LEIDSCH mDAGBLAD RABIN AFGETREDEN Verkeersstroom tot nu toe vrij rustig S vandaag Koffiesmokkel in doodskisten Skala, Bonn looft beloning van Misverstand niet oorzaak vliegramp Onderzoek naar geheime bank rekening in VS twee ton uit dat is tuin gereedschap m i i mumefEEEHrw bizh imm KOUDE PASEN doelmatig ijzepstepk modem en makkelijk f te hanteren i DAF 46 Vlieland VRIJDAG 8 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35211 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rabin zei in zijn bekendmaking dat hij de secretaris-generaal van de Arbeidspartij gisteren heeft meegedeeld dat hij zijn mandaat van de partijconventie als lijs taanvoerder van de komende al gemene verkiezingen teruggeeft. Rabin was in december afgetreden toen zijn regering haar parlemen taire basis verloor door het uit stoten van de nationale religieuze partij uit zijn kabinet. Sindsdien leidde hij een zakenkabinet. De wonderlijke carrière van Eveline Velsen. PAGINA 5 Den Uyl vindt de prijsstij gingen meevallen. PAGINA 7 DEN HAAG (AP/Reuter) - De vliegramp op de luchthaven van Tenerife is niet veroor zaakt door een misverstand dat zou kunnen zijn ontstaan door de door verkeerstoren en piloten gebruikte taal. Dat werd gisteren in Was hington verklaard door William Haley, lid van de Amerikaanse Tran sportveiligheidsraad, na een voorlopig onderzoek van de vier vluchtrecorders, die uit de twee Boeings-zijn gehaald. Hij voegde daar aan toe dat de meeste gesprekken tussen de verkeerstoren en de beide vl iegtuigen in het Engels zijn ge voerd, maar enkele opmerkin gen in de cabine van de KLM- Boeing waren in het Neder lands uitgesproken. De bandjes van alle vier recor ders van de machines zijn in „goede tot uitstekende condi tie", aldus Haley. De eerste uitwerking van alle bandjes zal omstreeks het midden of het eind van volgende week zijn voltooid. Haley wilde ver der geen mededelingen doen over de inhoud van de bandjes maar zei dat na het afluisteren ervan „wij tot de algemene conclusie zijn gekomen dat de taal geen bijdragende factor is geweest". Haley, die ook aan het hoofd stond van het Amerikaanse onderzoekteam dat op Te nerife is geweest, zei dat alle banden afzonderlijk worden afgeluisterd. Daarna worden de cockpit voice recorders en de band van de verkeerstoren tegelijkertijd afgedraaid om de juiste tijdvolgorde van de communicatie te bepalen als mede de positie van de vl iegtuigen op het ogenblik van de botsing. Pr\c- Israels premier Rabin verlaat hier de partijvergadering, waarop hij zijn aftreden heeft aangekondigd. De 55-jarige Rabin, die in juni 1974 Golda Meir als premier opvolgde, was de eerste in Israël geboren regeringsleider. De premier verklaarde via de radio, dat hij de volle verant woordelijkheid aanvaardt voor de overtreding van hem en zijn vrouw. Hij beschouwt het zelf als een kleine fout. TEL A VIV (Reuter) - Premier Jitzhak Rabin van Israël heeft gisteravond laat meegedeeld dat hij aftreedt naar aanleiding van een onder zoek naar ongeoorloofde bankrekeningen die hij en zijn vrouw in Washington hadden. STOURBRIDGE -In het Engelse Stourbridge ramde eenlokale trein door de eindbuffer vanhet station en kwam daarna in deze hachelijke positie boven de straat te hangen. De bestuurder en negen passagiers van de trein raakten licht gewond. Wonder boven wonder raakte op straat niemand gewond door de tonnen vallend steen en staal. Rabin is leider van een zakenkabi net dat niet kan aftreden en moet aanblijven tot de volgende alge mene verkiezingen, die 17 mei a.s. zullen worden gehouden. Het ministerie van Financien heeft het onderzoek naar de bankre kening ingesteld. Die is in 1968 geopend toen Rabin ambassa deur van Israël in Washington werd. Het is aan Israëlische bur gers verboden rekeningen in bui tenlandse valuta in het buiten land te hebben. Rabin en zijn vrouw hebben vorige maand al verklaard dat ze hadden ver zuimd hun gezamenlijke reke ning in Washington op te heffen en het geld naar Israël over te la ten boeken toen ze in 1973 naar Israël terugkeerden. zich neemt voor de overtreding van de deviezenbepalingen van zijn land, maar de rekening in de VS was niet geheim, "anders zou mijn vrouw niet naar de bank zijn gegaan in een limousine van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, vergezeld van een lid van de Amerikaanse vei ligheidsdienst". Tijdens dat bezoek aan een filiaal van de National Bank of Was hington was mevrouw Rabin ge zien door een Israëlische journa list die de zaak later aan het licht bracht. Mevrouw Rabin begeleidde haar man op diens officiële bezoek aan Washington en president Carter. De Warmondse cardioloog dr. F. H. Bonjer is voorzitter van een geneeskundig team dat een onderzoek doet naar de gezondheidstoestand van werknemers bij een aantal ondernemingen en instel lingen. Het resultaat is ver ontrustend. Zo valt er in i land een verbijsterende stij ging van het aantal hartin farcten waar te nemen. De helft van oudere werkne mers heeft kans op een har- taandoening. PAGINA 21 (Van een onzer verslaggevers) KUST- EN BOL LENSTREEK - De grote st room van toeristen, die het Het koude weertype van de laatste dagen zal op korte termijn niet ver vangen worden door éen met hogere temperaturen. Buien die zich boven de Noordzee hebben gevormd, zullen periodiek voor neerslag zor gen. Bij het passeren van een rug van hoge luchtdruk zal het weer door het verdwijnen van de wind tijdelijk wat aangenamer zijn. De keerzijde van de medaille is dan echter dat het in de nacht zal gaan Overigens is het weer in onze streken nog aangenaam, als we het vergelijken met de winterse toestand die er nog in Scandinavië heerst. Daar vriest het in de nacht vijf tot tien gradenterwijl er in het noorden, in Lapland, nog tempera turen van 20 tot 30 graden onder nul worden geregistreerd. Koude polaire lucht heeft thans vr ijwel geheel Europa overstroomd zodat het, op het uiterste zuiden na nergens meer echt lenteweer is. Al leen in Griekenland, het zuiden van Italië en langs de Spaanse Middel landse Zeekust komen de tempera turen nog boven 20 Graden. Het ziet er naar uit dat het weer na de paasdagen in Europa nog aan de koude kant zal blijven. Nachtvorst Heldere en koude nacht met weinig wind en op veel plaatsen nachtvorst. Hier en daar mistbanken. Minimum temperaturen van nul tot min vier gra den. Overdag zonnige perioden en plaat selijk een regen-hagel-of sneeuwbui. Meest matige wind uit noordelijke rich tingen. Maxima ongeveer 7 Graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 APRIL Zon op: 6 57 uur; 20.27 uur. Maan op: 1.54 uur: onder. 10 41 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.48 en 20.17 uur, laagwater om 3.39 en 16.05 uur. komende weekeinde voor namelijk in de kust- en bol lenstreek wordt verwacht, is tot nu toe vrij onopgemerkt het land binnengekomen. De verkeersgroep van de rijkspolitie in Driebergen heeft vanmorgen geen moeite gehad met het ver werken van het verkeer. Volgens een woordvoerder is de spreiding dit jaar erg groot. De traditionele „piek" van auto's, vooral uit Duitsland, was er van morgen rond elf uur wel maar de politie heeft geen extra mankracht hoeven in te zetten. Het aantal pas serende auto's over de weg Oberhausen-Arnhem-Bollenstreek bereikte een hoogtepunt om half twaalf vanmorgen met 48 per mi nuut. Druk is het volgens de politie pas bij een hoeveelheid van 55 auto's per minuut. Files van acht kilometer bij Velserbroek en drie kilometer bij Zevenaar (als gevolg van kleine kop-staart botsingen) waren rond twaalf uur vanmorgen vrijwel weer opgelost. Spoorwegen Was het naderen van de paasdagen in het binnenlands verkeer van de Nederlandse Spoorwegen nog nauwelijks te merken, de treinen uit het buitenland zaten volgens een woordvoerder van de NS „goed vol". Aan de treinen uit Duitsland waren gisteren in totaal tien extra rijtuigen toegevoegd, aan die uit Frankrijk acht. Overigens zal .het wisselvallige weer, zo is de algemene verwachting bij de WV's in de kust- en bollenstreek en in Leiden, een deel van de „passanten" ervan weerhouden de paasdagen in Ne derland door te brengen. Zo ver wachten de WV's van Noordwijk en Katwijk als het kille weer aan houdt, wel wat annuleringen. In beide badplaatsen zal het ongeveer net zo druk worden als vorig jaar tijdens de paasdagen. In Katwijk is - er nog een reserve van zo'n tw eehonderd bedden. De VW- directeur van Noordwijk, W. Ro vers, gelooft dat alles „tot en met" bezet is. Hillegom laat soortgelijke geluiden horen. Ook daar zit men redelijk vol, maar de VW weet nog wel wat plaatsjes. Uitschieter Een uitschieter vormt Lisse met vijftig procent meer aanvragen dan vorig jaar omstreeks deze tijd. Men durft daar geen aanvragen meer aan te nemen omdat de balie van het WV-kantoor, zo wordt ver wacht, het weekeinde wel druk be volkt zal worden met „passanten". Het ziet er met naar uit dat de bol- lenvluchten vanaf Schiphol, die vandaag van start gaan, allemaal doorgang kunnen vinden. De be langstelling voor deze vluchten is in tegenstelling tot vorig jaar toen alles praktisch van te voren was volgeboekt, nog gering. Tot nu toe hebben de organisatoren - de VW in Lisse en de NLM - maar vijftig aanmeldingen binnen, terwijl het de bedoeling was zeven vluchten per dag temaken. Dat het vorig jaar wel zo'n succes was lag volgens de organisatoren aan het mooie weer en aan het feit dat er dit keer wat minder publiciteit aan de vluchten werd gegeven in verband met het vliegtuigongeluk op Tenerife. Leiden Ook Leiden zit nog niet helemaal vol. VW-directeur Dekker meldt dat er zowel in de particuliere sector als in de hotels nog kamers over zijn. "Maar als het iets drukker wordt zijn we wel snel uitgepraat. Het is nog niet te bekijken omdat de grote drukte pas vanmiddag wordt verwacht. Wel zijn al een dag of tien geleden veel mensen gekomen: Fransen, Engelsen en Amerika nen", aldus de Leidse WV-man. A.lphen Ook de paar hotels die Alphen rijk is zitten vol. In de regio was alleen iets van de drukte merkbaar bij Bodegraven waar de rijksweg naar Utrecht begint. Over het algemeen betrof dat landgenoten die juist naar het oosten trekken. BONN (DPA) - De Westduitse regering heeft een beloning van 200.000 mark uitgeloofd voor in lichtingen die kunnen leiden tot de arrestatie van de moorde naars van procureur-generaal Buback. Het besluit hiertoe is genomen tijdens een kabinetszitting on der leiding van vice-kanselier Hans-Dietrich Genscher. De zitting duurde twee uur. De re gering heeft de Westduitse be volking niet alleen gevraagd om steun bij het opsporen van de moordénaars maar ook om be grip voor de noodzakelijke con trolemaatregelen. Het motorrijwiel dat de aan slagplegers gebruikten is ei gendom van een bedrijf in Düs- seldorf. Het werd daar op 2 april gehuurd. Naar verluidt werd voor het huren van de motor een aanbetaling gedaan van 300 mark en werden ook persoon sgegevens achtergelaten. De Westduitse politie heeft contact opgenomen met het bedrijf. Of de persoonsgegevens echt zijn moet nog worden onderzocht. (Zie verder pagina 9). ADVERTENTIE Misverstand Rabin gaf toe dat er stand was geschapen" inzake het geldbedrag dat op de rekening in Washington was blijven staan uit de tijd toen Rabin, tussen 1968 en 1973, ambassadeur in Washing ton was. Toen hij Washington verliet stond er 18.000 dollar op, dat in de laatste vier jaren tot 10.000 dollar was geslonken. Hij gaf toe dat zijn vrouw gerechte lijk kan worden vervolgd. "Ik voel mij formeel en moreel ver antwoordelijk, evenals mijn vrouw, voor alles wat er gebeurd is. Ik wil niet laten gelden dat haar rechtspositie anders zou zijn dan de mijne. Wanneer zij moet terechtstaan zal ik eveneens met haar terechtstaan en zal ik geen aanspraak maken op onschend baarheid als parlementslid". Het besluit van Rabin wordt be moeilijkt door de wet, die zegt dat een premier zijn functie niet kan neerleggen wanneer hij aan het hoofd staat van een zakenka binet. Rabins woordvoerder, Dan Pattir, zei dat de premier zijn besluit gis termiddag had genomen nadat hy van zijn raadslieden had ver nomen dat er tegen zijn vrouw een gerechtelijke vervolging zou •worden ingesteld. Eerder al had een regeringscommissie beslo ten de Rabins een boete van 150.000 pond 60.000) op te leg gen. Verantwoordelijk Rabin zei voor de televisie dat hij de volle verantwoordelijkheid op Rabin kwam na de Jom Kippoer- oorlog van 1973 aan de macht na het aftreden van premier Golda Meir, als eerste "Sabra" (in Israël geboren) premier. NU SPECIALE PRIJZEN met 12 mnd. fabrieksgarantie. Vlietwijk Voorschoten Tel. 01717-4455 en 5941 Carter legt ontwikkeling kernenergie aan banden. PAGINA 9 In India onderzoek naar het gezag tijdens de noodtoe stand. PAGINA 11 Freddy Maertens neemt Op de fiets geniet je voor niets. PAGINA 17 "De mallemolen van de wo ningprijzen". En andere me ningen. PAGINA 19 Oegandezen aangehouden NAIROBI (Reuter) - Oegandese ter voor provinciaal bestuur, smokkelaars vullen doodskisten maakte bekend dat de favoriete met koffiebonen, huren be- route, per boot over het Vic- roepsdoodbidders en vervoeren toriameer, bestookt wordt door het belangrijke produkt naar Oegandese helikopters. Kenia, zo heeft radio Oeganda van- Eerder deze week berichtte radio- daag gemeld. Oeganda dat mariniers op het meer Brigade-generaal Ali Fadux, minis- 24 smokkelaars hadden gevangen genomen met 500 zakken koffie ter Voor onderhoud van al uw gasapparatuur gasappanaten scrvicGdienst nGdGriancl enst Nederland B V 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR ANCIAfl KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 Huur uw nieuwe 'Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. Bel (071) 131141 365 dagen service per jaar. waarde van (omgerekend) 500.000 gulden. Zij kunnen volgens de strenge wetten inzake economi sche sabotage ter dood veroordeeld en geëxecuteerd worden. Volgens persberichten uit de Ke- niase hoofdstad hebben mariniers zes smokkelaars levend verbrand onder met benzine besprenkelde koffiezakken op een eiland in het Victoriameer. Dat gebeurde nadat de smokkelaars het vuur hadden geopend op een helikopter die daarop gedwongen was een nood landing te maken met een dode en twee gewonden aan boord. Bierreclame beperkt AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse bierbrouwers zullen in hun advertenties en in bioscoop- en Ster-spots niet langer adverteren met de suggestie dat bier gezond is. Ze willen ook jeugdigen ontzien en bij hun advertentie-uitingen uitgaan van een matig gebruik.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1