Moeizame identificatie Uitlevering Panksch betekent voor hem in feite de doodstraf Pronk'De hulp aan Indonesië herzien Nieuwe woonideeën nu op de Paasshow van Hulshof! Koningin Beatrix. Yoice-recorder KLM-Boeing terug naar fabriek CIRCUSMUSEUM OP TOERNEE Rouwdienst op de tv Ook op 2e Paasdag van 1-5 uur Dat leest u alléén in Privé WUEWSLMLr b APRIL lg7T BINNENLAND PAUIWA Wiegel hekelt CDA en PvdA Hoogeveen - WD-oppositieleider Hans Wiegel heeft gisteravond in Hoogeveen scherpe kritiek geuit op de houding van zowel PvdA als CDA. Hij verweet het demissionaire ka binet dat het heeft nagelaten duidelijk te maken waar nu pr ecies het breekpunt over de gr- ondpolitiek ligt. Wiegel vroeg gisteren aan de de missionaire premier Den Uyl wanneer het kabinetsbesluit van 21 maart, dat leidde tot de crisis, openbaar zal worden gemaakt. Hij heeft daar reeds twee keer eerder om gevraagd. De WD-fractievoorzitter zei, dat PvdA en CDA rookgordijnen hebben gelegd en lijmpotten op het vuur hebben gezet, in plaats van hun posities duidelijk- te markeren. Wiegel meende dat het „gekissebis" van CDA en PvdA een bitter slechte indruk op het volk moet maken. „Een ver- floddering van het aanzien van de politiek in ons land", zo zei hij. links) bij zijn terugkeer op het vliegveld van Beek, nadat hij in Den Haag voor de Drie jaar longtuberculose en een zame opsluiting in Zweedse ge vangenissen hebben Karl Paucksch geestelijk en li chamelijk tot een wrak gemaakt, zegt de in Zweedse staatsdienst werkende psychiater dr. Albert J. Boerman. Volgens deze arts wankelt de ex-narcoticakomng op de rand van krankzinnigheid. Zijn eenzame opsluiting, zijn ziekte, zijn angst voor de dood en de weigering van de Zweedse au toriteiten om hem de zeer nood zakelijke ziekenhuisbehandeling te geven, hebben Karl Pauksch dicht bij een paranoïde psychose gebracht. Als hij na zijn uitlevering aan Zweden opnieuw geïsoleerd moet zitten - hij is ve roordeeld tot acht jaar - bestaat er grote kans dat hij zelfmoord zal plegen. De arts zei dit gistermiddag als getuige-deskundige tijdens de behandeling van het korte geding voor de president van de Haagse rechtbank. Namens Paucksch eiste de Maastrichtse advocaat mr. M. Moszkowicz dat de minis ter van Justitie zich zal onthouden van elke handeling die zou kunnen leiden tot uitleve ring van Paucksch aan Zweden, omdat hij daar zeker zal sterven. Op een verbaasde vraag van de Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw waarom de Zweedse regering Pauksch geen goede medische behandeling zou geven, antwoordde de zenuwarts dat in totaal niet minder dan zes artsen de Zweedse autoriteiten onder druk hebben gezet „om Pauksch niet dood te maken", dat wil zeggen dat zij zijn opname HILVERSUM (ANP) - Van de rouwdienst, die vanmiddag op Schiphol is gehouden ter na gedachtenis van de slachtof fers van de vliegramp in Tene- rife, zal de NOS-televisie van avond een samenvatting uit zenden. Deze is te zien van 18.00 tot 18.45 uur op Neder land 2. Een team van het NOS- journaal verzorgt de uitzen ding. SCHIPHOL (ANP) - In hangar 9 op Schipohol- oost, waren gisteravond om acht uur 106 van de 248 omgekomen passagiers van de KLM Boeing 747 'De Rijn' geïdentificeerd. De zwarte doos en de recor- ling van het geslacht en het ge- Lubbers: geen toenadering ders uit de KLM-jumbo, alsmede schatte gewicht en lengte een die van de Panam Boeing 747, wa- nauwkeurige beschrijving vanuit Tenerife naar Washing- gesteld van de sieraden en delen ton gebracht om daar de banden i de kleding die op het stoffelijk het laboratorium van de Ameri- overschot werden aangetroffen, kaanse Transportveiligheidsraad Zeer belangrijk waren daarbij de te bestuderen. tot de VVD Volgens een woordvoerder van de KLM waren de banden uit de KLM-Jumbo echter dusdanig be schadigd, dat "nu eerst in de fa briek waar de banden zijn ver vaardigd geprobeerd zal worden ROTTERDAM (SP) - Minister dusdanig te herstellen, dat Lubbers (Economische Zaken) wil niet dat het CDA zich afwendt van de PvdA en toenadering zoekt tot de WD. De banden zijn vervaardigd door beschrijvingen van de gebitten. Deze zijn opgesteld door vier Ne derlandse tandartsen, die dinsda gavond na de ramp op Tenerife ar riveerden. Op Schiphol is onder leiding van de rijkspolitie na de ramp gewerkt aan de samenstel ling van naamdossiers, die gege vens bevatten die door de nabes taanden van de slachtoffers zijn verstrekt. Na de aankomst van de stoffelijke resten op Schiphol, is de rijkspolitie meteen begonnen "Het CDA moet zich door de pr ovocaties van links niet laten be wegen tot een zwaai naar rechts", zo zei hij gisteravond op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Rot terdam. Na de kabinetscrisis heeft CDA- lijstaanvoerder Van Agt herhaalde lijk kleine buigingen naar de WD de Sunstrand-fabrieken in Seatt- met de vergelijking van de gege- Het transport van de banden naar Seattle geschiedde onder be geleiding van een Spaanse, Neder landse en Amerikaanse vertegen woordiger uit de onderzoekteams. vens uit de naam- en nummerdos siers. Wanneer deze gegevens overeenkomen is er sprake van identificatie. "Ook in de huidige situatie moeten de christen-demooraten zichzelf honderd politiemensen blijven", vond de minister van Economische Zaken. Dat wil vol gens hem zeggen dat het CDA vallen beschikt, bereid moet blijven tot het aan brengen van veranderingen in de samenleving. "Dit vergt", zo zei hij, "een stuk st rengheid van onszelf. Want wij hebben immers geen eensoortige achterban als de PvdA en de WD. Bij het zoeken naar overeenkom- Tandartcen sten tussen naam- en nummerdos siers zijn opnieuw tandartsen in- In de hangar op Schiphol zijn geschakeld, vanaf zaterdag ongeveer honderd tandartsen, bezig geweest met de Overste Gerritsen sprak gistera- moeizame identificatie. Bij de vond zijn grote bewondering uit i ook voor het werk dat zijn mensen, die de experts, waarover de rijkspoli- met de afwikkeling van deze zaak zulke zeer moeilijke ge- zijn betrokken, hebben verricht, 'schikt. De samenwerking met de KLM in Op Tenerife, waar maandagavond deze trieste affaire noemde hij de ramp een ploeg van twaalf "grandioos". "Ik heb daarvoor gen van de stoffelijke overschot- werk dat de Nederlandse tandart- ten, waarbij behalve de vaststel- sen hebben verzet. ADVERTENTIE Anders Denken over Wonen LELYSTAD - Met verbrijzelde enkels en overdekt met brandwonden is de 23-jange piloot Wibren Kunnen uit Beesterzwaag gistermiddag ontsnapt uit een neergestort reclamevliegtuigje. Het ongeluk gebeurde op het vlieg veld van Lelystad. Volgens Reclam-air, een dochteronderneming van Martinair en eigenaar van het toestel, gebeurde het ongeluk toen de piper-cub een sleepnet probeerde op te pikken. Het toestel moet het net gemist hebben en de draai die de piloot daarop maakte was waarschijnlijk te scherp, waarop het vliegtuigje neerstortte. Het toestel brandde geheel uit .Volgens directeur Schroder van Martinairdie op de foto de wrakstukken onderzoekt, is een technisch mankement niet uitgeslotenmaar het kan evengoed menselijk falen zijn geweest. AMSTERDAM (ANP) - De Neder- programma's op te zetten die ten landse regering wil haar hulp i Indonesië herzien. Dat heeft mir ter Pronk (Ontwikkelingssamen werking) gisteren in Amsterdam goede komen aan de allerarmsten de ontwikkelingslanden. Daarbij van groot belang dat de sociale en politieke structuur van die landen verklaard. Pronk opende in het de Nederlandse doelstelling niet Amstelhotel de IGGI-conferentie, waar ambtenaren uit Jakarta con fereren met hun collega's uit dertien landen die Indonesië ont wikkelingshulp geven. De Nederlandse regering, aldus doorkruist, zo verklaarde minister Pronk. De regering heeft de resultaten van de „fundamentele", wijziging in de ontwikkelingshulp in studie en de resultaten daarvan zullen bepalend Pronk, heeft er de laatste vier jaar zijn voor de koers die gevaren r gestreefd projecten e Echtgenote probeerde man te doden wordt vanaf 1978, zo zei de be windsman in Amsterdam. Topambtenaren uit Jakarta hebben gisteren in Amsterdam hun collega's uit dertien steunverle- nende landen voorgehouden dat de olierijke Indonesische economie blijvend aantrekt na de opleving na de oliecrisis. De Indonesische de legatie kon dit aantonen aan de hand van rapporten van de Wereld bank en het IMF. Beide organisaties hebben ver tegenwoordigers naar Amsterdam gisteren DEN HAAG - Het eerste Neder landse circusmuseum begint van daag in Den Haag een "tournee door Nederland. De start van het rijdend circus - ondergebracht in twee oude vrachtwagens - is voor de ex-clown Johnny Boltini een be langrijk moment. Geveld door een hartaanval moest Johnny - een broer van Tony Boltini - het zaagsel van het circus verlaten. Om toch in de circussfeer te kunnen blijven wilde Johnny zijn in jaren op gebouwde circusrekwisieten on derbrengen in een museum. Een stichting werd opgericht en mede met steun van het Prins Bernhardfonds is het rijdend circus er gekomen: vol met affiches, pos ters, beeldjes, schilderijen en talloze andere circuszaken uit lang vervlogen tijden en ook van latere datum hebben een plaatsje in de vrachtwagens gekregen. Het mu seum zal van 7 tot 13 april in Den Haag staan. Daarna gaan de vr achtwagens achtereenvolgens naar IJmuiden, Haarlem, Beverwijk, Gouda, Dordrecht, Breda en Til burg. Het museum is elke dag van 10 tot 7 uur open. EINDHOVEN (ANP) - De 34-jarige mevrouw J. van der M. heeft tege nover de Eindhovense politie be- kend dat zij meerdere malen heeft f,ÜF geprobeerd haar 43-jarige echt- toel"*t.ng gaven op economische - rannnrfpn tran hun nroanKatips genoot M. van der M. te doden. Zo diende zij de man grote hoeveelhe den slaapmiddelen toe, en sloeg hem met een hamer op het hoofd. Ondanks het feit dat hij regelmatig slaappillen kreeg toegediend ging hij normaal naar zijn werk. Maar op een dag raadde zijn werkgever hem aan naar de huisdokter te gaan. Uit schrik voor ontdekking nam de verdachte haar man die avond mee uit rijden. Toen hij in slaap was ge vallen reed zij naar het Beatrix- kanaal in Eindhoven, stapte zelf uit en duwde de auto daarna het water in. Daarop ging zij te voet naar huis. De man wist zich echter uit de auto te bevrijden en kon zwemmend de kant bereiken. Hij vertelde de politie dat zijn vrouw nog in de auto moest zitten maar dat het ook wel eens zou kunnen zijn dat zij had geprobeerd hem te vermoorden. Dat laatste bleek inderdaad het ge val. James Dunn, een vroegere Austra lische regeringsfunctionaris die Indonesië heeft beschuldigd van massamoord op Oost-Timor, is gis teren gedurende drie kwartier door staatssecretaris Kooijmans ont vangen. Naéy verluidt heeft hij niet gepleit voor het opschorten van de Nederlandse hulp aan Indonesië, maar zou hij er wel sterk op hebben aangedrongen dat Nederland de grootst mogelijke aandacht best eedt aan wat op Oost-Timor ge beurt. Dunn, die tot de Indonesische overname van deze vroegere Por tugese kolonie kanselier van het Australische consulaat in Dili was, heeft verklaard dat de In donesische troepen die op 7 de cember 1975 het land binnenvielen, zich op grote schaal hebben schuldig gemaakt aan gr uweldaden en moordpartijen. Hij heeft in een verslag melding ge maakt van berichten dat sinds de Indonesische inval ongeveer 100.000 mensen zijn omgekomeh. Vooral onder de Chinezen hebben de Indonesiërs verschrikkelijk huisgehouden, volgens Dunn. eisten in een gevangeniszieken huis. Ook de gevangenisautoriteiten zelf stonden hier achter. Maar het st andpunt van de rijkspolitiechef gaf telkens de doorslag. De Zw eedse politie is bang voor over vallen. In het verleden zijn al her haaldelijk gevangenen uit inrich tingen bevrijd door de onderwe reld. Men vreest dat Paucksch dank zij zijn net van contacten met de narcoticahandel ook zoiets zou organiseren. Vandaar dat hij nooit bezoek of pakjes mag ontvangen. „Natuurlijk wil ook ik niet dat een misdadiger zijn gerechte straf ontloopt", voegt de psychiater hieraan toe, „maar ik protesteer er tegen dat men zegt gevan genisstraf op te leggen, terwijl men in feite de doodstraf ten uitvoer brengt!" Bewaking Hoe zeer ook de Nederlandse justitie beducht is voor eventuele bevrijdingsacties van Paucksch onderwereldvrienden, bleek gis termiddag overduidelijk uit de veiligheidsmaatregelen die waren getroffen ter gelegenheid van zijn komst naar het Haags pa leis van justitie. Paucksch zelf werd met een vliegtuigje van de rijkspolitie overgevlogen van Maastricht naar Ypenburg. Zijn transport naar het justitiepaleis vond plaats onder zware bewa king, terwijl het ook om en in het gerechtsgebouw wemelde van politie. Ondanks alles heeft Paucksch (37) kans gezien begin van dit jaar uit Zweedse gevangenschap te ont vluchten. Volgens mr. Mosz kowicz heeft hij sindsdien aan geboden vrijwillig in gevangen schap terug te keren, mits hem een ziekenhuisbehandeling voor longtuberculose gegarandeerd zou worden. De Zweedse regering weigerde. Hij vluchtte naar Nederland, waar ook zijn vrouw en kind wonen. Sinds zijn aanhouding door de Rijkspolitie te Simpelveld zit hij in het huis van bewaring te Maas tricht, in afwachting van een besl issing door de Maastrichtse rechtbank over een Zweeds ver zoek tot uitlevering. Indien de rechtbank uitlevering toelaatbaar acht, zal de minister van Justitie definitief moeten be slissen. Mr. Moszkowicz eist bij voorbaat een verbod tot uitlevering omdat volgens art. 10 lid 2 van de Uitle veringswet niet wordt uitgeleverd indien de gevolgen daarvan voor de opgeëiste persoon „van bijzondere hard heid" zouden zijn. Misplaatst Landsadvocaat mr. H. A. Groen meende dat de eis veel te vroeg en derhalve volkomen misplaatst is. nu er nog niet eens door de recht bank te Maastricht is beslist over toelaatbaarheid van de gevraagde uitlevering, laat staan dat de minister al zou hebben kunnen beslissen. Mr. Groen zei dat de onthullingen over Paucksch' lichamelijke en geestelijke toestand voor de mi nister volkomen nieuw zijn en zegde toe dat bij een eventuele beslissing over uitlevering met deze feiten ernstig rekening zal worden gehouden. Hij maakte er echter ernstig bezwaar tegen dat de rechter bij. voorbaat een verbod zou geven tegen een beslissing die nog niet is genomen. Daarmee zou de mi nister op ontoelaatbare wijze in zijn bevoegdheid worden aange tast. Volgens de landsadvocaat zou pas na de beslissing van de minister eventueel een kort geding kunnen worden aanges pannen. „De ervaring heeft geleerd dat het dan te laat kan zijn", repliceerde mr. Moszkowicz. Hij bracht in herinnering dat de zelfde minister van Justitie in 1973 Paucksch aan Zweden had uitgeleverd, zonder te wachten op een uitspraak van het Haagse gerechtshof in het hoger beroep tegen een vonnis in kort geding. Mr. Moszkowicz betoogde dat de rechter heel goed een verbod kan opleggen in geval van een dr eigende onrechtmatige daad, zoals volgens hem nu het geval is. Rechtbankpresident mr. Blaauw zei hierop te overwegen de zaak aan te houden totdat door de mi nister over het uitle veringsverzoek zal zijn beslist. Of hij hiertoe inderdaad zal be sluiten laat mr. Blaauw weten op woensdag 13 april. ADVERTENTIE Laat straks het romantische hofleven van Keizerin Sissie herleven. Overal verkrijgbaar 1,25

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7