„Van Agt voert een drammerige politiek' .fHsï/fk „Het kan nog jaren duren" Brandweer en EHBO geven demonstratie bij Zoeterwoude 700 leidse agenda Ook tweede woonruimteverordening gekraakt „Niet putten uit de reserves PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 6 APRIL 1977 ZOETERWOUDE - Een groot- scheepse brandweer- en EHBO-demonstratie vormt een van de meer spectaculaire onderdelen van de festivitei ten rond de viering van 700 Ja ren Zoeterwoude (van 27 mei tot en met 12 juni). Die demonstratie, georgani seerd door de EHBO- verenigingen Meerburg en St. Lidulna in samenwerking met de Leidse brandweer, speelt zich in de avond van 31 mei af op het industrieterrein. De dag daarop is er een optocht van alle leerlingen van Zoe- terwoudse kleuter- en basis scholen. Die optocht vertrekt omstreeks half tien vanaf Haasbroek, voorafgegaan door verschillende draaiorgels. Na de rondgang krijgen de scho lieren op het sportveld een openlucht-maaltijd aangebo den. 's Middags worden er - in de sfeer van Pieter Breughel - oude kinderspelen gedaan. Diezelfde avond spelen de oud-internationals een wed strijd tegen een Zoeterwouds elftal. In de gelederen van de oud-internationals ondermeer Wim van Hanegem, Coen Mou- lijn, S jaak Swart, Eddy Pieters Graafland, Bennie Muller, Frans Bouwmeester en Rein- Ier Kreijermaat. Het Zoeter- woudse elftal wordt gerecru- teerd uit spelers van de eerste elftallen van S JZ en Meerburg. Donderdag 2 juni organiseert de Vrije Club een instuif met poffertjes en pannekoeken. De jeugd kan er leer bewerken, potten draalen en sieraden maken. Die avond is er een zangavond die wordt verzorgd door „Zingt de Heere", het R.K.-jongenskoor en het „Koor Hoge Rijndijk". Plaats van handeling is de N.H.-kerk. Gedurende de feestweken wordt In het gemeentehuls een tentoonstelling gehouden met als motto: „Hoe ziet de kunste naar Zoeterwoude". Wie daar aan een bijdrage wil leveren kan contact opnemen met Ag nes van Gent, Verlaatweg 4d. Minder-validen kunnen bQ het organiserend comité aanvra gen indienen om van en naar de festiviteiten te worden ver voerd. De drie Zoeterwoudse tennis verenigingen organiseren tij dens de feestweek een open tennistoernooi van 4 tot en met 11 juni. Er zijn drie categorlèn: jeugd tot en met zeventien jaar, recreatiespelers en ge- vordenden en alle spelvormen van het tennis komen ««n bod. Inschrijven voor het toernooi is nog mogelijk - ondermeer bij Th. Pley, Watertje 13. Voor Oegstgeester verkeersfonds Reinier (Beertje) maat, één van internationals die ni terwoude komt. Kreijer- e oud- iar Zoe- OEGSTGEEST - Het CDA in Oegstgeest is niet bereid medewer king te verlenen aan het voorstel om 200.000 gulden uit het grond bedrijf beschikbaar te stellen voor het verkeersleefbaarheidsfonds. Dit deelde de heer Van Hazel (CDA) gisteravond mee tijdens de ver gadering van de commissie finan ciën. "Onze fractie zegt absoluut nee tegen deze vorm van financie ring". Deze opmerking wekte verbazing bij de beide overige leden, de heren Kohlbeck (PvdA/PPR) en Reilingh (WD). Ook de voorzittèr van de commissie, wethouder Van Belle, toonde zich verwonderd en vroeg zich af wat de CDA-fractie dan voor ogen staat aangaande het verkeer afgezien van het creëren van een naam (verkeersleefbaarheid is een term van de CDA-fractie). De heer Van Hazel antwoordde daarop dat er nog teveel vr aagtekens te bespeuren vallen: "We weten niet hoe de beslissing van de Jacobse (YYD) voorziet honderdduizend heroineverslaafden LEIDERDORP - "Van Agt wil de abortus min of meer centraal stellen bij de komende kabinetsformatie, terwijl hij een minderheidsstandpunt verdedigt. Hij maakt op die manier misbruik van zijn centrale plaats bij de formatie. Ik vind dat drammerige politiek, zoals ook de socialisten die de afgelopen vier jaar hebben laten zien," aldus WD Tweede-Kamerkandidaat H. Jacobse - op dit moment frac tievoorzitter van de WD in de Amsterdamse gemeente raad. Van Belle: twijfels Overzicht van grondbedrijf goed ontvangen OEGSTGEEST - Voor de tweede maal binnen een maand viel er veel lof) te bespeuren voor de ac tiviteiten van de afdeling financiën van Oegstgeest. Gisteravond kwam, tijdens de vergadering van de commissie financiën, de nota over de financiële positie van het gemeentelijk grondbedrijf in be handeling. Daarin wordt een over zicht geschetst van de kosten en baten van de diverse gronden en plannen van de gemeente. Alle fracties toonden zich tevreden met de opstelling, maar hadden wel enige bedenkingen tegen bepaalde voorgestelde maatregelen. De voorgestelde asfaltering van het speelterrein van het zogenaamde Bonanzadorp viel in slechte aarde. De commissieleden waren niet overtuigd van de noodzaak dit ter rein te asfalteren waarbij men zich vooral afvroeg of het nu wel een di recte verbetering is: asfalt in plaats van het natuurlijke terrein. "Als het nu alleen is om basketbal te kunnen spelen, bestaan er in de directe om geving wel andere mogelijkheden", zo stelde CDA'er Van Hazel. Naast deze nota kwam gisteravond ook het krediet voor de werkzaam heden ter verbetering van de nieuwe tennisvelden ter discussie. Wethouder Van Belle zei dat, gezien de twijfels over het projekt, het college besloten heeft deze kwestie aan te houden tot over enige tijd duidelijkheid verschaft zal zijn over de resultaten van de genomen maatregelen tegen de overvloedige wateroverlast op de terreinen. "We kunnen er niets van zeggen. Indien blijkt dat de maat regelen niet voldoende zijn, zullen we waarschijnlijk een aantal ad viseurs in de hand nemen om de zaak te onderzoeken". Jacobse stelde zich gisteravond, tijdens een bijeenkomst van de VVD in de Leiderdorpse sportzaal "Op Dreef' op het standpunt dat de CDA voor het merendeel schuld is aan de huidige crisis, maar pleitte ook daarbij de PvdA zeker niet vrij. Jacobse noemde het CDA "een fu sie van verliezers die het bovendien onderling lang niet altijd eens zijn", Hij merkte op dat het daarom niet gemakkelijk zal zijn met het CDA te regeren. Een nieuwe coalitie tussen PvdA en CDA noemde hij een aan tasting van de geloofwaardigheid van de Nederlandse politiek. Jacobse gaf een uitgebreide lijst van prioriteiten voor de komende vier jaar. Hij wil de grootst moge lijke aandacht voor de werkloos heid en vooral de jeugdwerkloos heid. Daarnaast wil hij het klimaat voor het midden en kleinbedrijf, naar zijn mening nog steeds de sec tor waar de meeste arbeidsplaatsen gevonden worden, verbeteren. Heroïne Hoge prioriteit gaf Jacobse ook aan de veiligheid van individuele bur gers. Het Amsterdamse gemeente-. raadslid is degene die destijds met het voorstel kwam om "gratis" her oïne aan verslaafden beschikbaar te stellen. Gisteravond merkte hij op dat heroïne het grootst drei gende gevaar is. "We hebben in Nederland zo'n twintigduizend verslaafden. Vijf jaar geleden hadden we er nauwe lijks ëén. Het is moeilijk voor te stellen tot wat voor criminele uit wassen dat grote aantal verslaafden leidt, zoals geweld, prostitutie en uitbreiding van het aantal verslaaf den. Wie twee of drie nieuwe ge bruikers maakt krijgt zijn eigen portie gratis. Door die taktiek stijgt het aantal verslaafden schrikba rend." Jacobse vreest stijging van het aantal verslaafden tot honder dduizend. ZOETERWOUDE - Vanavond zal in het kader van het door S.J.Z. georganiseerde nederlagen- toernooi om de "Guus van der Geest"-beker, de wedstrijd S.J.Z.-R.C.L. worden gespeeld. Aanvang 20.15 uur. \;v Naiii ,_.jü mm Jacobse: Honderdduizend verslaafden OEGSTGEEST - De vorige week uitgevoerde werkzaamheden in de tuin van de RK Kerk aan de Rhijn- zichtweg in Oegstgeest, waarbij ruim 25 bomen en een groot aantal struiken verwijderd werden, heb ben direct betrekking op het zoge naamde busbanenplan. Dit deelt het college van Oegstgeest mee naar aanleiding van schriftelijke vragen van de raadsleden Kohl beck en Wolthaus. B en W voorzien voorlopig geen verdere verwijdering van bomen en struiken. Als reden van de, plotse linge verwijdering, voert het col lege aan dat een en ander noodzake lijk was om de jonge aanplant kans te geven tot ontwikkeling te ko men. Wat betreft de opmerking van de vragenstellers dat het toch vreemd aandoet al te beginnen met een deel van het busbanenplan, terwijl er tegen het plan nog beroe pen bij de overheid lopen, merkt het college op dat een dergelijk be roep geen schorsende werking heeft en „dat op grond van onze aanvankelijke verwachtingen, dat een snelle beslissing op het inge steld beroep genomen zou worden, wij het juist hebben geacht zo spoedig mogelijk met de werk zaamheden, voor zover deze sei- zoengevoelig zijn, aan te vangen." Het college zegt dat bovendien overleg met het rijk mede geleid heeft tot de aanvang van de werk zaamheden. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie fi nanciën toonde wethouder dr. O. C. van Belle, zich niet zo optimistisch over een snelle realisering van het busbanenplan. „We hebben nu de officiële toezegging van de beno digde subsidie binnen, maar het kan, hangende de procedures van de bezwaarschriften, misschien nog wel jaren duren." Penningen Koninklijke Begeer B.V. te Voorschoten heeft de verkoop in Nederland van een aantal Unesco-penningen voor zijn rekening genomen. De Unesco ((een organisatie van de Vere nigde Naties) heeft de penningen laten slaan met het doel om meer bekendheid te geven aan een aantal culturele monumenten en om een finan ciële bijdrage te kunnen leveren in de restauratie daarvan Het gaat hierbij om de Philae- penning, ter herdenking van de herbouw van de tempels van Philae op het eiland Agilkia bij Egypte. (Foto: de achterzijde van de penning). Verder de Borobudur-penning, gewijd aan de restauratie van het eeuwenoude boeddhistische heiligdom om Midden-Java en de Venetië-penning, die gewijd is aan de restauratie van een Supporters De supportersvereniging „Vrienden van Wassenaar", niet te verwarren met een belan genvereniging van dezelfde naam, van de sportvereniging Wassenaar viert 23 april het 25- jarig bestaan. Om acht uur is er verkeerscommissie uitvalt en we hebben er bezwaar tegen dat op deze wijze geld besteed moet wor den". Hij wees hierbij op het feit dat de twee ton afkomstig is uit de re- WOGIlSClBg serve van het grondbedrijf. Van Hazel was van mening dat dit geld voorlopig voor uitbreiding van de gemeente gereserveerd moet wor den. "Op deze wijze worden er pr ioriteiten gesteld en dat is nooit de bedoeling geweest". Kohlbeck merkte op dat hij het een vreemde gang^ van zaken vond: "Het CDA is een van de ini tiatiefnemers van het verkeersplan, waarom dan zo'n stelling. Ik begrijp niet hoe het mogelijk is in december de helft van de besc-< houwingen te wijden aan verkeer en dan met een dergelijke uitspraak te komen". Apotheken Voor spoedgevallen wordt de avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, waargenomen van 1 tot 8 april, door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein, Leider dorp, tel.890000. Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur Problemen rond buurthuis van Den Deijl WASSENAAR - De wijkgemeen- schap "Groot Deyleroord" heeft op de jaarvergadering in het Deylerhuis afscheid genomen van voorzitter C.P:M. Barning en diens echtgenote. Beiden hebben drie jaar zitting gehad in het bestuur van deze vereniging en in die korte tijd bereikt, dat de wijkgemeenschap tot belangrijke activiteiten is gekomen. De heer Barning is door drukke werkzaamheden gedwongen zijn functie neer te leggen. Maar hij zal het bestuur blijven adviseren over de vraag waar na 1 juli de ver schillende activiteiten van de vere-, niging kunnen plaatsvinden. Het Deylerhuis, dat door "Groot Deyleroord" gehuurd werd van de Hervormde Kerk, is per 1 juli ver kocht. Daardoor eindigt de huuro vereenkomst. De vraag is of ook daarna het êebouw voorlopig nog door de wijkgemeenschap gebruikt kan worden en wat de huurprijs dan zal zijn. Intussen denkt de ge meente over het plaatsen van een "schaapskooi-achtig gebouw" er gens in de buurtschap voor het huisvesten van de buurtvereniging en van de andere verenigingen die nu van het Deylerhuis gebruik ma ken. De algemene vergadering be noemde tot opvolger van de sc heidende voorzitter de heer A. Ro- zema en in de vakature, ontstaan door het bedanken van mevrouw Barning mevrouw Zandvliet In de plaats van mr. P.M.C. de Lange, die elders in het land een functie aan vaardde en daarom het secretariaat moest neerleggen werd benoemd Drs. J.F. Mewissen. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, ad viescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm. - 12.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd rukken, volksdansen, jazzballet, astro logie, pottenbakken, tekenen en schil deren, alle groepen vanaf 8 uur nam. K&O-gebouw, Oude Vest 45, "Rijks daalderconcert" door Mary Stanton, piano, 8.15 uur nam. Augustinus, Rapenburg 24, bijeenkomst over jeugd criminaliteit, 8.30 uur nam. De Gouden Leeuw, Voorschoten, radio-programma Voorschoten- centraal, 12-1 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie onderwijs en maatsch. aangelegenhe den, 7.30 uur nam.; commissie verkeer Gemeentehuis Voorschoten, commissie financiën en bedryven, 8 uur nam., commissie openbare werken en perso neelszaken, 8 uur nam. Donderdag v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- tengem., 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof, 4 Architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., telefoon 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuvye Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, 8 mm filmclub, speelgoed maken, Go, alle groepen vanaf 8 uur LAK-Theater, Levend aal 150, het Werk theater met "Je moet er mee leven", 8.15 Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten, concert door het trio Kazuo Hanaoka, 8.30 uur ham. Stadhuis, werkgroep wijkraden,7.30 uur nam.; commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam.; commissie sociale zorg, maat sch. aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur, 8 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp in het clubgebouw die avond een receptie. De supporters vereniging werd op 1 april 1952 opgericht door de heren A. van Brussel, H. Beck sr., R. Wielders en F. Mannaart. Wandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbe schermingeducatie organiseert zaterdag weer een natuurwan deling onder leiding van een gids en wel bij Duivenvoorde in Voorschoten. Aanvang half elf, bij de ingang aan de Veurse- straatweg. Leger Het Anti Vrijwilligersleger Kommitee Leiden houdt op donderdag 14 april een manifes tatie onder het motto „Geen stap in de richting van een vrij willigersleger". In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Bree straat wordt de film Army ver toond en spreekt F. Kohier namens de Vereniging van Diensplichtige Militairen (BVD). Aanvang acht uur. Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Volkshuis VOORSCHOTEN - De Voor- schotense commissie voor alge mene zaken had gisteravond tal van bezwaren tegen de tekst van de „Woonruimteverordening 1977". Deze verordening heeft tot doel de burger zekerheid te ver schaffen bij de toewijzing van woonruimte. Het college van B en W heeft de gebruikelijke regels bij de woonruimtetoewij zing op papier gezet en deze wor den nu ter goedkeuring gezonden aan de eemeenteraad. Vorig jaar september kwam deze verordening al om advies in de commissie algemene zaken en werd terug verwezen voor nader intern beraad. tfr. Esselaar (CDA) had gisteravond weinig goede woor den over voor de herziene veror dening. Hij vroeg zich af waarom de verordening weer zes maanden „onderweg" moest zijn en toonde aan dat de veranderin gen uiterst miniem zijn. Hij had ernstige bezwaren tegen' een groot aantal onduidelijkheden. Als enige oplossing zag Mr. Es selaar een totaal andere opzet van de gehele verordening. Burgemeester Van der Haar vond de opmerkingen van Mr. Esselaar weinig bemoedigend klinken, maar meende dat de verordening de toets der kritiek kan doorstaan. Bij de artikelgewijze behandeling kreeg Mr. Esselaar al spoedig bijval van de kant van Mr. Begeer (VVS) en ook de heer Iestra (PCC). Drs. Van Wijk (PPVj meende dat de verordening er zo snel mogelijk moet komen en wilde daarom wel akkoord gaan met een verordening met gebre ken. Esselaar wilde een duidelijke afsc heiding waardoor een categorie ontstaat die terstond of zo spoedig mogelijk aan een woning geholpen moet worden en een ca tegorie van ingeschrevenen waardoor de gemeente een inzicht krijgt in de behoefte aan woonruimte. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Telefoon: 071-144941. Nabezorging. van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2