Mogelijke acties bij VMF-concern Actie fruittelers ongegrond Nederlandse vissers naar Ierse wateren Meisje uit kraken om heroine te kunnen kopen Op 25 mei zijn U 25 partijen van de p Gaan Paul van Vliet enLiselore ook privé uit elkaar T JL i t/ WiP ,Het rode potlood" Produktschap voor groenten en fruit: 11 11 Multileasebv Philip Agee mag naar Nederland VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. WOENSDAG 13 APRIL 1977 ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Een 21-jarig aan heroïne verslaafd meisje be kende gisteren voor de Haagse rechtbank dat zij in ruim een jaar tijd tenminste vijfhonderd in braken en diefstallen heeft ge pleegd. Het meisje en haar eveneens aan héroïe verslaafde vrienden sloe gen meermalen per dag toe in winkels door heel Nederland. Hun buit bestond veelal uit gou den en briljanten ringen, horlo ges en bontjassen. Het meisje vertelde de rechtbank dat zij dagelijks voor een waarde van twaalfhonderd gulden aan heroïne gebruikte. Om zich doel treffender te kunnen verplaatsen tijdens de rooftochten door het land had de club zich een eigen automobiel aangeschaft. „Pikwerk' 's Nachts in Den Haag deinsden de jongelui niet terug voor het ple gen van forse inbraken, waarbij ook het meisje van de partij was. Zij placht vooraf aan te bellen om uit te vinden of er iemand thuis Meestal deden de mannelijke vrienden het eigenlijke kraak- werk en stond het meisje op de uitkijk. Doch een aantal keren ging het meisje mee naar binnen en gaptè zij zelf ook wat van haar gading was. In één geval bekende zij helemaal alleen een inbraak te hebben gepleegd. Haar buit bestond uit een televisie toestel. dat zij in haar eentje had weggedragen. Op de verbaasde vraag hoe zij dat voor elkaar had gekregen antwoordde het meisje schouderophalend: „O, dat kan je wel aan me overlaten. Het was trouwens maar een halve straat Bloodzuigerij De jeugdige inbreekster had aan de politie ook verteld dat zij tijdens de winkeldiefstallen altijd het fei telijke „pikwerk" deed. Haar vrienden hoefden er alleen maar voor te zorgen dat de aandacht van het winkelpersoneel werd Door Sybe Stamm afgeleid. Voor de rechtbank kwam zij hierop terug. "Ik liep alleen maar met de tas", zei ze, "en de jongens deponeerden daarin de buit". Achthonderd tot duizend diefstal len bekende het meisje aan de re cherche. Ter zitting kwam zij tot een lagere schatting: "hooguit vijfhonderd". Officier van justitie mr. Van der Schans: „Het was een vloed van winkeldiefstallen, die over heel Nederland spoelde". Recht bankpresident mr. C. Stolk: „Deze heroïnebendes plegen de reinste bloedzuigerij op de. mid denstand. Het is walgelijk". Op het hoogtepunt van haar versla ving gebruikte het meisje vier tot zes gram heroïne per dag. Zowel aan de politie als voor de recht bank erkende zij het gif te hebben betrokken in café „Gompie". President mr. Stolk: „De baas van Gompie was de dealer. Die tent moest toch eens gesloten wor den". Volgens-de psychiater moet het meisje mede in verband met de heroïneverslaving voor haar misdaden verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvatbaar worden geacht. Het advies luidt: gedeeltelijk voorwaardelijke straf met bijzondere voorwaarde opname in een psychiatrisch zie kenhuis. Bij deze strafconstructie kan in to taal niet meer dan twaalf maan den worden opgelegd. De officier van justitie vond de feiten daar voor te ernstig. Hij eiste veertien maanden met aftrek. Streek Dezelfde eis liet hij horen tegen een der eveneens aan heroïne ver slaafde vrienden van het meisje. Een wapenfeit van dit jongmens betrof de inbraak op 30 oktober. Met een vriend en het meisje sleepte hij een aanzienlijke hoe veelheid geluidsapparatuur en grammofoonplaten naar de wo ning van zijn moeder aan de overkant; President mr. Stolk: „Het is toch ook een rot streek ook, om je ei gen overburen te gaan bestelen. Het is net nog iets trouwelozer dan een gewone inbraak". Tien maanden waarvan een maand voorwaardelijk luidde de eis tegen een derde inbrekertje (18), 'die volgens verdediger mr. Spong zijn inspiratie had geput uit een boek over dit onderwerp van de hand van Aage M. In februari jl. had deze jongen voor vorige diefstallen nog een beris ping gekregen van de kinder rechter. "Daar zal u wel om gela chen hebben", veronderstelde de president, "want toen u die be risping kreeg had u al weer tien tallen kraken achter de rug". De verdedigers bepleiten dat deze jonge heroïneslaven niet moeten worden gezien als ctiminelen, maar als patiënten. Vonnis 26' april. „Bezetting bedrijven niet uitgesloten" Meer subsidie voor woningen alleenstaanden DEN HAAG (SP) - Staatssecre taris Van Dam (volkshuisves ting) gaat meer subsidie geven bij de huisvesting van alleen staanden. Als e^n gemeente grote gebouwen wil kopen om er alleenstaanden in onder te brengen en de aankoop is een belemmering van een redelijke huur (100 gulden per eenheid), dan kunnen de gemeenten bij het ministerie aankloppen voor een tegemoetkoming. Van Dam vindt deze maatregel hard nodig, want het huisves tingsbeleid voor alleenstaan den komt nog maar moeizaam op gang. zei hij gisteren in Den Haag, waar hij een serie ge sprekken met gemeenten startte over deze problemen. "Mijn departement heeft becij ferd dat over vijftien jaar 60 procent van de woningzoeken den te vinden is in de sector van alleenstaanden of kleine gezin nen", aldus Van Dam. De bewindsman zei dat de ge meenten het nog teveel zoeken in het verbouwen van panden. "Dat moet veranderen. Ik wil graag dat er meer gebeurt in de nieuwbouw, al moeten we niet streven naar een aantallenjacht. Die fout hebben we bij de stu dentenhuisvesting gemaakt", zei hij. NUNSPEET - De ongeveer 800 bij de Industrie bonden FNV aangesloten werknemers van het VMF-bedrijf SPPM en de Storkgieterijen in Utrecht en Hengelo beraden zich morgen over mogelijke acties voor het behoud van hun werkgelegenheid. Bezetting van de bedrijven worden daarbij niet uitgesloten, zo meldde Jan Schermer van de indusriebond NW. De moeilijkheden kunnen volgens Schermer worden voor komen als de raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrie- ken(VMF) alsnog het laatste aan bod van minister Lubbers t.a.v. de SPPM accepteert en een rege ringsbeslissing inzake de twee gie terijen in Utrecht en Hengelo af wacht. De industriebonden NVV en NKV besloten vrijdag met'over leg met de raad van bestuur van VMF op te schorten. ZWOLLE (ANP) - De rijkspolitie Zwolle heeft de motorfiets gevon- lies zal lijd' den van de op eerste paasdag gemeente Heino bij Zwolle moorde 19-jarige westduitser boden lening Reinhart Hornung. De zware, 4-cylinder werd onbeschadigd in Zwolle aangetroffen. De Duitser, afkomstig uit Minden bij Hanno ver, verbleef sinds vrijdag met een aantal kameraden op een kamping in Zwolle. Een vriendin van hem deed zaterdagmiddag bij de politie aangifte omdat, sinds hij vrijdaga vond een bar in Zwolle had verla ten, er niets meer van hem was ver nomen. Als VMF in een gesprek met de on dernemingsraad de vakbondseisen blijft afwijzen dan zal ook de on dernemingsraad het overleg voor lopig afbreken. De problemen bij het VMF-bedrijf zet volgens Schermer de werkgelegenheid voor ongeveer 6000 werknemers op de tocht. Voor twee vestigingen in Weesp en Zwolle (850) man ver wacht de NVV-bestuurder binnen korte tijd een arbeidstijdverkor ting. Moeilijkheden zouden ook bij Stork-Brabant (175 werknemers) bestaan. Nog jaren Een woordvoerder van VMF her haalde desgevraagd dat men ver wacht dat de SPPM nog jaren ver- (dit jaar vijftien mil de joen). Reden waarom het concern de door minister Lubbers aange boden lening van 15 min. om het bedrijf voort te zetten niet aan vaardt. Het ontslag van de werk nemers van SPPM is op tien maart gemeld. De voorgenomen ontsla gaanvrage van de 500 werknemers van de twee gieterijen is 31 maart gemeld. De raad van bestuur van de VMF zal voor eind april een beslis sing nemen over de ontslagen. Eerst moet de ondernemingsraad hier nog een advies over uitbren gen. ADVERTENTIE Spanningen in Paul van Vliet's huwelijk. ,,Als ik Liselore nü leerde kennen zou ik niet met haar Dat leest u alléén in Privé Overal verkrijgbaar 1,25 Gekleed in een rode toga heeft "Rooie Reus" Dirk de Vroome gisteren zijn Verbond tegen ambtelijke willekeur voor de ko mende Kamerverkiezingen in laten schrijven. In Maastricht over handigde zijn secondante mevrouw Baggermans de inschrijvings- lijst aan een ambtenaar. Landelijk lijsttrekker van het verbond is de 18-jarige Trudy Blok uit Leiden. DEN HAAG (ANP) - Vijfentwintig politieke partijen en groeperin gen doen mee aan de Tweede-Kamer-verkiezingen op 25 mei a.s. De kandidaatsstelling voor deze verkiezingen vond gisteren plaats. In het gehele land, in alle 18 kieskringen, doen 17 partijen en groepen mee. Het Verbond tegen ambtelijke willekeur zag in zeventien van de achttien kieskringen zijn lijst goedgekeurd. Aan de vorige Tweede-Kamer-verkiezingen op 29 november 1972 deden in totaal 21 politieke partijen en groeperingen mee. Er waren toen zestien landelijke kandidatenlijsten en vijf partijen-groepen die meededen in enkele kieskringen. De partijen die landelijk aan de komende verkiezingen deelnemen zijn: CDA (lijst 1), PvdA (2), VVD (3), PPR (4), CPN (5), D'66 (6), DS'70 (7), Boerenpartij (8), SGP (9), GPV (10), PSP (11). De RKPN, de Reformatorische Politieke Federatie, Ned. volks-unie, Democra tisch actie centrum, Kommunistische Eenheidsbeweging Neder land en de Socialistische partij komen ook landelijk uit, maar over hun lijstnummers wordt pas donderdag a.s. geloot. De Federatie Bejaardenpartijen Nederland komt in negen kieskrin gen uit, de Europese Conservatieve Unie in vier kieskringen en de Nederlandse Middenstandspartij in twee kieskringen. Alleen in Am sterdam komen uit de Nationale volkspartij voor allen, de lijst-Griek en de lijst-Jusia. Alleen in de kieskring Den Helder komt uit de partij van de belastingbetalers. Bij de komende Kamerverkiezingen hebben de Amsterdammers de grootste keuze. Zij kunnen kiezen uit 23 partijen en groeperingen. •aarop volgt Den Haag, waar men uit 21 lijsten kan kiezen. DEN HAAG (ANP) - De invoer in de EG en in Nederland van appe len van het zuidelijk halfrond lijkt dit jaar tot nu toe minder schade te berokkenen aan de Ne derlandse fruittelers dan vorig jaar. Twee functionarissen van het Pro duktschap voor groenten en fruit in Den Haag, secretaris drs. M. van 't Riet en de heer F.J.G.M. Aghina, hoofd van de afdeling import, hebben gistermiddag dit meegedeeld aan een kleine dele gatie uit het gezelschap van 200 fruittelers, dat kort daarvoor de citrusveiling in Rotterdam had bezet en vervolgens in zijn geheel naar het gebouw van het Pro duktschap was gereden. Vorig jaar namelijk, ten nadele van het marktevenwicht, een voor raad van die buitenlandse appe len ontstaan, terwijl er nu een heel vlotte doorstroming is. Vorig jaar maakte de EG met de expor- teurslanden van het zuidelijk hal frond de afspraak, dat deze teza men niet meer dan 365.000 ton naar de gemeenschap zouden sturen. Toen Chili meer dan het toegewe zen aandeel daarin bleek te stu ren deed de EG, mede op Neder- i voorbijgangers in Rotterdam. lands verzoek, de deur voor Chili op slot. Appelen die toen al on derweg waren kwamen in ons land in koelhuizen terecht. Toen ze enkele maanden later, bij het aflopen van de regeling, werden vrijgegeven, belandden ze alsnog op de Nederlandse markt. Dit jaar kreeg Chili van de Euro pese commissie de mededeling dat het tussen de 30.000 en 35.000 ton naar de gemeenschap mag verschepen. Het heeft er tot nu toe 25.000 in Rotterdam binnen gebracht en een kleine hoeveel heid in Hamburg. Van die 25.000 ton is 12.000 ton in Nederland in geklaard, waarvan inmiddels 8.000 ton is geëxporteerd, zodat op Nederlandse markt 4.000 ton terecht komt. Het niet in Nederland ingeklaarde deel, 13.000 ton, wordt dit jaar bij zonder vlot elders in de EG opge nomen, zodat het niet, in afwach ting van een definitieve bestem ming, in Nederlandse koelhuizen hoeft te blijven hangen. Voor de paasweek, waarin de appelhan- del nooit zo geweldig floreert, vonden de produktscahpsfunc- tionarissen die vlotte doorstro ming wel opvallend. De heer Aghina nad de indruk dat Chili zich dit jaar beter aan zijn quotum houdt dan vorig jaar. Op Goede Vrijdag kwam in Rotter dam het schip binnen dat de 25.000 ton vol maakte. Meer dan een halve scheepslading schijnt nu vooreerst niet meer te ver wachten te zijn. Komt er daarna niet meer, dan houdt Chili zich zelfs erg goed aan de regels. Pakt het anders uit, dan zal het pro duktschap bij de EG in Brussel aan de bel trekken. De fruittelers kregen de verzeke ring dat de EG dit jaar een sys teem heeft opgezet om de appe- linvoer sterk te "schaduwen" en dat het produktschap zijn best doet om ook de laatste appel die Nederland binnenkomt te Vin- den. Wie zich met de komende verkie zingen wil oriënteren in het politieke gebeuren en te laat in de gaten had dat Teleac daar een uitstekende cursus over uitzendt, kan nu terecht bij de in Leiden gevestigde stichting Burgerschapskun de. Voor slechts vijf gulden is bij dit instituut 'Het rode pot lood' verkrijgbaar. Misschien is het de geringe prijs maar dit boekje van Jan Stroes is toch een stukje minder dan het bij de Teleac-cursus beho rende naslagwerk van Vis en de Leidse politicoloog Van den Berg. Niet alleen is het wellicht door de compactere vorm, minder diepgravend waardoor de attente lezer met enige vragen blijft zitten. Maar bovendien kleven er en kele schoonheidsfouten aan 'Het rode potlood' die de vol strekte leek op het terrein van de politiek mogelijk afschrikt. Om een voorbeeld te geven: Stroes heeft zijn betoog door spekt met fragmenten uit de bij 'Het rode potlood' ge voegde cassette waarop ken ners de hele procedure rond de verkiezingen en wat daarna volgt, uit de boeken doen. en niet alleen laat Stroes na die mensen óók in het boek nader te introduceren, maar boven dien komen in hun betogen termen voor als amendemen ten en issues die de lezer waarvoor 'Het rode potlood' is bestemd niet zal kennen en Stroes maakt ze daarbij ook niet wijzer. Een verklarende woordenlijst zou geen over bodige luxe zijn geweest. Afgezien van die missers is 'Het rode potlood' mede door de aantrekkelijke illustraties best leesbaar en als eerste ver kenning nog nuttig ook. 'Het rode potloodschrijver: Jan Stroes: De uitgave kan besteld worden door overma king van vijf gulden op post giro 1501169 t.n.v. stichting Burgerschapskunde, Leiden. zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15centperkm - bij Postbus 44, Vondellaan 80 Leiden, tel. 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 - 1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! persoonsnaam doorhalen wat niet wordt gewenst en opsturen r Multilease BV, LO Postbus 44, Leiden. DEN HAAG/IJMUIDEN (ANP) - Ongeveer twintig Nederlandse vis sersschepen beproeven deze week hun geluk in de makreelvangst bij Ierland. Dit weekeinde vertrok een tierttal schepen uit Nederland om zich te voegen bij de vloot die al zo'n drie maanden actief is in de Ierse wate ren. De schepen voldoen geen van alle aan de nieuwe Ierse visserij- eisen: ze zijn langer dan 33 meter en hebben doorgaans meer motor vermogen dan de 1100 pk die Du blin als grens heeft gesteld. De Nederlandse vissers en hun or ganisatie voelen zich echter gedekt door een vaarplan voor 21 schepen dat ze eind vorige week hebben op gesteld samen met de ministeries van Landbouw en Visserij en van Buitenlandse Zaken. Bij dit plan zijn de vissers uitge gaan van de quota die in maart vo rig jaar door de EG-partners (met uitzondering van Groot-Brittanië) zijn aanvaard. "Het vaarplan houdt geenszins in dat wij akkoord gaan met de Ierse maatregelen, maar wij vinden dat de quota redelijk objectieve maat staven zijn. Wij verwachten dan ook geen moeilijkheden voor de vissers", aldus drs. Langstraat. In het vaarplan - dat eind vorige week is ingediend bij de Europese commissie in Brussel - is uitgegaan van hoeveelheden van 6580 ton .makreel en 1000 ton haring. DEN HAAG (ANP) - Philip Agee mag, zoals iedere Amerikaan, drie maanden naar Nederland komen op een visum. In die drie maanden zal een beslissing worden genomen over zijn verzoek voor een ver blijfsvergunning. Dit heeft het ministerie van Buiten- lanse Zaken meegedeeld. Philip Agee, die in opspraak kwam door zijn boek over zijn activiteiten voor de Amerikaanse buitenlandse ge heime dienst (CIA) en de daarop volgende publiciteit, moet binnen kort Engeland, waar hij op het ogenblik verblijft verlaten. Dit land vindt dat hij de staatsveiligheid in gevaar brengt. ADVERTENTIE Sluit tijdig een J&tïZmdI goede verzekering vooi uw gezin. huisApggS^ uw auto en rekreatie. Ga voor een deskundig advies naar de 0 IS LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7