Bezwaren tegen sloop woningen aan Morssingel Vragen over sollicitatie van lerares Vijf maanden voor vechtjas SPEELPLAA TS VESTESTRAA T Huizen zijn te herstellen fïMAtsaa Endegeest bouwt aan manshoge scheeps modellen LEIDEN LEIDEN - Een aantal bewoners van de elf huizen aan de Morssingel gaan bij de gemeenteraad een bezwaarschrift indienen tegen de voorgenomen sloop van hun woningen. Zij weten inmiddels dat ze er op 11 juni uit moeten. Aan de Morssingel wonen nu nog in totaal zestig bewoners: een gezin, een oudere alleenstaande en verder studenten en werkende jongeren, van wie een aantal in een zg. leef gemeenschap samenwoont. In éen pand zitten twintig buitenlandse werknemers. De panden zijn ei gendom van de gemeente, maar met de bewoners bestaat geen huu rovereenkomst. Met hen is een af spraak gemaakt dat ze in de huizen mochten blijven, tot de sloop zou gaan beginnen. In maart van dit jaar kregen de bewoners te horen dat ze op 1 mei de woningen zouden hebben moeten verlaten; na een ge sprek met wethouder Verboom werd deze termijn, overeenkomstig een oude toezegging, verlengd tot drie maanden. De buitenlandse werknemers kunnen in eerste in stantie in de barakken van Zijloord in Leiderdorp terecht en vervol gens in de nieuwe flat die daar ge bouwd wordt. Maar hoe is de situa tie voor de overige bewoners in middels? Koopflats De meesten van hen verzetten zich tegen de sloop. „Deze huizen zijn te herstellen. Volgens verschillende architecten is restauratie mogelijk. Vanuit de gemeente is er nooit aan gedacht dat deze huizen ook gere noveerd zouden kunnen worden. Er is altijd gedacht: de huizen moe ten worden gesloopt en dan komt er nieuwbouw, dat besteden we uit aan Neduco, een winstgevende maatschappij". Neduco zal, na de sloop, aan de Morssingel zo'n 160 premiekoopflats bouwen. "Onbe taalbare woningen voor de mensen met de laagste inkomens, voor wie de woningnood in Leiden het grootst is", zo stellen de huidige bewoners. Ook wijzen ze op de his torische aspecten: het gaat hier om de laatste panden aan de Morssin gel, tegenover het negentiende eeuwse gebouw van het Museum van Volkenkunde. Alvorens hun bezwaarschrift in te dienen, zullen de bewoners Droberen contacten te De laatste woningen aan de Morssingel. leggen met verschillende raadsle den, voornamelijk ter linkerzijde. Een gesprek met Anne v. d. Zande (PSP) heeft deze week al plaatsge had. Vreemd Met de plannen voor de Morssingel is het in de afgelopen jaren vreemd gegaan. In de jaren zestig was de gedachte dat de panden aan de Morssingel gesloopt zouden moe ten worden ten behoeve van de aan leg van een vierbaansweg, in het kader van het zg. basiswegenplan 1961Op die basis werden de huizen door de gemeente gekocht, of on teigend. Later rees het idee, om geen nieuwe weg aan te leggen, maar om een kantoorflat te bou wen. Van dit voornemen is de ge meente in 1975 afgestapt. Vanaf dat moment is er gekoerst in de rich ting van woningbouw, dezelfde be stemming als de grond nu heeft derhalve. Onteigening De heer Schölvink weet zich dat goed te herinneren. Hij is de al eer der genoemde „oudere alleen staande", die al 24 jaar aan de Mors singel woont. Hij was eigenaar van één van de statige panden. Wilde destijds ten behoeve van de wege naanleg („dat was een prachtig plan") wel wijken, maar bereikte met de gemeente geen overeen komst over de prijs van zijn huis. Dus werd het pand onteigend. Schölvink mocht blijven zitten, in afwachting van de sloop, in prin cipe tot 1970. Maar er kwam geen weg en nu zegt hij: „Als je als ge meente een plan opzet, waaraan een onteigening is verbonden, moetje dat plan ook uitvoeren". Hij is, evenmin als andere bewoners, van plan om zondermeer zijn wo ning nu te verlatèn. Voelt zich juri disch sterk staan, gezien de reden van onteigening destijds. „Ik ga in elk geval kijken, of er juridisch mets tegen de sloop van de wonin gen is te ondernemen", aldus de heer Schölvink. LEIDEN - Het Haagse gerechtshof heeft een 20-jarige Leidenaar veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaar delijk, voor zijn aandeel in een massale vechtpartij in Leiden. Het hof bevestigde daarmee het vonnis dat eerder was gewezen door de recht bank. De officier van Justitie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal had daarvoor begrip, gezien het optreden van ver dachte, en eiste zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De vechtpartij ontstond nadat een verkeersprobleem tussen twee auto mobilisten was uitgelopen op een vechtpartij. De verdachte was tenslotte „hulptroepen" gaan halen, zodat uiteindelijk acht personen bij de vechtpartij betrokken raakten. Het werd een gevecht van groep tegen groep. De procureur sprak in dat verband over straatter reur in de binnenstad van Leiden. LEIDEN - Het gemeenteraadslid Anne van de Zande (PSP) heeft het college van B en W vragen ge steld naar aanleiding van een ar tikel in deze krant over de Leidse onderwijzeres Ria, die tot nu toe ruim een jaar heeft moeten wach ten op de uitslag van een sollicita tie. Ria werd in februari van het vorig jaar medisch gekeurd en hoorde vier maanden later - na aandrang van haar advocaat - dat ze was afgekeurd. Het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds bleek geen genoegen te kunnen nemen met het bij Ria geconstateerde ver hoogde risico op ziekte. Ria heeft namelijk al geruime tijd een kwaal, maar is desondanks als onderwijzeres werkzaam in een gemeente ver buiten Leiden. In juni van het vorig jaar onderging Ria een door haar aangevraagde herkeuring. De uitslag daarvan is haar nog steeds niet bekend. Ook de uitslag van een door een neu trale instantie uitgevoerde her- LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het apothe kersexamen mej. Y.E.C. van Sluys (Leiden), P.H. Losa (Leiden), R.H. Snoep (Leiden) en R.J.A. Vermeu len (Leiden), artsexamen nieuwe stijl H.R. van Buuren (Leiden), art sexamen oude stijl F.F.M. Blom (Nieuwkoop), G.J.J. Burgers (Was senaar), J.G.M. Langezaal (Leiden), A.J. Rooyakkers (Leiden), E. Sie- benga (Katwijk) en P.P.A.M. van Thiel (Leiden). Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen zijn geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde P.F. van Hutten (Noordwijk) cum laude, doctoraal Nederlands A.C. Cohen-Lodeweges (Oegstgeest) en doctoraal psychologie A.J.G. Par- levliet (Wassenaar). ADVERTENTIE Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 BEDELWEEK keuring laat nog altijd op zich wachten. Het raadslid Van de Zande vraagt B en W nu of het gebruikelijk is dat iemand die bij het gemeentelijk onderwijs solliciteert, bijna vier maanden op de uitslag van de eerste keuring moet wachten. Ook wil zij weten of het gebruike lijk is dat men na bijna een jaar nog steeds geen uitslag van de herkeuring heeft ontvangen. Als dat niet zo is, dan wil het raadslid weten waarom Ria "op een derge lijk onfatsoenlijke manier" door de gemeente is behandeld. Garage van brandweer wordt kantoor Het raadslid vraagt tenslotte of het college de mening deelt dat het de gemaakte fouten goed kan maken door Ria bij een eerstvol gende sollicitatie bij de gemeente met voorrang te behandelen. Het raadslid wil verder weten hoe B en W denken het beeld van een slechte werkgever, dat de ge meente door deze zaak heeft ge kregen, weer recht te zetten. LEIDEN - Voor dit hoekje van de Vestestraat en Groenesteeg heeft de gemeente een plannetje ontworpen om er een speelplaats te maken. Om de afbraaksfeer" tegen te gaan wordt voorgesteld om de zijgevels van de omrin gende panden te schilderen en het hoekje te bestraten. De inrichting van de in principe tijdelijke speelplaats zou met hulp van de bewoners kunnen geschieden. Er wordt gedacht aan een klein zandbakje, een klimrek of oude boomstronk voor de wat oudere kinderen, wat snelgroeiende beplanting en een paar bankjes of verhogingen waarop men kan zitten. Een idee is om langs de straatkant, in de rooilijn, dus waar vroeger de gevels van de huizen stonden, bakken te maken van spoorbielzen of rondhout met een hoogte van veertig tot vijftig centimeter. In de bakken zouden planten moeten komen. En op enkele plaatsen kan de bak zo geconstrueerd worden dat er een bankje ontstaat. LEIDERDORP - "Het is een on rendabele investering, maar het is dringend noodzakelijk dat er iets aan de huisvesting van ons eigen gemeentelijk apparaat gedaan wordt." Zo verdedigde wethouder drs. E. Drenth gisteravond het plan om de brandweergarage, die on derdeel van het Leiderdorpse ge meentehuis is, geschikt te maken als kantoor. De brandweer verhuist binnenkort naar de nieuwe huis vesting van gemeentewerken aan de Simon Smitweg. Aanpassing van de garage vergt een bedrag van zeventigduizend gul den, dat in twee jaar moet worden afgeschreven. Dan zal het nieuwe gemeentehuis in Leiderdorp klaar zijn. Wethouder Drenth zei gisteravond in een gecombineerde vergadering van de commissie financiën en ruimtelijke ordening en openbare werken dat het niet te doen is om te wachten tot het nieuwe gemeente huis klaar is. "De werksfeer is sterk achteruitge gaan en steeds meer ambtenaren raken is deze situatie overwerkt. Beide commissies gingen uiteinde lijk met het plan akkoord. Men vroeg echter wel om zo sober moge lijke uitvoering. VAN VIJF HOVENHUIS LEIDEN - Aktie Bedelweek" is de titel van een reeks evenementen, die het Vijf Hovenhuis de komende week gaat organiseren. Zoals de ti tel al suggereert, wil men proberen zoveel mogelijk geld bijeen te brengen, om op die manier onder houdswerkzaamheden aan het buurtcentrum te kunnen bekosti gen. De festiviteiten beginnen op zondagavond 17 april met een avond verzorgd door de kinderclub "De Vrijbuiters". Er wordt die avond gemusiceerd en toneel ge speeld. De feestavond begint om acht uur en wordt besloten met een grote verloting. Het programma vermeldt verder: maandag 18 april: middag: invali- denfeest, avond: bingo, dinsdag 19 april: open klaveijaswedstrijden, woensdag 20 april: middag: kin derkennis, avond: sjoelwedstrijd, donderdag 21 april: 's ochtends: koffiebar, 's avonds: filmavond, vrijdag 22 april: middag: bloem schikken voor bejaarden, 's avonds: Key Stork Jazz Band festival, zaterdag 23 april: gehele dag: grote bazaar met vele prijzen, zondag 24 april: gehele dag: Grote rommelmarkt. nonnen bijvoorbeeld kant en klaar gekocht werden. De wens kwam op om alles zelf te maken. Nogmaals werd een model van de Aldeboran gemaakt, maar toen drie keer zo groot. Met een wisselende bezetting van zes mensen werd er een half jaar aan gewerkt. Alles, maar dan ook alles werd zelf gemaakt. Het want, de zeilen, de sierlijk gebogen romp van het oude model. Het buigen van de smalle latjes geschiedt nadat het hout een nacht in het water heeft liggen weken. In het echt gaat dat nog anders: dan ver warmt men het hout aan de ene kant terwijl men er aan de an dere kant water op gooit. Het hout kan dan langzaam in zijn vorm gebogen worden. Dit manshoge model van de Aldeboran staat momenteel te pronken bij de firma Van Brussel in de Haarlemmer straat. Veldhuis vond het een goed idee om de boot daar te etaleren "om het image van de patiënt op Endegeest te verbe teren". Waar ze nu mee bezig zijn slaat al het voorgaande. Van het ma jestueuze, trotse oorlogsschip van de Engelse admiraal Nel son, de honderdvier meter lange Victory, wordt een mo del gemaakt dat meer dan drie meter lang is. Het uit 1780 da terende schip was onder de waterlijn met koper beslagen tegen de paalworm. Dus wordt ook het model met koper be slagen. Het model dat net als het origineel 114 kanonnen zal krijgen moet echt kunnen va ren. Om de boot het nodige ge wicht te geven heeft men daarom een noodgreep toe moeten passen: de enige afwij king met de originele Victory zal zijn dat.er in het ruim van het model een paar kilo grint zit. TON MENKEN IJSBAAN Aanvang 19.00 uur precies. Entreeprijzen: 4,- voor volwassenen 2.50 voor kinderen onder 16 jaar Voor recreatierijders die avond gesloten Deze advertentie is aangeboden door Nijssen-Koeling BV Leiden LEIDEN - Amper is het ene manshoge scheepsmodel ge reed of de cliënten op de op nameafdeling van Endegeest zijn al weer aan de slag om een nog groter model vorm te ge ven. Het enthousiasme is groot. "Het is moeilijk om de mensen eraf te krijgen om iets anders te doen", zegt H.A. Veldhuis die elke ochtend de expressieve therapie leidt. Elke ochtend wordt er in het nieuwe therapiegebouw met allerlei materialen gewerkt, zoals klei, linoleum, emaille. Het bouwen van modellen is groepswerk, "ze moeten reke ning houden met elkaar", licht Veldhuis toe, als voordeel bo ven het individueel werken. Het is in 1974 begonnen toen een aantal mensen die al wat handiger rwaren een model maakten van het kasteeltje Endegeest. Zelf moet Veldhuis veel voorbereidend werk doen, maar hij benadrukt dat het bouwen van modellen alleen mogelijk is door het samen- Een tot in de kleinste details nagemaakt model van de "Aldebo- werken van het hele personeel met de cliënten. Na het kasteeltje werd er op verzoek van een van de werk nemers van Endegeest een klipper nagebouwd. Men kreeg de smaak te pakken en besloot gezamenlijk verder te werken aan een model van de Aldebo ran, een oorlogsschip uit 1790. Dat was nog een klein model waarbij de katrollen en ka- Vrijdagavond 15 april, grootse PRESENTATIE van - TON MENKEN SHORT-TRACK TfcAW - LEIDEN LION'S IJSHOCKEYTEAM tegen Houtrust Den Haag SCHAATSMARATHON met bekende landelijke marathonrijders PLOEGACHTERVOLGINGSRACE en meerdere ijssportattractiec. Na afloop voor iedereen een nachtrit prestatietocht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3