Pison en Michiels von Kessenich. Zij vor men een comité namens het eerste gedeelte van de Morsweg en zeggen erbij dat de overlast in het laatste stuk - direct grenzend aan het ter rein van Wernink - nog groter zal zijn. "Op zich vinden we een beton centrale niet zo erg, maar wel de verkeersoverlast. Het betekent dat we dag en nacht nog meer verkeer voor onze deur krijgen. Wij zaten al met een verkeersprobleem. Twee jaar geleden hebben we al een brief aan de gemeente daarover geschre ven, maar we hebben nooit ant woord gekregen. Nu gaan er al re gelmatig betonwagens van Wer nink door de straat. De stoep is he lemaal uiteen gereden. Vorige week is er nog een vrouw gevallen, haar elleboog is uit de kom geraakt. Een nieuwe betoncentrale is voor ons de druppel, die de emmer doet overlopen. Daarom zijn we zo snel tot actie overgegaan. De wagens van Wernink zijn al vaak overbela- den. De laatste jaren zijn de muren van de huizen gaan scheuren. De huizen hebben er enorm onder te lijden. Alles gaat schudden als zo'n zware wagen langskomt. En vaak is hét jakkeren, is het gewoon een ra cebaan hier". Op een rij De bewoners willen het zware ver keer helemaal uit hun straat en voor de overige auto's eenrichtingver keer. Dan is er weer ruimte voor een wandelaar, een fietser. Bovendien willen ze asfaltering. Alleen de bouw van de Churchillbrug - tus sen het verlengde van de Lelylaan en de Churchilllaan - zal niet vol doende zijn. Bovendien zullen de bewoners van het laatste deel van de Morsweg al tijd het verkeer van Wernink en de eventuele nieuwe betoncentrale voor hun deur houden. Het comité: "Laat de wethouder ambtenaar X aanwijzen, om met ons te praten. Wij zitten in een rij op hem te wach ten". ADVERTENTIE Een 2-kotnponenten i| yj Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 PvdA verdeeld over subsidie Vos-cursussen LEIDEN - Moet de gemeente naast een subsidie voor de organisatie kosten ook subsidie geven aan de vrijwillige begeleidsters van de VOS-cursussen? Over deze vraag was de fractie van de PvdA gistera vond zeer verdeeld. Het ging in de discussies daarbij niet over de kwa liteit van de cursussen, ogezet om vrouwen scholing te geven over de samenleving, maar over het princi pe. Er zijn vele organisaties in Lei den waar vrijwilligers werkzaam zijn; zouden die straks ook bij de gemeente subsidie kunnen claimen om begeleiders te betalen? Het college van B en W heeft een voorstel uitgewerkt waarbij voor de cursussen een subsidie van maxi maal 10.000 gulden beschikbaar komt om de organisatiekosten te dekken. De leidsters van de VOS- cursus dringen er echter op aan dat daarbij nog een bedrag beschik baar komt om de vrijwillige bege leidsters te honoreren. Eenderde deel van de aanwezige fractieleden achtte het werk van de VOS-cursus zo belangrijk dat zij ook voor de begeleidsters subsidie vrij zouden willen maken. Even veel leden waren echter van me ning dat dan ook ander vrijwilli gerswerk personeelskosten zou kunnen claimen. De rest van de PvdA'ers onthield zich nog van» stemming en wilde meer informa tie over mogelijke gevolgen van deze subsidietoekenning en het cri terium op basis waarvan geld gege ven zou worden: "We moeten straks aan anderen uit kunnen leg gen waarom zij geen geld krijgen". ADVERTENTIE LEIDEN - Staatssecretaris Schae fer zal op maandag 2 mei een werk bezoek brengen aan Leiden. In ge zelschap van de wethouders Waal en Verboom zal de bewindsman beginnen met een rit door het nieuwbouwgebied in de binnen stad, gelegen tussen Herengracht en Zijlsingel. Vervolgens gaat Schaefer naar de Kooi waar hij on der meer de afbraak ten behoeve van nieuwbouw aan de Formosa- straat zal bekijken en een wissel woning op het Spoortje zal bezoe ken. Na een wandeling door Noord met een bezoek aan een recent geopende renovatiewoning in de Julianastraat gaat de staatssecreta ris naar het Haagwegkwartier. In het clubhuis "Westerkwartier" zal Schaefer vragen beantwoorden van belangstellenden uit de Leidse re- nova tiegebieden. Tenslotte brengt Schaefer nog een bezoek aan Tuin- stadwijk om daar enkele tieprojecten te bekijken. HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LEIDEN TEL. 071-140941 Schaefer tijdens een van zijn vorige bezoeken aan Leiden. Hij sloeg toen de eerst paal in het gebied Herengracht-Zijlsingel. Geen school bewoners Morssingel LEIDEN - De bewoners van de panden aan de Morssingel, die in een leefgemeenschap willen blij ven samenwonen, kunnen niet door het gemeentelijk Bureau huisvesting aan woonruimte wor den geholpen. Dit liet de directeur van het bureau, de heer Dekker, een afvaardiging van de bewoners gistermiddag weten. Hij heeft van de afdeling onderwijs te horen ge kregen dat er geen gemeentelijke schoolgebouwen voor de Morssin gelbewoners beschikbaar zijn. Wel deed hij de toezegging dat het gezin dat aan de Morssingel woont an dere woonruimte zal krijgen. De elf panden aan de Morssingel zullen in juni worden gesloopt om plaats te maken voor een aantal koopflats. Volgens Dekker is het de bedoeling om daarvoor in september de eerste paal te slaan. De huidige bewoners moeten op 11 juni de sloopwonin gen hebben verlaten. LEIDEN - Een Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft onlangs een onderzoek afge sloten dat verband hield met bloed stollingsproblemen bij tien patiën ten na een operatie. Zeven patiën ten zijn als gevolg van deze bloed stollingsproblemen overleden. De commissie is echter tot de conclu sie gekomen dat er geen fouten zijn gemaakt. Het is puur toeval, zo luidt samenvattend de conclusie van de commissie, dat zich overeen periode van een half jaar bij tien patiënten deze bloedstollingspro blemen hebben voorgedaan. Hoe hoog het aantal gemiddeld is, is echter niet bekend. Het onderzoek werd door de com missie ingesteld nadat een chirurg bij twee patiënten na een hartope ratie had geconstateerd dat ze bloedstollingsproblemen hadden, in medische kring beter bekend als het defibrinatie-syndroom. Het bloedstollingsproces in het li chaam wordt hierdoor verstoord, als gevolg waarvan de patient bij een wond of snede blijft bloeden. Toen de chirurg daar melding van had gemaakt bij de directie, kwa men er op aandrang van de com missie al spoedig meer van dit soort meldingen binnen. Uiteindelijk bleek dat er in een half jaar tijd bij tien patiënten na een operatie hevig bloedverlies was geconstateerd, waarvan in enkele gevallen als ge volg van het defibrinatie- syndroom. Omdat men het aantal geconsta teerde gevallen nogal hoog vond, werd er met medeweten van de In spectie voor de Volksgezondheid een nader onderzoek ingesteld met bovengenoemd resultaat. Gedu rende het onderzoek, dat tien dagen in beslag nam en volgens de be trokkenen erg ingrijpend was, werden de niet-acute, grote opera ties opgeschort. Uit het onderzoek bleek dat de bloedstollingsproblemen zich niet hebben voorgedaan bij de thorax- chirurgie (hartoperaties), terwijl daar verreweg de meeste, met bloedverlies gepaard gaande ope raties worden uitgevoerd. Ook het St. Elisabeth Ziekenhuis en het Diaconessenhuis, die eveneens ge bruik maken van de bloedbank in het AZL, bleken gedurende het af gelopen half jaar geen last te heb ben gehad van bloedstollingspro blemen na operaties. Overigens komt het defibrinatie-syndroom los van enigerlei operatie wel vaker voor, aldus een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis. ADVERTENTIE TON MENKEN IJSBAAN Vrijdagavond 15 april, grootse PRESENTATIE van - TON MENKEN SHORT-TRACK TEAM - LEIDEN LION'S IJSHOCKEYTEAM tegen Houtrust Den Haag SCHAATSMARATHON met bekende landelijke marathonrijders PLOEGACHTERVOLGINGSRACE en meerdere ijssportattractiee. Na afloop voor iedereen een nachtrit prestatietocht. Aanvang 19 00 uur precies. Entreeprijzen: 4,- voor volwassenen 2.50 voor kinderen onder 16 jaar Voor recreatierijders die avond gesloten Deze advertentie is aangeboden door Nijssen-Koeling BV Leiden Wie een beroep wil doen op de chemiewinkel i.o. kan schrij ven naar Chemiewinkel i.o., postbus 464 in Leiden. en samenleving wat aan te ha len. Voorbeelden Wat de chemiewinkel zelf be treft meent de initiatiefgroep dat er in Leiden en directe om geving in het recente verleden talloze voorbeelden zijn ge weest van situaties waarin de chemiewinkel had kunnen hel pen. Zo was er de actie in Lei derdorp tegen het verspreiden van (kankerverwekkend) as best door de firma Kruyt. En ook was en is er de actie van buurtbewoners tegen de opslag van brandgevaarlijke stoffen bijde firma Bleys in de Leidse Narmstraat. "Prima voorbeel den", zegt Gerard in 't Veld, "waarbij we de nodige advizen en informatie hadden kunnen verstrekken". "De aanleiding om een che miewinkel in te schakelen", zegt Frank ter Beek, "kan zijn datje te maken hebt met een of andere chemische industrie waar je als buurt meer van wilt weten. Een andere mogelijk heid is datje het een en ander wilt weten over bepaalde stof fen in de keuken. Bijvoorbeeld de spuitbus, ja". Wat overigens niet wil zeggen dat de chemiewinkel in oprich ting als actiegroep wil gaan op treden. "Want", zegt Ruud Fransen, "dat is persé niet de bedoeling. En het is ook niet de bedoeling dat wij de boer op gaan om bepaalde dingen te signaleren. Wat we wel willen proberen is de mensen die er gens mee zitten, toegang te ge ven tot de kennis en deskun digheid van de universiteit. Daarom proberen we ook intern allerlei contacten te leggen met het verzoek om hieraan mee te werken". Chemie-kaart Wanneer de Leidse chemie winkel (die zich overigens niet alleen op Leiden e.o. richt) een feit wordt, is nog niet bekend. Voorlopig wordt er gewerkt aan een zg. chemie-kaart, waafop zoveel mogelijk chemische be drijven en instellingen zullen worden aangegeven. Daarnaast blijft de initiatief groep werken aan een stukje werving. Zowel naar de bevol king toe als in de richting van de subfaculteit, die inmiddels "morele steun" heeft toege zegd. Frank ter Beek: "Uitein delijk proberen we onderdeel te worden van de subfaculteit, zo dat de chemiewinkel als stage plaats kan dienen voor studen ten. Dan komen ze ook met de praktijk van chemie en samen leving in aanraking". Gerard in 't Veld: "Nu werken we nog uit sluitend a titre personeel. Maar wil je als chemiewinkel recht van bestaan hebben en wil je de continuiteit erin houden, dan moeten we wel onderdeel van de subfaculteit worden. Voor onderzoek en dergelijke heb je tenslotte apparatuur nodig. En we hopen dat we te zijner tijd ook financiële hulp van de uni versiteit mogen verwachten". LEIDEN - Sinds enkele maanden is een initiatiefgroep van studenten en wetenschappelijk medewerkers van de Leidse universiteit bezig in Leiden een chemiewin kel van de grond te krijgen. De bedoeling van deze chemiewinkel is een brug te slaan tussen wetenschap en samenleving. Dat zou aan de ene kant moeten ge beuren door het verstrekken van adviezen en informa tie aan het publiek en aan de andere kant door het helpen bevorderen van wetenschappelijk onderzoek dat op de samenleving gericht is. De Initiatiefgroep Chemiewin kel Leiden, die zich hiervoor beijvert, is voortgekomen uit de werkgroep Chemie en Samen leving. Een binnen'de subfacul teit scheikunde gevormde club van studenten en leden van de wetenschappelijke staf, die zich - zij het op meer theoretisch ni veau - bezighoudt met proble men die met wetenschap en samenleving te maken hebben. Zo waren enkele leden vorig jaar betrokken bij een onder zoek dat werd ingesteld naar het gebruik van PVC-korrels in de kabelfabriek te Delft. De functie van de chemiewin kel is min of meer vergelijkbaar met wat de wetswinkel doet: gratis hulp bieden aan mensen die problemen hebben. Op het gebied van de wetswinkel kun nen dat allerlei rechtsproble men zijn. Bij de chemiewinkel kan men terecht met vragen over grote en kleine problemen op het gebied van chemische stoffen, radioactief materiaal etc., variërend van de eenvou dige spuitbus op het toilet tot de opslag van grote hoeveelheden brandbare stoffen in een be drijfsruimte. Voorlopig is de chemiewinkel Door Wim Wirtz echter nog maar een plan, waarvan het welslagen groten deels afhankelijk is van de be hoefte bij het publiek en de be reidheid van medewerkers en studenten binnen de subfacul teit scheikunde om eraan mee te werken. De initiatiefgroep heeft inmiddels de wyk- en buurtcomité's in Leiden bena derd met het verzoek om in hun periodieken bekendheid te ge ven aan het initiatief. Ook bin nen de subfaculteit is de initia tiefgroep bezig lijnen uit te zet ten om studenten en weten schappelijk medewerkers en thousiast te maken voor haar plannen. Toonbankfunctie De tien leden tellende initia tiefgroep - drie studenten, twee werklozen, drie wetenschappe lijk medewerkers, een docent en een lerares - onderscheidt in de chemiewinkel een aantal functies: adviserend, bemidde lend, verwijzend en onderzoe kend. Samengevat in de prakti- Vier leden van de Initiatiefgroep en Ruud Fransen. sche benaming van "toonbank functie". Achterliggende gedachte van de chemiewinkel is, zoals ge zegd de relatie die er zou moe ten bestaan tussen wetenschap en samenleving. Een relatie, die volgens de initiatiefgroep nog veel te weinig onder het voet licht treedt. En die dan ook krachtig bevorderd dient te worden. Gerard in 't Veld: "Het doel is de wetenschap toegankelijk te maken voor de gewone Chemiewinkel Leiden, v.l.n.r. Gerard in 't Veld, Paul Swuste, Frank ter Beek Er heerst binnen de universiteit hier en daar nog steeds de aloude gedachte dat de univer siteiten er niet voor zijn om zich met dit soort onderzoeken voor de samenleving bezig te hou den. En ten onrechte". Paul Swuste: "Het is niet zo dat de student later alleen maar we tenschappelijk onderzoek moet gaan doen. Want wetenschap pelijk onderzoek staat niet op zichzelf, maar is uiteindelijk bedoeld voor de samenleving. En dat is zeker zo als je ziet wat voor consequenties de weten schap heeft - positief en nega tief - voor de mensen in die sa menleving". Dat besef heeft er binnen de subfaculteit toe geleid dat er in de opleiding enkele jaren gele den een nieuw studie onderdeel bijkwam: chemie en samenleving. De initiatiefgroep vindt echter dat de universiteit met haar enorme potentieel aan intellect ook in de parktijk wel een steentje mag bijdragen om de banden tussen wetenschap

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3