Ria en het geharrewar rond 'n keuring Het tegenhouden van het meest aanstootgevende Leidse onderwijzeres wacht al ruim een jaar op uitslag sollicitatie UoorU'' EEN BEZOEKJE AAN DE WELSTANDSCOMMISSIE "Ik was altijd bang n mening te geven v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 9 APRIL 1977 LEIDEN LEIDEN - Het is nu ruim een jaar geleden dat de Leidse onderwijzeres Ria zich in de ellende stortte toen zij een medische keuring moest on dergaan. Ria had gesol liciteerd naar een baan bij het openbaar on derwijs in Leiden. Er volgde een keuring, een negatieve uitslag en een herkeuring. Maar nog al tijd heeft Ria geen defini tieve uitslag op haar sol licitatie. "We zijn ermee bezig", roept een woordvoerder van de GG en GD in Leiden. Maar dat steekt nogal schraal af tegen de ervaringen die Ria heeft op gedaan. "Ik word er beroerd van", zegt ze. "Het is een enorme chaos geweest. Als je de lijst met gebeurtenissen ziet. het is gewoon ongelofelijk". Ria heeft een kwaal, waarmee ze haar hele leven al een beetje sukkelt. Ze hoest veel en daar door zijn haar luchtpijpen flink beschadigd. Met het gevolg dat ze geregeld onder spe cialistische behandeling staat. Toch belet die kwaal Ria niet om te werken. Ze is nu on derwijzeres aan een bijzondere school ver buiten Leiden. Voor die baan is ze medisch goedge keurd De ellende begon eigenlijk al twee jaar geleden toen Ria en haar man besloten uit elkaar te gaan. Uit hun huwelijk waren twee kinderen geboren. Voor zover hij kon, betaalde haar man alimentatie. Maar daar kon Ria niet helpen rondkomen. Ze stond dus voor de keus: of de bijstand in of gaan werken. Ze koos voor het laatste. Maar er was geen baan voor haar. De malaise in de werkgelegenheid bij het onderwijs deed zich flink gelden. Via de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW) kreeg Ria in april 1975 een baan bij de peuterspeelzaal "De Zevensp rong" in Leiden-Noord. Het was de zoveelste keer dat de WSW in die tijd ten onrechte gebruikt werd om een werkzoekende aan een baan te hekpen. Maar Ria was er voorlopig mee gered. Inmiddels was ze voor haar nieuwe baan als groepsleidster gekeurd. Met een positief resul taat. De keurende arts stelde vast dat ze geen gevaar zou op leveren voor de gezondheid van de peuters. Later zou blijken dat haar kwaal haar geen strob reed in de weg zou leggen. Ze had bijvoorbeeld geen enkel ziekteverzuim. Observatie In september 1975 Ging haar longarts met pensioen. Zijn op volger wilde dat Ria ter ob servatie in het academisch ziekenhuis in Leiden zou worden opgenomen. Dat gebeurde eind oktober. Begin december van hetzelfde jaar werd Ria uit het ziekenhuis ont slagen, maar ze kon en mocht nog niet direct aan de slag. De onderzoeken in het ziekenhuis hadden een flinke aanslag gedéan op haar fysieke gesteld heid. Voorlopig zou ze nog vijf keer per week worden behandeld" door een fysiothera peut. In januari 1976 Ging ze weer aan de slag. Halve dagen werken in de peuterspeelzaal. Dat zou duren tot april van hetzelfde jaar. Inmiddels had Ria gehoord dat er bij de gemeente Leiden een baan vrij was voor een invallend onderwijzeres. Het was voor haar een kans om uit de werk verschaffing te komen. Volgens Ria, die in december bij de gemeente aanklopte, kon ze direct komen, mits ze was goedgekeurd. Maar Ria durfde dat in december, zo kort na de observatie in het ziekenhuis, nog niet aan. Pas op 16 februari 1976 werd ze gekeurd. De baan van invallend onderwijzeres was toen nog open. De uitslag van de medische keuring liet evenwel lang op zich wachten. Ria informeerde in maart en in april. Maar wat er ook kwam: Geen uitslag. Vol gens Ria heeft de directeur van de GG en GD in die periode geprobeerd voor haar een afsp raak te maken met een longarts. Maar deze weigerde haar - om haar nog onbekende redenen - te onderzoeken. Verhoogd risico Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw: het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds )ABP) durfde het risico niet aan. Het ABP betaalt alle over- heidspensioenen uit en regelt ook voortijdige uitkeringen wegens ziekte. De medische dienst van het ABP laat derhalve een ieder die een baan bij de overheid ambieert, een medische keuring ondergaan. Dat gebeurt gelijktijdig met de keuring die nodig is voor de aanstellging. Is het ABP van mening dat er sprake is van een verhoogd risico, dan krijgt de gegadigde geen baan. En zo ging het ook bij Ria. Op aandrang van haar advocaat kreeg ze op 9 juni de uitslag: af gekeurd. Nog dezelfde maand onderging ze een door haar aangevraagde herkeuring. Waarvan de uitslag - althans of ficieel - nog steeds niet bekend is. Er brak een periode aan van gesprekken en brieven tussen de GG en GD, de afdeling on derwijs van de gemeente, de medische dienst van het ABP en Ria en haar advocaat, de be kende Bussumse arts Sch- uurmans Stekhoven. Inmiddels was Ria - nog steeds via de WSW - van baan veran derd. In april 1976 was ze gaan werken bij het Pedologisch In stituut in Leiden. Een soort school voor buitengeoon lager onderwijs. Ook hiervoor werd ze dus - medisch gezien - ken nelijk geschikt geacht. In december van het vorig jaar wendde Ria zich tot wethouder Tesselaar van onderwijs. Deze besloot een neutrale keurings instantie in te schakelen om, zoals hij deze week liet weten, "uit de impasse te komen". Deze neutrale instantie - een hoogleraar in Utrecht - stemde na enige aarzeling toe en zou de uitslag van de herkeuring toesturen aan de GG en GD. Tot nu toe is de uitslag - althans bij Ria - nog niet bekend. Rehabilitatie Ria werkt nu sinds januari als onderwijzeres op een r.k. school ver buiten Leiden. De werkver schaffing is niet meer op haar van toepassing. Ze krijgt een salaris dat iedere onderwijzeres aan een lagere school verdient. Maar desondanks wil ze nog steeds een baan in Leiden, want ze moet nu dagelijks drie kwar tier met haar auto op en neer, waardoor ze wel erg weinig tijd overhoudt voor de kinderen. De onderwijzeres is intussen het slachtoffer geworden van al lerlei duistere machinaties, vindt ze zelf. Afgekeurd op normen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Goedgekeurd voor een on derwijsfunctie in WSW- verband. En ook goedgekeurd voor een gewone on- derwijsbaan op een gewone lagere school ergens buiten Leiden. Houden de artsen elkaar de hand boven het hoofd? Of is er sprake van een diepgaand misverstand? Ria kan er slechts naar raden. Ze zegt "Ik wil in eik geval ont zettend graag een baan als on derwijzeres in Leiden. En ik wil wat Leiden betreft ook zeker gerehabiliteerd worden". LEIDEN - Een gebouw moet er fat soenlijk uitzien. Hollanders zijn een ordentelijk volk en hebben een welstandscommissie in het leven geroepen om op het fatsoen van de gebouwen te letten. Of het nu gaat om het aanbrengen van een dakkapel, het moderniseren van een winkelpui of het neerzetten van een gigantisch kantorencomplex: alle plannen komen op hun beurt toch terecht op de tafel van de welstandscom missie die beoordeelt of ze wel mooi genoeg zijn. In Leiden vergadert de wel standscommissie regelmatig om de twee weken. Het is een club waar je nooit veel van hoort. Het blijkt niet makkelijk om een kijje achter de schermen te nemen. Om precies te zijn: na herhaalde verzoeken was het na drie maanden vol bureaucra tische procedures zover dat de deu ren van de commissiekamer voor me opengingen. Als leek mocht ik toen aanschuiven aan de tafel van de welstandscommissie, en een middag lang passeerden tientallen bouwtekeningen de revue. In de welstandscommissie hebben alleen architecten zitting (vier om precies te zijn) onder leiding van een voorzitter die geen architect mag zijn en met hulp van twee amb tenaren die de vergaderingen voor bereiden Maximaal kan men acht jaar afwisselend als lid en als pl aatsvervangend lid in de wel standscommissie zitting hebben. Opvolgers worden, met goedkeuring van het college B en W, door de commissie zelf uitge zocht. Voor hun werk vangen de ar chitecten een paar tientjes per ver gadering. Rotzooi Een van de leden van de wel standscommissie noemt het "on dankbaar werk". Hij legt uit: "Je ziet alle rotzooi van een ander". Frank en vrij wordt er over het werk van de collega's ge discussieerd door de architecten in de welstandscommissie. Als hun eigen bouwplannen aan de orde komen gaan ze even discreet buiten de deur staan. Alle bouwplannen komen terecht bij de welstandscommissie. Die kijkt niet alleen naar het uiterlijk van het plan op zich, maar ook of het past in de omgeving. Als een plan niet past aan een minimumeis van de commissie voldoet gaat er een negatief advies naar B en W. Als B en W het advies opvolgen kunnen ze het plan weigeren. In Leiden krijgt ongeveer driekwart van de ingediende plannen het fiat van de commissie. Over controversiële punten wordt vaak contact op genomen met de maker van het plan. Wat zijn de minimum eisen waaraan een plan moet voldoen? Dat is een lastige vraag want het is natuurlijk moeilijk om vast te leggen wat wel en wat niet mooi is. Over smaak valt niet te twisten. Maar. moet je alles dan maar ac cepteren? "We moeten het meest aanstootgevende tegenhouden", zegt de een. "Je zou eens moeten zien hoe het was als er geen wel standscommissie was geweest", vult de ander aan. De algemene ge voelens over wat mooi en lelijk is veranderen met de loop der jaren. En men geeft toe dat dat natuurlijk ook in de oordelen van de commis sieleden te merken is. Krassen Er is natuurlijk wel een tijd geweest dat er geen welstandscommissie was: het is pas sinds 1957 dat het werk van welstandscommissies landelijk geregeld is. Toen vier uur lang lang de ene tekening na de andere op tafel kwam bekroop me een onrustig ge voel: moet dat nou, zo'n clubje ar chitecten dat zegt of een plannetje netjes is of niet. Door Tom Maas De constructie van een balkonnetje wordt bediscussieerd, over de uitvoering van verschillende dak kapellen wordt gewikt en gewogen, een dak van lichtgrijze golfplaten eternit ("een lange levertijd, ze moeten nu helemaal in Afrika ge zaagd worden") is zo'n dak wel mooi? Terwijl het ene commissie lid waarschuwt dat het na verloop van tijd lelijk grauw wordt, zegt de ander dat-ie net ergens zo'n dak ge fotografeerd heeft omdat het zo mooi met mos begroeid was. Als iedereen lekker zijn eigen gang kon gaan in zich in zijn eigen bouwplannetjes zou kunnen uitle ven, zou de stad daar slechter van worden? Wat je bouwt is in de eerste plaats om te gebruiken, wat een aanstellerij om zo gevoelig te doen over hoe het het oogt! Derge lijke Sturm-und-Drang-gevoelens kwamen na tweeën half uur bij mij op. Maar die vrijheid-blijheid on bezorgdheid verdween toch wel subiet toen een paar plannen op tafel kwamen van winkeliers die overijverig hun winkelpui willen vernieuwen, helemaal op de vlotte maat van de moderne tijd. Nog gave oude winkelpuien ("die zouden eigenlijk op de monumentenlijst moeten staan") moeten vervangen worden door nieuwe die alleen maar doen denken aan veel geld. Opzichtige luifels met neonreclames die er alleen maar op uit zijn de begeerte van de con sument te wekken. Op zo'n moment was ik opgelucht dat de architecten-commissieleden kri tisch in de tekeningen begonnen te krassen en strepen. Als het bij voorbeeld ging om een winkel die een aantal panden naast elkaar be slaat, dan moest in de plannen duidelijk zichtbaar blijven dat het drie verschillende panden betreft. Zo'n uitgangspunt verhindert dat firma's ongebreideld in het centrum van de stad de verschei denheid aan geveltjes verloren laat gaan achter één grote blinkende facade. 't Grote bouwen Eeuwenlang is er gebroken en ge timmerd zonder dat de wel standscommissie er aan te pas kwam met liefkozende terugblik verheerlijken we nu onze verzame ling van monumenten, de over blijfselen van een tijd dat iedereen zijn gang kon gaan. Merkwaardigerwijs zijn het vooral gebouwen van de laatste decennia, de jaren van de welstandscommis sie, die onze toorn wekken. Ik kan bijvoorbeeld wijzen op het univer sitaire laboratorium dat tegenover het politieburau aan de Zonneveld straat plompverloren is neergezet. Tussen de kleine huisjes van de Nieuwsteeg en de Zonneveldstraat staat het er onbeholpen bij alsof iemand hat daar per ongeluk heeft laten liggen. De instelling van een wel standscommissie is een vergeefse reactie te noemen op de dreiging van het Grote Bouwen van de tome loze jaren zestig. Gevoelloze, mas sale nieuwbouw heeft veel steden van aanzien veranderd. Leiden is wat dat betreft er nog goed van af gekomen, simpelweg omdat er in Leiden niet het geld voor was. In aansluiting op de bestem mingsplannen die de gemeente moet maken, en waarin de aard van de bebouwing vastgelegd wordt en bijvoorbeeld de maximale hoogte moet de welstandscommissie waken voor uitwassen. Die uitwas sen zullen eerder en in ieder geval massaler te vinden zijn in plannen voor grote objecten dan in de plan nen van de particulier die zijn huis wil vertimmeren. Er wordt veel gebouwd en gebroken in Leiden. Dat is uit een bezoekje aan de welstandscommis sie wel duidelijk geworden. En menig plannenmaker zal knar setanden. Hij moet zijn mooie tekeningen weer over maken omdat de welstandscimrnissie bij voorbeeld de bestaande smalle dakgoot mooier vindt dan de nieuwe brede. Vrouwen bezinnen zich op hun positie LEIDEN - "In gezelschap bleef ik altijd op de achtergrond. Was mees tal erg bang om iets te zeggen, om mijn mening te geven. Ik durfde dat gewoon niet. De VOS-cursus heeft me daar enorm mee geholpen. Ik ben me veel vrijer gaan voelen. Die oude angst heb ik niet meer". Boven geciteerde uitspraak, op getekend tijdens een gesprek met een aantal deelneemsters aan de cursus Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving", kortweg VOS, doe nauwelijks onder voor de boodschappen die dagelijks voor en na de journaals door de televisie de huiskamer in worden gezonden. Met dit verschil dat het hier niet gaat om een tegen een flinke finan ciële vergoeding uitgesproken, door een reclamejongen in gefluisterde, lofzang op bij voorbeeld een pak Orrio, maar om een spontaan opgeborrelde reactie op een voor een toenemend aantal vrouwen belangrijke ervaring. De VOS-cursus kan gezien worden als een uitloper van "het jaar van de vrouw". De emancipatiegolf heeft al enige jaren geleden tot gevolg gehad dat in tal van kringen vrouwen zich gingen bezinnen op hun plaats in de samenleving en op de functie die zij kunnen vervullen. Dat gebeurde in praatgroepjes van politieke partijen, maar ook in buurt- en clubhuizen. Meestal ging dat een beetje lukraak, onder duidelijk omlijnde uitgangspunten en zonder dat concreet werd gepraat aan de hand van een tevoren gekozen probleemstelling. Het rendement van deze praatclubs was dan veelal niet meer dan dat de deelneemsters zich op dat moment even konden ontdoen van hetgeen hen op het hart lag, maar dat er ver der niets veranderde. Door Ton van Brussel De gesprekken, die ook een belan grijk onderdeel vormen in de VOS-cursus, hebben een duidelijk ander verloop De cursus is bedoeld voor vrouwen in achterstandsitua ties. (in de praktijk betekent dat volgens de leidsters dat vooral ar beidersvrouwen deelnemen). Tijdens de cursus, die minstens uit twaalf lessen bestaat, staat het wer ken aan de ontwikkeling op allerlei gebied van de deelneemsters cen traal. En dat is een wezenlijk ander uitgangspunt dan dat van praatgroepjes, hoe belangrijk die ook kunnen zijn, waarin men door gaans niet veel verder komt dan te constateren dat er iets fundamen- De cursus in het Mierennest werd film teels mis is met de waardering voor de \touw in de maatschappij. In Leiden draaien op het ogenblik zes groepen in het kader van VOS. In de huishoudschool aan het Rapenburg, in het buurtcentrum Morschwijk, in de Merenwijk, in vormingscentrum Cronestein, in clubhuis "Het Mierennest" en bij volksuniversiteit K en O. De lessen staan onder leiding van vrijwilligsters, die een scholings cursus van twee keer drie dagen hebben gevolgd. Die cursus wordt onder meer gegeven door de Cul turele Raad van Zuid-Holland. Een specifieke vooropleiding wordt niet verlangd en het komt nu ook al veel voor dat vrouwen, die eerst hebben deelgenomen aan de VOS- cursus, zijn doorgegaan met de be geleidsterscursus en nu zelf een VOS-groep leiden. De VOS-lessen kunnen niet worden gezien als een schoolse aangelegenheid. Cursisten bepalen in principe zelf welke onderwerpen afgelopen maandag ingeleid met een aan de orde komen. Daarover wordt gediscussieerd en worden vragen opgesteld, die eventueel later worden voorgelegd aan een bij het onderwerp betrokken deskun dige. In de Leidse cursussen zijn in middels onderwerpen behandeld als EHBO, gescheiden vrouwen, pil en overgang, gastarbeid, brand weer/politie, drugs en onderwijs. Dat de discussie over onderwerpen van dit kaliber eigenlijk ook best ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS voor veel mannen van belang kan zijn, wordt door de deelneemsters onderschreven, maar er wordt aan teogevoegd: "Vrouwen zitten toch vaker in geïsoleerde posities dan mannen. De drempel om mee te doen is voor veel mannen hoog. Men is doorgaans minder bereid om toe te geven dat zo iets heel nuttig kan zijn. Gemengde groepen zijn in principe in een be ginstadium bezwaarlijk. Als echt paren samen in een groep zitten heb je toch de kans dat er minder vrij wordt gepraat. Misschien is een samenvoegen vaneen mannen- met een vrouwengroep in een later sta dium wel mogelijk. In de Mors wordt gedacht aan een man- nenpraatgroep, maar dat blijft tot de uitzonderingen behoren". De VOS-cursus wordt onderge bracht in het vrijwilligerswerk en dat betekent dat er voor de organi satie nauwelijks geld beschikbaar is (de deelnamekosten bedragen doorgaans niet meer dan 1,25 per keer) en dat de begeleidsters geen vergoeding ontvangen. Nog niet, want juist over dat punt is nu dis cussie gaande. Een werkgroepje dat in Leiden de VOS-cursussen coördineert heeft een subsidiever zoek ingediend bij het college van B en W om de kosten te dekken van de organisatie van de cursus, maar ook om de begeleidsters een ver goeding te geven. De werkgroep vindt dat noodzakelijk, omdat het aantal cursussen nog zal moeten toenemen en het zonder geld van begeleidsters moeilijk zou zijn het initiatief vol te houden en verder naar volwassenheid te begeleiden. B en W hebben inmiddels een voorstel gedaan aan de gemeente raad om met ingang van dit jaar de VOS-cursus bij wijze van experi ment gedurende twee jaar finan cieel te steunen, voor een totaalbe drag vn tienduizend gulden per jaar (tien cursussen van elk duizend gulden). Een deel van de organisatiekosten is daarmee gebekt, echter niet, zoals de werkgroep wil, de kosten van begeleiding. De Culturele Raad, een ad viesorgaan van B en W en de gemeenteraad, heeft zich vorige week ook over de subsidiekwestie gebogen. Ook daar kwam de vraag aan de orde of de begeleidsters ver goeding moeten krijgen. Mevr. S. Hageman-Oele, die namens de af deling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Culturele Raad zit, vroeg zich bij de behandeling van dit onderwerp af of het wel "zo lógisch is dat het VOS-werk nog steeds op vrijwillige basis wordt gedaan". Zij wees op de enorme hoeveelheid werk die voor een dergelijke cursus verzet moet worden en op de noodzaak om de VOS-cursus in de toekomst veilig te stellen. De Culturele Raad stelde zich evenwel voorlopig op het standpunt dat begeleidsters geen vergoeding moeten krijgen, maar wil zich later nog wel eens opnieuw over dit punt buigen. Volgende week donderdag worde de subsidiëring besproken in de raadscommissie samenlevingsop bouw. Deelneemsters en begeleids ters zullen bij die vergadering aan wezig zijn om opnieuw te proberen een vergoeding los te peuteren. Uit gesprekken, die de werkgroep met verschillende raadsleden heeft gevoerd is echter al gebleken, dat in principe alleen de PSP en de CPN ook voor een subsidiëring van de kosten van begeleiding zijn. Luchtvaartballon op Schuttersveld LEIDEN - In het kader van het paasspektakel dat, de Nederlandse Tafelronde, afdeling Leiden, orga niseert ten bate van de Stichting Afasie Nederland, zal er vanavond om 19.00 uur op het Schuttersveld een bemande luchtvaartballon worden opgelaten. Van de beman ning maken o.a. deel uit de hoofd redacteur van deze krant Han Mul der en radiopresentator Hans Zoet. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers ADVERTENTIE iBRINK Luchtverwarming Hêê j uw installateur: H LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Een rijtje dakkapellen naar de welstandscommissie duidelijk geen weet van heeft gehad. Over een dergelijke situatie spotte één van de commissie leden: "Laten we blij zijn dat er nog ergens illegaal gebouwd wordt!"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3