Commisie hekelt plan van Drenth Extra geld bewoners Van Leeuwenpark Burgerlijke stand AGRARISCHE DAG HOOGTEPUNT VAN ZOETERWOUDE 700 V-eidse agenda Total-loss PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 13 APRIL 1977 LEIDERDORP - Het is moeilijk te begrijpen dat een gemeenteraad, die zonder al teveel problemen een raadhuis van tien miljoen laat bouwen en akkoord gaat met een ambitieus plan voor een win kelcentrum niet bereid is een - kosteloos experiment te laten uitvoerenToch heeft het plan van wethouder Drenth van Leider dorp, om een tunnel met daarop woningen over de Engelendaal te bouwen, het in de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken niet gehaald. De commissieleden onder aanvoer ing van het VVD-raadslid Th. Stuyvenberg, verloren zich tij dens de discussie zo in details en betrokken de partij-politiek zo sterk bij het Leiderdorpse ge meentelijk gebeuren dat men niet meer zag dat het gaat om niets anders dan het bestuderen van de mogelijkheden voor zo'n project. Een studie dieniets kost, want een viertal grote bouwmaatschap pijen heeft meegedeeld - zonder toezeggingen - de kosten voor hun rekening te willen nemen. Een studie die voorlopig ook geen gevolgen heeft voor andere plan nen, want het heeft pas zin om de studies bij bijvoorbeeld de uit voering van het naast de Enge lendaal gelegen uitbreidingsplan Buitenhof te betrekken wanneer er werkelijk is aangetoond dat er concrete mogelijkheden voor uit voering zijn. Een plan bovendien dat de gemeente Leiderdorp naar alle waarschijnlijkheid nauwe lijks een cent zal kosten, omdat het project allerwegen als een uniek experiment is ontvangen en de kans niet uitgesloten is dat het rijk geld voor de uitvoering ervan beschikbaar stelt. Het is nog triester, wanneer men bij dit alles bedenkt dat de kortzich tigheid van de commissie zich manifesteerde in een discussie die met „laag bij de grond" nog zeer vriendelijk omschreven is. Het WD-raadslid ThStuyvenberg schroomde niet mee te delen dat - naar zijn mening - wethouder Drenth, die het plan lanceerde,al leen maar met het idee is gekomen om daarmee zijn eigen naam wat meer bekendheid te geven. Voor zitter Meerburg van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp maakte het nog een graadje bonter. "Op die tunnel komen woningen voor een- en tweeper soonshuishoudens en dan weten, we het wel Voorwaar een twijfelachtige uitspraak uit de mond van de voorzitter van een vereniging, die zich voor de huis vesting van iedereen - en dus ook alleenstaanden en kleine gezin nen - zegt in te zetten. Het vreemdst was echter het plan van de heren Stuyvenberg en Tie- ken. Wel praten met de bewoners van de Engelendaal over de ge luidshinder, maar bij de ge sprekken elke opmerking over de tunnel vantevoren verbieden. Te recht vroeg PvdA-fractieleider J. Bezemer zich vanaf de overbe zette publieke tribune af wat erop die manier van de iyispraak te recht komt. HANS MEIJER Geen tunnel met woningen over Engelendaal LEIDERDORP - Het plan voor "overbouwing" (een tunnel met daarop woningen) van het eerste gedeelte van de Enge lendaal in Leiderdorp heeft gisteravond geen genade ge vonden in de ogen van de leden van de commissie ruimte lijke ordening en openbare werken. Met vier tegen twee stemmen werd het voorstel van wethouder drs. E. Drenth (PvdA), om een en ander bij wijze van experiment te laten onderzoeken, van de tafel geveegd. De beide progressieve leden van de commissie - mevrouw J Tas- Meenhorst (PvdA) en J. A. M. Gordijn (PPR) onthielden zich van stemming. VVD-er Th. Stuyvenberg verzette zich het felst tegen het plan. "Het is een aardig plan dat best goed zal staan op de conduitestaat van deze wethouder, maar het is to taal ongeschikt voor Leider dorp". Stuyvenberg meende verder dat er nauwelijks sprake is van een kos tenraming. meende dat er niet omgezien is naar de technische problemen die het plan met zich meebrengt en verzette zich tegen het feit dat "de bewoners van de Engelendaalflats nu een muur voor hun woningen krijgen, die nog geen tien meter ver staat". De bouwhoogte van de tunnel zal vermoedelijk tussen de vier en vijf meter zijn. Daarbovenop ko men twee of drie lagen woningen. Verzet was er ook van KVP- woord voerder J. Tieken, die meende dat de gemeente aan het plan helemaal geen geld en me dewerking moet spenderen. Hij zwichtte niet voor het argument van wethouder Drenth dat een groep bouwers bereid is de plan nen voor hun kosten verder uit te werken, zonder daarvoor toezeg gingen omtrent het wel of niet uitvoeren van de plannen te wil len hebben. Ook PCG-er dr. J. Hekkelman toonde zich tegenstander. "Ik vrees dat dit soort plannen de ontwikkeling van het ernaast ge legen uitbreidingsplan Buiten hof alleen maar tegen zal hou den". Wethouder Drenth bleef van me ning, ondanks felle kritiek, dat een tunnel de enige afdoende be strijding van de geluidshinder is. De Engelendaal is een vier- baansweg waarover een aanzien lijk deel van het in- en uitgaande verkeer van Leiderdorp rijdt. Met name het vrachtverkeer veroor zaakt nu veel hinderlijk lawaai, waartegen bewoners van de flats langs de Engelendaal al eens eer der bezwaar hebben aangete kend. De vrees bestaat dat ook in Buitenhof sprake zal zijn van veel verkeerslawaai. "Een tunnel is een verschrikkelijk dure oplos sing. Om die kosten wat draaglij ker te maken heb ik voorgesteld er woningen op te bouwen", al dus Drenth, die er nog eens op wees dat zijn plan als experiment gezien moet worden, waarover meer partijen dan alleen de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken moeten pra ten. Hij kreeg daarvoor geen toe stemming. "Het komt omdat je hier in Leider dorp als wethouder niet met een plan mag komen. Dan denken ze datje op politieke winst uit bent", betoogde wethouder Drenth na afloop van de commissieverga dering. i Eli- H.J. P. Veen; Robbert, zv. W. B. A. de Haas en T. J. M. Ouwerkerk; Monique, dv E. Klein en C. v. d. Haak; Mark, zv F. J. J. Nuijten en H. M. J. v. Heel; Filiz en Resat, d. en z. v. I. Aykanat en M. Bosnak; Mark, zv B. L. Jansen en L. de Jong; Marcia, dv F. T. A. Dorrestijn en G. A. Mooyman; Raul, zv R. A. M. Wallaart en L. M. C. Gomez Carrión; Petra, dv C. J. M. Stijn- man en J. G. M. Schuijt; Wilhelmina, dv J. A. A. Schrijer en E. W. M. Somhorst; Comelis, zv A. Leine en W. Bij de Vaate; William, zv A. F. Bovenhof en W. J. Ho- gewoning; Casper, zv L. H. Dols en J. A. Verlint; Vincent, zv R. A. M. Bitteren M. G. E. Bleeker; Lennart, zv C. J. T. v. Vel- zen en M. Hooft; Yvonne dv M. Stijger en Jv. d. Plas; Marc, zv R. P. Nicolai en J. A. C. Pinkse. Gehuwd: P. G. A. Theunissen en R. M. J. Foppe; E. A. M. v. Winsen en M. J. P. L. Heruer; K. A. J. v. Zoesten G. E. Phaf; C. v. Brero en G. L. Heymans. Overleden: R. Verseput (78) m; W. T. H. v. Splunder (34) m; A. P. Steenvoorden (66) m); A. M. Starrenburg (68) m; J. G. C. Schimmel (66) ggm J. v. d. Broek; J. Pi- kaar (68) ev P. v. d. Oever; W. Termors- huizem (76) m; D. v. d. Kwaak (69) m; H. Kompier (46) v. :WASSENAAR - Op de eerstvol gende contactochtend van de Was- senaarse Vereniging van Huis vrouwen, op dinsdag 26 april a.s. om 10 uur in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam, zal de schrijf ster Miep Diekman over' haar werk vertellen. Zij schreef niet alleen boeken en artikelen, maar ook sce nario's voor televisie-series. ZOETERWOUDE - Op vrijdag 3 juni beginnen de festiviteiten rond 700 jaren Zoeterwoude om half twee 's middags in de Christus Die- naarkerk met een poppenkastvoor stelling voor de kinderen van de kleuterscholen en de klassen 1 en 2 van de lagere scholen. Om drie uur wordt een musical opgevoerd door teamleden van de gezamenlijke scholen. Dit alles wordt georgani seerd door de kleuter- en basisscho len. 's Avonds om acht uur is er in het Don Boscohuis een klaveij as-drive, die georganiseerd wordt door het Oranjecomité en de Oranjevereni ging. Naast klaverjassen kan men er ook kruisjassen. Het hoogtepunt van de festiviteiten wordt zaterdag 4 juni bereikt in en rondom "Ons Huis" en op het Kos terpad. Deze "agrarische" dag be gint om negen uur met een rond gang door het dorp van een boe- renblaaskapel op een boerenkar met om half tien de opening van de rommelmarkt. LEIDERDORP - Wethouder drs. E. Drenth heeft gistermorgen om elf uur in het Leiderdorpse uitbreidingsplan fn, rommelmarkt. Voorhof de eerste paal aeslaaen voor de bouw van een complex van 93 kleinere huurwnninnenTegelijkertijd begint in Ons Huis Voorhof de eerste paal geslagen voor de bouw van een complex van 93 kleinere huurwoningen. De woningendie door de Brabantse bouwmaatschappij Neduco worden gebouwd in opdracht van de Leider dorpse woningbouwverenigingzullen een huur van circa 350 Gulden per maand gaan doen. Het zijn eengezins woningen, die werden ontworpen door de architecten Zandstra en Zubli. demonstratie kaas maken vol gens de oude methode, waarbij al les met de hand wordt bereid. Ook zijn er demonstraties houtbranden, spinnen, klompen maken en man den maken. Om elf uur zullen er voor "Ons Huis" schapen gescho ren worden. Om half twee die dag begint op het Loetheveld het ringrijden te paard. Deelnemers moeten minimum 18 jaar oud zijn en kunnen ter plaatse inschrijven. Om half drie is er voor "Ons Huis" een demonstratie koeien melken. Ter afsluiting van deze dag, die door de Land- en Tuinbouwers Bond en de Hervormde Jeugdraad georganiseerd wordt, is er om half negen een groot gecostumeerd boerenbal in "Ons Huis". Die dag zijn er ook diverse boerderijen te bezichtigen. Het is die dag ook mogelijk om een tweeëneenhalf uur durende rond vaart door en om Zoeterwoude te maken. De opstapplaats is in de An- toniusstraat (Hoge Rijndijk) en de mogelijkheid tot vertrekken is er om tien, om één en om vier uur. Zondag 5 juni is er bovendien een extra rondvaart om 19.00 uur. Het Sterrit-comité organiseert die dag de jaarlijkse Sterrit. Tot slot is er die dag een door de Haflo-manege georganiseerde demonstratie dres- suurrijden en springen op het Haflo-terrein LEIDERDORP - De bewoners van het Van Leeuwenpark in Leiderdorp, die hun huizen in verband met vernieuw bouw tijdelijk zullen moeten verlaten, krijgen extra herin richtingsvergoeding van de gemeente Leiderdorp. Ook zul len bewoners, die hun huizen al opgeknapt hadden, daar voor een vergoeding ontvangen. Die toezeggingen deden de we thouders drs. E. Drenth en C. Gor dijn gisteravond tijdens een ge combineerde vergadering van de Leiderdorpse commissies maat schappelijke aangelegenheden en ruimtelijke ordening en openbare werken. Beide commissies gingen akkoord met sloop en nieuwbouw. Er is ge ruime tijd sprake geweest van re- ZOETERWOUDE - Een 51-jarige Hagenaar heeft gistermiddag op Rijksweg 4 ter hoogte van Zoeter woude zijn auto tegen de vangrail total-loss gereden. De man verloor onder invloed van drank de macht over het stuur, week naar rechts uit en beschadigde de vangrail over een afstand van twintig meter. Twee mede-inzittenden, een 62- jarige inwoner van Zoeterwoude en een 54-jarige Hagenaar liepen bei den verwondingen boven het oog op en werden voor onderzoek naar het Diaconessenhuis overgebracht. De bestuurder zelf kwam met de schrik vrij. novatie, totdat bleek dat opknap pen te duur werd en ook een poging om het Van Leeuwenpark tot be schermd dorpsgezicht te laten ver klaren mislukte. "Winst" De extra gemeentelijke bijdrage is mogelijk omdat er in feite winst gemaakt wordt op de grond. Die is namelijk al in eigendom van de gemeente en dus zouden alleen de sloopkosten opgevoerd moeten worden. Het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning, dat de vernieuwbouw subsi dieert, accepteert een aanvraag om subsidie alleen wanneer daarbij ook een aankoopprijs voor de grond wordt vermeld. Uit die "winst" worden de extra bijdragen betaalt. Van het rijk krijgen de be woners van het Van Leeuwenpark de maximale steun van driedui zend gulden. De bewoners, gisteravond in groten getale op de tribune aanwezig, hebben nogal bezwaar tegen de huurprijzen van de nieuwe wonin gen, die rond de driehonderd en vijftig gulden uit zullen komen. "Maar het valt best mee, want wie het minimumloon verdient, of al leen AOW geniet, betaalt maar de helft. De rest wordt betaalt via huursubsidie," becijferde wethou der Drenth, die daarbij niet ver meldde dat over die huursubsidie wel belasting moet worden betaald. Men verwacht dat volgend jaar met de bouw van de eerste nieuwe wo ningen in het Van Leeuwenpark zal worden begonnen. Onverantwoord De leden van de beide commissies waren voorstander van snelle af werking van de vernieuwbouw, temeer dat het zes jaar heeft ge duurd, voor men tot een besluit over afbraak, dan wel renoveren kwam. "De bewoners zijn onve rantwoord lang aan het lijntje ge houden", merkte KVP-er J. Tieken op. Wethouder Drenth gaf dat on- middelijk toe, mtar voegde daarbij dat een en ander noodzakelijk was om tot een overwogen besluit te komen. Wethouder Gordijn deelde mee dat er definitief geen winkels in het Van Leeuwpark zullen komen. Er is in het verleden een plan voor de bouw van een buurtwinkelcentrum met daarbovenop woningen ge weest. Ook zal de nieuwbouw van het Van Leeuwenpark niet worden ingepast in de plannen voor het oude centrum van Leiderdorp. "Dan duurt het allemaal weer te lang", merkte Gordijn op. BRAVO Vierduizendvijfhonderd ■negenendertig gulden en vijfenveertig cent. Dat is op de kop af de op brengst van de collecte, die in Oegstgeest werd gehouden ten behoeve van epilepsie- patiënten in het tehuis "Meer en Bos" in Heemstede. Bravo. Er zijn kennelijk nog mensen die in de beurs willen tasten. VOETTOCHT De Leidse Camping- en Re creatieclub - veelal gewoon kampeervereniging genoemd - "De Wijde Vlucht" organiseert op 14 april een puzzelvoettocht (niet naar Rome). De start van dat evenement is om twee uur bij de Scheppingskerk aan de Laan van Oudenzorg in Lei derdorp. Inschrijven bij de start of bij de heer W.G. van der SESSIE Het Leids Vrijetijdscentrum organiseert op vrijdagavond een jamsessie. Voor niet inge wijden: een jamsessie ("ses- jun" in het ware New Orleans dialect) is een bijeenkomst van min of meer muzikale heren en dames - die "ins blaue hi- nein" musiceren. De improvi satie, daar gaat het om. Wie er heen wil dient zich, met drie guldens in het klamme handje, vrijdagavond om acht uur aan de poorten van het LVC in de Breestraat te vervoegen. Als het met de improvisatie niet lukt is er altijd nog een film over de rockgroep Uriah Heep. LEIDEN - Het Engelse Side-Walk Theater geeft morgenavond in het LAK-theater een voorstelling van "Son of a gun", een feministische theaterstrip over de jaren zestig. Het is het relaas van Brenda Stan ton,een onaangepaste scholieredie bij de psychiater belandt. Deze stelt vast dat zij met haar kwajongens streken eigenlijk tegemoet wil ko men aan haar vader, die liever een zoon had gehad. Die vader heeft op haar zijn wild-westmanier gepro jecteerd en haar "son of a gun" ge noemd. Tegen de achtergrond van de protestbeweging van de jaren zestig groeit de geschiedenis van Brenda uit tot een verhaal over ho- mosexualiteit en feminisme. De voorstelling eindigt in een duidelijk protest tegen de onderdrukking van de vrouw. Donderdag In de Vroolijke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg; poppenkast, toneel, kl euterclub: 2-2.30 u. nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: mani festatie Anti Vrijwilligersleger Komitee Leiden, 8 u. nam. Schouwburg, Oude Vest: Paul van Vliet, 8.15 u. nam. LAK-theater, Levendaal: "Son ofa gun", Side Walk Theatre. 8.15 u. nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169: spreekuur Algemene Nederlandse Bond van In validen: 9-11 u. vm. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2: ad viescentrum voor werklozen, 10.30 u. vm.-12.30 u. nam. Steenstraat 1B: wereldwinkel, 9.30 u. Pieterskerkhof 4: architectenbureau, gratis advies 8-9 u. nam. 't Bteehuys, Breestraat 19: repelsteel, 7.30-10 u. nam. keramiekcursus, gesp reksgroep Praxi, theaterwerkgroep 8-10 u. nam., koffiebar 8-11 u. nam. Troef, Noordeinde 2a: kreagroep, fotog rafie 8-10 u. nam. Nieuwe Rijn 20a: werkgroep homofilie, open-café-avond, 9-12 u. nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: druk- puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoed maken, Go-club, 8 u. nam. Voorschoten, gemeentehuis: vergadering commissie welzijn en on derwijs, 8 u. nam. Leiderdorp, v.d. Bijbelstudie en tistengemeente, 8 u. nam. Voorschoten: Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33: spreekuur Alge mene Nederlandse Invaliden Bond, 7-8 uur nam. telefoon 01717-3309. Oegstgeest, Gemeentecentrum Lijtweg: 1.30-5 u. nam.: films voor de jeugd. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden worden waargenomen van vrijdag 8 april tot tweede paasdag 08.00 uur door apotheek "Tot hulp der mensheid" Rosmolen 13 (Merenwijk), tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Maandag 11 april: apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Het Van Leeuwenpark zal nu definitief gesloopt worden. Na de bouwvakvakantie van volgend jaar hoopt men er met nieuwbouw te kunnen beginnen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement Per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2