Claudia bedreigt de Italiaanse mannen go t fout toaó oom agent m '4CK45? VANDERKLUGT Daling werkloosheid in Leidse regio gaat door 27.90 6.90 657e Staatsloterij. 1e trekking 13 april 1977 VELOURS DORÉE in prachtige kleuren Aflevering Exclusief in accent 1)Jonge verkoper 2) ass. verkoper van cleef intermeubeltoonzalen haarlemmerstraat 200-256 leiden DONDERDAG 14 APRIL 1977 ADVERTENTIE ROME - De moed waarmee1 een achttienjarig Ita liaans meisje probeert om haar verkrachters ach ter slot en grendel te krijgen, vestigt de aandacht op een schandaal dat de meeste Italianen maar het liefst over het hoofd zouden zien. Er worden jaarlijks omstreeks dui zend gevallen van verkrachting aangegeven bij de Italiaanse poli tie. Het werkelijke aantal ligt ver moedelijk een keer of tien zo hoog. Op Sicilië gold verkrachting nog maar heel kort geleden als een aan vaardbare vorm van huwelijksaan zoek - een man verkrachtte een meisje, dat dan volgens de mer kwaardige Siciliaanse redenering „onteerd" was, zodat niemand be halve de betrokken man nog met haar zou willen trouwen. Groepjes Dit gebruik is de laatste tien jaar Yan der Wiel aan de leiding ROTTERDAM - Door winning op De Boer en tegen Janssen deelt Leidenaar John van der Wiel, samen met Janssen, de koppositie m de strijd om de Nederlandse jeugdtitel schaken. Joan Baart kwam in de vijfde ronde niet verder dan een remise tegen Ter Haar, terwijl hij in de zesde ronde eenzelfde resultaat boekte tegen leider Janssen. De Oegstgeestenaar, in Rotterdam ti telverdediger, deelt de tweede plaats met Ludden en Nagtegaal. Zij hebben vier punten. De derde "Leidse" deelnemer, Bosch, boekte een knappe zege op Hauwert en klom zodoende op naar de mid denmoot. Fiks geeft winst weg Fiks-KOAG 3-4 (3-1). Voor de tweede klasse speelde Fiks gistera vond de uitgestelde wedstrijd tegen het hoger geklasseerde KOAG. De ploeg van trainer Lam- booy verloor weer eens met één punt verschil, maar had die neder laag aan zichzelf te wijten. Fiks speelde voor rust een goede partij korfbal, kon die periode ook afslui ten met een aanvaardbare voor sprong (3-1), maar ging na rust vol ledig in de fout. De invallende duis ternis was symboliserend voor het spel van Fiks, dat steeds verder wegzakte. Met name de talrijke plaatsfouten deden het samenspel geen goed. Aanvallend kon Fiks niets meer uitrichten, waardoor de drie goals van KOAG genoeg waren voor de zege. Rob Nonhebei, Rein- ette Anholts en Dirk Jan Elzinga scoorden voor Fiks. een beetje aan het verdwijnen, maar er is een nieuwe vorm van seksueel geweld aan het opkomen, verkrachting door groepjes. Claudia Caputi, een aardig wees meisje dat in Rome als dienstbode werkte, is door een groepje jonge lieden in een veld buiten Rome verkracht. Wat haar overkomen is, kan niet eens ongewoon meer ge noemd worden. Er is het laatste jaar een aantal van zulke gevallen ge weest, van groepen jongelui die een jong meisje uit de straten van Rome of Milaan ontvoeren en dan mis handelen en meestal verkrachten. Het zijn geen gevallen van „een zame verkrachters" die in donker rondsluipen. Het zijn groepjes op geschoten jongens, verveelde tie ners die uit zijn op kwaadaardige geweldpleging. Anderhalf jaar ge leden kreeg de openbare mening in Italië voor het eerst te maken met dit onaantrekkelijke onderwerp, toen een groep ryke jongelui twee volksmeisjes ontvoerde naar een villa in een badplaats en hen daar ruim vierentwintig uur lang mis handelde. Het ene meisje stierf, het andere kwam er op het nippertje levend af door zich dood te houden. V rouwenbeweging Voor het eerst zagen Italiaanse mannen zich gedwongen om noti tie te nemen van het geweld dat de vrouwen in hun midden aangedaan wordt. De nog zeer bescheiden vrouwenbeweging in Italië maakt sindsdien een snelle ontwikkeling door. Zij heeft zich nu de zaak- Caputi aangetrokken. De vrouwenbeweging wijst erop dat vrouwen in de Italiaanse man nenmaatschappij gediscrimineerd worden en die beschuldiging heeft aan gewicht gewonnen toen de openbare aanklager die de aan klacht van Claudia Caputi behan delt, besloot dat hij geen geloof hechtte aan haar verhaal dat enkele van de aanvallers haar nogmaals hadden opgepakt en haar gewaar schuwd hadden dat zij geen bezwa rende verklaringen moest afleggen over de zeven jongelieden van het gezelschap die de politie had gear resteerd en tegen wie er een proces was begonnen. "Verzinsels" De aanklager zei tegen het meisje dat hij haar misschien wel zou moe ten beschuldigen van valse verkla ring wegens verzinsels over een tweede aanval, inclusief de talrijke snijwonden die haar daarbij met een scheermes waren toegebracht op haar borsten, buik en dijen. De advocaten van Claudia eisten onmiddellijk dat de aanklager zich uit het proces zou terugtrekken. Een woedende menigte van over de duizend vrouwen demonstreerde vorige week bij de hervatting van Dader Leidse juwelenkraak veroordeeld LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 18-jarige inwoner van Den Haag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte pleegde een groot aantal diefstallen in Den Haag en wijde omgeving. In Leiden was hij verantwoordelijk voor de "kraak" bij de juwelierszaak Lucas van Leyden aan de Nieuwe Rijn. Hij gooide met een steen de winkel ruit stuk en verdween met gouden ringen, briljanten en horloges. lc Claudia Caputi het proces voor het gerechtsge bouw tegen deze volgens hen op vallende poging van een man om het vrouwelijke slachtoffer van een misdaad zelf in de beklaagdenbank te duwen. Claudia ligt nu in het ziekenhuis te bekomen van de tweede aanval. Zij heeft inmiddels geeist dat het pro ces in het openbaar gehouden wordt en niet, zoals in deze gevallen gebruikelijk, achter gesloten deu ren. Zy wil zoveel mogelijk rucht baarheid aan de zaak geven. Het is natuurlijk de vraag of de (manne lijke) overheid dat ook wil. Het is nog niet bekend wat aankla ger Paolino dell'Anno ertoe ge bracht heeft om Claudia Caputi te bedreigen met een vervolging we gens valse beschuldiging van mis daad. Men zegt dat een kroegbaas uit de buurt waar de jongens haar ontvoerd hebben, is komen opda gen met een verklaring dat hij het meisje een lift in zijn auto heeft ge geven op het tijdstip waarop ziizegt dat de verkrachtingsreeks neeft plaatsgehad. Daar staat tegenover dat de arts die haar namens de rechtbank heeft onderzocht, een verklaring ingediend schijnt te hebben waarin onder meer staat dat zij zich haar verwondingen on mogelijk zelf kan hebben toege bracht. Waarom ze zichzelf met een scheermes bewerkt zou hebben, is trouwens iéts dat de aanklager nog niet heeft verduidelijkt. „Het klinkt dwaas om van een sexistische samenzwering te spre ken, maar dat is het toch wel", zei verleden week een strijdster voor gelijke rechten voor de vrouw. „Ita liaanse mannen zijn bereid om zich gezamenlijk tegen een jong meisje te keren dat op de een of andere manier hun positie van overheer sende sekse bedreigt." Observerdienst Samkalden niet gelukkig met politie optreden AMSTERDAM (ANP) - Bur gemeester Samkalden van Am sterdam is niet gelukkig met het politie-optreden tegen de kra kers van twee panden op zater dagmiddag 26 maart. Volgens de burgemeester "is beraad no dig over de middelen, die de po litie tegen duidelijk als demon stratief bedoelde acties mag in zetten". Samkalden zei dit gistermiddag in de Amsterdamse gemeente raad tijdens een interpellatie van het PvdA-raadslid Michael van der Vlis. Tegen het politie- ingrijpen aan de Oudezijds Voorburgwal is door diverse organisaties - waaronder de raad van kerken in Amsterdam - geprotesteerd."Ook de Am sterdamse gemeenteraad kriti seerde gistermiddag het politie-optreden. De raad vond het achteraf onnodig dat de be trokken politie-agenten de ge kraakte panden met getrokken pistolen binnengingen. Burgemeester Samkalden zegde de raadsleden toe nog deze maand te laten weten welke maatregelen hij en de lei ding van de Amsterdamse poli tie willen nemen om herhalin gen te voorkomen. f Accent legde de hand op een ont hutsend, geheim rapport dat na de oorlog door de Politieke Re cherche Afdeling (PRA) is ge maakt, over de rol van de Neder landse politie tijdens de oorlog. Niet alleen hebben vrijwel alle korpsen zich voor de bezetter uit gesloofd, tevens blijkt uit het rap port dat tal van 'foute' politiemen sen na de oorlog soms op hoge, verantwoordelijke functies zijn te rechtgekomen. Deze week de eerste aflevering waarin de rol van de Haagse poli tie in de oorlog belicht wordt. Het waren Haagse politiemannen die de 17000 joodse stadgenoten van huis haalden en deporteer den. Dan weet u alles van de week. Suze niet naar miss-verkiezing LEIDEN - In het verslag van de "mode-totaal-show" in de Leidse Stadsgehoorzaal stond gisteren vermeld dat de 16-jarige Leidse Suze Emanuel zal deelnemen aan de volgende Miss Holland- verkie zing. Ze heeft daarvan afgezien, omdat ze vlak voor een schoolexa men zit en daarop alle aandacht wil concentreren. LEIDEN - De daling van de werk loosheid in de Leidse regio, die de afgelopen maanden is begonnen, heeft zich voortgezet. Dat blijkt uit de cijfers van het Gewestelijk Ar beidsbureau, die vandaag zijn ge publiceerd. Bij de mannen liep het aantal werklozen terug met 142, bij de vrouwen met 20. Op het ogenblik zijn in de regio Leiden 2293 mannen werkloos. Vo rige maand waren dat er nog 2435. Het aantal werkloze vrouwen ver minderde van 620 tot 600. Ook de vraag naar arbeidskrachten toont enige verbetering, namelijk bij de mannen was er een toename met 59 en bij de vrouwen met 39. Het aan tal bij het arbeidsbureau bekende vacatures bedraagt op het ogen blik: mannen 679 (vorige maand 620), vrouwen 241 (vorige maand 202). De vergelijking met de situatie van eind maart vorig jaar, leert, dat de werkloosheid bij de mannen nu 365, of veertien procent lager is. Bij de vrouwen is de werkloosheid iets hoger dan vorig jaar, namelijk 31 of ruim 5 procent. De vermindering van de werkloos- Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Buiten-rayon heid bij mannen is onder andere toe te schrijven aan de bouw, in welke bedrijfstak 57 personen meer aan het werk gingen dan er werkloos werden. Verder valt een verminder ing op vrijwel alle terreinen waar te nemen. In de diverse gemeenten van de Leidse regio was het verloop van de werkloosheid als volgt: mannen vrouwen 48 57) 14 15 264 301) 56 46) 1580 (1646) 407 (421) 96 94) 34 43) 85 88) 28 34) 37 39) 6 5) 12 14) 6 5) 97 113) 33 36) 30 33) 8 7) 26 33) 3 3) 18 17) 5 5) 2293 (2435) 600 (620) VERKOOP VAN EEN CONTAINER ANTIEK A.S. VRIJDAG VAN 1 tot 6 uur ZATERDAG VAN 9 tot 4 uur. Prachtige parti| Franse en Duitse kasten, bureau s eethoeken klokken, olielampen en schilderijen o.a. Raaphorst en H. Ronner (De Engel) Katerijnenlaan 26 Gevraagd in onze speciaalzaak in Hifi Radio-Televisie en wasapparaten in bezit van rijbewijs Die als taak krijgen om ons te assisteren in de verkoop, demonstreren en voorlichting aan onze cliënten, zowel voor de binnen- als buitendienst Wij bieden goede sociale voorzieningen en een vijf daagse werkweek Advlesburo voor gewapend beton- en staalkon- structies J. J. M. Ouwerkerk Rijnsburgerweg 31e, Leiden, tel. 153327 vraagt voor spoedige indiensttreding een Bouwkundig tekenaar met interesse voor de konstructieve kant van het vak. Enige jaren tekenkamerervaring is gewenst. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. NAAMPLATEN in alle maten en kleuren en artistieke uitvoeringen STEMPEL- EN GRAVEERINRICHTING Broomans Zn. B.V. Utrechtse Jaagpad 10 cd, Leiden, Tel. 125655, b.g.g. 01717-4688, b.g.g. 01722-2762. TE KOOP OEGSTGEEST Van particulier Juffermansstraat 37. Hoekherenhuis met gara ge. Voor en zonnige achtertuin ZW. Entree met plavuizen, woon kamer 36 m2, royale woonkeuken met bijkeuken.1e etage 3 slaapkamers met balkon. 2e toilet, badkamer met ligbad, 2e etage zolderkamer en royale berging, lel. vloerbedekking Prijs 265.000,- kk telefoon 071-151664 ^S^aHANAE/N GORDIJN AANBIEDING Prachtige gloedvolle Wij gaan door voor Zm ff a3>U p.m. en gratis Ie klas gemaakt Heel mooie drukstoffen norm. 15.90 14.90 Nu aprilaanbieding Ui%VU pm. OPEN WAVES - HOOGTESTOFFEN - VITRAGES - VALLEN X intermeubel De 225.000 prijzen van deze trekking - samen groot 6 min. - zijn als volgt gevallen: ƒ25.000 zijn gevallen op alle nummers: 013736 j 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 018558 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 010655 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 030872 2.000 zijn gevallen cp alle nummers: 083668 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 070818 en prijzen van 1.000 op alle nummers eindigende op: 6374 400 op alle nummers eindigende op: 828 200 op alle nummers eindigende op: 848 100 op alle nummers eindigende op: 919 100 op alle nummers eindigende op: 261 75 op alle nummers eindigende op: 312 50 op alle nummers eindigende op: 11 50 op alle nummers eindigende op: 81 10 op alle nummers eindigende op: 8 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind. De lotenverkoop voor de volgende loterij begint op 2 mei a s. bij de loterijkantoren. Graszoden en grond in elke hoeveelheid thuisbezorgd ook potgrond in zakken F. Philippo Margrietstr. 5 - Leiden - Tel. 071-126414

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19