Actiecomité RPS-huizen: brief aan Duisenberg „Dat van ginds we maar gauw vergeten Tuintjes in Boskoop 'verdonkeremaand... Merenwijk z kabel-televisie" voor EERSTE VAN VIJF CHILEENSE GEZINNEN „THUIS" IN ALPHEN Veiling „Flora" begint wellicht half uur later 59 Burgerlijke stand „EEN AARDIG STUK SPEELGOED..." NOORDWIJK - Het actiecomité van de RPS-huizen (in de (fan Hoornstraat, Van Ettenstraat, Mouriszweg, v. d. Mor elstraat en Clusiusweg) in Noordwijk heeft een brief ge schreven aan minister Duisenberg waarin staat dat een aan tal huurders wel degelijk tot koop van hun (huur)huizen over willen gaan. WOENSDAG 6 APRIL 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - In een flat aan het Stortemelk in Alphen is vorige week een Chileens gezin komen wonen. De familie Soto-Huerta is de eerste van de vijf Chileense families die zich in Alphen zullen vestigen. lijke begeleider, welke laatste wel enkele vrienden achter zich heeft staan om eventueel bij te springen. De bedoeling is, dat er in Alphen een .jChilenen-team" Met Erwin Soto-Huerta voerden we een gesprek door tussenkomst van begeleider Jan Buitelaar die als tolk fungeerde. Erwin Soto-Huerta spreekt na een maandje Neder landse cursus al wel wat eenvoudige zinnetjes Ne derlands en begint ook wat meer van het voor hem zo vreemde brabbeltaaltje te verstaan. Erwin Soto-Huerta kent in Jan Buitelaar een persoon- functioneren, aan de oprichting wordt gewerkt. Een dergelijk team, bestaande uit vrijwilligers, zal de Chilenen bijstaan en opvangen en ze begeleiden bij het vervullen van allerlei formaliteiten, het zoeken van arts, school, enzovoorts. Het comité doet dat naar aanleiding van het commentaar van Duisen berg op vragen van de Tweede Ka merleden Salomons, Stoffelen en Kosto (PvdA) die vorige week in de Kamer werden gesteld over de gang van zaken rond de verkoop van de RPS-huizen aan belegger Duvera (zie de krant van 22 maart). De Kamerleden vroegen zich af hoe het mogelijk, was dat de huurders van die verkoop niet op de hoogte waren gesteld en waarom zij niet het eerste recht van kopen zouden kunnen hebben. Daarop antwoordt Duisenberg dat de verkoop in Am stelveen (waar een soortgelijk geval speelt) wel kon worden terugged raaid, omdat hier kon worden'aan getoond dat de huurders al voor de verkoop aan Duvera belangstelling hadden getoond om hun huizen te kopen. Voor wat Noordwijk betreft zou het volgens de minister moei lijker worden omdat die belangstel ling van de huurders hier niet kon worden aangetoond. Het actiecomité in Noordwijk is echter een andere mening toege daan. Volgens het comité wist de RPS wel degelijk van de belang stelling van de huurders voor koop af. Toen zij de zaak op 21 maart tij dens een bezoek van staatssecreta ris Van Huiten aan Lisse aanhangig maakte gaven zij de bewindsman een dossier mee waarin ziph ook brieven bevonden over de belang stelling van de huurders voor koop van de huizen. Volgens de bewo ners was beheerder Schippers al eerder van die belangstelling op de hoogte gebracht, maar heeft deze dat nooit aan de RPS doorgegeven. RIJNSBURG - Als de kopers, le den, het bestuur en personeel van veiling „Flora" in Rijnsburg met elkaar tot overeenstemming kun nen komen zal de veiling tot sep tember 's morgens een half uur la ter beginnen dan gebruikelijk is. Dat voorstel is het gevolg van de invoering van de zomertijd in Ne derland. Duitsland (dat nog geen zomertijd kent) koopt namelijk bloemen op de Nederlandse grootmarkten, maar niet voordat de bloemenhandel 's morgens is afge lopen. Nu de veilingen eigenlijk om vijf uur 's morgens beginnen wordt het handelen met Duitsland daar door bemoeilijkt. Flora's secretaris J. Vianen ver wacht, na enkele besloten verga deringen nog deze week een defini tieve uitspraak doorgaan van het voorstel, de ling een half uur later te laten be ginnen totdat de zomertijd weer is opgeheven. Nog onzekerheid rond camping „Weltevreden" NOORDWIJK - De onzekerheid rond het al dan niet verdwijnen van camping "Weltevreden" aan de Langevelderlaan in Noordwijk is nog niet opgelost. De vaste kampeerders, die elk seizoen naar "Weltevreden' komen en medio april hun huisje opzetten, werden een paar weken geledén plotseling voor het feit gesteld zie de krant van 24 maart) dat ze er dit jaar niet meer terecht kondenomdat den. Maandag kregen de ongeveer zeventig kampeerders te horen dat ze konden beginnen met het opzetten van hun huisje, omdat de verkoop uias stopgezet De Land- en Tuinbouw Bond in Haarlem, die de verkoop in handen heeft, had deze stopge zet omdat de eigenaar Van Duijvenvoorde nog steeds ziek is, zodat de kampeerders voor lopig zouden^kunnen blijven Toen deze gisteren kwamen met de materialen om de huisjes op te zetten werden ze onverrichter zake' weer teruggestuurd. De kampeerders gaan zich nu be raden over de stappen die ze kunnen ondernemen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik hoop, dat ik een goede baan kan vinden om m'n gezin te kunnen onderhouden, m'n kinderen te laten studeren en nuttig te zijn voor de Neder- het aTdan niet landse maatschappij. Vooralsnog wil ik hier in Nederland blijven. Of ik in de verre toe komst nog eens terugga, hangt af van de situatie dan. Maar alks de regering hetzelfde blijft ga ik beslist nooit meer terug". Erwin Soto-Huerta (32) oorspron- Chili is in die uitspraken zeer be- kelijk afkomstig uit Santiago-de- slist. Zijn toekomst ligt in ederland daarop is zijn doen en laten gericht. Over zijn verleden, de vlucht uit Chili en het waarom van die vlucht wil hij met ons nog wel even praten, maar zelf denkt hij er bewust nau welijks nog aan terug. N.J. v.d. Wilk en W.M. de Ridder; Pa trick, z.v. P. Rietvink en J.A. Zuidhoek; Iris, d.v. E.R.R. Radha Kishun en C.P. Zoomers; Rohini, D.V. G.S. Sahtoe Debie; Malika, d.v. H. Bellari rini; Frederike, d.v. G.J. de Graaf en H.G. v. Buizen; Jan, z.v. J.H. Kemper en S. Ouwehand; Chantal, d. v. G. Leenen en J. Jansen; Frank, W.J.M. Verberk; Roel, 2 nus (93) m.; W. Bugs (54) g.m. T. Broek huizen; I. Boom (60) m.; J.H. v.d. Wilk (54) m.: C.H.W. Bax (22) v.; Jacoba (86) m.; H. Servatius (61) e.v. E.J. Wils. Gehuwd: P.A. Burger en M.C.L.A.H. de Wilde; N.H.P. WolfTenbuttel en C.M. De- Z Lam- vilee; R.C.R. Siekman en W.A. Kuipen. A.P. Bastiaan en L.J. Verbiest. Ondertrouwd: L. Blok en M.M.J v.d. Blom; A. v. Beelen en G. uit de Bulten; D.M. den Duik en J.M. Schlagwein; R.O Dun en C.J.M.G. v Schie; A.C. Hak- MG. Loose; Suzanne, d.v. E. Beekman kert en I.K.G. Gangvoort; J.F.L.M. Koch i F. Bozena; Suzanne, d.v. W. Fallaux en E. de Wit; Dion, z.v Th. C. Hoppen brouwer en E. v. Berkel; Dounya, d.v. A.M. Boufarra en M. Rrhioua. Overleden: C.A. Wiechert (59) g.m. P. Stokvis; J. v.d. Molen (93) m.; C. Zwerver (85) m.; T. Grinwis (56) m.; J. Tom (78) m.; J.H. Jaspers (51) m.; A.J. Versteegen (43) p j g.m. W.P. Jagel; P v.d. Holst (74) g.g.m. W. Meijvogel; A. v. Wasbeek (66) m.; J.M.C. v. Staden (86) g.g.m. J. Haalebos; M. v.d. Hoeven (48) g.m. J.J. v Zonne veld; A.A. de Roode (65) m.; A. Crancu- M.L.C. Hekstra; P. Kopen W.M.Tijs- sen; G. Nieuwenhuis en E.H. Smal- braak; L. Olievier en M. Kosters; R.P. Otten en W.M. VoerhuisJ.K. Schmitz en M.J.C.E Vroom; J.F.C. Tisseur en C.E. v.d. Weijden; L.R.J, v.d. Veen en J.M. v. Apeldoorn; J.F. Verlinde en N. v. Dijk; d. Merk en A.M. de Waard; M. de la i J.E.M. v.d. Meel. scaris; Lieselotte, d.v. A.F. Braun en M.T.H.J Muller; Ruth, d.v. J.S. Lalloe- singh en N.N. Basdew; James, z.v. R.A. Dielbandhoesing en J. de Boer; Willem, z.v. W.F Winkel en C.N. Queride; Eric, z.v. R.P. Sanders en M. Taieb; Johannes, z.v. J. Kooren en C.H. Batavier; Maria, d.v. W.L.M. v. Wetten en C.W. v.d. Hoe ven; Jeroen, z.v H.J G. Wijsma en A.C. Bakker; Daniël, z.v. J.G. v.d. Schroeff en A. v. Wijk; Marcel, z.v. M. v.d. Zwart en J.H. Hensing; Onno, z.v. J.C.M. Hutjes en M.G.G. Derkman; Stefan, z.v. N. de Vree en H Novak; Ether, d.v. J.A. Boef en M.B. Mentar; Helmut, z.v.J.M.M. Grosse Stüve en A.M. Borst; Marina, d.v. C.H.G. Bosselaar en E. v.d. Sluis; Loes, d.v. C.B. v. Ark en J. de Wolf; Dennis, z.v. G. Blanken en M G. Zandbergen; Be njamin, z.v. C. Ellens en J.J. v.d. Kam; Oswald, z.v. J.G. Evert en P.L. Jansen. Ondertrouwd: P.N. Kottene en A.H. den Hollander; W.F. Olivier en N. de Jong; W H. Dijkhuijsen en B.T. v. Dullink; H A. Wol£ en N.M. Bigolow; J.W_A. Bruins en J. Haan; F.J. Franssen Stappers Gehuwd: H.A. Wagenaar en M.M. Heesenj A.E. Borger en A.J. Filippo. P.J. LEIDERDORP - Geboren: Johannes, z.v. A.J.M. Blom en J.E.M. Lassche; Lonneke. d.v. G.A. Peiterse en T.M. La- Overleden: A.M. Dorreboom (80) g v. Tongeren (42) n C M. v. Gulik; C. Fransen. upp ■ankhuizen (2) n i. A.E.B. Brander; A. J.J. Visser (71)g.m. d. Berg (87) g.m. G. Pro-Allende Erwin Soto-Huerta werd in de week volgend op de 11-de septem ber 1973, de dag van de moord op Allende, van straat opgepakt. Hij verdween acht dagen in ae gevan genis van Santiago. "Ik stond be kend als iemand die pro-Allende was. Iedereen die als zodanig be kend stond werd opgepakt". In het geval van Erwin Soto-Huerta was dat overigens redelijk voor de hancf liggend,.want hij is lid van de Evan gelische Kerk. Die kerk symnpa- thiseerde in Chili met de United Popular, de brede volksbeweging waarop de regering Allende steun de. Een president waarvan Soto- Huerta zegt: "Hij was de president, die het meest heeft gedaan voor de arbeiders". Soto-Huerta werd na zijn gevan genschap van acht dagen weer vrij door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Tientallen Boskopers blijken in de afgelopen jaren op ongeoorloofde wijze een stukje gemeentegrond te hebben ingepalmd, in de meeste gevallen om daarmee de eigen achtertuin te kunnen ver groten. Het gaat om zgn. plantstroken, smalle lapjes grond door de gemeente in een uitbreidingsplan gereserveerd om er, zodra de bouwactivi- teiteri achter de rug zijn, een beplanting aan te brengen die past bij de woonwijk. Niet pikken In de nieuwbouwwijk Snijdelwijk en met name in de Waterlelie zal van die gemeentelijk aankleding voorlopig weinig terecht komen, omdat de meeste plantstroken daar al door particulieren bij hun tuinen zijn getrokken. De één heeft er wat boompjes op geplant, de ander gras ingezaaid en in één geval is er zelfs een complete be- schoeing geplaatst. Dat heeft de emmer doen overlopen. De gemeente Boskoop heeft nu per brief aan de bewoners van de Waterlelie meegedeeld te zullen ingrijpen „omdat een ander het ook niet zou pikken als de ge meente een stuk grond waarvan ze geen eigenaresse is, zonder enige vorm van overleg zou inplanten met openbaar groen". Om te beginnen zal in heel Boskoop worden onderzocht welke in woners een stukje gemeentegrond hebben verdonkeremaand. Daarna zal worden bekeken of het uit een planologisch oogpunt .mogelijk is die stukjes grond (meestal niet breder dan 1,5 tot 2 meter) te koop aan te bieden aan de huidige (onrechtmatige) ge bruiker. Velen van hen hebben daar een verzoek over ingediend. Extra stukje De kans is groot dat sommigen hun zin krijgen, al zullen ze dan wel dat extra stukje tuin moeten beplanten op de wijze die het gemeen tebestuur voorstelt. Voor hoeveel per vierkante meter de grond zal worden verkocht is niet zeker. Wel zeker is dat heel wat „gepikte" lapjes uit planolo gisch oogpunt niet kunnen worden afgestaan. Die moeten worden afgeven. De gemeente Boskoop heeft nog in studie hoe die „over dracht" dient te geschieden. Gezien de gestadige op mars van de kabeltelevi sie in Nederland zal over een jaar of wat, het in vrijwel elke vaderlandse huiskamer luid en duide lijk kunnen ontvangen van een handvol binnen- en buitenlandse tv- stations, als niets bijzon ders meer worden be schouwd. Maar voorlopig is de marktsi tuatie nog zo dat in woonwij ken met een dunne tv- spoeling (Nederland I, Neder land 2) een aanzienlijke uit breiding van de programma keuze, een opvallende in breuk op de gebruikelijke tv-consumptie zal hebben. Zoals dat in de afgelopen dagen ook het geval was in de Leidse Merenwijk, waar vanaf vorige week vrijdag de kabeltelevi sie een feit is geworden. En in dit kennismakingsweekeinde hebben de keuzeknoppen op talloze tv-toestellen daar het zwaar te verduren gehad, zo werd mij wel duidelijk uit de mini-enquête die ik gisteren onder Merenwijkbewoners hield. Voor velen werd het een ver moeide aangelegenheid, om dat de afstand tussen keu- zeknop en televisietoestel wel erg veel keer werd afgelegd. Tekenfilmpje Televisie aan. Engelse les voor beginners op Nederland 1, halverwege overschakelen naar een scholierenquiz op Duitsland 3. In de spannende finaleronde tussentijds drie maal overschakelen op Ne derland 2 om te zien of Studio Sport al aan de gang is. Op dat net na het buitenlandse voetbaloverzicht overschake len voor een tekenfilmpje op de Belgische zender en dan nog even het slot van een spannende detective mee pikken op Duitsland 2, voor dat wordt gekeken naar het nieuws op Nederland I. Halverwege de weerkaart weer de stoel uit, om af te stemmen op een natuurfilm op Duits land 3. Omdat dat tegenvalt, tussendoor wat blikken wer pen op andere stations, maar aangezien daarop ook niets te beleven valt steeds maar weer terugschakelen naar de na tuurfilm. In plaats van twee tv-zenders kan de Merenwijk-kijker dan ook vermoeiend veel geschakeld. s kanalen ontvangen. Er is dit weekeinde In de staart van de avond wordt nóg eens de gang naar het toe stel gemaakt voor het slapen gaan op Duitsland 2 te kun nen kijken naar een pittige western. Televisie uit. Veel Merenwijkers blijken in de afgelopen dagen niet stil te hebben gezeten, maar ont spannen te hebben gestoeid met dat ongekende aantal keuzemogelijkheden. Wat meningen over de neiuwe aanwinst: "Speelgoed" "Zo is je televisie ook nog een aardig stuk speelgoed", zei mij regelmatig tv-kijker V. d. Berg. "Ik heb dit weekeinde ongegeneerd veel keer ge schakeld. Jammer dat er drie Duitse stations bij zitten. Wat mij betreft hadden ze er twee mogen laten vallen met daar voor in de plaats een Engels en Frans station. "Je hebt meer waar voor je geld", zei mij mevrouw Oos- tengo, "al is de keuze wel een stuk moeilijker geworden. Een voordeel is dat je nu voortaan dikwijls tot een uur of één 's nachts op kan blij ven. Een uitkomst voor men sen die na het laatste journaal nog wat op willen blijven". Mevrouw Van Stien: "Zelf geef ik er niet zoveel om, maar mijn kinderen zijn weg van al die stations. Als ze nu 's middags uit school komen rennen ze gelijk op de tv af. Dat is de minder prettige consequentie, maar mis schien dat dat over een tijdje wel wat minder wordt. Al thans, dat hoop ik. "Rommel" Merenwijker Stikvoort: "De kwaliteit van de beelden valt honderd procent mee. Ik had gedacht dat ze een stuk min der zouden zijn dan van Ne derland 1 en 2. Maar ze ver schillen nauwelijks". De alleenwonende bejaarde mevrouw Zwarts: "Zes net ten? Nooit van gehoord. Dit weekeinde heb ik voor het eerst Nederland 2 te pakken gekregen. Ik dacht dat ze het daar over hadden toen ik kortgeleden een briefje in de deur kreeg waarop stond dat het aantal netten zou worden uitgebreid. Ik hoef er niet meer dan twee. Ze mogen ze van mij houden. Ik ben een mens op leeftijd. Wat moet ik met al die buitenlandse rom mel?" Bij de Zwammerdamse aanne mingsmaatschappij Van den Berg b.v., die speciaal ter be geleiding van dit kabeltelevisie-gebeuren een bemande "storingskeet" heeft geplaatst in de Meren wijk, waren tot gisteren nog niet veel klachten binnen ge komen over slechte ont vangst van de buitenlandse tv-stations. De paar waarbij dat wel het geval was moesten het ongemak zoeken in de af stelling van hun tv-toestel. Geschakel De Merenwijk weet nu ook wat kabeltelevisie voorstelt. Het nieuwtje is er af, het driftige geschakel zal binnenkort on getwijfeld temperen, net zo goed als door het kunnen af stemmen op zes verschil lende netten in menig huisge zin de huisvrede nog wel eens op de proef zal worden ge steld. gelaten na diverse niet- zachtzinnige verhoren. Enkele we ken later werd hij getipt, dat op nieuw gevangenneming dreigde. Hij was namelijk voor herhalings oefening opgeroepen en vrienden vertelden hem, dat iedereen die te rugkwam in dienst waarvan be kend was dat ze pro-Allende waren geweest op z'n minst kon rekenen op gevangenneming. Deserteren, niet opkomen, zou helemaal gelijk staan met kiezen voor de doodstraf. Zodat Soto-Huerta maar één ding restte, namelijk vluchten naar Ar gentinië. Zijn gezinsleden: vrouw, twee zoontjes en een dochtertje kwamen drie maanden later ook Littekens In Argentinië wilden de Chilenen niet blijven en daarom werd vanaf het begin geprobeerd om via de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties een visum te krij gen voor een ander land. Drie lan den werden voorgesteld: Canada, Australië en Engeland. Geen van die drie landen werd het, want pro blemen in Argentinië verhaastten het vertrek uit Argentinië. Voor in landse moeilijkheden werden vluchtelingen uit Chili en Uruquay verantwoordelijk gesteld en groe pen Argentijnse burgers (of het de politie zelf of mensen die samen werkten met de politie waren werd overigens ook beweerd) pakte vluchtelingen op en verhoorden en martelden die. Soto Huerta draagt er de sporen van op armen en on derlichaam: littekens duiden aan, dat sigaretten op zijn armen wer den uitgedrukt en elektrische schokken werden toegediend. Twee dagen duurde dat een reden van het waarom kreeg hij niet te horen, toen hij werd vrijgelaten. Na die ervaringen trad er een ver snelling op in de verdere procedu re. Soto-Huerta kon kiezen uit Oos tenrijk of Nederland. "Van beide landen wist ik vrijwel niets. Ik heb wat boeken uit de bibliotheek ge haald om 'me te oriënteren, maar uiteindelijk gaf een maatschappe lijk werkster de doorslag. Zij dacht dat Nederland met name voor een gezin de minste problemen zou ge ven. Voor de kinderen zou vooral het eten niet op moeilijkheden stui ten", aldus Soto-Huerta. Sprakeloos Sinds 18 november vorig jaar is de Chileense vluchteling nu met zijn gezin in Nederland, vorige week volgde zijn vestiging in Alphen, nadat hij daarvoor verbleef in het vluchtelingenopvangcentrum in Putten. Het eigen huis, een flat aan het Stortemelk, maakte de familie sprakeloos gelukkig. "De kinderen denken nog steeds dat ze in een droom rondlopen, zo mooi vinden ze alles". Dat slaat dan op de onge kende luxe van de vijf kamers, de centrale verwarming, de geiser, de douche. Gevraagd naar zijn eerste indruk ken over Nederland begint Soto- Huerta wat plechtig. "Allereerst wil ik mijn dank uitspreken voor de Nederlandse autoriteiten, die me hebben toegestaan hier te komen". En vervolgens wat minder formeel: "Vanaf de eerste dag in Nederland hebben wij de gastvrijheid onder vonden van Nederlandse gezinnen. Alle Nederlanders waarmee ik tot nu toe te maken heb gehad hebben ons hulp geboden, zowel geeste lijke als materiële hulp. De Neder landse bevolking lijkt ons een goed volk en aardig. Evangelie Soto-Huerta, die vooral zijn geluk niet op kan over het feit, dat hij hier vrijelijk kan zeggen wat hij wil, ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. Hij wil niet alleen aan het hij wil zich ook inzetten voor de verkondiging van het evangelie. Voorlopig wil hij dat evangelie ver kondigen onder Spaans sprekende Alphenaren. Een groep die via een persoonlijk initiatief van Jan Buite laar in de toekomst wat vaker bij elkaar zal komen en waarmee de sympathieke Chileen ook al kennis heeft gemaakt. Al met al ziet Soto- Huerta het in Alphen helemaal zit ten. "Hier wil ik mijn bestaan op bouwen, dat van daarginds moeten we maar zo snel mogelijk verge ten".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4