Plan voor bouw van crematorium Protesten tegen de vacaturestop Lodewiikcocktails bij Meun Mdroom Vragen over betoncentrale Heddy Lester en Anita Meijer op tweede paasdag in Pieterskerk vakaturestop intrekking {1u f Bij begraafplaats Rhijnhof Medewerkers en studenten in Leiden eisen meer personeel „Continue-rooster" op L. van Leijdenschool Verhuizing van Bleijs? WOENSDAG 6 APRIL 1977 LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat met een ga rantieverlening van twee miljoen voor de bouwkosten, zal de Hervormde Gemeente Leiden naast haar begraafplaats Rhijnhof een crematorium bouwen. Het college van B en W staat posi tief tegenover de garantie verlening; men verwacht dat in de toekomst de totale tekorten van begraafplaats en crematorium minder zullen zijn dan het tekort dat de gemeente nu elk jaar aanvult voor Rhijnhof. In gesprekken met de kerkvoogdij hebben B en W steeds te kennen gegeven dat oprichting en expoita- tie van een crematorium door de gemeente niette verwachten is. De kerkvoogdij wil een crematorium alleen bouwen als de gemeente ga rant staat. De Stichting Voorlichtingscen trum Crematoriumbouw heeft een positief advies uitgebracht over de bouw van een zogenaamd toege voegd crematorium in Leiden. Dat is een crematorium waarbij ge bruik wordt gemaakt van de al be staande faciliteiten van een kerk hof. De meeste crematies vanuit de Bol lenstreek, Rijnstreek en Veen- streek vinden nu plaats in Den Haag. In 1974 en 1975 waren dat er respectievelijk 416 en 470. Voor Leiden schat de Stichting Voor lichtingscentrum Crematorium- bouw 428 crematies in 1980, oplo pend tot 520 in 1985. van de 242 Leidse crematies in 1975 vonden er 162 plaats te Ockenburg (Den Haag). Het aantal begrafenissen van gestorven Leidse ingezetenen zal volgens de Stichting afnemen van 471 in 1980 tot 380 in 1985. De prognose van de Stichting van het totaal aantal crematies in een Leids crematorium luidt 820 voor 1980 en 100 voor 1983. Dan is het maximum bereikt van het cremato rium dat uitgerust zal zijn met 2 De kerkvoogdij heeft er in ge sprekken met de wethouders Van Dam en Oosterman op gewezen dat elders in de regio een crematorium gebouwd zal worden als het in Lei den niet gebeurd. Dit gezien de groeiende belangstelling voor cre matie in deze regio. Het aantal be gravingen op Rhijnhof zal dan af nemen, wat betekent dat de verlie zen die de, gemeente moet vergoe den steeds hoger zullen Een toege voegd crematorium naast de be graafplaats Rhijnhof zal volgens de kerkvoogdij, die zich daarbij ba seert op cijfers van de Stichting, een batig saldo opleveren Het na delig saldo voor de begraafplaats zal echter nauwelijks toenemen. De kerkvoogdij acht de bouw van een toegevoegd crematorium dan ook wenselijk. Hoewel er nog geen vaste bouwplannen zijn wordt de bouwplaats gedacht naast de hui dige aula, het zogenaamde Heren huis lans de Rijn. B en W kunnen zich met deze plan nen verenigen en vragen aan de raad om de bouwkosten van twee miljoen te garanderen. Donderdag zal deze kwestie in de raadscom missie voor maatschappelijke aan gelegenheden ter sprake komen. Heddy Lester LEIDEN - De bekende zan geressen Heddy Lester en Anita Meijer behoren tot de groep artiesten, die op tweede paasdag zullen optreden in de Leidse Pieterskerk. Het paas- spektakel wordt georganiseerd door de Leidse afdeling van de Nederlandse Tafelronde en de opbrengst komt ten goede van afasie- patiënten. Afasie is een ernstige stoornis van het sp raakvermogen ten gevolge van hersenletsel, dat is ontstaan bij een ongeval of een her senbloeding. Het programma begint om half elf 's ochtends met een eierzoekwedstrijd voor kinde ren van vier tot en met elf jaar. In de ochtenduren is er verder een optreden van het Leids Politie Muziekgezelschap en enkele draaiorgels. De midda guren staan onder meer in iiet teken van de muziek. Het begint met het optreden van The Blue Diamonds, gevolgd door de Nederlandse deel neemster aan het Eurovi siesongfestival Heddy Lester. Heddy wordt begeleid door haar broer, terwijl ook haar moeder Louise de Montel zal optreden. Alvorens zangeres Anita Meijer enkele liedjes zal zingen wordt in de Pieterskerk een modeshow verzorgd door de Leidse grootwinkelbe drijven. De middag wordt be sloten- met zigeunermuziek verzorgd door de groep Czar das, een show van het majoret- tenkorps De Burcht en een pr ogrammaatje dat wordt ver zorgd door de Leidse Car navalsvereniging De Hutspot ten. 's Avonds om half negen begint een grote loterij. Daarvoor gelden de nummers op de toegangskaarten. Na afloop van de prijsuitreiking geeft het Rijnlands Mannenkoor een uitvoering, voorafgegaan door een bespeling van het orgel van de kerk door organist Joop Brons. Naast de artiesten wor den er in de Pieterskerk nog een aantal andere attracties gehouden. Zo zijn er tentoon stellingen van katten en post duiven, de verkoop van bloe men en kamerplanten, cavia wedstrijden en een disco-bar. De gehele dag is er een antiek- LEIDEN - De openbare lagere school „Lucas van Leyden" aan de Aal markt krijgt direct na de paasvakantie als eerste lagere school in Leiden een continu-rooster. De kinderen blijven dan tussen de middag op school en gaan 's middags eerder naar huis. Het in te voeren continue-rooster is voorlopig nog een experiment en zal duren tot aan de zomervakantie. Daarna zal bekeken worden of het rooster moet worden gehandhaafd. Mogelijk zal de gemeente dan ook aan andere openbare scholen voorstellen om een continue-rooster in te voeren. Het continue-rooster is een grote wens van de ouders van de school. Uit een enquête die onder de ouders werd gehouden, bleek ruim 90 procent voorstander van een continue-rooster te zijn. Het college van B en W en de rijksinspecteur voor het lager onderwijs zijn inmiddels met de invoering van het rooster akkoord gegaan. Ook wat de gemeente betreft wordt het rooster op de Lucas van Leyden-school als een experiment gezien. In het schoolhoofdenoverleg is al eerder over de mogelijke invoering van een continue-rooster gesproken. Het idee is echter van de school zelf afkom stig. In de praktijk betekent het continue-rooster dat de kinderen van de eerste twee klassen tussen de middag een uur pauzeren (van 11.45 to 12.45 uur) en de overige leerlingen drie kwartier (van 12.00 tot 12.45 uur). De lessen worden op normale schooldagen beëindigd om resp. 14.15 uur en 14.45 uur. Nu eindigen de lessen om half vier. Voor de begeleiding van de kinderen tijdens de middagpauze blijven volgens het schoolhoofd S. van Oosten de leerkrachten het eerste kwar tier. Er wordt dan gezamenlijk gegeten. Daarna kunnen de leerlingen buiten gaan spelen onder toezicht van één ouder en één leerkracht. Bij slecht weer blijven de kinderen binnen en wordt het toezicht uitgebreid tot twee ouders en twee leerkrachten Landelijk zijn al geruime tijd op diverse plaatsen acties gaande om het continue-rooster op de lagere scholen ingevoerd te krijgen. Dit omdat veel ouders - en vooral moeders - noodgedwongen een groot gedeelte van hun tijd besteden aan het brengen en ophalen van hun kinderen naar en van school. LEIDEN - Medewerkers en studenten van de fa culteit der sociale wetenschappen van de Leidse universiteit hebben gisteren een manifestatie ge houden uit protest tegen een onlangs ingestelde vacaturestop bij de faculteit. Er werd een resolu tie aangenomen waarin geëist wordt dat de vaca turestop onmiddellijk wordt ingetrokken. Deze resolutie zal binnenkort door een delegatie wor den aangeboden aan het college van bestuur van de universiteit met het verzoek om in Den Haag op extra personele middelen aan te dringen. student-assistenten, wier contrac ten door de vacaturestop na 1 sep tember waarschijnlijk niet zullen worden verlengd. Ook de afstu deerrichting onderwijssociologie zou door de vacaturestop in de knel komen. Geweigerd De vacaturestop werd door het da gelijks bestuur van sociale weten schappen afgekondigd nadat was gebleken dat de beschikbaar ge stelde personele middelen in ja nuari en februari waren overschre den. Zowel de faculteit als het bu reau van de universiteit (admini stratie etc.) had meer personeel (resp. 20 en 30 man) dan betaald kon worden. Bij ongewijzigd beleid, zo redeneerde het college van bestuur, zou hierdoor aan het eind van het jaar de gehele personeelsbegroting van de universiteit worden over schreden. Het college wilde daarom de overschrijdingen in sa menspraak met de leiding van het bureau en het bestuur van de facul teit terugdringen. Vrees stuur van de faculteit alvast zelf die door de vacaturestop zouden i vacaturestop in te stellen, vrijkomen. De bureauraad, het overlegorgaan van het bureau van de universiteit, heeft volgens een medewerkster bij de secretaris van de universiteit om een gesprek over .de vacaturestop gevraagd. Dit omdat ook daar de plaatsen die openvallen, niet wor den opgevuld. Dat zou betekenen dat het overige personeel er taken bij krijgt. De secretaris heeft het ge sprek overigens geweigerd. Het technisch en administratief personeel van het Sociologisch In stituut heeft inmiddels besloten geen taken te zullen De zaal ng vakaturestop nu!", zo luidde de tekst op een van de span- gisteren de filmzaal van het gebouw aan de Hooigracht sier en met de laatste plaats gevuld. Flatwoning aangepast voor invalide LEIDEN - De woningwetwoning Havikshorst 11 van de Protestants. Christelijke Woningbouwvereni ging wordt geschikt gemaakt voor bewoning door een invalide. De huidige bewoner moet permanent gebruik maken van een rolstoel; een aangepaste woning is voor hem voorlopig niet beschikbaar. Daarom wordt de parterreflat Ha vikshorst 11 geschikt gemaakt. Dat houdt in dat alle drempels in de woning zullen verdwijnen. Van de entree naar de hal wordt een aflo pend gedeelte gemaakt en eer lingbaan van de slaapkamer het terras, dat zal worden opge hoogd. Ook de sanitaire voorzie ningen worden aangepast. De kosten bedragen ruim zeven duizend gulden. De raadscommis sie voor volkshuisvesting is met dit plan gisteravond akkoord wat inmiddels tot hevige protesten heeft geleid. Gevreesd wordt name lijk dat de vacaturestop ten koste zal gaan van het onderwijs en het personeel. Zo word bij de subfacul- Met de protestbijeenkomst giste- die werd gehouden in het voormalige St. Elisabeth Zieken huis aan de Hooigracht, verklaar den diverse studentenorganisaties teit psychologie het prakticum uit Groningen, Delft, Amsterdam functieleer ernstig worden be dreigd. Dit omdat het prakticum grotendeels gegeven wordt door Nijmegen zich solidair. Overigens wijten de medewerkers en studenten by sociale weten- ADVERTENTIE schappen de vacaturestop aan een rekenfout die zou zijn gemaakt op het centrale niveau Van de universi teit. Drs. J. K. M. Gevers, lid van het college van bestuur, sprak dat gis teren nadrukkelijk tegen. „Dat is een hardnekkig misverstand", zei hy. Volgens Gevers hebben het bureau en de faculteit sociale wetenschap pen tot nu toe geprofiteerd van een zekere „rek" in de door Den Haag beschikbaar gestelde personele middelen. Hiermee werden tijde lijke arbeidsplaatsen gecreërd. Elk jaar worden er via de ZG. meeijare- nafspraken (tussen college van be stuur enerzijds en faculteiten en diensten anderzijds) manjaren uit gedeeld aan de afzonderlijke on derdelen van de universiteit. Dat gebeurt op basis van de feitelijke personeelslast. Vorig jaar zat hier volgens Gevers nog wat ruimte in, maar door de bezuinigingen in Den Haag is de rek er nu uit. De verant woordelijkheid voor de hieruit voortvloeiende vacaturestop ligt volgens Gevers bij de faculteit en bij de leiding van het bureau. Overigens zei hij dat de kans dat Leiden van Den Haag meer perso nele middelen krijgt, nihil is. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 /.dj- Die maken we voor u op 2e Paasdag. Dan kunt u terecht tussen de Lodewijkbankstellen en andere stijlmeubelen Wij bieden u een hapje en een drankje. 1 En niet alleen u, maar uw hele familie. U bent welkom van 11 tot 5 uur. Tot dan. Arnhem Breda Culemborg moet je yeyien - Leiden Tilburg - Tie Winkelcentrum De Kopermolen 35 - Leiden, tel. 071 - 133913 Volgende maand akkoord Wernink en LBC? LEIDEN - Het VVD-gemeenteraadslid Kuijers heeft zich verbaasd over uitlatingen van wethouder Verboom, als zou er op het terrein van Wernink op de Morsweg een beton- mortelcentrale worden geplaatst en wel de centrale dié aanvankelijk bij de Sumatrastraat terecht dreigde te ko men. Dat laatste is, door een uitspraak van de Kroon, inmiddels niet meer te verwachten. Wethouder Verboom repte vorige week op een hoorzitting van de PvdA voor bewoners van het Morskwartier over de mogelijke vestiging van de betoncentrale aan de Mors weg. Volgens Kuijers is deze zaak tot nu toe slechts in het geheim bespro ken en hij vraagt zich af wat de zwaarwegende argumenten zijn om de kwestie op deze wijze en dit tijdtip in de openbaarheid te brengen. Hij wil weten of het col lege de consequenties van een eventuele verplaatsing heeft on derzocht. Dan zou er, aldus het VVD- raadslid, die over deze kwestie schriftelijke vragen heeft gesteld aan het college van B en W, een inspraakprocedure moeten zijn geweest, waarbij verkeers- en eventuele andere problemen met betrokkenen geregeld hadden kunnen worden. „Waarom heeft het college uit het verleden nog niet geleerd dat het plotsklaps voor een voldongen feit stellen van de bevolking te recht achterdocht en woede op wekt, waardoor verdere in spraakprocedures gefrusteerd kunnen raken?", zo vraagt Kuijers zich af. Hij wijst in dit verband op de problemen ron dom de.plannen voor de Rijns- burgerweg, Sumatrabrug en Breestraat. Voorbarig In de vergadering ting wees wethouder Verboom er gisteravond nog eens op, dat er juridisch weinig mogelijkheden zijn om de eventuele komst van een betoncentrale op het terrein van Wernink tegen te houden. Vestiging van zware industrie is hier namelijk wel toegestaan. Directeur De Jong van de Leidse Beton Centrale welke firma nu nog aan de Zoeterwoudseweg gevestigd is, noemde de uitlating die wethouder Verboom op de hoorzitting in het Morskwartier heeft gedaan, „Voorbarig". Desgevraagd zei hij: „Ik weet nog helemaal niet of wij naar de Morsweg gaah. Indien er van be reidheid sprake is, dan zal die van meerdere kanten moeten ko- Andere bronnen melden dan de onderhandelingen tussen Wer nink en de LBC waarschijnlijk volgende maand zullen worden afgerond. ADVERTENTIE LEIDEN - De firma Bleijs Morsstraat/Narmstraat zal waar schijnlijk van de gemeente het ver zoek krijgen om naar een andere plek in Leiden, op een industrieter rein, om te zien. Dit blijkt uit een ambtelijk voorstel dat nog door B en W moet worden goedgekeurd. Ook de gemeente zal zoeken naar een geschikte plek. Bewoners van de wijk d'Oude Morsch hebben bezwaar tegen de huidige vestigingsplaats van Bleijs, omdat de firma chemische stoffen opslaat en verwerkt. Vooral vorig jaar, toen er een brandje uitbrak, is de onrust onder de bewoners voegenomen. Mocht Bleijs niet wil len verhuizen, dan moet de firma een nieuwe hinderwetvergunning voor haar huidige vestiging aan vragen. "Duidelijk is", aldus wethouder Verboom gisteravond in de com missievolkshuisvesting "dat de eisen aan een vestiging als die van Bleijs in de binnenstad strenger zullen zijn dan ergens op een in dustrieterrein. Verder zal de politie worden gevraagd een onderzoek in te stellen naar de manier waarop de stoffen van en naar Bleijs worden vervoerd. de 35ede atelielb die maken fief, aïebt~ge/leden diagen/iet, died-./Koi 'i-tyfeal/ BREESTRAAT 114 a-b LEIDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3