Japanners raken achter op Ceulemans Shell tip na Gerd Muller viert geslaagde rentree Basketbaltitel weer voor Bonaventura OP DE FIETS GENIET JE VOOR NIETS Volleyhaldames in finale Lentebeker Voetbaltoernooien bij Unitas en Quick Boys Shell helpt de 'Jsfsss?© autokosten drukken. Commissieleden achter bouw van crematorium VRIJDAG 8 APRIL 1977 TOKIO - Alles wijst erop, dat de strijd om de wereldtitel driebanden in Tokio een tweekamp Ceulemans-Yoshihara wordt. Na zes ronden al, dus net over de helft, maken deze twee spelers de dienst uit. De Japanners Komori en Kobayashi, die gisteren liefst twee nederlagen leed, zijn nog. niet definitief uitgeschakeld, maar hun lage algemeen gemiddelde (res pectievelijk 0.776 en 0.787) is een extra handicap. Naast de twee grootmeesters, van wie Ceulemans tot nu toe het meest heeft geïmponeerd blijkt slechts Dielis in staat een gemiddelde van meer dan één te spelen. Hij heeft echter al zes punten prijs moeten geven. Dielis was bij het ingaan van de derde dag al zo goed als kansloos en het viel dus te verwachten, dat Ceulemans het niet zo moeilijk tegen zijn landgenoot zou krijgen. Dat kwam voor het grootste deel uit. Dielis was niet kansloos, maar bleef uiteindelijk zeven punten achter op Ceule mans, die 49 beurten gebruikte. Een ronde later ging het tegen de onbe duidende Peruaan Siguimizu iets gemakkerlijker. PAGINA 17 Raymond, Ceulemans Gemakkelijke dag Yoshihara had een gemakkelij ke dag. Hij trof achter elkaar Diab en Ashby die beiden niet meer dan 39 punten wisten te maken. Wel verspeelde de Japanner vijf beurten op Ceulemans, die juist nu er zo op hem geloerd wordt (vier Japanner^ vooral) gemotiveerder lijkt dan ooit. Voor Kobayashi, dit jaar in andere spelsoorten ook al niet erg op dreef, lijkt het doek gevallen. Zijn nederlaag tegen de verrassend goed meed raaiende Amerikaan Gilbert was nog niet erg, maar wel onnodig. In 67 beurten kwam de Japanner niet verder dan 53 punten. Het was echter zijn landgenoot Komori, die hem de das om deed. In de spannendste en ook beste partij van de dag waren de spelers volledig aan elkaar gewaagd. Ze scoorden in hoog tempo. Na 42 beurten was Komori' uit en kwam Kobayashi een punt tekort. De stand na de zesde ronde is: 1. Ceulemans 12 1.222, 2. Yoshihara 12 1.208, 3. Komori 10 0.776, 4. Ko bayashi 8 0.787, 5. Dielis 6 1.031, 6. Scherz 6 0.968, 7. Gilbert 6 0.870, 8. Le'garda 6 0.597, 9. Funaki 4 0.845, 10. Ashby 2 0.784, 11. Suguimizu 0 0.784, 12. Diab 0 0.755. MÜNCHEN Gerd Müller heeft gis teren een sensationele come-back gevierd bij Bayern München. In het vooruitgespeelde competitieduel met FC Kaiserslautern was Müller voor eht het zeventig dagen na zijn operatie, weer opgesteld. Na 45 seconden kreeg hij op links de bal van Künkel en zorgde meteen voor 1-0. Hij legde daarmee de basis voor de zege van 3-0 van de thuisclub, die zichtbaar geimspi- reerd was door de terugkeer van zijn spits. MSV Duisburg, derde op de rang lijst, kwam thuis neit niet dan een gelijkspel van 1-1 tegen het on- deraanstaande Tennis Borussia Berlin. Bij de rust was het nog 0-0. Seliger (Duisburg), uit een strafsc hop en Wendt (Tennis) zorgden voor de treffers. FC Köln plaatste zich voor de zesde keer voor de eindstrijd van het toernooi om de Westduitse beker. De ploeg, die in 1968 de beker won, had weinig moeite met Rot Weiss Essen: 4-0. De zaak was bij de rustal beslist, toen voor 30.000 toeschou wers Zimmerman, Simmet en Mül ler al voor 3-0 hadden gezorgd. Prestin drukte na de hervatting de kracht van Köln in nog een treffer uit. Köln komt in de finale uit tegen de winnaar van de ander halve- finale, Bayer Uerdingen of Hertha BSC. De UEFA-jeugd van Italië heeft zich gisteren ondanks een nederlaag van 0-1 tegen Tsj- echoslowakije in Rome geplaatst voor het eindtoernooi in België. Ita lië had de uitwedstrijd gewonnen met 2-0. De ploeg zal op 21 mei in het eindtoernooi in groep d (Brugge) tegenstander zijn van Nederland. Voor de Belgische voetbal competitie is in Antwerpen de wedstrijd FC Antwerp - Waregem gespeeld. Waregem won het duel met 2-0. Gerd Müller ADVERTENTIE /\utoreparaties zijn vaak tc voorkomen. Door regelmatig even uw auto te kontroleren kunt u veel mankementen bij tijds ontdekken. In het gratis boekje „Shell helpt',' deel 1 vindt u daarvoor 'n paar handige tips. Stuk voor stuk heel simpel. Neem zo'n tip over de „vrije slag" van uw koppeling. Het is in een oogwenk gekontroleerd en 't kan u echt veel geld be sparen. Dat is in deze tijd mooi meegenomen. Nog geen boekje ontvangen? V 'raag er dan even naar bij een Shell verkooppunt AALBORG - Het Nederlands da mes volleybalteam heeft zich giste ren zoals verwacht gemakkelijk ge plaatst voor de finalegroep van het toernooi om de Lentebeker in Ko penhagen. Nederland won in Aal- borg zijn derde en laatste groeps wedstrijd. Tegen Finland werd het evenals de eerste twee ontmoetingen 3-0. In 46 minuten werden de set standen 15-5,15-8,15-5 bereikt. Met de andere groepswinnaars, Zwe den, België en waarschijnlijk West-Duitsland wordt morgen be gonnen aan de wedstrijden voor de finalegroep. Hoewel Finland een sterkere in druk maakte dan de vorige tegen standers Israël en Engeland, was er voor Nederland geen vuiltje aan de lucht. Trainer/coach Van Doorn had slechts een time-out nodig en wel in de tweede set bij de stand 5-6. De kracht van Nederland lag giste ren vooral in de opslag en de harde aanval. Israël eindigde achter Nederland als tweede door een zege van 3-0 (15-10,15-12,15-6) op Engeland. De eindstaiid in groep 2 is: 1Nederland 3 6 9-0 2 Israël 3 4 6-5 3. Finland 3 2 5-7 4. Engeland 3 0 1-9 Druk het koppelingspedaal eens niet uw hand in. De eerste 2d3 cm behoort ugeen weerstand te voelen. Als dat niet zo is, ontbreekt de zgn. „vrije slag"en rydt u waarschijnlijk met 'n slippende koppeling. Dan slijten de koppelingsplaten veel te snel en dat kan een hoop geld gaan kosten. LEIDEN - De Leidse voetbalvereni ging Unitas zal op Eerste Paasdag poor de tweede maal het T. Vonk- 'jeugdtoernooi organiseren. Aan dit toernooi, dat gespeeld zal worden op het Unitas-terrein aan de Bos- huizerkade, nemen zeven vereni gingen deel: LFC, VNL, VTL, Oranje Groen, Helder uit Den Hel der ,sv Mücke Merlau uit Duitsland en Unitas. Het toernooi begint om 10.00 uur en zal tot ongeveer half vijf duren Ook Quick Boys organiseert een Paastoernooi. Zaterdag zullen vijf clubs ihet hun A-, B- en C-junioren de strijd aan binden voor de Jan Pluimgraaff-wisselbeker, die momenteel in bezit is van Kat- wijk.Behalve deze twee Katwijkse clubs nemen ook Wilhelmus uit Voorburg, DHL uit Delft en RVC uit Den Haag deel aan dit toernooi. De damesvoetbalclub Weteringse Girls speelt op Eerste Paasdaag in internationaal toernooi in Wateringen. Daar zal Celeritas zeven damesvoetbalver enigingen ontvangen, twee Deense, Brande IF en Kolding BK, en één Belgische, VG Brugge. Verder nemen aan dit toernooi Bunnik, DCL uit Rotterdam, SV Dedems- vaart en Weteringse Girl Girls Het sectiebestuur zater dagvoetbal heeft besloten de be kercompetitie voor het seizoen 76/77 toch af te werken. Morgen zul len Katwijk en RCL de strijd aan binden in de strijd om de zater dagbeker en op 19 april staan o.m. Rijnsburgse Boys-Noorwijk en Lisser Boys-Quick Boys op het programma. LEIDEN - De leerlingen van Bonaventura lijken voor het basketbal geschapen. Óp- nieuw won de Leidse scholengemeen schap, de bakermat van het Leidse bas ketbal en hofleverancier van vier Leidse clubs, gisteren de strijd om de Leidse schoolbasketbaltitel, hetgeen sinds de in stelling van dat kampioenschap nog niet anders is geweest. Bonaventure is trouwens niet alleen in Lei den ongenaakbaar, want de laatste zes jaar wist men steeds weer beslag te leggen op de provinciale basketbaltitel, terwijl Bona drie maal achtereen kampioen van Neder land werd. Ook dit jaar rekent coach Kal lenberg weer op het behalen van de natio nale titel, die recht geeft op deelname aan de Europese en Wereldkampioenschap pen. Bonaventura zal op de NK (aanstaande dinsdag in Utrecht) wel beter voor de dag moeten komen dan gisteren in de Vijf Meihal, want de Leidse titel werd met een minimum aan interesse en inspanning in de wacht gesleept. De concurrentie is de laatste jaren door een verbreding van het basketbal in Leiden aanmerkelijk toege nomen, waardoor met name scholen als de MEAO en de MTS-MSG bijzonder sterk voor de dag komen, maar ook Bona heeft zich in de breedte kunnen verster ken. Dit jaar werd het Leids kampioenschap vooraf gegaan door een zogenaamde Jad- dercompetitie en, voor een andere catego rie scholen een "normale" competitie. De laddercompetitie bracht niet minder dan drie teams van Bonaventura in de eind strijd, zodat de bedreiging voor de titel houder aanzienlijk werd verkleind. Zo struikelde de MEAO, in de finalepoule over de MTS-MSG en het tweede team van Bona. In de andere poule werd de Chr. S. G. "Zuid-West" een plaats bij de eerste twee ontnomen door het eerste team van Bona, terwijl er voor het Stedelijk Gym nasium en de LTS "Don Bosco" slechts een rol als "bijwagen" was weggelegd. De strijd om de derde en vierde plaats ging uiteindelijk tussen "Zuid-West" en Bona 2, een duel dat met 14-10 door eerstge noemde school werd gewonnen. In de fi nale de twee finalisten van het afgelopen jaar, MSG en Bona 1. De nonchalance van het Bona-team gaf de hard werkende jon gens van MSG kans om goed bij te blijven, zonder dat de finale spannend werd. Bona won, zonder overtuiging maar "helaas" ongenaakbaar 22-18. De wisselbeker, be schikbaar gesteld door het Leidsch Dag blad blijft nu definitief in de prijzenkast van de school aan de Mariënpoelstraat. Ook bij de meisjes niets nieuws onder de zon, het Visser 't Hooft won voor de derde achtereenvolgende keer de Leidsch Dag bladbokaal en bleef de nummer 2 van de poule, IVO S. G. "Duinzicht" ruim voor: 36-9. Bij de brugklassers versloeg het meisjes team van het Stedelijk Gymnasium de meisjes van Bonaventura met 5-4. Een ex treem lage score die in de hand werd ge werkt door de uiterst beperkte speeltijd die de opzet van het toernooi de deelne mende ploegen biedt. Er zijn te veel teams en er is te weinig tijd voor basketbal, wed strijden van 2x7 of 2x9 minuten "dode" tijd stellen weinig voor omdat er te veel tijd verloren gaat door time-outs, wissels, vrije worpen en dergelijke. Wat dat betreft zou men er goed aan doen met minder ploegen te werken of het toernooi niet op één dag meer af te werken. Zodat er ook werkelijk basketbal gespeeld kan wor den. De brugklassers (jongens) van Bonaventura eindigden verder als eerste voor de Oranje Nassau Mavo en de Prins Willem Alexan der Mavo. HANS JACOBS LEIDEN - Hoewel de tocht voert langs plekjes, die in weersvoorspellingen voor het de lentemaanden - maar ook komende paasweekeinde niet daarbuiten-het bekijken zeker al te rooskleurig zijn, geven we waard zijn. Zoals het pad dat hierbij toch de route voor een langs de Vliet voert naar Leid- vooijaarsfietstocht van on- schendam (zie foto), geveer dertig kilometer. De Fietstocht langs de Vliet, via Leidschendam, Stompwijk en Zoeter- woude. Lengte: ongeveer 30 km. Had u tot nu toe nog niet veel van het voorjaar gemerkt? U zult op dit tochtje wezenlijk de lente ervaren. Overal om u heen zijn tekenen van nieuw leven. We fietsen over de Lammenschansweg Leiden uit. Op de rotonde houden we richting Zoeterwoude aan. Als we de brug over zijn slaan we rechts af naar café Cronestein. Daar gaan we links af en fietsen nu verder langs de Vliet. Regelmatig treffen we vrolijke gele bloempartijtjes aan, zowel links tegen de dijk, als rechts, aan de waterkant. Hebben de bloemen geschubde stelen en lijken de hoofdjes wat op paardebloemen, dan is dat het klein hoefblad. Zo'n vier weken geleden waren deze bloemetjes er ook al, maar nog nauwelijks de blaadjes die bij het plantje horen. Zowel bij klein- als groot hoefblad verschijnen eerst de bloemen en daarna de bladeren. Het andere gele bloemetje, familie van de boterbloem, heeft lang werpige spitse kroonblaadjes. Het heet speenkruid vanwege de vorm van de knolletjes. Het speenkruid werd vroeger gebruikt als geneeskruid tegen scheurbuik, een ziekte die duidt op gebrek aan vitamine C. De jonge blaadjes zijn rijk aan vit. C (N.B. in de oudere bladeren hopen zich gifstoffen op). Aan de linkerkant vinden we wat paarse dovenetel. Ze heeft een vierkante stengel, zoals vrijwel alle lipbloemigen, en de blaadjes staan kruisgewijs. De paarse bloemetjes staan in de bladoksels. Hier en daar zien we zelfs al de lila knopjes van de pinksterbloemen. Achter de wal aan de linkerkant liggen de recreatieterreinen in wording. Uitsluitend in zulk soort opspuitgebieden komt de moe- rasandijvie zo massaal ontwikkeld voor. U ziet honderden "krop pen" andijvie met lancetvormige bladeren die getand zijn. Later in het jaar komen hier gele bloemen in. We stappen weer op. Voorbij de Kniplaan in Leidschendam hebben we aan onze linkerkant weer weilanden. Geeft het geën vooijaars- gevoel achter de uitgelopen meidoornhagen zoveel lammetjes te We rijden door tot het sluiswachtershuisje van Leidschendam en slaan dan tweemaal links af, richting Stompwijk. Onder de Rijks weg door houden we weer links aan. We passeren de drie molens opeen rijtje. In Storrtpwijk aangekomen slaan we bij wegwijzer404 rechts af richting Zoetermeer. Na ongeveer 400 m. gaan' we aan de linkerkant van de weg rijden en het tunneltje onderdoor. We slaan nu linksaf. Het weggetje gaat al snel naar beneden. U kunt op dit hellinkje de rechterkant van de weg eens goed bekijken. U ziet daar twee ver schillende plantjes met witte bloemetjes. Ogenschijnlijk dezelfde, maar kijk eens hoe zij toch verschillen. Waarvan het meest staat is de veldkers, de andere is de vroegeling. Het zijn allebei kruisbloe- migen (familie van herderstasje). De vroegeling heeft alleen een bladrozet op de grond. De veldkers heeft ook nog bladeren hoge rop. Het duidelijkste verschil vormen de vruchtjes: die van de vroegeling (hauwtjes) zijn veel korter en boller dan die van de veldkers (hauwen; lang en smal). We zien hier ook nog enkele speerdistels staan. Als we verder fietsen houden we links aan. In deze verder zo rustige weilanden hoort en ziet u veel vogels. Zo vroeg in de lente zijn zij extra luidruchtig. Aan 't einde van dit mooie weggetje gaat u schuin links een brug over en na een paar honderd meter rechts een smal betonnen bruggetje over (vlak na een ligplaats voor roeiboten) en daarna een ijzeren klaphek door. U fietst nu over een geasfalteerd kerkepad. Binnen kort worden de koeien hier weer in de wei gelaten. Aan 't einde van het weggetje slaan we links af Stap hier eens af en bekijk wat er allemaal in en langs het water rechts gebeurt. U ziet tegen de helling nog veel groot- en klein hoefblad. In ieder geval de grote ronde bladeren. (De grote paarse bloemen van het groot hoefblad zijn al op hun retour). In het water vindt u blaadjes van de watermunt. De geur (even wrijven) levert het bewijs dat u het goede te pakken hebt. We volgen de Weipoortse weg tot een stukje voor de Heinekenfa- briek. Schuin links is een fietspad dat naar Zoeterwoude-dorp leidt door de weilanden. In Zoeterwoude slaat u rechts af en komt dan weer op het Lammenschansplein uit. LEIDEN - De Raadscommissie gezondheidszorg is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van B en W om voor de bouw van een crematorium tot een bedrag van twee miljoen garant te staan. Het crematorium zal door de Her vormde gemeente worden gebouwd naast de aula van de be graafplaats Rhijnhof. De gemeen teraad moet nog met het voorstel akkoord gaan. Krol blijft ook aan Breestraat LEIDEN - Ten onrechte meldden wij gisteren in een foto- onderschrift dat de vestiging van Corona-Krol aan de Breestraat in de toekomst zal worden op geheven. De schoenenzaak zal ech ter blijven bestaan, ondanks de opening van de nieuwe zaak van Krol aan de Haarlemmerstraat.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17