ABN Bank "CRISES ZIJN ER OM TE DOORSTAAN Bedrijfsleven heeft een armzalige mensvisie.99 Hoe u f1.000,- koopt voor maar f579,59? Spanning tussen Ethiopië en Soedan neemt toe Wij helpen met een Kasbiljet. Andrew Young gematigd over de visserij kwestie Vragen van Wereldraad aan ABN WOENSDAG 13 APRIL 1977 Simonis: "Religieuze leven heeft toekomst Bisschop Simonis van Rotterdam is er vast van overtuigd, dat er vroeg of laat nieuwe vormen van religieuze beleving worden gevonden - of oude herontdekt - die ook voor de besten onder de jongeren een uitdaging zullen zijn om alles te verlaten en de Heer te volgen. Hij schrijft dat in het rond Pasen uitgekomen nummer van het Bisdomblad Rotterdam, dat voornamelijk gewijd is aan het religieuze leven. De bisschop constateert, dat het wat stil geworden is om de religieuzen, de zusters en broeders, vrouwen en mannen die heel hun leven op een radi- kale manier in dienst stellen van Christus en Zijn kerk, van God en de naaste. „De duizenden in ons bisdom zijn geslonken tot honderden". Grote gebouwen werden afgestoten en de overblijvende religieuzen ver deelden zich in kleine gemeenschappen. „Het is een ontwikkeling die weemoedig kan stemmen maar die een bijna noodzakelijk gevolg is van de storm die door onze kerk ging. Nu deze storm wat is gaan luwen, staan wij volgens de één voor het opnemen van de schade, volgens de ander voor het opmaken van de balans". Geen klaagzang Bisschop Simonis, zelf graag de balans opmakende, erkent, dat er schade is geleden aan het leven volgens de evangelische noties van armoede, gehoorzaamheid en maagdelijkheid. Niet alleen door het spectaculaire aantal uittredingen, maar ook door de soms te vergaande verwereldlijking van het religieuze leven. Maar een klaagzang aanheffen wil hij niet, omdat men dan geen oog meer heeft voor wat er aan religieus leven overbleef en voor wat er aan echtheid in de religieuze beleving groeide. Er voltrok zich een geweldig uitzuiveringsproces. Facades werden afge broken, zodat men gedwongen werd zich opnieuw grondig te bezinnen op het religieuze ideaal. Dr. Simonis vindt het een hoogst pijnlijke opmerking voor hen die bleven, als men zegt dat de besten onder de religieuzen zijn heengegaan. In het algemeen horen juist de blijvers tot de besten omdat zij hun woord gestand deden en hun post binnen het onderwijs, de gezond heidszorg, het pastorale werk, de huishouding of de administratie niet verlieten. Oprecht zoeken De bisschop komt bij bezoeken aan religieuzen steeds weer onder de indruk van het oprechte zoeken naar nieuwe inspiraties, van hun leven smoed en levensvreugde, „het kan niet anders dan dat zij die bleven een zuurdesem zullen zijn voor de toekomst, het religieuze leven zal niet ster ven zolang er maar mensen gevonden worden die in Christus leven, met Hem lijden en door Hem offeren. Daarbij gaat het Hem niet om het aantal maar om de kwaliteit. Crises zijn er om ze te doorstaan en er gelouterd uit te voorschijn te komen". In datzelfde Bisdomblad wordt meegedeeld, dat Nederland nog ruim 30.000 religieuzen telt, onder wie 22.950 zusters. In het dekenaat Noord- wijk wonen er 218 en in het dekenaat Leiden 185. pagina Maatschappelijk werkster en priester 6 jaar aan lopende band: Eentonigheid, hoog tempo en lange werktijden stompen de creativiteit en zelfontplooiing van produktie- arbeiders af. Ze worden onverschillig ten opzichte van het werk. Zintuigeiijk heeft er een afstomping plaats door inademing van bedompte lucht en lawaaioverlast, en dat heeft ook gevolgen voor de levenshouding van deze mensen. Ze stemmen niet, zijn niet georganiseerd, hebben geen culturele belangstelling, zijn 's avonds volkomen uitgeblust, zien niets in hobby's en ga zo maar door. tDr.A.J. SIMONIS, Tot deze conclusie komen de maat schappelijke werkster Threes van Dijck (51) en priester Jan Peijnen- burg (47) die een boek hebben ge schreven over de ervaringen die zij de afgelopen zes jaar hebben opge daan op de montage-afdeling van de televisiefabriek van Philips. "Ongeschoold produktiewerk heeft een zeer slechte invloed op de arbeiders die dit verrichten". Jan Peijnenburg was eerst vier jaar kapelaan. Toen kwam hij terecht in het vormingswerk voor werkende jongeren. Threes van Dijck werkte als maatschappelijk werkster op het platteland en werd later direc trice van een levensschool voor meisjes. Om zelf te ervaren welke invloed lopende band werk heeft op mensen met wie zij in hun werk dagelijks te maken hadden, beslo ten ze ruim zes jaar geleden, bij Phi lips te solliciteren. Ze vertelden uiteraard, daar wilden werken. Philips bood hun toen een leidinggevende func tie aan, maar zij wilden beslist on geschoolde arbeid doen. Zo zijn te recht gekomen op de montage afdeling van de televisiefabriek. De arbeiders daar hadden in het begin wel even de schrik dat de twee boven hen zouden worden geplaatst, maar toch slaagden zij erin snel in te burgeren, waar schijnlijk ook doordat ze dezelfde groene jas droegen en precies het zelfde werk deden. Ds. J. Verwelius, gekomen uit Veenendaal, heeft met Pa sen intrede gedaan in de her vormde gemeente van Wad- dinxveen. Ds. J. van den Heu vel, ook predikant in Waddinx- veen, bevestigde hem. De nieuwe predikant is gekomen in de plaats van ds. D. van Vliet, die twee jaar geleden naar Pa- pendrecht ging. Ds. Verwelius heeft al eens in Waddinxveen gestaan, en wel van 1961 tot 1967 Voordat hij in 1972 naar Veenendaal ging, werkte hij nog in Schoonhoven. Zijn eer ste gemeente was Hei- en Boei- cop, zijn tweede Bodegraven (van 1950 tot 1954). Burgemees ter mr. A. G. Smallenbroek zei in een toespraak na de dienst, dat ds. Verwelius geen betere dag dan Pasen had kunnen kie zen om intrede in Waddinxveen te doen. Bij het Gereformeerd Toerus tingscentrum in Leusden en de Centrale voor Vormings werk/Hervormde Vrouwen dienst in Driebergen is een bro chure ("Samen tot uw dienst") uitgekomen, die een vervolg is op de gereformeerde gids "Waarover praten wij dit nieuwe werkseizoen?" en de hervormde uitgave "Tot uw dienst". Ds. C. Mak en ds. G. Spilt, res pectievelijk voorzitter van de gereformeerde en van de her vormde synode, zeggen in een gezamenlijke brief bij de ver schijning van de brochure, dat kerkeraden, gesprekskringen maar ook individuele christe nen steeds meer ontdekken dat er veel zaken zijn in kerk en we reld waarover nagedacht en ge sproken moet worden, "willen we iets laten zien van de krach ten van het koninkrijk Gods". "Samen op weg", de formule waaronder hervormden en ge reformeerden ernstig proberen elkaar zoveel mogelijk naderbij te komen, is, aldus de brief, geen loze kreet, "want dit jaar zijn de handen in elkaar gesla gen en kan u een gezamenlijke bewegwijzering worden aange boden waarover wij onze vreugde en dankbaarheid uit spreken". De brochure geeft een opsomming van onderwer pen en literatuur. Een deel van het in de kerken beschikbare materiaal is erin op een rijtje ge zet. Ook wordt gewezen op bestel- en leenmogelijkheden. Taizé De prior van sche kloostergemeenschap van Taizé (Frankrijk), frère Roger, is van plan samen met een aantal jonge Aziaten aan het eind van dit jaar een tijd door te brengen onder de allerarmste bewoners van Hong Kong. Hij vertrekt daarheen na een bijeenkomst op 30 oktober in de kathedraal van Wenen. Na zijn verblijf in Hong Kong hoopt hij alleen naar China te gaan om er te bid den "voor verzoening onder alle mensen van goede wil". Bij zijn terugkeer naar Europa wil hij Nederland aandoen, waar in december, in Breda, een internationale bijeenkomst van jongeren plaats heeft. Voor het eerst zal het jongeren- concilie van Taizé een Europese bijeenkomst beleggen in een nog nader aan te kondigen land. Deze wordt gehouden van 27 tot 31 december. Een internatio nale oecumenische jongeren bijeenkomst zal over enkele ja ren in Taizé zelf het "concilie der jongeren" afsluiten. Voor de paasviering van enkele dagen geleden kwamen op het terrein van deze kloosterge meenschap 20.000 jongeren uit 45 landen bijeen. Onder hen wa ren 3000 Spanjaarden, 3000 Duitsers en 2000 Italianen. 9 Beroepingswerk: Her vormde Kerk - beroepen te Oosterwolde (Geld.) G. van den End Papendrecht, te Wapen veld E. M. Bakker Nieuwerkerk a.d. IJssel; aangenomen naar Pernis C. van Wijngaarden Makkum; bedankt voor Delft J. D. Wuister Scheveningen. De conclusie na zes jaar onge- 1 schoolde arbeid is hard en duide lijk. Peijnenburg: "Wij hebben een gevarendriehoek ontdekt, ge vormd door de pijlers eentonig heid, hoog tempo en lange werktij den". Threes van Dijck: "Het doet elke keer weer pijn, te moeten con stateren, dat in het bedrijfsleven de produktie belangrijker is dan de Peijnenburg: "Het bedrijfsleven heeft een armzalige mensvisie. Daar ligt de bron van alle kwaad. Alleen wanneer het bedrijfsleven bij het opzetten van de produktie- lijn wil uitgaan van de waarde van de mens en niet van de hoogte van de produktie, kan de vicieuze cirkel waarin de ongeschoolde arbeider zit, worden doorbroken. Op geen enkele manier is dat, naar onze me ning, mogelijk". Threes en Jan hebben hun boek, dat "De blinde hoek" heet, vooral geschreven namens de mensen die bij hen op de afdeling werken. Threes: "Om hen gaat het. Wij grij pen nu elke gelegenheid aan om onze ervaring door te geven aan an deren. Daarom blijven we door werken, want als we daarmee stop ten, zouden we ook moeten ophou den met praten". De twee worden steeds vaker ge vraagd om in studiebijeenkomsten lezingen te houden. Het pastorale werk ligt evenmin stil. In de fabriek worden allerlei contacten gelegd die later resulteren in gesprekken thuis. Philips heeft onmiddellijk na het verschijnen van het boek vijftien exemplaren gekocht, die, naar Jan Peijnenburg meedeelde, zijn door gestuurd naar de raad van bestuur. Een reactie van die kant is nog niet gekomen. Wel heeft een aantal ka derleden bij Philips al laten weten, in het boek een betrouwbare weer gave van de werkelijkheid te heb ben aangetroffen. Ook geschoolde collega's van de televisiefabriek reageerden enthousiast. De meeste collega's van Threes van Dijck en Jan Peijnenburg hebben het boek nog niet gelezen. "Zij zul len er waarschijnlijk ook niet aan toekomen", aldus Peijnenburg. "Daarom blijven we doorgaan met waar we mee bezig zijn". ADDIS ABEBA (Reuter/AFP/UPI) - De militaire machthebbers in Ethiopië hebben in een memoran dum, voorgelegd aan de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE), verklaard dat Soedanese troepen die diep in Ethiopië zijn doorge drongen. daar slag leveren met de Ethiopische regeringstroepen. Volgens goedingelichte kringen in Addis Abeba wordt Soedan in het memorandum ook beschuldigd van tankaanvallen op Ethiopische grensstellingen en het treffen van voorbereidingen voor „een nieuwe aanval in Ethiopië". Het is de eerste keer dat Soedan rechtstreeks militair ingrijpen in Ethiopië verweten wordt. Met Russische schepen LANSING (UPI)-De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, heeft gisteren verklaard, dat men geen "interna tionaal incident" moet maken van het feit dat Sowjet-vissers nu en dan inbreuk maken op de nieuwe visserij bepalingen. In een toespraak te Lansing in Mi chigan merkte Young op dat er elke week ook wel een paar Ameri kaanse vissers zijn die de wet schenden. Volgens hem gaat het wat de Russen betreft om op zich zelf staande incidenten die niet door de regering in Moskou worden georganiseerd. Overigens zei Young nog steeds te staan achter de uitbreiding van de visserijgrens tot 200 mijl, waaraan hij destijds als congreslid zijn steun heeft gege ven. Hij wees er op dat de Russen met zeer fijne netten vissen, waar door de jonge vissen niet de kans krijgen om zich te ontwikkelen, zulks tot schade van de Ameri kaanse visserij. In de hoek waar de slagen vallen, doel een bloemengroet wonderen. Kies uil hel ideeënboek bi} uw Fleuropbloemist. Fleurop Interflora staal er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. y De militaire regering van Ethiopië heeft eerder felle kritiek op Soedan geleverd wegens de steun die dit land zou geven aan de guerrilla groeperingen die streven naar af scheiding van Eritrea van Ethiopië en aan de groeperingen die de Ethiopische regering vijandig ge zind zijn en opereren in het grens gebied tussen Ethiopië en Soedan. Nadere bijzonderheden over de ge vechten tussen de Ethiopische re geringstroepen en de Soedanese eenheden worden in het memoran dum niet gegeven. Wel wordt nog gezegd dat er „sterke Soedanese eenheden zijn samengetrokken langs de grens tussen Ethiopië en Soedan en dat deze troepen op het Inmiddels heeft de Soedanese re gering via het Soedanese persbu reau ontkend dat haar troepen rechtstreeks in gevecht zijn geraakt met de Ethiopische regeringstroe pen. De beschuldigingen van Ethiopië, aldus de Soedanese rege ring, zijn volkomen ongegrond. Ze zijn afkomstig van een „mogend heid" - waarmee kennelijk de Sowjet-Unie wordt bedoeld - die het bewind in Addis Abeba steunt en bedoeld „om de weg te effenen voor een rechtstreekse aanval op Soedan". De Amerikaanse VN-ambassadeur liet zich over de aanhouding van twee Russische visserijschepen gematigder uit dan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington. Dit departement had maandag laten weten, dat verdere incidenten kunnen leiden tot "een verslechtering van onze tweezij dige betrekkingen". Young was van oordeel dat "vissers nu een maal er op uit zijn vis te vangen waar zij die maar kunnen vinden". Guerrilla- overval in Thailand BANGKOK (UPI) - Communisti sche guerrillastrijders hebben gis teren een overval gedaan op een ge zelschap van hoge functionarissen ten noorden van Bangkok. Ze doodden twee legerkolonels en schoten een legerhelikopter naar beneden, aldus een mededeling van een regeringswoordvoerder in de Thailandse hoofdstad. De overval had plaats in de provin cie Petsjaboen op 225 kilometer ten noorden van Bangkok. Behalve de kolonels werd een sol daat gedood en liepen zes anderen, onder wie de helikopterbeman- ning, verwondingen op. De gouverneur van Petsjaboen ei\ de commandant van het derde le gerkorps ontkwamen ongedeerd. Met de helikopter zou een inspec- tieploeg zijn opgepikt. Petsjaboen is een bergachtige pro vincie halverwege Bangkok en de Laotiaanse grens en het is één van de streken in Thailand waar de communistische guerrillastrijders het sterkst zijn. Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten einddatum einddatum einddatum l-3-'80 l-3-'81 1-V82 1-3*83 1-3-84 april '77 Rente 7 Rente 7}/4% Rente 8'/4% Rente 8'Mo Rente 8'Mo Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop prijs prijs prijs prijs prijs 14 811.94 748 52 679.16 627.40 579.59 15 812.11 748.68 679.31 627 54 579.71 18 812.60 749.14 679.76 627.96 580.10 19 812.76 749.30 679.91 628.09 580.23 20 812.92 749.45 680.06 628.23 580.35 21 813.09 749.61 680.21 628.37 580.48 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen t vermenigvuldigen met 10. CIS- De Memisa-zondag 1977 heeft bijna 5 miljoen gulden opgebracht. Dat is een record. Meer dan 3 mil joen kwam binnen uit de (rk) ker ken en bijna 2 miljoen aan giften via bank en giro. Memisa legt zich toe op medisch werk in de ontwikkelingslanden. Zeven jaar geleden is men begon nen met de opleiding van inlandse artsen. De Wereldraad van Kerken vraag aan de Algemene Bank Ne derland hoe lang de bank geen le ningen meer verstrekt aan de Zuid- afrikaanse regering en haar instel lingen, waarom deze leningen niet meer worden gegeven en wat voor ontwikkelingen in Zuid-Afrika de bank nodig acht voordat normale financiële betrekkingen kunnen worden hervat. Van het antwoordt op deze vragen hangt het af of <^e Wereldraad zijn relatie met de bank na 1 mei zal voortzetten. De Wereldraad wil weten, of de ABN dezelfde positie wenst in te nemen als de AMRO-bank op dit ogenblik, die begin maart toezegde geen leningen meer te zullen ver strekken "totdat het door middel van wetgeving bekrachtigde ra cisme in Zuid-Afrika is afgeschaft". Hij ontzegt de ABN het "goed recht" om te beweren dat de bank zich gereserveerd heeft opgesteld teneinde geen politieke machtsfac tor te worden. De leningen aan de Zuidafrikaanse regering hebben immers geen ander doel gediend dan de doeleinden van die regering, en die noemt de Wereldraad "im moreel". De Hongaarse kardinaal Laszlo Lekai verblijft op het ogenblik met tien Hongaarse bisschoppen in Rome voor een onderhoud met paus Paulus. Het is voor het eerst sinds 1948 dat een delegatie van kerkleiders uit Hongarije de paus bezoekt. De Hongaren kregen tot nu toe geen toestemming van hun rege ring. In kerkelijke kringen wordt verwacht dat de nu gegeven toe stemming wellicht zal leiden tot het weer aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen het Vatikaan en Hongarije. Geref. Kerken: aangenomen naar Vlaardingen K.D. van Kam pen Abcoude, naar Schiedam J. de Kievit Geref. Gerefl Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Eindhoven M. Brandes Ermelo; aangenomen naar Rouveen H. Scholt Rotter dam. Geref. Gemeenten: bedankt voor Beekbergen E. Venema Drachten. Hervormde Kerk: over leden te Dordrecht: J. Hovius, 71 jaar, was predikant in Jaarsveld, Ouddorp, Hoogeveen en Dord recht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15