"Je moet het van die ene glimlach hebben..." Burgerlijke stand agenda ELe/cfee Schreeuwend tekort aan tijdelijke pleeggezinnen Lezers schrijven Theekoepel brengt 125.000 gulden op ,f\\zqn STAD EN RAND DONDERDAG 14 APRIL 1977 LEIDEN - "De belangstelling uit Leiden is - hebben wij erva ren - minimaal, vandaar dat we ons nu op de regio rond Leiden richten". Mevrouw I. Bennema, uitvoerend hoofd van de Leidse stichting voor gezinsverpleging kampt met moeilijkheden. De stichting houdt zich bezig met de hulpverlening aan kinderen die om allerlei redenen niet in het gezin passen en daarom tij delijk bij een pleeggezin moe ten worden ondergebracht. En daar wringt de schoen, want de stichting heeft een nijpend te kort aan pleeggezinnen - zeker tien tot twaalf kinderen moeten accuut geplaatst worden. "De Leidse bevolking staat niet zo erg voor deze manier van hulpverlening open, we hebben het merendeel van onze 22 kin deren dan ook in de randge meenten geplaatst. De rest zit buiten de regio". De cijfers wij zen het uit. In Leiden is slechts één kind ondergebracht, in de directe omgeving in totaal twaalf. Kinderen, die bij de Leidse stichting voor gezinsverpleging terecht komen blijken uit alle milieus afkomstig te zijn: "We hebben ze van een doorsnee Leids gezin, maar ook van een kolonel uit het leger". Altijd gaat het om kinderen die om bepaalde redenen niet in het gezin passen, door ziekte, door een afwijking of door het karak ter van kind of ouders. Het gaat in het Leidse geval vrijwel steeds om kinderen van 13 tot 15 jaar, een enkel kind -is wat ouder. "Het is niet zo dat er met die gezinnen iets niet deugt. Vaak gaat het gewoon om heel natuurlijke oorzaken. Een moeder kan veel ziek zijn, of de karakters van ouders en kinde ren botsen zodanig dat de situa tie niet langer houdbaar is," al dus algemeen coördinator Koppels. Grote-ingreep Komen ouders en kinderen bij de stichting dan wordt - in over leg met hen - gezocht naar een pleeggezin: "Ouders en kinde ren moeten het daarmee eens zijn, anders beginnen we er niet aan." Desondanks blijft plaat sing van het kind buiten het ge zin een grote ingreep, vooral daar het om een tijdelijke plaat sing gaat en kind dus, meestal na verloop van enkele jaren, weer terug moet naar de eigen ouders. "Als de kinderen hier binnen komen," aldus mevrouw Be nnema, "Dan gaan we zoeken naar de oorzaak. Daarna be denken we - in nauwe samen werking met ouders en kinde- Hulpverleners van de Leidse stichting voor gezinsverplegingVlnr: Mariètte Visbach, stagaire maatschappe lijk werk, mevrouw I. Bennema, uitvoerend hoofd, Hetty Toirkens, maatschappelijk werkster en algemeen coördi nator Koppels. Ook moet men niet bang zijn om zo af en toe eens uitzonder ingen te maken op de normale spelregels van het leven. Tens lotte moeten het mensen zijn die midden in het leven staan, veel sociale contacten hebben en niet op zichzelf leven." Leeftijd doet weinig ter zake. alhoewel de praktijk uitwijst dat voornamelijk ouders van middelbare leeftijd zich aan melden. "Het gaat met die ge zinnen vrijwel altijd goed. In enkele gevallen hebben we trouwens ook erg goede erva ringen met hele jonge gezinnen, waar we wat oudere kinderen plaatsen. Dan krijg je niet meer zozeer de functie van pleegge zin, maar het jonge gezin fun geert voor het kind veel meer als een stel vrienden. Dat gaat erg goed." ren - een zo optimaal mogelijke oplossing, maar je kunt inder daad nooit van tevoren zeggen dat het allemaal zal aflopen zoals je je dat hebt voorgesteld. Het komt ook één of twee maal per jaar voor dat we een kind in een ander pleeggezin moeten plaatsen. Dat doen we echter niet graag, omdat het voor kind en ouders nu niet direct zo goed Mevrouw Bennema weerlegt echter de opmerking dat het al lemaal dan toch een beetje een sprong in het duister blijft. "We sluiten risico's zoveel mogelijk uit. We onderzoeken het kind en het gezin en ook het pleeggezin, waar het kind terecht komt, wordt helemaal bij de zaak be trokken. Dat pleeggezin moet ook zoveel mogelijk aan de voorwaarden voldoen die wij voor plaatsing van het kind stel len." Welke voorwaarden dat zijn is vantevoren niet te zeg gen. Dat varieert van geval tot geval. Spelregels "We hebben natuurlijk wel een paar voorwaarden, waaraan alle pleeggezinnen moeten voldoen. Zo moet men bereid zijn mee te denken over de problemen van het kind en kunnen zoeken naar de juiste pedagogische aanpak. drugs verslaafd zijn," verzekert mevrouw Bennema onmiddel lijk, "Dat brengt zoveel pro blemen met zich mee dat we daar maar liever niet aan begin- In het algemeen lossen proble men als criminaliteit zich na plaatsing vanzelf op: "We weten dat ze eigenlijk allemaal voort komen uit de moeilijkheden, die het kind in het eigen gezin heeft ondervonden. Vandaar dat we kunnen zeggen dat een en ander - meestal een gevolg van ontevredenheid - zich wel oplost als de oorzaak ervan is weggenomen." Bloemetje Geen sinecure Pleegouder zijn is geen sinecu re. Vaak namelijk hebben de spanningen in het eigen gezin ertoe geleid dat het kind in een wat crimineel milieu terecht is gekomen. "Men moet ook niet bang zijn om de politie eens een keer aan de deur te krijgen." Om werkelijk ernstige gevallen gaat het nooit: winkeldiefstalle tjes of baldadigheid. "We ne men geen kinderen die aan Pleegouder zijn is ook over igens om meerdere redenen geen eenvoudige zaak: "Dit soort kinderen heeft een na tuurlijk wantrouwen tegenover ouderen. Dat vertrouwen kan allen maar worden weggeno men door veel liefde en begrip te tonen, door zich in de situatie van het kind te verplaatsen. Dat is niet gemakkelijk," meent mevrouw Bennema. "Men moet ook geen overweldigende dankbaarheid verwachten. Als je dit doet moet je het hebben van dat stralende gezicht, die ene glimlach, of het bloemetje dat ze soms meebrengen." Wassenaar koopt stuk bollengrond WASSENAAR - B en W van Was senaar willen aan de Hoge Klei in Wassenaar bollengrond kopen. De prijs van dat stukje bedraagt 250.000 gulden. Op dit moment is er voor het stukje grond nog geen bestemming, maar men denkt eraan het te gebruiken als vervangende grond voor bedrij ven die moeten worden verplaatst. ZOETER WOUD E - Daar zeven le den van de Zoeterwoudse paro chievergadering aftredend zijn, zul len er in het laatste weekeinde van april verkiezingen gehouden wor den. Aftredend zijn: de dames C. Baart en G. Schouten en de heren L. Hoogeveen, J. Lelieveld, A. Paar- dekooper, J. Roeleven en P. v. d. Salm. Herkiesbaar stellen zich de heren L. Hoogeveen en A. Paarde- kooper. Het parochiebestuur heeft de vol gende kandidaten voorgesteld: de dames G. v. Kleef en M. Winkelmo len en de heren C, Baart, A. v. d. Hoeven, G. Jonker, A. Koeken en A. de Rooij. Tot en met het vol gende weekeinde kunnen paro chianen van 18 jaar en ouder, zich zelf en anderen kandidaat stellen. Gele kaart LEIDERDORP - Foutparkeerders in Leiderdorpse woonerven krijgen met ingang van vandaag de "gele kaart", een waarschuwing om'de automobilisten te wijzen op de af wijkende verkeersregels die voor een woonerf gelden. De komende weken hoopt de Leiderdorpse poli tie op die manier iets te doen aan de vele parkeerovertredingen, die in de nieuwbouwwijk Voorhof - waar de eerste Leiderdorpse liggen, worden gemaakt. Huisvesting Voorzitter Meerburg van de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp weet het wel, zo lezen we in het Leidsch Dagblad gisteren n.a.v. het plan van wethouder Drenth inzake een 'overbouwing' met woningen van de Engelendaal. Ik ben benieuwd, welke bezwaren de heer Meerburg dan wel heeft tegen één- en tweepersoonshuis houdens. Vindt hij soms óók het gezin 'de hoeksteen van onze sa menleving' en denkt h\j daarom al leen aan mensen, die volgens de re gels huwen en van plan zijn een ge- zing te vormen het recht op goede en betaalbare huisvesting toe? En dan te bedenken, dat momen teel al meer dan de helft van de Ne derlandse bevolking niet in gezins verband woont en steeds meer jon geren vroegtijdig zelfstandige huisvesting wensen. Tot voor kort was er in de bouwplannen nauwe lijks aandacht voor niet- gezinshuisvesting. Daarom publi ceerde staatssecretaris Van Dam in 1975 de nota 'Huisvesting Alleen staanden en Tweepersoonshuis houdens'. Naar aanleiding hiervan werden vervolgens in alle gemeen ten met meer dan 25.000 inwoners stuurgroepen ingesteld, die de be hoefte die voor deze categorie huis vesting bestond, moesten peilen, om daarmee rekening te kunnen houden bij bestemmingsplannen, woningtoewijzing enz. Wat bÖj}ct nu: in veel gemeenten zijn deze stuurgroepen hoofdzake lijk samengesteld uit ambtenaren en vertegenwoordigers van wo ningbouwverenigingen, terwyl de direkt belanghebbenden (b.v. or ganisaties van buitenlandse werk nemers, van werkende jongeren en Man-Vrouw-Maatschappij) erbui ten zijn gehouden. Zo blijkt uit het onlangs door de Landelijke Pro- jektgroep Huisvesting van de Ne derlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC uitge geven Zwart/Witboek Stuurgroe pen, dat van de 34 gemeenten waar het COC verzocht heeft om toela ting van een COC- vertegenwoordiger slechts 7 hier mee zonder meer akkoord gingen en 5 na enige aandrang, terwijl er nog eens 2 een plaats reserveerden (het COC had op dat ogenblik nie mand beschikbaar). Het is dan ook geen wonder, dat, zoals staatssecretaris Van Dam deze week (zie de kranten van 13 april) zei, het huisvestingsbeleid voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens maar moeizaam op gang komt (al gebiedt de eerlijk heid hieraan toe te voegen, dat hij o.a. Leiden daarop een positieve uitzondering noemde). Het is daarom te hopen, dat juist de met huisvesting belaste ambtena ren en de woningbouwverenigin gen eens wat meer oog krijgen voor de, wat minder traditionele, niet- gezinshuisvesting. Beterschap, Mijnheer Meerburg! Jos van der Putten Stationsweg 11-17, Leiden. LEIDEN - GEBOREN: Andries M zn v TA. Lamain - M C. Stapper, Andreas A.J. zn v J.C. Heemskerk - J.M.A. v. Ab- swoude, Bregje.drvP.M.J.H. Muijlaert- A.M.H. Straver, Mine dv H.I. Tas - F. Ucar, Chantal dr v L.C.J. Stapel - S.M. Arduseer Rogier E. zn v. W.A. Traag - S.I.E. van Setten gehuwd: W.J.C. Rijsbergen - H.C. Zwei- Donderdag In de Vroolijke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg; poppenkast, toneel, kl euterclub: 2-2.30 u. nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: mani festatie Anti Vrijwilligersleger Komitee Leiden, 8 u. nam. Schouwburg, Oude Vest: Paul van Vliet, 8.15 u. nam. LAK-theater, Levendaal: "Son of a gun", Side Walk Theatre, 8.15 u. nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169: spreekuur Algemene Nederlandse Bond van In validen: 9-11 u. vm. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2: ad viescentrum voor werklozen, 10.30 u. vm.-12.30 u. nam. Steenstraat 1B: wereldwinkel, 9.30 u. Pieterskerkhof 4: architectenbureau, gratis advies 8-9 u. nam. 't Breehuys, Breestraat 19: repelsteel, 7.30-10 u. nam. keramiekcursus, gesp reksgroep Praxi, theaterwerkgroep 8-10 u. nam., koffiebar 8-11 u. nam. Troef, Noordeinde 2a: kreagroep, fotog rafie 8-10 u. nam. Nieuwe Rijn 20a: werkgroep homofilie, open-café-avond, 9-12 u. nam. Vrijetijdscèntrum, Breestraat 66: druk- puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoed maken, Go-club, 8 u. nam. Voorschoten, gemeentehuis: vergadering commissie welzijn en on derwijs, 8 u. nam. Leiderdorp, v.d. Valkboumanweg 236: "Bijbelstudie en gesprekskring Bap tistengemeente, 8 u. nam. Voorschoten: Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33: spreekuur Alge mene Nederlandse Invaliden Bond, 7-8 uur nam. telefoon 01717-3309. Oegstgeest, Gemeentecentrum Lijtweg: 1.30-5 u. nam.: films voor de jeugd. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden worden waargenomen van vrijdag 8 april tot tweede paasdag 08.00 uur door apotheek "Tot hulp der mensheid" Rosmolen 13 (Merenwijk), tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Maandag 11 april: apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp stra PV. overleden: N Es (77) man, W.A.M. van Zonneveld (30) echtgen v: A. van Werven, D.M. Bo- nimbie (83) geh. gew. m: Ph. Bos WARMOND - De aanleg van de Schiphollijn speelt niet alleen Warmondse inwoners, maar ook de Warmondse spoorbomen parten. Nu begonnen is met de voorbereidingen voor het maken van een viaduct over de Hereweg blijken de spoorbomen van de overgang die daar nu nog ligt regelmatig van slag te zijn. Gisteren bleven e bomen langer dan een uur dicht, wat voor het in- en uitgaande verkeer van Warmond nogal wat problemen met zich meebracht. Vanmorgen bleven de bomen opnieuw dicht, maar toen duurde de stremming niet lanq er dan vijf minuten De bomen blijven alleen "hangen" wanneer ze gesloten zijn. Er bestaat volgens de Warmondse rijkspolitie geen gevaar dat de bomen niet dicht zullen gaan, waardoor veel gevaarlijker situaties zouden kunnen ontstaan. WASSENAAR - De koepel van de buitenplaats "De Wiltzanck" in Wassenaar, gelegen aan de Rijks straatweg, zal worden verkocht aan mej. drs. E. Tamboezer. De ver koopprijs bedraagt 125.000 gulden, de gemeente Wassenaar houdt bij een volgende verkoop het voor keursrecht. Een en ander delden B en W van Wassenaar mee in de voorstellen voor de komende raadsvergadering van Wassenaar, maandag aan staande. De koepel en bijbeho rende schelpengrot werden in maart van dit jaar door de gemeente Wassenaar teruggekocht van. de Nederlandse Monumentenstich ting. Dit omdat er in het be schermde monumet eigenlijk per manent iemand zou moeten wonen om vernielingen te voorkomen. De laatste tijd hebben vooral de ruiten van de koepel het moeten ontgel den. Door de verkoop is de gemeent Wassenaar ook niet langer meer verplicht het onderhoud van de koepel ver verzorgen. Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Blamix Dick meldt dat "Café Chan- tant" in samenwerking met de projectgroep "Zaterdaga vond" het cabaret Blamix brengt. Dat is een Delfts Stu dentencabaret, dat wel eens heeft opgetreden in het pro gramma van Mies Bouman met die korte naam. Blamix is zaterdag in De Lindehoeve in Voorschoten, het optreden be gint om negen uur. Aldus Dick. Frans De nuttige werkgroep Tref punt in Oegstgeest houdt dins dag een "Franse" avond in Ta- berna, Julianalaan 1. Er wor den korte films vertoond, o.a. over slapende vulkanen in Frankrijk en over Parijs, er zal louter Franse muziek klinken, Franse kaas te eten zijn en Franse wijnen te drinken. Ver der zullen er diverse woorden Frans bij zijn. Diezelfde avond kan men zich laten intekenen voor een fondue op 17 mei. De "Franse avond" voor iedereen toegankelijk, begint om acht uur. Spieghels Roy Swanepoel treedt zon dagmiddag andermaal op in het Leidse café De Twee Spieghels, Nieuwstraat 11. Swanepoel heeft zowel een gi taar als een stem en brengt werk vano.a. Neill Young. Aanvang drie uur. Poldercross Ook heel gezond is de polder- cross die de afdeling Zoeter- woude van de KPJ zondag middag organiseert. Heren (zes kilometer), dames (vijf km.) en junioren (vijf km.) kunnen meedoen. Het startschot klinkt om één uur op de Zuid- erbuurtseweg nabij de Zwet- kade. Vanaf twaalf uur kan men zich in het Don Boscohuis laten inschrijven. FJG De pas opgerichte Leidse afde ling van de FJG in de Leidse Partij van de Arbeid houdt za terdag een scholingsdag over jeugdwerkloosheid en jonge renhuisvesting in Nederland en Leiden. Aanwezig zullen o.a. zijn Dick Wortel, vak bondsman, en Kees (voor ou deren de heer) Piena (met ie, broeders van de FJG, niet met i), oud wethouder in Leiden en oud AJC-leider. De scholings dag is in het pand Rapenburg 102, van tien uur 's ochtends tot half vijf 's middags. Er wordt niet alleen geschoold, maar ook uitgelegd wat de FJG is, koffie gedronken en geluncht. Opgeven en inlichtingen bij Hilton Weidema, Flanorpad 4B, tel. 151644 of bij de FJG, Rapenburg 102 in Leiden. Volksdansen Maar het is ook mogelijk om zaterdagavond in het Leids Vrijetijdcentrum te gaan volksdansen. Een instuif, om acht uur, met medewerking van het orkest Rakya uit Am sterdam. Breestraat 66. Dolman Dick Dolman, het PvdA- kamerlid dat zo graag in Lei den komt (terecht, want hij mag de afdeling Leiden van zijn partij dankbaar zijn) spreekt maandagavond in het politiek café van de studen tenvereniging Catena, Klok- makersteeg 8. Onderwerp is de werkgelegenheid, aanvang om acht uur. Koffie Volgend week zamelt de Ne derlandse Vrouwenbeweging (NVB) handtekeningen in tegen de voortdurende stijging van de koffieprijs. Dat heeft Marjan Duppen tenminste ver teld. De handtekeningen zul len worden aangeboden aan minister Lubbers een verwoed theedrinker.Wie meewil - hoe meer hoe beter - moet zich aanmelden bij J. de Hoog, Oude Varkenmarkt 8 in Lei den, tel. 134194. Fietspuzzel Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Wasse- naarse drumband Irene wordt zaterdag een fietspuzzeltocht gehouden. Tussen tien en elf uur wordt gestart op de Lui- felbaan bij de bibliotheek. Dat gebeurt in groepjes van tien. Advies: leg een biefstuk onder het zadel van uw fiets. Dat voorkomt zweetvoeten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2