Stem ook een vrouw 66HS OP eens op een vrouw Arme landen hoopvol over Noord-Zuid dialoog Nivellering bedreiging vrije maatschappij DONDERDAG 14 APRIL 1977 PAGINA 17 Door mr. F. Portheine lid WD-fractie Tweede Kamer Het is mij opgevallen, dat talloze commentatoren de val van 't kabi net eigenlijk niet als een val zien, maar als een tijdelijk uit elkaar val len vanwege de grondpolitiek. De waarheid is m.i. sterker het kabinet-Den Uyl is gevallen van wege diepe tegenstellingen over ei genlijk alle onderdelen van m.n. het financieel-economisch en sociale beleid. Ik beschouw die val als ge lukkig omdat het kabinet nu niet de kans krijgt om allerlei verkeerde dingen slepend van kwalijk com promis naar kwalijk compromis door de volksvertegenwoordiging te jagen. Te lang is het CDA in zijn minderheidspositie in het kabinet overstemd en wat gebeurde er ver volgens in de Tweede Kamer? Ter wijl men de kans had om in de Ka mer het evenwicht te herstellen, want daar had men een meerder heid voor dat andere beleid, heeft men er te vaak klakkeloos alle ka binetsvoorstellen aanvaard. Zeer veel commentatoren vonden de val van het kabinet tragisch omdat „men nog zo veel tot stand had kunnen brengen". Daarbij werd ook hoog opgegeven over wat men tot stand had gebracht. Den Uyl zelf noemde in dat verband met trots het feit dat zijn kabinet nivellering tot stand had gebracht. Ik vind dit iets waarop men zich totaal niet kan of mag beroemen. Deze dwaze ni vellering als doel haalt de fut uit de maatschappij en heeft nog allerlei andere kwalijke gevolgen. David Grayson schreef daarover de juiste woorden: Gebod elke waarlijk beschaafde samenle ving is: „Sta toe dat de mensen ver schillend zijn". En ik voeg daar aan toe: dat betekent dat nivellering als doel een werkelijk vrije maatschap pij bedreigt. Onjuist Op het financieel-economisch vlak zijn de resultaten van het kabinets beleid allerminst om over naar huis te schrijven. Natuurlijk: wij zullen niet zeggen dat het kabinet de schuld heeft van alle werkloosheid, maar het is wel zo dat het kabinet een onjuist beleid heeft gevoerd, door immense verhogingen van de overheidsuitgaven en het niet tijdig lucht geven aan bedrijfsleven en burgers. De jongste cijfers van het Centraal Plan Bureau over de som bere vooruitzichten voor investe ringen en werkloosheid bewijzen deze toestand. Al de genoemde punten zijn ook een voorbeeld van de onmogelijke tegenstellingen tussen dogmatische socialisten in het kabinet en de andere. Daardoor werd er in feite niet geregeerd in de afgelopen jaren. Als men uit be paalde dingen kwam zoals bij de ondernemingsraden dan stond men met bebloede koppen voor de volksvertegenwoordiging en an dere zeer belangrijke kwesties werden steeds maar vooruit ge schoven. Men verbeterde niet het instrument tot stimulering van in vesteringen omdat men er een controle-instrument aan toe wilde voegen. Men diende dat wetsont werp (de W.I.R.) te laat in om het nog behandeld te kunnen krijgen, zelfs als er geen kabinetscrisis was geweest. U weet dat een van de on volkomenheden van dat Wetsont werp Investerings Rekening was het feit dat de EG-autoriteiten zich verzetten tegen bepaalde daar in opgenomen toeslagen. Nu komt mijn opponenet prof. Brinkhorst verklaren dat die autoriteiten deze zaken moeten goedkeuren, omdat het element van investeringscontrole erin door ieder land van Europa zou moeten worden gevolgd. Hiermee schaart hij zich in de rij van de socialisten, die investeringen zonder die con trole niet aanvaardden. Een zaak, die hier te lande betwist is, willen zij alvast maar opleggen, ook aan anderen. Als men dan'nog bedenkt dat door dit gekrakeel rond de con trole de stimulans voor investerin gen uitbleef, dan is ook dat onder deel weer een voorbeeld van slecht beleid. Daarvan zijn we nu tenmin ste verlost. Hoe moet het verder? De kiezers zullen het uitmaken. La ten zij daarbij bedenken dat socia listische wensen er totnutoe voor gezorgd hebben dat er of een slecht beleid of geen beleid is gevoerd. Als de uitslag de PvdA zou begunsti gen zal het regeringsbeleid van welke combinatie dan ook met de PvdA dezelfde feilen vertonen. Ik hoop dat het land daarvoor gesp aard blyft. i of is politiek. allee* een "Stem ook eens op een vrouw", staat er op de verkiezingsbiljetten die worden uitgegeven door de Groep Vrouwenbelangen. Niet zoals wel eens in het verleden ge beurde „Vrouwen stemmen vrou wen". De mentaliteitsverandering die uit deze twee aanplakbiljetten spreekt is echter wel degelijk teke nend voor de toestand waarin de emancipatie zich op het ogenblik- bevindt. Emancipatie is namelijk niet moge lijk als daar ook de mannen niet aan meewerken. Dat was dan ook het thema van het VN-seminar dat on langs tien dagen lang in Groningen werd gehouden: „De veranderde rollen van mannen en vrouwen in een moderne maatschappij". Door ruim zestig deskundigen uit Europa, Verenigde Staten en Ca nada werd uitvoerig gediscussieerd naar aanleiding van een aantal pr aatstukken. Uit al die geschriften werd vooral duidelijk hoe het nu wel kwam dat de vrouwen altijd „onderdrukt" waren, met de oorza ken en de gevolgen. Door Ria Schuurhuizen Interessant, maar het meest belan grijke was natuurlijk: wat er aan te doen. Ook daar werd aan gewerkt. Er werden suggesties gedaan, vooral door de Portugese Teresa Santa Clara Gomes en door de Ne derlandse Paula Wassen-van Sc haveren, voorzitster van de Eman- cipatieKommissie, een advies commissie van de regering die in 1974 is ingesteld en die binnen vijf jaar met een advies aan de regering moet komen hoe het nu verder moet met die emancipatie. En ja, hoe moet het nu verder. Door het jaar van de Vrouw (1975) is er toch over de hele wereld wel iets losgewoeld. Vooral in Europese landen werd de formele gelijkheid eigenlijk een feit. Maar formele ge lijkheid tufesen man en vrouw wil natuurlijk nog niet zeggen dat zich dan ook maar meteen een mentali teitsverandering voordoet. Wat zich in bijna 2000 jaar heeft vol trokken, kan men moeilijk in een jaar allemaal veranderen. Het belangrijkste uit de aanbeve lingen die naar aanleiding van dit congres werden doorgegeven aan het hoofdbureau van de Verenigde Naties was dan ook dat men zich de komende vijf jaar vooral moet toeleggen op het onderwijs en de opvoeding. Daar kan men meisjes en jongens voorbereiden op de ve rantwoordelijkheid in hun 'atere leven. En daar ook kunnen vrouwen er daadwerkelijk aan meewerken, want het onderwijs op de lagere scholen wordt vooral gegeven door vrouwen en het op voeden geschiedt traditiegetrouw nog steeds door de moeder. Zij kunnen een nieuwe generatie ervan overtuigen dat niet alleen jongens flink behoeven te zijn en door moe ten leren en dar meisjes niet alleen maar lief behoeven te zijn en zeker niet agressief. Nieuwe generatie Die nieuwe generatie zal dan ook beter opgewassen zijn tegen de pr oblemen waar natuurlijk vooral de huidige generatie vrouwen mee heeft te kampen. De vrouw van nu is op zoek naar een eigen identiteit. Ze leeft nog te zeer in het traditionele rollenpa troon, het buitenshuis werken be tekent voor haar alleen maar een verzwaring van haar taak. En als ze al een beroep had voor dat ze kinde ren kreeg, dan is het daarna bijna niet meer mogelijk daarin terug te keren. Vooral ook door de wer kloosheid, die zoals demissionair premier Den Uyl heeft gezegd, nog zal worden vergroot door de eman cipatie en door het aantal ge scheiden vrouwen dat wil gaan werken. Om aan dit soort zaken een eind te maken is het nodig dat meer vrou wen zitting hebben in commissies, raden en besturen die beslissingen nemen, dat meer vrouwen zich bezig houden met de politiek. Maar, de meeste vrouwen achten zich niet capabel voor dit soort werk. Niet zo gek, want ze hebben geen tijd, geen kennis, geen macht, geen aanzien en geen ervaring op dit gebied. Een vicieuze cirkel die zal moeten wor den doorbroken. Eerst door de voorhoede, die er natuurlijk al is en die druk doende is invloedrijke maatschappelijke groepen voor de doelstellingen van de emancipatie te winnen. De politieke partijen bijv., maar daar dringt de vrouw nog maar langzaam door. Kijk naar de ver kiezingslijsten van de partijen voor de komende verkiezingen. Met uitzondering van Ria Beckers van de PPR staat geen enkele vrouw hoog op de lijst. En vrouwen zoals bijvoorbeeld Ria Beckers zijn nodig om de achterhoede te krijgen. Dat kan dan bijvoorbeeld door middel van de massamedia, kranten, radio, televisie. Als vrou wen daar vaker in „optreden" zal dat een stimulans zijn voor de ach terhoede om zich ook in beweging te zetten. Gat Wel moet worden opgepast dat het gat tussen de voorhoede, die werkt op het niveau van het beleid, en de achterhoede, de vr ouwenbeweging, de vr ouwenhuizen enz. niet te groot wordt. Tijdens de open dag van het seminar in Groningen ontstond er enige animositeit tussen de vr ouwenhuizen, die volgens hun zeg gen niet waren uitgenodigd en de organisatrices van deze dag, de Vr ouwenraad en de Emancipatie Kommissie. De eersten verweten de laatsten dat ze een elitaire groep vormden. Jammer voor de solidariteit die juist zo nodig is als vrouwen zich willen inleven in een mannenmaat schappij. Want beide groepen zijn nodig, de een aan de basis, vlak bij die vrouwen die wel iets anders wil len maar zich nog niet los kunnen maken uit het traditionele rollenpa troon, de ander om de nood zakelijke wijzigingen in wetten e.d. die nodig zijn om de gelijkheid tus sen mannen en vrouwen te formali seren. In de komende jaren zal er door de vrouwen hard moeten worden gewerkt, gevochten mis schien, voor een nieuwe samenle ving. Agressief daar waar het gaat om echte misstanden, geleidelijk aan in kleine kring, in huis waar ze eeuwenlang heeft vertoefd. En voor alles door een grote solidariteit tus sen alle vrouwen over de gehele- wereld. CARACAS - „De geïndustriali seerde landen zullen moeten ac cepteren dat de wereld veranderd is. Zij zullen de nieuwe realiteit moeten aanvaarden. Er is visie en moed voor nodig, maar de rijke landen zullen moeten inzien dat de argumenten van de Derde Wereld steekhoudend zijn". Dit zegt de Venezolaanse minister dr. Manuel Perez Guerrero, de voorzitter van de groep 19 arme landen die samen met 8 geïndustrialiseerde landen deelnemen aan de Conferentie van Door Jan van Wieringen Internationale Samenwerking, die bekend is geworden als de Noord- Zuid dialoog en gaat over de verde ling van de rijkdommen der aarde tussen a?me en rijke landen. Deze Noord-Zuid dialoog behandelt een ingewikkelde serie problemen en veel van deze be sprekingen lijken uiterst saai, maar in werkelijkheid gaat het om een tijdbom onder de westerse econo mie en de westerse manier van le ven. Voor de Derde Wereld (en met name de allerarmste landen die zelf geen olie of andere grondstoffen hebben) biedt deze conferentie een kans op een wat menswaardiger bestaan; voor de hele wereld bete kent de Noord-Zuid dialoog een kl eine kans op een vreedzame oplos sing van een probleem dat tot enorme conflicten kan leiden. Dr. Perez Guerrero, de vertegen woordiger van de groep 19 arme landen, maakte de afgelopen week in de Venezolaanse hoofdstad Ca racas bekend dat de Noord-Zuid dialoog op 30 mei hervat zal worden in Parijs; in april begint al vast een reeks voorbereidende be sprekingen tussen de twee co- presidenten van de conferentie en de leiders van de vijf werkgroepen. Duisternis „Na de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten bestaat er meer kans dat wij nu in Parijs conc rete resultaten zullen behalen", zegt dr. Perez Guerrero, maar hij voegt daar aan toe: „Enkele zaken die deze Dialoog analyseert bevin den zich nog in een grijze zone, om niet te zeggen: in volledige- duisternis". De Noord-Zuid dialoog had in de cember van het vorig jaar hervat moeten worden, maar het was duidelijk dat de regering van presi dent Ford toen geen bindende be slissingen meer kon nemen. De deelnemers aan de conferentie be sloten de besprekingen uit te stellen tot het begin van dit jaar, na de installatie van president Carter. „Wij hebben dat uitstel geaccep teerd, omdat het mogelijk leek dat een regeringswisseling in Was hington ook een wisseling van de houding van de Verenigde Staten zou betekenen, maar de Noord- Zuid dialoog kan niet eeuwig duren. Het moet geen permanent forum worden, zoals de Verenigde Naties. In ieder geval zullen wij een mislukking van de conferentie niet proberen te presenteren als een overwinning. Als het geen duidelijk succes wordt, zullen wij de bevolking van onze landen zon der omwegen laten weten wat de oorzaken waren van die mis lukking", zegt dr. Perez. Excuus Waarnemers in Derde Wereld landen als Venezuela zeggen echter dat die regeringswisseling in de Ve renigde Staten niet meer dan een welkom excuus was van de acht rijke landen voor enige maanden uitstel: het is bekend dat de Vere nigde Staten, Japan en de geïndu strialiseerde landen van West- Europa het niet eens kunnen worden over de houding die zij ten opzichte van de Derde Wereld in moeten nemen. Vooral de VS, West-Duitsland, Japan en Groot-Brittannie hebben zich tot nu toe keihard en afwijzend opgesteld tegenover plannen en voorstellen vanuit de Derde Wereld. Canada, Frankrijk en de kleinere Europese landen, zoals Nederland, willen de ontwikke lingslanden veel verder tegemoet komen. Een van de voornaamste eisen van de „Groep van 19" (de arme landen) is tegelijk een idee waar de VS, West-Duitsland, Japan en Gr- ootBrittannie zich het hardst tegen verzetten: de instelling van een gemeenschappelijk fonds voor de financiering van zogenaamde „buffer-stocks": voorraden grond stoffen die het mogelijk maken de exportprijzen van de grondstoffen te beschermen tegen de grillen van de internationale markt. Schuld Een andere belangrijke kwestie is de enorme buitenlandse schuld van de ontwikkelingslanden: op het ogenblik staan de arme landen voor meer dan 200.000 miljoen dollar in het rood en dat geld moet voor een belangrijk deel worden te rugbetaald aan partikuliere banken in de Verenigde Staten. De arme landen willen het energie-probleem vanuit drie ge zichtspunten bekijken, zegt dr. Perez Guerrero: „De voorraad energie, de prijs, en de samen werking met landen die zelf geen energiebronnen hebben. Wij willen verder dat onze produkten toegang kunnen krijgen tot de wereldmarkt, en wat de industriali sering betreft is het een fundamen tele zaak dat er overdracht plaats heeft van technologische kennis". Op het ogenblik is het nog zo dat veel geïndustrialiseerde landen hun eigen markten beschermen en het Westen houdt de onontbeerlijke technologische kennis als een soort troefkaart ach ter de hand. De Verenigde Staten willen niets weten van een gemeen schappelijk fonds ter bescherming van de grondstoffenprijs; de VS hebben tot nu toe steeds aanged rongen op afzonderlijke bespre kingen over de 18 voornaamste ba- sisprodukten van de internationale handel. Dr. Perez Guerrero heeft de afgelo pen weken in Caracas uitvoerig gesproken met de voorzitter van de groep 8 rijke landen, de Canadees Allen MacEachen. Na afloop ver klaarden beide co-presidenten van de Noord-Zuid dialoog dat zij op timistisch zijn over de komende reeks besprekingen. Dr. Perez Guerrero zei uit naam van de arme landen echter, dat een eventueel akkoord tijdens de NoordZuid dialoog concrete oplossingen moet bevatten, zowel voor on middellijke, dringende problemen als voor problemen op langere ter mijn. Gezien de uiterst ingewik kelde materie en vooral de fun damentele vraagstukken die hierbij komen kijken zou het een wonder zijn als dat inderdaad lukt. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17