Lubbers zet 'Almelo' door 0Ü Omwonenden zien niets in tunnel bij Marnixstraat Lezers schrijven Voorbereidingen treffen voor uitbreiding: van 14 liter slagroom Yï liter hopjesvla voor de halve prijs. Radio-actief Tunnel Parkeren SCHILDER ANTOON KRUUSEN OVERLEDEN MEER GROEN BESPAARD Nieuw plan tijdelijke woningen De Waard WOENSDAG 6 APRIL1977 ADVERTENTIE Geldig Vm zaterdag 9 april ,Het transport en de opslag van adio-actieve stoffen van de univer- ■iteit en het AZL voldoen aan alle vettelijke eisen, die er op dit gebied jesteld worden", zegt prof. dr. A. J. Staverman, lid van het college van >estuur van de universiteit in het _,D van zaterdag jl. Het is beangsti genden tegelijk typerend hoe hij op leze manier de onrust onder de /ogel wijkbewoners wil wegnemen ioor doelbewust de feiten te ver- iraaien. Dezelfde Staverman onderschreef ?en jaar geleden een universitair -apport, waarin de organisatie op iet gebied van het gebruik van •adio-actieve stoffen van a tot z werd afgekraakt. Die organisatie /voor zo ver die bestaat) voldoet bij lange na niet aan de Kernenergie wet. Dat rapport maakte ook mel ding van het ontbreken van talloze vergunningen van vele laboratoria. Een overtreding van de wet dus. Ik daag de heer Staverman uit om de vergunning in zake de Kernener giewet voor die opslagplaats van radio-actief afval aan mij te laten zien. Lukt hem dat dan mag hij en zijn familie een week land op mijn kosten taart eten zoveel hij wil. Het zal hem echter niet lukken, omdat die vergunning er nog steeds niet is. Tegen de aanvraag van een ver gunning inzake de Kernenergiewet is een bezwaarschrift ingediend door ondergetekende. De wet ver eist dat bezwaarden, moeten wor den ingelicht, zodra die vergunning wordt afgegeven. Dat is nog niet gebeurd. Het is treurig dat hij en zijn mede bestuurders, die toch de eerst ver antwoordelijken zijn, de bewoners van de Vogelwijk monddood willen maken. Deze mensen hebben er recht op om te weten wat zich in dat gebouwtje bevindt, want de geva ren zijn en wat zijn moeten doen als er brand ontstaat. Niemand geeft hen informatie. Iedereen verschuilt zich achter een ander. Zelfs de plaatselijke politie weet niets af van het transport door de stad. Door de geheimzinnigheid en valse gerust stelling snijdt men zich diep in ei gen vlees. De buurtbewoners wor den zo steeds ongeruster. Men ver schuilt zich achter de enige man van het AZL en de universiteit die blijkbaar antwoord kan geven, de stralingsarts, die al weken ziek en nu met vakantie is. Deze zelfde man sprak een jaar geleden op 13 maart in Vrij Nederland: ,,In strikte zin voldoet die opslagplaats nog niet aan de wettelijke voorwaarden. (-) Het grootste gevaar komt van een mogelijke gasvorming. Ik zal maar niet spreken van de ramp, die zou ontstaan als er werkelijk een ont ploffing of brand zou komen", (ver gelijk de verklaring van Staver man). Reinout van Gulick Morsweg 2 Leiden personeel van het Academisch Ziekenhuis parkeert ook daar zijn auto. De mensen die voor de poli klinieken komen kunnen dan geen plaatsje meer vinden. Ook niet bij de paar parkeermeters. Omdat het om mensen gaat, die vaak van ver komen, worden de au to's neergezet op plaatsen waar dat verboden is. Het gevolg is: elke dag tientallen bekeuringen. Vooral 's middags met bezoek is het een chaos. Een oplossing is misschien om de overkapping van de fietsen stalling af te breken. Daar staan pei dag 3 a 4 fietsen. En als de rozen perken weggehaald worden is ei weer plaats voor 20 auto's. Meei ruimte is hard nodig, vooral nu on langs ook de Anna-Kliniek is ver huisd. W. Bod rij Prinsenstraat 100 Leider Als lezer wil ik graag reageren op uw reportage over de toekomstige tunnel bij de Marnixstraat. Hierin kwam naar voren dat wethouder Waal in 1974 al voor deze tunnel was. Deze wetenschap stond al voor die tijd in uw blad vermeld en wat het geld betrof: toen de totale kosten van de Willem de Zwijger- laan op tafel kwamen, zou deze bouw een klein onderdeel zijn ge-, weest. De progressieven willen zo graag alles veranderen, maar op ver keersgebied lopen ze ver achter. Vele maatregelen worden geno men. Zelfs twee keer en dan weer afgelast. Misschien hebben we geen vakmensen en een beetje te veel inspraak. Men kan gewoon zeggen, dat ze geen visie op dit ge bied hebben, vooral bij het ontslui ten van bijvoorbeeld de Merenwijk. Nu wordt er een lichtinstallatie bij de Sumatrastraat geplaatst. In 1978 vertelt de wethouder misschien: ik was toch een voorstander van een tunnel onder de Willem de Zwijger laan. En dan krijgt hij nog een tun nel onder de Willem de Zwijger laan. En dan krijgt hij nog gelijk ook. B. J. Boonstra, Jan Luykenlaan 97, Leiden Het parkeerterrein bij nei oegm van de Wassenaarseweg heeft een capaciteit van 40 a 50 auto's. Dat is onvoldoende, want een deel van het natuurkunde H. A. Innemee (Leiden), H. W. M. v d. Linden, (Leiden), R. Zweistra (Leiden), doctoraal farmacie J. C. v. d. Linden, J. T. Oei (Leiden), doctoraal ps ychologie C. G. Menken (Leiden), A. H. Nieuwland (Leiden), C. J. Bemelmans (Voorschoten), mej. V. J. Dekker (Lei den), mej G. J. Engels (Leiden), doc toraal scheikunde, dhr. C. J.' Bos (Oegstgeest). Aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam is A. F. J. van der Mark (Lisse) geslaagd voor het doctoraal eco nomische wetenschappen. Aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen (ingenieur) planteziektenkunde mej. A. van Egmond (Rijnsburg), M. A. Ruissen (Waddinxveen). milieuhygiëne E. JRemmelzwaal Katwijk aan Zee), W. van Starkenburg (Rijnsburg), J. M. A. van de Velde (Warmond), landschapsar chitectuur mevrouw E. A. van den Berg-Van Hazel (Wagenin- gen/Oegstgeest). Beschuldigingen tegen Oostenrijkse defensieminister WENEN (AFP) - De Oostenrijkse minister van Defensie, generaal Karl Lütgendorf, is gisteren door Weense kranten beticht van plan nen tot militaire samenwerking met Syrië die, door aard en om vang, zouden neerkomen op een regelrechte schending van het staatsverdrag. Dankzij dit verdrag - met de grote vier van de Tweede Wereldoorlog - herkreeg Oostenrijk in 1955 zijn onafhankelijkheid. Minister Lütgendorp is ah in moei lijkheden gekomen vanwege de verkoop van precisie-geweren en munitie daarvoor aan het Syrische leger. DEN HAAG - De schilder Antoon Kruijsen is op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Chartres (Frank rijk) overleden. Hij was in Boxtel geboren, kreeg zijn eerste vakopleiding van zijn vader, de kunstschilder Jan Kruij sen, en zette de opleiding voort aan de academie in Rotterdam. Hij ves tigde zich vervolgens in Zwitser land, bezocht er de academie in Genève en het conservatorium in Montreux, waar hij zangles ont ving. Zijn muzikale studies zette hij voort aan het conservatorium in Parijs. Hij bleef ook schilderen en deze kunst werd zijn levenswerk. Meer dan tien jaar verbleef hij in Parijs en in Aix en Provence, in welke tijd diverse Franse musea verschei dene schilderijen van Kruijsen aanschaften. In 1936 kwam hij naar Nederland terug en na de Tweede Wereldoorlog vertrok hij weer naar Frankrijk. Voorwaarden Eind vorig jaar besloot de Neder landse regering alleen goedkeuring aan de uitbreidingsplannen van „Almelo" te geven als aan twee be langrijke voorwaarden was voL daan. Dat zijn: er moeten water dichte waarborgen komen dat het verrijkte uranium uit Almelo niet door andere landen misbruikt kan worden voor militaire doeleinden (zoals de fabricage van atoom bommen). ER moet meer zicht op komen dat het ultra-centrifugeproject winstgevend is. Garanties Bonn over nucleair akkoord met Brazilië RIO DE JANEIRO (AFP) - De Bra ziliaanse regering heeft een offi ciële bevestiging van de Westduitse regering ontvangen dat deze het in 1975 tussen deze landen gesloten akkoord voor de levering vah kern centrales en andere nucleaire in stallaties integraal zal uitvoeren. Het Braziliaanse dagblad "No Glo- bo" had dit in hoge regeringskrin gen vernomen. Volgens het blad was deze verzekering het resultaat van een reeks contacten tussen het Braziliaanse ministerie van Buiten landse Zaken en de regering in Bonn in verband met recente poli tieke gebeurtenissen in Brazilië Sommige Braziliaanse diplomaten maken er geen geheim van dat zij ongerust zijn voor de mogelijke re percussies in het buitenland naar aanleiding van strenge maatrege len die het Braziliaanse staatshoofd op grond van zijn speciale be voegdheden heeft genomen. Een overzicht van het kruispunt Willen de Zwijgerlaan- Marnixstraat: het punt waar de fietsers- en voetgangerstunnel zou moeten komen. LEIDEN - "Wij willen geen tun neltje!". "Dat tunneltje is bespot telijk!". Dat waren de heftige reacties op het plan van de dienst Gemeentewerken voor de aanleg van een fiets- en voetgangerstun nel op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Marnixstraat, die bewoners gisteravond tijdens de informatieavond in het diensten centrum aan de Van Hogendorp- straat naar voren brachten. Te neinde een veilige overj steekplaats voor fietsers en voetgangers voor de bewoners van Leiden-Noord en de Meren wijk mogelijk te maken, is men tot het plan gekomen, een tunnel aan te leggen onder de Willem de Zwijgerlaan door. Grondtechnisch gezien is het vr ijwel onmogelijk gebleken, de tunnel onder het huidige straat niveau te graven. Dat zou onder andere grote risico's voor de hui zen aan de Willem de Zwijgerlaan met zich meebrengen. De grond aldaar is niet door heiwerk ver stevigd. Men heeft nu de volgende oplossing voorgesteld; om tot de bouw van de tunnel te kunnen komen wil men het st raatniveau in het laatste stuk van de Marnixstraat enigszins verla gen en het straatniveau van de Willem de Zwijgerlaan aan zienlijk verhogen (oplopend tot ongeveer 3.25 meter). Tegen deze verhoging hebben de bewoners van de Willem de Zwijgerlaan grote bezwaren; zij willen niet tegen een wal van 3 meter hoog opkijken. Ook de bouw van deze tunnel zal gevaren opleveren voor de huizen. Bovendien zouden volgens dit plan de bussen naar de Marnixstraat vóór een gedeelte via de ventwegen moeten rijden, hetgeen de bewo ners zowel voor de toestand van de huizen als voor de leef baarheid ontoelaatbaar achten. Vooral het - ook door wethouder Waal en de aanwezige ambtenaren toegegeven - ont nemen van het uitzicht speelde tijdens de emotionele discussies een grote rol. Zelfs tegen een viaduct op palen, waar het uitzicht-probleem voor een deel wegvalt, had men grote bezwaren. Men twijfelt er aan, of door zo'n tunnel de verkeerssi tuatie inderdaad veiliger wordt. Want er blijven* twee kr uispunten; het (voetgangers-, fiets-, bromfiets-) verkeer vanuit de tunnel kruist het verkeer van de ventwegen aan beide zijden van de Willem de Zwijgerlaan. Juist door de aanleg van een tun nel verwacht men nog meer ver keer op de ventwegen. De bewo ners zijn van mening (en dat was hun tegenvoorstel gisteravond), dat een tunnel overbodig is en een verbetering van de verkeers lichten op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Marnixstraat voldoende waarborg voor een veilige oversteekplaats biedt. Men zou de verkeerslichten van het kruispunt Willem de Zwijge rlaan/nieuw aan te leggen Gooi meerlaan vanuit de Merenwijk en het kruispunt Willem de Zwijge rlaan/Marnixstraat door middel van een "groene zone" op elkaar moeten afstemmen. De deskundige op het gebied van verkeerslichten vroeg zich echter af, of daardoor inderdaad een veilige verkeerssituatie zou ont staan. Wanneer bovengenoemd voorstel gerealiseerd zou worden, moet men rekenen met een wachttijd van zo'n twee minuten, voordat men als fietser of als voetganger kan oversteken Ervaring leert, dat men dit niet doet en risico's neemt. De ver gadering vond dit niet tegen de bezwaren van de tunnel opwegen. Gevraagd naar de verdere proce dure, verklaarde wethouder Waal dat deze hele zaak nog in de openbare vergadering van de commissie voor Ruimtelijke Or dening besproken moet worden. Daarna zal de Raad een beslissing moeten nemen. Hierop reagerend dreigde een van de aanwezigen de bouw van de tun nel desnoods met geweld te zullen tegenhouden. Velen waren het met deze vorm van reageren niet eens. Waal: "Wij discussiëren niet op basis van dreigementen". Op het voorstel van de kant van het forum om volgende week in kleine kring de problemen nog eens op een rijtje te zetten, ging men niet in. Verdacht Brazilië wordt er in de internatio nale wereld ernstig van verdacht een eigen atoombom te willen ma ken. Dit is het schrikbeeld van de Amerikaanse president Carter. De Verenigde Staten oefenen grote druk uit op de Westduitsers om erg voorzichtig te zijn met de levering van kerncentrales aan Brazilië. Dat is ook de reden waarom het defini tieve contract tussen WestDuits- land en Brazilië niet op 1 april gete kend is zoals aanvankelijk de be doeling was. Dit is koren op de Nederlandse mo len. Het kabinet-Den Uyll wil door middel van het ultra- centrifugeproject een bijdrage le veren aan het terugdringen van de kernwapens in de wereld. Den Haag - Minister Lubbers van economische zaken zet de omstreden uitbreiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo door. Dit heeft de minister gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer duidelijk gemaakt. Weliswaar wil minister Lubbers nu nog geen definitieve toestemming geven om de produktie van verrijkt uranium in Almelo op te voeren tot 600 ton per jaar, maar wel gaat hij onverdroten door met de voorbe reidingen. Om dat te bereiken zouden minis ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) en minister Lubbers (econo mische zaken) in overleg treden met West-Duitsland en Engeland, de Nederlandse partners in het ul- tracentrifugeproject. Door Jan Schinkelshoek De uitbreiding van het ultra- centrifugeproject is erg omstreden. In progressieve kringen wil men er niets van weten. Gezamenlijk Het ultra-centrifugeproject is een gezamenlijke onderneming van Nederland, Engeland en West- Duitsland. Er zijn twee verrijkings- fabrieken: een in Almelo en een in het Engelse Capenhurst. Over een jaar of twee zullen deze fabrieken gezamenlijk 400 ton verrijkt ura nium produceren. Er zijn plannen om de uranium- produktie de komende tijd te ver drievoudigen. Volgens de afgeslo ten contracten moet er in 1983 min stens 1000 ton verrijkt uranium ge leverd worden. Vandaar het voor stel om in Almelo een nieuwe ultra-centrifugefabriek (mét een jaarlijkse produktie- van 400 ton) te bouwen. Verzet Dit stuitte in Nederland op groot verzet bij de progressieve partijen. Vooral omdat vanaf 1981 elk jaar 200 ton verrijkt uranium uitge voerd zou moeten worden naar- Brazilie. De Brazilianen werken hard aan een ambitieus kernenergiepro gramma en hebben grote orders in West-Duitsland geplaatst. De ver- rijkingsfabriek in Almelo is uitge kozen om de brandstof voor de kerncentrales te leveren. De moeilijkheid is dat Brazilië hardnekkig weigert het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens (het non-proliferatieverdrag) te ondertekenen. LEIDEN - Er wordt een nieuw plan gemaakt voor de plaatsing van vijftig tijdelijke woningen in de omgeving van de Tasmanstraat. Dit naar aanleiding van de protesten van de bewoners, die een deel van de groenvoorzieningen in hun om geving (inclusief volkstuinen) dr eigden te verliezen. De woningen zullen er volgende maand worden neergezet, zo werd van ambtelijke zijde gisteravond nadrukkelijk gesteld in de vergade ring van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Ze zijn bestemd voor de bewoners van de zg. platte dakenwoningen in de Sophiastraat e.o. in Noorderkwartier, welke worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. In af wachting daarvan zullen de bewo ners tijdelijk in de noodwoningen bij de Tasmanstraat (De Waard) worden ondergebracht. Dat spoed geboden is, werd benadrukt door Martine Bronmeijer, lid van de be wonerscommissie Sophiastraat. "De situatie in Noord wordt men sonterend. Er wordt hier gesproken over grassprieten, maar mensen zijn belangrijker. De muizen en rat ten klimmen zowat tegen je benen op in Noord". De bewoners van de Tasmanstraat hadden zelf een plan ontworpen waarbij de tijdelijke woningen zo danig gebouwd zouden kunnen worden dat er nog een groenstrook van veertig meter resteerde. Dat plan is goedgekeurd door de eige naar van de grond, die ervoor nodig is: de heer Koomwinder, directeur van de Olga-fabriek. De dienst ge meentewerken ontwierp weer een ander alternatief, waarna er een compromis uit de bus rolde. Dat houdt in dat de woningen ten op zichte van de Tasmanstraat waar schijnlijk zodanig zullen worden geplaatst, dat er een groenstrook 23 meter resteert. Ook dit plan zal vermoedelijk kostbaarder zijn dan het oorspronkelijke, waaraan de vergoeding van het ministerie van volkshuisvesting gekoppeld is. Voor eventuele extra kosten zal, zo werd in de raadscommissie afgesp roken, binnen het gemeentelijk budget een potje gevonden moeten worden. De tijdelijke woningen, 25 grote en 25 kleine, zouden vandaag al besteld worden. Bij de verdere uitwerking van de plannen, worden de bewoners van de Tasmanstraat betrokken, zo beloofde wethouder Verboom gisteravond. "Bevredigend" Lubbers is er in geslaagd „bevredi gende" afspraken te maken over de financiële en economische kant van de uitbreiding. Daarom wil hij nu vaart zetten achter de bouw van de nieuwe verrijkingsfabriek in Almelo. Anders kan de fabriek het straks allemaal niet aan. Premier Den Uyl heeft vorige week al duidelijk gemaakt dat er voor de verkiezingen geen definitieve be slissing meer valt over „Almelo." Maar minister Lubbers stelt alles in het werk om de zaak „open" te houden. Het gaat hem er om dat er verrijkt uranium geleverd kan worden zodra alle belemmeringen uit de weg zijn geruimd. Daarvoor is nodig dat de voorbereidingen voor de uitbreiding doorgaan. Minister Lubbers wil koste van kost voorkomen dat de Neder landse Industrie weer achter het- net vist. LEIDEN - Leerlingen van de openbare lagere Apolloschool aan het Strausspad in Zuid-West verschenen gisteravond verkleed op school om mee te doen aan een feestavond onder het motto "Sprookjesland,,. Op de foto een beeld uit het sprookje "Hans en Grietje". Wie een kwartje in het dak van het huisje van de heks stopte, mocht een stukje snoep van het pandje plukken. Het huisje werd druk bezocht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21