door deur Man schoot uit angst "Elke schooladviesdienst is een moeilijke figuur" Weer vragen radioactief afval Bestemmingsplan voor Vogelwijk in de maak Eerste moedige duik Vrijspraak bepleit Nieuwe directeur van SAD in Leiden: VRIJDAG 8 APRIL 1977 DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - Het Paaslunapark in Leiden is langzamerhand een traditie geworden. De afgelo pen dagen werd er op het par keerterrein rondom de Groe- noordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan hard gewerkt om de verschillende kermisattrac ties op te bouwen. De Paasker- mis'is morgen geopend van 10 uur 's morgens tot half elf s avonds. Op eerste paasdag is het lunapark geopend van 13 tot 24 uur en op tweede paasdag van 10 tot 24 uur. Ook op dins dag 12 april is er nog kermis: van 10 tot 24 uur. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Paaslunapark op terrein Groenoordhal LEIDEN/DEN HAAG - Voor de Haagse rechtbank stond gisteren een 50-jarige Leidenaar terecht, dié op 14 novem ber vorig jaar met een pistool iemand letterlijk de tanden uit diens mond had geschoten. Het slachtoffer raakte daar bij ook een stukje van zijn tong kwijt. De verdachte verklaarde het schot vanuit het halletje in zijn woning aan de Julianakade dwars door het voordeurraampje te hebben gelost om zijn tegenstander af te schrik ken. De andere man stond buiten en probeerde de voordeur in te trappen om- binnen te komen. „Hij tierde en vloekte en de twee grote Deense doggen die hij bij zich had blaften als bezetenen. Hij nam telkens een aanloopje om met beide voeten tegelijk tegen mijn deur te springen. Mijn vrouw en zoontje stonden te huilen van angst en mijn eigen hond blafte ook als een gek. Zelfs onze papegaai zat te krijsen. Het was een leven als een oordeel", vertelt de verdachte. 1 „Ik zag er van komen dat de dunne voordeur het niet lang meer zou houden. Ik riep tegen hem dat hij moest ophouden en dat ik anders zou schieten. Maar hij trok zich er niets van aan. Toen heb ik door het voordeurruitje geschoten, op een moment dat ik hem niet zag. en ik dus dacht dat ik hem niet zou kun nen raken". Kalveren „Ik deed het om erger te voorko men. Als hij met die twee kalveren van honden was binnengedrongen had ik misschien gericht op hem moeten schieten. Ik hoopte hem door het schot af te schrikken. Maar in plaats dat er een rond gat in de ruit kwam, vloog al het glas er uit. Ik denk dat de kogel op het glas is platgeslagen en daarna van richting is veranderd." Uit de behandeling van deze zaak blijkt ter zitting dat verdachtes tegenstander een 34-jarige soute neur is, die verdachtes mindeija- rige dochter bij zich in huis had ge nomen tegen de wil van haar vader in. De vrouw van' de souteneur werkte als prostituee in Rotterdam. Toen zij de ontrouw van haar man ontdekte, had zij het meisje buiten de deur gezet. Sindsdien was het- kind verdwenen. Op 14 november belde de soute neur de vader van het meisje om te vragen waar de dochter was. Toen hij niet te woord werd gestaan, kondigde hij aan dat hij wel eens even zou langskomen. Binnen 'enkele minuten stond hij voor de deur. De vader had nog maar net tijd gehad zijn pistool van boven te halen. Als lid van een schietvereniging had hij hiervoor een wapenvergunning. Officier van justitie mr. Suyver zoekt verdachtes schuld voorname lijk in het feit dat hij tevoren het pistool is gaan halen. Poging tot doodslag acht de officier niet bewe zen, doch wel vindt hij verdachte schuldig aan poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk let- sel.' De officier gaat hierbij uit van zo genaamde voorwaardelijke opzet: als iemand van korte afstand schiet door het raampje.van een deur, terwijl hij weet dat zich achter die deur iemand bevindt, dan neemt hij willens en wetens het risico de an der te raken en zwaar te verwon den. In aanmerking nemende dat ver dachte pp het moment van zijn daad'door angst als zwaar Vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden aangemerkt, eist de officier een straf van twaalf weken, waar van negen weken voorwaardelijk. In deze eis is meteen het feit verdi sconteerd dat de politie bij ver dachte ook een stuk wapentuig had aangetroffen waarvoor hij geen vergunning had. Advocaat mr. Keereweer bepleit vrijspraak. Hij meent dat zelfs geen voorwaardelijke opzet om de sou teneur te raken kan worden aange nomen. Subsidiair vraagt pleiter om ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt, die in een duide lijke noodweersituatie heeft ge handeld. "Vonnis 21 april. LEIDEN - Door het Delftse bureau 0D 205 zal een bestemmingsplan voor de Vogelwijk gemaakt. De commissie voor ruimtelijke orde ning had gisteren geen bezwaar tegen het uitbesteden van dit werk aan een extern bureau, waar een bedrag van 60.000 Gulden gulden gemoeid is, zodat mag worden ver wacht dat ook de gemeenteraad zich akkoord zal verklaren. De Vogelwijk maakt deel uit van Leiden-West, waar de gemeente raad verleden jaar een structuur schets voor heeft aanvaard. Omdat staat na het uitwerken stemmingsplan voor de Vogelwijk, hetzelfde voor het Houtkwargier en Poelgeest in de tweede helft van 1977. Begin 1978 zou een b be stemmingsplan moeten worden vóór het Morsdistrict-Oost, in de tweede helft van dat jaar voor het Morsdistrict-West. Na vragen van aanwezige bewoners van de Vogelwijk, onderstreepte de wethouder dat het de bedoeling is dat OD 205 het bestemmingsplan opstelt in overleg met de bewoners. het ambtelijk apparaat de handen t? Alk AVI PPTltn 1TVI vol heeft aan het werk aan de hin- Al^TüllATl/^11 U1" LEIDEN - Het Gemeentelijk Re- LEIDEN - Hagelbuien en natte sneeuw ten spijt, werd door enkele enthou siaste zwemmers vanochtend het nieuwe seizoen van de Leidse openlucht zwembaden ingeluid. Kort na zeven uur namen zij een duik in het diepe bassin van zwembad "De Zijl" in de-Kooi. Ook in zwembad "De Vliet" konden vanochtend de eerste buitenzwemmers terecht. Al eerder - namelijk op 1 april - ging het zwembad "Poelmeer" in Oegstgeest open. Op 1 mei volgen de openluchtzwembaden "Dè Doesin Leiderdorp en het Zoeter- woudse zwembad in het sportcomplex Haasbroek. vol heeft aan het werk aan de bin nenstad is besloten om het uitwer ken van de structuurschets uit te besteden aan een extern bureau. Op basis van de structuurschets zal het adviesbureau OD 205 stemmingsplan opstellen exact geregeld zal worden welke ontwikkelingen in de Vogelwijk wel of niet toegestaan worden. Het gebied van de Annakliniek valt hier overigens nog buiten. Wethouder Waal noemde dit een goede gelegenheid om een eens kijken hoe het werken met een ex tern bureau bevalt. Op de planning L. de Colygny LEIDEN - De Louise de Coligny Scholengemeenschap krijgt vóór augustus in elk geval de beschik king over vijf lokalen in het ge meentelijk schoolgebouw aan de Sumatrastraat. Aan staatssecreta ris De Jong van onderwijs is in middels door de gemeente voorge steld om daarnaast nog eens zeven lokelen lokalen te stellen. Een en ander blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad, die ge vraagd wordt voor de inrichting van deze twaalf lokalen een krediet te verlenen van f 245.000,-. De Louise de Coligny Schólenge- meenschap zou aanvankelijk in Leiderdorp een dependance van TWAALF twaalf lokalen krijgen, maar begint dit jaar werd dat plant teruggedraaid door staatssecretaris Jong en wethouder Tesselaar (on derwijs). De staatssecretaris vindt dat Leiden de ruimtenood van de scholengemeenschap zelf wel kan opvangen. Wethouder Tesselaar gaat er daarbij vanuit dat de staats secretaris dan ook zal meewerken aan het creëren van ruimte voor de opvang van de lokalennood. De scholengemeenschap beschikt nu in de gebouwen aan de Kagerstraat, de Eijmerspoelstraat en de Suma trastraat over 45 lesruimten. Dit terwijl de behoefte per augustus, a.s. feraamd geraamd op 57 les ruimten. kencentrum, dat op het ogenblik i ondergebracht in het pand van de SLF (nu Energiebedrijf Rijnland) aan de Langegracht zal tijdelijk worden gehuisvest in de Korte Vlietschool. Voor de verplaatsing van het personeel en de computer zal een krediet van een kwart mil joen gulden beschikbaar worden gesteld. In dat bedrag is ook een aanpassing van de school begre pen. Zodra het nieuwe stadskan toor aan de Langegracht klaar is verhuist het rekencentrum daar naar toe. LEIDEN - Na het PPR-D'66- raadslid Beijen hebben nu ook de gemeenteraadsleden Kuijers en Schoute (WD) vragen gesteld aan B en W over het vervoer en de op slag van radioactief afval van de Leidse universiteit en het acade misch ziekenhuis. Dit naar aanlei ding van berichten in deze krant over de onrust die daarover is ont staan onder de bewoners Vogelwijk. De WD-raadsleden vragen o.m. of het college het wenselijk vindt dat het afvaldepot met radioactief afval in de buurt van een woonwijk ligt en dat de afvoer door enkele woonwijken gaat (bijv. over de Rijnsburgerweg). Ook willen ze van B en W weten of voor de opslag ien het transport alle benodigde ver gunningen voorhanden zijn. De raadsleden vragen voorts of het college er voorstander van is het af valdepot te verplaatsen naar een verderop gelegen gedeelte van het universiteitsterrein, zoals bijvoor beeld in de zuidwesthoek bij de Plesmanlaan. Tot die tijd zou het transport volgens de raadsleden ge leid kunnen worden via de door steek naar de Plesmanlaan, die op dit moment al gebruikt wordt voor het transport van vloeibare water stof. De raadsleden vragen het college ten slotteofhetniethoogtijd wordt dat Leiden een "route gevaarlijke stoffen" krijgt en of het college daarvoor binnenkort plannen aan de raad zal aanbieden. LEIDEN - De waarnemend directie van de Leidse Schooladviesdienst verwacht dat de sfeer binnen de dienst naar aanleiding van de benoeming van de nieuwe directeur drs. J.L. de Bil zal verslechteren. Volgens drs. H. Evers en mevrouw drs. C. van Alkemade, die samen de waarnemend directie vormen, zijn er nu al medewerkers aan het solliciteren omdat ze het principieel oneens zijn met de wijze waarop de benoeming tot stand is gekomen. De heer De Bil werd, ondanks een negatief advies van de medewerkers, door de best uursraad van de schooladviesdienst benoemd. Dat leidde tot protesten bij de me dewerkers, verenigd in het zg. Intern Beraad, dieprompt daarop de heer De Bil vroegen van zijn benoeming af te zien. De Bil is dat eöhter niet van plan. Inmiddels is de gemeenteraad gevraagd in het nu ontstane conflict tussen de medewerkers en de bestuursraad te bemidde len. Tot dusver zijn er van die kant - althans in de openbaarheid - nog geen stappen on dernomen. Het hele conflict draait niet zozeer om de fi guur van de heer De Bil dan wel om de mate van medezeggenschap van de medewerkers bij de benoeming. Al in een vroeg stadium verschilden medewerkers en bestuursraad daarover van mening. De medewerkers vonden dat hun advies doorslaggevend moest zijn; de bestuursraad dacht daar blijkbaar anders over. Intussen is er door de bestuursraad een werk groep ingesteld, die een vaste vorm van insp raak moet gaan creëren voor de me dewerkers. De medewerkers menen dat de "open overlegsituatie", zoals die in de loop der jaren bij de dienst gegroeid is, door dit alles is ondergraven. "Wij vrezen", zegt Evers, "dat die situatie wordt teruggedraaid en dat de nieuwe directeur niet tussen de medewer kers zal gaan staan, maar tussen de best uursraad en de medewerkers." Evers en Van Alkemade geloven dat de komst van De Bil het werkoverleg er in elk geval niet gemakkelijker op zal maken. Of dat z'n weerslag zal hebben op het werk van de sc hooladviesdienst, konden de waarnemend- directieleden niet zeggen. In elk geval vijf lokalen LEIDEN/ROTTERDAM - "Ik vind dat je moet proberen het nu ontstane conflict bij de schooladviesdienst met el kaar op te lossen. En dat kan. Je werkt bij een schoolad viesdienst tenslotte met hooggekwalificeerde mensen en naar je mag aannemen: volwassen mensen. Daarom hoop ik dat er vanuit de medewerkers de bereidheid is om erover te praten". Woorden van J. L. de Bil (38), de nieuwe directeur van de Leidse schooladviesdienst per 1 juni, tij dens een gesprek op zijn betrekke lijk sobere werkkamer in het ge bouw van de schooladviesdienst in Rotterdam. Een kaal flatgebouw aan de Paul Krugerstraat vlakbij het Afrikaanderplein en het me trostation "Rijnhaven". De Bil, hoofd van de afdeling voortgezet onderwijs bij de Rotter damse dienst, staat in zekere zin middenin het conflict dat tussen de medewerkers en de bestuursraad van de Leidse schooladviesdienst is gerezen naar aanleiding van zijn benoeming. De medewerkers wil len De Bil niet. Ze achten hem niet de juiste man om een goede relatie binnen en.vanuit de schooladvies dienst naar de scholen toe te be werkstelligen, zo luidt samenvat tend het argument. Hun advies ten spijt is De Bil toch door de be stuursraad benoemd. En zo werd het conflict geboren. Tijdens het gesprek in Rotterdam Wil De Bil er niet op ingaan. "Ik begin geen polemiek", zegt hij. "Ik zal in elk geval mee moeten partici peren in Leiden. Als directie heb je een gedeelde verantwoordelijk heid. En je bent een stukje inter mediair tussen de medewerkers en de bestuursraad. Het zal dan wel Door Wim Wirtz eens moeilijk kunnen worden. Maar dat ik het dan ook een moei lijke taak zal vinden, dat is beslist niet zo". "In principe is eigenlijk elke schooladviesdienst een moeilijke figuur. Met name op het punt van de democratisering van buitenaf, de scholen ja. Ik heb het gezien in Rotterdam. We zitten nu als school adviesdienst in een integratiefase met het pedologisch instituut. De gemeenteraad heeft besloten dat we moeten integreren. Twee dien sten met ieder honderd medewer kers. Nou, daar is veel voor gepraat voordat het zover was. Dat was niet eenvoudig. Maar het probleem met dat conflict in Leiden is, dat het niet in de overlegsfeer zit". Opmerkelijk De nieuwe directeur van de Leidse schooladviesdienst heeft een op- Een kwestie van de weg niet weten, noemt De Bil dat wel de capacitei ten voor de hbs, maar geen toe stemming van thuis. In de vier jaar die De Bil bij de Rot terdamse schooladviesdienst heeft doorgebracht, heeft hij volgens zijn zeggen een hoop ontwikkelings werk gedaan. Bijvoorbeeld op het gebied van de internationale scha kelklas voor buitenlandse kinderen (een gesubsidieerd projekt voor Surinamers en Antillianen), toe tsen voor moderne talen, leerwerk- pakketten voor het vakgebied van de algemene technieken in het be roepsonderwijs en niet te vergeten: het experiment van de midden school. De Bil: "We hebben twee jaar actief aan dat middenschool experiment meegedaan. Toen heeft de school afgehaakt Dat kwam doordat er grote onzekerheid was ontstaan bij de docenten. Ze wisten niet wat hun te wachten stond, met welk doel ze bezig waren. En ik zou nu zelf zeggen: als de determinatie, de selectie van de leerlingen toch uitgesteld gaat worden, dan zie ik meer in scholengemeenschappen voor lager beroepsonderwijs en mavo. Daar zou je een-proef mee moeten doen om te kijken hoe dat uitpakt. Dat is wat simpeler dan de middenschool, dacht ik". De Bil heeft in Rotterdam ook het nodige gezien van bezuinigingen. Als het snoeimes wordt gehan teerd, gebeurt dat meestal het eerst' bij instituten als de schooladvies dienst. De Bil doet daar evenwel nuchter over. Hij zegt: "We kunnen zeggen: er is een beknibbeling. Maar dan moeten we niet vergeten dat de schooladviesdiensten in het verleden enorm zijn gegroeid". Over zijn sollicitatie naar Leiden ten slotte: "Het is toevallig dat dat Leiden is geworden. Ik heb gesolli citeerd naar de functie. Ik zit het liefst in de managementsfeer. En door de fusie in Rotterdam met het pedologisch instituut, had ik daar waarschijnlijk nog jaren op moeten wachten". merkelijke loopbaan achter de rug. Hij begon als leerling-monteur in een garage, klom op tot chef- monteur. Werd leraar aan een lts in Zierikzee, leraar maatschappijleer en mechanische techniek in Pa- pendrecht. En aanvaardde een functie bij de Rotterdamse school adviesdienst. Tussentijds deed hij onderwijskunde mo-a en mo-b. En sinds kort is hij aan de universiteit van Utrecht afgestudeerd in de so ciale pedagogiek. De Bil: gedeelde verantwoordelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3