namens Europ a „Frankrijk geeft Zaire hulp NAAST HET NIEUWS Waarschuwing Ian Smith aan de „frontlijnstaten JeMelkuv. Ontmaskering bende van vier had staartje ISRAEL LUIDT DE BEL Ontslag lid Spaans kabinet Giscard d'Estaing over luchtbrug Magere yoghurt hele liter tijdelijk 1 piek Vm zaterdag 16 april Kerncentrale Beieren raag worden gebouwd WOENSDAG 13 APRIL 1977 PARIJS (AFP/UPI/Reuter) - Frankrijk is Zaire met een luchtbrug te hulp gekomen terwille van de veiligheid van Afrika en om solidariteit te betuigen met Afrika, zo heeft president Valéry Giscard d'Estaing gisteren in een televi siegesprek met journalisten verklaard. Hij beklemtoonde dat er geen Fransen meevechten in Zaïre en dat de Franse vliegtuigen alleen materieel en geen troe pen uit Marokko hebben overgevlogen naar Zaire. "Frankrijk kan zich niet losmaken uit de saamhorigheid met het Afri kaanse continent. Ik gaf er de voor keur aan dat Frankrijk dit signaal zou geven zonder de toestemming van de Verenigde Staten want er zijn situaties waarin Europa zich zelfstandig zou moeten manifeste ren. En Europa is hier opgetreden door tussenkomst van Frankrijk. Uiteraard hebben wij onze Euro pese deelgenoten ingelicht", aldus Giscard. vluchten tussen Marokko en Zaïre, in verband met de oorlogsopera ties". De bond vindt het onjuist dat de autoriteiten daarbij spreken van de vluchten terwille van de natio nale verdediging. "Veiligheid, in tegriteit en levens van de Franse bevolking worden immers niet be dreigd". De bond meent dat deze vluchten alleen door bemanningen van vrijwilligers gemaakt mogen worden. De luchtvaartmaatschap pijen zeggen dat het gewoon gaat om vluchten in opdracht van een cliënt, in dit geval het ministerie van Defensie. Hij zei dat het concrete besluit om in te gaan op het gemeenschappe lijk verzoek van Marokko en Zaïre was genomen op woensdag 6 april. Er zijn slechts enkele tientallen liiiiitJiisiiis Franse militairen in Zaïre. De Het ter beschikking stellen Franse vliegtuigen zullen tegen het vliegtuigen betekent eind van de week op hun bases Frankrijk zijn teruggekeerd. KAAPSTAD - De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen werd gisteravond op de luchthaven van Kaapstad verwelkomd door zijn Zuidafrikaanse collega Pik Botha. Owen gaat met premier Vorster van Zuid- Afrika en premier Ian Smith van Rhodesië praten over de mogelijkheden een oplossing voor de moeilijkheden in het zuiden van Afrika te vinden. Huwelijk Prinses Alia van Jordanië, 21-jarige dochter van koning Hoessein van Jordanië, is gisteravond in Amman in het huwelijk getreden met Nasser Wasfi Mirza, hofdignitaris, zo heeft het persbureau Mena meegedeeld uit de Jordaanse hoofdstad. De prinses is het enige kind uit Hoesseins eerste huwelijk met prin ses Dina. Mirza is de zoon van oud-minister van Binnenlandse Zaken en lid van de Jordaanse senaat, Wasfi Mirza. Kauwgom-koning overleden Op de leeftijd van 82 jaar is gisteren in een ziekenhuis in Elkhorn in de Amerikaanse staat Wisconsin de kauwgom-magnaat Philip K. Wrigley overleden. Wrigleys vermogen wordt geschat op meer dan 100 miljoen dollar en eens zou hij meer dan 50.000 dollar dividend per week ontvangen hebben. Lange reis De Nederlandse solitaire zeezeiler Willy de Roos (54) is gisterochtend met een ketch van 13 meter uit Calais vertrokken om te proberen langs de noordwestelijke route van de Atlantische naar de Stille Oceaan te zeilen, een tocht die alleen de Noorse ontdekkingsreiziger Roald Amundsen tot nu toe met zes maats heeft kunnen volbrengen, van 1903 tot 1906, meteen 22 meter lange, 47 ton metende haringkot- ter. De Roos, die van 1972 tot 1975 een zeereis om de wereld heeft ge maakt, hoopt het in één jaar te klaren. Maar hij neemt voor twee jaar leeftocht mee. Gestabiliseerd Volgens woordvoerders is de mili taire situatie kennelijk gestabili seerd als gevolg van de wapenle veranties en de aankomst van de Marokkaanse troepen. Frankrijk "inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zaïre", aldus het Russische persbureau Tass. "De Franse minister van Buiten landse Zaken heeft erkend dat er Franse legerinstructeurs in Zaïre zijn, hoewel tussen de twee landen geen defensie verdrag bestaat", zo schrijft Tass. In deze eerste Russische reactie op de buitenlandse hulp aan Zaïre worden voorts citaten aangehaald niet van plan zelf troepen te sturen, uit de Franse en Britse pers die af- zal zich niet laten betrekken een "Afrikaans Vietnam", aldus Giscard. Volgens hem zijn de infil tranten in Sjaba mensen die on langs nog een training voor revolu tionaire oorlogsvoering hebben ge volgd. "Met andere woorden zijn het geen Katangese gendarmes die na twaalf jaar met verouderde wapens naar hun land terugkeren. Het zijn ele menten die nachtelijke operaties uitvoeren in groepjes van tien a twintig man met beproefde tech nieken". Militairen Giscards toelichting is in strijd met de verklaring van de Zaïrese minis ter van Voorlichting Mboenze Nsomi Lebwanabi, die zei dat de Franse luchtbrug wel bedoeld is om Marokkaanse militairen naar Sjaba te vliegen. In een interview voor de Franse radio zei de minister dat het eerste contingent Marok kaanse troepen met Franse vlieg tuigen naar Sjaba, het voormalige Katanga, was gebracht. Na Frankrijk is Zaïre het land met de grootste Frans-sprekende be volking (25 miljoen) ter wereld, al dus Giscard. Banden De nadruk die de Franse president legt op de banden tussen West- Europa en Afrika dat hij een "broe dercontinent" noemde, grijpt terug op de teleurstelling die Giscard vo rig jaar openlijk beleed toen het Eu ropa van de negen zich verre hield van de crisis in Angola. De Franse tussenkomst in Zaïre valt in goede aarde bij de Gaullisten die graag zien dat Frankrijk een belangrijker rol in de wereld speelt. Socialisten en communisten daarentegen zijn zeer verbolgen over de Franse hulp aan Moboetoe. De bond van piloten in Frankrijk heeft geprotesteerd tegen het "uit oefenen van druk op haar leden om deel te nemen aan de speciale wijzend of kritisch tegenover het Franse optreden staan. In Loeanda heeft Lucio Lara, lid van het politiek bureau van de MPLA, de regeringspartij, gezegd dat de toestand in Sjaba (het voor malige Katanga) niet langer meer een Zaïrees probleem is "maar het probleem van het imperialisme is geworden". Hij zag in de Franse hulp een voorbode van inmenging door andere lidstaten van de EG met '"misdadige bedoelingen" tegen Angola. "De imperialistische samenballing in Zaïre is gericht op voorbereiding van agressie tegen Angola en op het verhinderen van de voortgang van de bevrijdings- strijd die in zuidelijk Afrika wordt gevoerd", aldus Lara die zei verrast te zijn over de houding van Frank rijk. In Frankrijk hebben de socialisti sche en de communistische fracties in het parlement een spoeddebat over de Franse hulp aan Zaïre ge vraagd. KAAPSTAD (AFP) - Ian Smith, de premier van het blanke minder heidsbewind in Rhodesië, heeft gisteren de staatshoofden van de Afrikaanse zogenoemde "front- lijnstaten" gewaarschuwd niet te verhinderen dat er via onderhan delingen een oplossing wordt ge vonden voor het constitutionele probleem van Rhodesië. In een vraaggesprek met de bladen van het Zuidafrikaanse kranten concern Argus richtte hij ook een waarschuwing aan het adres van de militante zwarte leiders, zoals Robert Moegabe, die het Rhode- sische vraagstuk uitsluitend met militaire middelen willen oplos sen. "Als zij dat willen Kunnen zij het krijgen. Zij zullen dan wel de gevolgen daarvan moeten dra gen", aldus premier Smith. Het vraaggesprek verscheen aan de vooravond van de voorgenomen ontmoeting in Kaapstad van Smith met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, en de Zuidafrikaanse eerste-minister, John Vorster. Over het constitutionele vraag stuk zei Smith, dat hij weliswaar het door de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, gelan ceerde plan heeft aanvaard en het ook in praktijk wil brengen, maar dat hij bereid is de situatie op nieuw te bekijken als de andere partijen het bewuste plan afwij- "Het zou ons tot niets een akkoord met ons zelf tc slui ten", aldus de premier. In dit ver band merkte hij op dat hij ook de nieuwe denkbeelden van minis ter Owen met aandacht zal be studeren. Overigens twijfelde hij aan de ernst van de reis van de Britse minister gezien het feit dat deze niet naar Rhodesië heeft willen komen. Smith voegde hieraan toe, dat hij zal proberen Owen nog tot andere gedachten te brengen. Toen Owen zondagavond uit Lon den vertrok, verklaarde hij niet al te optimistisch te zijn over het re sultaat van zijn reis door zuidelijk Afrika. Nadat hij in Dar es Sa laam, de hoofdstad van Tanzania, gesproken had met Rhodesische nationalistische leiders, zei hij dat de partijen verdeeld zijn over de uitvoering van zijn denkbeel den. Hij sprak daar ook met pre sident Julius Nyerere, het Tanza- niaanse staatshoofd. Vanochtend had Owen in Kaapstad een gesprek met Vorster. Daarna had hij een aparte gedachtenwis- seling met Ian Smith. Vervolgens staan nog bezoeken aan Botswana en Zambia op het pro gram. Op weg van Dar es Salaam naar Kaapstad sprak Owen in Mapoeto met president Samora Machel van Mozambique en diens minister van Buitenlandse Zaken, Joaquin Chissano. Van de leiders van de vijf "frontlijnsta- ten" zal hij alleen president Agos- tinho Neto van Angola niet ont moeten. Na zijn besprekingen in Mapoeto zei de Britse minister verrast te zijn over de grote mate van eensgezindheid ten aan van de besproken kwesties. BONN (SP/DPA) - een 1300 megawatt sterke kerncentrale in het Beierse Grafenrheinfeld mag gebouwd worden. Dit heeft gisteren de administratieve rechtbank in Würzburg bepaald. Aanleiding tot de uitspraak was een klacht van onder meer de nabijgelegen stad Schweinfurt tegen de deelstaat Beieren die de eerste bouwvergun ning voor de kernreactor had afgegeven. Volgens Schwèinfurt diende de bouw van de reactor te worden stopgezet op grond van de onvoldoende onderzochte veiligheidsrisi co's van een dergelijke installatie. Maar de rechtbank in Würzburg meende dat er noch van onaanvaardbare milieubelasting noch van onvoldoende veiligheid sprake is. Met name is zij op grond van talrijke getuigeverklaringen van oor deel dat alle mogelijke voorzorgen zijn getroffen tegen het optreden van barsten in de hogedrukketel, zodat er van duidelijk gevaar geen sprake kon zijn. Met haar oordeel wijkt het rechtscollege in Würzburg in dit opzicht aanzienlijk af van het vonnis dat ëen administratieve rechtbank on langs in Freiburg heeft geveld. Daar werd de voorgenomen bouw van een soortgelijke kerncentrale nabij het Zuidduitse Wyhl verbo den op grond van onvoldoende "barstveiligheid". TEL AVIV (Reuter) - Israëls minis ter van buitenlandse zaken, Jigal Allon heeft gisteravond voor de televisie verklaard dat Israël "geen aanvallen zal dulden op Libanese dorpen die heel dicht bij de Israëli sche grens leggen en die de Israëli sche regering beschouwt als vriendschappelijk gezind tegen over de joodse staat". Allons waarschuwing kwam na be richten van Israëliërs die in het grensgebied wonen over een bom bardement van de stad Kleya, een belangrijk bolwerk van de rechtse Libanese falangisten die nog drie enclaves bij Israëls noordgrens in handen hebben. Palestijnse soldaten, gesteund door Syrische eenheden, hebben giste ren hun offensief in het zuiden van Libanon voortgezet. Eerder was gemeld dat het vrij rustig zou zijn aan het front in Zuid-Libanon, maar die rust is weer spoedig ver broken. Palestijnse troepen heb ben gisteren vroeg het dorp Deir Mimas, 3 kilometer boven de Israë lische grens, zwaar bestookt. Dit is van rechtse Libanese zijde meege deeld. Id Sjanghai SNOWBIRD - Premier Trudeau van Canada brengt een ski. door in de Amerikaanse plaats Snowbird. Toen hij in het ski-oord arriveerde bracht hij 30 man personeel e heidsmensen mee. hem bevalt blijft hij nog tot zondag. Protest erkenning communisten Het nieuwe Atkins-dieet-. De rage waar Amerika over praat! Dat leest u alleen in j Overal verkrijgbaar 1,25 J MADRID (UPI) - De Spaanse mi nister van marine, admiraal Gabriel Pita da Veiga, heeft zijn ontslag in gediend uit protest tegen de legali satie vorige week van de Spaanse communistische partij. De overige drie militairen die deel uitmaken van de Spaanse regering zouden zich nog beraden op een mogelijke ontslagaanvraag. Eerder gisteren had het dagblad Alcazar, het officiële orgaan van de rechtse confederatie van de vetera nen uit de Spaanse burgeroorlog, gezegd dat behalve Pita da Veiga ook minister van luchmacht gene raal Carlos Franco Iribarnegaray zijn ontslag heeft ingediend. De Spaanse oproerpolitie heeft gis teravond een betoging van rechtse Spanjaarden die met 100 auto's zig zaggend door het centrum van Madrid reden met rookgranaten uiteengedreven. Dit nadat tussen de betogers en omstaanders hand gemeen was uitgebroken. De rechtse Spanjaarden, hadden „lang leve het leger" geroepen, de fascistische groet gebracht en be ledigingen geuit aan het adres van de nu officieel erkende communis ten. Eveneens verzamelden zich giste ren honderden Franco-getrouwen bij het Palacio de el Pardo - Fran co's voormalige residentie bij Mad- anticommunistische betoging. Het bestuur van de Falanx-Partij een van de steunpilaren van Fran co's bewind - vergaderde gistera vond laat en beschuldigde daarna in een verklaring de regering van premier Suarez van „historische, politieke en juridische fraude" door het wettigen van de commu nistische partij. Van andere rechtse zijde is Suarez een „verrader" ge noemd. De Spaanse regering heeft gisteren formeel de persvrijheid in het land uitgebreid ter voorbereiding van de algemene verkiezingen in juni. De len van de uit 1966 daterende pers wet zijn herroepen. Door deze wet was de regering gemachtigd kran ten te verbieden die zich tegen het staatshoofd uitspreken. Ook be stond de mogelijkheid om redac teuren gevangen te nemen. SJANGHAI (Reuter) - Een groep bestuurders van Sjanghai heeft vorig jaar vergeefs gepoogd een opstand van de plaatselijke mili tie te organiseren, nadat in okto ber de zogenoemde "bende van vier" was aangehouden. Dit heb ben plaatselijke functionarissen meegedeeld aan Britse journalis ten die voor het bezoek van de Britse conservatieve oppositie leidster Margaret Thatcher naar China zijn gekomen. De militie had echter geen bedrei ging opgeleverd omdat zij over onvoldoende munitie beschikte en de plaatselijke militaire een heden trouw bleven aan het ge zag in Peking waren gebleven. Sjanghai, met zijn zes miljoen in woners de op een na grootste stad ter wereld, werd destijds be schouwd als een bolwerk van de vier in ongenade gevallen radi cale leiders, onder wie Mao's we duwe Tsjiang Tsjing. Vier stede lijke lijders waren destijds opge roepen naar Peking te komen om te worden ingelicht over de arres tatie van het viertal. Bij hun te rugkomst op 13 oktober zouden zij echter niet het nieuws via de kanalen van de cummunistische partij bekend hebben gemaakt. Daarentegen hadden zij via radi cale medestanders in de vakbe weging een verdraaide versie van het gebeurde gegeven. Hun po ging om de militie tot opstand aan te zetten was mislukt dank zij de grote steun onder de bevol king voor het optreden van de nieuwe partijleider Hoea Koeo- feng. De vier betrokken stadsbestuur ders, onder leiding van Ma Tien- Sjoei, werden afgezet. Onlangs moest Ma zich verantwoorden op een massabijeenkomst die door duizenden mensen werd bijge woond, aldus genoemde gemeen tefunctionarissen van Sjanghai. Feest om dode De inwoners van Austin, een woonstad van Rio de Janeiro, hebben gisteravond op straat gedanst en genoten van gratis borrels en kade tjes die caféhouders verstrekten, om de dood te vieren van een plaat selijke gangster, die verantwoordelijk is gesteld voor 40 moorden en 100 roofovervallen. Vandel Gersilio Alves Feistosa werd gedood in een vuurgevecht met de politie. Deze moest daarna een menigte van ruim duizend met messen en stokken gewapende mensen tegenhouden die zich op Alves Feistosa's lijk hadden willen werpen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9