Arbeidsbureaus vaak slecht op de hoogte grootse paasshow 940.- wonen hillegom Adviescentrum begint met cursussen voor werklozen Kritiek op voorlichting zwakzinnigenzorg Nieuwbouw BTS een van de weinige ito- gebouwen in Nederland ZAKEN- NIEUWS DONDERDAG 7 APRIL 1977 VARIA PAGINA 23 Philips cc 1000 HN 3156 1525.- Philips AWB 126 1321 enzovoort, enzovoort LEIDEN - De bekende Ajacied en voetbal-international Ruud Krol was gisteren te gast in Leiden. Niet om zijn vaardigheid met de bal te tonen, maar om aan de Haarlemmerstraat een nieuwe schoenenzaak te open. De keuze om die zaak te openen, viel niet louter bij toeval op Ruud Krol, maar door het feit. dat de voetballer dezelfde naam draagt als die van de zaak. In het pand Haarlemmerstraat 144 was voorheen een sigarenwinkel gevestigd. Corono-Krol zal de winkel aan de Breestraat binnenkort verlaten. GOUDA - De Goudse stichting Gemiva, die ondermeer tehuizen voor geestelijk gehandicapten in Leiden, Zoeter- woude en Alpen aan den Rijn beheert, is niet gelukig met de wijze waarop de gewestelijke arbeidsbureaus voorlichting geven over beroepen in de zwakzinnigenzorg. Zij meent dat de arbeidsbureaus slecht geïnformeerd zijn - zowel over de zwakzinnigenzorg zelf als over de beroepsmogelijkheden - en daardoor ook gebrekkinge informatie geven. MET DE KANS DAT U BINNENKORT 500.000 GULDEN RIJKER WORDT! Als u tijdens onze paasshow meubelen ter waarde van 500,- of méér bij ons koopt, geeft Beter Wonen u zomaar een gratis lot voor de Ned. Staatsloterij! 2e Paasdag van 10.00-17.00 uur EXTRA PAASAANBIEDING Eerste klas kwaliteits, door en door geverfde, rundlederen zitelementen voor een werkelijk ongelooflijke prijs. Per element normaal 1175.— PAASSTUNTPRIJSi ^Telefoon 02520-17667/17311 Leidsestraat 128 Geopend van rr den. Er kan derhalve nauwelijks worden gesproken van uniformi teit en continuïteit in het beleid. Je krijgt de indruk dat departementen proberen daar de vliegen af te van gen." Arts meent dat men daar als individuele stichting weinig aan kan doen en is daarom ook niet van plan vanuit Gemiva iets aan die si tuatie te doen. "Dat is een zaak voor de landelijke overkoepelende or ganisaties." LEIDEN - Het Adviescentrum voor Werklozen begint deze maand met een aantal cursussen, waaraan werklozen uit Leiden en omgeving kunnen deelnemen. Er zijn geen kosten aan verbonden. De cursus sen, die worden gegeven in sa menwerking met K. en O., de Leidse Volksuniversiteit, zullen in totaal tien weken duren. Gekozen kan worden uit een cursus Engels voor beginners, (woens dagmiddag van twee tot vier uur), fotograferen en donkere kamer techniek (dinsdagmiddag van twee tot vier uur), druktechnieken (maandagmiddag van twee tot vier uur) en groepsgesprekken (don derdagmiddag van half twee tot half vier). "Die groepsgesprekken hebben tot doel de deelnemers een beter in zicht in de maatschappij te geven", zegt Nico van Rijn, de "vaste kracht" van het adviescentrum, "de deelnemers kunnen zelf de inhoud van de discussie bepalen. Het kan zijn dat men wil praten over de werkloosheidsproblematiek, maar men kan net zo goed kiezen voor gesprekken over huisvesting of over de verkiezingen, om maar wat te noemen". Het Adviescentrum voor werklo zen bestaat inmiddels al weer ruim twee maanden. Op 1 februari van dit jaar is het opengegaan in de voormalige Witte zpoort kazerne aan het Noordeinde 2. Iedere dins dag en donderdag is het centrum geopend van half elf tot half een. Op die dagen kunnen werklozen of mensen die dat dreigen te worden er terecht voor het krijgen van in formatie, bijvoorbeeld over uitke ringen, ontslag, arbeidsvoorwaar den, herscholingsmogelijkheden Ook probeert het adviescentrum die mensen te helpen, die het moei lijk hebben met hun werkloos-zijn. Daarnaast wil men werklozen de gelegenheid bieden hun fijd op een prettige en zinvolle manier te be steden. Voor dit laatste zijn de cur sussen bedoeld. Werklozen kunnen zich bovendien melden als vrijwilliger van het ad viescentrum. De vrijwilligers zul len worden ingeschakeld bij het thuis bezoeken van andere werklo zen, vooral diegenen onder hen die het "niet meer zien zitten". Het adviescentrum wil ook in con tact komen met vrijwilligers onder de werklozen, die mee willen hel pen bij het verzamelen van infor matie over werkloosheid. "Het is hard nodig om het slechte beeld dat er nog steeds over werklozen be staat, te bestrijden', zegt Frans van Dok, tijdelijk medewerker van het adviescentrum, en "één van de me thoden die je daarbij kunt gebrui ken is het verzamelen van gegevens over de achtergronden van werk loosheid". Wanneer er voldoende belangstel ling blijkt te zijn voor de cursussen van het adviescentrum, hoopt men in september te kunnen starten met een uitgebreider pakket aan cur- Naar verwachting zullen die dan niet meer gehouden worden in het gebouw van K. en O. aan de Oude Vest, maar verspreid over de stad in verschillende buurt- en clubhui zen. Ook verwacht het adviescen trum tegen die tijd nauwer samen te werken met het Leidse Volks huis, waar binnenkort ook een cur sus voor werklozen van start gaat onder het motto: "Pas op je tellen", waarin het ontvangen en uitgeven van geld centraal staat. Belangstellenden voor de cursus sen van hét adviescentrum, die geen folder hebben gehad, kunnen zich opgeven op het spreekuur (dinsdag- en donderdagmorgen van 10.30-12.30 uur) of eventueel telefonisch: 148333, toestel 4123. WASAUTOMATEN Erres/Philips KTV staddaard 66 cm adviesprijs 2455.- NU voor 1949.- tip-toets-type adviesprijs 2545.- NU voor 2099." Philips portable tv 12B611 32 cm adviesprijs 489.- NU voor 375.- 17 B620 44 cm adviesprijs 695.- NU voor 529.- KOELKASTEN Indesit 140 Itr. 349,- NU 2' Edy 140 Itr. 399,- NU z Marijnen dubbeldeurs .„,/H 225 Itr. 711.- NU 9 Edy 250 Itr. 799.- NU |jl Philips 225 Itr. 849.- NU 5, Philips 275 itr. 915.- NU 04 Zanussi 250 Itr. Dubbeldeurs koelkast bruto inhoud 275 Itr. advisprijs 915.- NU voor 585.- licht beschadigd NU 475.- enzovoort, enzovoort VRIESKISTEN Esta 200 Itr. NU 460.- Esta 300 Itr. NU 560.- enzovoort, enzovoort VRIESKASTEN Marijnen 4-sterren diepvrieskast met een bruto inhoud van 150 Itr. adviesprijs 660.- NU voor 395.- Tafelmodel 4-sterren vrieskast bruto inhoud 120 Itr. adviesprijs 679.- NU voor 395.- Indesit Europa 599.- Edy 769 - Turnamat S 1189.- WASDROGERS Erres 3 kg 574.- 340, Philips 3 kg 609.- .- 450, VAATWASSERS Indesit 899.- 550, Philips 1227.- 690. Afwas automaat van bekend merk adviesprijs 1227.- NU voor 690, GASFORNUIZEN Etna diverse modellen vanaf 300.- Sauter type 290 575.- Sauter type 284 met grill 780.- Sauter type 286 met grill en draaispit 1206.- Etna 76 met grill en draaispit 890 - Etna gasfornuis 390. 575.- 850.- 630.- cina gasïornuis adviesprijs 815.- NU voor 589.- AFZUIGKAPPEN vanaf 125.- alles met volle garantie en service - bezorgen kost in Leiden 10 gulden; daarbuiten - binnen een straal van 15 km 15 gulden. DIVERSEN Tefal friteuse 188,- nu 117.50 Grill B11 295.- nu 195.- ST0FZUIGERS Philips HR6231 600W NU 179.- Draaltop stofzuiger met een 750 watt motor nu voor 275.- Holl. Electro Splendy 600w nu 195.- Holl. Electro Lucky nu 179.- Ook konstante aanbieding van: inruil t.v.'s - beschadigde apparaten - koelkasten - wasautomaten - radiomeubels - t.v. kasten - enz. Drs. GJ.P. Arts: "Vliegen afvangen" LEIDEN - Het nieuwe schoolge bouw van de Bedrijfs Technische School aan de Vondellaan is een van de weinige complexen in Nederland die speciaal voor het individueel technisch onderwijs zijn gebouwd. Dat zei de directeur van de school, J. G. Fokkema, tijdens een persgesprek over de nieuwe be huizing van de BTS, die waar schijnlijk in augustus zal worden geopend. Het eigen karakter van de nieuwbouw komt volgens de directeur vooral tot uitdrukking in de verbindingen tussen prak tijkruimten en theorielokalen. Tijdens een praktijkles kan een leerling dan naar het theorielokaal gaan om daar z'n kennis nog wat bij te spijkeren, die hij op dat moment voor de praktijk nodig heeft. Met uitzon dering van de theorielokalen voor lessen algemene vorming, zijn de theorieruimten bovenop de praktijklokalen gebouwd. Een opmerkelijk onderdeel van het nieuwe complex vormt ook de patio tussen de vleugels van het gebouw in, waar voor een deel de opleiding straatmaken wordt gegeven. Aan de patio vast zit nog een overdekte ruimte, waar eveneens de praktijk van het str aatmaken kan worden beoefend. De BTS in Leiden heeft met En schede de enige specialistische straatmakersopleiding in Neder land. Het complex aan de Vondellaan, dat door de school als een wel kome vervanging van de vier huidige verspreid liggende gebouwen wordt beschouwd, is onderverdeeld in een aantal sec ties, waaronder het praktijk- en theoriegedeelte. Er zijn negen avo-lokalen (algemeen vormend onderwijs), vier tekenlokalen, drie handvaardigheidlokalen, een natuurkundeprakticum, elf praktijklokalen, zeven theorielo kalen, twee gymzalen, een kantine en een aula. In totaal heeft het nieuwe complex vier ingangen, waarvan de ingang voor de fietsers en bromfietsers aan de P. C. Hooftlaan ligt en de officiële entree aan de Von dellaan. Op het gebouw, waarvoor op 19 maart '75 de eerste paal werd ge slagen, is ten opzichte van de oorspronkelijke plannen on geveer 230.000 gulden bezuinigd. Dit terwijl het verschil (tussen de oorspronkelijke traditionele bouw en de huidige, versoberde elementenbouw) was becijferd op een miljoen gulden. Architect van het complex is Van Oerle en Schrama uit Leiden en de bouwer is C. van der Wiel -uit Noord wijk-Binnen. De stichting gaat daarom ter gele genheid van haar tienjarig jubi leum op 14 april, een boekje uitge ven dat onder leerlingen van scho len voor voortgezet onderwijs zal worden verspreid. Het boekje sluit, qua inhoud aan op de lessen maat schappijleer en geeft een beel van de zwakzinnigenzorg en de be roepsmogelijkheden. Het boekje zal ook worden toegestuurd aan alle Nederlandse schooldecanen. "Misschien kunnen we de zaak zo een beetje doorbreken,,' aldus psycholoog-directeur drs G.J.P Arts van de stichting. Voorlichting staat overigens cen traal tijdens het jubileum van Ge miva, want er zal ook een film ge maakt worden over het hoe en waarom van dagverblijven interna ten en ander projecten van de stich ting. Gemiva werd tien jaar geleden op gericht door Arts en twee doktoren die toen alledrie nog werkzaam wa ren in het internaat St. Ursula in Nieuwveen. De stichting is intus sen uitgegroeid tot een orgaan dat in verscheidene plaatsen in Zuid- Holland internaten voor zwakzin nigen, dagverblijven een vakantie- tenuis beheert. Verder heeft zij een aantal projecten "geleide kamer bewoning". Die projecten maken het mogelijk dat geestelijk gehan dicapten met steun van de stichting zelfstandig gaan wonen. De stich ting heeft plannen voor nieuw bouw van een tehuis in Zoeter- woude en Alpen aan den Rijn. De verschillende tehuizen hebben van de stichting een budget van tussen de duizend en tweeduizend gulden gekregen om het jubileum te vieren. Dat gebeurt in alle tehui zen op een andere wijze. Zo gaat men vanuit huize De Weipoort een boottocht over de Kagerplassen maken. Drs. G.J.P. Arts uitte gisteren tij dens een persconferentie over de jubileumactiviteiten scherpe kri tiek aan het adres van de overheid over de wijze, waarop de zwakzin nigenzorg in Nederland is geregeld. "Er zijn vijf departementen - volksgezondheid, sociale zaken, crm, onderwijs en economische za ken - die zien met de zwakzinni genzorg in Nederland bezighou- LEIDEN - Het Alkgemeen Ver taalbureau Muiderkring van G. P. M. Reijns is verplaatst van de Muiderkring naar Wollegras 10. Aan het Rapènburg hebben Els en Servais Hendriksen het restau rant "In den Gapende Eter" geopend. De dameskapsalon "Leonie" aan de Herenstraat 83 is overgenomen door Jac. van Beelen. 9 Het Leidse filiaal van de ijzer handel Vlietjonge bv aan het Rapenburg wordt per 1 mei op geheven. De onderaanneming van voeg-, timmer- en metselwerken de firma Walbouw is sinds begin dit jaar gevestigd aan de Leliestraat 94. Het garagebedrijf van F. X. Sch- ilthuizen aan de Hoefstraat is sinds maart opgeheven. O De groothandel van J. N. Bouter, ook importeur en kleinhandelaar in oude gebruiksvoorwerpen, sieraden en kunstnijderheidsarti- kelen is sinds maart aan de Van de Waalstraat 60.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23